BİTKİLER

AYÇİÇEĞİ

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir ay çiçeği tarlasında duran ay çiçeği yakın plandan görüntülenmiş. Yaklaşık bir kulaç boyunda olan ay çiçeklerinin, çiçek kısmı bir karış büyüklüğündedir. Uzun yeşil bir gövdesi ve büyük, kalp biçiminde yeşil yaprakları vardır. Fotoğrafta yarısından yukarısı görüntülenmiş olan çiçeğin gövdesinde dört yaprak bulunuyor. Çiçeğin orta kısmı kahverengi olup kenarlarında çekirdekler yetişmektedir. Çiçeğin ortasını, turuncudan sarıya doğru uca doğru açılan yapraklar çevrelemektedir. Arka planda bulutlu mavi bir gökyüzü ve ay çiçekleri bulunmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

LİSYANTUS ÇİÇEĞİ

Betimleyen: Aleyna Özdemir

 

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın odağında bir insanın eliyle tutmakta olduğu şeklini güle benzetebileceğimiz bir demet Lisyantus çiçeği var. Fotoğraf yukarıdan çekildiği için çiçeğin yeşil sapının çok küçük bir kısmı çıkmış.  Arka plan, kırık beyaz renkte, düz bir zeminden oluşuyor. Demetin içinde bulunan ve farklı yönlere bakan 11 adet lisyantus çiçeğinden kimisi pudra pembe renginde, büyük boyutlu ve tam açmış (olgunlaşmış) bir vaziyetteyken kimisi de daha küçük boyutlarda, sarıya çalan renkte ve henüz tam açılmamış durumdalar. Şeklini güle benzetebileceğimiz tam açmış en büyük boyuttaki üç lisyantus çiçeğinin pembe renkteki taç yaprakları spiral bir şekilde içeriye doğru kıvrılıyor. Taç yaprakların ortasındaki tohumların bulunduğu iç kısım ise siyah renkte.

Devamı için Tıklayınız

Ayçiçeği

Betimleyen: Zeynep Olçaylı

Resmin arkasında bir sürü ayçiçeği var, en önde de fotoğrafçının odaklandığı kocaman bir ayçiçeği duruyor. Fotoğrafın arka planındaysa hafif kapalı bir havaya sahip, bulutlu, beyaz-gri bir gökyüzü var.

 

Devamı için Tıklayınız

Juliet Gülü

Betimleyen: Büşra Topçu

Arka planda bahçe olan dikey fotoğrafta Juliet gülünü eliyle tutan  bir kadının kolu vardır.Kolunda bilezik bulunuyor.Jüliet gülü orta kısmı sari renklidir. İç içe geçmiş yapraklarda oluşmaktadır. Orta kısmı güneş gibi sıcak renklidir.

Devamı için Tıklayınız

Portakal Çiçeği

Betimleyen: Ömer Kaynakçıoğlu

Fotoğrafın odağında beyaz portakal çiçekleri ve bir adet turuncu portakal, arkada ise buğulu şekilde dallar bulunmakta.  Ağacın kahverengi dallarından çıkan yeşil, eliptik yaprakları var. Portakal ağaçları çok sayıda çiçek üretmelerine rağmen, bunların sadece küçük bir kısmı meyveye dönüşür. 

Devamı için Tıklayınız

Meşe Palamudu

Betimleyen: Barış Kılınç

Fotoğrafta bir dalın ucunda üç adet meşe palamudu bulunuyor. Sarı ince bir dal üzerindeki palamutların ikisi sola, birisi sağa doğru bakmakta.  Palamutlar, kase şeklinde, tabanı dala yapışık, yeşil tırtıklı yuvadan silindirik bir şekilde dışa doğru uzanmakta.  

Devamı için Tıklayınız

Akçaağaç

Betimleyen: Barış Kılınç

Fotoğrafın tamamına yayılmış koyu pembe-kırmızı arası renkte, sık yaprakları bulunan akçaağaç var. Ağacın altındaki açık yeşil çime ağacın gölgesi vuruyor. İnce gövdenin sağına düşen gölgeden güneş ışınlarının ağaca dik vurduğu anlaşılıyor.  

