SineBU’ da “Sesli Betimleme”

SineBU ` da  “Sesli Betimleme”

SineBU her ay “Sesli Betimleme” desteğiyle vizyona aldığı bir film ile seyir eşitliğini görme engelli seyircisine sunmayı ana amaçları arasına yerleştirmiştir.
Üstelik bir sinema salonunun altyapısında bu sisteme sahip olması SineBU ile ülkemizde ilk defa gerçekleşmiş ve diğer sinemalara örnek teşkil etmiştir.

Sinemada "Sesli Betimleme" nedir?
Sesli Betimleme seçeneği ile sinemada vizyona giren bir filmi, gişeden ücretsiz temin edeceğiniz bir kablosuz ses aktarıcı cihaz ve kulaklık aracılığıyla, betimlemeler size özel kulaklığa gelecek şekilde izleyebilirsiniz. Böylece filmin salondaki seslerini duyarken, kulağınıza gelen betimleme ile seyir eşitliğini salondaki tüm seyirciler paylaşmış olur.

Bir vizyon filmi nasıl sesli betimlenir?
Filmlerin sesli betimleme seçeneği ile vizyona girebilmesi SineBU, SEBEDER (Sesli Betimleme Derneği), Getem, Başka Sinema ve filmlerin hak sahiplerinin özverisi ile gerçekleşmektedir. Sesli betimleme seçeneği ile vizyon yapılabilmesi için öncelikle filmin hak sahibinden izin alınır. Sonra filmin dağıtımcısı profesyonel bir gösterm kopyasını (DCP) SEBEDER`e gönderir. SEBEDER filmi deşifre etmesi ve betimleme metnini yazması için betimleme editörüne sunar. Betimleme metni çıkan film SEBEDER seslendirme sanatçıları tarafından kaydedilir. Yapılan kayıtlar sinemada çıplak kulakla duyamayacağınız 7. ve 8. kanallara yerleştirilir. Böylece sadece bu kanallardaki sesi yakalayan cihazlar, kaydedilen betimlemeyi isteyen seyircilerin kulaklarına taşır. Yerleşimi biten sesler filmin görüntüleri ile birlikte SineBU`ya gönderilir. SineBU filmi aktarır ve testleri gerçekleştirir. Testlerin olumlu sonuç vermesi durumunda film sesli betimleme seçeneği ile artık vizyon bulmaya hazırdır.

Hangi filmler Sesli Betimle ile seyirciye ulaştı?
2015 mayıs ayında açılan SineBU`da şimdiye dek Sesli Betimleme seçeneği ile gösterime giren filmler aşağıda listelenmiştir.

Abluka                                           

Rüzgarın Hatıraları                       

The Club             

Louder Than The Bombs             

Hasret 

The Brand New Testament        

Fire At Sea          

The Double Life Of Veronique  

I, Daniel Blake  

Paterson            

The Salesman   

Things To Come              

Genco 

Tutku Oyunu    

Happy End         

120 BPM            

Loveless                           

In The Fade       

Haber link; https://sinebu.boun.edu.tr/seslibetimleme

Sayfa Görüntüleme : 2644