Ana içeriğe atla

Haberler

Cinevana İstanbul Film Festivali

26 Ocak 2016, Salı

27 OCAK 2016 Tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Sine Bu sineması saat 14:00-19:00 arası oynayacaktır.

MY GRANDMOTHER'S JAZZ PASSION
Ercan Selim Ongoz (10:44)
MAN ON THE ROAD
Yusuf Ozer (9:50)
MASKED
Andrea Cavalcanti (14:33)
NODE
Engin Poyraz (19.59)
PINHOLE
Oğuz Anbarli (15:40)
GOLDEN SHOT
Gökalp Gönen (8:40 )Haberin Devamı için Tıklayınız

Sesli Betimleme Derneği Görme ve İşitme Engellileri Tiyatroda Buluşturdu

24 Ocak 2016, Pazar

Görme ve işitme engelliler için ilk defa "Grönholm Metodu" adlı tiyatro oyunu, derneğimiz tarafından hem sesli betimlemeli hem de işaret diliyle çevirisi yapılarak sahnelendi.Haberin Devamı için Tıklayınız

ENGELSİZ FİLM KAMPANYAMIZA SİZ DE KATILIN “EN İYİ FİLM, EN ERİŞİLEBİLİR FİLMDİR”

 

Sesli Betimleme Derneği olarak biz engelliler için

“EN İYİ FİLM, EN ERİŞİLEBİLİR FİLMDİR.”

sloganıyla tüm engelli izleyiciler için her filmin erişilebilir olmasını hedefliyoruz. Bu hedefimizi gerçekliştirmek için de engelsiz film üretme kampanyası başlattık. Bu kampanya çerçevesinde DVD üreten tüm film yapımcılarının, piyasaya sürecekleri ilk üç DVD sini biz kendi kaynaklarımızla ücretsiz olarak Sesli Betimlemeli, Altyazı ve İşaret Dili tercümesi yapılmış haliyle izleyiciye sunmalarını sağlayacağız. Bunun için yapımcı firmanın bize başvurması yeterli.

Kampanyanın bir ayağı daSPONSORLUK. Gelin siz de bir adım atın ve bir filme sponsor olarak engellilerin erişilebilir film izlemelerini destekleyin. Sponsor olanların da isimlerinin sponsor oldukları film DVD sinde yer alacağını unutmayın.

Unutmayınki, “EN İYİ FİLM, EN ERİŞİLEBİLİR FİLMDİR”.Haberin Devamı için Tıklayınız

CANLANDIRMA ATÖLYESİ VE ÇOCUKLAR İÇİN FİLMLER

ANKARA ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ'NDE
CANLANDIRMA ATÖLYESİ VE ÇOCUKLAR İÇİN FİLMLER
 
03-08 Eylül tarihleri arasında Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemaları'nda düzenlenecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali, işitme engelli çocuklar ile bir canlandırma atölyesi gerçekleştiriyor.

9-12 yaş grubundan çocuklarla yapılacak atölyenin eğitmeni İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 6 yıldır canlandırma dersleri veren Berat İlk. Berat İlk küçük katılımcılara öncelikle temel animasyon bilgisi ve animasyonun kısa tarihi hakkında bilgi verecek. Katılımcılar farklı canlandırma teknikleri ile üretilmiş filmlerden eğlenceli örnekler izledikten sonra çevrelerindeki oyun hamuru, kalem, silgi gibi farklı malzemeleri bir karakter gibi hareket ettirerek kısa animasyon denemeleri yapma şansını yakalayacaklar. Atölye sonunda kendi yarattıkları karakterler ve geliştirdikleri öykülerle evlerine dönecekler.

Atölye 7 Eylül Cumartesi günü saat 13:00 – 17:00 arasında Cer Modern Çocuk Atölyesi salonunda gerçekleştirilecek.

Sınırlı sayıda katılımcı için uygun olan atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için event@puruli.co adresine mail atabilirsiniz.

Atölye çalışması ücretsizdir.

