SEMBOLLER

Cevapsız Çağrı İşareti

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta beyaz zemin üzerine siyah renkte 3 adet farklı cevapsız çağrı sembolü çizilmiş. En sağdaki sembol dikey şekilde duran içi boş telefon simgesi üzerinde telefonun uç kısımlarının ortasına gelecek şekilde bir daire ve dairenin içerisine sola doğru yatık bir çizgi çizilmiş. 

Devamı için Tıklayınız

Milka Sembolü

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta ünlü çikolata markalarından olan Milka’nın sembolü yer alıyor. İsviçre markası olan Milka çikolatalarının sembolü mor bir inek. Fotoğrafta mor ve beyaz tonlarında bir inek çizimi var. İneğin boynuzları ve burnu sarı renginde vücudunun geri kalan kısımları ise mor ve yer yer beyazla kaplanmış. 

Devamı için Tıklayınız

Terazi Burcu Sembolü

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Resimde terazi burcunun sembolü beyaz zemin üzerine kalın siyah uçlu bir kalemle çizilmiş. Altta dört parmak genişliğinde yatay bir çizgi, yarım parmak üstünde yatay başlayan alttaki çizginin dörtte birlik kısmından sonra yukarı yönelmekte ve yarım daire çizdikten sonra kalan dörtte birlik mesafede yine yatay devam etmekte.

Devamı için Tıklayınız

Telefonlardaki Mesaj Simgesi

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlarda mesaj (SMS) bölümünün simgesi bulunmaktadır. Yeşil bir karenin içerisinde beyaz bir konuşma baloncuğu şeklinde tasarlanmış. Konuşma baloncuğu; beyaz bir yuvarlak ve sol alt köşesinden sola doğru kayan bir üçgen olarak tasarlanır.

Devamı için Tıklayınız

Telefonlardaki Kamera Simgesi

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlarda bulunan kamera uygulamasının sembolü yer alıyor. Gri renkli bir karenin içerisinde koyu gri renginde bir fotoğraf makinesi çizilerek tasarlanmış. Dikdörtgen şeklindeki fotoğraf makinesinin en orta kısmında bir yuvarlak olarak tasarlanan kameranın merceği ve yuvarlağın sağ üst kısmında flaşı temsilen bir nokta bulunuyor. Makinenin sol üst kısmında küçük bir kare deklanşörü temsil ediyor.

Devamı için Tıklayınız

Telefonlardaki Hesap Makinesi Simgesi

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlarda bulunan hesap makinesi uygulamasının simgesi yer alıyor. Kare şeklindeki sembol eşit parçada dörde bölünmüştür. Turuncu arka plan üzerinde sol en üstte beyaz renkte artı işareti yanında eksi işareti artı işaretinin altında çarpı işareti ve onun aynında ise gri arka plan üzerine siyah renkte eşittir işareti konularak tasarlanmıştır.

Devamı için Tıklayınız

Telefonlardaki Hava Durumu Simgesi

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlarda bulunan hava durumu uygulamasının simgesi yer alıyor. Açık mavi rengindeki karenin içerisinde güneşi temsilen sarı bir daire ve dairenin yarısını kaplayacak şekilde önüne çizilmiş altı düz, üste doğru üç bombeden oluşan beyaz ve yarı saydam şekilde buluttan oluşuyor.

Devamı için Tıklayınız

Telefonlardaki Ayarlar Sembolü

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlarda bulunan ayarlar uygulamasının simgesi yer alıyor. Gri bir karenin içerisinde daha koyu renkte griden oluşan bir dişli çark bulunuyor. Dişli çarkın en dışı yuvarlak koyu gri iç kısmı ise tırtıklı iki halkanın içinde üçe bölünmüş yuvarlak ve en ortada koyu gri bir nokta bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Telefondaki Galeri Simgesi

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlarda bulunan galeri (fotoğraflar) uygulamasının simgesi yer alıyor. Beyaz bir yuvarlağın içerisinde beyaz zemin üzerinde rengarenk yarı saydam yapraklardan oluşmuş bir çiçeğe benzer tasarlanmış. 

