Ana içeriğe atla

Haberler

Ankara Engelsiz Filmler Festivali'ne Geri Sayım Başladı: 24-29 Mayıs 2016

5 Nisan 2016, Salı

"Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali, dördüncü yılında tüm sinemaseverleri Türkiye ve dünya sinemasının ses getiren filmleri, önemli oyuncuları ve yönetmenleri ile buluşturmaya devam ediyor.

2013'ten beri tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini görme, işitme ve ortopedik engelli seyircilerin erişimine uygun olarak sunan Festival, Türkiye'deki en kapsayıcı festival olarak yoluna devam ediyor. Festival bu sene de Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, dünya sinemasının ödüllü filmlerinden kısa filmlere, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden atölye çalışmalarına dopdolu bir programı seyircilerinin beğenisine sunuyor. "Haberin Devamı için Tıklayınız

SineBU Sesli Betimleme Programı Habertürk TV’de

29 Mart 2016, SalıHaberin Devamı için Tıklayınız

Yeni Yerimizle Yeni Başlangıçlar İçin Bir Aradaydık

9 Kasım 2015, Pazartesi

Yeni yerimizde yeni başlangıçlar için 6 Kasım Cuma günü Ceyhun Atuf Kansu caddesi Bayraktar Center E Blok No 114/7 Balgat Çankaya/Ankara adresinde bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza birlikte bir aradaydık.

Sebeder ailesi olarak derneğimizin yeni yerinin açılışında davetli konuklarımız , betimlemecilerimiz,  alt yazıcılarımız, ses ve teknik yapım grubumuz , son kontrolcülerimiz  ve yönetim birimimizle '' Bir gün herkesle aynı anda, her görüntü ve sese erişilebilir kılabilmek '' ve '' Engelliler olmadan engelliler için asla  ilkesiyle'' çalışmalarımızın temelini atmak için birlikteydik.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Betimleme Tartışmaları Grubu

9 Kasım 2015, Pazartesi

Değerli Dostlarımız,

Sizlerle yeni bir grup oluşumunu paylaşmak istiyoruz. Grubumuzun adı Betimleme Tartışmaları. Adından da anlaşılacağı üzere, bu grupta Sesli Betimleme Derneği tarafından üretilen betimlemeleri hep birlikte değerlendirecek, kalitenin ve doğru işlerin korunması için, neler yapılabileceği noktasında doğrudan birinci elden yorumlar alacağız. Böyle bir grup oluşturmaktaki amacımız, “biz olmadan bizim için asla” ilkesi doğrultusunda, yapılan betimlemelerde hep beraber söz sahibi olabilmemize destek sağlamak. Gruptaki iletileri, Sebeder betimleme yazarları, seslendirenleri, işaret dili çekimi yapanlar, altyazı sorumluları ve montaj ekibi de takip edecek. Bu nedenle yorum, ve önerileriniz bizzat ilgilerine iletilmiş olacak. Ayrıca, sesli betimlemeyle ilgili haber ve duyurular, yapılan yeni film ve diziler gibi konular da burada bizlerle paylaşılacak.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Engeller Sinema Salonunda Kalkıyor!

9 Kasım 2015, Pazartesi

Boğaziçi Üniversitesi bir ilke imza atıyor ve sinemada engelleri kaldırıyor. 12 Kasım’da ''Akvaryum'' adlı kısa film gösterimi ile SineBU’da Sesli Betimleme açılışı gerçekleşiyor.

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’de ilk defa bir filmin sesli betimlemeli izlenebilmesi için bir sinema salonu altyapısını hizmete sunuyor. Bu sayede görme engelliler ve engelli olmayan bireyler bir arada aynı anda sinemada film seyredebilecekler. Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda her ay bir film aynı anda hem kulaklık ile betimlemeli hem de betimlemesiz gösterilecek.Haberin Devamı için Tıklayınız

2015 Beyaz Baston Ve Erişilebilirlik Festivali Başlıyor!

4 Kasım 2015, Çarşamba

İkinci Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, 2015’te de sizleri Boğaziçi Üniversitesi’ne bekliyor!
 
