KARAKTERLER

KIZIL GONCALAR / SADİ HÜDAYİ

Betimleyen: Berra Karabacak

Kızıl Goncalar dizisinden Sadi Hüdayi karakteri yaklaşık 45-48 yaşlarında bir erkek. İdeal kilosunda ve  gür, gri ve uzun sayılabilecek sakalları var. Gri siyah renkleri karışık şekilde pala bıyıkları var. Karakterin kafasında kahverengi silindir bir takke var. Takke kulaklarını dışarıda bırakacak şekilde takılmış. Üstünde de her yerini kapatan uzun kollu siyah bir ceket var. Sağ elinin yüzük parmağında bordo taşlı bir yüzük sol elinde ise alyansı var. İki eli de havada ve ellerinin arasında bordo taşları olan bir tespih var. Karakter bu tespihi çekerken yüzü ileriye dönük şekilde ayakta durmakta. Karakterin kaşları çatık olması ve tam hizalı duruşu ona sert ve sinirli bir bakış vermiş.

Devamı için Tıklayınız

PRENSES LEİA ORGANA- STARWARS

Betimleyen: Ömer Patan

Prenses Leia’nın beyaz dökümlü bir kıyafetle, elinde silah tutarken belinden yukarısını ele alan bir fotoğrafı var. Fotoğrafta yan durmuş ve kafasını sağa doğru döndürmüş. Bakışları sert ve ciddi.

Koyu kahverengi saçlarını sağdan ve soldan olacak şekilde ikiye ayrılmış ve kulaklarını kapatacak şekilde büyük iki tane topuz yapılmış.

Vücudu zayıf ama yüzü etli. Elmacık kemikleri çıkık ve burnu yayvan. Gözleri iri ve siyah renkte. Elinde ise siyah renkli, orta büyüklükte bir ışın tabancası tutuyor. Tabancayı tuttuğu sağ elini göğsüne koyar şekilde poz vermiş.

Devamı için Tıklayınız

KIZIL GONCALAR / MERYEM

Betimleyen: Ufuk Özkan

Fotoğrafta, gri bir arka planın önünde ciddi bir ifadeyle duran, başörtüsü takmış orta yaşlarda bir kadın görülüyor. Kadının yüz hatları net ve oval bir yüze sahip. Alnı, başörtüsü altında kısmen görünürken, siyah başörtüsü şık bir şekilde sarılmış ve boynunu tamamen kapatıyor.

Gözleri doğrudan kameraya bakıyor, yüz ifadesi oldukça resmi, bakışlarında bir kararlılık ve hafif bir endişe var. İnce kaşları düzgün şekillendirilmiş ve yüzünde hafif bir makyaj uygulanmış. Siyah, uzun kollu bir elbise giymiş. Elbisenin kumaşı parlak olmayan bir mat siyah ve belirgin dikey detaylara sahip. Aynı zamanda ellerini nazikçe karnının üzerinde birleştirmiş.

Devamı için Tıklayınız

KUŞ UÇUSU / LALE KIRAN

Betimleyen: Ömer Patan

Lale kıran’ın Gri tonlarının hakim olduğu bir odada, koltuğun üzerinde bacak bacak üstüne atarak oturduğu bir fotoğrafı var. Koltuğun arkasında yerden bir cam var. Kadının kabarık, omuz hizasındaki, gür ve dalgalı saçları dikkat çekiyor. Saçını sol tarafa daha yoğun gelecek şekilde ayırmış ve sol kulağını açıkta bırakmış. Koyu ve keskin kavisli kaşları ve yeşil gözleri ile cüretkâr bir bakışa sahip. Dolgun dudakları ile hafif tebessüm eder halde. Burnu küçük ve kalkık. Beyaz, triko ve mini bir elbise giyinmiş. Elbisenin dekoltesi ile boynunun uzunluğu dikkat çekiyor. Elinde ise siyah bir defter tutarak sanki birisini dikkatle dinliyor havası var.

