Basında Biz

Üç Silahşor görme engelliler için sahnelendi

Fransız yazar Alexandre Dumas`nın ölümsüz eserinden baleye aktarılan Üç Silahşor, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) tarafından görme engelliler için sahnelendi.

Devamı için Tıklayınız

Çukurova Üniversitesinde sesli betimleme çalışması yapılacak

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesinde "Erişilebilir Medya İçerikleri ve Sesli Betimleme" konferansı düzenlendi.

Devamı için Tıklayınız

Gönüllülerden görme engelliler için "kumbara" dolusu iyilik

Sesli Betimleme Derneğinin, gönüllülerin desteğiyle başlattığı "Betimleme Kumbarası Projesi" ile film afişi, resim, logo, portre ve heykel gibi yaklaşık 2 bin materyal, görme engelli vatandaşlar için tasvir edildi.

Devamı için Tıklayınız

Akademisyenler `medyada engelsiz erişimde kaliteli çeviri` için toplandı

Bilkent Üniversitesi Rektörü Atalar "İşitme engellilerin haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için medya hizmetlerinde işaret dili veya yazıyla gösterilmesi zorunlu hale geliyor. Bu konuda yetişmiş elemanlara, teknolojiye ihtiyaç var." dedi.

Devamı için Tıklayınız

Karşıyaka`da engelsiz sinema günleri

KARŞIYAKA Belediyesi, İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü ve Sesli Betimleme Derneği işbirliğiyle ikinci kez `Sesli Betimleme Sinema Günleri` düzenleyecek. `Bu sesi görün` sloganıyla gerçekleştirilecek organizasyon, 14 Aralık`ta Hint filmi `Milyoner` ile başlayacak.

Devamı için Tıklayınız

Görme engelli çocuklar milli maç heyecanını canlı sesli betimlemeyle yaşadı

A Milli Futbol Takımımız’ın Arnavutluk ile oynadığı karşılaşmada, görme engelli çocuklar canlı sesli betimleme ile stadyumda maç izledi.

Devamı için Tıklayınız

BBŞT oyunu Sessizlik`te görme engelliler için sesli betimleme

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu yeni oyunu "Sessizlik"in galasını gerçekleştirdi.

Devamı için Tıklayınız

THY`nin yeni reklam filmi `Zirve` yayınlandı

Türk Hava Yolları(THY), Türkiye`nin ilk görme engelli dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan`ın zirveye tırmanış hikâyesiyle buluşturan olağanüstü koşullarda geçen yeni reklam filmi `Zirve`yi yayınladı.

Devamı için Tıklayınız

Sebeder Nisan Medya ile buluştu

Nisan Medya, Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER) yönetim kurulu üyesi Emine Koluvar’ı Cafe Pier de ağırladı. 

Devamı için Tıklayınız

SineBU’ da “Sesli Betimleme”

SineBU her ay “Sesli Betimleme” desteğiyle vizyona aldığı bir film ile seyir eşitliğini görme engelli seyircisine sunmayı ana amaçları arasına yerleştirmiştir.

Devamı için Tıklayınız

TED Koleji Öğrencileriyle “Engelsiz İletişim” Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Olgun Yılmaz ve Çiğdem Banu Yeşilırmak, Türk Dili ve Edebiyatı Zümremizin davetlisi olarak lise öğrencilerimizle "Engelsiz İletişim" konulu bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Devamı için Tıklayınız

Sesli betimlemeyle yeni bir dünyanın kapıları aralanıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütercim Tercümanlık Bölümü tarafından gerçekleştirilen “Bir Çeviri Türü Olarak Sesli Betimleme ve SEBEDER” başlıklı seminerde, sesli betimlemeyle filmlerde ve televizyon dizilerinde diyaloglar dışında sessiz gelişen olayları, görüntüleri ve duyguların aktarımının anlatılmasının görme engellilerin dünyasında yeni ufaklar açtığı vurgulandı.

Devamı için Tıklayınız

Sesli Betimleme ile açık havada engelsiz sinema keyfi

TV+ Açık Havada Başka Sinema Günleri’ne katılan görme engelliler, Hayal Ortağım uygulamasının Sesli Betimleme teknolojisini, "Çifte Hayatlar"ı izleyerek deneyimledi.

