HAYVANLAR

Kertenkele

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, gri desenli beyaz bir örtünün üstünde duran yeşil kertenkele, önünde duran su dolu mavi su şişesi kapağına sol ön ayağını koyarak hafif yukarı kalkmış.

Kertenkele, iki karış kadar uzunlukta. Yer yer siyah ama ağırlıklı olarak yeşil pullarla kaplı ince ve uzun bir gövdesi var. Oval kafasının üstünde, iki yanda yer alan küçük siyah gözleri yine oval şeklinde. Gözlerinin biraz ilerisinde, yüzünün ucunda küçük noktalar halinde burun delikleri var. Belirgin olmayan boynunun iki yanındaki dışkulak delikleri, kertenkelenin gözlerinden birazcık daha büyük.

Devamı için Tıklayınız

Zürafa

Betimleyen: Zeynep AKÇA (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Gündüz vakti çekilmiş dikey dikdörtgen, renkli fotoğraftaki zürafa; sarı ve yeşil otların içinde, ayakta duruyor. Yaklaşık üç insan boyunda. Zürafanın tüm vücudunu saran kürkü genellikle kahverengi, yer yer beyaz renkte. Kahverengi kürkünde kareyi andıran şekiller yer alıyor. Sırtı eğri bir şekilde ve omurgasından kafasına doğru uzayan boynu bir buçuk insan boyu kadar. Zürafanın boyun bölgesinden sırt bölgesine kadar uzanan kahverengi kıllar mevcut.. Geniş ve ters koni şekline benzeyen başının yanlarında iki sivri kulağı var. Başının üstünde ise iki tane sivri olmayan küçük kahverengi boynuzları mevcut. Boynuzlarının uç bölgeleri siyah renkte. Yüzünün iki tarafında da bulunan damla şeklindeki iri siyah gözlere ve uzun kirpiklere sahip. Öne doğru çıkıntı yapan burnu kahverengi ve üzerinde iki tane büyük burun deliği bulunmakta. Burun deliklerinin şekli kalp görüntüsünü andırıyor ve aralarındaki mesafe yaklaşık olarak iki parmak. Burnunun hemen altında dudaklarını kapalı öne doğru uzatmış bir şekilde ağzı var. Önde ve arkada ikişer adet olmak üzere toplam dört ayağa sahip. Bedenin büyüklüğünden dolayı bacak boyu oldukça uzun ve ince  görünüyor.

Devamı için Tıklayınız

Yarasa

Betimleyen: Kübra Hatice KURT (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Gece çekilmiş ve arka fonu bulanık fotoğrafta yarasa, iki kanadı da açık ve uçar vaziyette havada, objektife doğru uçuyor.

Gövdesi beyaz tüylerle,başı ve yüzü kahverengi tüylerle kaplı. Gözleri ve ağzı boncuk kadar küçük. Gözleri siyah, ağız kısmı, kanatları ve kuyruğu ise kahverengi. Dik kulaklarının iç tarafları beyaz renkte.

 

Devamı için Tıklayınız

Kumru

Betimleyen: Kübra BÜYÜKİŞLER (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Renkli, yatay dikdörtgen olarak çekilmiş bulanık fonlu fotoğrafta bir kumru, gri tonlarında bir taşın üzerinde hareketsiz olarak duruyor. Başını hafif soluna doğru çevirerek kadraja bakmış. Gövdesi yaklaşık olarak bir karış. Gövdesine nazaran küçük bir başı var ve  madeni bir para boyutunda. Kanatları kapalı şekilde duruyor. Neredeyse gövdesinin uzunluğunda bulunduğu taşa doğru uzanan bir kuyruğu var. Ayakları fotoğrafta belli olmuyor ancak bacakları vücuduna göre oldukça kısa. Gagası ise orta uzunlukta, ince aşağıya doğru kavisli duruyor ve ucu sivri.

 

Devamı için Tıklayınız

Uğur Böceği

Betimleyen: Merve AYAR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Bulanık fonlu, yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta uğur böceği, yeşil bir yaprağın üzerinde hareketsiz olarak duruyor.

Uğur böceğinin rengi turuncu ve üzerinde siyah yuvarlak benekleri var. Bütün vücudu yarım bir küreyi andırıyor. Baş ve gövde kısmından oluşuyor. Baş kısmı gövdesine oranla daha küçük. Boyu ve genişliği leblebi kadar. Üç çift küçücük ayakları gövdesinin altında. Ayakları tırnak ucu kadar küçük ve düz. 

Devamı için Tıklayınız

Kunduz

Betimleyen: Beyza KURAL

Fotoğraftaki kunduzun boyu neredeyse üç karış. Eni ise bunun üçte biri kadar. Ayakta duruyor. Yuvarlak, belki biraz kilolu bir görünümü var. Tüm vücudu kahverengi tonlarında çok uzun olmayan tüylerle kaplı. Başındaki tüyler kızılımsı, burnundan ağzına ve yanlara uzanan tüyler beyazken, vücudunun geri kalanında koyu kahverengi.

Başı vücudundan belirgin bir şekilde ayrılmıyor. Yüzü, öne doğru hafif çıkıntılı, yuvarlak hatlı. Kafasındaki tüyler, kısa saçlı bir insanınki gibi, hafif havaya kalkmış. Yüzünün yanlarında küçük, badem şeklinde siyah gözleri var. Gözlerinden başının arkasına devam eden hizada siyaha yakın renkte, oval, tavla pulu büyüklüğünde kulakları görülüyor. Yüzünün en uç noktasındaki burnu kahverengi, kulaklardan bir parça daha büyük, çıkıntılı değil, burun delikleri yuvarlak şekilde iki yanda. Burnunun hemen yanından dışa uzanan siyah, saç inceliğinde, işaret parmağı uzunluğunda, çok sık olmayan, bıyıkları var. Yarı açık yay şeklindeki ağzı koyu kahverengi.

Yüzünün bittiği yere oldukça yakın, iki yandaki kolları kısa. İnce uzun tırnaklı, beş uzun parmaklı bir ele sahip. Çocuk eline benziyor. Parmaklarını avuç içine bükmüş. Tırnakları uzun, ucu sivri, sert, açık kahverengi. Bacakları belirsiz, kısa ayakları vücudunun hemen bitiminde. Uzun perdeli ayakları var. Ayaklarındaki beşer parmağındaki tırnaklar tıpkı ellerindeki tırnaklara benziyor. Onlar gibi uzun, sivri açık kahverengi. Geniş yassı kuyruğu tüysüz, bir spatula gibi. Kuyruğunun boyu yaklaşık iki karış iken eni de bunun yarısı kadar.