Daha önce 15-17 ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız, ama 10 ekim katliamı nedeniyle ertelediğimiz festivalimiz, kasım ayında erişilebilirlik aktivistleriyle buluşuyor. Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğinde, ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, ikinci kez ziyaretçileriyle buluşuyor. İlk yıl renkli stantlarından konserine, panellerinden güldürü ve sinema gösterimine kadar pek çok aktiviteyle ziyaretçilerine müthiş bir festival yaşatan Engelsiz Erişim Derneği ve GETEM, bu sene de dopdolu bir programla karşınızda olacak. Yine Özgürlüğün Ritmi beyaz baston şarkıları ile sokak sahnesine çıkacak, yine erişilebilirlik sözü hep birlikte söylenecek, yine birbirinden erişilebilir stantlarımız bizleri bekliyor olacak. Ayrı salonlarda film izlemeye lüzum kalmayacak! Film gösterimimizi betimlemeli izlemek isteyen betimlemeli, betimleme olmadan izlemek isteyen betimlemesiz izleyebilecek. Belki de ilk kez bir beyaz baston forumu gerçekleşecek. Herkes beşer dakika bağımsızlıkla, bastonla tanışma öykülerini birlikte paylaşacak. Muammer Ketencioğlu ile tatlı festival yorgunluğumuzu atacak, balkan ezgileri eşliğinde bağımsız hareketin neşesiyle, üstadımızın müzik şölenine eşlik edeceğiz. Seminerimizde Sesli Betimleme Derneği ile söyleşimizde film ve tiyatrolarda sesli betimlemenin görme engellilere yansımasını konuşacağız. Beyaz baston ustasını arıyor, var mısınız eğlenceli bir yarışmaya diyecek, oluşturacağımız engel parkurunda kim beyaz bastonuyla daha az engele takılarak engelleri aşıyor göreceğiz. Erişilebilirlik stantlarında MTA ile arkeolojik kalıntı örneklerine dokunacak, tandem standında bisiklete binmenin tadına varacak, dokunsal standında iki boyutlu dokunuşla keşfedecek, Lego standında hayallerimizi birleştireceğiz. Bağımsız hareketimizin aracı beyaz bastonumuzla eğlenceli ve erişilebilir bir festival için ilgi duyan herkes ile birlikte olmak için, 11 Kasım akşamı Taksim tünele, 12-14 Kasım arası ise Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde sizleri bekliyor olacağız. Haydi! Kış gelmeden sonbaharın bu son güzel havalarını birlikte değerlendirmeye var mısınız?


Haberin Devamı için Tıklayınız

Gaziantep Sanko Park Sinemalarında "Can Dostum" Gösterimi

10 Şubat 2016, Çarşamba

Gaziantep Sanko Park Sinemalarında Görme ve İşitme engelliler için "Can Dostum" filminin gösterimi yapıldı.Haberin Devamı için Tıklayınız

Star Televizyonunda da Sesli Betimleme

Derneğimizin çalışmaları gün geçtikçe Türkiye çapına yayılıyor ve çalışmalarımız duyuldukça katlanarak büyüyoruz. Kanal D televizyonundan sonra Star Televizyonu da sesli, yazılı betimlemeli ve işaret dili tercümesi yapılmış dizi yayınına başladı. İlk olarak Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayınına başlayan Star Televizyonu, ileriki günlerde diğer diziler için de aynı biçimde yayın yapacağını belirtti. www.startv.com.tr/engelsiz adresinden ulaşabileceğiniz Muhteşem Yüzyıl dizisini de Kanal D televizyonunda olduğu gibi dizinin yayınından itibaren 48 saat sonra internetten sesli ve yazılı betimlemeli aynı zamanda işaret dili tercümesi de yapılmış haliyle izleyebilirsiniz.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Olur Olur Bal Gibi Olur!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Ö.S.Y.M.’nin 03.04.2013 tarihinde birlikte düzenledikleri Kamuda Engelli İstihdamı Değerlendirme programı derneğimiz tarafından canlı olarak katılımcı görme engellilere betimlendi. Ankara Ticaret Odası Congresium Oditoryum Salonu’nda düzenlenen toplantıya Başbakan, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı, Ö.S.Y.M. Başkanı, millet vekilleri, mülki erkan ve üç bin kadar davetli katıldı. 2,5 saat süren programın tamamı başından sonuna kadar derneğimiz yönetim kurulu üyesi Çiğdem Banu Yeşilırmak tarafından katılımcılar arasında bulunan görme engellilere canlı olarak betimlendi. Program başlamadan önce görme engelli katılımcılara kulaklık dağıtıldı ve görme engelliler betimlemeyi kulaklıklarından dinlediler.

