HAYVANLAR

UÇAN SİNCAP

Betimleyen: Rakel Dinmez

Kare şeklindeki fotoğrafta kanatlarını iki yana açmış havada fotoğrafı çekilmiş Uçan Sincap var. Fotoğrafın arka tarafı bulanık olup siyah renklidir. İki kanadı da açık ve uçar vaziyette havada, yüzü ve vücudu sola doğru olacak şekilde uçuyor. Uçan Sincabın kanatları sincabın vücudu ile birleşmiş bir şekilde ve tüylü olup rengi açık kahverengi ve beyazdır. Uçan sincabın gözdesi kanatları ile bir olduğundan dolayı gövdesi ile kanatları aynı renktir. Uçan Sincabın başı ve yüzü vücudunun dış tarafı ile aynı renk olup koyu kahverengi tüylerle kaplıdır. Gözleri siyah renkli ve boncuk kadar küçük. Kuyruğu uzun ve sola yatık olmakla beraber bej renklidir. Ayakları ve elleri açık pembe renkli ve miniciktir ama ayakları ellerine oranla daha büyüktür.

Devamı için Tıklayınız

SİNGAPURA KEDİSİ

Betimleyen : Saadet Nur ABAYLI

Dikey dikdörtgen formatındaki görselde singapura kedisi yer alıyor. Beyaz renkte arka plana sahip. Singapura kedisi kulakları dik, şaşkın bir şekilde tahtanın üstünde oturuyor. Yeşil gözlere, beyaz bıyıklara, kısa kulaklara, kahverengi burna ve siyahlı beyazlı tüylere sahip.

Devamı için Tıklayınız

SIÇAN

Betimleyen: Gülsüm Erten

Beyaz arka plan üzerinde tüyleri siyah renkte  büyük bir sıçan yer alıyor. Sıçanın yönü hafif sağa yönelmiş şekildedir. Vücudu şişkince ve sırtı baş hizasından yüksekte durmaktadır. İki kulağı dik , iki siyah renkte yuvarlak  gözleri , gözlerinin altından uzanan uzunca burnu ve burnunun iki tarafından yanlara doğru  uzanan bıyıkları bulunmaktadır. Ön iki ayağı birbirine yakın şekilde arka iki ayağında sol tarafta olan beş parmağı belli olmakta sağ arka ayağı bulanık bir şekilde bellidir . Kuyruğu 3-4 cm uzunluğunda arkasından sola doğru uzanmış şekildedir.

Devamı için Tıklayınız

PTERODAKTİL

Betimleyen: Buse Sıla Çalış

Fotoğrafta beyaz zemin üzerinde soyu tükenmiş olan teruzor cinsi uçan sürüngen Pterodaktil

bulunuyor. Fotoğrafta Pterodaktil sağa dönük biçimde uçar vaziyette kadrajlanmış.

Pterodaktil’in vücudu kavrengi ve bej karışımı bir renkte. Uçan sürüngen Pterodaktil’in büyük

gagası var ağzı açık biçimde duruyor. Gagasının üzerinde kehribar rengi büyük ve yuvarlak

gözleri, kafasınının üzerinde sivri bir çıkıntısı var. Uzun ince bir boyna sahip. Uzun ince bir

gövdesi ve iki tane bacağı bulunuyor. Ayaklarında pençeleri var. 

Devamı için Tıklayınız

YEŞİL BAŞLI ÖRDEK

Betimleyen: Rakel Dinmez 

Kare şeklindeki fotoğrafta başı ve gövdesi solda olmak üzere yüzen yeşil başlı ördek var. Yüzdüğü yerler halka şeklinde olan yeşil başlı ördeğin yansıması suya vuruyor. Yeşil başlı ördeğin gövdesinden başlayıp kuyruğuna kadar siyah beyaz renktedir. Boynunda yukarısı isminden de geldiği gibi mürdüm yeşilidir ve gagası sarı renktir. Fotoğrafta sola dönük olduğu için parlak siyah gözü ve yeşil başı dikkat çekmektedir.

Devamı için Tıklayınız

TEMBEL HAYVAN

Betimleyen: Bilge Aksu Türe

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta yeşil büyük yapraklara sahip tropik bir ağacın yeşil dalına tek eliyle ve ayaklarıyla tutunmuş bir tembel hayvan bulunmakta. Diğer eli de sanki birazdan dalı tutacak gibi ağaca uzanmış durmakta. Ellerinde tutunmasını kolaylaştıran sert tırnaklara benzeyen parmaklara sahip. Boz ve kahverengi kıllara sahip bu hayvan kadraja değil fotoğrafın sağ kenarına doğru bakmakta. Yüzüne sanki belli belirsiz bir tebessüm hakim. Gözleri birbirinden hafifçe ayrık ve yanaklarına doğru inen koyu renk desenle çevrelenmiş. Kafasının üzerindeki kıllar sanki bir insan gibi daha gür ve yüzündeki boz renk tüylere göre çok daha koyu renkte.

Devamı için Tıklayınız

PİKA

Betimleyen: Rakel Dinmez

Dikey dikdörtgen şeklindeki bu fotoğrafta gövdesi fotoğrafın ortasına doğru karşıya dönük duran bir Pika duruyor. Yüzünün tam ortasında siyah düğme gibi burnu, üzerinde boncuk gibi iki siyah göz ve burnunun hemen altında ağzı bulunuyor. Şaşkın bir ifade ile kameraya bize doğru bakıyor. Gri renkli olan Pika’nın gövdesinde yer yer belli belirsiz siyah renkli çizgiler bulunmakta ve boynunun altı kahverengidir. Başının üstünde dik bir şekilde duran kısa kulakları var. Pika krem renkli taşların arasında ve önünde gövdesini kapatan bir taş bulunuyor. Bacakları ve kolları taşın arkasında duruyor.

Devamı için Tıklayınız

ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ

Betimleyen: Murat Seçkin

Dikdörtgen ve yeşil rengin hâkim olduğu bir fon üzerinde Alman Çoban Köpeği yer alıyor. Köpeğin tüylerinde siyah, açık ve koyu kahve renklerinin hâkimdir. Köpek ön ayaklarını ön tarafa uzatarak arka ayaklarını da altına alacak şekilde yeşil çimenler üzerinde yatıyor. Kulaklarını dikmiş, dikkatli ve keskin bir şekilde objektife bakan köpek ağzını yarı açmış ve dilini dışarı çıkarmış bir şekilde duruyor. Hafif pembe renkteki dilinin üst tarafında geniş delikleri olan siyah bir burnu var. Gözlerinin etrafı ve yüzü siyah renkte tüylerle kaplı olan köpeğin alın kısmı biraz daha açık kahverengindedir. Ayrıca alnının tam ortasında başının arkasına doğru uzanan bir çizgi bulunmaktadır. Kulaklarının çevresi ve uç kısımları siyah renktedir. Kulaklarının altından başlayan ve yüzünün gerisinde kalan kısımlar acık kahverengindedir. Alt çenesinin etrafı da koyu kahve ya da siyaha yakın bir renktedir. Alt çenesinin etrafında bulunan koyu renkteki bölümün çevresindeki yeleleri açık kahvedir. Bu yelelerin dışında kalan göğüs kısmından sırta kadar uzanan bölüm ise daha da açık tonda bir kahverengidir. Köpeğin sırt kısmı ve ön ayaklarının arka bölümünden arka ayaklarına kadar olan bölüm ise siyah renklidir. Arkadan sol tarafa doğru uzattığı kuyruğu da gri siyah karışımı bir görünüme sahiptir.

Devamı için Tıklayınız

LOP TAVŞANI

Betimleyen: Rakel Dinmez

Kare şeklinde olan fotoğrafta çimlerin arasında beyaza yakın krem rengi bir tavşan var. Tavşanın aşağıya doğru uzanan kahverengi 2 uzun kulağı var. 4 ayağı üzerine oturmuş tavşanın yüzü ve vücudu bize dönük. Gözleri küçük yuvarlak ve siyah gözbebeklerinden oluşuyor. Burnu koyu kahverengi olup kafasına oranla normal boyutlarda ama biraz öne doğrudur. Beyaz renkli tavşanın yüzünden boyuna olan kısmı kahverengidir.

Devamı için Tıklayınız

LEOPAR GEKO

Betimleyen: Buse Sıla Çalış

Yatay dikdörtgen biçimimdeki fotoğrafta çöl bölgelerinde yaşam sürmeye uygun bir

kertenkele türü olan Leoapar Geko adlı kertenkele hayvanı kadrajlanmıştır. Fotoğrafın arka

planında koyu bir gri renk hakim .Leopar Geko bir ağaç kütüğü üzerinde sağ tarafa doğru

kafası dik biçimde duruyor. 

Devamı için Tıklayınız

DEVE KUŞU

Betimleyen: Gülsüm Erten

Dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta deve kuşu yer almakta, arka planda  ise mavi gökyüzü buğulu şekildedir. Fotoğrafta deve kuşunun  sadece sağa eğik biçimde olan başı vardır. Yer yer kahverengi çoğunlukla da sarı renkte tüyleri ,  başının iki yanında birbirine uzak  kahverengi gözleri ,  gözlerinin altından itibaren uzanan kenarları pembemsi  ucu siyah renkte,  yüzünün genişliği kadar geniş bir  gagası bulunmaktadır. Gagasının  üstünde sivri ucun yanında iki delik bulunmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

ÇİN ASLANI KÖPEĞİ

Betimleyen: Murat Seçkin

Kare şeklinde ve yeşil rengin hâkim olduğu bir fon üzerinde Çin Aslanı Köpeği resmi bulunmaktadır. İlk bakışta köpeğin kabarık kırmızı tüyleri ve kocaman kafasında oldukça küçük kalan gözleri ve kulakları dikkati çekiyor. Yandan bize doğru bakan köpek arka ayakları aynı hizada, sol ön ayağı sağ ön ayağının hafif önüne geçmiş durumda ayakta duruyor. Kırmızı rengin hâkim olduğu köpeğin yüz kısmı ve boyun kısımları vücudunun diğer kısımlarına göre daha koyu renklidir. Ağzı yarı açık durumda ve dilini de dışarı çıkarmış. Burnu ve burnunun alt kısımları siyah renktedir. Burnunun her iki yanında alt kısımlarda siyah noktalar vardır. Büyük bir kafası olan köpeğin gözleri ve kulakları kafasına oranla oldukça küçük kalmıştır. Gözlerinin hemen üstünde açık renkte elips şeklinde bir bölüm yer alıyor ve bu bölümden çapraz şekilde siyah çizgilerle ikiye ayrılmıştır; bu haliyle de kaşları varmış gibi duruyor. Başının arka kısımları biraz daha açık renktedir. Kabarık tüyleri ile olduğundan daha büyük görünen köpeğin kuyruğu sırtından sağ yanına doğru yay çizerek uzanmış ve kuyruğunun tüyleri de oldukça dağınık durmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

VAŞAK

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, kedigiller familyasından gelen yırtıcı bir hayvan olan Vaşak yavrusu bulunuyor. Arka plan kuru topraklardan oluşuyor. Vaşak yavrusu özellikle küçük olduğu için kediye çok benziyor. İki adet sivri fakat büyük kulakları var. Gözleri badem şeklinde ve yeşil renkli, göz çevresi ise beyaz tüylerle sanki özellikle belirginleştirilmiş. 

Devamı için Tıklayınız

KUTUP TİLKİSİ

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, siyah kayalık benzeri bir zeminin üzerinde duran Kutup Tilkisi yer alıyor. Kutup Tilkisi, köpekgiller familyasından olup küçük boy bir tilkidir. Beyaz, uzun sayılabilen tüylerle kaplı olan vücudunun en tüylü kısmı kuyruğudur. Küçük bir yüze sahip olan tilkinin gözleri kehribar renginde ve yuvarlaktır. Uzun öne doğru çıkıntılı olan burnu siyah, minik bir düğmeye benziyor. Kulakları bir karış boyutunda, üçgen şeklinde ve tamamen tüylerle kaplıdır.

Devamı için Tıklayınız

SİBİRYA KURDU

Betimleyen:Bilge Yeniceli

Yatay dikdörtgen fotoğrafın sağ kısmında bulunan Sibirya kurdunun gövde kısmı görünüyor. Fotoğrafın arka kısmında görünen ağaç dallarında karlar var ve kurtun arka tarafında kalan bu karlı  dallar fotoğrafta bulanık görünüyor. Sola doğru bakan kurdun gözleri parlak mavi.  Kulakları üçgen şeklinde ve dik, kulaklarının içi beyaz tüylerden oluşuyor ancak üçgen kulaklarının kenarlarında ince siyah tüylerden çerçeve varmış gibi. Orta uzunluktaki tüyleri sırt kısmında gri-siyah karışımı, gövdesinin iç kısmında ise beyaz renkte. Yüzü ise genel olarak beyaz ancak kafası ile boyunda siyah tüyler var ve kafasındaki siyahlıktan iki gözünün arasından burnuna kadar ince bir şekilde siyah tüyler iniyor.

Devamı için Tıklayınız

ZÜRAFA BİTİ

Betimleyen: Zerrin Tezel

Fotoğrafta, tüylü bir yaprağın ucunda duran bir zürafa biti yer alıyor. Bacakları iki eklemli olan böceğin sağ ve sol yanda üçer, toplam altı bacağı var. Bacakların üst kısmında arkaya doğru eğimli, oval biçimde kırmızı bombeli bir gövdesi bulunuyor. Bacakların ön kısmından yukarıya doğru daha çok dike yakın çok hafif sağa eğimli uzanan boynu başlıyor. Bir parmak mesafe sonrasında boyunda bir boğum oluşuyor ve sonrasında yatay bir şekilde sağa doğru uzanarak devam ediyor. Baş kısmına doğru yaklaşırken hafif kalınlaşıyor. Baş siyah renkte küçük oval biçimde. Başın üzerinde iki anten var. Fotoğrafta yakından büyütülerek çekilmiş olan bitin boynu bir yetişkinin parmağı uzunluğunda, gövdesi iki parmak genişliğinde, bacakları da üç parmak genişliğinde.

Devamı için Tıklayınız

SİNEK KUŞU

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta iki parmak uzunluğunda, minik bir kuş türü olan Sinekkuşu veya Kolibri adıyla bilinen bir hayvan havada dururken kadrajlanmış. Arka plan bulanık ve pembe çiçeklerden oluşuyor. Kuşun kafasının üst tarafları koyu yeşil parlak tüylerden ve boynuna doğru ise kırmızı renkli, parlak tüylerden oluşuyor. Boynunun bittiği yerden itibaren ise gövdesi beyaz renkli. Neredeyse vücuduyla aynı büyüklükte olan kanadı yukarı doğru açılmış vaziyette ve beyaz renkli. Kısa kuyruğuna doğru yeşil ve siyah renkler hakim. Bir leblebiden daha küçük duran siyah minik ayakları var. Kafasının ön kısmındaki gagası ise oldukça uzun ve sivri geliyor.

Devamı için Tıklayınız

RAGDOLL KEDİ

Betimleyen: Zerrin Tezel

Fotoğrafta yer alan Ragdoll Kedi ahşap bir zemin üzerinde yüzü ve bedeni izleyene  dönük, oturur pozisyonda. Cam gibi açık mavi gözleri olan kedinin beyaz kürkü, parlak ve uzun  tüylü. Baş kısmı ve kulakları duman grisi renginde. Kulakları üçgen şeklinde ve kısa. Kulaklarından yüzüne doğru gri tüyler her iki gözü ortalayarak yanlarda kalıyor. Burun ve ağzının etrafı beyaz renkte. Ön iki patisi dik şekilde birbirine yakın mesafede duruyor. Arka bacaklarını kırmış ve bedeninin arkasını yere yaslamış. Kedinin yüzünde ciddi ve temkinli bir ifade hakim.

Devamı için Tıklayınız

MAVİ ALAKARGA

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta kargagiller familyasında olan Mavi renkli Alakarga sol profilden kadrajlanmış. Arka planda yere düşen kar taneleri belli oluyor ve alakarganın ayaklarını bastığı yerde iki parmak kar mevcut. Siyah ayakları ve siyah, minik bir gagası var. Gagasının üzerinden kafasının tepesine kadar uzanan saça benzeyen, mavi renkli tüyleri var.  Bu tüylerin bitiminden boynuna doğru dolanan bir halkayı andıran siyah tüyler, sırt kısmı yine mavi renkli göbek kısmı ise gri renkli tüylerden oluşuyor. Kuyruğu ve kanadına doğru ise mavi üzerine siyah, beyaz ve lacivert beneklerden oluşuyor.

Devamı için Tıklayınız

DENİZ GERGEDANI

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta Narval veya Denizgergedanı adı ile bilinen bir tür balina olan hayvan su üzerinde atlama yaparken çekilmiş. Oldukça büyük bir cüsseye sahip olan balık, gri renginde ve üzerinde daha koyu gri renkte beneklerden oluşuyor. Sol tarafından kadrajlanan denizgergedanının vücuduna göre minik bir yüzgeci ve kuyruğu var. 

Devamı için Tıklayınız

CAPE YAĞMUR KURBAĞASI

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, yağmur ormanlarında yaşayan cape yağmur kurbağası veya dev yağmur kurbağası adıyla bilinen bir canlı yer alıyor. Yeşil otların üzerinde duran hayvan hafif sağa dönük vaziyette duruyor. Bir badem boyutunda, minik ön elleri ve kaç tane olduğu anlaşılmayan parmakları var. Siyah renkli, şişko duran hayvanın derisinin üzerinde irili ufaklı benekler hakim. Kocaman ve siyah gözleri var. Gözlerinin ortasında nefes almasını sağlayan iki küçük burun deliği belli oluyor. Ağzı ise ters bir c şeklinde duruyor ve üzgün bir ifade katmış.

Devamı için Tıklayınız

FİL KULAKLI AHTAPOT

Betimleyen: Zerrin Tezel

Fotoğrafta kolları açık kahve tonunda, yumurtayı andıran başı yarı saydam krem renkte başı olan fil kulaklı bir ahtapot var.  Başının tam orta kısmında iki yanda oval şekilde kulağı andıran yüzgeçleri bulunuyor.  Yüzgeçlerin bir parmak kadar aşağısında iki yanda siyah boncuk şeklinde gözleri mevcut. Başının altında halka şeklinde sıralanmış vantuzlu kolları oldukça kısa.  Arka fonu düz siyah renkte olan fotoğrafta ahtapot sol yandan kadraja alındığı için beş kolu çıkmış. Kollardan sola bakan iki kol diğerlerine göre daha ince duruyor. Soldaki iki kol birbirine bitişik ve öndekilere doğru daha geniş ve uç kısımları sola doğru kıvrımlı geliyor. Arkada kalan kolun ucu diğerlerine göre içe doğru daha kıvrımlı.

Devamı için Tıklayınız

VATOZ BALIĞI

Betimleyen: Tuğba Örenel

Yatay dikdörtgen biçimindeki fotoğraf denizin en dip bölgesinde çekilmiş ve kameranın ışığı ile dipteki kumların rengi beyaz , deniz suyu da berrak koyu mavi renkte görüntülenmiştir. Beyaz kumların üzerinde fotoğrafın tam ortasında büyük bir vatoz balığı var. 