Devamı için Tıklayınız

"Görme engellilerin sanata erişimi haktır"

"Görme engellilerin sanata erişimi haktır" - Sesli Betimleme Derneği ve Turkcell, sesli betimlemeyi tüm televizyon ve sinema mecralarında yaygınlaştırmak için seferberlik başlattı - Dernek Başkanı Önalan: - "Görme engellilerin sanata erişimi haktır.

Devamı için Tıklayınız

‘Engelsiz Erişim’ Uluslararası Belgelere Ve Ulusal Mevzuata Yansıdı

Türkiye`de ‘engelsiz erişim’ için sesli betimleme çalışmaları Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER) ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gönüllülük çalışmalarıyla başladı. 

Devamı için Tıklayınız

Türkiye`nin ilk betimlemeli sergisi "Tablolar Konuşuyor" ziyarete açıldı

Görme engellilere yönelik hazırlanan Türkiye`nin ilk betimlemeli karma resim sergisi, "Tablolar Konuşuyor" sanatseverlerle buluştu.

Devamı için Tıklayınız

Çocuklar el ele engelleri kaldırdı

Sesli Betimleme Derneği, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlediği "Erişim Haktır" projesi kapsamında hazırladığı, görme engellilere yönelik kukla çocuk filmi ‘Rimolar ve Zimolar’ gösterime sunuldu.

Devamı için Tıklayınız

Beykozlu öğrenciler anlamlı bir projeye imza attı

Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi öğrencileri örnek bir projeye imza atarak engelsiz sesli fotoğraf kitabı hazırladı.

Devamı için Tıklayınız

Bilecik`te Görme Engellilere `Sesli Betimleme` Film Etkinliği

Bilecik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından görme engelli vatandaşlar için "sesli betimleme" etkinliği düzenlendi.

Devamı için Tıklayınız

Sesli Betimleme Derneği olarak TRT Haber Kanalında ``Her şeye rağmen" programına konuk olduk.

Sesli Betimleme Derneği olarak TRT Haber Kanalında ``Her şeye rağmen" programına konuk olduk.

Devamı için Tıklayınız

Türk Telekom`un "Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi"ne engellilerden yoğun ilgi

Türk Telekom sponsorluğunda hazırlanan ve Sesli betimlemeleri ve seslendirmeleri derneğimiz tarafından yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bulunan "Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi" ilgi odağı oldu.

Devamı için Tıklayınız

Öğrenciler engelsiz bir yaşam için el ele verdiler

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin engelsiz yaşama katkı çalışmalarının bir parçası olan Sesli Betimleme Projesi ile filmlere sesli betimleme, işaret dili ve alt yazı seçenekleri ekleniyor. 2021 Türkiye Kristal Küre Ödülleri’nde yılın en iyi sosyal sorumluluk projesi seçilen proje, görme ve işitme engelli bireylerin kültür ve sanat faaliyetlerine erişimini amaçlıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Engeller kalkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel olarak dört oyunun sesli olarak betimlenmiş kaydını birçok görme engelli vatandaşa hizmet veren İBB Sesli Kütüphane’nin arşivine ekledi.

Şehir Tiyatrolarında hâlâ oynanmakta olan, “Cemal’in Tuhaf Hikâyesi”, “Hayat Der Gülümserim”, “Kısraklı Kadın” ve “Rüya” oyunları İBB Kütüphane ile Müzeler Müdürlüğü’nün desteği ve Sesli Betimleme Derneği’nin iş birliği sayesinde engelli bireylerin erişimine sunuldu. 
 

Devamı için Tıklayınız

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne Özel İBB Şehir Tiyatroları’nın Oyunları Sesli Betimleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, oyunlarını engelliler için daha ulaşılabilir hale getirmek için repertuvarındaki 4 yeni oyununun sesli betimlenmiş kaydını İBB Sesli Kütüphane’ye kazandırdı.

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün desteği ve Sesli Betimleme Derneği’nin işbirliğiyle sesli betimlemesi yapılan eserler görme engelli vatandaşlarımızın erişimine açıldı.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 9908