Devamı için Tıklayınız

KUZCO- ŞAŞKIN İMPARATOR

Betimleyen: Berra Karabacak

Şaşkın İmparator çizgi dizisinden Kuzco karakteri 17-18 yaşlarında genç bir erkek. Kuzco üstüne uzun bir tulum giymiş. Tulumun yakası kare şeklinde ve bu kare sarı yaldızlarla süslenmiş. Tulumun üst vücut kısmı kırmızı. Uzun kollu olan bu tulumun kolları ise krem rengi bilekleri de kıyafetin geri kalanına uyacak şekilde kırmızı ve bileğinin tam ortasında sarı bir şerit var. Bu tulumun belindeki kemer ise oldukça sıkılmış ve Kuzco’nun belini çok ince durmasına sebep olmuş. Yakası gibi sarı renkte olan kemerinin altındansa tulum kırmızı bir şekilde devam ediyor. Kuzco’nun saçları siyah ve neredeyse omuzlarına gelecek uzunlukta. Alnında ise kaşlarına kadar uzanan kâkülleri var. Yüzü oldukça uzun ve kulakları da büyük. Kulaklarında turkuaz renginde büyük ve yuvarlak küpeler bulunmakta. Yüzü dönük şekilde ayakta duran Kuzco’nun bir eli belinde diğer eli de havada açık bir şekilde durmakta. Yüzünde şımarık ve kibirli bir bakış var. Sivri çenesi olan karakter üst dişlerini göstererek gülümsemiş fakat kaşlarını hafif kaldırarak çatmasıyla küçümser bir izlenim yaratmış

Devamı için Tıklayınız

FROZEN KRİSTOFF

Betimleyen:Sevda Çelik

Kare şeklindeki fotoğrafta karanlık, uzun, ağaçlık bir arazide ,kafasından omuzlarına kadar olan kısmı fotoğrafın tamamını kaplayacak yakınlıkta  kadraja alınmış kurgusal bir karakter olan  KRİSTOFF yer alıyor. KRİSTOFF oldukça yuvarlak yüzü, uzun ve şişkin çenesi, büyük enli buruna sahip , büyük dudakları ile gülümseyerek  görenlere  iyimser bir hava çiziyor. Gözleri yuvarlak koyu kahve tonunda gözlerini tamamlayan açık sarı kaşları ve boynuna, alnına kadar inen  sarı dalgalı saçlarıyla bütünlük oluşturmuş. Kafasında alnının bir kısmını içine alacak şekilde yerleştirilmiş fes benzeri siyah ,desensiz bir şapka  saçlarının bir kısmını  dışarıda bırakacak  kadar küçük. Üzerinde kalın, hakim yaka ve içi koyu gri tonda suni yünle bezenmiş nubuk bir mont var. Yakasının kenarlarında fuşya renk çizgiler   gerdanda birleşip  tek şerit halinde montu sağ ve sol  fermuar kenarlarından aşağı doğru çizgiyi tamamlıyor .yüzünde kendinden  emin  bir gülümseme  var.

Devamı için Tıklayınız

ATOM KARINCA

Betimleyen: Ömer Patan

Üstünde sarı renk sweat, başında beyaz renk kask olan, animasyon karakteri halinde bir karınca resmi var. Karınca ellerini arkadan kavuşturmuş. İki ayağı üzerinde, normal bir insan gibi resmedilmiş. Karıncanın yüzü kırmızı, ağız ve burun kısmı ise beyaz renkte.  Gözleri yuvarlak ve siyah renk.  2 tane anteni beyaz kaskının baş kısmından dışarı çıkıyor. Antenleri siyah renk ve uçları kıvrımlı.  Sweatinin üstünde bebe mavisi renginde A harfi var.  Sweatin altında ise  mavi renk 2 ince bacağı var.

Devamı için Tıklayınız

BAHAR DİZİSİ - BAHAR

Betimleyen: Ömer Patan

Fotoğraf, show tv kanalında yayınlanan Bahar dizisinin baş karakteri olan Bahara ait. Fotoğrafta Bahar’ın omuz hizasından yukarısı yer alıyor Bahar, yaklaşık 40-45 yaşlarında görünen bir kadın.  Fotoğrafta, beyaz düzgün dişleri belli olacak şekilde gülümsüyor. Beyaz tenli, açık kumral saçlı, yeşil gözlü kadının gözlerinde bir ışıltı hakim ve gülümsediği için kısılan gözlerinin kenarlarında çizgiler oluşmuş. Yanakları etli ve gülüş çizgileri belirgin. Kumral saçları dalgalı ve gür, alnında her iki yana ayrılan perçemleri var.  Üzerinde pembe bir gömlek üstüne giyilmiş mavi blazer ceket var.