Devamı için Tıklayınız

ANTİLOP

Betimleyen: Beril Ant

Yatay dikdörtgen biçimindeki fotoğrafın merkezinde bir antilop var. Antilobun bulunduğu yerde koyu yeşil ve açık yeşil renkte çalılar bulunuyor, antilobun arka tarafı ise bulunduğu yere göre daha kurak ve bulanık. Antilop ince uzun dört bacağa, iki uzun boynuza, uzun ince yüze ve kısa tüylere sahip. Yüzü beyaz, alnının ortasından arka bacaklarına doğru kahverengi tüyler hakim, karnının altı ve bacaklarının iç kısmı beyaz renge sahipken sağ ön bacağından arka bacağının başlangıç yerine kadar koyu kahverengi bir tüy çizgisi uzanıyor. Gözlerinden burnunun kenarına doğru siyahtan kahverengiye doğru geçen sürme çekilmiş havasını veren kısa tüylerini, uzun ince kulakları eşlik ediyor.

Devamı için Tıklayınız

ZEBRA BALIK

Betimleyen: Zeynep Şahin

Yatay dikdörtgen fotoğrafta pembe bir balık görünüyor. Pembe Zebra balığın arka planında yeşil uzun yaprak var. Zebra balığın kuyruğu ve yüzgeçleri şeffaf. Uzunluğu yaklaşık olarak bir karış kadar. Baş kısmı çok küçük ve başının iki yanında gözleri bulunuyor. Başından kuyruğuna kadar beyaz kalın çizgileri var, çizgilerin iç kısmı ise mor dolgulu. Ağzı küçük yüzünü ortadan bölercesine konumlanmış, hafif eğri.

Devamı için Tıklayınız

UZUN BURUNLU MAYMUN

Betimleyen: Zeynep Şahin

Yatay dikdörtgen fotoğrafta arka planda bulanık yeşil yapraklar görünüyor.  Hemen önde burnuyla dikkat çeken, oturur vazıyette bir uzun burunlu maymunun belden yukarısı yer alıyor. Vücuduna göre küçük kafalı fakat yüzüne göre büyük burunlu, yüzü kahverengi alın ve başının üst kısmı daha koyu kahverengi. Burun yapısı aşağı doğru eğik ve dudağının önünü kapatacak şekilde.  Tüylerinin arasından ucu belli olan iki kulağı, iki siyah gözü var. Ağız yapısı insanı andırır vaziyette iki eli ve iki ayağı mevcut. 

Devamı için Tıklayınız

ŞİVAVA

Betimleyen: Sude Şen

 Dünyanın en küçük köpeği olarak bilinen Şivava, görselde tek ayağını yukarıya doğru kaldırmış ve beyaz tüylerin üzerinde oturuyor. Şivava’nın kafası, vücuduna oranla çok küçük, boynu ve gövdesi beyaz renk de, ancak sırt bölgesi, kulakları ve başının üst tarafı kahverengimsi renge sahip. Gözleri iri, burnu küçük ve belirgin uzun bıyıklarıyla dikkat çeken Şivava’nın kulakları diğer köpeklere kıyasla uzun,geniş ve sivri. Kuyruğu ise kısa.

Devamı için Tıklayınız

PAPİLİO MEMNON KELEBEK

Betimleyen:Zeynep Şahin

Yakından çekilip büyütülmüş olan Papilio Memnon Kelebek, yeşil yaprakların önünde sarı küçük çiçek üzerinde yaklaşık 4 parmak eninde.

Çok küçük bir başı ve iki anteni bulunuyor.  Başı ve vücudunun üst kısmı yarıya kadar siyah alt kısmı ise beyaz renkte. Dikey şekilde damarı anımsatan belirgin çizgileri görünüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

KILIÇ KUYRUK BALIĞI

Betimleyen: Tuğba Akkaya

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın yeşil bitkilerle kaplı zemini üzerinde yatay vaziyette turuncu bir kılıç kuyruk balığı yer alıyor. Balığın ağız kısmı fotoğrafın sağında, kuyruk kısmı ise solunda bulunuyor. Kuyruk yüzgecinin alt kısmından hemen hemen bedeninin uzunluğunda yaklaşık 3,5-4 cm sivri kılıç ucunu andıran bir uzantı devam etmekte. Ağzı belirgin olmayan balığın, gövdesi oval, gözleri siyah ve baş kısmının ortasına konumlanmış. Gözlerinin arkasında belli belirsiz görünen solungaç kapağının hemen yanında küçük bir göğüs yüzgeci, gövdesinin üst ortasında kuyruğuna doğru uzayan genişçe bir sırt yüzgeci ve gövdesinin alt ortasında iki kanadı andıran küçük bir karın yüzgeci yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

KAKADU

Betimleyen: Sude Şen

Horoza benzerliğiyle dikkat çeken, papağan türlerinden biri olan Kakadu, görselde bir ağacın dalına konmuş, beyaz ve geniş kanatlarını iki yana açmış, kafasını sağ tarafa çevirmiş şekilde duruyor. Ayakları, dalın renginde olduğu için kamufle olmuş. Gövdesi ve beyaz kanatlarının bir kısmı turuncumsu renk de. Kuyruğu oldukça uzun. Gagası hafif açık ve kafasındaki sivri, uzun tüyler kırmızı ve sarı renkleriyle bir ahenk oluşturmuş. Tüylerin uç kısımları ise beyaz renge sahip. Gövdesindeki kabarık tüylerle oldukça heybetli bir görüntüye sahip Kakadu’nun arka planı yeşil otlarla çevrili.

Devamı için Tıklayınız

DENİZ ATI

Betimleyen: Sude Şen

Görselde neredeyse tüm kareyi dolduran turuncu-kahve renkli bir denizatı denizin içinde çekilmiş. Vücudu sağa dönük ve dik duruyor. Deniz omurgalıları arasında, tek dik duran olma özelliğine sahip su altı canlısı olan denizatının, küt uçlu bir gagaya benzeyen ağzı, bir parmak uzunluğunda. Kafası yuvarlak, başını önüne eğmesiyle at başı görüntüsünü andırıyor ve boynundan aşağı doğru vücudu soru işareti gibi kıvrılıyor. Öne çıkık gibi duran gövde kısmı boynuna göre daha geniş. Geniş durmasını, boynundan gövde altına kadar uzanmakta olan, göğüs yüzgeçlerine de borçlu. Sırtında, geniş bir yüzgeci bulunuyor. Yüzgecinin baş kısmı, dikenliymiş gibi duruyor.

Devamı için Tıklayınız

PEYGAMBER DEVESİ

Betimleyen: Murat Turan

Kare, arka zemini siyah resimde, kıvrık bir yapıya sahip ağaç dalının üzerinde yeşil renkli Peygamber Devesi var. Ön ayaklarının üzerine dikilmiş, kollarını kaldırmış karenin sağına doğru bakıyor. Yaklaşık 3-4 parmak büyüklüğünde. Dört ayağı ve iki kolu var. Kafa kısmı üçgenimsi üzerinde iki anteni; saç teli gibi yukarı doğru dik duruyor. Boyun kısmı uzun. Ön kolları üç eklemli ve boynuna yapışık. Kollarının ikinci boğumunun alt kısmı dikenimsi çıkıntılara sahip. Kanatları ve gövdesi arka iki ayağının arasına yere doğru iniyor. Gövdesinin yarısı kanatlarının altında duruyor.

Devamı için Tıklayınız

MOLİ BALIĞI

Betimleyen: Murat Turan

Dikdörtgen, arka zemini bulanık resimde, turuncu siyah benekli, yaklaşık 5-6 cm boyunda moli balığı bir akvaryumda görüntülenmiş. Yönü karenin sağına doğru. Gözbebeği siyah. Üst yüzgeci ve kuyruk kısmı şeffaf siyah benekli. Karın kısmı ise beyaz üzerine siyah benekli ve şişik. Ağız yapısı küçük, öne doğru çıkıntılı ve gözbebeğine çok yakın. Alt kısımda irili ufaklı beyaz çakıl taşları var. Gölgesi hemen altında duran beyaz çakıl taşlarına hafif yansımış.

Devamı için Tıklayınız

MAINE COON KEDİSİ

Betimleyen: Tuğba Akkaya

Robert Sijka’ya ait olan kare şeklindeki fotoğrafın siyah zemini üzerinde, arka patilerinin üzerine oturup, ön patileri üzerine yaslanmış ve kadraja poz verir vaziyette bir kedi yer alıyor. Kedinin baş kısmı ve ön patileri görselin sağında, kuyruk tarafı solunda bulunuyor.  Kedinin surat ve gövde kısmı aynı tonlarda koyu gri. Sert bir ifadeye sahip gözlerinin dış çevresi koyu sarı, göz bebekleri ise kahverengi. Geniş bir burun ve asık bir dudak yapısı, kulak altından başlayıp, çene altından devam eden açık gri renkte yoğun bir yelesi var. Yelelerinin şekli ve yoğunluğu sayesinde küçük bir aslanı andırıyor.

Devamı için Tıklayınız

MISIR KOBRASI

Betimleyen: Murat Turan

Dikdörtgen, arka zemini yarı bulanık resimde, siyah renkli zehirli Mısır Kobrası taşlı toprak bir zeminde, tepenin yamacında görüntülenmiş. Karenin sağında duruyor. Vücudunun yarısı yerde dairesel bir şekilde çöreklenmiş. Kafasını çöreklendiği yerden yukarı doğru uzatmış karenin soluna doğru bakıyor. Simsiyah vücudunun üzerinde parlak kabarıklıklar belirgin bir şekilde görünüyor. Boyun kısmı diğer yılanlardan farklı olarak sağ ve solunda yüzgece benzer oval çıkıntılara sahip.

Devamı için Tıklayınız

CATOPSİLİA

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Makro çekim yapılmış olan kelebek, yeşil fon önünde duran aşşağıdan yukarıya doğru uzanan yeşil saplı ve ortasında mor yapraklı çiçeğe konmuş. Baş, göğüs ve karından oluşan kısmı yaklaşık bir fındık uzunluğunda. Sarıdan yeşile geçişli olan  kanatları gövdesinden çıkıyor.

Kelebeğin kafası vücuduna göre oldukça küçük yüzünün yanlarında iki tane küçük yeşil gözleri var. Kafasının üstünde kısacık iki adet anteni ve gözlerinin ortasından da uzayan antene benzeyen bir şey havaya uzayıp çiçeklere doğru eğrilmiş şekilde duruyor. Göğsü ve bacakları çiçeğe paralel konumda fakat yere ise dik konumdadır. Kanatları damarlı bir görüntüye sahip, kanadını aşşağı kısmında ufak kopmalar mevcut.

Devamı için Tıklayınız

MELEK BALIĞI

Betimleyen: Tuğba Akkaya

 

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın yeşil ve kahverengi bitkilerle kaplı zemini üzerinde yatay vaziyette parlak beyaz renkte bir melek balığı yer alıyor. Balığın ağız kısmı fotoğrafın solunda, kuyruk kısmı ise sağında. gövdesi yuvarlak, kuyruk yüzgeci şeffaf bir hatta, gövdesinin üst ortasında yer alan sırt yüzgeci ise kısa bir başlangıca ve kuyruk yüzgecine doğru kısalan bir forma sahip. Ağzı yukarı doğru kalkık ve kapalı, gözleri ise siyah ve baş kısmının ortasına konumlanmış vaziyette. Gözlerinin arkasındaki solungaç kapağının yanında hemen hemen göz büyüklüğünde bir göğüs yüzgeci, gövdenin alt ön kısmında göğüs yüzgeci hizasında iki kanadı andıran küçük bir karın yüzgeci ve gövdenin kuyruğa yakın arka kısmında bir anal yüzgeç bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

İBİBİK

Betimleyen: Beril Ant

Yatay dikdörtgen fotoğrafta arka planda açık kahverengi tonlar hakim. Üzerinde yer yer yosunların olduğu bir taşın üzerinde ibibik kuşu var. Kuşun iki ince bacağı koyu kahve renginde. Kanatlarında siyah beyaz çizgiler hakim, kuyruğunun ucu siyah, kafasından kanatlarının başlangıç kısmına kadar olan kısım turuncu tonlarda. Uzun ince siyah gagası hafif aralık duruyor. Kuşun bedeni ve başa fotoğrafta sağa dönük olduğu için küçücük olan parlak siyah sağ gözü ve başının tepesinde, uçlarında siyahlı beyazlı şeritler olan kabarmış turuncu tüyleri dikkat çekiyor.

Devamı için Tıklayınız

DENİZ PAPAĞANI

Betimleyen: Beril Ant

 

Koyu mavi  fonlu yatay dikdörtgen fotoğrafta, yarısı buzlu kayanın ortasında oturan deniz papağanının  ayakları turuncu, karnından ayaklarına kadar devam eden beyaz tüylerini, boynundan sırtına kadar uzanan grili siyahlı tüylerini, turuncu ince ve kalın şeritlerden oluşan büyük gagasını, gagasının hemen sağ alt köşesinde görünen sarı beneğini, beneğin aşağısında suratının altına doğru inen küçük ancak kalın gri şerit tüyünü ve  beyaz tüylerden oluşan geniş yüzünü, kırmızı gözlerini, gözlerini çevreleyen üçgen biçimde siyah tüylerin hemen sağ alt bitiminden saçı varmış gibi görünen alnının ortasından geçen kalın tüylerinin bitimine doğru ince şerit gri tüylere hakim.

Devamı için Tıklayınız

DAĞ İSPİNOZU

Betimleyen: Ahmet Alperen Gemici

Yatay şekilde konumlandırılmış dikdörtgen fotoğrafta kuş türlerinden dağ ispinozu bulunuyor. Fotoğrafın arka planı yer yer açılan renklerde bulanık ve koyu gri, alt kısmında taşlar mevcut. Bu taşlar yine gri ancak arka plana göre daha canlı ve açık bir renkte duruyor. Bu taşlardan kadraja en yakın olanın üstünde bir dağ ispinozu bulunmakta. Dağ ispinozunun karın kısmı oldukça şişik ve karın kısmındaki tüyleri açık gri renginde. Tüyleri sırtına ve başının üstüne doğru gidildikçe daha koyu bir renkte. Yaklaşık bir yumruk boyutunda olan kuşun küçük kanatları da koyu gri rengine sahip. Vücudundan dışarıya doğru uzanan uzun, ince bir kuyruğu var. Siyah ayakları taşa basmış bir şekilde duruyor. Kuş sol profilden kadrajlanmış olup bu yüzden sadece bir gözü fotoğrafta yer alıyor. Diğer gözü arkada kalmış. Dağ ispinozunun gözünün biraz üstünden başlayıp karın kısmına kadar inen bölgesinde tüyleri turuncu renkte. Gözünün hizasında olan gagası da oldukça koyu siyaha çalan bir renkte. Fazla dikkat çekmese de fotoğrafın belirli kısımlarında yağmur veya kar damlalarına benzeyen beyazlıklar bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

CATOPSİLİA

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Makro çekim yapılmış olan kelebek, yeşil fon önünde duran aşağıdan yukarıya doğru uzanan yeşil saplı ve ortasında mor yapraklı çiçeğe konmuş. Baş, göğüs ve karından oluşan kısmı yaklaşık yarım cm uzunluğunda. Sarıdan yeşile geçen kanatları gövdesinden çıkıyor.

Kelebeğin kafası vücuduna göre oldukça küçük yüzünün yanlarında iki tane küçük yeşil gözleri var. Kafasının üstünde kısacık iki adet anteni ve gözlerinin ortasından da uzayan antene benzeyen bir şey havaya uzayıp çiçeklere doğru eğrilmiş şekilde duruyor. Göğsü ve bacakları çiçeğe paralel konumda fakat yere ise dik konumdadır. Kanatları damarlı bir görüntüye sahip, kanadının aşağı kısmında ufak kopmalar mevcut.

Devamı için Tıklayınız

BULLDOG

Betimleyen: Atilla Güzel

 

Kısa boylu, kısa bacaklı, iri gövdeli, yuvarlak, iri başlı bir köpek… Yüzü ve gövdesinin sırt kısmı buruşuk, yanakları sarkık… Kısa kulakları öne doğru kırık, ağzında pembe dili ve görünen birkaç dişi ile korkutucu bakışları var. Göğüs kısmı beyaz, diğer yerleri kahve renk tüylerle kaplı, kesik kuyruğu ise agresif bir görüntü vermiş.

Devamı için Tıklayınız

ARI KUŞU

Betimleyen: Atilla Güzel

 

Serçeye çok benzeyen, uzun, siyah, sivri gagalı, iki ayaklı küçük bir kuş… Tüyleri çeşitli renklerle bezenmiş. Başının üstünden kuyruğuna giden bir açık kahverengi tüyler, gagasından kulak hizasına giden siyah bir şerit, onun da altında sarı renk tüyleri var. Göğsünden aşağıya doğru gök mavisinden beyaza geçiş ve kanatlarındaki yeşil, kahve, siyah ve mavi tonları ile renkli bir kuş. Koyu kırmızı renkte gözleri ile bir dal üzerine konmuş.

 

Devamı için Tıklayınız

DAĞ KEÇİSİ

Betimleyen: Ahmet Alperen Gemici

Yatay biçimde konumlandırılmış dikdörtgen şeklinde, karla kaplı fotoğrafın ortasında bir dağ keçisi bulunmakta. Fotoğraf, dağ keçisi yürür haldeyken çekilmiş. Keçinin ön sağ ayağı, sol ayağına göre daha ileride. Sağ ayağıyla adım atmış. Sol ayağı arkada. Arka bacaklarında ise sağ ayağı geride sol ayağı ise hafif havada. Dağ keçisi kırık beyaz renginde, iç karnının sol üst tarafında ve boynunun arkasına ve kuyruklarına doğru daha koyu bir renk alıyor. Sağ ayağındaki pençeleri siyah renkte. Oldukça tüylü ve tüyleri uzun vaziyette. Dağ keçisi boynunu eğmiş ve gözleri kısık bir şekilde yürüyor. Gözleri siyah. İki sivri kulağı var kulaklarının içi siyah. İki tane dışa doğru kıvrılmış siyah ve sert gözüken boynuzları var. Burun delikleri de yine siyah. Keçinin ağzının alt kısmında sakalları uzamış ve üçgen bir şekilde aşağı doğru sarkıyor. Yine boynunun altında uzamış tüyleri bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

KUTUP AYISI

Betimleyen: Kutsal Gündüz

Dikdörtgen şeklinde yatay olarak fotoğraflanmış görselde yere yayılmış buz kütleleri ve karlar üzerinde beyaz bir kutup ayısı bulunuyor. Kutup ayısı 4 ayağı üzerinde kameraya doğru bakıyor. Kafası bacaklarına göre kameraya daha yakın bir pozisyonda ve arka bacakları fotoğrafı çeken kişiye göre sağ tarafta kalmış. Vücudundaki tüyler oldukça uzun. Özellikle karın kısmındaki tüylerin aşağıya doğru oldukça sarkık olması oldukça tüylü olduğunu gösteriyor. İri vücudu ve pençeleri olmasına rağmen kafasının vücuduna göre biraz küçük olduğu söylenebilir. Kulakları oldukça küçük ve oval. Burnu ve gözleri simsiyah.

