Annesinin Kınalı Kuzusu

Annesinin Kınalı Kuzusu

Betimleyen: Melek AŞIK

Karikatür beyaz fonda kenarları ince, siyah dalgalı kare bir çerçevede… Grinin ve mavinin tonlarının hakim olduğu, petrol yeşili perde asılmış odada anne ve 4 yaşlarındaki oğlu koltukta oturuyorlar.

Aralık dudaklarla, sevgiyle oğluna bakan annenin konuşma balonu: Dünyamız önceleri toz ve kir bulutuydu. Her yeri yağlıydı ve teke gibi kokuyordu. Güzzeelce sildim, ovaladım, pırıl pırıl yaptım senin için kınalı kuzum.

Düşünceli düşünceli boşluğa bakan Kınalı Kuzu’nun iç ses balonu: Nasıl hakkını ödiycem lan ben bunun…

Atlet külotla oturan Kınalı Kuzu, öne doğru eğilmiş. Elleri, iki yana açtığı bacaklarının arasında. Dudaklarını sımsıkı kapatmış alt çenesini öne almış. Ayaklarının topuktan sonrası yukarı dikili… Sağ ayak parmaklarının bir kısmını içeri çekmiş, sol ayak parmaklarını ise aralamış. Hatları siyah, beyaz vücudu orantılı değil; kolları bacaklarından daha ince. Seyrek, kısa siyah saçlı kafası üst gövdesine göre büyük. Yuvarlak, alnını geçen kocaman göz çevreleri hafif dik biçimde bitişik. Siyah göz bebekleri nokta kadar…  Burnu, kulakları ise küçücük Kınalı Kuzu’nun… Sağında, yan şekilde dizlerinin üzerinde oturan annesi, kolunu koltuğun kolçağına yaslamış. Toplu bir kadın… Uzun kollu bir bluz, diz altı bir etek ve bilekleri büzgülü kısa çoraplar giymiş. Başındaki çemberin uçlarını alnının ortasında kuyruksuz fiyonk yapmış. Elips şeklinde, bitişik büyük göz çevreleri, geniş etli dudakları ve dudaklarının bile önüne geçmiş, patlıcana benzeyen uzun bir burnu var. Karikatürün ortasında olan koltuğun sağındaki sehpaya içinde bitki olan bir vazo konmuş. Koltuğun yaslandığı, tavana doğru rengi koyulaşan duvarın sol kısmında üst tarafları konuşma balonuyla kapanmış iki çerçeve asılı.

Sayfa Görüntüleme : 1162