Devamı için Tıklayınız

ASTRO BOY

Betimleyen: Ufuk Özkan

Astro Boy pazılarını şişirmiş ve ellerini iki yana doğru açmış giydiği kırmızı ayakkabılardan arkaya doğru çıkan ateşin etkisiyle birlikte havada bulutların arasında uçuyor. Bununla birlikte kıyafetinde üstü çıplak altında ise siyah bir şort var.  Saçları ise siyah ve ön ucu havaya doğru dikleştirilmiş bir üçgen var geçişleri ise keskin ve düzenli.

Devamı için Tıklayınız

BAHAR DİZİSİ - TİMUR

Betimleyen: Elif Pınar

Fotoğrafta turuncu bir arka plan önünde durmuş Bahar Dizisi Karakteri Timur var.Arka planın sağ tarafında, duvarda yuvarlak şeklinde hastane amblemi asılı. Timur’un yönü hafif sağa dönük, ayakta duruyor ve belden üstü fotoğraflanmış. Önünde bir masa ya da kürsü var ellerini üzerine koymuş. Önündeki kürsüde ya da masada koyu gri bir laptopun ekranının yarısı var. Timur, siyah saçlı, saçları ön tarafını yukarı kalkık şekilde fönlenmiş. Kaşları saçlarıyla aynı renk, gözlerine yakın.  Burnu uzun ve büyük. Dudakları kalın, kapalı duruyor. Gülme çizgileri belirgin. Yüzünde duygu ifadesi yok, mimiksiz. Sakalları tıraş edilmiş ama sakal yerleri belli oluyor. Karşısına yani hafif sağa doğru bakıyor. Açık mavi desensiz bir gömlek giymiş ve bütün düğmelerini iliklemiş. Mavi-açık mavi-gri renkli ve diagonal desenli kravatı var ve sıkı şekilde bağlanmış. Üzerinde beyaz doktor önlüğü var. Önlüğünün sol tarafında göğüs hizasında doktor kartı takılı.

Devamı için Tıklayınız

DOĞAN CÜCELOĞLU

Betimleyen: Erdem Yenilç

Doğan Cüceloğlu’na ait dikdörtgen formattaki porte fotoğrafta, göğsünün yukarısı yer alıyor. Yüzü bize dönük, arka plandaysa beyaz bir kapı var. 70’li yaşlarında buğday tenli ve oldukça neşeli şekilde, dişlerini göstererek gülümsemiş Cüceloğlu’nun elmacık kemikleri belirginleşmiş. Saçları beyaz ve ön kısımları büyük ölçüde dökülmüş ve alnı açılmış. Yuvarlak çerçeve gözlükler takıyor. Gözlerinin altında kırışıklıklar var. Üstünde açık renkli bir gömlek var.

Devamı için Tıklayınız

RENGİN

Betimleyen: Elif Pınar

Fotoğrafta, yüzü dönük bir kadın ve sağ köşede kim olduğu net olmayan bir erkek var. Kadın Bahar dizisindeki Rengin karakteri. Rengin’in saçları koyu kahve rengi, saçlarını çoğu sol tarafında kalacak şekilde ayırmış ve ensesinden toplamış. Altın renginde tamamlanmamış halka şeklinde küpe takmış. Kaşları koyu renk ve kavisli değil, düz.  Rimel ve eyeliner sürmüş. Yüzünde donuk bir ifade var, gülmüyor ve belirgin bir mimik yok. Burnu uzun, burun ucu küçük. Dudakları kalın, kapalı ve bordo renk ruj sürmüş. Göğüs dekolteli bir kıyafet giymiş, kıyafeti grimsi bir renk. Kıyafetin kolları bolero şeklinde dikilmiş, yakası ise öpücük yaka.

Devamı için Tıklayınız

LA CASA DE PAPEL- MOSCOW

Betimleyen: Deniz Balancar

Beyaz arka planın önünde, La Casa De Papel dizisinde Moscow poz vermiş duruyor. Moscow’un göğsünden yukarısı yer alıyor. 50’li yaşlarında olan adamın saçlarının ve sakallarının bir kısmı beyazlamış durumda. Beyaz tenli, siyah saçlı adam büyük bir ciddiyetle kadraja bakıyor. Kaşlarının ortasında çizgi oluşmuş. Burnu hafif şiş, bıyıkları dudaklarını tamamen kapıyor ve sakalları da oldukça uzun. Üzerinde kırmızı bir tulum ve içerisinde gri bir tişört var.