Devamı için Tıklayınız

Defne Ağacı

Betimleyen: Barış Kılınç

Fotoğrafta, yumurta şeklinde budanmış, sık küçük yaprakları bulunan bir – bir buçuk insan boyunda dört adet defne ağacı var.  Defne ağaçları soldan sağa doğru gidildikçe kameradan uzaklaşacak şekilde sıra halinde dizililer. Solda ve en önde bulunan ağacın gövdesi ve yaprakların olduğu kısmın sol yarısı fotoğrafta değil ve ağacın yaprakları bir sonraki ağacın yarısına yakınını kapatıyor. Ağaçlar çimsiz bir toprağa ekilmiş şekildeler. 

Devamı için Tıklayınız

Ihlamur Çiçeği

Betimleyen: Barış Kılınç

Ihlamur çiçeği, büyük yapraklar ve açmamış tomurcuklarla birlikte, yeşil bir dalda bulunmaktadır. Sarı ve beyaz rengin iç içe olduğu çiçek, daire biçimindedir. Tam ortasına doğru giderek sivrilip koni biçimini almıştır. Sivri kısmından da ince-uzun beyaz renkli bir sap uzanmıştır. Uçlarında, başçık; toplu iğne başına benzeyen sarı renkli minik yuvarlaklar vardır. 

Devamı için Tıklayınız

Palmiye Ağacı

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Kare şeklindeki görselde iki palmiye ağacı biri önde bir arkada belirgin şekilde bir çimenlikte bulunuyor ve arkada da daha küçük değişik ağaçlar var. Masmavi gökyüzü de ağaçların arkasından fark ediliyor. Ağacın gövdesi koni/silindir şeklinde, sert ve kahverengi. 

Devamı için Tıklayınız

Zambak

Betimleyen: Bedia Ağtaş

Kare şeklindeki fotoğrafta, Zambak çiçekleri diğer adıyla da Lilyum çiçekleri var. Büyük ve bol çiçekleri olan, soğanlı bu bitki, bahçe içinde yakın çekim fotoğraflanmış. Fotoğrafta açılmamış 5-6 tane boru şeklinde tomurcuk var. Çiçekler salkım şeklinde dizilmiş. Her iki sapta toplam 8 tane kadar açılmış, farklı yönlere bakan beyaz zambaklar mevcut. Zambak bütününde bir huniyi andırıyor. Huninin geniş ağız kısmından altı parçaya ayrılan taç yapraklar, her bir ucundan dışarı doğru kıvrılıyor ve bu haliyle karşıdan bakıldığında yıldıza benziyor. Zambağın ortasında ince sarı sapçıklar ve onların tepesinde de koyu sarı renkte başçıklar bulunuyor. Bir karış ya da yarım karış büyüklüğünde olan zambağın yaprakları sapsız olarak rastgele dizilmiş.

Devamı için Tıklayınız

Zeytin Ağacı

Betimleyen: Berrin TEZEL

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta, temiz ve düz toprağın üzerinde kahverengi gövdesinin oldukça alçak yerinden yedi dala ayrılmış ve yükselerek yayılmış bir zeytin ağacı bulunmakta. Solunda bir ve sağında seyrek aralıklarla beş altı tane daha zeytin ağacı fark ediliyor. Açık yeşil, ince uzun, sık yapraklara bürünmüş ağacın her yeri yeşil zeytinlerle dolu. 

Devamı için Tıklayınız

Kaktüs

Betimleyen: Özgün DAYAR

Beyaz zemin üzerine saksıda bir kaktüs fotoğrafı. Kaktüsün dikili olduğu saksı açık gri renkte, silindirik biçimli. Yaklaşık bir golf topu büyüklüğündeki yuvarlak kaktüsün yeşil gövdesinde ince dikey bombeler sıralanıyor. Dilime benzeyen bu çıkıntıların her birinde sıralar halinde beyaz, tüysü dikenler var. Kaktüsün tepe noktasında yaklaşık birer parmak uzunluğundaki yeşil sapların uçlarında üç çiçek açmış. Çiçeklerden birinin sapı diğerlerinden biraz daha uzun, taç yaprakları beyaz ve tamamen açılmış vaziyette. Diğer iki çiçek yeni açılıyor ve henüz olgunlaşmamış yapraklarının rengi yeşilden beyaza dönme evresinde.

