Gül Koklayan Fatih Sultan Mehmet

Gül Koklayan Fatih Sultan Mehmet

Eser Sahibi: Nakkaş Sinan Bey

Tür: Minyatür

Dönem: 15. yüzyıl

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Portre resimde 40’lı yaşlarında olan Fatih Sultan Mehmet bağdaş kurmuş, sağ elinde tuttuğu kırmızı gülleri koklayarak uzaklara bakıyor. Arka planı krem rengi olan tabloda açık renkler kullanılmış.

Sol profilinden resmedilen sultanın ten rengi açık. İnce, kavisli kaşları ve ortalama büyüklükte kahverengi gözleri var. Sol gözünün altında fazla derin olmayan bir torba ve göz çevresinde kırışıklıklar görünüyor. Kirpikler tek bir koyu çizgi halinde. Padişahın bir hayli uzun, ince ve kemerli burnunun ucu, burun deliklerinin de aşağısına uzanıyor ve yere doğru bakıyor. Bıyık ve sakalla çevrili ağzı küçük. Dudakları ince. Kızıla çalan kahverengi bıyık ve sakalı fazla uzun değil. Ensesi biraz kırışmış. Kalın ve kısa boynunun üstünde ise padişahın sol kulağı görünüyor. Ne küçük ne de büyük olan kulağın üst kısmı, sultanın başındaki sarığın altında kalıyor. Benzer şekilde, padişahın alnı başındaki sarık nedeniyle neredeyse hiç görünmüyor. Yüzü hafif dolgun; vücuduysa iri.

İfadesiz bir şekilde karşıya bakan sultanın sağ elinde turuncuya yakın kırmızı tonda üç tane küçük gül var. Üç gülden yalnızca biri tamamen açmış. Küçük gül demetinin içinde bir de sadece yapraklardan oluşan bir dal var. Güllerin sapı ve yapraklı dal yeşil.

Padişahın kafasındaki sarık beyaz. Sarığın tepesi ise koyu kırmızı. Padişahın koyu çimen rengindeki kıyafetinin yakası ve manşetleri güllerle aynı renkte. Kırmızı yakanın altında, sultanın boynunda kahverengi, ince bir ip olduğu görünüyor. Padişah, yeşil kıyafetinin üstüne mavi, yere kadar uzanan bir yelek giymiş. Kolları dirseklere kadar uzanan yeleğin krem rengi tüylerle kaplı içi, omuzları örtecek şekilde dışa doğru kıvrılmış. Sultanın belinde, yeleğin içindeki tüylerle aynı renkte ipten bir kemer, sol elinde ise yine aynı renkte bir bez parçası var. Bez parçasını avcunun içinde sıkıca tutmuş. Padişahın tuttuğu gülleri koklamak için havaya kaldırdığı sağ elinde ise bir yüzük bir de zihgir takılı. Serçe parmaktaki kalın, altın rengi yüzüğün üstünde mavi, büyük bir taş var. Baş parmakta takılı olan zihgirin ise sivri kısmı dışa dönük.

Sayfa Görüntüleme : 9185