Devamı için Tıklayınız

KAR BAYKUŞU

Betimleyen: Kutsal Gündüz

Dikdörtgen şeklinde yatay olarak fotoğraflanmış görselde bir kaya üzerinden oldukça yakından çekilmiş bir kar baykuşu var. Baykuşun vücudu sola doğru 90 derece dönük olmasına rağmen kafası da tam olarak kameranın olduğu tarafa dönmüş vaziyette. Aslen beyaz renkte olmasına rağmen kanat ve karın kısmında küçük ve çok sayıda beneğimsi siyah noktalar ve çizgiler bulunmakta. Gözleri sarıya oldukça yakın, gagası ise simsiyah ve kapalı pozisyonda. Pençeleri vücuduna göre iri ve pençe kısmında da çok miktarda uzun, bir paçayı andıracak şekilde saçaklı vaziyette tüyler bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

KAPİBARA FARESİ

Betimleyen: Almina Ceviz

Yatay dikdörtgen şeklinde konumlanmış fotoğrafın orta kısmında sol yöne doğru bakan bir Kapibara faresi bulunmaktadır. Fotoğrafın üst kısımları yeşil ve ağaçlık bulanık bir fondan, alt kısımları ise kahverengi yer yer küçük solmuş yaprakların görüldüğü toprak bir fondan oluşmaktadır.

 

Devamı için Tıklayınız

HİNDİ

Betimleyen: Enise Akçin

Fotoğrafın büyük bir bölümünü hafif sağa dönük bir hindi oluşturuyor. Hindinin yelpaze gibi açılmış bir kuyruğu var. Dıştan içe doğru krem ve siyah iki şerit var kuyruğunda. Bu İki şeritten sonra kahverengi tüle benzer bir yapıda devam ediyor kuyruk. Hindinin gagası pembemsi, yüzü mavi ve boynuna doğru kırmızılaşan bir renk geçişi var. İnce boynunun birleştiği gövdesi kabartılmış parlak antrasit tüylerinden dolayı bir kuşa göre oldukça büyük gözüküyor. Fotoğrafta netlenmemiş çimlerin arasında duruyor hindi.

Devamı için Tıklayınız

FOK BALIĞI

Betimleyen: Aleyna Özdemir

Yakın kadrajdan ve gün ışığında çekilmiş yatay dikdörtgen şeklindeki bu fotoğrafta sahilde keyifle uzanan minik bir fok balığı var. Kıyıya vuran dalgaların ucunda, kum sahilin üzerinde uzanan fok balığı açık kahverengi ve bej renklerinde tüylere sahip. Boynundaki tüylerin üstünde irili ufaklı siyah benekler var. Kuyruğuna doğru tüylerin rengi açılıyor. Yüzü objektife dönük olan balığın baş kısmı fotoğrafın solunda bulunurken kuyruğu sağ tarafa bakıyor. Gövdesinin sağ yan tarafıyla ıslak kuma uzanmış  olan minik fok balığının kolları ise gövdesine bitişik şekilde ve göbeğine doğru yöneliyor. Sağ elinin üstü siyah ve kahverengiden oluşurken sol elinin üstü daha açık renkte tüylerden oluşuyor. Elindeki küçük ve sivri uçlu tırnaklar ise siyah renkte. Keyfi yerinde görünen minik balığın gözleri kısık, ağzı kapalı ve gülümser vaziyette, burnu ise siyah renkte ve burnunun iki kenarından üçer tane açık sarı renkte tel bıyıklar sayılıyor.

Devamı için Tıklayınız

DENİZ TARAĞI

Betimleyen: Aleyna Özdemir

 

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın arka planı soluk gri-beyaz renklerdeki dama deseninden oluşuyor. Fotoğrafta iki kapağı birbirinden ayrılmış, istiridyeyi andıran bir Deniz Tarağı var. Kapaklardan biri fotoğrafın sol tarafında ve deniz tarağının dış kısmını gösterecek şekilde, diğer kapak ise iç kısmını gösterecek şekilde sağa yerleştirilmiş. Dış kısmını gösteren kapağın tarakları kahverengi ve bej renklerinden oluşuyor. İç kısmı gösteren kapağın geneli lila rengindeyken orta kısmı beyaz renkte. İki kapakta da taraklı kısımlar oldukça belirgin.

Devamı için Tıklayınız

BARAKUDA BALIĞI

Betimleyen: Almina Ceviz

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın koyu mavi zemininde yatay vaziyette bir barakuda balığı yer alıyor. Barakuda balığının ağız kısmı kadraja daha yakın ve sol yöne doğru uzanmakta.

Balık grimsi mavi bir renktedir ve rengi yer yer koyulaşmaktadır. Karın kısmında şişlik bulunmaktadır. Sırt kısmından kuyruğuna kadar uzanan koyu gri yatay çizgileri vardır. Fotoğrafın sol tarafında kalan kuyruğu vücuduna göre daha koyu mavi renktedir. Kuyruğunun ön kısmında yine kuyruğa benzeyen biri altta biri üstte olmak üzere bir çift yüzgeci bulunmaktadır.  Sırtının üst kısmında arka yüzgeçlerine göre daha küçük ve daha geniş bir sırt yüzgeci var ve bu yüzgecin üst kısımları koyu mavi, vücuduna yakın çizgili kısmı ise daha açık mavi renktedir. Üst solungacının alt yan kısımlarında ise iki göğüs yüzgeci vardır. Sağ arka kısımda kalan yüzgeç alt kısımlarına doğru rengi açıklaşan mavi renkte, sol ön kısımda kalan yüzgeç ise koyu mavi çizgilidir. Bu yüzgecin alt kısmı uçlara doğru koyulaşan mavi, üst kısmı ise yeşilimsi bir renktedir. Bu iki göğüs yüzgeçinin ortasında, balığın alt karnında ise dikene benzeyen ince mavi bir yüzgeç daha vardır.

Barakuda’nın kafasının başladığı kısımda aşağıya doğru uzanan siyah derin bir çizgi bulunmaktadır. Kafası yine vücuduyla aynı renktedir fakat yer yer yeşil renklere de rastlanmaktadır. Yassı ağzı oldukça geniştir. Fotoğrafta gözüken tek gözü oldukça yuvarlak, gözbebekleri siyah ve göz rengi sağ tarafa doğru açıklaşan ve neon gözüken yeşilimsi bir tondadır. Barakudanın ağzı oldukça geniş ve açık bir konumdadır. Ağzının üstünde de ağzına paralel şekilde uzanan iki siyah çizgi bulunmaktadır. Yassı çenesinin alt kısmı ise yer yer beyaz renktedir. Ön kısma doğru hafif sivrilen ağzında aralıklı duran ince ve sivri dişleri bulunmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

AİDİ KÖPEK IRKI

Betimleyen:Alya Adin Aydın

Beyaz arka planda iki tane Aidi cinsi köpek bulunuyor. İki köpek de arka patilerinin üzerine oturuyor ve ön patileri yan yana yerde duruyor. Soldaki köpek açık turuncu, tarçın renginde tüylere sahip ve tüyleri boyun ve göbek kısımlarının ortalarında açılarak daha beyaz bir renk alıyor. Kafasını hafif sağa doğru yatırarak poz verdiğinden ve gözlerinin üstünde hafif açık renkte tüyler yukarı kalkmış kaşlar gibi durduğundan, yüzünde bir şey istermiş gibi mahzun bir ifade var. Gözleri iki boncuk gibi yuvarlak ve parlak. Sağdaki köpek ise siyah, kahverengi ve beyaz renklerde. Yüzü genel olarak siyah tüylü olsa da alnından burnuna uzanan ve burnunu kaplayan beyaz tüyleri var. Göbek kısmı beyaz olan köpeğin sırtına doğru uzanan siyahlı kahverengili tüyleri bulunuyor. Soldaki köpeğe kıyasla daha dik duran köpeğin yüzü de diğerine kıyasla daha küçük, ve uzaklara bakıyor gibi duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Betimleyen: Muhammet Kesgin

Fotoğrafta suyun içinde; çakıllı ve taşlı zeminin üzerinde bulunan kırmızı dudaklı yarasa balığı bulunuyor. Rengi kahverengi olan derisinin çoğunluğu çıkıntılı pullardan oluşan bu balık, ovalimsi yatay bir şekilde 4 ayağı üzerinde duruyor. Ufak bir kaydırağa benzeyen beyaz renkli ayaklara sahiptir. 

Devamı için Tıklayınız

Parmak Maymunu

Betimleyen: Hakan Vatansever

Fotoğrafta açık kahverengi arka planda bir parmak maymunu bulunuyor. Parmak maymunu bir insanın işaret parmağına sarılmış bir şekilde, kadraja dönük duruyor ve fotoğrafın tam merkezinde bulunuyor. Maymunun gri ve siyah tüyleri var. Kafasında burnunun ucuna kadar uzanan siyah bir şerit şeklinde bir deseni var. Gözleri yüzüne göre büyük kalıyor ve siyah renkteler. 

Devamı için Tıklayınız

Okapi

Betimleyen: Ali Emir Darıcı

Dikdörtgen şeklindeki bu fotoğrafta yeşil çimler üzerinde okapi hayvanı ve fotoğrafın sol tarafında beyaz renkli bir kaya, okapi hayvanının arkasında bulanık bir şekilde bir şelale ve ağaç bulunuyor. Gövde ve boyun kısmı koyu kahverengi derisiyle atı andırıyor. Ancak bacak ve kuyruk kısımlarındaki siyah beyaz çizgiler de zebra ile olan benzerliğini de ortaya çıkarıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Melek Balığı

Betimleyen: Tuğba Akkaya

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın yeşil ve kahverengi bitkilerle kaplı zemini üzerinde yatay vaziyette parlak beyaz renkte bir melek balığı yer alıyor. Balığın ağız kısmı fotoğrafın solunda, kuyruk kısmı ise sağında. Gövdesi yuvarlak, kuyruk yüzgeci şeffaf bir hatta, gövdesinin üst ortasında yer alan sırt yüzgeci ise kısa bir başlangıca ve kuyruk yüzgecine doğru kısalan bir forma sahip.

Devamı için Tıklayınız

Bengal Kedisi

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Yatay dikdörtgen şeklinde arkası bulanık şekilde iki adet koltuk ve bir kedi var. Sola yürürken aynı zamanda kafası karşıya bakıyor. Fotoğrafta kedinin sol ön patisi tam adım atarken çekildiği için patisinin en ucu zemine dokunur şekilde. Kedinin tüyleri sarı ve açık kahverengi tonların üzerine kenarları siyah iç kısmı açık kahverengi leopar desenlerine benzeyen lekeler var. Bacaklarından patilerine küçülen çizgiler mevcut. 

Devamı için Tıklayınız

Anadolu Gelengisi

Betimleyen: Zeynep Olçaylı

Fotoğrafta Anadolu yer sincabı olarak da bilinen Anadolu gelengisi bulunmakta. Çamurlu ve seyrek çimenli bir zeminin üstünde, siyah gözlerini kadrajda çıkmayan fotoğrafın sağ tarafında bulunan bir şeye dikmiş durumda. Dört ayaklı bu hayvan, arka iki ayağının üstünde duruyor, kısa tüyleri var ve ağzı hafif açık duruyor. 

Devamı için Tıklayınız

Amerikan Sakası

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Amerikan Sakası var. Amerikan Sakasının ayakları iki yana açılmış şekilde ince kahverengi bir dala konmuş, Amerikan Sakasının yanında fide veren koyu yeşil bir yaprak var. Sakanın kafasının tepesi siyah tüylerle kaplı, kafasının çevresi ve sırt kısmı ise siyah tüylerle kaplı. 

Devamı için Tıklayınız

Aksolotl

Betimleyen: Atilla Güzel

Vücut yapısı kertenkeleye benzeyen, beyaz renkte , başının yan kısımlarında tüy kaplı, insan parmağı boyunda, altı tane dokunaç var . Bu dokunaçların etrafında minik beyaz tüyler var. Gözleri kafasının yan kısımlarında, göz kapakları yok ve gözlerinin dış kısmı mavi halkalı, karanlık suda duran bir hayvandır. 

Devamı için Tıklayınız

Sfenks Kedisi

Betimleyen: Ömer Kaynakçıoğlu

Beyaz zeminde tamamen tüysüz derisiyle bir Sfensk Kedisi bulunmakta. Neredeyse yüzü ile aynı boyutlarda olan iki büyük kulağa sahip. Açık mavi renkte olan gözleri yuvarlak ve cam gibi parlak duruyor. Pembe burnunun üst kısmı hafif kahverengiye çalıyor. Kuyruğu solda, başı sağda kalacak şekilde yatay duruyor fakat yüzünü kameranın olduğu yöne doğru çevirmiş, bu hareketinden dolayı boynu ve omzu son derece buruşmuş. Uzun ve yine tüysüz bir kuyruğa sahip. Açık ten renginin hâkim olduğu, yer yer ise gri bir deriye sahip.

Devamı için Tıklayınız

Deniz Yıldızı

Betimleyen: Ecem Pınar

Görselde beyaz arka plan üzerinde pembe-mavi-mor tonlarında ve beş kolu yanlara doğru uzanan yaklaşık 4-5 parmak boyutlarında, pürüzlü bir yüzeye sahip, deniz hayvanı olarak bilinen deniz yıldızı yer almakta. Kolların iç kısımlarında gövdesinden uca doğru uzanan siyah şeritler yer alıyor. Kollar gövdeden uca doğru sivriliyor. Kollar arasındaki açıklık yaklaşık olarak aynı olduğundan görüntüsü bir yıldızı andırıyor.

Devamı için Tıklayınız

Atlas Güvesi

Betimleyen: Suayip Üzülmez

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir atlas güvesi var. Atlas güvesi kahverengi kısa bir dalın ucuna konmuş, arka planda ise bir koyu yeşil bir bambu çubuğu ve dalları var. Güvenin gövdesi fotoğrafın merkezinde duruyor. Şekli arıya benzeyen gövde koyu turuncu bir renge sahip. Güvenin boynundan başlayıp kuyruğuna kadar giden yatay ince beyaz çizgiler var, çizgiler başlangıç ve bitiş yerlerinde daha kalın. Güvenin kafasının hemen üstünde, gövdesinin altındaki dalla kamufle olmuş koyu kahverengi eklemleri var.

Güvenin parlak ve simetrik kanatları boylu boyuna açılmış, fotoğrafın büyük bir kısmını kaplıyor. Güvenin kanadı iki bölümden oluşuyor ve kanatlar güvenin kafa hizasından başlayarak iki yana genişleyerek uzanıyor.  Üstte kalan ilk kısım koyu turuncu, dar açılı bir üçgen şeklinde. Bu kısımda üçgenin tepesinde, güvenin kafa hizasında, siyah ve beyaz kalın çizgilerle renk geçişlerinin olduğu üçgene yakın bir desen bulunuyor, devamında ise yaklaşık olarak eşit aralıklarla ayrılmış iki damla şeklinde desen var, damlaların içi beyaz ve etrafı kalın siyah bir çerçeveye sahip. Altta kalan kanadın yapısı da üsttekiyle benzer, damla deseninin yarısı üstteki kanadın altında kalıyor.

Üst kanadın dışa bakan geniş kenarlarında, dışarıdan içe doğru sarıdan koyu turuncuya geçişli bombeli bir desen var. Bu kısım şekil olarak bir çekice benziyor. Çekicin başı ise bir kuşun gagasını andıracak şekilde ucu aşağıya doğru çıkıntı yapacak şekilde geliyor ve koyu turuncudan sarıya renk geçişi yapmış. Çıkıntının devamında kanadın kenarında dalga şeklinde yukarıdan aşağı uzanan bir çizgi mevcut.

Atlas güvesinin alt kanadının dışa bakan kenarında ise iki yanında ince siyah çizgileri olan dalga şeklinde, sarı bir bordür bulunuyor. Bordürün kıvrım noktalarından içe doğru sivrilerek uzayan siyahtan sarıya geçişli desenler mevcut. 

Devamı için Tıklayınız

Siyam Kedisi

Betimleyen: Ömer Kaynakçıoğlu

Gri asfalt üzerinde yatar vaziyette bir siyam kedisi fotoğraflanmış. Patileri dirseklerine kadar kahverengi, daha yukarısı yüzü ve kulaklarına kadar krem rengi, yüzü ve kulakları da patileriyle aynı kahve tonunda olan, mavi gözlü, pofuduk bir kedi. 

Devamı için Tıklayınız

Pelikan

Betimleyen: Şuayip Üzülmez

Uzun dikdörtgen imajda tamamen beyaz arka plan üzerinde bir pelikan var. Vücudu sola doğru yönlenmiş pelikanın gövdesinin sol üstünden ayrılan uzun ince boynu var. Pelikanın kafasının büyük bir bölümünü uzun gagası oluşturuyor, bu gaga kafasından boynunun bittiği yerdeki hizaya kadar uzuyor. Taban ve damak olarak ikiye ayrılmış üçgen piramit şeklindeki gaga, sona erdiği yere doğru gittikçe inceliyor. 

Devamı için Tıklayınız

Kalkan Balığı

Betimleyen: Şuayip Üzülmez

Arka planı olmayan dikdörtgen imajda bir kalkan balığı var. Balık yatay pozisyonda sağa bakmakta. Kalkan balığının gövdesi merkezinde en geniş halinde, kuyruğuna ve başına gittikçe gövdesi inceliyor, bu yönüyle balığın silueti yan tutulmuş bir tenis raketine benziyor. Balığın vücudunda tamamen koyu renkler hâkim, gövdesinde aralıklarla pek çok turuncu nokta yer alıyor. Balığın kafası gövdesinde bir çıkıntı yapmış uzun yatay yelpaze şeklindeki solungacıyla birleşerek maça sembolüne benzer bir hal almış. 

Devamı için Tıklayınız

Fener Balığı

Betimleyen: Şuayip Üzülmez

Dikdörtgen şeklindeki fotoğraftın merkezinde bir fener balığı var, arka plan ise tamamen siyah. Fener balığı sol tarafa doğru bakıyor. Enlemesine göre kısa, boylamasına göre ise nispeten uzun olan balık, yan yatırılmış bir damla şekline benziyor. Turuncu renklerin hâkim olduğu fotoğrafta balığın çenesine doğru beyaz ve açık turuncu geçişler var, kafasına ve ağzına yakın kısımlarda ise daha koyu turuncu tonlar hâkim. 

