Gülen Gözler

Gülen Gözler

Fotoğrafçı: Devran Şimşek

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki siyah beyaz fotoğrafta bir tekstil atölyesinde çalışan otuzlarında bir kadın ile 10-12 yaşlarında bir kız çocuğu yer alıyor.  Fotoğrafın solunda bulunan kadın bir kot pantolon düğmesi dikiyor. Kadının başında koyu renk bir başörtüsü ve üzerinde  kollarının bilek kısmı parlak, pullu fermuarlı bir hırka var. Kadın gülümseyerek kot pantolona bakıyor ve yüzünün yarısı yandan görünüyor. Kaşları uzun ve ince.  Gözleri güldüğü için kapalı gibi. Yanakları düz, burnu uzun. Dudaklarının altı ve üstü açık, gülümsediği için iki dişi görünüyor. 

Kadının solundaki kız çocuğu fotoğrafın tam ortasında, gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor. Masanın üzerindeki pantoları kaldıracakmış gibi tutuyor. Kalın yakasında pullar olan bir kazak giymiş. Toplayıp solundan sarkıttığı uzun, düz saçları var.. Saçının üzerinde fiyonklu bir taç, kulağında tek taşlı bir küpe takılı. Kaşları ince ve koyu renk . Gözleri büyük, yanakları  düz ve  kocaman gülümsüyor.

Kız çocuğunun  arka çaprazında bir kadın eli yer alıyor ve dikdörtgen bir masanın üzerinde bir dikiş makinesi duruyor.  Arka planda ise askılar ve borular dikkat çekiyor. Askıların üzerine asılı kabanlar ve çeşitli kıyafetler mevcut. Kız çocuğunun arkasında vantilatör ve orada bulunan başka eşyalar görünüyor. Fotoğrafın en sağında ise açık renk bir eşarpla başını örtmüş üzerinde desenli bir kazak olan arkası dönük bir kadın ayakta. Atölye tavanında ise 2 floresan lamba yanıyor.

Sayfa Görüntüleme : 415