Devamı için Tıklayınız

Kırmızı Gül Buketi

Betimleyen: Bedia AĞTAŞ

Kare şeklindeki bir fotoğrafın tam ortasında, gri ahşap bir masanın üzerine yatırılmış kırmızı bir gül buketi yer alıyor. Bukette yer alan, 30- 35 kadar gül, alt taraftan parlak beyaz bir kağıda yerleştirilmiş. Dörde katlanıp kare şekli verilen ambalaj kağıdı bir köşesi yukarı gelecek şekilde kullanılmış. Üst iki kenarda siyah şerit var. En alttan bir gülle başlayıp, yukarıya doğru her iki taraftan artarak dizilen güller bir kalp şeklini almış. Siyah şifon kurdele ile bağlanıp, fiyonk olan buketin uzun yeşil dalları aşağıya doğru uzanıyor.

Devamı için Tıklayınız

Orkide

Betimleyen: Bedia AĞTAŞ

Kare şeklindeki fotoğrafın ortasında, üst yarısı görünen kahverengi saksıda pembe çiçekli orkide var. Arka plan bulanık. Toprağı yosunla kaplı. Sağlı sollu çıkmış ,etli, koyu yeşil, yaklaşık bir karış uzunluğunda dört parmak genişliğinde 8-10 kadar yaprak var. Yaprakların arasından çıkmış kök sürgünleri sağa-sola yayılmış, bazıları ise kesilmiş. Gövdenin farklı noktalarından 10-12 tane kadar yükselen ince uzun dallar var. Her bir dalın uçlarına doğru iki üç çiçek açmış ya da tomurcuklar var. Onlarca çiçek ve tomurcuk fotoğrafın sağ üst kısmında sol ortaya doğru bir eğim çizerek yayılmış. Çiçekler küçük Çiçeklerin kenarları beyaz, pembe renkli üç çanak ve iki taç yaprak birbirlerinin üstüne hafif kayarak oturmuş.

 

Devamı için Tıklayınız

Kiraz Çiçeği

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka planında da bulanık halde kiraz çiçeklerinin ve mavi gökyüzünün bulunduğu görselde alt kısımda, yatay ve kuzeybatıya doğru hafif kalkık koyu kahve bir dal bulunmakta. Dalın altında biraz daha ince, kısa ve yine kuzeybatıya doğru bakan bir dal yer alıyor. Üstteki uzun dalın orta kısımlarından kuzeybatı yönünde çıkan dallardan ise kiraz çiçekleri çıkmış bir halde. Çiçeklerin bitişik olan beş yaprağı açık pembeden orta kısımlara doğru koyu pembeye dönüşmekte. Görselin sol tarafında da dikey bir halde dallar üzerinde kiraz çiçekleri bulunmakta. 

 

Devamı için Tıklayınız

Lavanta

Betimleyen: Özgün DAYAR

Flu lavanta bahçesi fonu önünde bir demet lavanta çiçeği fotoğrafı. Lavantanın mor renkte çiçekleri, minik öbekler halinde sapların uçlarında sıralanmış. Küçük taç yapraklar, sapın etrafında beşerli altışarlı dizilerden oluşan birkaç sıra halinde sapın ortasından uçlarına doğru üst üste açmış. 

 

Devamı için Tıklayınız

Sümbül

Betimleyen: Yasemin TÜVEN

Görselde yeşil ve kahverengi tonlarının baskın olduğu  bulanık bir ormanlık  bir arka planda gri saksı içerisinde bulunan 4 tane sümbül yer alıyor. Sümbüller birbirlerine temas halinde yan yana dizilmiş. Sümbüller 5 parmak kalınlığında parlak yeşil ince uzun yapraklardan oluşurken üst çiçek kısmı, 6-7 parmak kalınlığında mor lila arası renklerde  6 yapraklı yarım parmak boyutundan biraz küçük çiçeklerden oluşuyor. Yapraklarının üst kısmı elips şeklinde ve bu şeklin her tarafını çiçekler sarmalamış.

Devamı için Tıklayınız

Mor Salkım Ağacı

Betimleyen: Tuba KAYA

Odunsu gövdeye sahip mor salkım ağacı yeşil otların üzerinde. Ağacın boyu ortalama insan boyundan iki karış daha fazla. Yassı duran odunsu gövdeden sağa ve sola doğru birçok kahverengi dal çıkıyor. Dallar yere paralel gibi görünüyor. Bu dalların üzerinde salkımlar halinde mor çiçekler aşağı doğru sarkıyor. Her salkım ufak, mor çiçeklerden oluşuyor. Mor salkım çiçeğinin ağaçtaki hali üzüm salkımlarının görünüşünü andırıyor. Ağacın dibinde yerdeki çimlerden farklı olarak bazı otlar büyümüş. 