Devamı için Tıklayınız

Bukalemun

Betimleyen: Barış Kılınç

Doğanın içindeki bir ağacın dalının ucunda bukalemun bulunmakta. Bukalemun elleriyle ince dalı ucundan kavramakta ve ayağıyla da dalın ağaca daha yakın bölümüne tutunmakta. Bukalemun ağaca arkasını dönmüş bir vaziyette. Bukalemunun plastiği andıran, sırtının ortasında ve çenesinin altında ufak sıralı dikensi bir yapısı var. 

Devamı için Tıklayınız

Beta Balığı

Betimleyen: Ecem Çağla Pınar

Dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta, siyah arka plan önünde yatay vaziyette yaklaşık 5-6 cm uzunluğunda bir beta balığı yer alıyor. Balığın baş kısmı fotoğrafın sağında, kuyruk kısmı fotoğrafın solunda bulunuyor. Gövdesinin sonuna doğru yelpaze biçiminde açılan mavi tonlarında bir kuyruğa sahip. 

Devamı için Tıklayınız

Su Samuru

Betimleyen: Sinem Ekinci

Fotoğrafta mavi suyun içinde bize bakan kunduza benzeyen bir hayvan olan su samuru var. Su samuru, suyun üzerinde sırt üstü uzanmış vaziyette duruyor. Ayakları yerine balıklardaki gibi kuyruğu olan bu canlının kuyruğu suyun üstüne çıkmış. 

Devamı için Tıklayınız

Ornitorenk

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay büyük dikdörtgen şeklinde olan fotoğrafta yeşil sığ suda bir Ornitorenk canlısı bulunmakta. Ornitorenk, yumurtalayan memeli ve yarı deniz canlısıdır. Boyutu yaklaşık 3-4 karış uzunluğundadır. Vücudu ile geniş ve düz kuyruğu tüy ile kaplı. Kuyruğu yaklaşık bir insan kolunun ön kısmı kadardır. Ornitorenk suda olduğu için tüyleri ıslanmış duruyor. Ördeğinkine benzer oval ve geniş bir gagaya sahip. 

Devamı için Tıklayınız

Orangutan

Betimleyen: Ecem Pınar

Kare biçimindeki renkli fotoğrafta, tam ortada kafası hafif sağ aşağıya dönük maymungiller familyasından olan orangutan bulunmakta. Arka planda yeşil düz otlar ve gri tonlarındaki ağaç gövdesi yer alıyor. Yaklaşık yüz kilo civarlarındaki orangutanın karın hizasından üstü fotoğrafta yer alıyor. Gövdesi tamamen toprak tonlarında düz ve uzun kıllarla kaplı. Göbeği hafif dışarı çıkık, vücuduna temas eden kolları iki yandan kıvrılarak dizlerinin üzerine doğru uzanmakta. 

Devamı için Tıklayınız

Manda

Betimleyen: Sinem Ekinci

Fotoğrafta yeşil çimler ve arkadaki bulanık bir şekilde büyük ağaçlarla birlikte bir manda var. Manda fotoğrafın sağ tarafında yer alıyor. Tamamen kahverengi kürkü olan manda, ineği andıran bir büyüklüğü var. 4 ayak üstünde duran mandanın her bir kulağın arkasında birer tane içe doğru kıvrılan krem renginde boynuz var. İri bir burnu ve koca burun delikleri var. Burnunun bir parmak altında ise ağzı, çenesinde uzun siyah tüyler var.

Devamı için Tıklayınız

Atmaca

Betimleyen: Suayip Üzülmez

Dikdörtgen fotoğrafta bir atmaca var. Kafasını ve vücudunu sol tarafa dönmüş atmaca profilden alınmış, atmaca bir kütüğün üstüne konmuş. Fotoğrafta kütüğün hizasına kadar açık gök mavisi kalan kısmı ise kum rengi olan, çöl siluetini andıran bulanık bir arka plan var. Kahverengi kütüğün çok az bir kısmı kadraja girmiş, sadece kurumuş, soyulmuş ve yıpranmış kuru tepesi kadrajda.

 

Devamı için Tıklayınız

Paçalı Güvercin

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta kahverengiye çalar bir zemin üzerinde ve kafese benzer tellerin olduğu mavi bir duvarın önünde bir adet paçalı güvercin var. Güvercinin kafası  sağa doğru dönük. Güvercinin kafası, kuyruğu ve paça gibi tüylerin bulunduğu ayakları beyaz renkte. Küçük bir gagası ve yuvarlak küçük gözleri bulunuyor. Gaga açık kemik renginde, ince yapılı ve baş ile orantılı. 

Devamı için Tıklayınız

Altın Kurbağa

Betimleyen: Ömer Kaynakçıoğlu

Fotoğrafta, yeşil bir yaprağın üzerinde duran turuncu bir kurbağa var. Kurbağanın üzerinde durduğu yaprak kurbağadan çok daha büyük olduğu için yaprağın tamamı kadraja sığmamış. Derisi parlak turuncu olan kurbağanın basık bir suratı var. Suratının sağında ve solunda adeta yüzünden dışarıda duran iki koca gözü var. Suratının ortasında ise çok küçük bir burun ve yassı yüzünün yarısı boyunca gelen kapalı bir ağzı var. 

Devamı için Tıklayınız

Karakulak

Betimleyen: Ecem Çağla Pınar

Bulanık arka planlı fotoğrafta gövdesi sarı-beyaz tonlarında kedigillerden olan bir Kara Kulak, gövdesi fotoğrafın soluna doğru yan yatmış şekilde, başı karşıya dönük duruyor. Vücudu tamamen düz ve kısa tüyleriyle kaplı. Arka patilerini toprak zeminde birbiri üzerine atmış, sol ön patisini gövdesine doğru kıvrık bir vaziyette konumlandırmış. İki yana doğru çevrili dimdik ve uzun kulakları siyah renkte, kulaklarının içinden dışarıya doğru beyaz, uzun tüyler çıkıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Civciv

Betimleyen: Suayip Üzülmez

Dikdörtgen fotoğrafın zemininde ve bulanık arka planında samana benzeyen koyu sarı ve kahverengi tonlarındaki çalılar, ön planda ortada sağda bir civciv ve hemen yanında civcivin üçte ikisi kadar büyüklükte beyaz bir yumurta var. Civciv yumurtaya doğru dönmüş, yumurtanın üstünden bir yere bakıyor. Civcivin kahverengi, çubuk gibi ayakları çalıların arasında kalıyor. Açık sarı ve kabarık tüylerle kaplı civcivin silueti de yumurtaya benziyor. 

Devamı için Tıklayınız

Köpek- Dalmaçyalı

Betimleyen: Kübra Nur Akyüzoğlu (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta yeşil çimenlerin önünde Dalmaçyalı Köpek var. Bu köpeğin kafası sol tarafta vücudu sağa doğru uzanıyor (sola bakıyor) ve ayakta duruyor. Dalmaçyalının kısa ve beyaz kürkü, siyah rastgele dağılmış siyah beneklerle süslenmiş durumda. Benekler birbirinden ayrı ve belirgin şekilde. 

Devamı için Tıklayınız

Deniz Atı

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta neredeyse tüm kareyi dolduran turuncu-kahve renkli bir denizatı denizin içinde çekilmiş. Vücudu sağa dönük ve dik durmakta. Deniz omurgalıları arasında, tek dik duran olma özelliğine sahip bir canlı.

 Küt uçlu bir gagaya benzeyen ağzı, dört parmak uzunluğunda. Kafası yuvarlakça, başını önüne eğişi ile at başı formuna benzemekte ve boynundan aşağı doğru vücudu soru işareti gibi kıvrılmakta. Öne çıkık gibi duran gövde kısmı boyna göre daha geniş. Geniş durmasını, boynundan gövde altına kadar uzanmakta olan, yaklaşık iki parmak genişliğinde göğüs yüzgeçlerine de borçlu. Bu geniş kısmın arkasında sırtında üç parmak genişliğinde ve iki parmak boyunda yüzgeci bulunmakta.

  

Devamı için Tıklayınız

İran Kedisi

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta sarı krem tonlarında bir İran kedisi, lacivert bir fon perdenin önünde duruyor. Patilerinin üstünde durmuş karşıdan bakıyor. Genel olarak tüyleri uzunca, ancak kuyruğu daha da uzun tüylü, arkasında kocaman duruyor. Gövdesi de tombul ve bacakları kısa, patileri ise birer küçük yumak gibi kıvrılmış. Kulakları ve ağzı küçük, kulaklarının içinden dışa doğru tüyler çıkıyor. Alnında dikine sarı dalgalı çizgiler var, bu çizgiler burnuna doğru inmekte. Gözleri yuvarlak ve kahverengi, burnu basık bıyıkları aşağı ve dışa doğru yönlenmiş.

Devamı için Tıklayınız

Pitbull

Betimleyen: Saadet Gürçay

Kare şeklindeki fotoğrafta kameraya doğru bakmakta olan pitbull cinsi erkek bir köpek yer alıyor. Karlı zeminde 4 ayağının üzerinde, ayakta duruyor. Fotoğrafta ön bacakları ile sağ arka bacağının çok az bir kısmı yer alıyor. Fotoğrafın arka planında yarı bulanık yer alan tel örgülerin üzerinde, yer yer ince kar birikintileri bulunuyor. Çitlerin arkasında ise siyah bir karaltı var. Pitbull’un bedeninin büyük bölümü açık kahverengi, göğüs kısmından alt dudağına kadar olan kısım beyaz, kısa ve sık tüylerle kaplı. Tüylerinin beyaz kısmı 

Devamı için Tıklayınız

Mirket

Betimleyen: Ceyhun Yıldız

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Afrika’ya özgü etobur memeli bir hayvan olan Mirket yer alıyor. Mirket bir taşın üzerinde ayağa kalkmış şekilde sağ profilden görüntülenmiş. Arka plan bulanık. Mirket bir karışdan birazcık daha uzundur ve koloni halinde yaşarlar. Fotoğrafta iki ayağının üzerinde duran hayvan karşıya doğru bakmaktadır. İnce, uzun krem rengi olup uca doğru koyulaşarak gelen kuyruğu, taşın üzerinde bir ip gibi durmaktadır. Mirket’in ön ayakları, vücudunun önünde havada durmaktadır. Ön ayaklarının tırnakları oldukça uzun, siyah ve sivridir.

Devamı için Tıklayınız

Kılıç Balığı

Betimleyen: Saadet Gürçay

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın açık mavi tondaki zemini üzerinde yatay vaziyette bir kılıç balığı yer alıyor. Balığın kuyruk kısmı fotoğrafın sağında, ağız kısmı solunda bulunuyor. Kuyruğuna doğru sivrilen ve silindir şeklinde bir gövdeye sahip. Üst çenesi öne doğru incelerek uzayan balığın uzun ve sivri ağzı benzersiz bir görünümde uzun bir kılıcın bıçağına benziyor. Ağzı hafif ayrık, dişleri yok. Gözleri büyük, ağzının hemen üzerinde burnunun başladığı noktada konumlanmış. 

Devamı için Tıklayınız

Japon Balığı

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta turuncu renkli, akvaryum balığı olan Japon Balığı yer alıyor. Japon Balığı önden fotoğraflanmış Turuncu renkli bir deriye sahip olan balığın yedi tane yüzgeci bulunuyor. Yüzgeçleri, sırasıyla turuncu beyaz şeritlerden oluşuyor ve tül bir kumaşı andırıyor. Kafasının her iki yanında leblebi boyutunda iri gözleri var. Gözlerinin ortası siyah, çevresini ise sarımsı bir çizgi takip ediyor. Yüzünün tam ortasında yarım daire şeklinde, açık ağzı var. Ağzının içi bembeyaz duruyor. Arka plan bulanık olup beyaz akvaryum taşları seçilebiliyor.

Devamı için Tıklayınız

Palyaço Balığı

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta küçük, turuncu renkte bir palyaço balığı var. Uzunluğu yaklaşık olarak bir karış kadar.  Gövdesinde dikine üç beyaz çizgi var ve bu çizgiler siyah renkle sınırlanmakta. İlk beyaz çizgi bir parmak genişliğinde, başının tepesinden aşağı ve geriye doğru bir eğri çizerek, yayı andırır bir şekilde gözlerinin hemen arkasından çenesinin altına doğru devam etmekte. İkinci beyaz çizgi iki parmak genişliğinde, sırtındaki iki yüzgecin arasını doldurarak başlıyor, gövdesinin altına doğru uzanıyor. Üçüncü çizgi, başının arkasındaki çizgiyle aynı kalınlıkta ve   gövde ile kuyruğun birleştiği yerde. Gözleri mercimek büyüklüğünde siyah renk. Ağzı, turuncu yüzünün ucunda yatay ve hafifçe aşağı yönlenmiş küçük bir çentik şeklinde.

Devamı için Tıklayınız

Yengeç

Betimleyen: Özgün DAYAR

Beyaz fon üzerinde turuncu bir yengeç görseli var. Eklem bacaklı yengeç, gövdesinin üst kısmı kadraja, kıskaçları ise görselin kuzey yönüne bakacak şekilde resmedilmiş. Yatay bir oval şeklindeki gövdesinin her iki yanından beşer uzuv çıkıyor. Ön kollarının ucunda iri birer kıskaç bulunuyor. Kıskaçların iç kısmında, içlerinde tuttukları cismin kaymasını engelleyen dişe benzer tırtıklı bir kısım mevcut. Yengeçler, bu kıskaçları avlanmak, tutunmak ve yiyecekleri parçalayıp ağızlarına götürmek için kullanır. 

 

Devamı için Tıklayınız

Toy Puddle

Betimleyen: Sibel KÖKEŞ

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta, yeşil çimenlerle kaplı zeminin ortasında toy poddle cinsi bir köpek var. Arka ayaklarının üzerine oturmuş, ön ayakları gergin ve birbirinden ayrı durmakta. Küçük köpeğin tüm gövdesi açık kahverengi, uzun ve kıvırcık tüylerle kaplı. Yüzünü çevreleyen kıvırcık tüyleri, iki yana düşmüş geniş kulaklarının arasında yüzünün tam ortasında siyah düğme gibi burnu ve üzerinde parlayan boncuk gibi iki siyah gözü ile adeta gülümsüyor. Açık olan ağzından pembe dili dışarıya doğru sarkmış. Heyecanlı bir hali var.  Arkasındaki fonda bulanık halde yeşillikler var.

 

Devamı için Tıklayınız

Lama

Betimleyen: Mustafa SAĞLAM

Fotoğrafta kameraya doğru bakmakta olan bir lama yer alıyor. Krem rengi yoğun tüyleriyle bir peluşu andırıyor. Doğrudan karşıya bakar pozisyonda olan uzun boyunlu 4 ayaklı bu canlı at, eşek ve deveninki gibi bacaklara sahip. Arka planda çiftliğe benzeyen bir alan var. Uzaklarda ormanlık arazinin belirdiği karede, uzun bir insan boyuna yakın tel çitler, yeşil çimen kaplı bir alanı çevrelemiş durumda. Bu çitlerin kapsadığı alanda ise kameraya bakan Lama dışında birkaç tane daha lama bulunmakta. Sağ tarafta kahve renkli başka bir lamanın vücudunun arkası bulunmakta. Yüzü kameraya dönük olan lamanın, yüzü dışında her yeri uzun tüylerle kaplı. 

Devamı için Tıklayınız

Yaban Domuzu

Betimleyen: Mustafa SAĞLAM

Görselde ekrana doğru bakmakta olan yaban domuzu, ufak çakıllarla dolu bir toprak zemin üzerinde bulunmakta. Arka plan bulanık ve ormanı andırıyor. Bulanık arka planın orta kısımlarında sararmış otlar var. Dört ayaklı bir hayvan olan yaban domuzu, fırçayı andıran kahverengi tüyleri kalın gövdesiyle duraksamış bir vaziyette kameraya doğru bakıyor. 1-1,5 karış uzunluğundaki düz kuyruğu ise hayvanın arka tarafının üstünden sağ ön tarafına doğru yönelmiş durumda. Siyah tüylerle kaplı kulakları uzun kafasının üstünde yer alıyor. Siyah gözleri ve üçgen burnu bu uzun kafayı tamamlıyor. Burnunun üzerinde yer alan sarı-bej rengi tüyleri hayvanın en açık renkli parçası.  Bacakları kısa olan bu hayvanın gövdesi ise kalın. Sırt bölgesinde ve kalçasının üstünde tümsek gibi bir yapı var.

Devamı için Tıklayınız

Lemur

Betimleyen: Özgün DAYAR

Bulanık arka planlı fotoğrafta ağaç üzerinde yetişkin bir lemur var. Lemur kalın bir dalın üzerinden ince bir başka dalın çıktığı birleşme noktasına oturmuş, sol eliyle ince dalı tutmuş. Fotoğraf, Lemurun solundan çekilmiş. Başı soluna tam dönük olan lemur, kadraja doğru bakıyor. Gözleri koyu sarıdan açık kahverengine çalıyor. Yumuşak tüylü kürkü gövdesinde boz gri, göğüs, boyun ve yüzünde beyaz. Göz çevreleri, burun ve ağız kısmı siyah renkte. Başındaki tüylerde takke takmış gibi duran siyah bir kısım var. Yumuşak ve kabarık tüylü, siyah beyaz yatay çizgili, uzun kuyruğunu kalçasından öne doğru kıvırıp bir şal gibi sağ omzunun üzerinden arkaya atmış.

Devamı için Tıklayınız

Kanarya

Betimleyen: Mustafa SAĞLAM

Taş gibi bir yapının üzerinde sola doğru bakmakta olan kanarya tamamen sarı renkte. Taşın tam ucunda, ince pençeleriyle tutunmuş, siyah gözleriyle karşısına bakıyor. 4 pençeli turuncu renkli ayaklarındaki 3 pençe önüne doğru bakarken sonuncu ise tam arkasına doğru bakmakta. Bulanık, ne olduğu seçilemeyen arka plan ise gri tonlarında. Ufak gagasının alt kısmı ve üst kısmı eşit boyutta olan bu hayvanın tamamı siyah olan gözü, bir nokta şeklinde ufak fakat belirgin. Kafası ve

Devamı için Tıklayınız

Terrier (Köpek)

Betimleyen: Berrin TEZEL

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta asfalt zemin üzerinde bir köpek duruyor. Köpeğin gövdesi fotoğrafın soluna doğru hafif çapraz, başı karşıya dönük duruyor. Küçük köpeğin tüm gövdesi beyaz uzun tüylerle kaplı. Beyaz tüylü geniş kulakları iki yana düşmüş, yüzünün tam ortasında siyah düğme gibi burnu, üzerinde parlayan boncuk gibi iki siyah göz ve burnunun hemen altında siyah kapalı ağzı var. Kısa bacakları üzerinde durmuş şaşkın bir ifade ile kameraya bakıyor. Arka fonda bulanık yeşillikler, gövdesinin arkasında belli belirsiz kuyruğunun ucu fark ediliyor.

