Cephede Eğlence

Kategori : Komedi, Savaş
Yıl : 1970
Yönetmen : Robert Altman
Ödüller :
Oyuncular : Donald Sutherland, Elliott Gould, Tom Skerritt
IMDb Puanı : 6,9
Metraj : Uzun
Seslendiren : Barış Bölükbaşı
Sesli Betimleme Metin Yazarı : Fatih Korgan
Ayrıntılı Alt Yazı Çevirmeni : Fatih Kolivar
İşaret Dili Çevirmeni : Hasan Hüseyin Korkmaz
Son Kontroller : Zerrin Yılmaz Çınar, Dolunay Ünal
Ses Montaj :
Teknik Yapım : Dağ Prodüksiyon ve Yeni Gökdelen Tercüme
Durumu : Festival
Begenme Sayısı : 1

Kore Savaşı sırasında Mobil Askerî Cerrah Hastanesi’ne yüzbaşı rütbesi ile tayin edilen “Şahingöz” ve “Dük” takma adlı iki genel cerrah geldiklerinin ilk dakikasında bir jip çalarak, çadır hastanesine gelirler. Cephe gerisinde kalan bu seyyar hastaneye askeri disiplin pek uğramamıştır ve ast üst ilişkileri de olması gerektiği gibi değildir. Daha sonra birliğe tayin edilen cerrah Yüzbaşı "Tuzakçı John" McIntyre ile Yüzbaşı "Şahingöz" kısa zamanda samimi bir arkadaşlık kurarlar. Aynı çadırda kaldıkları beceriksiz bir cerrah olan Binbaşı Frank Burns ölen bir hasta yüzünden emir eri Boone’u suçlarken “Tuzakçı Jonh” tarafından yumruklanır. Sıradan bir askeri birlikte bu davranış cezalandırılırken burada olayın üzerinde durulmaz. Bu hastaneye her gün yüzlerce ağır yaralı askerler gelmektedir, bu askerlerin birçoğu ölmektedir. Yaralı askerlerin hayatları bu cerrahların elindedir. Cerrahların gözleri önünde gerçekleşen trajik ölümler onları farklılaştırmıştır. Disiplinsizliklerine rağmen cerrahlar görevlerini hiç aksatmazlar ve görevlerini büyük bir özveri ile yaparlar.

Eski bir askerî cerrah olan H. Richard Hornberger’in Richard Hooker takma adıyla 1968’de yayımladığı MASH: A Novel About Three Army Doctors (Tr: MASH: Üç Ordu Doktorunun Romanı) adlı kitabından Ring Lardner Jr.’ın senaryosunu uyarlayıp, yazdığı filmin başrollerini Donald Sutherland, Elliott Gould, Sally Kellerman, Tom Skerritt ve Robert Duvall paylaşmışlardır.

Bugüne kadar yapılmış en iyi komedi filmi olarak bilinen ’Cephede Eğlence’de, Kore Savaşı sırasında ordunun gezici cerrahi hastanesinde karşılaşılan korku dolu günleri idare etmek yerine çılgın bir yaşam süren ordu cerrahları anlatılıyor. İşlerinde uzman ve kendilerini mesleklerine adamış olmalarına rağmen bu çılgın serseri grup ordu bürokrasisini darmadağın etmekte de bir o kadar başarılıdır...