Haberler ve Duyurular

İş İlanı

İŞ İLANI

Türkçe dil içi altyazı çevirmeni personel alımı yapılacaktır. 

Devamı için Tıklayınız

İzmir'de Sesli Betimlemeli Fotoğraf Sergisi (1 Ekim-30 Kasım) 2019

Ayşen Ertango Özkaya’nın fotoğraflarından oluşan “Kentin Merkezine Seyahat” adlı sergi, 1 Ekim’de ziyaretçilerle buluşuyor.

Devamı için Tıklayınız

Selim’in Maceraları Kitabı Serisi İşaret Dili’nde Hazırlandı

Nejdet Neydim’in Selim’in Maceraları kitabı serisi, sağır çocuklar için “Çocuk Kitapları Projesi” yle işaret dilinde hazırlandı.

Devamı için Tıklayınız

Sabahattin Ali'nin hayatını Merak Ediyor Musunuz?

Engelsiz belgeselin İstanbul ve Ankara gösterimleri:

Ankara: 17 Şubat Cuma, saat: 19:30
Yılmaz Güney Sahnesi, ÇANKAYA

İstanbul: 26 Şubat Pazar, saat: 19:00

Türkan Saylan Kültür Merkezi, Maltepe

Devamı için Tıklayınız

Engelsiz Film Gösterimleri Başlıyor

2013'ten beri tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini görme, işitme ve ortopedik engelli seyircilerin erişimine uygun olarak sunan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, her ay bir filmi göremeyen ve duyamayan sinemaseverlerle buluşturuyor. 

Devamı için Tıklayınız

5.Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali'nde Erişilebilir Üç Film Sinemaseverlerle Buluşuyor

5. ULUSLARARASI ÇOCUK HAKLARI FİLM FESTİVALİ'ni görme engelliler için “sesli betimlemeli” ve işitme engelliler için “detaylı alt yazı ve işaret dili çevirisi” yapılan Erik Zamanı, Uçurtma ve Ziazan filmlerinin gösterimine tüm sinemaseverleri bekliyoruz.

Devamı için Tıklayınız

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü 23 Eylül `Dünya İşaret Dilleri Günü` Nedeniyle ‘Türk İşaret Dili`nin Dünü Bugünü Yarını` Paneli Düzenledi.

23.09.2020

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 23 Eylül `Dünya İşaret Dilleri Günü` nedeniyle Zoom üzerinden ‘Türk İşaret Dili`nin Dünü Bugünü Yarını` konulu çevrimiçi gerçekleşen bir panel düzenledi. Sesli Betimleme Derneği; medya erişimi, dizi ve programların engelsiz erişimini başlatan ilk STK davetiyle panelde yer aldı. SEBEDER adına konuşmacı olarak Genel Koordinatör Çiğdem Banu Yeşilırmak katıldı.

 

Devamı için Tıklayınız

Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER) Ve Turkcell Hayal Ortağımdan Sesli Betimleme Seferberliği

SEBEDER ve Hayal Ortağım işbirliğiyle geçtiğimiz günlerde (26 Nisan Perşembe) 11:00-14:00 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Atatürk Salonu’nda Sesli Betimleme toplantısı yapıldı. 

Devamı için Tıklayınız

SEBEDER Mesleki Paylaşım Amacıyla “Görsel İşitsel Ürünlerde İşaret Dili Çevirmenleri” Başlıklı Bir Atölye Çalışması Düzenledi

Atölye İstanbul, Balıkesir, Adapazarı ve Eskişehir’den gelen işaret dili çevirmenleriyle 15-16-17 Kasım tarihlerinde Ankara Sesli Betimleme Derneğinde gerçekleşti.

Devamı için Tıklayınız

İzmir Ekonomi Üniversitesinden “Sesli Betimleme” Semineri

İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü, 25 Mart Pazartesi günü “Bir Çeviri Türü Olarak Sesli Betimleme ve SEBEDER ” başlıklı bir seminer düzenliyor.

Devamı için Tıklayınız

Vakıfbank Sanat Koleksiyonu 65. Yıl Sergisi Görme Engelli Sanatseverler İçin Sesli Betimlemeli

Vakıfbank kuruluşunun 65.yılı vesilesiyle Abidin Dino Feyhaman Duran, Zeki Faik İzer, Fikret Otyam, Habib Aydoğdu ve Zahit Büyükişleyen gibi ressamların eserlerinin yer aldığı 36 eserden (35 resim ve 1 fotoğraf) oluşan bir sergi açtı.

