Bağlama

Bağlama

Betimleyen: Rümeysa ERDOĞAN

Bağlama; ahşap, şişkin gövdeli, ince ve uzun sapa sahip olan yaklaşık 1 metre boyunda telli bir çalgı aleti.

Fotoğraftaki enstrüman açık kahverengi.

Bağlamanın ortadan ikiye kesilmiş oval şeklindeki şişkin gövdesi bu haliyle boydan ikiye bölünmüş bir karpuza benziyor. Yaklaşık 40 cm boyunda olan gövdenin alt tarafında bağlamadan daha açık renkli ince bir kürdanı andıran alt eşik bulunuyor. Bağlamanın şişkin arka tarafını koyu kahverengi çizgiler kısa aralıklarla dolanmış. Gövdenin hemen bitiminde yaklaşık 5x2 cm boyutunda bir dikdörtgen çıkıntı bulunuyor.

Bağlamanın ince ve uzun sapı yaklaşık 60 cm boyunda ve 5 cm genişliğinde. 10 cm boyundaki kafa kısmı sapa göre biraz daha arkaya yatık duruyor. Kafa kısmında koyu kahverengi vidaları andıran sırayla dizilmiş 4 adet akort burgusu bulunuyor. Bağlamanın sapını,  ince kahverengi tellere benzeyen ve düzensiz aralıklarla sıralanmış 19 adet perde demiri kesmiş.

Bağlama gövdesinin altındaki dikdörtgen çıkıntıdan başlayan teller bağlama sapının kafasındaki üst eşiğe kadar uzanıyor. Enstrümanın 7 teli,  kısa aralıklarla sıralanmış 3 grup halinde bulunuyor. Bunların; üçü sağda, ikisi ortada ve ikisi solda.

Sayfa Görüntüleme : 1002