Devamı için Tıklayınız

MONİCA GAZTAMBİDE- STOCKHOLM (LA CASA DE PAPEL)

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta La Casa De Papel dizisinde Stockholm kod adıyla bilinen Monica Gatzambide var. 30’lu yaşlarında olan beyaz tenli, sarışın kadının boynundan yukarısı kadrajda yer alıyor. Arka plan bir savaş alanı gibi dumanlar ve parçalanmış eşyalar var. Stockholm ciddiyetle bakıyor. Kıvırcık saçlarını arkadan at kuyruğu yapmış. Yüz şekli oldukça belirgin. Gözleri iri ve kahverengi, kirpikleri ise yukarı doğru kalkık. Minik hokka bir burnu var. Çenesinde bir çizgi var ve dolgun dudakları hafif aralık. Alnının sağ tarafında ve boynunda kurumuş kan izleri var.

Devamı için Tıklayınız

RİO (LA CASA DE PAPEL)

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta La Casa De Papel dizisinin en genç oyuncusu Rio var. 20’li yaşlarında olan esmer tenli ve kahverengi saçlı Rio kollarını önünde bağlamış vaziyette. Rio’nun belinden yukarısı fotoğrafta yer alıyor. Uzun bir yüze sahip Rio’nun kıvırcık saçları hafif uzunca, kaşları ise kalın ve kavissiz duruyor. İri bir burna ve oldukça dolgun, pembe dudaklara sahip. Hafif gülümser vaziyette olduğundan yanak çizgileri belirginleşmiş. Kulaklarının büyük bir kısmını ise saçları kapamış halde. Üzerinde kırmızı, fermuarlı bir tulum ve tulumun içinde de siyah bir tişört var.

Devamı için Tıklayınız

LİZBON (LA CASA DE PAPEL)

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta La Casa De Papel dizisinde Lizbon kod adıyla bilinen karakter var. 40’lı yaşlarında olan, buğday tenli, küllü kahve saçlı Lizbon bir masada ellerini birleştirerek oturmuş ve ciddiyetle kadraja bakıyor. Masanın üzerinde en sağda bir kalemlik, Lizbon’un önünde kağıtlar ve masanın solunda Da Vinci maskesi var. Lizbon’un üzerinde ise önü fermuarlı kırmızı bir tulum var. Ortadan ayırdığı saçları göğsünün altına kadar uzanıyor. Yüzü zayıf ve şekilli, göz altları ise çökük durumda ve gözleri büyük. Kaşları kahverengi ve kavisli, dudakları ise ince ve yanaklarında çizgiler oluşmuş

Devamı için Tıklayınız

JOEY TRİBBİANİ (FRİENDS DİZİSİ)

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir koltukta oturan ve göğsünden yukarısı kadrajlanan Joey yer alıyor. Buğday tenli, esmer, genç adam dişleri belli ederek gülümsemiş ve sağına doğru bakıyor. Saçları bir karış kadar uzun ve dağınık, bir kısmı ise önüne geliyor. Kaşları gür ve kavisli geliyor. Gözleri ise minik ve kısık. Burnu sivri, dudakları ince ve dişleri ise bembeyaz. Yanak çizgileri gülümsediği için oldukça belirgin duruyor. Üzerinde lacivert renkli, bisiklet yaka, yaka kısmı gri bir tişört var. Oturduğu koltuk kahverengi tonlarında arkasında ise sadece gövdesi belli olan biri var.