Devamı için Tıklayınız

Deniz Anası

Betimleyen: Mustafa SAĞLAM

Berrak sayılabilecek yüzeye yakın bir seviye de suyun içinde mavilikler arasında yüzeye hafif meyilli şekilde yüzmekte olan bir denizanası bulunmakta. Arkada yosun kaplı kayalıkların bulanık olarak görüntülendiği bu görselde deniz anası tek başına bulunuyor. Mantarı andıran baş kısmı yarım küre şeklinde iki katmandan oluşmakta. Dıştaki katman üzerinde belli belirsiz lekelerin olduğu şeffaf bir kubbe gibi görünürken iç katman beyaz pembe ve yer yer mor kısımlarıyla dış katmana 

Devamı için Tıklayınız

Yusufçuk

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta kuşbakışı yusufçuk böceği var. Yusufçuk böceği bacaklarıyla bir dala tutunmuş halde duruyor. Altı tane bacağı olan böceğin ince uzun gövdesi kuyruğa doğru gittikçe inceliyor. Kuyruk kısmı siyah ve üzerinde belli belirsiz çizgiler var. Orta gövdesi kahverengi ve üzerinde açık renkli çizgiler mevcut. Gövdesinin her iki yanında da ikişer tane kanadı var. Kanatları şeffaf sanki bir tül perdeyi andırıyor ve açık bir şekilde duruyor. Kafası parlak yeşil renkte ve yarı saydam bir dokuda. Ağzı dikdörtgene benzer biçimde ön taraftan küt ve kahverengi.

 

Devamı için Tıklayınız

Bal Arısı

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, beyaz  papatyanın ortasındaki sarı kısma konmuş bir bal arısı var. Fotoğrafta bal arısının yandan görünümü mevcut. Balarısı bacaklarıyla çiçeğin orta kısmına tutunarak duruyor. Bal arısının gövdesi üç kısımdan oluşuyor. Baş,karın ve kuyruk kısmı.  Kuyruk kısmı uzun uca doğru giderek sivriliyor, kahverengi üzerinde sarımsı şeritler ve minik tüyler var. Orta kısmı yuvarlak üzerinde sarı tüyler var. Orta kısmının yanında kanatları var. Kanadı kapalı bir şekilde duran arının kanatları şeffaf. Balarısı üzeri tüylü altı bacağa sahip, küçük ve tüyle kaplı kafasının yanında büyük, siyah ve parlak gözü var.  Kafasının üzerinde iki tane anteni ve ağız kısmında bir iğnesi bulunuyor. Antenlerini ve ağzındaki iğnesini de çiçeğin orta kısmına batırmış şekilde duruyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Karınca

Betimleyen:Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta beyaz zemin üzerinde bir karınca duruyor. Sağ yandan fotoğraflanan karıncanın gövdesi, baş, orta gövde ve kuyruk kısmı olmak üzere üç kısımdan oluşuyor.  Kuyruk kısmı büyük olips şeklinde uca doğru sivriliyor. Orta kısım daha ince ve seyrek minik tüylerle kaplı. Kafası küçük bir olips şeklinde, üzerinde iki tane anteni var. Kafasının yanında iri sayılabilecek siyah gözü var. Ağzı minik bir gaga gibi sivri bir şekilde. Beş tane bacağı var bacakları oldukça ince bir yapıya sahip. Karıncanın rengi kahverengi, kuyruk bölümü daha koyu kahverengi.

Devamı için Tıklayınız

Sivrisinek

Betimleyen: Ezgi ARAR

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, yeşil bulanık fonda, yakın çekim insan derisinin üzerinde duran yandan çekilmiş bir sivrisinek bulunuyor. Altı adet ince uzun silindir şeklindeki bacağından dördü insan derisinin üzerine konumlanmış arka iki bacağı ise havada duruyor. Bacakları koyu kahverengi ve üç eklemli. Bacaklarının yere değen uç kısımları tırtıklı bir yapıya sahip.

Yer yer bej ve kahverengi tonlarında olan sivrisineğin gövdesinin 3 bölümden oluştuğu dikkat çekiyor. Küçük yuvarlak kafası, kafasından iki kat büyüklükte yuvarlak bir gövdesi ve gövdesini takip eden uzun oval bir karın bölgesi bulunuyor. Kafasının üzerinde bej renginde boğumlu yapısı ve tüy şeklinde çıkıntıları olan iki uzun anten var. Kafasının önünde uzun ince silindir şeklinde uzanan bir ağzı insan derisine doğru yönelmiş. Gövdesinin üzerinde kapalı şekilde duran beyaz iki kanadından biri seçilebiliyor.

Devamı için Tıklayınız

Van Kedisi

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka planda yer yer kırışık koyu mavi saten kumaşın olduğu görselde, sola dönük bembeyaz bir kedi arka ayakları üzerine oturmuş. Kuyruğunun çok az bir kısmı fotoğrafın içinde kalıyor. Kedinin başı kuzeybatı yönünde hafif yukarı kalkık. Dik duran kulaklarının içi açık pembe ve beyaz tüylü. Sol gözü üzüm yeşili, sağ gözü ise bebek mavisi renkte. Kapalı ağzının hemen üstünde ince pembe bir çizgiyle bağlanan küçük pembe ve üçgen bir burnu var. Hafif uzun, ince ve beyaz bıyıkları ise aşağıya doğru sarkmış durumda. Boynunda yaklaşık bir parmak genişliğinde siyah tasması yer alıyor. Tasmasının ucunda iki gümüş zincire takılı biri küçük diğeri büyük iki adet sarı zil var.

 

Devamı için Tıklayınız

Çita

Betimleyen: Özgün DAYAR

Uzak bir dağ silüetinden oluşan bulanık arka plan önünde, yarı çorak yarı yeşil, boş bir arazide yetişkin bir çitanın solundan çekilmiş fotoğraf. Çita, uzun kuyruklu, ince uzun vücutlu, küçük kulaklı. Kısa tüylü kürkünün tamamında sarı üzerine dağınık kahverengi benekler, göz pınarlarından ağız kenarlarına doğru uzanan kahverengi çizgileri var. Uzun, kürklü kuyruğunu yere uzatmış. Ayakta duran çitanın kasları belirgin, başını sola çevirmiş, iri çekik gözleriyle uzakta bir noktaya bakıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Çekirge

Betimleyen: Özgün DAYAR

Siyah bir zemin üzerinde duran yeşil bir çayır çekirgesinin solundan çekilmiş fotoğraf. İnce, uzun arka ayakları yüz derecelik bir açıyla eklem yerinden kıvrık, daha kısa olan dört ön ayağı ise geniş bir şekilde açık olarak zemine tutunuyor. Ayaklarının uçlarında zeminde tutunmalarını sağlayan küçük tırnaklar var. Kapalı duran kanatların şeffaflığı, bedenin 

Devamı için Tıklayınız

Papağan

Betimleyen: Hamide Nur DELİCE

Papağan gündüz çekilmiş yatay dikdörtgen fotoğraf karesinde yeşil bulanık bir fonda  ağaç dalının üstünde duruyor. Yandan çekilen kuşun uzunluğu 2 karış, yüksekliği bir karış kadar. Yeşil renkli papağanın kanatları daha koyu yeşil. 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Yunus

Betimleyen: Aylin GÜLDAL (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki deniz altında çekilen renkli fotoğrafta bir yunus balığı var. Fotoğrafta kuyruğunu hafif sağa doğru atmış yunus, yüzüyle sanki kameraya gülümsüyor. Uzun bir ağzı ve dudak bitimlerinde biri sağda biri solda olacak şekilde iki göze sahip. 

Devamı için Tıklayınız

Maymun

Betimleyen: Melike ATALAY (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Fotoğrafta boyu yaklaşık 1 yaşındaki bir bebek kadar olan maymun, dizlerini bükmüş bir şekilde ağacın dalında oturuyor ve kameraya bakıyor. Tüyleri vücudunun alt kısmında koyu kahverengi, üst kısımlarda ise daha açık kahverengi. Gövdesinin tam ortasındaki türler ise beyaz. Yüz şekli bir insan yüzünü andırıyor. Yüz rengi bir insana göre daha pembe. Gözleri ise kahverengi, birbirine daha yakın ve göz kapakları belirgin değil. Göz şekli bir insanın göz şekline göre daha yuvarlak. Yanakları çökük ve ağız kısmı öne doğru şişkin.Ağzı geniş ve dudakları çok ince görünüyor. Kulakları ise kafatasının yan taraflarında yer alıyor ancak bir insana göre kafasının daha yukarısında. Elleri insan eline benziyor ancak daha küçük. Parmakları uzun ve kahverengi. Kuyruğu ağacın dalından aşağı doğru sarkıyor. Fotoğrafın arka planında ise ağaçlar görünüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Karasinek

Betimleyen: Melisa Damla TELLİ (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta, beyaz ve sarı karışık renkli ve dokulu bir zemin üzerinde, fotoğrafın tam ortasında bir kara sinek bulunuyor. Kara sinek, yüzü fotoğrafın sol üst köşesine, en arkadaki ayağının ucu fotoğrafın sağ alt köşesine bakacak şekilde çapraz ve gövdesinin yan tarafı objektife dönük olarak konumlanmış. Kara sineğin boyu tırnak kadar, eni ise boyunun yaklaşık üçte biri kadar. 

Devamı için Tıklayınız

Şahin

Betimleyen: Şeyma Nur GÜRSOY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta, flulaştırılmış arka planın önünde, fotoğrafın tam ortasında şahin bulunuyor. Arka planda alt tarafta yeşillikler üst tarafta ise gri zemin üstüne ağaç gölgeleri bulunuyor. Şahin ortalama 2-3 karış boyutunda. Pençelerindeki siyah iplerle bir odunun üstüne bağlanmış gibi gözüküyor fakat odunun tamamı kadrajda yok. Sarı pençeleri ve uzun sivri tırnakları var. Kanatları ve kuyruğu kapalı duruyor, tüyleri beyaz, sarı ve kahverengi renklerinde. Çenesinin altındaki tüyleri beyaz ağırlıklı ve göz çevresindeki tüyleri kahverengi ağırlıklı. Uzun ve sivri gagası var. Gözleri yuvarlak şekilde ve göz bebekleri simsiyah.

Devamı için Tıklayınız

Goril

Betimleyen: Barış Can OKUR (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Büyük, yaklaşık ortalama ile kısa arası boylu bir insan boyunda olan goril bir kayanın üzerine dizlerini kırarak oturmuş ve doğrudan kameraya bakıyor. Altı geniş yumurtaya benzer bir kafa şeklinde sahip olan gorilin çökük yuvarlak koyu kahverengi gözleri var. Kırışık siyah derisi gözlerinden yüzünden öne doğru uzanan iki büyük delikten oluşan burnuna kadar devam ediyor. Yanakları çökük durduğundan somurtkan görünümlü yanları aşağıya bakan düz çizgi ağzı öne doğru çıkıyor. Ensesi boynuna doğru çapraz ve kaslı birleşiyor. Geniş tüysüz ve kalın siyah deriden oluşan gövdesinin üst kısmı iki göğüsten ve geniş bir karın içeriyor. Uzun belinden aşağıya inen kalın kolları tamamen siyah uzun, sık kıllarla kaplı. Daha ince kıllarla kaplı olan kollarından biraz daha kısa olan bacakları diz kısmında açık gri renk alıyor. Siyah ayakları kavrayabilir bir baş parmağa sahip olduğundan ise geniş bir ele benziyor.

Devamı için Tıklayınız

Hindi

Betimleyen: Doğa GERGİN (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Dikdörtgen biçiminde olan bu fotoğrafın tam ortasında kahverengi bir hindi bulunuyor. Fotoğrafta sadece sağ tarafı var çünkü hindi tam karşıya değil de tamamen sağa dönük bir şekilde duruyor. Yerlerde kısacık çimenler, etrafında da yeşillikler ve ağaçlar var. Resmin tam ortasında net bir şekilde fotoğraflanmış hindinin gövdesi kahverengi. Kuyruğuna ve ayaklarına doğru gittikçe renk açılıyor ve kirli beyazla açık kahve karışımı oluşuyor. 

Devamı için Tıklayınız

Tavuk

Betimleyen: Zeynep KORKMAZ (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Tavuk beyaz tüylere sahip olup gövdesi yatay bir çember şeklinde. Boyut olarak eni yaklaşık iki karış ve boyu da bir karış uzunluğunda. Kafası gövdesine göre oldukça küçük ve gövdesinden yukarı doğru daralarak uzanıp kalın ve kısa gagasıyla birleşiyor. Kafasının üstünde kırmızı renkte ibik denilen sallantılı etimsi parçalar var. İbiğin hemen altında tam bir yuvarlak biçiminde gözlere sahip. Gagasının altında ise yine aynı kırmızı sallantılı etimsi parçadan sakalı var. Gövdesinin diğer uzantısı ise kuyruk kısımları. Yine beyaz renkteki tüylerinin devamı olarak kısa ve yukarı yönlü kuyrukları var. Gövdesinin alt kısmında ise iki bacağı var turuncumsu renkte olup dört parmaklı iki ayağı var. 

Devamı için Tıklayınız

Tavus Kuşu

Betimleyen: Muhammed Ali AYATA (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen fotoğrafta ön planda bir tavus kuşu ve arka planda net bir şekilde taşlı bir toprak ve onun arkasında resmin sol orta tarafında üç kahverengi ağaç gövdesi var. 

Tavus kuşunun bedeni yetişkin ortalama bir insanın bacaklarıyla yaklaşık aynı uzunlukta duruyor.Tavus kuşu kendi genişliğinin on katı genişliğinde, kendi uzunluğunun ise iki buçuk katı uzunluğunda devasa kanatlarını tamamen açmış. 

 

Devamı için Tıklayınız

Muhabbet Kuşu

Betimleyen: Zeynep SEZER (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Kare resmin odağında ağırlıklı olarak yeşil tüylere sahip bir muhabbet kuşu var. Kafasından kuyruğunun en ucuna kadar yaklaşık bir karış boyunda olan kuşun gövdesi bir yumruk büyüklüğünde. Bulanık açık pembe arka planı olan resmin tam ortasında yan olan muhabbet kuşunun kafası sağa çevrili. Kuşun kafasının tepesi açık ve parlak sarı, boynundan göğsüne kadar fıstık yeşili olan tüyleri kuyruğa kadar koyulaşarak griye yakın koyu bir yeşile ulaşıyor. Kafasının arka tarafında gözü hizasında başlayıp sırtı boyunca yanaklarına kadar uzanan siyah yatay çizgiler var. Yanağında, çizgilerin bittiği yerde ve çizgilere dik uzun oval koyu mavi kısa tüyler görünüyor. Bu ovalin alt tarafından boynun iç tarafına doğru küçük siyah yuvarlaklar uzanıyor. İki gözünün tam ortasında açık kahverengi-koyu sarı renginde gagası aşağı kıvrık basık ters üçgen şeklinde. Gagası ve kafasının açısından dolayı kuşun sağ gözü gözükmüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Tilki

Betimleyen: Cem ÖZIRMAK (Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü öğrencisi)

Kare şeklindeki fotoğrafta; yeşil çimlerin arasında, sağ profilden çekilmiş bir tilki bulunuyor. Çimlerin arasından yer yer çıkmış, boyu dört ila beş karış arasında olan koyu yeşil ve beyaz renklerde otlar da fotoğrafta yer alıyor. Tilkinin vücudu sağ profilden görüntülenmiş olsa da kafası karşıya değil objektife doğru bakıyor. Yetişkin bir insanın kolu kadar uzun, iki karış kadar yüksek. Tilkinin baş, sırt ve kuyruğu açık sarı renkte tüylerle kaplı. Bununla birlikte, yüzünün yarısından başlayarak boynunun ve karnının altına kadar uzanan beyaz tüyler var. Aynı beyaz tüyler, kuyruğunun ucundaki sivri bölgede de kendini gösteriyor. İlk bakışta gövdesine göre oldukça kalın ve uzun görünen kuyruğu, yere paralel uzanmasıyla dikkat çekiyor. Tilkinin içi tüylerle kaplı büyük kulakları, “V” harfini andıran bir açıyla kafasının üstünde dik duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Gergedan

Betimleyen: Ayşe BAYRAM (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta; arka planında kuru otların bulunduğu, sağdan sola doğru yürüyen bir gergedan mevcut. Sol profili görülüyor.Zemin beyaz çakıl taşlardan oluşuyor. Gergedan dört ayaklı ve geniş bir gövdeye sahip. Oldukça büyük bir hayvan. Boyunun yüksekliği evlerimizdeki kapıların uzunluğunda diyebiliriz. Renk tonları kirli grimsi tarzında. Kısa bir kuyruğu var. Gövde kısmı vücudun en çok yer kaplayan kısmı ve oval şekilde karnı aşağı doğru sarkıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Sincap

Betimleyen: Tuba KAYA

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, yeşil flu arka planda sol profilden görünen sincap elinde kestane tutuyor. Yeşil çimlerde iki ayağının üzerinde dikilen sincap kahverengi, kısa tüylü. Yetişkin insan eliyle bir karış boyunda ve  elde taşınabilecek ağırlıktadır. Kuyruk kısmı vücudundakine göre daha uzun ve kabarık tüylerle kaplı. Kuyruğu vücudundan uzun ve yukarı doğru duruyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Panda

Betimleyen: Tuba KAYA

Kare fotoğrafta, yeşil çimler üzerinde duran siyah ve beyaz tüylü panda objektife bakıyor. Ortalama yetişkin iri insan ağırlığında ve uzunluğunda görünen pandanın ayakları ve elleri yere dokunuyor. Başı eğik şekilde yüzü objektife dönük. Gövde kısmı beyaz tüylü. Kolları ve kollarının uzandığı sırtı, bacakları ve kulakları siyah tüylü. Kulakları başının üstünde, yuvarlak ve dik. Yuvarlak baş kısmı beyaz tüylü, göz çevresinde siyah tüyden halka oluşmuş. Burun ve ağız kısmı öne doğru. Burnu siyah ve dudaklarını hafif aralık bırakmış. Bu da yüzüne belli belirsiz bir gülümse olarak yansımış.

 

Devamı için Tıklayınız

Kuğu

Betimleyen: Selma Sıla KORAL (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi) 

Dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta durgun bir su üzerinde yüzen bir kuğu bulunuyor. Kuğu başı sol tarafta, kuyruğu ise sağ tarafta olacak şekilde yatay olarak konumlandırılmış, fotoğrafta kuğunun sadece sol profili görülüyor. Beyaz kuğunun ince, uzun ve kıvrımlı boynu 3 parmak uzunluğunda. Küçük oval başı suya doğru hafif eğik. Gözleri küçük, siyah ve yuvarlak. Gözlerinden başlayarak gagasının da bulunduğu bölgede tüyleri siyah renkli.  

Devamı için Tıklayınız

Ördek

Betimleyen: Muhammet Emin ÖNER (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi) 

Fotoğrafta bir parmak boğumu uzunluğundaki çim zeminin üzerinde beyaz bir ördek fotoğrafı ortalıyor, ördeğin iki tane turuncu renkte çubuğu andıran ayakları var.Ördeğin üç karış uzunluğunda ve iki karış yüksekliğinde olan vücudu silindir  elips şeklinde. Arka tarafa eğimli vücudunun sağ tarafında kanatlarından ötürü bir katman mevcut. Ördeğin kuyruk tarafında 4 tane tüy görünüyor boyun kısmı yaklaşık bir su bardağı genişliğinde  bir silindir gibi, boynunun uzunluğu ise yaklaşık 3 parmak kadar. 