Devamı için Tıklayınız

Telefon Rehber Simgesi

Betimleyen: Deniz Balancar

Yukarıdaki fotoğrafta telefonlardaki rehberin simgesi bulunmaktadır. Siyah spiralli bir defter üzerine beyaz bir telefon işareti vardır. Bazı telefonlarda beyaz telefon işareti yerine bir insan silüeti de bulunabilir.

Devamı için Tıklayınız

Koç Burcu Sembolü

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Resimde koç burcunun sembolü, beyaz bir zemin üstüne siyah geniş uçlu bir kalemle çizilmiş. Koç un baş kısmına benzeyen simge, boynuzların bir ucundan başlayarak saat yönünde çizilen bir daire şeklinde, ancak en üst seviyede genişçe bir yay biçimine dönüşmekte, doğruca dikey bir hal alarak aşağı ilk çizilen dairenin çapı  kadar daha uzanmakta bu noktadan geri yukarı çıkarak aynı şeklin simetriğini yapmakta.

 

Devamı için Tıklayınız

Boğa Burcu Sembolü

Betimleye: Şebnem Çırdaklı

Resimde boğa burcunun sembolü beyaz bir zemin üstüne siyah kalın uçlu bir kalemle çizilmiş. Bir boğanın yüzü ve boynuzlarını andıran sembol, yüz kısmını ifade eden bir çemberin üzerinde soldan sağa düz başlayıp hemen sonra alttaki çembere doğru eğim yaparak ilerlemekte ve çembere teğet yaparak diğer taraftan çıkıp sağa yukarı bir eğimle uzanmakta.

Devamı için Tıklayınız

Yves Saint Laurent

Betimleyen: Sinem Ekinci/ Öğrenci

Yves Saint Laurent’in sembolü çizilmiş. Y, S ve L kalın ve büyük harfler olarak üstü üstüne ve iç içe geçmiş şekilde konumlandırılmış. Büyük Y’nin altında ve Y’nin üzerinden çizilmiş büyük S harfinin biraz altında, üstünden geçerek, büyük L harfi çizilmiş. Altında ise özel bir yazı tipi ile Yves Saint Laurent birleşik şekilde yazılmış yine Y, S, L büyük harfler ve italik şekilde yazılmış. Geri kalan harfler düz halde yazılmış.

Devamı için Tıklayınız

Chanel

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki görselde beyaz arka plan üzerine siyah Chanel sembolü bulunuyor. Bu fotoğrafta ters (yansıtılmış) ve iç içe geçmiş iki “C” harfi var. Başka bir ifade ile bu sembol kesişim kümelerine benzetilebilir. Tamamlanmamış iki daire birbirine kesişecek şekilde yan yana konumlanmış. 

Devamı için Tıklayınız

Balık Burcu Sembolü

Betimleyen: Sinem Ekinci

Siyah bir sembol çizilmiş. İki tane yarım aya benzeyen çizimin tombul kısımları birbirine bakacak şekilde konumlandırılmış. Bir hafif bükülmüş yatay doğru bu iki aya benzeyen sembolü kesmiş. Büyük bir h harfine benziyor.

Devamı için Tıklayınız

Yay Burcu Sembolü

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde beyaz arka planının üstünde siyah renkte Yay burcu sembolü var. Bu görselde sol alt köşeden başlayıp sağ üst köşeye doğru çapraz uzanan 6-7 cm uzunluğunda bir ok işareti bulunmakta. Bu okun sol alt köşesine daha yakın olan bir kısmında 3-4 cm uzunluğunda düz bir çizgi bulunuyor. Bu çizgi okun iki ucunu bölüyor izlenimi veriyor.

Devamı için Tıklayınız

İkizler Burcu Sembolü

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde beyaz arka planının üstünde siyah renkte İkizler burcu sembolü var. Bu sembol roma rakamlarından olan iki II sayısına benzetilebilir. Sembol iki sütunu, bir kapıyı ya da bir geçidi anımsatıyor. Bu sembolde bir parmak uzunluğunda dikey iki çizgi, yatay olarak birbirlerine paralel şekilde ve aralarında çok az bir uzaklık ile konumlanmış. 