Berat İlk
Berat İlk, 2006 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda öğretim üyeliği yapmaktadır. İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ortaklığıyla Canlandıranlar Yetenek Kampı’nı hayata geçirdi. Her yıl tekrar eden Yetenek Kampı’nın yanı sıra 2011 yılında Canlandıranlar Derneği’ni, 2012 yılında ASIFA Türkiye’yi kurdu. 2013 itibariyle hayat bulan Canlandıranlar Festivali’nin de başkanı olan Berat İlk, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra çeşitli platformlarda küçük meraklılarla canlandırma atölyeleri gerçekleştiriyor.

http://www.beratilk.com/
http://www.canlandiranlar.com/

Çocuklar için Filmler
Çocuklar Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde sinemanın büyüsünü de tadacak. Festival "Çocuk Filmleri" bölümünde sadece çocukların değil, her yaş grubundan seyircilerin görmesi gereken, Time dergisinin başyapıt olarak nitelendirdiği Martin Scorsese imzalı Hugo filmi ile korsanlık konusunda oldukça beceriksiz olsa da, iyimserliğini hep koruyan Kaptan Korsan'ın renkli maceralarını anlatan animasyon film Korsanlar!'ı küçük seyircilerin beğenisine sunuyor.

Festival Mekanları
Tüm etkinliklerin ve film gösterimlerinin ücretsiz olduğu Festival'e Cer Modern ile Cinemaximum Armada Sinemaları ev sahipliği yapıyor.

Program ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in web sitesinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.
Festival görselleri için tıklayınız.
 
 
 
 
 


Haberin Devamı için Tıklayınız

Görme Engelliler İçin Vizyonda İlk Sesli Betimlemeli Korku Filmi

2 Mart 2016, Çarşamba

Ceberrut 4 Mart'ta vizyona girecek.Haberin Devamı için Tıklayınız

Turkcell Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme”ye Dünya Birinciliği

23 Şubat 2016, Salı

Turkcell, Mobil dünyanın Oscar’ı kabul edilen Global Mobil Ödülleri’nden (Global Mobile Awards) dördüncü kez ödülle dönüyor. Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme” “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Global Mobil Ödülleri’nde teknoloji ve iletişim dünyasının önde gelen şirketleri tarafından geliştirilen servis, uygulama ve projelerle yarışan Turkcell, Young Guru Academy (YGA) işbirliğinde ve Sesli Betimleme Derneği’nin desteğiyle görme engelliler için geliştirdiği Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme” servisi ile “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” ödülüne layık görüldü.

"Cepten Sesli Betimleme”, görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirildi. “Cepten Sesli Betimleme”, filmlerin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesini sağlıyor.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Türkiye’nin İlk Gizem Filmi “Senarist” Vizyonda

20 Şubat 2016, Cumartesi

Türkiye’nin ilk gizem filmi “Senarist” görme engellilere özel geliştirilen Turkcell Hayal Ortağım ‘Cepten Sesli Betimleme’ teknolojisi ile Türkiye’deki sinema salonlarında sinemaseverlerle buluşuyor.Haberin Devamı için Tıklayınız

Ankara Engelsiz Filmler Festivali

3 Eylül'deki Açılış Töreni ile başlayan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 8 Eylül Pazar akşamı Cer Modern'de yapılacak Ödül Töreni ile sona eriyor.
Ödül Töreni'nde Engelsiz Yarışma kapsamında seyirciler tarafından belirlenen Seyirci Özel Ödülü ve Festival Jürisi tarafından belirlenen En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görülen filmler açıklanacak. Seslendirme sanatçısı ve oyuncu Levent Kol'un sunuculuğunu üstleneceği Ödül Töreni saat 20:00'de başlayacak. İşaret dili çevirmeni Oya Tanyeri törenin işaret dili çevirisi için Levent Kol'a eşlik edecek.
Haberin Devamı için Tıklayınız

MUHTEŞEM YÜZYIL DİZİSİ NTV RADYODA BİR KEZ DAHA CAN BULUYOR

Değerli takipçilerimiz, biliyoruz her bölümünü büyük bir heyecanla bekliyorsunuz. Geçtiğimiz yıldan beri Sesli Betimleme Derneği ve Star TV kanalı işbirliğiyle  sesli, yazılı ve işaret dili betimlemesi gerçekleşen  muhteşem yüzyıl dizisi bundan böyle her Cumartesi günü Sat 15.10’da  kaçıranlar ve eski radyo tiyatroları tadını özleyen siz değerli dinleyicilerimiz için, NTV radyoda betimlemeli olarak yayımlanacaktır.

