İbibik Kuşu

İbibik Kuşu

Betimleyen: Sultan KEKLİK

Gündüz saatlerinde çekilmiş fotoğrafta, halk arasında Çavuş Kuşu olarak da adlandırılan bir İbibik Kuşu… Yakın planda, karenin ortasında. Üzerinde yer yer kısa otlar ve yeşili turuncuya dönmüş yosunlar olan bir kayanın, diğer yerlerine göre daha düzlük bir noktasında duruyor. Sağ tarafındaki geniş alan flu; kayalar ve uzun yeşil otlar zar zor seçiliyor.

Siyah üçgen kuyruklu, kısa bacaklı kuşun uzunluğu 28 cm kadar. Başında, gagasının yüz kısmından başlayıp kafasının arkasında biten uzunlu kısalı bir tüy demeti; sorguç var. Turuncu renkteki tüylerin kimisinin ucu siyah, kimisinin ucu hem siyah hem beyaz renkte… Ortalama 2cm kadar uzunluğu olan siyah ince gagası, yay biçiminde hafif kıvrık. Boncuğa benzeyen siyah küçük gözleri pörtlemiş gibi oldukça belirgin. Yüzü ve karnının bitimine kadar olan kısmın tüyleri açık kahverengi… Hafif şişkin karın kısmında yer yer siyah tüyler var. Bacağıyla kuyruğu arasında kalan kısım beyaz renkte.

Sırtı ve kuyruğunun başlangıcına kadar uzanan kısa kanatları ise hem siyah hem beyaz renkte… Renkler bir siyah bir beyaz şekilde yatay olarak birbirini takip etmekte.

Sayfa Görüntüleme : 550