Devamı için Tıklayınız

Kova Burcu Sembolü

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde beyaz arka planının üstünde siyah renkte Kova burcu sembolü var. Bu sembol birbirine dikey paralel şekilde duran (alt-üst) iki yatay dalgalı çizgiden oluşuyor. Bu dalgalı çizgiler bir grafikteki pozitif ve negatif eğimlere benzetilebilir. Sol aşağıdan sağ yukarıya doğru uzanan yaklaşık bir parmak uzunluğunda eğik bir çizgi ve bu çizginin sonundan sağ aşağıya doğru uzanan diğer çizginin yarısı kadar olan bir çizgi, örüntüsünün üç kere yan yana tekrarlanması ile oluşmuş bir sembol.  Aynı şekilden iki tane altlı üstlü şekilde bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Paralel

Betimleyen: Melike ATALAY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)
Paralel işareti hafif sağa yatık, yan yana duran iki kısa çizgiden oluşuyor. Bu iki çizgi arasında her noktada eşit mesafe bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Küçük

Betimleyen: Şeyma Nur GÜRSOY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi) 

Küçük işareti, ortada bulunan bir noktanın sağda altta ve üstte olan iki noktayla iki  yatay çizginin uzanıp birleşmesi ile oluşuyor. Sol elimizin avuç içini kendimize döndürüp yatay şekilde tuttup işaret ve orta parmağımızı açıp diğer parmaklarımızı kapattığımızda oluşan şekil ile aynı. 

Devamı için Tıklayınız

Büyük

Betimleyen: Barış Can OKUR (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Büyük işareti solda üstte ve altta olan iki noktanın biraz sağda ortalarında olan bir noktada eğik çizgiler şeklinde birleştirilmesinden oluşuyor. Sağ elimizin avuç içini kendimize döndürüp yatay şekilde tuttup işaret ve orta parmağımızı açıp diğer parmaklarımızı kapattığımızda oluşan şekil ile aynı. 

Devamı için Tıklayınız

Eşit

Betimleyen: Asya ATAÖZDEN (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Eşit işareti, altta ve üstte bulunan iki düz çizgiden oluşuyor. Bu iki çizgi eşit uzunlukta ve birbirine paralel şekilde duruyor. Eşit işaretini, çizgili bir kağıttaki iki satır olarak düşünebiliriz.

Devamı için Tıklayınız

Bölme

Betimleyen: Beyza SAMUR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Bölme sembolü beyaz fon üzerine siyah renkte. Yatay biçimde konumlanmış, yukarıdan aşağıya sırasıyla kare dikdörtgen ve kare var. Kareler eşit boyutta olup dikdörtgenin beşte biri boyutunda. Dikdörtgen ince, uzun şekilde görselin ortasında yatay konumda duruyor. Kareler dikdörtgene eşit uzaklıkta, dikey olarak aynı hizada ve biri dikdörtgenin üstünde diğeri ise altında dikdörtgeni ortalayacak şekilde hizalanmış.

Devamı için Tıklayınız

Artı

Betimleyen: Doğa GERGİN (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Artı işareti iki düz kısa çizginin biri yatay biri dikey olmak üzere üst üste orta bir noktada kesişmesiyle oluşur. Yatay düz çizginin orta noktasından geçecek şekilde dikey düz çizgi çizilir veya tam tersi yapılabilir.

Devamı için Tıklayınız

Binde

Betimleyen: Zeynep Akça  (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Binde sembolü beyaz fon üzerinde siyah renkte.  Sağa eğik çizginin sağ üst kısmında bir tane, sol alt kısmında ise yanyana iki tane “0” rakamı yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Yüzde

Betimleyen: Hatice Kübra KURT (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Yüzde sembolü beyaz fon üzerinde siyah renkte. Sağa doğru eğik çizginin her iki yanında çember şeklinde “0” rakamı var. Rakamların biri yatık çizginin başlangıç noktasının solunda, diğeri bitiş noktasının sağında yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Euro

Betimleyen: Sema ŞİRİN ( Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Beyaz arka planı bulunan görselde tamamı siyah renkli olan sembol büyük C harfi şeklinde görünüyor ve uçları görselin soluna doğru bakıyor. C harfinin uçlarının ortasında yatay ve paralel şekilde iki tane çubuk görünüyor.