Sesli versiyonuna ulaşmak için: https://www.youtube.com/watch?v=TycccrMaHU0

Devamı için Tıklayınız

Kirpi

Betimleyen: Beyza KURAL

Fotoğraftaki kirpinin boyu yetişkin bir insanın bir karışı kadar ve yaklaşık beş parmak genişliğinde. Koni şeklinde küçük kafası, oval gövdesiyle birleşik. Gövdesi, vücudunun neredeyse üçte ikisini oluşturuyor. Yüzü tüylü, hemen başının üzerinde vücudunun üst bölgesini kaplayan dikenleri uzanıyor.

Başı gövdesine yakın, boynu belirgin değil. Koni şeklindeki kafasında gömlek düğmesi kadar küçük siyah gözleri var. Yüzünden öne doğru uzayan üçgenin sonundaki burnu küçük, siyah ve yuvarlak. Burun delikleri ise küçük elips şeklinde. Kafasının üzerinde iki yanda dik şekilde duran kulakları gözlerinden neredeyse iki kat daha büyük, uzunlamasına elips. Yüzündeki tüyler beyazdan kahverengiye değişiyor. Beyaz tüyler vücudunun altına da uzanıyor. Bu tüyleri yumuşak görünüyor. Başının hemen üzerinde jölelenmiş bir saç gibi duran dikenleri başlıyor. İki, üç santim kadar olan dikenler vücudunun geri kalan kısmını örtüyor. Kahverengi, sarı kırçıllı renkteki dikenler yüzündeki tüylerin aksine sert görünüyor. Vücudunun altında, ikisi önde ikisi arkada ola üzere parmak kadar küçücük ayaklarında beşer parmak var.

Sesli versiyonuna ulaşmak için:https://www.youtube.com/watch?v=oERq3xijeMA

Devamı için Tıklayınız

Karıncayiyen

Betimleyen: Beyza KURAL

Fotoğraftaki karıncayiyen bir metreye yakın uzunluğuyla, türünün büyük örneklerinden. Dört ayağı üzerinde. Yüksekliği de yaklaşık yarım metre. Tüm vücudu tüylü. Tüylerinin renkleri beyaz, siyah ve gri olarak değişiyor.

Öne çıkan özelliği ince, uzun bir boruya benzeyen burnu. Elektrik süpürgesinin ucunu andıran bu organı, yaklaşık üç karış. Uzun burnunun sonunda siyah küçük ağzı dikkat çekiyor. Burnunun vücudundan yaklaşık bir karış uzaklığında, iki yanda olmak üzere, düğme kadar küçük, yuvarlak, siyah gözleri var. Burnunun vücuduyla birleştiği yerde, yukarı bakan, serçe parmak kadar uzunlukta kulakları görülüyor. Vücudu uzun, postu geometrik desenler içeriyor. Bacakları bir sürahi kadar kalın. Ayakları geniş, kavisli, sivri, uzun tırnaklı.

Sesli versiyonuna ulaşmak için: https://www.youtube.com/watch?v=e9fGlXGtmVg

Devamı için Tıklayınız

Flamingo

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş fotoğraf karesinde flamingo,  diğer flamingolarla birlikte sığ bir suda. Yan şekilde ayakta duruyor.

Pembe ve turuncu renkli tüylere sahip kuşun boyu 130 cm. Boyun ve baş kısmı, bir insanın el parmaklarını birleştirerek bilek içine kıvırmasıyla oluşan görüntüye benziyor. Kısa tüylerle kaplı boynu, yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve ince. Baş kısmı yumruk büyüklüğünde… Yüzünün iki yanında, göz bebekleri siyah renkte olan, yaklaşık 4 mm’lik sarı, yuvarlak gözleri var. Gözlerinin hemen altında, beyazlı kahverengili gagası başlıyor. Öne doğru ilerleyen gaga daha sonra aşağı doğru kıvrılarak siyah renge bürünüyor.  Yarım daire şeklindeki gövdesi, yer yer uzunluğu 20 cm’i bulan açık pembe ve koyu turuncu tüylerle kaplı. Tüyler, yan kısımlarda kanatları oluşturuyor. En dikkat çekici uzvu, karnının alt kısmında, ortadan çıkan 90 cm uzunluğundaki ince 2 bacağı. Koyu pembe bir eklemle iki bölüme ayrılan bacağın üst kısmı açık yeşil, alt kısmı ise beyaz renkte. İnsanlar tarafından üst kısma, kuşların göç yolları hakkında bilgi toplama amaçlı kullanılmak üzere, halka takılmış. Beyaz kısım, koyu pembe renkte perdeli ayaklarla son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Fil

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz vakti doğal ortamında olan fil yandan çekilmiş haliyle fotoğraf karesinde.

3 m uzunluğunda, 3,000 kg ağırlığında. Buruşmuş derili koyu gri renkteki vücudunda tüy yok. Ters bir üçgene benzeyen başındaki dikkat çekici organları hortumu ile kulakları. Oldukça geniş, büyük ve yelpazeye benzeyen kulakları, başının iki yanından ağız bölgesine kadar uzanıyor; 90 cm uzunluğundaki burnu ise oldukça güçlü görünümde bir hortuma benziyor ve aşağı doğru sarkarak uç kısmında içe doğru kıvrılıyor. Hortumun hemen altındaki ağız kenarlarından, kırılmadan önce 20 cm uzunluğunda olduğu anlaşılan 2 diş çıkıyor. Sağdaki diş tam ortadan kırılmışken soldaki dişin uç kısmı kırılmış. Yüzünün iki yanındaki siyah gözleri, damla biçimde. Yerden yaklaşık 80 cm yukarıda duran gövdesi, arka tarafa doğru biraz alçalıyor. Önde iki ve arkada 2 olmak üzere, vücudunu taşıyabilecek güçte toplam dört bacağı var. Ayağı adım atmak için havada duran sol ön bacak hariç diğer bacakları yere düz bir şekilde iniyor. Her bir ayağı yuvarlak ve 5’er tırnaklı. Cinsel organı, arka bacaklarının arasında, gövdenin alt kısmında, aşağı sarkık bir biçimde duruyor. Vücuduna oranla ince sayılabilecek 40 cm’lik kuyruğu ise yere doğru iniyor ve uca doğru sivriliyor.

Devamı için Tıklayınız

Eşek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Çitle çevrelenmiş, yemyeşil bir alanda yandan çekilmiş eşek. Yüzünde kırmızı, tasmaya benzeyen bir kayış var.