Devamı için Tıklayınız

Barış Çiçeği

Betimleyen: Tuba Kaya

Arka planı siyah olan görseldeki barış çiçeği siyah bir saksının içinde. Çiçek saksıyla birlikte yaklaşık bir yetişkin kolu boylarında. Çok canlı, koyu yeşil yaprakların arasından en yukarıda 6-7 tane beyaz çiçek görünüyor. Yaprakların en büyüğü yetişkin bir insanın avucundan büyük. Saksıda büyüklü küçüklü, oldukça fazla yeşil yaprak görünüyor.

Beyaz çiçek kısmı yelkene benziyor. Ortada uzun beyaz kısmın arkasında beyaz geniş çiçek yaprağı yer alıyor. Ortadaki kısım çubuk görünümlü ve üzerinde küçük yuvarlak boğumlar var. Beyaz çiçek yaprağı ise uç kısma doğru sivrilen orta kısmı geniş bir yapıya sahip.

Devamı için Tıklayınız

Nergis Çiçeği

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka planda yeşilliklerin hâkim olduğu görselin alt tarafında çember şeklinde dizilmiş koca gri taşlar yer almakta. Bu taşların orta kısmında topraktan biten yaklaşık 45 tane beyaz taç yapraklı Nergis çiçeği var. Çiçeklerin her birinde 6 adet yaprak ve ortasında ise tohumlarının yer aldığı sarı renkli soğanlı kısmı var. Çiçeğin yapraklı kısımlarını, koyu yeşil ve çubuk şeklindeki sapları taşıyor. Arkadakilerin sapları uzunken öndekilerinin ise kısa.

Devamı için Tıklayınız

Mimoza Çiçeği

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka planı bulanık gri tonlarında olan görseldeki sarı mimoza çiçeği sol ve üst tarafa dönük bir halde. Çiçeğin bir dalında yaklaşık 20-25 tane sarı, köpük şeklinde yer alan ve neredeyse bir leblebi büyüklüğündeki Mimoza çiçeğinin 4-5 tane de fırça görünümlü ve her iki tarafında da şeritler halinde ince uzun yeşil yaprakları bulunmakta. Görselde toplamda yaklaşık 90 adet güneşi andıran sarı Mimoza çiçeği var.

Devamı için Tıklayınız

Küpe Çiçeği

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Küpe Çiçeği, yeşilin ağırlıkta olduğu,  kahverengi dalların ve siyah bir saksı içinde bitkilerin bulunduğu bulanık  fonlu fotoğrafta yakın planda ve büyük ölçekte…

Karede, üst iki köşeden çıkan ve ortada aşağıya doğru bombelenmiş kahverengi tonlarda rengiyle çiçeğin dalı var. Üzerinde, farklı altı noktada orta büyüklükte ve uçları arkaya doğru hafif kıvrılmış şekilde olan, üçer adet  yeşil yaprak bulunuyor. Dalın yine farklı noktalarından açık yeşil renkte ve farklı boylarda çiçek sapları sarkıyor. Sapların uç kısmında kısa, aynı renkte boğumlar  ve bu boğumların iki ucunda hafif kırmızı çizgiler bulunuyor. Çiçeğin bu boğumlara bağlı olan çanak kısmı kırmızı, dar boru şeklinde başlıyor, yarısına kadar devam ediyor ve sonra çanak yapraklar açıyor. Toplamda, küpe gibi aşağı sarkan  on üç  çiçek var.  Bunların üç tanesinin çanak yaprakları açılmaya başlamış; içinden mor taç yapraklar birbirine sarılı şekilde görünüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Küstüm Çiçeği

Betimleyen: Ahmet AKANSEL

Gündüz vakti gri beton zeminli bahçe gibi bir yerde çekilmiş bir fotoğraf... Yakın planda, ortada olan tüylü ponpona benzeyen çiçek, küçük bir ağacı andıran gövdenin birçok dalından birinde. Ortasında küçük sarımsı top şeklinde bir yuvarlak var. Bu yuvarlağın üzerini yüzlerce toplu iğneyi andıran incecik, lila rengi çubuklar kaplamış. Bu çubukların tepe noktalarında minik beyaz yuvarlaklar bulunuyor. Çiçek yaprakların yaklaşık yarısı büyüklüğünde ve ortalama 5 cm çapında.

