Galile Denizinde Fırtına

Galile Denizinde Fırtına

Eser Sahibi: Rembrandt van Rijn

Yılı: 1630

Betimleyen: Emine KOLİVAR

İncil’de geçen, İsa’nın denizden gelen fırtınayı durdurma mucizesinin konu edildiği tabloda, kararmış denizde burnu büyük bir dalgayla havaya kalkmış yelkenli ve içinde bir yerlerden tutunmaya çalışan denizciler resmedilmiş.

İki yelkeni de şiddetli rüzgârla dönmüş, yana eğimli gemide yelken halatlarından biri kopmuş. Çok büyük olmayan geminin içinde 13 erkek var. Kıç kısmında oturmuş olan, elinde bir kürek tutuyor.  İki eliyle birden tutmuş ama asılıyor gibi görünmüyor, kürek havada. İsa onun hemen önünde. Kahverengi saçları ensesine değen, kısa sakallı, kumral, 30larının başlarında, ince yapılı bir erkek. Lacivert, bol kıyafeti oturduğu yerde çok net değil. Sakin bir halde çevresindekilere bakıyor. Gemidekilerden dördünün yüzü ona dönük. Adamların yüz ve kıyafet detayları çok vurgulanmamış. Bir adam sanki kusacak gibi başını kenardan denize sarkıtmış.

Geminin ön tarafında fırtınayla daha büyük bir mücadele var. Beyaz köpüklü, dev bir dalga beş adamı ıslatmakta. Biri yelken halatına tutunmak için öne doğru uzanmış. Bir diğeri direğe sarılı bezi tutmaya çabalarken bir başkası sırt üstü devrilmek üzere, sanki her an suya düşecek gibi. İkisi yelken bezlerine tutmuşlar, belki çözmeye çalışıyorlar.

Kararmış gökyüzünde tam da İsa’nın yüzünün baktığı noktadan bulutlar hafifçe dağılmış ve mavilik ortaya çıkmış. Önünde hala grilik olsa da sızan güneş ışıkları, kasvetli koyu rengin içinden huzmeler halinde denize inmekte.

Sayfa Görüntüleme : 2629