140 cm uzunluğunda, 100 kg ağırlığında olan eşek, otluyor. Kahverengi ve beyaz renkli tüylere sahip… Kafasıyla sırtı arasında 5’cm uzunluğunda tüyler var ve esintinin etkisiyle olsa gerek dik duruyorlar. Geniş ters koni şekline benzeyen başının üstünde iki sivri kulağı var. Damla biçimindeki siyah gözleri yüzünün iki yanında duruyor. Öne doğru 15-20 cm çıkık bir biçimde duran yüzü, birbirine paralel duran burun ve ağızla son buluyor.  Burnu,  iki yanında duran iki delikten; kapalı şekilde duran ağzı ise ince iki siyah çizgiden oluşuyor. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki öndeki ve arkadaki 2’şer bacağı, eklem yerlerinden hafifçe kırılmış olduğu için 2 cm yükseklikteki koyu kahve toynaklar biraz önde duruyor. Arka bacaklarının arasından, püsküle benzeyen 50 cm uzunluğundaki kuyruğu sarkıyor.

Devamı için Tıklayınız

Domuz

Betimleyen: Damla YILMAZ

Domuz, gündüz çekilmiş fotoğraf karesinde mavi bir gökyüzü altındaki yeşil çimenler üzerinde diğer domuzlarla birlikte ayakta duruyor. Yakın planda ve yüzü objektife dönük.

Yaklaşık 120 cm uzunluğunda ve 100 kg ağırlığında. Tüyleri kısa, sert ve pembe renkli.  Bedeninin arka ayaklar dâhil yarısına gri renkli benekler hâkim. Başı, ileri ve hafif aşağıya uzanan ters, geniş koni şeklinde… Kafasına oranla büyük sayılabilecek üçgen biçimindeki kulaklarının tepesi uzun ve birinin sağ alt, birinin sol alt kenarı içe doğru kıvrık. Alnında, boydan boya üzeri tüylerle gölgelenmiş siyah kalın bir şerit var. Yüzünün iki yanındaki siyah irisli gözleri yarım daire şeklinde ve oldukça yorgun görünüyor. Öne doğru uzayan yüzü, 5-6 cm genişliğinde, daire şeklindeki küt bir burunla son buluyor. Altı hafif oval ters bir kalbe benzeyen ve üst kısmı siyah tonda olan ucunda, düğme biçiminde iki delik var. Ters üçgen şeklindeki ağzı küçücük… Görünen alt dudağı ince ve pembe renkte… Öndeki ve arkadaki yaklaşık 40 cm uzunluğundaki 4 bacağı da yere düz bir şekilde iniyor. Her bir ayağında 2’si toynaklaşmış, 2’si yere değmeyen 4 parmağı var. Kuyruğu ise 10 cm uzunluğunda ve kıvrık.

Devamı için Tıklayınız

Dev Kara Kaplumbağası

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kaplumbağa, gündüz çekilmiş fotoğraf karesinde seyrek otlu toprak alanda, ayakta duruyor.

Boyu 130 cm, ağırlığı 270 kg olan kaplumbağa boz renkli. Vücudu, sert kabuk ve onun altında kalan buruşuk derili bölümden oluşuyor. Aynı fil derisi gibi deri katmanları üst üste yığılmış. Oval biçimli kabuk kısmı, arka bacaklardan boyna ve yanlardan alt kısma kadar bedeni sarıyor. Kabuğun üzeri muntazam olmayan ancak kaba olarak kareye benzetilebilecek bölümlere ayrılmış. Sınırları keskin olan bu bölümler bombeli şekilde duruyor. Bacaklarında da küçük küçük biçimde aynı bölümlerden var. Gövdesinde ise beyaz renkte, içe içe geçmiş zikzak şekilleri bulunmakta. Boyun ve baş bölgesi, eli yumruk yapılmış bir kola benziyor. Tek farkı, boynunun bir kol kadar uzun olmaması… Yüzünün yanlarında 1,5 cm’lik iki siyah gözü var. Öne doğru az bir çıkıntı oluşturan burnu, 2 küçük delikten ibaret. Hemen altında, gözlerle aynı konuma gelene kadar uzayan ince bir ağzı var. Ön ve arka tarafında, birbirinden ayrık duran, 30 cm uzunluğunda 2’şer bacağı var. 5 parmaklı ayakları ise daire biçiminde. Arka bacaklarının arasında 15 cm uzunluğunda ve uca doğru sivrilen bir kuyruk bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Baykuş

Betimleyen: Damla YILMAZ

Baykuş, gündüz vakti çekilmiş fotoğraf karesinde bulanık bir ağaç ile mavi bir gökyüzünü arkasına almış, yüzü dönük ve kanatlarını açmış bir biçimde objektife doğru uçmakta.

Yaklaşık 35 cm uzunluğunda, 5 kg ağırlığında. Silindire benzeyen koyu gri renkteki vücudunun iki yanından, zafer işareti şeklinde iki kanat çıkıyor. Açık kahve, beyaz ve gri rengin hâkim olduğu kanatlar, yere paralel bir şekilde kırılarak sağa ve sola doğru açılmış. Kısa beyaz tüylerle kaplı, elmaya benzeyen yüzünün iki yanında, birbirine çok uzak durmayan, düğme gibi iki siyah gözü var. Aşağı doğru sarkık hafif geniş burnu, ucunda 1,5 cm uzunluğunda, tırnağa benzeyen pembe bir gagayla son buluyor. Kanatlarının yarısı kadar uzunlukta olan kuyruğu da kanat gibi açılmış. Vücudunun arka bölümünde bulunan, kahverengi, 10 cm uzunluğundaki 2 bacağı aşağı doğru sarkmış. Kanca tırnaklı parmaklarından yanlızca 3’er tanesi seçilebiliyor.

Devamı için Tıklayınız

Bal Arısı

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş bulanık fonlu fotoğrafta bal arısı, turuncu ve sarı renklerdeki çiçeğin yakınında uçar vaziyette havada.

Yaklaşık 1,5 cm boyunda ve yarım cm genişliğindeki arı, sarı ve siyah renkli kısa tüylere sahip. Bütün vücudu kitinli, kalınca bir katmanla örtülü… Gövdesi kuyrukta daralan haliyle koni şekline benziyor.

Oval biçimdeki 3 mm’lik başının neredeyse yarısını simsiyah, dik duran oval bir göz doldurmakta. Başının sarı renkteki ön kısmından çıkmış olan 2 adet siyah renkli duyarga, kırılarak yere paralel zafer işareti oluşturmuş. Gözünün hemen altından başlayan siyah, yuvarlak çenesine, sert bir kabuk gibi görünen, boyu yaklaşık yarım cm uzunluğunda, ince, kıvrık ve sivri bir yardımcı çene eşlik ediyor. Kafasının hemen ardından, yaklaşık yarım cm uzunluktaki göğüs kısmı geliyor. Yoğun tüylü bölgenin ön kısmından 2, arka kısmından önlü arkalı 2’şer tane 4 bacak çıkmakta. Göğüs kısmından sonra gelen, sarı başlayıp vücudunun son bölmesine doğru siyah rengini alan, silindir şekildeki mide kısmının üstünde aralıklı 4 siyah çizgi var.  Bacakların hepsi tüylü ve siyah renkte… Ön ve arka bacaklar yaklaşık 1 cm uzunluğunda ve yana doğru çıkıp eklem yerlerinden kırılarak aşağı sarkmış. Diğer bacaklarla kıyaslandığında onların yarısı kadar uzunlukta olan orta bacak ise bir yay şeklinde duruyor. Göğüs kısmının üstünden yaprağa benzeyen, şeffaf olduğu için dokuları görünen iki kanat çıkmakta. Ön kanat 1 cm’ken arka kanat 6 mm uzunlukta.