Devamı için Tıklayınız

Tavşan

Betimleyen: Zeynep Nur ÖNAL (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi) 

Yatay dikdörtgen şeklinde fotoğrafta bir ağacın yanında çimlerin arasında beyaz bir tavşan var. Tavşan 2 uzun kulağı, 4 ayağı ve ufak bir kuyruğu olan bir hayvan. Yaklaşık 5 kg olabilecek tavşanın gövdesinin uzunluğu yaklaşık 2 karış, kuyruğunun uzunluğu 4 parmak ve kulaklarının uzunluğu 1 karışa yakın. Gözleri küçük yuvarlak ve kırmızı kenarlar ve siyah gözbebeklerinden oluşuyor. Tavşanın yandan gözüken gövdesini oval şekline benzetebiliriz. Kafası ise kadraja dönük olan tavşanın  kulakları uzun ve kafasının üzerinden yukarı doğru dik, burnu ise kafasına oranla normal boyutlarda ama biraz öne doğru. 

Devamı için Tıklayınız

Kokarca

Betimleyen: Harun ÖZBEK (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi) 

Dikdörtgen şeklinde renkli fotoğrafta kısa yeşil çimlerin üstünde bir kokarca duruyor. Bu kokarcanın gövdesi  yaklaşık üç karış uzunluğunda, püsküllü kuyruğu ise büyük bir karış uzunluğunda. Dört küçük ayağı var. Dikeylemesine boyu ise yaklaşık bir bir buçuk karış uzunluğunda.  Kokarcanın başı küçük ve sivri bir buruna sahip. Yan açıdan gözüken kokarcanın başını koniye benzetebiliriz. Sivri noktası burnu olarak düşünebiliriz. Gözleri siyah renginde. Kulakları ise siyah ve oldukça küçük.  

Devamı için Tıklayınız

Balina

Betimleyen: Eren Janberk GENÇ (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi) 

Kare forma sahip renkli fotoğrafta, suyun altından yüzeye doğru zıplayan bir balina var. Balina, koyu mavi ve durgun bir açık denizdeyken fotoğraflanmış. Balinanın kuyruğu, daha sudan tam olarak çıkmamış ve zıplamanın yarattığı su damlacıkları ile gizlenmiş. Balinanın vücudu, kafasına ve kuyruğuna doğru sivrileşen, alt (yani göbek) kısmı ise yassılaşmış bir silindire benziyor. Bu silindirik gövdenin üst ortasında, geriye ve yukarı doğru kıvrılan orta büyüklükte bir yüzgeç var. Bu yüzgecin iki benzeri aynı zamanda balinanın sol ve sağ yanında da mevcut. Buradaki yüzgeçler yukarıya doğru değil de, sağ ve sol geriye doğru kıvrılmış. 

Devamı için Tıklayınız

Zebra

Betimleyen: Beyza SAMUR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Gündüz vakti çekilmiş fotoğrafta bulunan zebra; sarı, kısa otların arasında yürür vaziyette. Yaklaşık bir insan uzunluğunda 3 insan ağırlığında olan zebranın gövde derisi 3’er parmak genişliğinde siyah beyaz dikey  şeritlerden oluşmakta. Siyah beyaz şeritler bacaklarına ve kafasına yaklaştıkça gövdesindeki şeritlerden daha ince ve yatay konumda. Geniş koni şeklinde aşağı doğru uzanan bir kafa şekli var.  

Devamı için Tıklayınız

Keçi

Betimleyen: Sema ŞİRİN  (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen renkli fotoğraftaki keçinin vücudu sağına dönük, başını doğrudan objektife çevirmiş. Fotoğrafa bulutlu ve güneşli bir havanın hâkim olduğu ve sarı çiçeklerin bulunduğu bir otlakta çekilmiş

Beyaz renkli olan keçi dört ayağa ve tüylü orta uzunlukta bir kuyruğa sahip. Yerden yarım insan boyu kadar yüksek. Bir çocuk kadar uzunlukta. Bedeni baştan aşağı beyaz tüylerle kaplı.  Kafası uzun ve ince yapıda. Koyu renkli, badem şeklindeki gözleri birbirinden uzakta kafasının kenarlarında bulunuyor. 

Devamı için Tıklayınız

Kertenkele

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, gri desenli beyaz bir örtünün üstünde duran yeşil kertenkele, önünde duran su dolu mavi su şişesi kapağına sol ön ayağını koyarak hafif yukarı kalkmış.

Kertenkele, iki karış kadar uzunlukta. Yer yer siyah ama ağırlıklı olarak yeşil pullarla kaplı ince ve uzun bir gövdesi var. Oval kafasının üstünde, iki yanda yer alan küçük siyah gözleri yine oval şeklinde. Gözlerinin biraz ilerisinde, yüzünün ucunda küçük noktalar halinde burun delikleri var. Belirgin olmayan boynunun iki yanındaki dışkulak delikleri, kertenkelenin gözlerinden birazcık daha büyük.

Devamı için Tıklayınız

Zürafa

Betimleyen: Zeynep AKÇA (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Gündüz vakti çekilmiş dikey dikdörtgen, renkli fotoğraftaki zürafa; sarı ve yeşil otların içinde, ayakta duruyor. Yaklaşık üç insan boyunda. Zürafanın tüm vücudunu saran kürkü genellikle kahverengi, yer yer beyaz renkte. Kahverengi kürkünde kareyi andıran şekiller yer alıyor. Sırtı eğri bir şekilde ve omurgasından kafasına doğru uzayan boynu bir buçuk insan boyu kadar. Zürafanın boyun bölgesinden sırt bölgesine kadar uzanan kahverengi kıllar mevcut.. Geniş ve ters koni şekline benzeyen başının yanlarında iki sivri kulağı var. Başının üstünde ise iki tane sivri olmayan küçük kahverengi boynuzları mevcut. Boynuzlarının uç bölgeleri siyah renkte. Yüzünün iki tarafında da bulunan damla şeklindeki iri siyah gözlere ve uzun kirpiklere sahip. Öne doğru çıkıntı yapan burnu kahverengi ve üzerinde iki tane büyük burun deliği bulunmakta. Burun deliklerinin şekli kalp görüntüsünü andırıyor ve aralarındaki mesafe yaklaşık olarak iki parmak. Burnunun hemen altında dudaklarını kapalı öne doğru uzatmış bir şekilde ağzı var. Önde ve arkada ikişer adet olmak üzere toplam dört ayağa sahip. Bedenin büyüklüğünden dolayı bacak boyu oldukça uzun ve ince  görünüyor.

Devamı için Tıklayınız

Yarasa

Betimleyen: Kübra Hatice KURT (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Gece çekilmiş ve arka fonu bulanık fotoğrafta yarasa, iki kanadı da açık ve uçar vaziyette havada, objektife doğru uçuyor.

Gövdesi beyaz tüylerle,başı ve yüzü kahverengi tüylerle kaplı. Gözleri ve ağzı boncuk kadar küçük. Gözleri siyah, ağız kısmı, kanatları ve kuyruğu ise kahverengi. Dik kulaklarının iç tarafları beyaz renkte.

 

Devamı için Tıklayınız

Kumru

Betimleyen: Kübra BÜYÜKİŞLER (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Renkli, yatay dikdörtgen olarak çekilmiş bulanık fonlu fotoğrafta bir kumru, gri tonlarında bir taşın üzerinde hareketsiz olarak duruyor. Başını hafif soluna doğru çevirerek kadraja bakmış. Gövdesi yaklaşık olarak bir karış. Gövdesine nazaran küçük bir başı var ve  madeni bir para boyutunda. Kanatları kapalı şekilde duruyor. Neredeyse gövdesinin uzunluğunda bulunduğu taşa doğru uzanan bir kuyruğu var. Ayakları fotoğrafta belli olmuyor ancak bacakları vücuduna göre oldukça kısa. Gagası ise orta uzunlukta, ince aşağıya doğru kavisli duruyor ve ucu sivri.

 

Devamı için Tıklayınız

Uğur Böceği

Betimleyen: Merve AYAR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Bulanık fonlu, yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta uğur böceği, yeşil bir yaprağın üzerinde hareketsiz olarak duruyor.

Uğur böceğinin rengi turuncu ve üzerinde siyah yuvarlak benekleri var. Bütün vücudu yarım bir küreyi andırıyor. Baş ve gövde kısmından oluşuyor. Baş kısmı gövdesine oranla daha küçük. Boyu ve genişliği leblebi kadar. Üç çift küçücük ayakları gövdesinin altında. Ayakları tırnak ucu kadar küçük ve düz. 

Devamı için Tıklayınız

Kunduz

Betimleyen: Beyza KURAL

Fotoğraftaki kunduzun boyu neredeyse üç karış. Eni ise bunun üçte biri kadar. Ayakta duruyor. Yuvarlak, belki biraz kilolu bir görünümü var. Tüm vücudu kahverengi tonlarında çok uzun olmayan tüylerle kaplı. Başındaki tüyler kızılımsı, burnundan ağzına ve yanlara uzanan tüyler beyazken, vücudunun geri kalanında koyu kahverengi.

Başı vücudundan belirgin bir şekilde ayrılmıyor. Yüzü, öne doğru hafif çıkıntılı, yuvarlak hatlı. Kafasındaki tüyler, kısa saçlı bir insanınki gibi, hafif havaya kalkmış. Yüzünün yanlarında küçük, badem şeklinde siyah gözleri var. Gözlerinden başının arkasına devam eden hizada siyaha yakın renkte, oval, tavla pulu büyüklüğünde kulakları görülüyor. Yüzünün en uç noktasındaki burnu kahverengi, kulaklardan bir parça daha büyük, çıkıntılı değil, burun delikleri yuvarlak şekilde iki yanda. Burnunun hemen yanından dışa uzanan siyah, saç inceliğinde, işaret parmağı uzunluğunda, çok sık olmayan, bıyıkları var. Yarı açık yay şeklindeki ağzı koyu kahverengi.

Yüzünün bittiği yere oldukça yakın, iki yandaki kolları kısa. İnce uzun tırnaklı, beş uzun parmaklı bir ele sahip. Çocuk eline benziyor. Parmaklarını avuç içine bükmüş. Tırnakları uzun, ucu sivri, sert, açık kahverengi. Bacakları belirsiz, kısa ayakları vücudunun hemen bitiminde. Uzun perdeli ayakları var. Ayaklarındaki beşer parmağındaki tırnaklar tıpkı ellerindeki tırnaklara benziyor. Onlar gibi uzun, sivri açık kahverengi. Geniş yassı kuyruğu tüysüz, bir spatula gibi. Kuyruğunun boyu yaklaşık iki karış iken eni de bunun yarısı kadar.

Sesli versiyonuna ulaşmak için: https://www.youtube.com/watch?v=TycccrMaHU0

Devamı için Tıklayınız

Kirpi

Betimleyen: Beyza KURAL

Fotoğraftaki kirpinin boyu yetişkin bir insanın bir karışı kadar ve yaklaşık beş parmak genişliğinde. Koni şeklinde küçük kafası, oval gövdesiyle birleşik. Gövdesi, vücudunun neredeyse üçte ikisini oluşturuyor. Yüzü tüylü, hemen başının üzerinde vücudunun üst bölgesini kaplayan dikenleri uzanıyor.

Başı gövdesine yakın, boynu belirgin değil. Koni şeklindeki kafasında gömlek düğmesi kadar küçük siyah gözleri var. Yüzünden öne doğru uzayan üçgenin sonundaki burnu küçük, siyah ve yuvarlak. Burun delikleri ise küçük elips şeklinde. Kafasının üzerinde iki yanda dik şekilde duran kulakları gözlerinden neredeyse iki kat daha büyük, uzunlamasına elips. Yüzündeki tüyler beyazdan kahverengiye değişiyor. Beyaz tüyler vücudunun altına da uzanıyor. Bu tüyleri yumuşak görünüyor. Başının hemen üzerinde jölelenmiş bir saç gibi duran dikenleri başlıyor. İki, üç santim kadar olan dikenler vücudunun geri kalan kısmını örtüyor. Kahverengi, sarı kırçıllı renkteki dikenler yüzündeki tüylerin aksine sert görünüyor. Vücudunun altında, ikisi önde ikisi arkada ola üzere parmak kadar küçücük ayaklarında beşer parmak var.

Sesli versiyonuna ulaşmak için:https://www.youtube.com/watch?v=oERq3xijeMA

Devamı için Tıklayınız

Karıncayiyen

Betimleyen: Beyza KURAL

Fotoğraftaki karıncayiyen bir metreye yakın uzunluğuyla, türünün büyük örneklerinden. Dört ayağı üzerinde. Yüksekliği de yaklaşık yarım metre. Tüm vücudu tüylü. Tüylerinin renkleri beyaz, siyah ve gri olarak değişiyor.

Öne çıkan özelliği ince, uzun bir boruya benzeyen burnu. Elektrik süpürgesinin ucunu andıran bu organı, yaklaşık üç karış. Uzun burnunun sonunda siyah küçük ağzı dikkat çekiyor. Burnunun vücudundan yaklaşık bir karış uzaklığında, iki yanda olmak üzere, düğme kadar küçük, yuvarlak, siyah gözleri var. Burnunun vücuduyla birleştiği yerde, yukarı bakan, serçe parmak kadar uzunlukta kulakları görülüyor. Vücudu uzun, postu geometrik desenler içeriyor. Bacakları bir sürahi kadar kalın. Ayakları geniş, kavisli, sivri, uzun tırnaklı.

Sesli versiyonuna ulaşmak için: https://www.youtube.com/watch?v=e9fGlXGtmVg

Devamı için Tıklayınız

Flamingo

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş fotoğraf karesinde flamingo,  diğer flamingolarla birlikte sığ bir suda. Yan şekilde ayakta duruyor.

Pembe ve turuncu renkli tüylere sahip kuşun boyu 130 cm. Boyun ve baş kısmı, bir insanın el parmaklarını birleştirerek bilek içine kıvırmasıyla oluşan görüntüye benziyor. Kısa tüylerle kaplı boynu, yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve ince. Baş kısmı yumruk büyüklüğünde… Yüzünün iki yanında, göz bebekleri siyah renkte olan, yaklaşık 4 mm’lik sarı, yuvarlak gözleri var. Gözlerinin hemen altında, beyazlı kahverengili gagası başlıyor. Öne doğru ilerleyen gaga daha sonra aşağı doğru kıvrılarak siyah renge bürünüyor.  Yarım daire şeklindeki gövdesi, yer yer uzunluğu 20 cm’i bulan açık pembe ve koyu turuncu tüylerle kaplı. Tüyler, yan kısımlarda kanatları oluşturuyor. En dikkat çekici uzvu, karnının alt kısmında, ortadan çıkan 90 cm uzunluğundaki ince 2 bacağı. Koyu pembe bir eklemle iki bölüme ayrılan bacağın üst kısmı açık yeşil, alt kısmı ise beyaz renkte. İnsanlar tarafından üst kısma, kuşların göç yolları hakkında bilgi toplama amaçlı kullanılmak üzere, halka takılmış. Beyaz kısım, koyu pembe renkte perdeli ayaklarla son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Fil

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz vakti doğal ortamında olan fil yandan çekilmiş haliyle fotoğraf karesinde.

3 m uzunluğunda, 3,000 kg ağırlığında. Buruşmuş derili koyu gri renkteki vücudunda tüy yok. Ters bir üçgene benzeyen başındaki dikkat çekici organları hortumu ile kulakları. Oldukça geniş, büyük ve yelpazeye benzeyen kulakları, başının iki yanından ağız bölgesine kadar uzanıyor; 90 cm uzunluğundaki burnu ise oldukça güçlü görünümde bir hortuma benziyor ve aşağı doğru sarkarak uç kısmında içe doğru kıvrılıyor. Hortumun hemen altındaki ağız kenarlarından, kırılmadan önce 20 cm uzunluğunda olduğu anlaşılan 2 diş çıkıyor. Sağdaki diş tam ortadan kırılmışken soldaki dişin uç kısmı kırılmış. Yüzünün iki yanındaki siyah gözleri, damla biçimde. Yerden yaklaşık 80 cm yukarıda duran gövdesi, arka tarafa doğru biraz alçalıyor. Önde iki ve arkada 2 olmak üzere, vücudunu taşıyabilecek güçte toplam dört bacağı var. Ayağı adım atmak için havada duran sol ön bacak hariç diğer bacakları yere düz bir şekilde iniyor. Her bir ayağı yuvarlak ve 5’er tırnaklı. Cinsel organı, arka bacaklarının arasında, gövdenin alt kısmında, aşağı sarkık bir biçimde duruyor. Vücuduna oranla ince sayılabilecek 40 cm’lik kuyruğu ise yere doğru iniyor ve uca doğru sivriliyor.

Devamı için Tıklayınız

Eşek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Çitle çevrelenmiş, yemyeşil bir alanda yandan çekilmiş eşek. Yüzünde kırmızı, tasmaya benzeyen bir kayış var.

140 cm uzunluğunda, 100 kg ağırlığında olan eşek, otluyor. Kahverengi ve beyaz renkli tüylere sahip… Kafasıyla sırtı arasında 5’cm uzunluğunda tüyler var ve esintinin etkisiyle olsa gerek dik duruyorlar. Geniş ters koni şekline benzeyen başının üstünde iki sivri kulağı var. Damla biçimindeki siyah gözleri yüzünün iki yanında duruyor. Öne doğru 15-20 cm çıkık bir biçimde duran yüzü, birbirine paralel duran burun ve ağızla son buluyor.  Burnu,  iki yanında duran iki delikten; kapalı şekilde duran ağzı ise ince iki siyah çizgiden oluşuyor. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki öndeki ve arkadaki 2’şer bacağı, eklem yerlerinden hafifçe kırılmış olduğu için 2 cm yükseklikteki koyu kahve toynaklar biraz önde duruyor. Arka bacaklarının arasından, püsküle benzeyen 50 cm uzunluğundaki kuyruğu sarkıyor.

Devamı için Tıklayınız

Domuz

Betimleyen: Damla YILMAZ

Domuz, gündüz çekilmiş fotoğraf karesinde mavi bir gökyüzü altındaki yeşil çimenler üzerinde diğer domuzlarla birlikte ayakta duruyor. Yakın planda ve yüzü objektife dönük.

