Eşitlik Adalet

Eşitlik Adalet

Betimleyen: Deniz ŞENGENÇ

Karikatür yatay duran bir dikdörtgen alanın ortadan ikiye bölünmesiyle oluşan iki parçadan oluşuyor. Karşıdan bakana göre soldaki tarafta en altta siyah puntoyla, büyük harflerle “Eşitlik” yazıyor. Sağ tarafta en altta siyah punto, büyük harflerle “Adalet” yazıyor.

Her iki tarafta da duvarın ardında bir beysbol maçı izleyen üç kişi çizilmiş. Sol baştan birinci en uzun boylu olanları, ortadaki ondan daha kısa ve en sağda kalan ise en kısa boylu olan.
Sol taraftaki “eşitlik” yazan kısımda üçü de duvarın üstünde maçı izleyebilmek için birer ahşap kutunun üstüne çıkmış. Kutular aynı boyda. Fakat adamların boyu aynı olmadığı için en soldaki en uzun boylu olan ile ortadaki adam rahat rahat izleyebiliyorken, en kısalarının boyu yetmiyor. Ve maçı izleyemiyor. En uzun boylu adam kutu üstüne çıkınca duvar belinin hizasına geliyor, ortadaki adam kutu üstündeyken duvar omuz hizasında kalıyor. En kısalarında ise duvarın hizası adamın boyunun çok üstüne denk geliyor.

Sağ taraftaki “adalet” yazan kısımda ise en uzun boylu adamın altındaki kutu alınmış. En kısa adamın ayakları altına üst üste iki kutu konulmuş. Böylece hepsi ortadaki adamın boyuna denk gelmiş ve hepsi maçı rahatlıkla seyredebiliyorlar.

Sayfa Görüntüleme : 2286