BİTKİLER

Sümbül

Betimleyen: Yasemin TÜVEN

Görselde yeşil ve kahverengi tonlarının baskın olduğu  bulanık bir ormanlık  bir arka planda gri saksı içerisinde bulunan 4 tane sümbül yer alıyor. Sümbüller birbirlerine temas halinde yan yana dizilmiş. Sümbüller 5 parmak kalınlığında parlak yeşil ince uzun yapraklardan oluşurken üst çiçek kısmı, 6-7 parmak kalınlığında mor lila arası renklerde  6 yapraklı yarım parmak boyutundan biraz küçük çiçeklerden oluşuyor. Yapraklarının üst kısmı elips şeklinde ve bu şeklin her tarafını çiçekler sarmalamış.

Devamı için Tıklayınız

Mor Salkım Ağacı

Betimleyen: Tuba KAYA

Odunsu gövdeye sahip mor salkım ağacı yeşil otların üzerinde. Ağacın boyu ortalama insan boyundan iki karış daha fazla. Yassı duran odunsu gövdeden sağa ve sola doğru birçok kahverengi dal çıkıyor. Dallar yere paralel gibi görünüyor. Bu dalların üzerinde salkımlar halinde mor çiçekler aşağı doğru sarkıyor. Her salkım ufak, mor çiçeklerden oluşuyor. Mor salkım çiçeğinin ağaçtaki hali üzüm salkımlarının görünüşünü andırıyor. Ağacın dibinde yerdeki çimlerden farklı olarak bazı otlar büyümüş. 

Devamı için Tıklayınız

Barış Çiçeği

Betimleyen: Tuba Kaya

Arka planı siyah olan görseldeki barış çiçeği siyah bir saksının içinde. Çiçek saksıyla birlikte yaklaşık bir yetişkin kolu boylarında. Çok canlı, koyu yeşil yaprakların arasından en yukarıda 6-7 tane beyaz çiçek görünüyor. Yaprakların en büyüğü yetişkin bir insanın avucundan büyük. Saksıda büyüklü küçüklü, oldukça fazla yeşil yaprak görünüyor.

Beyaz çiçek kısmı yelkene benziyor. Ortada uzun beyaz kısmın arkasında beyaz geniş çiçek yaprağı yer alıyor. Ortadaki kısım çubuk görünümlü ve üzerinde küçük yuvarlak boğumlar var. Beyaz çiçek yaprağı ise uç kısma doğru sivrilen orta kısmı geniş bir yapıya sahip.

Devamı için Tıklayınız

Nergis Çiçeği

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka planda yeşilliklerin hâkim olduğu görselin alt tarafında çember şeklinde dizilmiş koca gri taşlar yer almakta. Bu taşların orta kısmında topraktan biten yaklaşık 45 tane beyaz taç yapraklı Nergis çiçeği var. Çiçeklerin her birinde 6 adet yaprak ve ortasında ise tohumlarının yer aldığı sarı renkli soğanlı kısmı var. Çiçeğin yapraklı kısımlarını, koyu yeşil ve çubuk şeklindeki sapları taşıyor. Arkadakilerin sapları uzunken öndekilerinin ise kısa.

Devamı için Tıklayınız

Mimoza Çiçeği

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka planı bulanık gri tonlarında olan görseldeki sarı mimoza çiçeği sol ve üst tarafa dönük bir halde. Çiçeğin bir dalında yaklaşık 20-25 tane sarı, köpük şeklinde yer alan ve neredeyse bir leblebi büyüklüğündeki Mimoza çiçeğinin 4-5 tane de fırça görünümlü ve her iki tarafında da şeritler halinde ince uzun yeşil yaprakları bulunmakta. Görselde toplamda yaklaşık 90 adet güneşi andıran sarı Mimoza çiçeği var.

Devamı için Tıklayınız

Küpe Çiçeği

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Küpe Çiçeği, yeşilin ağırlıkta olduğu,  kahverengi dalların ve siyah bir saksı içinde bitkilerin bulunduğu bulanık  fonlu fotoğrafta yakın planda ve büyük ölçekte…

Karede, üst iki köşeden çıkan ve ortada aşağıya doğru bombelenmiş kahverengi tonlarda rengiyle çiçeğin dalı var. Üzerinde, farklı altı noktada orta büyüklükte ve uçları arkaya doğru hafif kıvrılmış şekilde olan, üçer adet  yeşil yaprak bulunuyor. Dalın yine farklı noktalarından açık yeşil renkte ve farklı boylarda çiçek sapları sarkıyor. Sapların uç kısmında kısa, aynı renkte boğumlar  ve bu boğumların iki ucunda hafif kırmızı çizgiler bulunuyor. Çiçeğin bu boğumlara bağlı olan çanak kısmı kırmızı, dar boru şeklinde başlıyor, yarısına kadar devam ediyor ve sonra çanak yapraklar açıyor. Toplamda, küpe gibi aşağı sarkan  on üç  çiçek var.  Bunların üç tanesinin çanak yaprakları açılmaya başlamış; içinden mor taç yapraklar birbirine sarılı şekilde görünüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Küstüm Çiçeği