Devamı için Tıklayınız

Tescilli Marka

Betimleyen: Kübra BÜYÜKİŞLER (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Beyaz arka planlı kare görselde siyah şeritli beyaz bir çember içerisinde R harfi yer alıyor. Çemberin tam ortasında bulunan R harfi büyük ve kalın bir şekilde yazılmış.

Çemberin çevresi yaklaşık bir parmak kalınlığında.

Devamı için Tıklayınız

Telif Hakkı

Betimleyen: Merve AYAR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Beyaz arka planlı kare görselde siyah şeritli beyaz bir çember içerisinde C harfi yer alıyor. Çemberin tam ortasında bulunan C harfi büyük ve kalın bir şekilde yazılmış.

Çemberin çevresi yaklaşık bir parmak kalınlığında.

Devamı için Tıklayınız

18 Yaş ve Üzeri

Betimleyen: Emin AKSU

Kare şeklindeki beyaz görselde siyah çerçeveli çember içerisinde 18 ve artı işareti yer alıyor.

Çember resmin tam ortasında duruyor, çemberin içerisinde siyah renkle 18 sayısı ile sağ tarafında da kısa dikey çizgiyi tam ortasından kesen kısa yatay çizgiden oluşan artı işareti bulunmakta.

Çemberin çevresi yaklaşık bir parmak kalınlığında.

Devamı için Tıklayınız

13 Yaş ve Üzeri

Betimleyen: Emin AKSU

Beyaz arka planlı kare görselde siyah şeritli beyaz bir daire içinde 13 ve artı ifadeleri yer alıyor.  Çember resmin tam ortasında duruyor, çemberin içerisinde siyah renkle 13 sayısı ile sağ tarafında da kısa dikey çizgiyi tam ortasından kesen kısa yatay çizgiden oluşan artı işareti bulunmakta.

Çemberin çevresi yaklaşık bir parmak kalınlığında.

Devamı için Tıklayınız

7 Yaş ve Üzeri

Betimleyen: Emin AKSU

Yatay dikdörtgen beyaz fonlu görselde siyah çemberli beyaz dairenin içinde 7 ve artı ifadeleri, çemberin altında da “Yedi yaş ve üzeri” yazısı yer alıyor.

Çember resmin tam ortasında duruyor, çemberin içerisinde siyah renkle 7 rakamı ile sağ tarafında da kısa dikey çizgiyi tam ortasından kesen kısa yatay çizgiden oluşan artı işareti bulunmakta.

 

Devamı için Tıklayınız

Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Bölümü, ED200 Dersi Öğrencisi)

Fotoğraf kare şeklinde ve siyah beyaz daire şeklinde sembol yer alıyor.

Beyaz renkteki arka planın üzerine fotoğrafı tam ortalayan, büyük sayılabilecek, karenin kenarlarında birer parmak boşluk bırakacak şekilde yerleşmiş, siyah renkte bir daire bulunuyor. Dairenin içerisinde, daireyi tam ortalamış, boyu eninin neredeyse üç katı büyüklüğünde olan, iki parmak kadar genişliğinde beyaz, yatay bir dikdörtgen yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Genel İzleyici Kitlesi

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Bölümü, ED200 Dersi Öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde siyah bir daire içinde beyaz şekillerin olduğu sembol yer alıyor. Bu siyah çemberin içinde beyaz arka planda üç adet sağdan sola doğru giderken büyüyen siyah insan siluetleri yanyana sıralanmış.

