Barış Konferansı

Barış Konferansı

Betimleyen: Deniz ŞENGENÇ

Karikatürde tarihi bir binanın önünde kapıda tartışan dört kişi var. Binanın giriş kapısına kırmızı halı serilmiş. Girişte tartışan adamların önünde elinde tüfeğiyle bekleyen asık suratlı bir asker duruyor. Askerin önünde elinde davetiye listesi olan kırmızı papyonlu, kuyruklu bir ceketi olan bir uşak var. Uşağın önünde ağzında zeytin dalı ile bekleyen bir beyaz güvercin var. 
Binanın giriş kapısındaki tabelada “Geneva II Peace Conference” yazıyor. Kapının önündeki adamlardan birisi uzun boyu, uzun çenesi, aşağıya doğru devrik kaşlarından ve arkaya doğru taranmış saçlarından anlaşılan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry. Bir elinde çanta tutmuş, diğer eliyle ötekilere yumruğu sallayarak uzaklaşan başı sarıklı, beyaz sakallı, siyah cübbeli olan İran lideri Humeyni. Karşılıklı tartışanlardan biri kısa saçları, yuvarlak gözlüklerinden anlaşılan Fransa başbakanı Hollande. Dördünün tartıştığı sahnede, elindeki davetiye listesini kontrol eden uşak beyaz güvercine “I don’t see you on the guest list” diyor

Karikatürün sol alt köşesinde büyük harflerle el yazısıyla karikatürist “Chappatte” olarak imzasını atmış. İmzanın altında başka bir punto stiliyle “International New York Times” yazıyor.

Sayfa Görüntüleme : 1002