Devamı için Tıklayınız

MONİCA GELLER (FRİENDS DİZİSİ)

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta, Friends dizisi karakteri Monica Geller var. Monica’nın göğsünden yukarısı kadrajlanmış. Beyaz tenli, koyu kahverengi saçlı, genç oyuncunun saçları kısa ve omzuna kadar uzanıyor. Saçlarının önlerinden birer tutam alıp arkada minik bir kuyruk yapmış ve perçemleri gözlerine kadar uzanıyor. Kafasını hafif sağına çevirmiş ve dişlerini göstererek gülümsüyor. Dişleri oldukça düz ve bembeyaz, dudaklarına ise koyu pembe bir ruj sürülmüş. İnce, yay gibi kaşları ve renkli gözleri var. Göz altı torbaları hafif belirgin. Burnu hokka ve gülümsediği için gülme çizgileri ortada. Üzerinde siyah uzun kollu bir tişört ve beyaz, kolsuz, önü açık bir yelek var. Boynunda siyah minik boncuklu bir kolye var.

Devamı için Tıklayınız

ROSS GELLER (FRİENDS DİZİSİ)

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta gri arka plan önünde poz vermiş olan Ross Geller var. Genç adamın göğsünden yukarısı kadrajlanmış. Buğday tenli, koyu kahve saçlı, genç adam gülümser şekilde kameraya bakıyor. Başını hafif soluna çevirmiş. Saçları kısa ve sağa doğru yatık, hafif nemli duruyor. Kaşları oldukça uzun ve gür. Burnu uzun, gözleri minik ve ela renginde. Dudakları gülümsediği için tıpkı bir yay gibi duruyor. Gülme çizgileri ve yüzünün sol tarafında ise gamzesi var. Yüzünde kirli sakalları mevcut. Üzerinde pembe, yakasının iki düğmesi açık bir gömlek ve gömleğin içinde beyaz, bisiklet yaka bir tişört var.

Devamı için Tıklayınız

RACHELL GREEN (FRİENDS DİZİSİ)

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, gri arka plan üzerinde duran, göğsünden yukarısı yer alan Rachell Green var. Buğday tenli, sarışın, genç kadın ciddi bir ifade ile kadraja bakıyor. Mavi gözlerinin üzerine hafif siyah far sürülmüş. Kumral renkli kaşları kavissiz bir yay şeklindedir. Burnu ise hafif kemikli ve biraz büyük duruyor. Dudaklarına kahverengi bir ruj sürülmüş. Çenesi belirgin. Saçları kısa omzuna kadar uzanıyor. Sol taraftan ayırdığı saçlarının önleri perçem gibi daha kısa duruyor ve balyajlı saçlarının sarıları oldukça dikkat çekiyor. Üzerinde gri yakası açık, kolsuz bir kıyafet var. Boynunda ise gümüş rengi bir kolye takılı.

Devamı için Tıklayınız

PHOEBE BUFFAY (FRİENDS DİZİSİ)

Betimleyen: Deniz Balancar
Dikey dikdörtgen şeklinde fotoğrafta mavi arka planın önünde kollarını önünde bağlayarak poz veren Phoebe var. Beyaz tenli, uzun, sarı saçlı, genç kadın kadraja bakarak ve dişlerini belli eder şekilde gülümseyerek poz vermiş. Saçları göğüs kısmına kadar uzanıyor. Saçlarının önünden bir tutam alıp arkada toplamış ve sol tarafındaki perçemini kulağının arkasına atmış. Kaşları düz ve kavissiz. Burnu biraz büyük, dudakları ise dolgun ve pembe renkli. Yanakları oldukça dolgun ve gülümsediği için yanak çizgileri belirginleşmiş. Üzerinde siyah, askılı bir atlet var. Boynunda gümüş rengi bir kolye ve kolye ucunda da turuncu bir yuvarlak var.

Devamı için Tıklayınız

CHANDLER BİNG

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki, turuncu arka planlı fotoğrafta Chandler Bing yer alıyor. Buğday tenli, sarı saçlı, genç adam kadraja bakıyor ve gülümsüyor. Saçları bir karış kadar uzun ve dağınık duruyor. Alnı oldukça geniş, kaşları düz ve gür, burnunun ucu ise düşük duruyor. Gülümsediği için yanak çizgileri oldukça belirgin. Gözleri ise küçük ve kısık. Yüzünde ve boynunda hafifçe kendini belli eden kirli sakalları var. Üzerinde kahverengi, bisiklet yaka bir tişört mevcut.