Yapılan betimlemede salonun fiziki durumu, oturma düzenleri, sahne düzeni, konuşmacıların kıyafet, hareket ve mimikleri, gösterilen kısa tanıtım filminin tüm görsel sahnelerinin yanı sıra; salonda gelişen tüm hareketler ,olaylar ve faaliyetler yer aldı.

Türkiye’de ilk defa yapılan bu canlı betimleme faaliyeti katılan basın mensuplarının da çok ilgisini çekti. Konuyla ilgili Çiğdem Banu Yeşilırmak’la röportaj yapan kanalların konuyu haber yapmaları halinde sesli betimleme konusunda kamuoyunda farkındalık oluşacağı gerçeği SESLİ BETİMLEME adına önemli bir adım oldu.Haberin Devamı için Tıklayınız

"Veda" Filmini Hep Birlikte İzledik…

Sesli Betimleme Derneğinin geleneksel olmasını hedeflediği özel film sunumlarının  2.yılında  yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin yaptığı “VEDA” filminin sunumu, Ankara’daki Milli Eğitim Bakanlığı işitme ve görme engelliler okullarının ve engelli diğer misafirlerin katılımında  31 mayıs 2012 tarihinde Ankara Antares Alışveriş Merkezi yönetiminin ve Antares Cinemaximum Sinemalarının destek ve katkıları ile ücretsiz olarak sabah 11.00 seansında yapıldı. Dernek yönetim kurulu Üyeleri Olgun Yılmaz ve Çiğdem Banu Yeşilırmak ‘ın çalışması ile gerçekleşen organizasyona katılarak desteğini esirgemeyen Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Oktay Aktaş işaret dili ile ilk kez film izlemenin çok önemli bir çalışma olduğunu vurgulamıştır.

Görmeyenlerin ve işitmeyenlerinde sinema seyretmeleri ve tıpkı görenler ve işitenler gibi aynı hazla tüm filme hakim olabilmeleri için sesli ve yazılı betimlemeli haliyle hazırlanan VEDA filmine yaklaşık 500 görme ve işitme engelli çocuk ve engelli derneklerinden davetliler katıldı. “VEDA”  filmi sunumu görme engelliler için sesli betimlemesi ,işitme engeller için alt yazı  betimlemesi yapılmış hali ve eş zamanlı olarak işaret dili  tercümanlığında gerçekleştirildi. Türkiye’de yine ilk defa derneğimiz tarafından yapılan bu uygulama ile işitme engelliler filmin alt yazı ile sesleri anlarken işaret dili ile de detaylı konuşmalara vakıf oldular.

Gençlik haftası ve Atatürk’ü anma amacıyla seçilen filmle Atatürk en yakın arkadaşı Salih Bozok’un anlatımında , bu dostluğu, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarını ve vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesini görmeyen ve işitmeyen çocuklarımız duygulu hislerle seyretti.Bu etkinlikle engellilikleri yüzünden hayatlarında hiç sinemaya gidemeyen çocuklarımız sinemaya gittiler ve zevkle aynı hazzı paylaşarak Veda filmini seyrettiler. Film sonrası duyguları sorulan çocuklar yaşadıkları bu sinema zevki ve filmin konusu için çok mutlu olduklarını belirtiler, çok daha iyi anladıkları bu tür sinema çalışmalarının çoğaltılmasını çok istediklerini söylediler.Haberin Devamı için Tıklayınız

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi

6 Nisan 2012 tarihinde SEBEDER’i temsilen dernek eş başkanı Kenan Önalan ve yönetim kurulu üyesi Olgun Yılmaz’la ”Çok Film Hareketler Bunlar” filminin  menajeri ve oyuncuları Şevket Süha Tezel, Emre Canpolat ve Gülsün Alkan ‘da davetli olduğu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İskender Akkurt düzeyinde katılımla Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ”Çok Film Hareketler Bunlar” Film Gösterisi yapıldı. SDÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Sesli Betimleme Grubu Danışmanı Gülin Ulusoy  önderliğinde Üniversite gönüllü öğrencilerinin Sesli Betimleme Derneği danışmanlığında yaptıkları sesli ve yazılı betimlemeli haliyle yeniden oluşturulan filmin galasına çok sayıda engelli konukta katıldı. Galadan sonraki iki gün de dernek tarafından hediye edilen  altı filminde gösterimi yapıldı.

Ayrıca İzmir ‘de de 2 ayrı etkinlik yapıldı.

