BİTKİLER

Küpe Çiçeği

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Küpe Çiçeği, yeşilin ağırlıkta olduğu,  kahverengi dalların ve siyah bir saksı içinde bitkilerin bulunduğu bulanık  fonlu fotoğrafta yakın planda ve büyük ölçekte…

Karede, üst iki köşeden çıkan ve ortada aşağıya doğru bombelenmiş kahverengi tonlarda rengiyle çiçeğin dalı var. Üzerinde, farklı altı noktada orta büyüklükte ve uçları arkaya doğru hafif kıvrılmış şekilde olan, üçer adet  yeşil yaprak bulunuyor. Dalın yine farklı noktalarından açık yeşil renkte ve farklı boylarda çiçek sapları sarkıyor. Sapların uç kısmında kısa, aynı renkte boğumlar  ve bu boğumların iki ucunda hafif kırmızı çizgiler bulunuyor. Çiçeğin bu boğumlara bağlı olan çanak kısmı kırmızı, dar boru şeklinde başlıyor, yarısına kadar devam ediyor ve sonra çanak yapraklar açıyor. Toplamda, küpe gibi aşağı sarkan  on üç  çiçek var.  Bunların üç tanesinin çanak yaprakları açılmaya başlamış; içinden mor taç yapraklar birbirine sarılı şekilde görünüyor. Yedi tanesi henüz açmamış, farklı boylarda çiçekler  su damlasına benzer şekilde. Üç tanesi sapın boğumla bağlı olan kısmından çiçekleri düşmüş şekilde bulunuyor. Açılmış olan çiçeklerde taç yaprakların içinden altı ila yedi adet kırmızı polen borusu çıkıyor. Hepsinin boyu hemen hemen aynı iken arada bir iki tanesi daha uzun.  Polen boruları ince, uzun ve uçları boğum şeklinde.

Küstüm Çiçeği

Betimleyen: Ahmet AKANSEL

Gündüz vakti gri beton zeminli bahçe gibi bir yerde çekilmiş bir fotoğraf... Yakın planda, ortada olan tüylü ponpona benzeyen çiçek, küçük bir ağacı andıran gövdenin birçok dalından birinde. Ortasında küçük sarımsı top şeklinde bir yuvarlak var. Bu yuvarlağın üzerini yüzlerce toplu iğneyi andıran incecik, lila rengi çubuklar kaplamış. Bu çubukların tepe noktalarında minik beyaz yuvarlaklar bulunuyor. Çiçek yaprakların yaklaşık yarısı büyüklüğünde ve ortalama 5 cm çapında.

Ana dal, gövdesinden çıkmış çiçeklerin ve çiçekten bağımsız olan yaprakların sapıyla neredeyse aynı kalınlıkta. Koyu yeşil yaprakların olduğu yerin ortasında 5 adet küstüm çiçeği var. Açık yeşil renkteki incecik yaprak saplarında yaklaşık 4-5 adet yaprak bulunuyor. Yaprakların her biri,  ortadan dikine ana damarla bölünmüş ve enine dilimlenmiş şekilde;  ana damarın sağında ve solunda yaklaşık 20 şer adet minik yaprak parçası var. Parçalar, birbiriyle tam karşılıklı duruyor ve hepsi bütün olarak oval bir yaprak şeklini oluşturuyor.

Çiçek dallarının ana dalla birleştiği, yaprakların arasında kalan yerde ise çiçeğin henüz açmamış, koni şeklinde olan yeşil tomurcukları var.

Bahunya Çiçeği

Betimleyen: Burcu KARAASLAN

Bahunya Çiçeği, kare şeklinde olan fotoğrafta yeşil tonların ağırlıkta olduğu arada bir kaç yerde pembe renklerin bulunduğu bulanık bir fonda yakın ve büyük ölçekte.