Devamı için Tıklayınız

VOLDEMORT

Betimleyen: Ramazan Bilen

 

Kare bir fotoğraf üzerine Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedeni olan kurgusal karakter. Lord Voldemort resmedilmiş. Arkası bulanık olan bir fotoğrafta karşıya doğru bakıyor. Kahverengi bir sandalyenin üzerinde oturuyor. Üzerinde siyah bir elbise var. Kel, gözleri yeşil renkli. Burnu normal değil biraz farklı delik kısımlarından önceki kısmı kesik gibi.

Devamı için Tıklayınız

KATNİSS EVERDEEN

Betimleyen: Ramazan Bilen

 

Alevli olan bir dikdörtgenin arka planın üzerinde Açlık Oyunların filminde oynayan bir karekterin karşıya doğru bakan bir fotoğrafı var. Arka da yarım daire şeklinde bir halka var. Fotoğrafta olan kızın üzerinde kahverengi bir elbise bulunuyor. Kanatları var ve onlarda Kahverengi. Sırtında olan oklar görünüyor 6 adet. Hemen kafasının sağ tarında sağa paralel olarak çıkan bir bıçak var.

Devamı için Tıklayınız

AJAK

Betimleyen: Ramazan Bilen

Beyaz bir arka plan olan dik boyutlu olarak remedilmiş Ajak, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında yer alan kurgusal karakterdir. Boydan olan bir fotoğrafı var. Üzerinde boydan bir elbise var. Mavi renk, sarı renk olan elbise var. Kafasında bir taç bulunuyor. Taç orta kısmı yukarı doğru kabarık. Sağdan ve soldan yukarıya doğru bir boynuz gibi çıkan 2 çıkıntı var. Saçları sağlı sollu yana doğru salınık vaziyette. Sağ ve sol kolu aşağı  doğru düz bir şekilde inik. Sağ eli başparmağı aşağıda diğer 3 parmağı hafif içe doğru kıvrılmış. Sağ ayağı hafif önde ve ayaklarında bot var.

Devamı için Tıklayınız

VİSİON

Betimleyen: Tuğba Akkaya

Dikdörtgen görselin arka zemininde ormanlık bir alan içinde yükselen altı ağaç gövdesi, ağaçların önünde başı fotoğrafın sol tarafına doğru hafif eğik vaziyette, bordo tenli, mavi gözlü, saçları ve kaşları olmayan, üzgün ve kızgın arasında bir ifadeye sahip karakter bulunuyor. Soluk mavi ve bordo renkli, omuz kısmı metalik gri aksesuarlı kıyafet giyen karakterin başında, kafasının üstünden alnının üst ortasına kadar tenine yapışık şekilde uzanan ters üçgeni andıran metalik gri bir aksesuar ile başının üst ön tarafından başlayıp, yüzünün iki yanından boyun ve köprücük kemiğine uzanan metali andıran bir parça yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

VENOM

Betimleyen: Zeynep Şahin

Arka planda gri-mavi tonlarda gökyüzü ve belli belirsiz nokta şeklinde yıldızlar var. Siyah renkten oluşan Venom’un üzerinde damarı andıran açık gri şekiller bulunuyor. Oldukça uzun, ucu sivri pembe dili ve ağzında bir sürü düzensiz ve sivri dişleri var. Ağzı tamamen açık, kıvrık dili dışarda ve salyaları akıyor. Ağzı açık olduğu için yüzü olduğundan uzun görünüyor. Gözleri beyaz, yukarıya doğru, burnu yok. Kocaman, kaslı vücudu göğüs hizasına kadar görünüyor. Venom’un korkutucu bir gülüş ifadesi var.

 

Devamı için Tıklayınız

RUH EMİCİ

Betimleyen: Tuğba Akkaya

Dikdörtgen fotoğrafın beyaz ve gri yansımalı arka zemini üzerinde baştan uca simsiyah çarşaf geçirilmiş gibi görünen uçan bir karakter yer alıyor. Karakterin siyah pençe şeklinde açılmış tek eli ve baş kısmı haricinde hiçbir yeri net bir forma sahip değil ancak üstüne geçirilmiş gibi duran kıyafeti havada savrulur vaziyette bir insan vücudunu andırıyor.