Artık diziyi kaçırdım diye üzülmeyin; sizler için bir kez daha dizi NTV radyoda can bulacak. Keyifli seyirler dileriz.Haberin Devamı için Tıklayınız

TRT DİZİLERİ DE EVİNİZE GELİYOR

Değerli takipçilerimiz, sesli betimleme Derneği olarak sizlere yaptığımız çalışmaların sonucunda ortaya çıkan yeni bir projemizin haberini vermekten onur duyuyoruz. Uzun zamandır test çalışmalarını sürdürdüğümüz TRT’nin en popüler dizilerinden ikisi olan Seksenler, 67. Bölümü ve Avrupa Avrupa 77. Bölümlerinden itibaren, www.engelsiztrt.tv adresinde sesli, yazılı ve işaret dili betimlemeleriyle yayımlanmaya başlamıştır. IOS 7 kullanıcıları, mobil cihazları üzerinden de ilgili sayfadan dizilerimizi izleyebilirler. Haberin Devamı için Tıklayınız

Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalının Konuğu Olduk

Hacettepe  Üniversitesi  Sınıf Öğretmenliği  Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Yrd Doç.Dr.Burcu Akhun'un daveti üzerine 3. sınıfların Topluma Hizmet Uygulamaları dersi için 13 Kasım Çarşamba günü  Beytepe Kampüsü'nde  misafirdik. Sesli Betimleme Derneği  yönetim kurulu üyesi Av. Olgun Yılmaz ve Çiğdem Banu Yeşilırmak  30 kadar öğrenciye sesli -yazılı betimleme ve alt yazı hakkında bilgiler verdik. Örnek film ve dizilerden parçalar izledik.  3. sınıf öğrencileri kendi  aralarında gruplaşarak Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi için dönem içinde  seçtikleri filmlere  sesli-yazılı betimleme yapacak   alt yazı yazacak , seslendirip montajlayacaklar ve derneğimize hediye edeceklerHaberin Devamı için Tıklayınız

SESLİ BETİMLEME DERNEĞİ'NİN 3 Aralık DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNE DAİR BASIN AÇIKLAMASI

3 Aralık Dünya Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin sorunlarının tespiti ve bu sorunlara dikkat çekmek amacıyla kutlanmaya başlanmıştır. Bu nedenle her yıl 3 Aralık'ta tüm dünyada engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu etkinlikler yapılırken sadece sorunlar değil engellilerle ilgili yapılanlarda kamuoyuna duyurulmaktadır. Sesli Betimleme Derneği olarak da biz olaya bu yönüyle bakıp engellilerin kültür ve sanata ulaşmaları için yaptıklarımızı kamuoyuyla paylaşmayı amaçladık.

Haberin Devamı için Tıklayınız

BİR SÜRELİĞİNE BEN OLUR MUSUN?

BİR SÜRELİĞİNE BEN OLUR MUSUN ?

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı kapsamında 2 gün sürecek bir program hazırlanmış.Program konusunun çıkış noktası Selebral Palsili çocuk annesi Özlem Şeker'in ''Hep deriz ya empati kurmalıyız, karşıdakinin hissettiklerini veya yaşadıklarını anlamamız için...'' aslında empatide bir yere kadar aynı şeyleri yaşamadıkça kimse kimseyi tam olarak anlayamaz sözü .Bir Süreliğine Ben Olur Musun? adını taşıyan etkinlik 3 Aralık 2013 tarihinde saat 13:00 de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Cengiz Andiç Kültür Merkezinde ''Anlayabilmek için '' temasında gerçekleşecek.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

ANKARA ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ 2014

Geçtiğimiz yıl kapılarını sinemaseverlere ilk kez açan ve engeli olan ya da olmayan tüm sinemaseverlerin bir arada film izlemesine olanak sağlayan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, bu sene 20-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
Türkiye'de görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gerçeğinden yola çıktı, program ve yan etkinliklerinin tamamını görme, işitme ve ortopedik engelliler için erişilebilir bir altyapıda hazırladı. "Bir arada film izlemek mümkün" sloganıyla hareket eden Festival, fiziksel engellerin sinema deneyimini paylaşmaya engel olmadığını ortaya koydu.Haberin Devamı için Tıklayınız

ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDİYOR...

