Discobolus-Disk Atan Adam-Atlet Heykeli

Discobolus-Disk Atan Adam-Atlet Heykeli

*Orijinali günümüze kadar gelememiştir. Betimleme dışında verilen bilgiler orijinaline aittir.

Kullanılan Malzeme: Bronz

Yıl: MÖ 5. yüzyıl

Heykeltıraş: Myron

Sergilendiği Yer: British Museum (Mermerden yontulmuş bir replikası sergilenmektedir.), Londra/İngiltere; Museo Terme di Diocleziano (Millî Müze) (Mermerden yontulmuş bir replikası sergilenmektedir.), Roma/İtalya

Betimleyen: Damla YILMAZ

1,70 m boyunda, yaklaşık 90 kg ağırlığında olan heykel, daire şeklinde bir kaide üzerinde, kaideyle birleşik ağaç görünümlü, yaklaşık 80 cm uzunluğundaki bir sütunun önünde, ayakta sergilenmekte.

Yapılı ve çıplak vücudu, elindeki diski atmaya hazırlanması sebebiyle eğik bir vaziyette duruyor: Bacakları sol yanına dönük ve dizlerden kırılmış; vücudu ise karşıya bakacak şekilde izleyenlere dönük ve belden bükülmüş. Kasları ve damarları belirgin olan sağ kolunu arka yukarıya uzatmış, dirsekle bileğin tam ortasına gelecek büyüklükteki diski, tam ortasından tutmuş. Baş parmağı diskin üzerinde, kalan dört parmağı ise diski çevresinden kavrayarak eklem yerlerinden arkaya doğru uzanmış. Karşıdan bakıldığında, sağ kolu ile aşağı doğru sarkan, bileğini önde duran sağ dizine yasladığı ve parmaklarını açık, serbest şekilde aşağı doğru uzattığı sol kolu bir yay gibi görünüyor. Başı, sağ omuzu üzerinden diske doğru dönük. Oval, ince yüzü kemikli bir yapıda. İnce kaşlarının altındaki iri olmayan gözleri diske bakıyor. Kemikli ince bir burnu, kapalı duran ince ve küçük bir ağzı var. Kısa, kıvırcık saçları, kulak çevresi hariç bir bütün hâlinde alnına kadar uzanıyor. Bedeninin üst kısmında, kaslı göğüsleri ile sayılabilecek kadar aleni şekilde görünen kaburga kemikleri dikkat çekiyor. Bacakları özellikle baldırlarda daha belirgin olmak üzere kaslı bir yapıda. Arkada kalan sol bacağı, sağ bacağına göre daha çok bükülmüş. Çok büyük sayılmayacak olan ayaklarından soldaki, parmakları üzerinde dik bir şekilde; sağdaki ise yere paralel duruyor.

Sayfa Görüntüleme : 3277