Devamı için Tıklayınız

QUINJET

Betimleyen: Zeynep Şahin

Yatay dikdörtgen görselde bir jet uçak yer alıyor. Renk tonlaması beyaz ve gri arası olan görselin arka planında bulutlar ve başka jetlerde görünüyor. Uçağın ön yüzeyi camlı bir pilot kabininden oluşuyor. Quinjet’in iki yanında kanatları, arka tarafında motoru ve motorun iki yanında da yine küçük kanatları var. Alt tarafında oldukça küçük ön ve arka tekerlekleri var. Zemininde gri ve üzerinde beyaz desenleri olan pist yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

PETER PETTİGREW

Betimleyen: Murat Turan

Peter Pettigrew (Charles Hughes)  – Harry Potter and the Order of the Phoenix/ Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Filmi

Arka planı bulanık, kahve tonlarında olan kare portre fotoğrafın ortasında Peter Pettigrew (Charles Hughes)’in sadece baş hizası görünüyor. Tombul ve açık tenli. Kafasını hafif sağa doğru yaslamış. Gür ve sarı saçları geriye doğru yanlardan kabarık ve faulleri uzun duruyor. Alnı açık, kaşları çatık, sağa doğru bakıyor. Gözleri açık gri ve pörtlek. Göz altı torbaları belirgin. Yanakları tombul ve burun hizasından çenesine kadar hatları belirgin. Sağ yanağının dudak hizasında bir ben var. Burnu yüzüne oranla küçük. Dudaklarını aralamış. Üst iki dişi alt dudaklarının üzerinde. Çenesi sağ taraftan üstündeki giysinin yakasına yapışık duruyor .

Devamı için Tıklayınız

MALEFİZ

Betimleyen: Sude Şen

 Dikey formda tasarlanmış afişte, 30’lu yaşlarında gösteren Malefiz’in saçları, siyah deriden yapılmış bir türbanın içinde. Başının üzerinden yükselen koç boynuzuna benzer, uca doğru incelen, kıvrımlı iki boynuzu ve sırtından çıkan iki siyah dev kanadı dışında her şeyiyle bir insana benziyor. Kadın görünümünde ki Malefiz’in dudakları kalın ve kırmızı rujlu, kaşları ince ve kavisli, gözleri ise yeşil renkli. Elmacık kemikleri normalin çok üzerinde çıkık ve çenesi oldukça sivri. Malefiz bembeyaz bir tende. Üzerinde yakası açık, kolları uzun simsiyah bir kıyafet var. Açık yakasından o bembeyaz boynu görünüyor ve boynunu yine siyah deri bir aksesuar sarıyor. El tırnakları sivri ve hafif uzun, sol eli üstte kalacak şekilde iki elini de asanın ucuna yerleştirmiş. Arka planda, Malefiz’in sol tarafında kalan dağ görüntüsü çok silik, o dağlara uzanan bir yol ve yolun üzerinde birçok ağaç var. Gökyüzü koyu lacivert tonlarında ancak Malefiz’in arkası bulutlarla kaplı ve gökyüzünden daha aydınlık.

Devamı için Tıklayınız

BELLA CULLEN

Betimleyen: Zeynep Şahin

Dikey dikdörtgen fotoğrafta, saçları dalgalı ve göğüs hizasında “Alacakaranlık” filmindeki “Bella Cullen” karakteri yer alıyor. Kahverengi saçları, düz saçları, kahverengiden kızıla çalan  gözleri var. Sivri çene hattına sahip olan Wampir Bella, beyaz tenli ve ince kaşlı. Gergin bir yüz ifadesine sahip. Kolsuz, koyu mavi V yakalı bir bluz giymiş. Yakın planda çekilmiş olan fotoğrafın arka planı bulanık.

 

Devamı için Tıklayınız

YODAA

Betimleyen: Tuğba Akkaya

Uzunlamasına dikdörtgen görselin beyaz zemini üzerinde soluk yeşil tenli, saçları olmayan, kafa derisi parça parça çizgilerle çizilmiş gibi belirgin, kafasının yarısı büyüklüğünde sağa ve sola yatay şekilde uzanmış sivri kulakları bulunan bir karakter yer alıyor. Kafası ve alnı insan yapısından farklı olarak birbirinin devamı şeklinde. Burnu hemen hemen gözleriyle aynı hizada, bakışları ise baygın. Üç parmaklı sol eli açık bir şekilde öne uzanmış. Sağ elinde siyah eğri bir baston var. Siyah tek parça bir iç kıyafetin üzerine kolları ve etek uzunluğuyla cübbeyi andıran krem rengi bir dış kıyafet giymiş.

