BAYRAKLAR

Çin

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Dikdörtgen şeklindeki bayrak, kırmızı rengin üzerine sol üst köşesinde bulunan sarı renkli bir büyük yıldız ve bu yıldızın sağ tarafında kavisli bir şekilde bulunan dört küçük yıldızdan oluşmaktadır. Ufak olanlar, bayrağın ortasına doğru açısal olarak ayarlanmış ters yarım ay şeklinde görünmekteler.

Hong Kong

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Dikdörtgen şekildeki bayrak, kırmızı zemin üzerinde Hong Kong’a özgü Bahunya çiçeğini temsil eden beş kalın taç yapraktan oluşuyor. Gerçekte morumsu olan yapraklar, burada beyaz renkte. Bayrağın ortasında yer alan simgenin yapraklarının uçları peş peşe sağ yönünde kıvrık. İçlerinde onlarla aynı yöne meyletmiş, ortaya gelmeden biten birer kırmızıçizgi var ve bu çizgilerin başucunun az yukarısında birer küçük kırmızı yıldız bulunmakta.

Suriye

Betimleyen: Zeynep GÜL

Eşit parçalara bölünmüş 3 yatay şerit…  Üstten aşağı sırasıyla kırmızı, beyaz ve siyah. Ortadaki beyaz şeridin üzerinde birbirine eşit uzaklıkta 2 yeşil yıldız görülmekte.

Gürcistan

Betimleyen: Zeynep GÜL

Beyaz zemin üzerine, bayrağı dörde bölen kırmızı bir haç işareti, her bir parçanın tam ortasında kırmızı, küçük haç işaretleri…

Kuzey Kore

Betimleyen: Kübra GÜR

Genişlikleri eşit olmayan 5 yatay şeritten ve bir simgeden ibaret olan bayrak, dikdörtgen formda. Uzun kenarı 6cm, kısa kenarı 0,5 cm kadar olan en üsteki ilk şerit mavi, ince ikinci şerit beyaz, kısa kenarı 2cm civarında ve en geniş alan olan 3.şerit kırmızı renkte. Bu parçanın göndere yakın kısmında, içinde 5 köşeli kırmızı bir yıldız bulunan beyaz bir daire yer almakta.4. şerit beyaz, sonuncusu ise mavi renkte. İkisinin de boyutları ilk iki şeritle aynı.

Finlandiya

Betimleyen: Zeynep GÜL

Beyaz zemin üzerinde mavi bir haç işareti yer alır. Mavi çizgi saat 12 ve saat istikametinden dikey olarak, saat 9 ve saat 3 istikametinden yatay olarak geçerek haç sembolünü oluşturmuş. Bayrakta haç sembolü biraz sola kayık.

Rusya

Betimleyen: Zeynep GÜL

Yatay olarak uzanan 3 eşit parça beyaz, mavi ve kırmızı renklerde.

Amerika

Betimleyen: Zeynep GÜL

Amerika Birleşik Devletleri'nin  bayrağı Kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşur. Toplamı 13 olan şeritlerin altısı beyaz, yedisi kırmızı.  Sol üst köşedeki mavi dikdörtgenin içinde 50 adet beyaz yıldız var.

Kanada

Betimleyen: Zeynep GÜL

İki yanında dikey kırmızı parçalar olan beyaz fonun üzerine sapı aşağı gelecek şekilde yerleştirilen kırmızı renkte bir akağaç yaprağı.  Yaprak 11 uçlu olarak şekillendirilmiş.

Yunanistan

Betimleyen: Zeynep GÜL

Mavi beyaz yatay çizgiler 9 eşit parçaya bölünmüş. Sol üst köşede mavi zemin üzerine beyazla artı işareti çizilmiş.

Japonya

Betimleyen: Beyza Nur BÜKE

Kenar boyutları 2/3 olan bayrak, kare şeklinde ve beyaz renkte… Ortasında dik biçimde duran kırmızı bir daire var. Çapı bayrağın 3/5’i büyüklüğünde.

Güney Kore

Betimleyen: Ayşenur SÖZAK

Dikdörtgen şekildeki beyaz bayrak, Yin Yang sembolü ve kesikli kesiksiz şeritlerden ibaret.

Bayrağın ortasında olan sembol, sanki virgüle benzeyen tombik iki şekil, kafaları birbirlerinin göbeklerine gelecek biçimde vücutlarını birleştirmiş ve 1tl’lik madeni para büyüklüğünde dik daire oluşturmuş gibi bir görüntüde. Üstte olan parça kırmızı, altta bulunan mavi renkte… Siyah renkte, serçe parmağı uzunluğunda, genişliğinde ve eğik olan şeritler ise Yin Yang’a eşit uzaklıkta beyaz zeminin dört çapraz köşesine 3’er adet olacak şekilde yerleştirilmişler. Kesikli şeritler eşit iki parça halinde. Çemberin sol üst köşesindeki şeritlerin tümü, alt köşesindekilerin birincisi ve sonuncusu kesiksiz. Sağ üst köşesindekilerin birincisi ve sonuncusu, alt köşesindekilerin ise hepsi kesikli.

Sayfa Görüntüleme : 1362