Yaklaşık 120 cm uzunluğunda ve 100 kg ağırlığında. Tüyleri kısa, sert ve pembe renkli.  Bedeninin arka ayaklar dâhil yarısına gri renkli benekler hâkim. Başı, ileri ve hafif aşağıya uzanan ters, geniş koni şeklinde… Kafasına oranla büyük sayılabilecek üçgen biçimindeki kulaklarının tepesi uzun ve birinin sağ alt, birinin sol alt kenarı içe doğru kıvrık. Alnında, boydan boya üzeri tüylerle gölgelenmiş siyah kalın bir şerit var. Yüzünün iki yanındaki siyah irisli gözleri yarım daire şeklinde ve oldukça yorgun görünüyor. Öne doğru uzayan yüzü, 5-6 cm genişliğinde, daire şeklindeki küt bir burunla son buluyor. Altı hafif oval ters bir kalbe benzeyen ve üst kısmı siyah tonda olan ucunda, düğme biçiminde iki delik var. Ters üçgen şeklindeki ağzı küçücük… Görünen alt dudağı ince ve pembe renkte… Öndeki ve arkadaki yaklaşık 40 cm uzunluğundaki 4 bacağı da yere düz bir şekilde iniyor. Her bir ayağında 2’si toynaklaşmış, 2’si yere değmeyen 4 parmağı var. Kuyruğu ise 10 cm uzunluğunda ve kıvrık.

Devamı için Tıklayınız

Dev Kara Kaplumbağası

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kaplumbağa, gündüz çekilmiş fotoğraf karesinde seyrek otlu toprak alanda, ayakta duruyor.

Boyu 130 cm, ağırlığı 270 kg olan kaplumbağa boz renkli. Vücudu, sert kabuk ve onun altında kalan buruşuk derili bölümden oluşuyor. Aynı fil derisi gibi deri katmanları üst üste yığılmış. Oval biçimli kabuk kısmı, arka bacaklardan boyna ve yanlardan alt kısma kadar bedeni sarıyor. Kabuğun üzeri muntazam olmayan ancak kaba olarak kareye benzetilebilecek bölümlere ayrılmış. Sınırları keskin olan bu bölümler bombeli şekilde duruyor. Bacaklarında da küçük küçük biçimde aynı bölümlerden var. Gövdesinde ise beyaz renkte, içe içe geçmiş zikzak şekilleri bulunmakta. Boyun ve baş bölgesi, eli yumruk yapılmış bir kola benziyor. Tek farkı, boynunun bir kol kadar uzun olmaması… Yüzünün yanlarında 1,5 cm’lik iki siyah gözü var. Öne doğru az bir çıkıntı oluşturan burnu, 2 küçük delikten ibaret. Hemen altında, gözlerle aynı konuma gelene kadar uzayan ince bir ağzı var. Ön ve arka tarafında, birbirinden ayrık duran, 30 cm uzunluğunda 2’şer bacağı var. 5 parmaklı ayakları ise daire biçiminde. Arka bacaklarının arasında 15 cm uzunluğunda ve uca doğru sivrilen bir kuyruk bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Baykuş

Betimleyen: Damla YILMAZ

Baykuş, gündüz vakti çekilmiş fotoğraf karesinde bulanık bir ağaç ile mavi bir gökyüzünü arkasına almış, yüzü dönük ve kanatlarını açmış bir biçimde objektife doğru uçmakta.

Yaklaşık 35 cm uzunluğunda, 5 kg ağırlığında. Silindire benzeyen koyu gri renkteki vücudunun iki yanından, zafer işareti şeklinde iki kanat çıkıyor. Açık kahve, beyaz ve gri rengin hâkim olduğu kanatlar, yere paralel bir şekilde kırılarak sağa ve sola doğru açılmış. Kısa beyaz tüylerle kaplı, elmaya benzeyen yüzünün iki yanında, birbirine çok uzak durmayan, düğme gibi iki siyah gözü var. Aşağı doğru sarkık hafif geniş burnu, ucunda 1,5 cm uzunluğunda, tırnağa benzeyen pembe bir gagayla son buluyor. Kanatlarının yarısı kadar uzunlukta olan kuyruğu da kanat gibi açılmış. Vücudunun arka bölümünde bulunan, kahverengi, 10 cm uzunluğundaki 2 bacağı aşağı doğru sarkmış. Kanca tırnaklı parmaklarından yanlızca 3’er tanesi seçilebiliyor.

Devamı için Tıklayınız

Bal Arısı

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş bulanık fonlu fotoğrafta bal arısı, turuncu ve sarı renklerdeki çiçeğin yakınında uçar vaziyette havada.

Yaklaşık 1,5 cm boyunda ve yarım cm genişliğindeki arı, sarı ve siyah renkli kısa tüylere sahip. Bütün vücudu kitinli, kalınca bir katmanla örtülü… Gövdesi kuyrukta daralan haliyle koni şekline benziyor.

Oval biçimdeki 3 mm’lik başının neredeyse yarısını simsiyah, dik duran oval bir göz doldurmakta. Başının sarı renkteki ön kısmından çıkmış olan 2 adet siyah renkli duyarga, kırılarak yere paralel zafer işareti oluşturmuş. Gözünün hemen altından başlayan siyah, yuvarlak çenesine, sert bir kabuk gibi görünen, boyu yaklaşık yarım cm uzunluğunda, ince, kıvrık ve sivri bir yardımcı çene eşlik ediyor. Kafasının hemen ardından, yaklaşık yarım cm uzunluktaki göğüs kısmı geliyor. Yoğun tüylü bölgenin ön kısmından 2, arka kısmından önlü arkalı 2’şer tane 4 bacak çıkmakta. Göğüs kısmından sonra gelen, sarı başlayıp vücudunun son bölmesine doğru siyah rengini alan, silindir şekildeki mide kısmının üstünde aralıklı 4 siyah çizgi var.  Bacakların hepsi tüylü ve siyah renkte… Ön ve arka bacaklar yaklaşık 1 cm uzunluğunda ve yana doğru çıkıp eklem yerlerinden kırılarak aşağı sarkmış. Diğer bacaklarla kıyaslandığında onların yarısı kadar uzunlukta olan orta bacak ise bir yay şeklinde duruyor. Göğüs kısmının üstünden yaprağa benzeyen, şeffaf olduğu için dokuları görünen iki kanat çıkmakta. Ön kanat 1 cm’ken arka kanat 6 mm uzunlukta.

Devamı için Tıklayınız

At

Betimleyen: Damla YILMAZ

Fotoğraf karesinde olan at, batmakta olan güneşin sıcak tondaki ışınlarının aydınlattığı çitlerle çevrilmiş kurak bir toprakta koşar vaziyette.

Yaklaşık 170 cm uzunluğunda ve 230 kg ağırlığında olan at, açık kahverengi olan diğer yerleri, yelesi ve kuyruğu hariç beyaz renkte. Boyun kısmı yaklaşık 30 cm uzunluğunda.  Geniş koni şeklindeki aşağı doğru uzanan başının üstünde, 7-8 cm uzunluğunda, 2-3 cm genişliğinde yaprağa benzeyen sivri iki kulağı; kulaklarının ortasında, alnını kaplayan perçem gibi bir tutam tüy var. Tüyler, sırt kısmına doğru iki katı kadar daha uzayarak saçı andıran bir görünüme kavuşuyor. Yüzünün iki yanındaki göz kapaklarının yarıya kadar örttüğü koyu kahverengi gözleri, insan gözüne benziyor. Burun kısmı yaklaşık 20 cm ileri doğru çıkıntı oluşturmuş. Siyah burun delikleri neredeyse gözleriyle aynı boyutta ve dik oval şeklinde. Deliklerin hemen altında kahverengi ağız bölgesi bulunuyor. Dudakları ince birer çizgi hâlinde ve gülümsüyor gibi. Işık sayesinde burun ve ağız kenarından çıkan tüyler açık şekilde görünüyor. Kaslı bir gövdeye sahip olan atın 2 önde 2 arkada olmak üzere her biri 90 cm uzunluğunda toplam 4 bacağı var. Ön sağ bacağı diz kısmından kırılmış hâlde durduğu için toynağı havada. Soldaki ise yere düz bir şekilde basıyor. Arka sağ bacak öne doğru adım atmış, sol bacak ise yerden kalkmaya hazır bir hâlde duruyor. Her bir bacağında 2 cm yüksekliğinde siyah renkli toynakları var. 50 cm uzunluğundaki kuyruğu tıpkı toplanmış bir kadın saçı gibi uçlara doğru kıvrılmış.

Devamı için Tıklayınız

Erkek Aslan

Betimleyen: Damla YILMAZ

Erkek aslan, gündüz çekilmiş fotoğrafta kütük yığının önünde, kurumuş otların üzerinde duruyor.

Yaklaşık 90 cm’i kuyruk olmak üzere boyu 270 cm’e yakın. 250 kg ağırlığındaki vücudu krem renge çalan çok açık kahverengi yatık, kısa tüylerle kaplı. Alt kısmı oval şekilde bir kalbe benzeyen başının etrafı 10-15 cm uzunluğunda, bedeninin neredeyse yarısına kadar uzanan saça benzeyen tüylerle; yeleyle çevrili. Kafasının iki yanında yarım daire şeklinde iki kulağı var. Damla şeklindeki gözleri yaklaşık 2 cm uzunlukta. Öne doğru hafif bir çıkıntı oluşturan beyaz tüylü geniş burnunun ucu, siyah renkte ve ters üçgene benziyor. Ağzı açık duran aslanın etli alt dudağı siyaha yakın koyu kahverengi, üst dudağı ise ince bir çizgiyle burna bağlanıyor. Biraz ileri uzanmış gibi görünen ön alt çenesi bembeyaz tüylerle kaplı… 2 adet olan ön bacakları yere düz basan ayaklarıyla insan koluna benziyor. Aynı sayıda olan arka bacakları ise ters üçgene benzeyen üst kısmın bitiminde eklemlerden kırılıyor ve ayaklar öne doğru duruyor. Ön ayakları 5; arka ayakları 4 parmaklı. Yaklaşık 10 cm’lik kuyruğu, uca doğru inceliyor ve siyah, ponpona benzeyen bir tüy yumağıyla son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Dişi Aslan

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş karede kurak bir alanda olan ve yan vaziyette duran dişi aslan, yüzünü objektife doğru çevirmiş.

70 cm’i kuyruk olmak üzere aslanın boyu 210 cm’e yakın. 130 kg ağırlığındaki vücudunun genelinde yatık şekilde duran açık kahverengi kısa tüyler var. Vücudunun iç kesimlerindeki, boynundaki ve ağız kısmındaki tüylerin rengi beyaz. Vücudu, üstte kuyruk bölümüne kadar düz; altta karın bölgesinde kavisli. Karında bir tane siyah uçlu meme görünüyor. Ters üçgen şeklindeki başının üstünde, yarım daire biçiminde ve iç kısımları tüylü iki kulağı var. Geniş alınlı. Köşeli çenesi oldukça belirgin… Damla şeklindeki kahverengi gözlerinin arasındaki burnunun siyah uç kısmının alt ortasından üst dudağına doğru siyah derin bir çizgi iniyor. Görüntü bu haliyle ağzı üçgen biçiminde bir kokteyl bardağına benziyor. Aslanın açık ağzında, alt yanlarda yaklaşık 2 cm’lik iki sivri dişi ve bunların arasında yer alan 5 küçük dişi ile içeride duran pembe bir dili var. Siyah dudaklarının üst ve alt kısmı beyaz tüylerle kaplı… İki önde, iki arkada olmak üzere toplam dört bacağı var. Beş parmağı olan ön ayakları düz bir şekilde yere iniyor. Arka ayaklar ise ters üçgene benzeyen üst kısmın bitiminde eklemlerden kırılıyor ve 4 parmaklı ayaklar öne doğru duruyor. Yaklaşık 7-8 cm’lik kuyruğu uca doğru inceliyor ve siyah, ponpona benzeyen bir tüy yumağıyla son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Fare

Betimleyen: Kubilay KARA

Fotoğraftaki farenin gövdesi 5-10 santimetre boyunda, eni ise bunun yarısı sayılabilecek bir genişlikte. Omurgasının orta kısmı, yukarı doğru evrimleşmiş ve kambur bir görüntü kazandırmış hayvana. Bundan dolayı vücudunun orta kısmı yanlara doğru daha geniş ve iri. Gövdesi ve kafası, kısa kahverengi sivri tüylerle kaplı. Farenin boynu kısa ve gövdesine yakın. İri kafası, gövdesinin yarısı bir büyüklükte ve yine aynı renge sahip. Yanakları orta kısımları dışarı doğru genişleyen iki keseden oluşuyor ve omuzlarına doğru iniyor. Yassı, eğimli uzun burnu sivri bir yapıda ve anten gibi dik kıllarla çevrelenmiş. Burnunun ucu kare sayılacak bir genişlikte ve iki delikten oluşuyor. Ağzı küçük, alt ve üst çenenin ön kısmında birer santimetrelik sivri iki dişi var. Büyük kulakları birkaç santimetre çapında ve yanakların üstüne yerleşmiş. Kulaklar geniş, oval bir yapıya sahip ve uçlara doğru üçgeni andıran bir kıvrımda. Kulaklıkların dışı tüylerle kaplı, içi ise tüysüz. Gözleri kulak ve ağzın ortasında, burnun yanında ve küçük bir boncuk gibi tamamen siyah renkte.

Farenin ayakları vücuduna çok yakın. Özellikle ön iki ayağı, arka iki ayağına göre daha küçük evrimleşmiş. Ayaklar, uzun bir bilek ve beş tane tüysüz parmaktan oluşuyor. İnsan elini andıran ayakların parmak ucunda keskin, küçük tırnaklar var.

Arka ayaklarının birleştiği noktadan kuyruğu başlıyor; çapı bir santimetre civarında, uca doğru bu uzunluk bir iğne görünümünü alarak inceliyor. En az gövde kadar uzun, üzerinde tüy yok, gövdeyle aynı renkte ve yere bitişik duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Kanguru

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş fotoğrafta, açık mavi renkli bir gökyüzünün altında yan yana sıralanmış tepelerin, ötelerde koyu mavi renkli olup kıyıya doğru tonu bir hayli açılan okyanusun fonu oluşturduğu, beyaz bir kumsalda kanguru duruyor.

Uzunluğu 1,5 m, ağırlığı 100 kg kadar. Ters üçgene benzeyen bir başı var. Yüzünün iki yanında bulunan damla şeklindeki iri gözleri siyah, kısa üst kirpikleri kahve tonunda.

Öne doğru hafif çıkık olan burnunun ucu yuvarlak, tüysüz ve koyu kahverengi. Ters bir yay oluşturan burun delikleri siyah renkte. Burnunun kenarlarından ileri doğru uzamış ince, uzun tüyler var.  Küçük ince ağzı ters üçgen biçiminde…  Üst dudağı ince bir çizgi halinde neredeyse görünmüyor. Ağız, yarım cm derinliğindeki bir çizgiyle burna bağlanıyor.  Başının üstünde 15 cm uzunluğunda, içe doğru kıvrık ve tüylü 2 kulağı var. Dizi olmayan insan bacağına benzeyen arka bacakları, yaklaşık 50 cm uzunluğunda. Ayaklar, bilek kısımlarından birbirine daha yakın durması sebebiyle hem gövdeye hem de parmak uçlarına doğru zafer işareti şeklinde bir açı oluşturuyor. Koyu kahverengi 4 parmağın olduğu ayakları, bacak boyuyla aynı uzunlukta. Uzunluk ve genişlik olarak arka ayakların yarısı kadar olan ön ayaklar, aşağı doğru sarkmış ve ayraç şeklini almış. Koyu kahverengi 5 parmak ve 2 cm uzunluğunda kavisli tırnaklar görünüyor.  Yaklaşık 1 m uzunluğundaki uca doğru incelen kuyruk, 30 cm genişliğinde.  Rengi de uca doğru açıktan koyu kahveye dönüyor. Kuyruğuyla arka bacakları arasında daire şeklinde, beyaz tüylü, şişkin, sarkık bir kese var.

Yan şekilde arka ayaklarının üzerinde duran kanguru, yüzü dönük şekilde objektife doğru bakıyor. Vücudu, ağırlıklı olarak kızıla çalan kahverengi; bazı yerleri ise beyaz tüylerle kaplı. Cılız gri gölgesi beyaz kuma vuruyor.

Devamı için Tıklayınız

Kuzgun

Betimleyen: Yasemin ERKUL

Kuzgun, gündüz çekilmiş bir fotoğrafta çok küçük taşların oluşturduğu bir topraklık alan üzerinde duruyor.

Bir kuş türü olan kuzgunun boyu 20-30 cm kadar, ağırlığı 1 kg’dan fazla değil, bacakları ise ortalama 2-3 cm uzunluğunda. Tüyleri simsiyah ve parlak. Boyun ve kanat kısımlarındaki tüyler halka halka, gövde ve kuyruğundaki tüyler ise düz ve uzun. Ortalama 1,5 cm olan siyah gagası, tüm yüzünü kaplayacak kadar iri. Gagasının yarısından başlayıp başının üzerine doğru devam eden kısa tüyler var. Gagasının iki yanındaki gözleri ise yine siyah, çok küçük ve yuvarlak. Kanatları, arkada kuyruğuyla birleşecek kadar uzun.

Devamı için Tıklayınız

İbibik Kuşu

Betimleyen: Sultan KEKLİK

Gündüz saatlerinde çekilmiş fotoğrafta, halk arasında Çavuş Kuşu olarak da adlandırılan bir İbibik Kuşu… Yakın planda, karenin ortasında. Üzerinde yer yer kısa otlar ve yeşili turuncuya dönmüş yosunlar olan bir kayanın, diğer yerlerine göre daha düzlük bir noktasında duruyor. Sağ tarafındaki geniş alan flu; kayalar ve uzun yeşil otlar zar zor seçiliyor.

Siyah üçgen kuyruklu, kısa bacaklı kuşun uzunluğu 28 cm kadar. Başında, gagasının yüz kısmından başlayıp kafasının arkasında biten uzunlu kısalı bir tüy demeti; sorguç var. Turuncu renkteki tüylerin kimisinin ucu siyah, kimisinin ucu hem siyah hem beyaz renkte… Ortalama 2cm kadar uzunluğu olan siyah ince gagası, yay biçiminde hafif kıvrık. Boncuğa benzeyen siyah küçük gözleri pörtlemiş gibi oldukça belirgin. Yüzü ve karnının bitimine kadar olan kısmın tüyleri açık kahverengi… Hafif şişkin karın kısmında yer yer siyah tüyler var. Bacağıyla kuyruğu arasında kalan kısım beyaz renkte.

Sırtı ve kuyruğunun başlangıcına kadar uzanan kısa kanatları ise hem siyah hem beyaz renkte… Renkler bir siyah bir beyaz şekilde yatay olarak birbirini takip etmekte.

Devamı için Tıklayınız

Leylek

Betimleyen: Dilek ÖZKAN

Leylek, gündüz çekilmiş bir fotoğraf karesinde yan vaziyette, sola dönük, kuru ve yapraksız bir ağaç dalında ayakta durmakta.