Kalın beş taç yaprağın kenarları dipten uca doğru kavisli bombelerle ilerliyor ve yaprakların uç kısımları dışa doğru hafif kıvrık. Renkleri pembe tonlarında. Bazı yaprakların dibinden üst tarafına doğru ağaç dalları gibi hafif yanlara açılmış beyaz çizgiler var.  Ortada kalan yaprağın rengi daha koyu bir pembe. Çiçek tamamen açmıs; tam ortasından altı adet polen borusu çıkıyor. Pembeden beyaza dönen bir renkleri olan polen boruları ince ve uzun bir yapıda.  Çıkış noktalarından hafif kavisli şekilde gelip polen kısımlarının bulunduğu uca ulaşıyorlar. Beşinin boyu hemen hemen aynı iken birisi diğerlerine göre daha uzun. Dalda aynı zamanda iki adet açmamış tomurcuk bulunuyor. Biri taç yapraklar kadar uzun ve  alttan genis gelirken uca doğru daralıyor. Çiçeğin altından fotoğrafın sağ alt kısmına doğru çiçeğin sapı çıkıyor ve karede burası hafif bulanık görünüyor. Hafif kavisli ilerleyen sapın, üst kısmının bazı yerleri açık kahve tonlarında iken aşağıya doğru yeşil tonlara bürünmüş  ve üzerinde çiçeği düşmüş dört adet çıkıntı bulunuyor.

 

 

Ihlamur Çiçeği

Betimleyen: Fatma DALAY

Ihlamur çiçeği, büyük yapraklar ve açmamış tomurcuklarla birlikte, genişliği 1 cm kadar olan yeşil bir dalda.
Sarı ve beyaz rengin iç içe olduğu çiçek, daire biçiminde. Merkezinde tepecik; gömlek düğmesi büyüklüğünde yuvarlak ve beyaz bir kısım var. Tam ortasına doğru giderek sivrilip koni biçimini almış. Sivri kısmından da ince-uzun beyaz renkli bir sap uzanmış. Tepeciğin çevresinde, yaklaşık yirmi beş-otuz tane ip gibi ince-uzun beyaz saplar bulunmakta; tıpkı kirpiklerin göz kapağında dizilişi gibi birbirlerinden biraz ayrıklar ve tepeciğin çevresini yuvarlak bir hat oluşturacak şekilde çevrelemişler. Uçlarında, başçık; toplu iğne başına benzeyen sarı renkli minik yuvarlaklar var. Tepecik ve saplar alttan, üst üste beş beyaz ve beş sarı taç yapraklarla sarmalanmış. Beyaz olanların boyu sarı olanlardan daha kısa, henüz tam açmamışlar. Açılmış olan sarı yapraklar, birbirine eşit uzaklıkta; her iki sarı yaprağın arasında beyaz yapraklardan biri bulunuyor. Tepe noktasına doğru giderek sivrileşen oval-uzun bir biçimdeler.
Ana daldan biraz daha ince yeşil dalların ucundaki irili ufaklı tomurcuklar, tıpkı birer nohut tanesine benziyor;yanlara doğru hafif şişkin, uca doğru sivri. Şişkin alan beş parçalı. Tomurcukların küçük olanları açık yeşil, daha büyükleri açık sarı.
Çiçek dalının yaprakları neredeyse bir yetişkin eli kadar büyük. İki şekildeler; bazıları yukarı doğru daralıp tepede sivrileşen, koniye benzer bir biçimde ve geniş; bazıları ise oval biçimde ve dar. Ortalarından geçen beyazımsı ana damar iki yanından uzanan kollarla yaprağın bütün alanlarına yayılmış; sanki yaprağın üzerinde birçok dalı olan ince, cılız bir ağaç var gibi. Geniş olan yaprakların kenarları tırtıklı, dar olanların ise daha düz bir yapıda.

Yetişkin Dişi Çam Kozalağı

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Geniş koni şeklindeki yetişkin dişi çam kozalağı, odunsu dokulu yüzeyi üst üste sıralanmış sert parçalardan oluşuyor. Bu sert parçaların her biri hafif yassı şekilde üçgene benzer. Tabanda daha sık ve üst üste binen bu parçalar yukarıya doğru ilerledikçe daha geniş açıyla yaprak gibi açılıyor. Parçaların gövdesi koyu, uçları açık kahve olup uçlarının ortalarında koyu kahve tonunda gözü andıran şekiller var.

Sayfa Görüntüleme : 505