Devamı için Tıklayınız

At

Betimleyen: Damla YILMAZ

Fotoğraf karesinde olan at, batmakta olan güneşin sıcak tondaki ışınlarının aydınlattığı çitlerle çevrilmiş kurak bir toprakta koşar vaziyette.

Yaklaşık 170 cm uzunluğunda ve 230 kg ağırlığında olan at, açık kahverengi olan diğer yerleri, yelesi ve kuyruğu hariç beyaz renkte. Boyun kısmı yaklaşık 30 cm uzunluğunda.  Geniş koni şeklindeki aşağı doğru uzanan başının üstünde, 7-8 cm uzunluğunda, 2-3 cm genişliğinde yaprağa benzeyen sivri iki kulağı; kulaklarının ortasında, alnını kaplayan perçem gibi bir tutam tüy var. Tüyler, sırt kısmına doğru iki katı kadar daha uzayarak saçı andıran bir görünüme kavuşuyor. Yüzünün iki yanındaki göz kapaklarının yarıya kadar örttüğü koyu kahverengi gözleri, insan gözüne benziyor. Burun kısmı yaklaşık 20 cm ileri doğru çıkıntı oluşturmuş. Siyah burun delikleri neredeyse gözleriyle aynı boyutta ve dik oval şeklinde. Deliklerin hemen altında kahverengi ağız bölgesi bulunuyor. Dudakları ince birer çizgi hâlinde ve gülümsüyor gibi. Işık sayesinde burun ve ağız kenarından çıkan tüyler açık şekilde görünüyor. Kaslı bir gövdeye sahip olan atın 2 önde 2 arkada olmak üzere her biri 90 cm uzunluğunda toplam 4 bacağı var. Ön sağ bacağı diz kısmından kırılmış hâlde durduğu için toynağı havada. Soldaki ise yere düz bir şekilde basıyor. Arka sağ bacak öne doğru adım atmış, sol bacak ise yerden kalkmaya hazır bir hâlde duruyor. Her bir bacağında 2 cm yüksekliğinde siyah renkli toynakları var. 50 cm uzunluğundaki kuyruğu tıpkı toplanmış bir kadın saçı gibi uçlara doğru kıvrılmış.

Devamı için Tıklayınız

Erkek Aslan

Betimleyen: Damla YILMAZ

Erkek aslan, gündüz çekilmiş fotoğrafta kütük yığının önünde, kurumuş otların üzerinde duruyor.

Yaklaşık 90 cm’i kuyruk olmak üzere boyu 270 cm’e yakın. 250 kg ağırlığındaki vücudu krem renge çalan çok açık kahverengi yatık, kısa tüylerle kaplı. Alt kısmı oval şekilde bir kalbe benzeyen başının etrafı 10-15 cm uzunluğunda, bedeninin neredeyse yarısına kadar uzanan saça benzeyen tüylerle; yeleyle çevrili. Kafasının iki yanında yarım daire şeklinde iki kulağı var. Damla şeklindeki gözleri yaklaşık 2 cm uzunlukta. Öne doğru hafif bir çıkıntı oluşturan beyaz tüylü geniş burnunun ucu, siyah renkte ve ters üçgene benziyor. Ağzı açık duran aslanın etli alt dudağı siyaha yakın koyu kahverengi, üst dudağı ise ince bir çizgiyle burna bağlanıyor. Biraz ileri uzanmış gibi görünen ön alt çenesi bembeyaz tüylerle kaplı… 2 adet olan ön bacakları yere düz basan ayaklarıyla insan koluna benziyor. Aynı sayıda olan arka bacakları ise ters üçgene benzeyen üst kısmın bitiminde eklemlerden kırılıyor ve ayaklar öne doğru duruyor. Ön ayakları 5; arka ayakları 4 parmaklı. Yaklaşık 10 cm’lik kuyruğu, uca doğru inceliyor ve siyah, ponpona benzeyen bir tüy yumağıyla son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Dişi Aslan

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş karede kurak bir alanda olan ve yan vaziyette duran dişi aslan, yüzünü objektife doğru çevirmiş.

70 cm’i kuyruk olmak üzere aslanın boyu 210 cm’e yakın. 130 kg ağırlığındaki vücudunun genelinde yatık şekilde duran açık kahverengi kısa tüyler var. Vücudunun iç kesimlerindeki, boynundaki ve ağız kısmındaki tüylerin rengi beyaz. Vücudu, üstte kuyruk bölümüne kadar düz; altta karın bölgesinde kavisli. Karında bir tane siyah uçlu meme görünüyor. Ters üçgen şeklindeki başının üstünde, yarım daire biçiminde ve iç kısımları tüylü iki kulağı var. Geniş alınlı. Köşeli çenesi oldukça belirgin… Damla şeklindeki kahverengi gözlerinin arasındaki burnunun siyah uç kısmının alt ortasından üst dudağına doğru siyah derin bir çizgi iniyor. Görüntü bu haliyle ağzı üçgen biçiminde bir kokteyl bardağına benziyor. Aslanın açık ağzında, alt yanlarda yaklaşık 2 cm’lik iki sivri dişi ve bunların arasında yer alan 5 küçük dişi ile içeride duran pembe bir dili var. Siyah dudaklarının üst ve alt kısmı beyaz tüylerle kaplı… İki önde, iki arkada olmak üzere toplam dört bacağı var. Beş parmağı olan ön ayakları düz bir şekilde yere iniyor. Arka ayaklar ise ters üçgene benzeyen üst kısmın bitiminde eklemlerden kırılıyor ve 4 parmaklı ayaklar öne doğru duruyor. Yaklaşık 7-8 cm’lik kuyruğu uca doğru inceliyor ve siyah, ponpona benzeyen bir tüy yumağıyla son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Fare

