7. AB İnsan Hakları Film Günleri Başlıyor

Zelal, Indivisibili/Ayrılamayanlar, A to B Rollerski/ A'dan B'ye Tekerlekli Kayak, Kinders/Çocuklar, Grab and Run/Kapkaç, Seeing Voices/Sesleri Görmek, Home Sweet Home/Evim Güzel Evim filmleri, Sesli Betimleme Derneği'nin katkılarıyla sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret diliyle izlenebilecek. 
7.AB İnsan Hakları Film Günleri Afiş Betimlemesi: Afiş kare formatta ve açık mavi renkte. Üzerinde bir hikayenin parçalarını oluşturan karikatür çizim görseller, bayrak, logo, yazılar ve tarihler bulunuyor.
Afişin üst kısmında, ortaya yakın alanda iki uzun beyaz bulutun uçları arasında kalmış turuncu renkte bir güneş…Sağ ve sol çevresindeki biri uzun, yay biçiminde; ikisi kısa,hafif bükülmüş biçimde üç çizgiyle ısı yayıyormuş gibi bir görüntü verilmiş. Üç siyah kuş sanki ona doğru uçuyormuş gibi önünde duruyor. Güneşin yakınlarında diğerlerinden geniş beyaz bir bulut ve gökyüzüne dağılmış 7 kuş daha var. 
Saat 12 noktasından çaprazlamasına başlayan sol kenarın üst taraflarına doğru uzanırken arası genişlemiş, kenara ulaştıklarında uçları ayrılmış pembe renkli iki kalın ipe ters biçimde, rengarenk üçgen bayraklar dizilmiş. 
İplerin altında yanlanmasına duran büyükçe bir çekim tahtası; klaket var. Daha dar olan beyaz şeritli siyah üst parçası, iplerin arasından eğik biçimde göğe doğru kalkmış. Klaketin ön yüzünün üst tarafı da parçası gibi beyaz şeritli siyah renkte. Kalın yarısı siyahın daha açık bir tonunda, geniş ve üzerinde “7. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri” yazıyor. Turuncuyla beyaz rengin kullaıldığı ve iki yatay çift çizgiyle birbirinden ayrılarak alt alta konumlandırılmış festival adı el yazısıyla,turuncu ve siyah rengin kullanıldığı “7” rakamı ve nokta ise büyük fontla yer almakta.
Klaketin önünde, birbirlerinden biraz uzak noktalara yerleştirlimiş selviye benzer konik biçiminde 5 ağaç ve ayaklı tabelalar var. Tabelalarda; ucunda artı işareti bulunan venüs, adalet terazisi, gagasında zeytin dalıyla bir güvercin, alt alta iki yatay çizginin oluşturduğu “eşittir” işareti, peace, tekerlekli sandalyede oturan insan, LGBTİ bayrağı gibi semboller bulunuyor. En gerideki ve en öndeki ağacın arasında ise 3 grup halinde duran kadınlı erkeli bir kalabalık var. Yürüyüş halindelermiş gibi bir ayakları önde, kimi kolunu havaya kaldırmış. İkinci grubun önünde olanlar ve arkanın önünde olanlar pankart taşır bir uçları rulo yapılmış kırlangıç flama şeklindeki iki uzun film şeridini tutuyor. 
Afişte, sağ üste AB bayrağı yer almakta. Ortasında 12 sarı küçük yıldızın oluşturduğu bir daire bulunan mavi zeminli bayrağın altında “Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu” yazıyor. Aşağısında, fırça darbesiyle çizilmiş gibi bir havası olan bayrak görünümündeki beyaz yıldızlı karemsi mavi logonun altında “EUNIC TURKEY” yazmakta. Sonda ise büyük puntolarla şu bilgiler bulunuyor: “1-14 Aralık 2017, Ankara-İstanbul-Giresun-Kars”
Filmler ve gösterim takvimi için: 
https://www.avrupa.info.tr/…/7-avrupa-birligi-insan-haklari…