Zaman

Zaman

Fotoğrafçı: Zeynep Dönmez

Betimleyen: Zeynep Sena EREL (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta, duvarın arkasındaki medreseli caminin beş kubbesi ve bir minaresi görünüyor.

 Fotoğrafta gökyüzü açık mavi renkte ve bulutsuz.

 Kirli beyaz renkli, hat, zincir ve çizgi desenli, hafif köşeleri olan, kalın bir minare görünüyor. Minare ile şerefe arasında, yine aynı renkte, taştan yuvarlak desenler var.

 Şerefe ve minarenin çatısı, uzun ve ince direklerle desteklenmiş. Etrafını saran demirler, ince ve kısa. Şerefenin iç kısmında ise, kapı şeklinde, minareye çıkış yeri ve hoparlör bulunuyor. Minarenin sekizgen çatısı, uçlarından aşağıya doğru inildikçe genişliyor. Çatıdan uçlara doğru çıktıkça, çatının üstündeki taşın önce inceldiği sonra tekrar kalınlaşmaya başladığı görünüyor. Bu geçiş, taşın ortasından sarılmış, taştan, kalın bir ip deseniyle sağlanıyor. Taşın üst kısmında çeşitli desenler hakim. Onun üstünde ise, minarenin demir ucu var. Bu demirin yanında, çatıyı iki taraftan demir bir iple destekleyen, başka bir demir daha bulunuyor.

 Minarenin önünde, üstü toprak rengi kiremitlerle kaplı olan beş tane kubbe görünüyor. Kubbelerin boyları ve büyüklükleri eşit. En soldaki kubbenin önünde, küçük yeşil yapraklı, sadece üst kısmı görünen bir ağaç var. Bu ağaç en soldaki kubbenin çoğunu kapatmış. Kubbelerin üstünde kısa boylu demirler var.  En sağdaki ilk iki kubbenin arasında, ucunda küçük demir olan ve aşağı doğru indikçe genişleyen, gri renkli bir kubbe daha görünüyor. Her bir kubbenin arasının altına kiremitler dizilmiş. Kubbelerin duvarları, kahverenginin en açık tonunda ve yer yer siyahlıklar var. Duvarlar, kare ve dikdörtgen şekillerde farklı taşlarla döşenmiş.

 Kubbelerin alt kısmının önüne, kiremitler yanlamasına dizilmiş. Sağdan ikinci ve üçüncü kubbelerin arasından uzanan gri renkli teller, bu dizilen kiremitlerin aşağısına doğru sarkıyor.

 Kubbelerin önünde ve objektife en yakın olan yerde, kahverenginin en açık tonu ve yer yer siyahlıkların olduğu bir duvar var. Duvarın üstü, üçgen çatı şeklinde, farklı genişliklerdeki dikdörtgen taşlarla döşenmiş. Bu taştan çatının altındaki duvar ise, yatay dikdörtgen, boyutları ve şekilleri farklı taşlardan oluşuyor.  

 

Sayfa Görüntüleme : 787