50 Kuruş

50 Kuruş

Betimleyen: Aytun SEZER

50 kuruş  kenarı  düz, iki yüzü kabartma detaylı, en dış halkası gümüş rengi, ortası kabartmalı parlak altın sarısı bir para.

Ön  Yüz: Düz bir zemine sahip ön yüzde,  Boğaz Köprüsü motifi, köprünün ayakları sarı zemin halkanın sonunda , bağlantıları ise gümüş zemin halkanın sonuna kadar uzanmış. Köprüyü ortalayan   ‘’50 ‘’ rakamı ve altında büyük harflerle yazılmış ‘’Kuruş’’ yazısı var. Ön yüzün, gümüş zemin halkasının en alt ortasından başlayıp köprünün alt ortasına kadar uzanan,önce geniş , sonra daralan , geçtiği zeminlerin rengini alan ve vapur geçmiş hissi uyandıran kabartma bir su yolu var.

Gümüş rengi  en dış halkanın alt ortasında  rakamla ‘’2009’’ basım tarihi  , üst ortasında ise yarısı sarı  yarısı gümüş rengi tarafta kalan Türk bayrağının sembolü olan ay yıldız kabartması yer almış. Ay-yıldızın ve basım yılının boyutu “50” rakamına göre yarı yarıya daha küçük.

ArkaYüz: Ortasındaki parlak sarı kabartma halkanın merkezinde Atatürk’ün, neredeyse halkanın yarısından fazlasını kaplamış, yüzü sola dönük bir büst figürü bulunuyor. Sarı halkayı çevreleyen gümüş renkli  halkada  “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” kelimeleri karşılıklı olarak büyük harflerle konumlandırılmış.

Gümüş renkli zeminin, alt tarafının ortasında  ise gümüş renkli bir kabartma nokta var.

Sesli versiyonuna ulaşmak için; 

https://www.youtube.com/watch?v=UcyaLQPTE5A&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Sayfa Görüntüleme : 1372