  1. Görme Engelliler İlköğretim Okulunda Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi “BUZ DEVRİ 1″ özel gösterimi yapıldı
  2. Toplum Gönüllüleri Vakfı engelli okulları ve dernekler bazında SEBEDER tarafından hediye edilen  sesli betimlemeli filmlerin özel gösterimini yapıldı.


Haberin Devamı için Tıklayınız

Engelliye İlham Olan Yazarlar

17 Şubat 2016, Çarşamba

7 ülkeden 27 engelli yazar İstanbul'da yapılacak Engelsiz Kalemler Fuarı'nda bir araya geliyor. 

Türkiye nüfusunun en az yüzde 5'i engellilerden oluşuyor. Bu, yakınlarını da hesap ederseniz, vatandaşın yüzde 20'sinin, yani her on kişiden ikisinin engelli gerçeğiyle karşı karşıya olduğunu gösterir. Ancak bu kadar yoğun bir nüfusa rağmen engelliler, yeni yeni hayatın içine katılıyor. Kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları onlar için özel etkinlikler düzenliyor. Engelsiz Dünya Platformu'nun yapacağı "Engelsiz Kalemler Fuarı" onlardan biri.Haberin Devamı için Tıklayınız

Türkiyede Bir İlk: Radyoda Sesli Betimleme

Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda Muhteşem Yüzyıl dizisi de hem sesli betimleniyor, hem de altyazı ve işaret diliyle anlatılıyordu derneğimizin çalışmalarıyla.

17 Mayıs Cuma itibariyle bir ilk daha gerçekleşti. İlk kez bir film ulusal bir radyo olan NTV radyodan yayınlandı. NTV radyo bundan böyle her Cuma akşamı saat 21:00’da Muhteşem Yüzyıl’ı sesli betimlemeli olarak yayınlayacağını duyurdu.

Birçok radyo tiyatrosu ve arkası yarın dinledik daha önce. Ne dersiniz radyodan dizi keyfi nasıl olur?

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Gazi Üniversitesi Sesli Betimleme Derneği Etkinliği

10 Mayıs tarihinde Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Konferans salonunda Engelsiz Gazi Kulübü ev sahipliği organizasyonunda gerçekleştirilen sesli betimlemeli film gösterisi seçkin seyircilerin ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.

Dernek adına katıldığı sunumda Engelsiz Gazi Kulübü’nün hazırladığı plaketi alan dernek kurucu yönetim üyesi Olgun Yılmaz gösterinin sağladığı duyarlılık ve farkındalık için Üniversite nezdin de Engelsiz Gazi Kulübüne teşekkür etti. Türkiye’de bir ilki yapan SE-BE-DER ’in yeni çalışmalara devam ettiğini amacın tüm sinema filmlerinin TV dizi, eğlence ve belgesellerin sesli ve yazılı betimlemeli hallerinin görme ve işitme engellilerin erişimini sağlayacak şekilde düzenlemelerin yapılması olduğunu belirtti. Özel sunumla devam eden gösteri geleneksel hale gelmesi dilekleri ile son erdi.

 Haberin Devamı için Tıklayınız


Uluslararası Engelsiz Film Festivali

21 Mayıs Pazartesi

1.SEANS SAAT: 15:00 Zenne (bu filme yönetmenlerimiz yahut oyuncularımız katılacaklar.)
2.SEANS SAAT: 17:00 İncir Reçeli, Aytaç Ağırlar, 1:37 

22 Mayıs Salı

1.SEANS SAAT: 15:00 Güneşin Oğlu
2.SEANS SAAT: 17:00 Çakal (bu filme yönetmenlerimiz yahut oyuncularımız katılacaklar.) 

23 Mayıs Çarşamba

1.SEANS SAAT: 15:00 Behzat Ç.
2.SEANS SAAT: 17:00 Bizim Büyük Çaresizliğimiz (bu filme yönetmenlerimiz yahut oyuncularımız katılacaklar.) 

24 Mayıs Perşembe

1.SEANS SAAT: 15:00 Sevmek Zamanı
2.SEANS SAAT: 17:00 Bu Son Olsun (bu filme yönetmenlerimiz yahut oyuncularımız katılacaklar.) 

