Selim’in Maceraları Kitabı Serisi İşaret Dili’nde Hazırlandı

Nejdet Neydim’in Selim’in Maceraları kitabı serisi, sağır çocuklar için “Çocuk Kitapları Projesi” yle işaret dilinde hazırlandı.

SEBEDER ve Türkiye İşitme Engelliler Derneği çözüm ortaklığı, Nejdet Neydim ve Bilkent Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi Çeviribilim akademisyenlerinin desteği ve katkılarıyla sağır çocukların için erişilebilir hale getirilen kitabın konusunu, yazarının biyografisini ve seriye ulaşabileceğiniz linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Hikayesi: “Selimin Maceraları yedi yaşlarında bir çocuğun çevresiyle ilişkileri, aile yaşamı, okul yaşamı, arkadaşlık, dostluk, sevgi, dil ve iletişim, iç kaygıları, yaşamı algılayışı, tüm bunlara karşı duyguları ve tepkilerini onun dilinden anlatmak için yazılmış öykülerdir. Çocuğun bakış açısıyla anlatıldığı için onunla iletişim kurmakta zorlanmayacak metinlerdir. Eminiz ki okuma sürecinde okurumuzun da metne katacağı çok şey olacaktır, çünkü öykümüz onunla konuşmak ve söyleşmekten çok keyif alacaktır.”

Nejdet Neydim Kimdir?

“1955’te İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğan Necdet Neydim, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Almanca Bölümü’nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı’nda doçent olarak çalışıyor. Bertolt Brecht, Peter Härtling, Günter Grass, Erich Kästner, Janosch gibi yazarların yapıtlarını dilimize kazandıran Neydim, şiir ve öykü çevirilerinin yanı sıra çocuk edebiyatı üzerine kuramsal çalışmalar yapıyor. Bugüne dek çoğu Bu Yayınevi tarafından yayımlanan belli başlı kitapları, Çocuk ve Edebiyat (2000), Çeviri Çocuk Edebiyatı (2003), Genç Kız Edebiyatı (2005), İlköğretimde Çocuk Edebiyatı (2007). İlk şiir kitabı Sen Islık Çalmayı Bilir misin? (1. baskı: 2008, 7. baskı: 2012) ve ardından İki Gözüm Üzümüm (1. baskı: 2012, 2. baskı: 2013) Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. Çocuk ve İlkgençlik Kültürü ve Edebiyatı Araştırmacıları Derneği’nin (ÇİKEDAD) ve Çocuk Araştırmaları Merkezi’nin (ÇAM) kurucu başkanı, Çocuk Hakları Koalisyonu ve Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Platformu’nun kurucu üyesi olan Neydim, eşi ve kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.”

Linkler:
Selim'in Maceraları 1: Salata Yapan Çocuk
https://www.youtube.com/watch?v=RIhTgV5NL_k
Selim'in Maceraları 2: Papatya Dostum Benim
https://www.youtube.com/watch?v=uF1WhBvwj3k
Selim'in Maceraları 3: Aynı Dili Konuşmak
https://www.youtube.com/watch?v=JOE8ZZObmfA&t=11s

Sayfa Görüntüleme : 2008