Çanakkale Zaferinin 99. yılı dolayısıyla öğrencilere Çanakkale 1915 filmini sesli betimlemeli olarak izlettik.

Derneğimiz ve TED Koleji işbirliği ile 17/03/2014 tarihinde Mithat Enç Görme Engelliler okulu öğrencileriyle TED Koleji 9 C öğrencileri bir arada Çanakkale 1915 filmini sesli betimlemeli olarak izlediler. TED Koleji’ne ait servislerle okullarından alınan Mithat Enç öğrencileri kolejin İncek’te bulunan kampüsünde 9 C öğrencileri tarafından karşılanarak ağırlandılar. Öğrencilerin birlikte izledikleri Çanakkale 1915 filminin sesli betimlemeli versiyonu derneğimiz tarafından hazırlanarak izlenime sunulurken yine derneğimiz tarafından sağlanan kumanyalar film arasında konuk öğrencilere dağıtıldı.

Bu etkinlik sayesinde görme engelli öğrencilerle kolej öğrencileri tanışıp kaynaşma fırsatı bulurken kolej öğrencileri bir film erişilebilir olduğunda görme engelliler veya işitme engelliler için nasıl anlaşılır ve izlenebilir olduğunun farkına vardılar.

Gören öğrencilerin genel izlenimi, sesli betimlemenin filmin bir parçasıymış gibi olduğu ve rahatsız edici olmadığı yönündeyken, görme engelli öğrencilerin genel izlenimi filmin tamamıyla anlaşılabilir hale geldiği ve bu tür filmlerin ve etkinliklerin daha da sık yapılması gerektiği yönündeydi.Haberin Devamı için Tıklayınız

KADIN KOKUSU İSİMLİ FİLMİ BİRLİKTE İZLEDİK

Sesli betimlemeli filmleri daha çok engelliye ulaştırmak ve bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla, 22/11/2014 tarihinde Altınokta körler derneği genel merkezi konferans salonunda yönetmenliğini Martin Brest’in yaptığı Al Pacıno’nınbaşrolünü oynadığı “kadın kokusu” isimli film sesli betimlemeli olarakgösterildi. Gösteri sonrasında sesli betimleme metin yazarı NezahatŞalkamcı, Çiğdem Banu Yeşilırmak  ve Emine Kolivar’da izleyicilerle hoş bir söyleşi yaptılar.Haberin Devamı için Tıklayınız

SESLİ BETİMLEMELİ TİYATRO

3 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 20:30'da İstanbul Kadıköy'de bulunan Tiyatro AklaKara'da sahnelenecek olan, doğuştan görme engelli bir adamın hikayesini konu alan "Kelebekler Özgürdür" oyununa tüm görme engelli dostlarımızı davet etmekten onur duyarız.Haberin Devamı için Tıklayınız

TÜRKİYE’DE BİR İLKİ DAHA BAŞARMANIN ONUR VE KIVANCINI YAŞIYORUZ

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Şebi Aruz törenini artık görme ve işitme engelliler de herkesle birlikte eşit, erişilebilir ve engelsiz olarak izleybilecekler.
Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımının beklendiği ve on beş bin kişinin izleyeceği Şebi Aruz töreninde ilahiler eşliğinde semazenler aşka dönecek, Mevlana Celalettin Rumi’nin vuslat gecesini; semah ayinleri,şiirler ve dualar eşliğinde bir program ile kutlayacağımız, bu içsel yolculukta sizleri de ağırlamaktan mutluluk duyarız.
Derneğimiz; programın tamamını görme engelliler için sesli betimlemeli olarak, işitme engelliler için de işaret dili tercümesiyle betimleyecekdir.
Adstation Reklam organizasyon’un T.C. Kültür Bakanlığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’yle birlikte düzenlediği 2014 Şebi Aruz töreni bu sene İstanbul Sinanerdem Spor Salonu’nda yapılacaktır.Haberin Devamı için Tıklayınız

Rimolar ve Zimolar’dan yılbaşı hediyesi.