Siyah daireler insan siluetlerinin başlarını oluşturuyor. Dairelerin her birinin aşağı orta kısmından siyah dikdörtgenler çıkarak boynu temsil ediyor.  Boyunların alt kısımları da yine siyah olan insan gövdesi şekilleriyle birleşiyor. Bu üç gövdenin alt kısımları siyah çemberle ve birbirleriyle birleşiyor.

Bu siyah çemberin dışında, altta ortalanmış şekilde ve siyah harflerle “genel izleyici kitlesi” yazıyor. “Kitlesi” kelimesi önceki iki kelimenin altında ortalı bir şekilde yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Cinsellik içerir

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, Kimya bölümü, ED200 dersi öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde siyah bir daire içinde beyaz şekillerin olduğu sembol yer alıyor.

Beyaz renkteki arka planın üzerinde büyük, siyah bir daire bulunuyor. Siyah dairenin içinde bir parmak kadar kalın  beyaz bir çember var. Bu çemberin üstünde saat 12 hizasında ucu yukarı bakan ve beyaz arka plana uzanan, beyaz bir ok, saat 5 hizasında ise artı işaretine benzeyen, çemberden beyaz kenara dik uzanan, bir parmak kalınlığında beyaz çizgi ve bu çizgiyi yatay olarak kesen diğeriyle eşit boyutlarda olan başka bir beyaz çizgi yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Barış

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Bölümü, ED200 Dersi Öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde beyaz arka plan üstüne siyah çember ve çemberin içindeki şekiller yar alıyor.

Tüm fotoğraf karesini kaplayan, bir parmak kalınlığındaki siyah çemberin içinden saat 12 yönündeki ucundan 6 yönündeki ucuna uzanan düz, yine bir parmak kalınlığında ve siyah renkte olan bir çizgi geçiyor. Çemberin çapı denilebilecek bu çizginin tam merkezinden saat 5 ve 7 yönüne uzanan, çap çizgisiyle aynı boyutlarda ve renkte, düz, iki tane çizgi geçiyor. Bu çizgiler sayesinde çemberin merkezinden saat 12, 5, 6, ve 7 yönlerine doğru birbirleriyle eş dört tane çizgi geçiyor görünümü oluşuyor.

Devamı için Tıklayınız

Radyasyon

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Bölümü, ED 200 dersi öğrencisi)

Kare görselde sarı fon üzerinde siyah şekiller yer alıyor.

Fotoğrafın arka planı sarı renkten oluşmuş ve fotoğrafın büyük kısmını kapsayan bir daire bulunmakta. Bu daire 6 eşit parçaya bölünmüş ve bu parçaların üçü siyah diğer üçü de arka planla aynı renkte olan sarı renkte. Siyah olan parçalar sağ üst, sol üst ve alt ortadaki parçalardır. Bu dairenin ortasında siyah renkli, küçük bir daire daha bulunmakta. Bu siyah renkli dairenin çevresini arka planla aynı renkte ve çok kalın olmayan bir şerit sarmakta. Bu sarı şerit sayesinde altı eşit parçaya bölünen büyük daire ve ortada bulunan siyah küçük daire birbirinden ayrı gözüküyor.

Devamı için Tıklayınız

Amerikan Doları

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Beyaz arka plana sahip görselde 1 cm kalınlığında siyah uçları ve kenarları düz büyük bir “S” harfi ve bu S harfinin tam ortasından geçen ve yarım santim S harfinin üst ve alt kısmından çıkan 0,33 mm’lik ucu düz dikey bir çubuk bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

TL

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Görselde çıpaya benzer uçları düz çubuklardan biri diğer ikisinden uzun olup dik bir şekilde durmakta ve yaklaşık 7-8 cm uzunluğunda diğer ikisi ise birbirine paralel ve aynı boyutta olup dik çapanın ortasının 1-2 cm üstünde toplamda üç adet, siyah kalın çubuk bulunmakta. Paralel olan iki çubuğun sağ tarafı yukarı eğimli ve paralel olacak şekilde konumlanmış. Dik çubuğun alt kısmından sağ tarafa ve yukarı doğru çeyrek halka şeklinde çubuk yer almakta.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 7697