Betimleyen: Kubilay KARA

Fotoğraftaki farenin gövdesi 5-10 santimetre boyunda, eni ise bunun yarısı sayılabilecek bir genişlikte. Omurgasının orta kısmı, yukarı doğru evrimleşmiş ve kambur bir görüntü kazandırmış hayvana. Bundan dolayı vücudunun orta kısmı yanlara doğru daha geniş ve iri. Gövdesi ve kafası, kısa kahverengi sivri tüylerle kaplı. Farenin boynu kısa ve gövdesine yakın. İri kafası, gövdesinin yarısı bir büyüklükte ve yine aynı renge sahip. Yanakları orta kısımları dışarı doğru genişleyen iki keseden oluşuyor ve omuzlarına doğru iniyor. Yassı, eğimli uzun burnu sivri bir yapıda ve anten gibi dik kıllarla çevrelenmiş. Burnunun ucu kare sayılacak bir genişlikte ve iki delikten oluşuyor. Ağzı küçük, alt ve üst çenenin ön kısmında birer santimetrelik sivri iki dişi var. Büyük kulakları birkaç santimetre çapında ve yanakların üstüne yerleşmiş. Kulaklar geniş, oval bir yapıya sahip ve uçlara doğru üçgeni andıran bir kıvrımda. Kulaklıkların dışı tüylerle kaplı, içi ise tüysüz. Gözleri kulak ve ağzın ortasında, burnun yanında ve küçük bir boncuk gibi tamamen siyah renkte.

Farenin ayakları vücuduna çok yakın. Özellikle ön iki ayağı, arka iki ayağına göre daha küçük evrimleşmiş. Ayaklar, uzun bir bilek ve beş tane tüysüz parmaktan oluşuyor. İnsan elini andıran ayakların parmak ucunda keskin, küçük tırnaklar var.

Arka ayaklarının birleştiği noktadan kuyruğu başlıyor; çapı bir santimetre civarında, uca doğru bu uzunluk bir iğne görünümünü alarak inceliyor. En az gövde kadar uzun, üzerinde tüy yok, gövdeyle aynı renkte ve yere bitişik duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Kanguru

Betimleyen: Damla YILMAZ

Gündüz çekilmiş fotoğrafta, açık mavi renkli bir gökyüzünün altında yan yana sıralanmış tepelerin, ötelerde koyu mavi renkli olup kıyıya doğru tonu bir hayli açılan okyanusun fonu oluşturduğu, beyaz bir kumsalda kanguru duruyor.

Uzunluğu 1,5 m, ağırlığı 100 kg kadar. Ters üçgene benzeyen bir başı var. Yüzünün iki yanında bulunan damla şeklindeki iri gözleri siyah, kısa üst kirpikleri kahve tonunda.

Öne doğru hafif çıkık olan burnunun ucu yuvarlak, tüysüz ve koyu kahverengi. Ters bir yay oluşturan burun delikleri siyah renkte. Burnunun kenarlarından ileri doğru uzamış ince, uzun tüyler var.  Küçük ince ağzı ters üçgen biçiminde…  Üst dudağı ince bir çizgi halinde neredeyse görünmüyor. Ağız, yarım cm derinliğindeki bir çizgiyle burna bağlanıyor.  Başının üstünde 15 cm uzunluğunda, içe doğru kıvrık ve tüylü 2 kulağı var. Dizi olmayan insan bacağına benzeyen arka bacakları, yaklaşık 50 cm uzunluğunda. Ayaklar, bilek kısımlarından birbirine daha yakın durması sebebiyle hem gövdeye hem de parmak uçlarına doğru zafer işareti şeklinde bir açı oluşturuyor. Koyu kahverengi 4 parmağın olduğu ayakları, bacak boyuyla aynı uzunlukta. Uzunluk ve genişlik olarak arka ayakların yarısı kadar olan ön ayaklar, aşağı doğru sarkmış ve ayraç şeklini almış. Koyu kahverengi 5 parmak ve 2 cm uzunluğunda kavisli tırnaklar görünüyor.  Yaklaşık 1 m uzunluğundaki uca doğru incelen kuyruk, 30 cm genişliğinde.  Rengi de uca doğru açıktan koyu kahveye dönüyor. Kuyruğuyla arka bacakları arasında daire şeklinde, beyaz tüylü, şişkin, sarkık bir kese var.

Yan şekilde arka ayaklarının üzerinde duran kanguru, yüzü dönük şekilde objektife doğru bakıyor. Vücudu, ağırlıklı olarak kızıla çalan kahverengi; bazı yerleri ise beyaz tüylerle kaplı. Cılız gri gölgesi beyaz kuma vuruyor.

Devamı için Tıklayınız

Kuzgun

Betimleyen: Yasemin ERKUL

Kuzgun, gündüz çekilmiş bir fotoğrafta çok küçük taşların oluşturduğu bir topraklık alan üzerinde duruyor.

Bir kuş türü olan kuzgunun boyu 20-30 cm kadar, ağırlığı 1 kg’dan fazla değil, bacakları ise ortalama 2-3 cm uzunluğunda. Tüyleri simsiyah ve parlak. Boyun ve kanat kısımlarındaki tüyler halka halka, gövde ve kuyruğundaki tüyler ise düz ve uzun. Ortalama 1,5 cm olan siyah gagası, tüm yüzünü kaplayacak kadar iri. Gagasının yarısından başlayıp başının üzerine doğru devam eden kısa tüyler var. Gagasının iki yanındaki gözleri ise yine siyah, çok küçük ve yuvarlak. Kanatları, arkada kuyruğuyla birleşecek kadar uzun.

Devamı için Tıklayınız

İbibik Kuşu

Betimleyen: Sultan KEKLİK

Gündüz saatlerinde çekilmiş fotoğrafta, halk arasında Çavuş Kuşu olarak da adlandırılan bir İbibik Kuşu… Yakın planda, karenin ortasında. Üzerinde yer yer kısa otlar ve yeşili turuncuya dönmüş yosunlar olan bir kayanın, diğer yerlerine göre daha düzlük bir noktasında duruyor. Sağ tarafındaki geniş alan flu; kayalar ve uzun yeşil otlar zar zor seçiliyor.

Siyah üçgen kuyruklu, kısa bacaklı kuşun uzunluğu 28 cm kadar. Başında, gagasının yüz kısmından başlayıp kafasının arkasında biten uzunlu kısalı bir tüy demeti; sorguç var. Turuncu renkteki tüylerin kimisinin ucu siyah, kimisinin ucu hem siyah hem beyaz renkte… Ortalama 2cm kadar uzunluğu olan siyah ince gagası, yay biçiminde hafif kıvrık. Boncuğa benzeyen siyah küçük gözleri pörtlemiş gibi oldukça belirgin. Yüzü ve karnının bitimine kadar olan kısmın tüyleri açık kahverengi… Hafif şişkin karın kısmında yer yer siyah tüyler var. Bacağıyla kuyruğu arasında kalan kısım beyaz renkte.