Rimolar ve Zimolar’dan yılbaşı hediyesi. Türkiye’nin ilk kukla çocuk filmi işitme ve görme engelli çocuklar için Ankara’da gösteriliyor. Sebeder (Sesli Betimleme Derneği) ve Pati Film’in özel çalışmasıyla hazırlanan sesli betimlemeli, altyazılı ve işaret dili anlatımlı filmin, Ankara Antares Cinemaximum sinemasında 26 Aralık 2014 Cuma günü yapılacak gösterimine, işitme ve görme engelli çocuklar davetli olacak. saat 10:00 da başlayacak Bu özel seansa film ekibinin yanısıra seslendirenlerden Janset, Şevket Süha Tezel, Emrah Özdemir, Sinan Mıhçı, Akasya Asıltürkmen ve filmin maskotları Bızdık ve Minnik de katılacak.

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Vizyondaki Çocuk Filmi İlk Kez Görme ve İşitme Engelli Çocuklarla Buluştu

Türkiye'nin ilk kukla çocuk filmi, görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için işaret dili ve altyazılı olarak gösterildi. Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER) ve Pati Film'in özel çalışması veKültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle hazırlanan “Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış”' isimli Türkiye'nin ilk kukla animasyon filmi, engelli çocuklarla buluştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nında desteğiyleAnkara Antares AVM Sinemasında yapılanözel gösterime Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu, filmi seslendiren sanatçılardan Janset ve Şevket Süha Tezel, kukla oynatıcılarından Emrah Özdemir, yönetmen Nermin er, yapımcı Yonca Ertürk, sesli betimleme metin yazarı ve seslendiren Emine Kolivar, işaret dili uzmanı Oya Tanyeri, alt yazıcı Nuray ünal, Sesli Betimleme Derneği yöneticileri ile  görme ve işitme engelli çok sayıda çocuk ve ailesi katıldı.

 

 Haberin Devamı için Tıklayınız

TRT Haber "Her Şeye Rağmen" Programındayız

1 Nisan 2016, Cuma

2 Nisan Cumartesi günü saat 15:30'da Bahar Gökkuş Şahin'in sunduğu Her Şeye Rağmen programının konuğuyuz. 

 Haberin Devamı için Tıklayınız

Bu Festivalde Engel Yok

13 Nisan 2016, Çarşamba

Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 24-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivale, ses getiren filmler, önemli oyuncu ve yönetmenler katılacak. 

Engeli olan-olmayan herkesin bir arada film izleyebildiği Ankara Engelsiz Filmler Festivali, tüm filmlerini göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriyor. Festivalde yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor.Festival kapsamında Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri verilecek. Ödüller; 29 Mayıs Pazar günü Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak. Filmlerin gösterimleri Ankara Goethe Enstitüsü ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sinema Salonu’nda yapılacak. Haberin Devamı için Tıklayınız

Engelsiz Tiyatro Oyunu Duyurusu

22 Ocak 2016, Cuma

Sevgili izleyicilerimiz GRÖNHOLM METODU isimli oyun 23/01/2016 tarihinde saat 15:00’da Ankara da Tunus Caddesi 92’de bulunan Şinasi Sahnesinde görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için de işaret dili çevirisi yapılmak suretiyle erişilebilir bir biçimde oynanacaktır. Oyun için engelliler adına 150 adet bilet ayrılmış olup katılmak isteyenlerin aşağıda belirteceğimiz mail adresine isim soyad ve telefon numaralarını göndermeleri gerekmektedir. Oyunla ilgili bilgi aşağıda yer almaktadır. Oyun bir devlet tiyatrosu oyunu olup engelli izleyiciler için biletler ücretsizdir. İsimlerini bildireceklerin biletleri tarafımızca temin edilecek olup oyun başlamadan kapıda kendilerine teslim edilecektir. Önemli olan bir durum da oyuna bir saat önce gelen görme engellilere sahne bizzat gezdirilecek ve dekora dokunma imkanı sağlanacaktır.
İletişim: ferdatezcan@sebeder.orgHaberin Devamı için Tıklayınız

1 2 3 4