BASINDA BİZ

Gaziantep Görme ve İşitme Engelliler "Can dostum" Filmini İzledi

10.02.2016

GAZİANTEP'te, görme ve işitme engelliler sesli betimleme ve işaret dilinin kullanıldığı polisiye ve macera filmini izledi.

Gaziantep'te Özel Gören Eller Rehabilitasyon Merkezi ile Sesli Betimleme Derneği'nin birlikte yürüttüğü 'Gören eller, konuşan parmaklar' projesi kapsamında, 170 görme ve işitme engelli Sanko Park AVM sinema salonuna getirildi. Polisiye komedi içerikli 'Can Dostum? adlı filmi izleyen görme ve işitme engellilere sesli betimleme ve filmin sağ alt köşesinde işaret diliyle anlatım yapıldı. Projenin koordinatörü rehber öğretmen Tuğba Yavuz, görme ve işitme engellilerin engellerini yok saymak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Sesli betimleme ve işaret diliyle filmi dinleme ve izleme fırsatı yakalayan engelliler, hayallerinin gerçekleştiği için sevindiklerini söyledi.

Turkcell'den Görme Engelliler İçin 'Sesli Betimleme'

Fotoğraftaki afiş, film şeridinin içinde tasarlanmış. Deniz mavisi fonun yukarısında büyük harflerle “görme engelliler için dünyada bir ilk” yazılı. “Görme engelliler için” ibaresi beyaz harflerle üstte, “dünyada bir ilk” ibaresi ise sarı harflerle altta konumlandırılmış. Hemen altında soldan sağa Turkcell, YGA ve Sesli Betimleme Derneği’nin logoları yan yana.
Turkcell’in logosu güneşi simgeleyen sarı bir daireden oluşuyor. İçinde; kesintisiz ve hızlı iletişim ile hayata bağlayan öncü teknoloji ve servis kalitelerinin simgesi iki anten yan yana, sola dayalı şekilde yer almakta.  Logonun altında küçük puntolarla: “Birlikte, her gün daha iyiye”, yazıyor. Logonun hemen yanında büyük beyaz harflerle “Turkcell”’in ismi var.
Young Guru Academiy’nin logosu büyük beyaz harflerle “Yga” kısaltmasından oluşuyor. Yazım stilinde harfler normale göre biraz tombullaştırılmış. “G” harfinin ortasında kanat çırpan bir kuş figürü var. Logonun altında: “Young Guru Academy işbirliğiyle”, yazılı.
 Sesli Betimleme Derneği’nin beyaz zemin üzerindeki logosu göz ve ses dalgalarıyla, sembolik bir kulak şeklinde. Ayın hilal halini andıran alt ve üst çizgiler gözün ana hatlarını belirlerken hilallerden üstte olan, yani üst göz kapağı, alttakiyle birleşmesi gereken sağ köşeye kadar uzamamış. Daha erken kıvrılıp ortadaki göz yuvarlağıyla birleşmiş. Uzayıp devam etmesi ve alttakiyle birleşmesi gereken sağ köşe açık kalmış, o boşluğa kulağı sembolize etmesi için ses dalgası işareti olan parantez yani iki tane eğik çizgi yerleştirilmiş. Şeklin ortasında oluşan boşlukta retina niyetine yerleştirilen yuvarlak aynı zamanda ters salyangoz şekliyle kulak içini de simgelemekte. Logonun kurumsal rengi yer yer turkuaz, yer yer lacivert olmakla birlikte dalgalı bir renkten oluşuyor. Logonun alt kısmında “ Sesli Betimleme Derneği” ibaresi yer almakta.
Afişin sol altında üst üste duran üç film rulosu. Dördüncü rulo, içindeki film şeridinin uç kısmı görünür şekilde diğer üçüne yaslandırılmış.

Turkcell’in Young Guru Academy işbirliğiyle görme engelliler için geliştirdiği ’Cepten Sesli Betimleme’ dünyada ilk kez bir mobil uygulama üzerinden filmlerde diyalogsuz sahnelerin ayrıntıları görme engellilerin kullanımına sunuldu. ’Cepten Sesli Betimleme’ görme engellilere vizyon filmlerini herhangi bir sinema izleyicisi ile aynı keyfi alarak izleme imkanı sunuyor. İlk olarak BKM yapımı ’Hayat Öpücüğü’ filmi ile hayata geçirilen ve Türkiye’deki tüm sinema salonlarında geçerli olacak ’Cepten Sesli Betimleme’ hizmeti, önümüzdeki dönemde pek çok vizyon filminde uygulanacak.