Karşıyaka`da engelsiz sinema günleri

Karşıyaka`da engelsiz sinema günleri

KARŞIYAKA Belediyesi, İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü ve Sesli Betimleme Derneği işbirliğiyle ikinci kez `Sesli Betimleme Sinema Günleri` düzenleyecek. `Bu sesi görün` sloganıyla gerçekleştirilecek organizasyon, 14 Aralık`ta Hint filmi `Milyoner` ile başlayacak.

Sesli betimleme teknolojisi sayesinde görme engelli bireylere kesintisiz film keyfi yaşatacak organizasyon, nisan ayına kadar devam edecek. Her ay farklı bir film, sesli betimleme uygulaması ile Çarşı Kültür Merkezi`nde perde açacak. Konuşmanın bulunmadığı sahnelerde görme engelliler için mekân, kişiler ve sessiz gelişen olaylar betimlenerek anlatılacak.

 

HER AY FARKLI BİR FİLM

İlk gösterim 14 Aralık`ta yapılırken; 10 Ocak, 15 Şubat, 14 Mart ve 11 Nisan 2019`da da farklı filmler sinemaseverlerle buluşacak. Görme engelliler, (0232) 483 38 46 / 126 numaralı telefonu arayıp isimlerini yazdırarak film gösterimlerine ücretsiz olarak katılabilecek.

 

`BU SESİ GÖRÜN`

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Görme engeli olan bir kişinin  günlük hayatta her zaman sesli betimleme teknolojisiyle film izleme şansı ne yazık ki yok. `Bu sesi görün` sloganıyla düzenlediğimiz organizasyon ile görme engelli vatandaşlarımıza bu imkanı sunuyoruz. Hayatın her alanında engelleri birlikte aşmaya devam edeceğiz" dedi.

Haber Linki: http://Haber Linki: https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/karsiyaka/karsiyakada-engelsiz-sinema-gunleri-41047743?fbclid=IwAR0tdGSCKc8okZ2ky_2eEj_Zx2f8DazlDFnNO9TVyzhcsYB7m1jFKOmJE7

 

Sayfa Görüntüleme : 1272