Sırtı ve kuyruğunun başlangıcına kadar uzanan kısa kanatları ise hem siyah hem beyaz renkte… Renkler bir siyah bir beyaz şekilde yatay olarak birbirini takip etmekte.

Devamı için Tıklayınız

Leylek

Betimleyen: Dilek ÖZKAN

Leylek, gündüz çekilmiş bir fotoğraf karesinde yan vaziyette, sola dönük, kuru ve yapraksız bir ağaç dalında ayakta durmakta.

Leylek; uzun boyunlu, uzun ve ince bacaklı, uzun gagalı ve siyah-beyaz tüyleri olan kanatlı bir kuş türü. Gövdesinde ve başında beyaz renk bulunan leyleğin, kanat başlangıcı beyaz olup, uçlarında siyah renkte kalın ve eksenli tüyler var. Leylek büyük bir kuş olup boyu 100-120 cm uzunluğunda, yaklaşık 3-4.5 kg ağırlığında, kanat açıklığı ise 155-215 cm. Boyun ve baş kısmı, işaret parmağının büküldüğünde oluşturduğu görüntüye benziyor. Yumruk büyüklüğünde olan kafası aşağı doğru çıkık ve elipsimsi bir biçimde, boynu ise çocuk kolu inceliğinde, yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda ve kısa tüylerle kaplı. Yüzünün iki yanında çevresi siyah ve iris rengi gri olan badem gibi küçük gözleri var. Gözlerinin hemen altında turuncu renkte, 20-25 cm uzunlukta uzun ve sivri gagası bulunuyor. Yatay, dar ve elips bir gövdeye sahip olan leyleğin, 10-15 cm uzunlukta beyaz tüyleri var ve bu tüyler yan kısımlarda uçları siyah olan kanatları oluşturuyor. Gövdesinin alt kısmında, yaklaşık 60 cm uzunlukta turuncu iki ince bacağa sahip. Bacaklarının eklem yerleri oldukça belirgin ve eklem yerlerinden hafif kırılmış halde bükük bir şekilde duruyorlar.

Ayaklarında toplam 4 tane kavisli tırnak var; 3 tanesi önde 2-3 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde ve birbirinden ayrık, 1 tanesi ise arkada ve 1-2 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde.

Devamı için Tıklayınız

Geyik

Betimleyen: Fatmanur TETİK

Fotoğrafta bulunan geyik sarı ve kısa otların arasında, yüzü objektife dönük ve ayakta durmakta. Geyiğin arkasında bulanık, yeşil yapraklı ağaçlar var. Geyiğin ayakları otların arasında kaldığı için görünmüyor.

Geyiğin boyu 1,40 m, ağırlığı yaklaşık 150 kg kadar. Vücudunun tamamı kahverengi ve kısa tüylerle kaplı. Gövdesi dikdörtgen şekline benziyor. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda kalın ve geniş boynu var. İnsan kafasının iki katı büyüklüğünde olan kafası ters üçgene benziyor. Kafasının iki yanında biri sağda ve biri solda olmak üzere yaklaşık 2 parmak uzunluğunda, üçgen şeklinde ve içi beyaz renkli tüylerle kaplı olan 2 kulak var. Kulakları dik ve kulak içleri öne bakıyor. Yukarı doğru yay şeklinde açılan ince, dallanmış, uçları sivri ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda 2 kahverengi boynuzu bulunmakta. Boynuzlar biri sağda biri solda olmak üzere başın tepesinde, kulaklar altında kalıyor. Kahverengi tüylü yüzünde geniş alnı, yüzünün sağ ve sol tarafında kulaklarla aynı hizada ve birbirinden ayrık duran siyah zeytine benzeyen gözleri var. Gözlerinin altında öne çıkık, büyük ve etrafı beyaz tüylü siyah burnu bulunmakta. Burnunun altında kapalı ve düz duran ağzı var. Dikdörtgen gibi olan çenesi ağzının altından geriye doğru uzanıyor. Yaklaşık 60 cm uzunluğunda 2 ön ve 2 arka bacağı bulunmakta ve geyik 4 ayağının üzerinde duruyor. Arka bacakları eklemlerden kırılmış şekilde durmakta. Gövdesinin bittiği yerde yaklaşık 2 işaret parmağı uzunluğunda ince ve tüylü kuyruğu bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

Sırtlan

Betimleyen: Hasan Bora AYDIN

Fotoğrafta görülen sırtlanın boyu yaklaşık olarak bir metre, eni ise; yaklaşık olarak 80 santimetre.

Fiziksel ebatları ile bir köpek gibi olmasına rağmen, kediye daha çok benziyor. Sırtı düz fakat omurgası kafasına doğru yukarı doğru yaklaşık 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde ivmede. Önde ve arkada ikişer adet olmak üzere toplam dört ayağa sahip. Vücudundaki ivmeden dolayı, arka ayakları daha kısaymış gibi görünüyor. Ayrıca arka baldırları dışa doğru bir açı oluşturmakta fakat dirsekten itibaren içe doğru başka bir açı oluşturmuş. Ayakları tıpkı iri bir kedinin patilerini andırmakta ve uçlarında pençeleri var.

Arka ayaklarının gerisinde çok uzun sayılmayacak yaklaşık 8 santimetre çapında yere dik sarkan tüylü bir kuyruğu bulunuyor. Kafası, küçük bir ayı yavrusuna benzemekte. Kafasının ortasında sayılacak bir bölgede birbirine 3 santimetre mesafede iki siyah gözü var. Her iki gözüne, yaklaşık olarak 3 santimetre  çapraz olarak yukarıda birbirine tahmini 10 santimetre mesafe ile yayvan kulakları yer alıyor. Kulakları uç kısmına doğru sivrilmekle beraber, yaklaşık olarak 10 santimetre çapında. Tüm vücudunu saran tüyleri; genelde kirli sarımtırak, yer yer daha koyu taba ve açık bej renkte. Ayaklarının dirsekten aşağısı düz renkte ve yok denecek kadar az tüylü. Tüylerinin üzerinde sık sık ve irili ufaklı tıpkı çil gibi siyah lekeler bulunuyor. Kafası düz kahverengiye daha yakın bir renkte ve üzerinde bu siyah lekelerden var. Öne doğru çıkıntı yapan burnu siyah renkte ve üzerinde iki burun deliği bulunmakta. Burun delikleri arasındaki mesafe ise; yaklaşık  olarak 2 santimetre. Ön iki ayağının üzerinde bulunan  göğsü oldukça dik görünüyor; karnı ile sırtı arasındaki mesafe aşağıya sarkık ve  oldukça geniş. Bu mesafe ise; yaklaşık olarak 55 santimetre civarında.