25 Mayıs Cuma

1.SEANS SAAT: 15:00 Çalgı Çengi  (bu filme yönetmenlerimiz yahut oyuncularımız katılacaklar.)
2.SEANS SAAT: 17:00 Aşk Tesadüfleri SeverHaberin Devamı için Tıklayınız

İftarlık Gazoz filmi Sebeder'le Sesli Betimlemeli

31 Ocak 2016, Pazar

Vizyona giren Cem Yılmaz'ın İftarlık Gazoz filmini Turkcell Hayal Ortağım için Sesli Betimleme Derneği'nin hazırladığı sesli betimlemeli haliyle engelsiz izleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Akıllı telefonlarınıza (Operatör ayrımı olmaksızın) indireceğiniz Hayal Ortağım uygulamasıyla vizyona giren filmleri görme engelliler için erişilebilir hale getiriyoruz. Sinema klasöründen vizyondaki filmi seçerek indirip sinemaya girdiğinizde uygulamayı başlatırsanız filmin sesli betimlemesini kulaklığınızdan herkesle aynı anda izleyebilirsiniz.Haberin Devamı için Tıklayınız

Cinevana İstanbul Film Festivali

26 Ocak 2016, Salı

27 OCAK 2016 Tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Sine Bu sineması saat 14:00-19:00 arası oynayacaktır.

MY GRANDMOTHER'S JAZZ PASSION
Ercan Selim Ongoz (10:44)
MAN ON THE ROAD
Yusuf Ozer (9:50)
MASKED
Andrea Cavalcanti (14:33)
NODE
Engin Poyraz (19.59)
PINHOLE
Oğuz Anbarli (15:40)
GOLDEN SHOT
Gökalp Gönen (8:40 )Haberin Devamı için Tıklayınız

Sesli Betimleme Derneği Görme ve İşitme Engellileri Tiyatroda Buluşturdu

24 Ocak 2016, Pazar

Görme ve işitme engelliler için ilk defa "Grönholm Metodu" adlı tiyatro oyunu, derneğimiz tarafından hem sesli betimlemeli hem de işaret diliyle çevirisi yapılarak sahnelendi.Haberin Devamı için Tıklayınız

ENGELSİZ FİLM KAMPANYAMIZA SİZ DE KATILIN “EN İYİ FİLM, EN ERİŞİLEBİLİR FİLMDİR”

 

Sesli Betimleme Derneği olarak biz engelliler için

“EN İYİ FİLM, EN ERİŞİLEBİLİR FİLMDİR.”

sloganıyla tüm engelli izleyiciler için her filmin erişilebilir olmasını hedefliyoruz. Bu hedefimizi gerçekliştirmek için de engelsiz film üretme kampanyası başlattık. Bu kampanya çerçevesinde DVD üreten tüm film yapımcılarının, piyasaya sürecekleri ilk üç DVD sini biz kendi kaynaklarımızla ücretsiz olarak Sesli Betimlemeli, Altyazı ve İşaret Dili tercümesi yapılmış haliyle izleyiciye sunmalarını sağlayacağız. Bunun için yapımcı firmanın bize başvurması yeterli.

Kampanyanın bir ayağı daSPONSORLUK. Gelin siz de bir adım atın ve bir filme sponsor olarak engellilerin erişilebilir film izlemelerini destekleyin. Sponsor olanların da isimlerinin sponsor oldukları film DVD sinde yer alacağını unutmayın.

Unutmayınki, “EN İYİ FİLM, EN ERİŞİLEBİLİR FİLMDİR”.Haberin Devamı için Tıklayınız

CANLANDIRMA ATÖLYESİ VE ÇOCUKLAR İÇİN FİLMLER

ANKARA ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ'NDE
CANLANDIRMA ATÖLYESİ VE ÇOCUKLAR İÇİN FİLMLER
 
03-08 Eylül tarihleri arasında Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemaları'nda düzenlenecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali, işitme engelli çocuklar ile bir canlandırma atölyesi gerçekleştiriyor.

9-12 yaş grubundan çocuklarla yapılacak atölyenin eğitmeni İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 6 yıldır canlandırma dersleri veren Berat İlk. Berat İlk küçük katılımcılara öncelikle temel animasyon bilgisi ve animasyonun kısa tarihi hakkında bilgi verecek. Katılımcılar farklı canlandırma teknikleri ile üretilmiş filmlerden eğlenceli örnekler izledikten sonra çevrelerindeki oyun hamuru, kalem, silgi gibi farklı malzemeleri bir karakter gibi hareket ettirerek kısa animasyon denemeleri yapma şansını yakalayacaklar. Atölye sonunda kendi yarattıkları karakterler ve geliştirdikleri öykülerle evlerine dönecekler.