Devamı için Tıklayınız

Sabancı Vakfı 4.Kısa Film Yarışmasının Ödül Töreni Simultane Sesli Betimleme Çevirisiyle Gerçekleşti

Simultane sesli betimleme çevirisi SEBEDER Sesli Betimleme Koordinatörü Emine Kolivar tarafından yapıldı.

Devamı için Tıklayınız

Sesli Betimleme Derneğinin İstanbul Ofisi Kadıköy Bahariye Caddesi’nde Açıldı

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesinde bir grup gönüllü öğrencinin girişimiyle başlayan Sesli Betimleme, Ankara`daki dernek ofisinin ardından 17 Şubat 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilen açılışla artık İstanbul ofisinde de hizmet vermeye başladı.

Devamı için Tıklayınız

5. ULUSLARARASI ÇOCUK HAKLARI FİLM FESTİVALİ` BAŞLIYOR

5. ULUSLARARASI ÇOCUK HAKLARI FİLM FESTİVALİ`ni görme engelliler için “sesli betimlemeli” ve işitme engelliler için “detaylı alt yazı ve işaret dili çevirisi” yapılan Erik Zamanı, Uçurtma ve Ziazan filmlerinin gösterimine tüm sinemaseverleri bekliyoruz.

Devamı için Tıklayınız

TRT Kent Radyo`su "Kent Günlüğü" programı

Bugün TRT Kent Radyo`su "Kent Günlüğü" programındaydık.

Devamı için Tıklayınız

Engelsiz Tiyatro Oyunu Duyurusu

Sevgili izleyicilerimiz GRÖNHOLM METODU isimli oyun 23/01/2016 tarihinde saat 15:00’da Ankara da Tunus Caddesi 92’de bulunan Şinasi Sahnesinde görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için de işaret dili çevirisi yapılmak suretiyle erişilebilir bir biçimde oynanacaktır. 

Devamı için Tıklayınız

Sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı özelliği eklenen çizgi filmler TV+’ta

Teknolojideki gücünü tüm bireylerin hayata tam ve bağımsız katılımını destekleyecek kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde kullanmayı sürdüren Turkcell, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda görme ve işitme engelli çocuklar için sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı özelliği eklediği filmleri TV+ uygulamasında gösterime sokuyor.

Devamı için Tıklayınız

Şartnamelerde Erişilebilirlik Şart Olsun Ortak Basın Bildirisi

4734 Sayılı Kamu İhale Kanununda yapılacak bu değişiklik ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetler ile inşaat ve yapı işleri engelliler için erişilebilir olarak gerçekleşecektir. Ve hizmet sunumundan sonra erişilebilirlik düzenlemeleri için ilave kamu kaynağı kullanılmayacağından, kamu kaynağı etkin ve verimli bir biçimde kullanılmış olacaktır.

Devamı için Tıklayınız

Derneğimiz tarafından Konuşan Tablolar Sergisi Ziyaret Edildi

Türk Telekom sponsorluğunda hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bulunan Millet Kütüphanesinde sergiye sunulan konuşan tablolar sergisi açıldı.

 

Devamı için Tıklayınız

Yeni Tiyatro Derneği Jürisi Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri`nin Anadolu Etabında "Cambazın Cenazesi" oyunu `Yeni Tiyatro Teşvik Ödülü`nü aldı.

Ankara Deneme Sahnesi “Cambazın Cenazesi” adlı oyunu görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için Türk İşaret Dili çevirisi ile hazırladı. Böylece Türkiye’de bir ilki gerçekleştirilerek “Cambazın Cenazesi” adlı oyun hem görme ve işitme engelli hem görebilen ve işitebilen bireylerle aynı salonda aynı zamanda birlikte izlendi.

 

Devamı için Tıklayınız

ÇALIŞMA ARKADAŞI ARIYORUZ.!

Derneğimiz bünyesinde yönetici asistanlığı yapacak, İstanbul`da ikamet eden çalışma arkadaşı arıyoruz. Cv`lerinizi 10 Haziran 2023 tarihine kadar bilgi@sebeder.org adresine ulaştırabilirsiniz.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 12383