Cevabı Hazır

Cevabı Hazır

Betimleyen: Tuğrul DİNÇER

Karikatürist Selçuk Erdem`in kafasındaki cehennem ortamı yansıtılmış. Karikatürün en üst kısmında hemen hemen bir serçe parmak kalınlığında gri, üst kısmı sağdan sola kaplayan bir duman bulutu bulunuyor. Dumanın altında dumanın kapladığı yer bakımından üç katı kadar bir duvar var. Duvar alevlerin gölgesinde farklı farklı kırmızı tonlarında. Duvarın bitiminde siyah bir şerit var ve bu şeritten itibaren zemin başlıyor.

Fokurdayan lav çukurunun sağ kenarında şaşırmış ifadesiyle resmedilmiş bir cehennem zebanisi duruyor. Zebani, inek şeklinde tasvir edilmiş. İnek, iki arka ayağı üzerine kalkmış ön ayakları ise el şeklinde bir insan duruşunda. Suratı da sanki insan suratı gibi çizilmiş. Gözleri büyük ve şaşkınlıkla sonuna kadar açık. Kafasındaki iki boynuz ve kulaklar ince, uzun, birbirine zıt yönde dışarı doğru. Burnu sosis gibi ve ileri doğru uzuyor.  Ağız hemen burnun altında, bir çizgi halinde ve iki sivri diş alt dudağa çıkmış. Dişler ona vampirimsi korku havası yerine şapşal bir dişlek havası vermiş. Kuyruğunun ucu üçgen şeklinde havada.  Zebani, sağ elinde çatal şeklinde bir mızrak taşıyor.

Önündeki kırmızı, lav çukurunun içinde kel, suratsız, huysuz bir adam Zebaniye öfkeyle bakıyor. Göğüs hizasına kadar lava batmış ama sanki bir kaplıcadaki sıcak su havuzunda. Hak ettiği hizmeti alamamış otel müşterisi edasıyla omuzlarını kaldırmış, sinirlendiği için irice açtığı gözlerinin üzerine kaşlarını indirmiş. Durduğu konuma göre sadece sağ kulağı görünüyor. Burnu çok daha ince ve uzun. Burnun altında küçük, gri bir bıyık. Bıyığın altında ağız küçücük bir delik şeklinde. Aralarındaki konuşma sırası ile şu şekilde :

Öfkeli Kel Günahkar: -"NERDE İT KOPUK SERSERİ VAR, DOLDURMUŞSUNUZ..."

Zebani: -"AMCA, CEHENNEM BURASI..."

Öfkeli Kel Günahkar-"CEVABI DA HAZIRLAMIŞ..."

Karikatürün resim çerçevesi dışında hemen sol altta küçük puntolarla www.selcukerdem.com yazıyor. Sağ alt tarafında ve yine çerçevenin dışında karikatüristin ismi büyük harflerle yazıyor "SELÇUKERDEM".

 

Sayfa Görüntüleme : 1430