Hamburg

Hamburg

Çekildiği Yer ve Yıl: Hamburg-2012

Fotoğrafçı: Siegfried Hansen

Betimleyen: Serra ULUSOY / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Yatay dikdörtgen ve renkli fotoğrafta tamamı görülmeyen, nehir, göl veya deniz olabilecek bir su kıyısındaki banklarda oturan insanlar var. Bankların tam ortasında gri renkte direk ve tepesinde lambası ve gri şapkası bulunan bir sokak lambasının üstünde iki kuş yan yana durmakta. İnsanlar, kuşlar fotoğrafta bir simetri oluşturuyor.

Dikdörtgen olan fotoğraf yatayda iki çizgi çizerek eşit üçe parçaya bölünürse, göl/nehir bitim çizgisi fotoğrafın alttan birinci ayrılan çizgiye denk geliyor. Göl, fotoğrafın yatayında üçte ikisini oluşturuyor. Gölün rengi koyu mavi olmakla birlikte güneş ışığından dolayı büyük bölümü beyaz ve gri gözükmekte.

Fotoğraf dikey olarak sokak lambası direğiyle tam ortadan bölünmüş. Bu sokak lambasına eşit mesafede sağ tarafta bir bank sol tarafta bir bank var ve bu banklar aynı zamanda fotoğrafın sağ ve sol bitimine eşit mesafede bulunuyor. Fotoğrafı dikeyde üç çizgi çizerek dört eşit parçaya ayırdığımızda fotoğrafı tam ikiye ayıran lamba direği ve diğer iki çizgi de sağ ve solda bulunan bankların tam ortasından geçiyor.

Bankların eni boyunca bir kaldırım göle paralel şekilde uzanıyor ve  bankın ayakları kaldırımın çok az ardında kalıyor. Gölün bitiminde hemen kaldırım geçiyor ve kaldırım küçük koyu gri dikdörtgen parsellerden oluşuyor. Banklar kahverengi ve genelde sokaklarda kullanılan banklardan. Her iki bankın da sağda bir tane ve solda bir tane olmak üzere demir ayakları var.

Sağdaki bankın arkasında ufak bir çimenlik alan var. Banklar denize dönük, oturan insanlar da denize dönük oturmuş. İnsanların yüzü görülmüyor, arkaları dönük oturuyorlar.

Sağdaki bankta biri kadın biri erkek gençler yüzü denize dönük bankta oturuyorlar. İkisinin de saçları kahverengi ve üstlerinde ceket var. Soldaki bankta iki yaşlı adam oturuyor. Saçları beyaz. Sol bankın solunda oturan adamın ceketi kahverengi, sağdaki adamın ise siyah. Bankların gerisinde toprak-kum alanı görülüyor.

 

Sayfa Görüntüleme : 508