Ukulele

Ukulele

Betimleyen: Büşra Altun

Genel olarak ahşaptan yapılan, gitara benzeyen  ve dört türü olan ukulele, telli bir enstrüman. En kısa türü sopranonun boyu 53 cm, en uzun türü baritonun boyu ise 76 cm.

Genel olarak baş, klavye ve kasa olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. 8 rakamını andıran bir gövdesi var. Şekil olarak gitara benzeyen enstrümanın klavyesi yaklaşık 3 parmak kalınlığında. Kasası 25 cm, sapı ise 30 cm kadar bir uzunlukta.  Gövdesi akustik boşluk, alt eşik ve köprü isimli parçalardan oluşmakta. Kasa şekil olarak sekiz rakamını andırıyor. Kasanın ortasında yuvarlak akustik boşluk adı verilen delik bulunuyor.  Gövdenin alt kısmında yaklaşık 8 cm boyunda 2 cm eninde dikdörtgen şeklinde köprü adı verilen ahşap aparat bulunuyor. Köprünün ortasına dikey şekilde yerleştirilmiş aynı boyda yaklaşık 1 cm eninde alt eşik denilen parça bulunuyor. Bu parçada tellerin bağlı olduğu 4 delik bulunuyor. Ukulelenin siyah tabanlı klavye kısmı akustik boşluğun bitiminden baş kısmına olan yere kadar. Bazı ukulelelerde klavye gövde bitiminden itibaren başlayabilmekte. Klavye kısmında perdeler bulunmakta. Belirli aralıklarla konumlandırılmış tellerin altında sapı enine kesen çelik 15 tane perde bulunuyor. Ukulelenin baş kısmı akort burguları ve üst eşikten oluyor. Üst eşik 3 parmak kalınlığında. Alt eşik ile üst eşik arasına gerilmiş 4 adet naylondan yapma teller bulunuyor. Enstrümanın baş kısmı yaklaşık 10 cm uzunluğunda 4 parmak genişliğinde.  Bu görselde yedigen formda olan başlığın paralel kenarları diğer kenarlara göre daha uzun şekilde tasarlanmış. Ukulele başı sağ ve sol kısımlarında 2’şer tane olan, küçük vidaları andıran ve üzerine tellerin sarıldığı akort burgularına sahip.

Ukulele sap kısmı kişinin soluna gelecek şekilde göbek hizasında tutulur. Enstrüman çalındığında kişinin sağ eli gövdede sol eli ise klavyede olur.

Sayfa Görüntüleme : 961