Atölye 7 Eylül Cumartesi günü saat 13:00 – 17:00 arasında Cer Modern Çocuk Atölyesi salonunda gerçekleştirilecek.

Sınırlı sayıda katılımcı için uygun olan atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için event@puruli.co adresine mail atabilirsiniz.

Atölye çalışması ücretsizdir.

Berat İlk
Berat İlk, 2006 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda öğretim üyeliği yapmaktadır. İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ortaklığıyla Canlandıranlar Yetenek Kampı’nı hayata geçirdi. Her yıl tekrar eden Yetenek Kampı’nın yanı sıra 2011 yılında Canlandıranlar Derneği’ni, 2012 yılında ASIFA Türkiye’yi kurdu. 2013 itibariyle hayat bulan Canlandıranlar Festivali’nin de başkanı olan Berat İlk, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra çeşitli platformlarda küçük meraklılarla canlandırma atölyeleri gerçekleştiriyor.

http://www.beratilk.com/
http://www.canlandiranlar.com/

Çocuklar için Filmler
Çocuklar Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde sinemanın büyüsünü de tadacak. Festival "Çocuk Filmleri" bölümünde sadece çocukların değil, her yaş grubundan seyircilerin görmesi gereken, Time dergisinin başyapıt olarak nitelendirdiği Martin Scorsese imzalı Hugo filmi ile korsanlık konusunda oldukça beceriksiz olsa da, iyimserliğini hep koruyan Kaptan Korsan'ın renkli maceralarını anlatan animasyon film Korsanlar!'ı küçük seyircilerin beğenisine sunuyor.

Festival Mekanları
Tüm etkinliklerin ve film gösterimlerinin ücretsiz olduğu Festival'e Cer Modern ile Cinemaximum Armada Sinemaları ev sahipliği yapıyor.

Program ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in web sitesinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.
Festival görselleri için tıklayınız.
 
 
 
 
 


Haberin Devamı için Tıklayınız

Görme Engelliler İçin Vizyonda İlk Sesli Betimlemeli Korku Filmi

2 Mart 2016, Çarşamba

Ceberrut 4 Mart'ta vizyona girecek.Haberin Devamı için Tıklayınız

Turkcell Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme”ye Dünya Birinciliği

23 Şubat 2016, Salı

Turkcell, Mobil dünyanın Oscar’ı kabul edilen Global Mobil Ödülleri’nden (Global Mobile Awards) dördüncü kez ödülle dönüyor. Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme” “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Global Mobil Ödülleri’nde teknoloji ve iletişim dünyasının önde gelen şirketleri tarafından geliştirilen servis, uygulama ve projelerle yarışan Turkcell, Young Guru Academy (YGA) işbirliğinde ve Sesli Betimleme Derneği’nin desteğiyle görme engelliler için geliştirdiği Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme” servisi ile “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” ödülüne layık görüldü.

"Cepten Sesli Betimleme”, görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirildi. “Cepten Sesli Betimleme”, filmlerin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesini sağlıyor.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Türkiye’nin İlk Gizem Filmi “Senarist” Vizyonda

20 Şubat 2016, Cumartesi

Türkiye’nin ilk gizem filmi “Senarist” görme engellilere özel geliştirilen Turkcell Hayal Ortağım ‘Cepten Sesli Betimleme’ teknolojisi ile Türkiye’deki sinema salonlarında sinemaseverlerle buluşuyor.Haberin Devamı için Tıklayınız

Ankara Engelsiz Filmler Festivali

3 Eylül'deki Açılış Töreni ile başlayan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 8 Eylül Pazar akşamı Cer Modern'de yapılacak Ödül Töreni ile sona eriyor.
Ödül Töreni'nde Engelsiz Yarışma kapsamında seyirciler tarafından belirlenen Seyirci Özel Ödülü ve Festival Jürisi tarafından belirlenen En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görülen filmler açıklanacak. Seslendirme sanatçısı ve oyuncu Levent Kol'un sunuculuğunu üstleneceği Ödül Töreni saat 20:00'de başlayacak. İşaret dili çevirmeni Oya Tanyeri törenin işaret dili çevirisi için Levent Kol'a eşlik edecek.
Haberin Devamı için Tıklayınız

1 2 3 4