Betimleyen: Ahmet AKANSEL

Gündüz vakti gri beton zeminli bahçe gibi bir yerde çekilmiş bir fotoğraf... Yakın planda, ortada olan tüylü ponpona benzeyen çiçek, küçük bir ağacı andıran gövdenin birçok dalından birinde. Ortasında küçük sarımsı top şeklinde bir yuvarlak var. Bu yuvarlağın üzerini yüzlerce toplu iğneyi andıran incecik, lila rengi çubuklar kaplamış. Bu çubukların tepe noktalarında minik beyaz yuvarlaklar bulunuyor. Çiçek yaprakların yaklaşık yarısı büyüklüğünde ve ortalama 5 cm çapında.

Ana dal, gövdesinden çıkmış çiçeklerin ve çiçekten bağımsız olan yaprakların sapıyla neredeyse aynı kalınlıkta. Koyu yeşil yaprakların olduğu yerin ortasında 5 adet küstüm çiçeği var. Açık yeşil renkteki incecik yaprak saplarında yaklaşık 4-5 adet yaprak bulunuyor. 

Devamı için Tıklayınız

Bahunya Çiçeği

Betimleyen: Burcu KARAASLAN

Bahunya Çiçeği, kare şeklinde olan fotoğrafta yeşil tonların ağırlıkta olduğu arada bir kaç yerde pembe renklerin bulunduğu bulanık bir fonda yakın ve büyük ölçekte.

Kalın beş taç yaprağın kenarları dipten uca doğru kavisli bombelerle ilerliyor ve yaprakların uç kısımları dışa doğru hafif kıvrık. Renkleri pembe tonlarında. Bazı yaprakların dibinden üst tarafına doğru ağaç dalları gibi hafif yanlara açılmış beyaz çizgiler var.  Ortada kalan yaprağın rengi daha koyu bir pembe. Çiçek tamamen açmıs; tam ortasından altı adet polen borusu çıkıyor. Pembeden beyaza dönen bir renkleri olan polen boruları ince ve uzun bir yapıda.  Çıkış noktalarından hafif kavisli şekilde gelip polen kısımlarının bulunduğu uca ulaşıyorlar. Beşinin boyu hemen hemen aynı iken birisi diğerlerine göre daha uzun. Dalda aynı zamanda iki adet açmamış tomurcuk bulunuyor. Biri taç yapraklar kadar uzun ve  alttan genis gelirken uca doğru daralıyor. Çiçeğin altından fotoğrafın sağ alt kısmına doğru çiçeğin sapı çıkıyor ve karede burası hafif bulanık görünüyor. Hafif kavisli ilerleyen sapın, üst kısmının bazı yerleri açık kahve tonlarında iken aşağıya doğru yeşil tonlara bürünmüş  ve üzerinde çiçeği düşmüş dört adet çıkıntı bulunuyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Ihlamur Çiçeği

Betimleyen: Fatma DALAY

Ihlamur çiçeği, büyük yapraklar ve açmamış tomurcuklarla birlikte, genişliği 1 cm kadar olan yeşil bir dalda.
Sarı ve beyaz rengin iç içe olduğu çiçek, daire biçiminde. Merkezinde tepecik; gömlek düğmesi büyüklüğünde yuvarlak ve beyaz bir kısım var. Tam ortasına doğru giderek sivrilip koni biçimini almış. Sivri kısmından da ince-uzun beyaz renkli bir sap uzanmış. Tepeciğin çevresinde, yaklaşık yirmi beş-otuz tane ip gibi ince-uzun beyaz saplar bulunmakta; tıpkı kirpiklerin göz kapağında dizilişi gibi birbirlerinden biraz ayrıklar ve tepeciğin çevresini yuvarlak bir hat oluşturacak şekilde çevrelemişler. Uçlarında, başçık; toplu iğne başına benzeyen sarı renkli minik yuvarlaklar var. Tepecik ve saplar alttan, üst üste beş beyaz ve beş sarı taç yapraklarla sarmalanmış. Beyaz olanların boyu sarı olanlardan daha kısa, henüz tam açmamışlar. 

Devamı için Tıklayınız

Yetişkin Dişi Çam Kozalağı

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Geniş koni şeklindeki yetişkin dişi çam kozalağı, odunsu dokulu yüzeyi üst üste sıralanmış sert parçalardan oluşuyor. Bu sert parçaların her biri hafif yassı şekilde üçgene benzer. Tabanda daha sık ve üst üste binen bu parçalar yukarıya doğru ilerledikçe daha geniş açıyla yaprak gibi açılıyor. Parçaların gövdesi koyu, uçları açık kahve olup uçlarının ortalarında koyu kahve tonunda gözü andıran şekiller var.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1258