Leylek; uzun boyunlu, uzun ve ince bacaklı, uzun gagalı ve siyah-beyaz tüyleri olan kanatlı bir kuş türü. Gövdesinde ve başında beyaz renk bulunan leyleğin, kanat başlangıcı beyaz olup, uçlarında siyah renkte kalın ve eksenli tüyler var. Leylek büyük bir kuş olup boyu 100-120 cm uzunluğunda, yaklaşık 3-4.5 kg ağırlığında, kanat açıklığı ise 155-215 cm. Boyun ve baş kısmı, işaret parmağının büküldüğünde oluşturduğu görüntüye benziyor. Yumruk büyüklüğünde olan kafası aşağı doğru çıkık ve elipsimsi bir biçimde, boynu ise çocuk kolu inceliğinde, yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda ve kısa tüylerle kaplı. Yüzünün iki yanında çevresi siyah ve iris rengi gri olan badem gibi küçük gözleri var. Gözlerinin hemen altında turuncu renkte, 20-25 cm uzunlukta uzun ve sivri gagası bulunuyor. Yatay, dar ve elips bir gövdeye sahip olan leyleğin, 10-15 cm uzunlukta beyaz tüyleri var ve bu tüyler yan kısımlarda uçları siyah olan kanatları oluşturuyor. Gövdesinin alt kısmında, yaklaşık 60 cm uzunlukta turuncu iki ince bacağa sahip. Bacaklarının eklem yerleri oldukça belirgin ve eklem yerlerinden hafif kırılmış halde bükük bir şekilde duruyorlar.

Ayaklarında toplam 4 tane kavisli tırnak var; 3 tanesi önde 2-3 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde ve birbirinden ayrık, 1 tanesi ise arkada ve 1-2 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde.

Devamı için Tıklayınız

Geyik

Betimleyen: Fatmanur TETİK

Fotoğrafta bulunan geyik sarı ve kısa otların arasında, yüzü objektife dönük ve ayakta durmakta. Geyiğin arkasında bulanık, yeşil yapraklı ağaçlar var. Geyiğin ayakları otların arasında kaldığı için görünmüyor.

Geyiğin boyu 1,40 m, ağırlığı yaklaşık 150 kg kadar. Vücudunun tamamı kahverengi ve kısa tüylerle kaplı. Gövdesi dikdörtgen şekline benziyor. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda kalın ve geniş boynu var. İnsan kafasının iki katı büyüklüğünde olan kafası ters üçgene benziyor. Kafasının iki yanında biri sağda ve biri solda olmak üzere yaklaşık 2 parmak uzunluğunda, üçgen şeklinde ve içi beyaz renkli tüylerle kaplı olan 2 kulak var. Kulakları dik ve kulak içleri öne bakıyor. Yukarı doğru yay şeklinde açılan ince, dallanmış, uçları sivri ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda 2 kahverengi boynuzu bulunmakta. Boynuzlar biri sağda biri solda olmak üzere başın tepesinde, kulaklar altında kalıyor. Kahverengi tüylü yüzünde geniş alnı, yüzünün sağ ve sol tarafında kulaklarla aynı hizada ve birbirinden ayrık duran siyah zeytine benzeyen gözleri var. Gözlerinin altında öne çıkık, büyük ve etrafı beyaz tüylü siyah burnu bulunmakta. Burnunun altında kapalı ve düz duran ağzı var. Dikdörtgen gibi olan çenesi ağzının altından geriye doğru uzanıyor. Yaklaşık 60 cm uzunluğunda 2 ön ve 2 arka bacağı bulunmakta ve geyik 4 ayağının üzerinde duruyor. Arka bacakları eklemlerden kırılmış şekilde durmakta. Gövdesinin bittiği yerde yaklaşık 2 işaret parmağı uzunluğunda ince ve tüylü kuyruğu bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

Sırtlan

Betimleyen: Hasan Bora AYDIN

Fotoğrafta görülen sırtlanın boyu yaklaşık olarak bir metre, eni ise; yaklaşık olarak 80 santimetre.

Fiziksel ebatları ile bir köpek gibi olmasına rağmen, kediye daha çok benziyor. Sırtı düz fakat omurgası kafasına doğru yukarı doğru yaklaşık 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde ivmede. Önde ve arkada ikişer adet olmak üzere toplam dört ayağa sahip. Vücudundaki ivmeden dolayı, arka ayakları daha kısaymış gibi görünüyor. Ayrıca arka baldırları dışa doğru bir açı oluşturmakta fakat dirsekten itibaren içe doğru başka bir açı oluşturmuş. Ayakları tıpkı iri bir kedinin patilerini andırmakta ve uçlarında pençeleri var.

Arka ayaklarının gerisinde çok uzun sayılmayacak yaklaşık 8 santimetre çapında yere dik sarkan tüylü bir kuyruğu bulunuyor. Kafası, küçük bir ayı yavrusuna benzemekte. Kafasının ortasında sayılacak bir bölgede birbirine 3 santimetre mesafede iki siyah gözü var. Her iki gözüne, yaklaşık olarak 3 santimetre  çapraz olarak yukarıda birbirine tahmini 10 santimetre mesafe ile yayvan kulakları yer alıyor. Kulakları uç kısmına doğru sivrilmekle beraber, yaklaşık olarak 10 santimetre çapında. Tüm vücudunu saran tüyleri; genelde kirli sarımtırak, yer yer daha koyu taba ve açık bej renkte. Ayaklarının dirsekten aşağısı düz renkte ve yok denecek kadar az tüylü. Tüylerinin üzerinde sık sık ve irili ufaklı tıpkı çil gibi siyah lekeler bulunuyor. Kafası düz kahverengiye daha yakın bir renkte ve üzerinde bu siyah lekelerden var. Öne doğru çıkıntı yapan burnu siyah renkte ve üzerinde iki burun deliği bulunmakta. Burun delikleri arasındaki mesafe ise; yaklaşık  olarak 2 santimetre. Ön iki ayağının üzerinde bulunan  göğsü oldukça dik görünüyor; karnı ile sırtı arasındaki mesafe aşağıya sarkık ve  oldukça geniş. Bu mesafe ise; yaklaşık olarak 55 santimetre civarında.

Devamı için Tıklayınız

Koyun

Betimleyen: Damla YILMAZ

Koyun, güneşli bir günde çekilmiş fotoğraf karesinde yemyeşil otlarla kaplı alanda sürünün içinde, ayakta duruyor.

Yaklaşık 1,5 m boyundaki koyunun ağırlığı 60 kg kadar. Vücudu krem rengi, yumuşacık kısa tüylerle kaplı. 15-20 cm’lik boynun ardından gelen, aşağı uzanan baş kısmı geniş, ters koni şeklini andırıyor. Yüzünün üst kısmının yanlarında, kapakları dâhil insan gözüne benzeyen 2 gözü var. Başının yanlarından aşağı sarkmış, yaklaşık 15 cm uzunluğundaki kulakları oval biçimde. İleri doğru çıkıntı oluşturan burun kısmının ucunda iki siyah delik, onların hemen altında ise çizgi şeklinde,  belli belirsiz gülümseyen dudakların oluşturduğu ağız bölgesi var. Kaba bir şekilde silindire benzeyen gövdesinin ön ve arkasında, çift toynaklı ayakların bulunduğu yaklaşık 30 cm uzunluğunda 2’şer tane bacağı var. Ön bacaklar düz bir şekilde dururken arka bacaklar eklem yerlerinden kırılmış bir hâlde duruyor. Gövdesinin arka kısmında 10 cm’den kısa, yuvarlak bir kuyruğu bulunuyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Kedi

Betimleyen: Damla YILMAZ

Turuncu ve beyaz renkteki bir duvarın önünde, kahverengi fayanslar üzerinde duran, yandan çekilmiş kedi, yaklaşık 60 cm uzunluğunda ve 4 kg ağırlığında. Tekir cinsi. Vücudu desen oluşturan, kısa, kahveli siyahlı tüylerle kaplı.

Bir elma büyüklüğünde ve ters üçgene benzeyen baş kısmının tepesinde, sağda ve solda yarım daire şeklinde iki kulağı var. Yüzünün iki yanında damla şeklinde, siyah göz bebekleri dik oval olan yeşil iki gözü bulunuyor. Burun kısmı aşağıya doğru uzayıp iki ufak deliği olan pembe renkli ters üçgen bir uçla sonlanıyor. Burun ucundan ağza inen ince siyah çizgi, her iki yana bir yay gibi uzayarak dudak çizgisini oluşturuyor. Burun kenarlarından çıkan 5-6 cm uzunluğundaki sert, beyaz renkli 10’ar tüy, bıyık görevi görüyor. Kedinin boyun kısmı kısa.  Silindir şeklindeki gövdesinin ön ve arka tarafından, 15 cm uzunluğunda 2’şer bacak çıkmakta. Patilerinde 5, arka ayaklarında 4 parmak var. Gövdenin arka tarafında 20-25 cm uzunluğunda, yere doğru inen, silindir şeklindeki tüylü kuyruğu uç kısmında kıvrılarak son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Kobra

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kobra, gündüz aydınlığında çekilmiş bulanık fonlu fotoğraf karesinde ahşap yer tahtaları üzerinde.

Yaklaşık 2m uzunluğundaki kobranın derisi, açık kahverengi üzerine koyu kahverengi simetrik altıgenlerden oluşuyor. Yılanın yetişkin bir erkek kolu genişliğinde ve silindir şeklinde olan vücudu, kıvrım kıvrım duruyor ve uca doğru inceliyor. Yerden 30 cm kadar yüksekte duran, yaklaşık 10 cm uzunluğundaki baş kısmı, silindirin üstten ezilmiş hâline benziyor. Yüzün iki yanında bulunan, 3-4 mm genişliğindeki yuvarlak beyaz gözlerin içinde, dik oval şekilde göz bebekleri var. Uca doğru, her iki yanda burun delikleri yer alıyor. Kobra, 10 cm kadar uzunluğu olan ve pipete benzeyen pembe dilini dışarı çıkarmış. Aşağıya sarkan dilin uç kısmı bölünerek ağaç dalı gibi iki yana ayrılmış halde.

Devamı için Tıklayınız

Kelebek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Makro çekim yapılmış olan kelebek, yeşil fon önünde duran pembe yapraklı bir çiçeğe konmuş.

Baş, göğüs ve karından oluşan kısmı yaklaşık yarım cm uzunluğunda. Kahverengi üzerine beyaz beneklerin olduğu gövdeden çıkan kanatların uzunluğu 4 cm kadar.

Kelebeğin yuvarlak baş kısmı, vücuduna oranla oldukça küçük. Yüzünün yanlarında, yuvarlak 2 adet petek göz var. Yarım cm’lik 2 siyah anten, gözlerinin arasından çıkmış ve zafer işareti oluşturuyor. Yüzün ortasından ileriye doğru uzanan antenlerle benzeyen hortum, yarısında aşağı doğru kıvrılmış. Göğüs kısmının arka tarafından art arda 2’şer bacak çıkıyor. Yarım cm’lik bacaklar, yere paralel çıkıp eklemlerinden kırılarak dik bir konuma gelmiş. Yan duran bir üçgene benzeyen, altları hafif dalga dalga olan kahverengi kanatlar üst ve alt olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Üzerleri damarlarla ayrılmış gibi bir görüntüde ve her aralığın üst tarafında birbirine benzer, uzunlu kısalı, geniş, beyaz şekiller; alt kısmında ise leke gibi duran, aynı renkte ovalimsi şekiller var. Beyazın kahverengi üzerinde oluşturduğu desenler iki kanatta da benzer.

Devamı için Tıklayınız

Kartal

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kartal, gündüz aydınlığında çekilmiş fotoğraf karesinde bulutsuz, masmavi gökyüzünde.

Yaklaşık 80 cm boyunda, 4 kg ağırlığında olan kuş, bir uçtan diğerine 200 cm kadar uzunluğu olan kanatlarını açmış, gökyüzünde süzülüyor. Tüyleri baş kısmında kısa, diğer yerlerde 5 ila 20 cm uzunlukta ve gri, kahve, beyaz renklerde. Başı bir yumruk büyüklüğündeki kartalın gözleri, ters üçgen şeklindeki yüzünün iki yanında, daire şeklinde ve sarı renkte. Göz bebekleri ise 1 cm’lik göze nazaran büyük. Sarı renkli gagası öne doğru çıkıntı oluşturmuş. Gaganın burun deliklerinin de bulunduğu üst kısmının ucu, içe doğru kıvrık.  Uzun tüylerle kaplı gövdenin orta kısmından çıkan bacaklar aşağı doğru sarkıyor. Bacaklardaki tüyler, sarı renkli pençelere kadar uzanıyor. Uzun ve siyah tırnaklı parmaklardan 3’ü önde, biri arkada… Sağ pençe içerisinde yakalanmış bir av görünüyor. Gövdenin yanlarından çıkan kanatlar, tüy katmanlarından oluşuyor. Üst katmandaki tüyler kısa ve kahverengiyken alt katmanlardaki tüyler 20-25 cm uzunluğunda ve gri renkte. Kanatların uç noktaları parmakları açık bir ele benziyor.

Devamı için Tıklayınız

Karınca

Betimleyen: Damla Yılmaz

Doğada, makro çekimi yapılmış 2 mm kadar uzunluğu olan, yan şekilde duran karınca koyu kahverengi tonda…

Oval bir başı, silindire benzeyen bir göğsü ve oval bir karnı var. Başının iki yanında sayısız lenslerden oluşan, siyah renkli petek gözleri var. Gözleri arasından çıkan iki duyargası kafasının iki katı büyüklüğünde… Yüzün öne doğru sivrilen bölgesinde, kısa ama güçlü 2 çene uzantısı yer alıyor. Göğüs kısmının ön, orta ve arka kısmından çıkan ince ve eklemli bacaklarının uzunluğu, neredeyse karıncanın boyuna eşit… Karın kısmı, başının iki katı kadar büyüklükte ve 3 koyu kahve çizgiyle çevrili.

Devamı için Tıklayınız

Kara Sinek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Yeşil bir fon önünde yan şekilde duran, makro çekimi yapılmış karasinek. 7-8 mm uzunluğunda, füme renkte.

Yuvarlak başında en dikkat çeken uzvu, oval gözleri. Yanlarda dik bir şekilde duran ve yüzün yarısından fazlasını kaplayan kahverengi gözleri, 4,000 noktadan oluştuğu için birleşik göz olarak adlandırılıyor. Ağzı açık duran sineğin siyah renkli alt dudağı öne doğru sivrilerek uzuyor. Ağız çevresinde kısa tüyler var. Başın ardından gelen göğsün ön, orta ve arka kısmından 2’şer bacak çıkıyor. Eklemli bacaklar 5-6 mm uzunluğunda ve tüylerle kaplı. Göğsün üst kısmından ise damarlı yapısı görünen uzun, şeffaf kanatlar bulunuyor. Göğüsten sonra, 4 boğumdan oluşan, üzeri tüylerle kaplı karın kısmı gelmekte.

 

Devamı için Tıklayınız

İnek

Betimleyen: Damla YILMAZ

İnek, gündüz vakti çekilmiş fotoğrafta, yemyeşil çimenlerin üzerinde. Yan vaziyette ayakta ve yüvü objektife dönük.

Boyu 1,5 m, ağırlığı ise 500 kg kadar. Kabaca dikdörtgene benzetilebilecek vücudu, iç bölgelerde ağırlıkla beyaz, sırt bölgesinde ise siyah renkte. İleri ve hafifçe aşağı uzanan baş kısmının sağ ve sol tarafında yarım daire şeklinde, 8 cm’lik, yanlara doğru açılmış 2 kulak var. Kafasının tepesinde saça benzeyen 3 cm’lik tüylerin altındaki ters üçgen şeklindeki beyaz alan, yüzdeki tek beyaz bölge. Yüzün iki yanında kulaklarla hemen hemen aynı seviyede, insan gözüne benzeyen iki siyah gözü var. Burun kısmı 15-20 cm kadar öne doğru çıkık bir şekilde duruyor. Islak burun derisinin üzerindeki delikler, gözlerden çok az küçük. Burnun hemen altında, kapalı duran ağzı var. Bedeninin sırt kısmı düzken, karın kısmı aşağı doğru sarkmış. Gövdesinin önünde ve arkasında, yaklaşık 50 cm uzunluğunda 2’şer bacağı var… Her bir ayağı çift toynaklı… Arka bacaklarının arasında duran beyaz ve yuvarlak memenin 2 ucu görünüyor. Kısa bir kısımdan sonra siyahtan beyaza dönen kuyruğu, arka bacaklarının başladığı yere kadar uzanıyor ve kahverengi bir püskülle son buluyor.

Horoz

Betimleyen: Damla YILMAZ

Horoz, gündüz aydınlığında çekilmiş fotoğraf karesinde kümeste. Ayakta duruyor ve yüzü objektife dönük.

Uzunluğu 40 cm, ağırlığı 3 kg kadar. Orta kısmından aşağı doğru eğilmiş silindire benzeyen bedeninin tamamı uzunlu kısalı beyaz tüylerle kaplı. Ufak bir portakal büyüklüğünde olan başının tepesinde, gagaya kadar uzanan ve parmakları açık bir ele benzeyen 4 cm uzunluğunda kırmızı derili ibiği bulunuyor. Yüzünün iki yanında 3 mm’lik, kırmızı çerçeveli siyah gözleri var. Gözlerin sağ ve sol yanından, 4-5 cm uzunluğunda, kırmızı deri parçaları sarkıyor. Bunların ortasında ise 2 cm uzunluğunda kavisli bir gaga var. Kanatlar bedene bitişik bir hâlde duruyor. Kuyruk, yukarı doğru duran 10 ila 20 cm’lik tüylerden oluşuyor. Gövdeden çıkan iki ayak açık pembe renkte…  Ayaklarda, 1’i arkada, 3’ü önde olmak üzere kavisli tırnaklı 4 parmak var.

Devamı için Tıklayınız

Güvercin

Betimleyen: Damla YILMAZ

Güvercin, gündüz aydınlığındaki fotoğraf karesinde kaldırım taşı üzerinde başka güvercinlerle birlikte.

Yandan çekilen kuş, 30 cm boyunda ve 600 g ağırlığında. Vücudu kanat kısımlarında uzun, diğer yerlerde kısa ve ağırlıkla gri renkli tüylerle kaplı. Baş kısmı, ceviz büyüklüğünde ve şeklinde… Yüzünün iki yanında, göz bebekleri siyah olan açık turuncu gözleri var. Öne doğru çıkıntı oluşturan 7-8 mm’lik sivri, siyah gagasının üstünde beyaz bir şerit bulunuyor. Kısa boynundaki parlak yeşilden mora dönen tüyler, kolye gibi duruyor. Safi gri renkli gövdesinin üstünde, yanlara doğru uzanan siyahlı grili kanatlar var. Yaklaşık 7 cm’lik kuyruk ise kanatların arasından dışa doğru çıkmış. Gövdenin orta kısmından 1-1,5 cm uzunluğunda, kırmızı derili ve tüysüz iki bacak çıkıyor. Ayaklarında, siyah sivri tırnaklı, biri arkada, 3’ü önde ve uzunlukları bacak boyuna eş 4 parmak var.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 13940