Leylek

Leylek

Betimleyen: Dilek ÖZKAN

Leylek, gündüz çekilmiş bir fotoğraf karesinde yan vaziyette, sola dönük, kuru ve yapraksız bir ağaç dalında ayakta durmakta.

Leylek; uzun boyunlu, uzun ve ince bacaklı, uzun gagalı ve siyah-beyaz tüyleri olan kanatlı bir kuş türü. Gövdesinde ve başında beyaz renk bulunan leyleğin, kanat başlangıcı beyaz olup, uçlarında siyah renkte kalın ve eksenli tüyler var. Leylek büyük bir kuş olup boyu 100-120 cm uzunluğunda, yaklaşık 3-4.5 kg ağırlığında, kanat açıklığı ise 155-215 cm. Boyun ve baş kısmı, işaret parmağının büküldüğünde oluşturduğu görüntüye benziyor. Yumruk büyüklüğünde olan kafası aşağı doğru çıkık ve elipsimsi bir biçimde, boynu ise çocuk kolu inceliğinde, yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda ve kısa tüylerle kaplı. Yüzünün iki yanında çevresi siyah ve iris rengi gri olan badem gibi küçük gözleri var. Gözlerinin hemen altında turuncu renkte, 20-25 cm uzunlukta uzun ve sivri gagası bulunuyor. Yatay, dar ve elips bir gövdeye sahip olan leyleğin, 10-15 cm uzunlukta beyaz tüyleri var ve bu tüyler yan kısımlarda uçları siyah olan kanatları oluşturuyor. Gövdesinin alt kısmında, yaklaşık 60 cm uzunlukta turuncu iki ince bacağa sahip. Bacaklarının eklem yerleri oldukça belirgin ve eklem yerlerinden hafif kırılmış halde bükük bir şekilde duruyorlar.

Ayaklarında toplam 4 tane kavisli tırnak var; 3 tanesi önde 2-3 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde ve birbirinden ayrık, 1 tanesi ise arkada ve 1-2 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde.

Sayfa Görüntüleme : 562