Yenimahalleli Engellilere Son Umut

Yenimahalleli engelliler sosyal yaşamın tadını sinemada çıkarıyor. Yenimahalle Belediyesi, Anakent Sağırlar Derneği ve Sesli Betimleme Derneği tarafından düzenlenen engelsiz film gösterimleri kapsamında Yenimahalleli engelli vatandaşlar yarı Türk yapımı olan Son Umut filmini izledi.
Engelsiz film gösterimi devam ediyor
Batıkent Meydan AVM Sinan Bengier Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen ücretsiz gösterime engelli vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Vatandaşlar, Yönetmenliğini ünlü oyuncu Russell Crowe’un üstlendiği Türkiye’den Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın da rol aldığı yarı Türk yapımı “Son Umut” filmini hem işaret dili ve alt yazı ile hem de sesli betimleme ile izleme imkânı buldu.

Kaynak: IHA

3. Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivalinden bir kare. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs meydanında toplanmış festival kalabalığı, ellerinde beyaz balonlarla dağınık bir halka olmuşlar. Topluluğun ortasında elinde mikrofon, sağ koluna sıkıştırdığı beyaz bastonuyla duran Engelsiz Erişim Derneği ve Sebeder başkanı, GETEM Direktörü Engin Yılmaz konuşma yapıyor. Onun da sol elinde beyaz bir rafyanın ucunda havaya süzülen beyaz bir balon var. Balonların üzerinde “Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat” yazılı. Kalabalıkta gören ve görmeyen herkes birlikte neşeyle Engin Yılmaz’a ve ellerindeki balonlara bakıyor. Bazıları fotoğraf çekiyor. Parke taşlarla döşeli zeminde arkalarında çimlik alan ve yeşil ağaçlar var. Gökyüzü açık, mavi gökyüzüne yer yer beyaz bulutlar dağılmış. 3. Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivalinde SEBEDER standından bir kare. Adem Vural SEBEDER standında insan hücresinin yapısını anlatan 3D çıktısının başında. Bastonunu sağ koluyla bedenine sıkıştırmış. Sol elinin parmakları sarı plastikten hücre yapısının girinti çıkıntı şeklinde gösterilmiş organellerinde geziniyor. Hücre organellerinin üzerine Braile ile isimlerinin yazılı olduğu etiketler yapıştırılmış. Adem Vural, elinde tuttuğu kalem vericiyi bu etiketlerden birine yaklaştırmış, yüzünde hafif bir tebessümle kulağındaki kulaklıktan ilgili organelin görevlerini dinliyor. 3. Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivali SEBEDER standından bir kare. Yan yana masalar sıralanarak oluşturulmuş farklı stantların sadece üzerlerinde beyaz, çadır brandalar var. SEBEDER metin yazarlarından Melek Aşık’ın görevli olduğu SEBEDER masasının önü kalabalık bir meraklı grubuyla dolmuş. Masanın üzerinde Özgürlük Heykeli, Eyfel Kulesi, Anıtkabir, Sultanahmet Camii ve bir insan hücresinin 3D çıktıları var. Görme engelli genç bir kız, sağ eliyle Eyfel Kulesine dokunurken yanındaki arkadaşı ona bir şeyler anlatıyor. Melek Aşık onlara doğru eğilmiş. SEBEDER YK üyesi Olgun Yılmaz masanın diğer ucunda ayakta. Bir başka genç kadın, elinde kalem vericiyle insan hücresindeki organellerin görevlerinin dinlemek üzere 3D çıktısının başında durmuş. Masa çevresindekilerin yanı sıra arkada sıra bekleyen birkaç kişi daha var.