Keman

Keman

Betimleyen: Seda ACAR

Keman; saptan, gövdeden ve ondan bağımsız duran bir yaydan oluşuyor. Yaklaşık 35 cm uzunluğundaki gövde sekiz rakamını andırıyor. Gövdesine bağlı olan sapı yaklaşık 13 cm ve üç parmak kalınlığında. Yay ise kemana göre daha uzun olmakla beraber yaklaşık 75 cm.

Kemanın ağaçtan yapılmış parçaları gövde, çenelik, kuyruk, tuşe, sap, akort burgular ve salyangoz. Fotoğraftaki kemanın gövdesi kahverengi. Ön kapak, arka kapak ve yanlıklardan meydana geliyor. Orta kısmı ince belli bir bardak gibi kavisli ve dar. Mat tonlarda cilalanmış ve hareli bir yapıya sahip. Çevresini saran yanlıkları gövdeyle aynı hizada değil, çıkıntılı ve daha yüksek. Sapın en ucu salyangoz gibi kıvrımlı. Kemanın sapı üstünde, salyangozun alt ucundan gövdenin neredeyse ortasına kadar uzanan tuşe bulunuyor. Siyah, hafif bombeli ve salyangoza doğru daralıyor. Tuşenin bitiminde, anahtar figürüne benzeyen siyah renkte akort burgular yer alıyor. Burgular, toplamda dört adet olmakla beraber ikisi sapın sağında, diğer ikisi sapın solunda bulunuyor. Ön kapağının ortasında, üzerinden teller geçen, köprü adında krem rengi bir parça yer alıyor. Eni ve yüksekliği üç parmak kadar. Köprünün sağında ve solunda birbirine simetrik küçük f harfini andıran iki adet ses deliği yer alıyor. Üzerinde yaklaşık 30 cm ve gri renkte dört adet teli bulunuyor. Teller köprü üzerinden yaklaşık birer parmak aralıklarla geçiyor. Bu incecik tellerin bir ucu gövdenin alt kısmında bulunan kuyruğa diğer ucu ise sapın baş tarafındaki akort burgulara takılı. Dondurma külahına benzeyen kuyruk yaklaşık 10 cm ve siyah. Kuyruğun hemen üst kısmında, hassas akort ayarı yapılmasını sağlayan düğme benzeri dört adet metal bulunuyor.  Sağ alt tarafında ise tutuş kolaylığı sağlayan siyah bir çenelik yer alıyor. Bu parça yaklaşık bir karış ve oval biçimindeki yarım bir yaprağa benziyor.

Yayın kahverengi olan çubuk kısmının ortası hafif eğimli ve kalınlığı yaklaşık bir parmak. Tepesi tokmağı andırıyor. Yayın iki ucu arasında krem renginde bir tutam kıl gerilmiş. Alt kısmında, yay kılının bağlandığı takoz şeklinde ve avuç içi kadar topuk adında kahverengi bir parça bulunuyor. Topuğun hemen üstünde, işaret parmağının ileri-geri kaymaması için çubuğu saran yaklaşık dört parmak kalınlığında madeni bir parça ve onun altında da yine aynı boyutlarda deri benzeri siyah bir parça var. Yayın en alt ucunda; metal yapılı, ortası siyah, üç parmak kalınlığında burgu bir vida var.

Yay sağ el ile tutulup keman sol omuz üzerine alınarak çalınıyor. Kemanı solak çalanlar ise, yayı sol el ile tutarak kemanı da sağ omuz üzerine koyarak çalıyor.

Sayfa Görüntüleme : 1198