Devamı için Tıklayınız

Koyun

Betimleyen: Damla YILMAZ

Koyun, güneşli bir günde çekilmiş fotoğraf karesinde yemyeşil otlarla kaplı alanda sürünün içinde, ayakta duruyor.

Yaklaşık 1,5 m boyundaki koyunun ağırlığı 60 kg kadar. Vücudu krem rengi, yumuşacık kısa tüylerle kaplı. 15-20 cm’lik boynun ardından gelen, aşağı uzanan baş kısmı geniş, ters koni şeklini andırıyor. Yüzünün üst kısmının yanlarında, kapakları dâhil insan gözüne benzeyen 2 gözü var. Başının yanlarından aşağı sarkmış, yaklaşık 15 cm uzunluğundaki kulakları oval biçimde. İleri doğru çıkıntı oluşturan burun kısmının ucunda iki siyah delik, onların hemen altında ise çizgi şeklinde,  belli belirsiz gülümseyen dudakların oluşturduğu ağız bölgesi var. Kaba bir şekilde silindire benzeyen gövdesinin ön ve arkasında, çift toynaklı ayakların bulunduğu yaklaşık 30 cm uzunluğunda 2’şer tane bacağı var. Ön bacaklar düz bir şekilde dururken arka bacaklar eklem yerlerinden kırılmış bir hâlde duruyor. Gövdesinin arka kısmında 10 cm’den kısa, yuvarlak bir kuyruğu bulunuyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Kedi

Betimleyen: Damla YILMAZ

Turuncu ve beyaz renkteki bir duvarın önünde, kahverengi fayanslar üzerinde duran, yandan çekilmiş kedi, yaklaşık 60 cm uzunluğunda ve 4 kg ağırlığında. Tekir cinsi. Vücudu desen oluşturan, kısa, kahveli siyahlı tüylerle kaplı.

Bir elma büyüklüğünde ve ters üçgene benzeyen baş kısmının tepesinde, sağda ve solda yarım daire şeklinde iki kulağı var. Yüzünün iki yanında damla şeklinde, siyah göz bebekleri dik oval olan yeşil iki gözü bulunuyor. Burun kısmı aşağıya doğru uzayıp iki ufak deliği olan pembe renkli ters üçgen bir uçla sonlanıyor. Burun ucundan ağza inen ince siyah çizgi, her iki yana bir yay gibi uzayarak dudak çizgisini oluşturuyor. Burun kenarlarından çıkan 5-6 cm uzunluğundaki sert, beyaz renkli 10’ar tüy, bıyık görevi görüyor. Kedinin boyun kısmı kısa.  Silindir şeklindeki gövdesinin ön ve arka tarafından, 15 cm uzunluğunda 2’şer bacak çıkmakta. Patilerinde 5, arka ayaklarında 4 parmak var. Gövdenin arka tarafında 20-25 cm uzunluğunda, yere doğru inen, silindir şeklindeki tüylü kuyruğu uç kısmında kıvrılarak son buluyor.

Devamı için Tıklayınız

Kobra

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kobra, gündüz aydınlığında çekilmiş bulanık fonlu fotoğraf karesinde ahşap yer tahtaları üzerinde.

Yaklaşık 2m uzunluğundaki kobranın derisi, açık kahverengi üzerine koyu kahverengi simetrik altıgenlerden oluşuyor. Yılanın yetişkin bir erkek kolu genişliğinde ve silindir şeklinde olan vücudu, kıvrım kıvrım duruyor ve uca doğru inceliyor. Yerden 30 cm kadar yüksekte duran, yaklaşık 10 cm uzunluğundaki baş kısmı, silindirin üstten ezilmiş hâline benziyor. Yüzün iki yanında bulunan, 3-4 mm genişliğindeki yuvarlak beyaz gözlerin içinde, dik oval şekilde göz bebekleri var. Uca doğru, her iki yanda burun delikleri yer alıyor. Kobra, 10 cm kadar uzunluğu olan ve pipete benzeyen pembe dilini dışarı çıkarmış. Aşağıya sarkan dilin uç kısmı bölünerek ağaç dalı gibi iki yana ayrılmış halde.

Devamı için Tıklayınız

Kelebek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Makro çekim yapılmış olan kelebek, yeşil fon önünde duran pembe yapraklı bir çiçeğe konmuş.

Baş, göğüs ve karından oluşan kısmı yaklaşık yarım cm uzunluğunda. Kahverengi üzerine beyaz beneklerin olduğu gövdeden çıkan kanatların uzunluğu 4 cm kadar.

Kelebeğin yuvarlak baş kısmı, vücuduna oranla oldukça küçük. Yüzünün yanlarında, yuvarlak 2 adet petek göz var. Yarım cm’lik 2 siyah anten, gözlerinin arasından çıkmış ve zafer işareti oluşturuyor. Yüzün ortasından ileriye doğru uzanan antenlerle benzeyen hortum, yarısında aşağı doğru kıvrılmış. Göğüs kısmının arka tarafından art arda 2’şer bacak çıkıyor. Yarım cm’lik bacaklar, yere paralel çıkıp eklemlerinden kırılarak dik bir konuma gelmiş. Yan duran bir üçgene benzeyen, altları hafif dalga dalga olan kahverengi kanatlar üst ve alt olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Üzerleri damarlarla ayrılmış gibi bir görüntüde ve her aralığın üst tarafında birbirine benzer, uzunlu kısalı, geniş, beyaz şekiller; alt kısmında ise leke gibi duran, aynı renkte ovalimsi şekiller var. Beyazın kahverengi üzerinde oluşturduğu desenler iki kanatta da benzer.

Devamı için Tıklayınız

Kartal

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kartal, gündüz aydınlığında çekilmiş fotoğraf karesinde bulutsuz, masmavi gökyüzünde.

Yaklaşık 80 cm boyunda, 4 kg ağırlığında olan kuş, bir uçtan diğerine 200 cm kadar uzunluğu olan kanatlarını açmış, gökyüzünde süzülüyor. Tüyleri baş kısmında kısa, diğer yerlerde 5 ila 20 cm uzunlukta ve gri, kahve, beyaz renklerde. Başı bir yumruk büyüklüğündeki kartalın gözleri, ters üçgen şeklindeki yüzünün iki yanında, daire şeklinde ve sarı renkte. Göz bebekleri ise 1 cm’lik göze nazaran büyük. Sarı renkli gagası öne doğru çıkıntı oluşturmuş. Gaganın burun deliklerinin de bulunduğu üst kısmının ucu, içe doğru kıvrık.  Uzun tüylerle kaplı gövdenin orta kısmından çıkan bacaklar aşağı doğru sarkıyor. Bacaklardaki tüyler, sarı renkli pençelere kadar uzanıyor. Uzun ve siyah tırnaklı parmaklardan 3’ü önde, biri arkada… Sağ pençe içerisinde yakalanmış bir av görünüyor. Gövdenin yanlarından çıkan kanatlar, tüy katmanlarından oluşuyor. Üst katmandaki tüyler kısa ve kahverengiyken alt katmanlardaki tüyler 20-25 cm uzunluğunda ve gri renkte. Kanatların uç noktaları parmakları açık bir ele benziyor.