Ana dal, gövdesinden çıkmış çiçeklerin ve çiçekten bağımsız olan yaprakların sapıyla neredeyse aynı kalınlıkta. Koyu yeşil yaprakların olduğu yerin ortasında 5 adet küstüm çiçeği var. Açık yeşil renkteki incecik yaprak saplarında yaklaşık 4-5 adet yaprak bulunuyor. 

Devamı için Tıklayınız

Bahunya Çiçeği

Betimleyen: Burcu KARAASLAN

Bahunya Çiçeği, kare şeklinde olan fotoğrafta yeşil tonların ağırlıkta olduğu arada bir kaç yerde pembe renklerin bulunduğu bulanık bir fonda yakın ve büyük ölçekte.

Kalın beş taç yaprağın kenarları dipten uca doğru kavisli bombelerle ilerliyor ve yaprakların uç kısımları dışa doğru hafif kıvrık. Renkleri pembe tonlarında. Bazı yaprakların dibinden üst tarafına doğru ağaç dalları gibi hafif yanlara açılmış beyaz çizgiler var.  Ortada kalan yaprağın rengi daha koyu bir pembe. Çiçek tamamen açmıs; tam ortasından altı adet polen borusu çıkıyor. Pembeden beyaza dönen bir renkleri olan polen boruları ince ve uzun bir yapıda.  Çıkış noktalarından hafif kavisli şekilde gelip polen kısımlarının bulunduğu uca ulaşıyorlar. Beşinin boyu hemen hemen aynı iken birisi diğerlerine göre daha uzun. Dalda aynı zamanda iki adet açmamış tomurcuk bulunuyor. Biri taç yapraklar kadar uzun ve  alttan genis gelirken uca doğru daralıyor. Çiçeğin altından fotoğrafın sağ alt kısmına doğru çiçeğin sapı çıkıyor ve karede burası hafif bulanık görünüyor. Hafif kavisli ilerleyen sapın, üst kısmının bazı yerleri açık kahve tonlarında iken aşağıya doğru yeşil tonlara bürünmüş  ve üzerinde çiçeği düşmüş dört adet çıkıntı bulunuyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Ihlamur Çiçeği

Betimleyen: Fatma DALAY

Ihlamur çiçeği, büyük yapraklar ve açmamış tomurcuklarla birlikte, genişliği 1 cm kadar olan yeşil bir dalda.
Sarı ve beyaz rengin iç içe olduğu çiçek, daire biçiminde. Merkezinde tepecik; gömlek düğmesi büyüklüğünde yuvarlak ve beyaz bir kısım var. Tam ortasına doğru giderek sivrilip koni biçimini almış. Sivri kısmından da ince-uzun beyaz renkli bir sap uzanmış. Tepeciğin çevresinde, yaklaşık yirmi beş-otuz tane ip gibi ince-uzun beyaz saplar bulunmakta; tıpkı kirpiklerin göz kapağında dizilişi gibi birbirlerinden biraz ayrıklar ve tepeciğin çevresini yuvarlak bir hat oluşturacak şekilde çevrelemişler. Uçlarında, başçık; toplu iğne başına benzeyen sarı renkli minik yuvarlaklar var. Tepecik ve saplar alttan, üst üste beş beyaz ve beş sarı taç yapraklarla sarmalanmış. Beyaz olanların boyu sarı olanlardan daha kısa, henüz tam açmamışlar. 

Devamı için Tıklayınız

Yetişkin Dişi Çam Kozalağı

Betimleyen: Burcu KARAARSLAN

Geniş koni şeklindeki yetişkin dişi çam kozalağı, odunsu dokulu yüzeyi üst üste sıralanmış sert parçalardan oluşuyor. Bu sert parçaların her biri hafif yassı şekilde üçgene benzer. Tabanda daha sık ve üst üste binen bu parçalar yukarıya doğru ilerledikçe daha geniş açıyla yaprak gibi açılıyor. Parçaların gövdesi koyu, uçları açık kahve olup uçlarının ortalarında koyu kahve tonunda gözü andıran şekiller var.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 3637