ULUSLARARASI SERTİFİKALARIMIZ

AMERİKA SESLİ BETİMLEME FEDERASYONU BAŞKANI JOEL SNYDER’DAN METİN YAZARLIĞI EĞİTİMİ ALDIK

Türkiye’de 2006’dan bu yana devam eden sesli betimleme çalışmaları 2010 yılında dernekleşmenin ardından daha kurumsal bir yapıya kavuşmuş ve metin yazarlığına gönül veren yeni arkadaşlarımız aramıza katılmıştı.

Görme engellilerle birlikte, onlardan fikir ve geri dönüşler alarak edindiğimiz deneyimle bu güne kadar çok sayıda sinema ve dizi betimledik. Bir yandan da dünyada yapılan betimleme çalışmalarını takip edip sesli betimleme dernek ve federasyonlarıyla irtibata geçerek hem onların neler yaptığını öğrenmeye hem de Türkiye’de yapılan çalışmalardan haberdar olmalarını sağlamaya çalıştık

Bu aşamada, Amerika Sesli Betimleme Fedarasyonu Başkanı Dr. Joel Snyder, 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul’a gelerek sesli betimleme metni oluşturmanın temel unsurları ve kuralları konusunda üç gün süren bir eğitim verdi. Gayet verimli geçen eğitimin ilk gününde, sesli betimlemenin tarihi ve kuralları konusunda teorik bilgiler alan katılımcılar, son iki gün bireysel ve grup çalışmalarıyla betimleme pratikleri yaptılar ve üç günün sonunda ACC (Amerika Sesli Betimleme Federasyonu) onaylı sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Tüm katılımcılarımızı ve metin yazarlarımızı tebrik ediyoruz.