Devamı için Tıklayınız

Karınca

Betimleyen: Damla Yılmaz

Doğada, makro çekimi yapılmış 2 mm kadar uzunluğu olan, yan şekilde duran karınca koyu kahverengi tonda…

Oval bir başı, silindire benzeyen bir göğsü ve oval bir karnı var. Başının iki yanında sayısız lenslerden oluşan, siyah renkli petek gözleri var. Gözleri arasından çıkan iki duyargası kafasının iki katı büyüklüğünde… Yüzün öne doğru sivrilen bölgesinde, kısa ama güçlü 2 çene uzantısı yer alıyor. Göğüs kısmının ön, orta ve arka kısmından çıkan ince ve eklemli bacaklarının uzunluğu, neredeyse karıncanın boyuna eşit… Karın kısmı, başının iki katı kadar büyüklükte ve 3 koyu kahve çizgiyle çevrili.

Devamı için Tıklayınız

Kara Sinek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Yeşil bir fon önünde yan şekilde duran, makro çekimi yapılmış karasinek. 7-8 mm uzunluğunda, füme renkte.

Yuvarlak başında en dikkat çeken uzvu, oval gözleri. Yanlarda dik bir şekilde duran ve yüzün yarısından fazlasını kaplayan kahverengi gözleri, 4,000 noktadan oluştuğu için birleşik göz olarak adlandırılıyor. Ağzı açık duran sineğin siyah renkli alt dudağı öne doğru sivrilerek uzuyor. Ağız çevresinde kısa tüyler var. Başın ardından gelen göğsün ön, orta ve arka kısmından 2’şer bacak çıkıyor. Eklemli bacaklar 5-6 mm uzunluğunda ve tüylerle kaplı. Göğsün üst kısmından ise damarlı yapısı görünen uzun, şeffaf kanatlar bulunuyor. Göğüsten sonra, 4 boğumdan oluşan, üzeri tüylerle kaplı karın kısmı gelmekte.

 

Devamı için Tıklayınız

İnek

Betimleyen: Damla YILMAZ

İnek, gündüz vakti çekilmiş fotoğrafta, yemyeşil çimenlerin üzerinde. Yan vaziyette ayakta ve yüvü objektife dönük.

Boyu 1,5 m, ağırlığı ise 500 kg kadar. Kabaca dikdörtgene benzetilebilecek vücudu, iç bölgelerde ağırlıkla beyaz, sırt bölgesinde ise siyah renkte. İleri ve hafifçe aşağı uzanan baş kısmının sağ ve sol tarafında yarım daire şeklinde, 8 cm’lik, yanlara doğru açılmış 2 kulak var. Kafasının tepesinde saça benzeyen 3 cm’lik tüylerin altındaki ters üçgen şeklindeki beyaz alan, yüzdeki tek beyaz bölge. Yüzün iki yanında kulaklarla hemen hemen aynı seviyede, insan gözüne benzeyen iki siyah gözü var. Burun kısmı 15-20 cm kadar öne doğru çıkık bir şekilde duruyor. Islak burun derisinin üzerindeki delikler, gözlerden çok az küçük. Burnun hemen altında, kapalı duran ağzı var. Bedeninin sırt kısmı düzken, karın kısmı aşağı doğru sarkmış. Gövdesinin önünde ve arkasında, yaklaşık 50 cm uzunluğunda 2’şer bacağı var… Her bir ayağı çift toynaklı… Arka bacaklarının arasında duran beyaz ve yuvarlak memenin 2 ucu görünüyor. Kısa bir kısımdan sonra siyahtan beyaza dönen kuyruğu, arka bacaklarının başladığı yere kadar uzanıyor ve kahverengi bir püskülle son buluyor.

Horoz

Betimleyen: Damla YILMAZ

Horoz, gündüz aydınlığında çekilmiş fotoğraf karesinde kümeste. Ayakta duruyor ve yüzü objektife dönük.

Uzunluğu 40 cm, ağırlığı 3 kg kadar. Orta kısmından aşağı doğru eğilmiş silindire benzeyen bedeninin tamamı uzunlu kısalı beyaz tüylerle kaplı. Ufak bir portakal büyüklüğünde olan başının tepesinde, gagaya kadar uzanan ve parmakları açık bir ele benzeyen 4 cm uzunluğunda kırmızı derili ibiği bulunuyor. Yüzünün iki yanında 3 mm’lik, kırmızı çerçeveli siyah gözleri var. Gözlerin sağ ve sol yanından, 4-5 cm uzunluğunda, kırmızı deri parçaları sarkıyor. Bunların ortasında ise 2 cm uzunluğunda kavisli bir gaga var. Kanatlar bedene bitişik bir hâlde duruyor. Kuyruk, yukarı doğru duran 10 ila 20 cm’lik tüylerden oluşuyor. Gövdeden çıkan iki ayak açık pembe renkte…  Ayaklarda, 1’i arkada, 3’ü önde olmak üzere kavisli tırnaklı 4 parmak var.

Devamı için Tıklayınız

Güvercin

Betimleyen: Damla YILMAZ

Güvercin, gündüz aydınlığındaki fotoğraf karesinde kaldırım taşı üzerinde başka güvercinlerle birlikte.

Yandan çekilen kuş, 30 cm boyunda ve 600 g ağırlığında. Vücudu kanat kısımlarında uzun, diğer yerlerde kısa ve ağırlıkla gri renkli tüylerle kaplı. Baş kısmı, ceviz büyüklüğünde ve şeklinde… Yüzünün iki yanında, göz bebekleri siyah olan açık turuncu gözleri var. Öne doğru çıkıntı oluşturan 7-8 mm’lik sivri, siyah gagasının üstünde beyaz bir şerit bulunuyor. Kısa boynundaki parlak yeşilden mora dönen tüyler, kolye gibi duruyor. Safi gri renkli gövdesinin üstünde, yanlara doğru uzanan siyahlı grili kanatlar var. Yaklaşık 7 cm’lik kuyruk ise kanatların arasından dışa doğru çıkmış. Gövdenin orta kısmından 1-1,5 cm uzunluğunda, kırmızı derili ve tüysüz iki bacak çıkıyor. Ayaklarında, siyah sivri tırnaklı, biri arkada, 3’ü önde ve uzunlukları bacak boyuna eş 4 parmak var.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1414