Devamı için Tıklayınız

VİOLET PARR - İNANILMAZ AİLE

Betimleyen: Ezgi Yılmazçelik

 

Dikey bir biçimde konumlanmış dikdörtgen görselin arka planı beyaz ve “İnanılmaz Aile” serisinden olan karakter Violet Parr ayakta duruyor. Siyah, beline kadar uzun saçları olan Violet Parr’ın saçından bir tutam, perçem gibi alnında ve kafasının tam ortasında turuncu, ince, sade bir tacı var. Karakterin yüzü dönük, biraz kızgın bir ifadeyle bakıyor ve kendini savunmaya geçer gibi bir halde, iki elini parmak araları iyice açarak kaldırmış. Sol eli geride dururken sağ eli daha önde duruyor ve sağ eli belirgin bir şekilde daha açık, bu açıklığın etrafında mor renkte bir çember oluşmuş. Kıyafeti ise vücudunu sıkıca saran bir mayo gibi üst kısmı kırmızı, alt kısmı siyah, bacakları kırmızı ama üzerine neredeyse bacaklarının tamamına yakınını kaplayacak şekilde, tam oturan, dar siyah çizmeler giymiş. Siyah, dirseğine kadar gelen eldivenleri var ve bel kısmında ise kıyafetiyle bir bütün olan turuncu bir şerit var. Tam göğsünün ortasında siyah elips şeklinin üzerine sarı, kalın puntoda, bir “i” harfi var.V

Devamı için Tıklayınız

MOON KNİGHT - MARVEL KURGUSAL KAREKTERİ - (MARC SPECTOR)

Betimleyen: Murat Turan

Arka planı kahve ve sarı tonlarında olan kare fotoğrafın tam ortasında Moon Knight (Marc Spector) çok az sağına meyilli durmuş. Kollarını bel hizasından iki yana doğru açmış. Sağ eli biraz daha geride. Fotoğraf basen hizasından çekilmiş. Gözleri ışık saçıyor. Yüzü mumyalanmış bir şekilde sarılmış. Parlayan gözlerinin dışında yüz hatları görünmüyor. Üstünde yine mumya bezi ile sarılmış kapüşonlu bir pelerin var. Pelerinin kapüşonu şişirilmiş gibi kenarları yüzüne temas etmiyor. Göğsünün tam ortasında bir hilal var. Göğüs kafesini kaplamış dairemsi bir kalıbın içinde duruyor. Hemen arkasında altın sarısı, üstü dikey ve aralıklı çizgilerle çizilmiş bir taş var.  

Devamı için Tıklayınız

KIZIL CADI- MARVEL KURGUSAL KARAKTERİ (WANDA MARYA MAXİMOFF)

Betimleyen: Murat Turan

Arka planı beyaz, dikdörtgen olan fotoğrafın tam ortasında hafif sola doğru dönük duran ve diz üstünden görünen Kızıl Cadı (Wanda Marya Maximoff), hafifçe avuç içleri dışa bakar şekilde, ellerinde oluşmuş kızıl bir elektriksel akım huzmesi ile poz vermiş. Kızıl cadı 30 lu yaşlarında bir kadın.  Açık bir ten rengine sahip. Kahverengi, öne doğru sarı, hafif dalgalı saçları tam ortadan ikiye ayrılmış. Omuzlarından göğüs hizasına kadar inmiş. Yüz şekli oval, gözleri mavi, kaşları ince. Dudaklarını çok az aralamış. İfadesiz bir yüz şekline sahip. Gözlerini hafif sola doğru odaklamış korkulması gereken bir bakışı var. Siyah dizüstü elbisesinin üzerine kahverengi deri, kol kısmı dirsek altında biten bir mont giymiş. Boynunda asılı biri kısa biri uzun iki kolye takılı. Bilekleri ile dirsekleri arasını kapatan siyah deri bir kolluk takmış.

Devamı için Tıklayınız

JACK JACK PARR - İNANILMAZ AİLE

Betimleyen: Ezgi Yılmazçelik

 

Dikey bir biçimde konumlanmış görselin arka planında üst kısımda ve alt kısımda kırmızı renk, karakterin sağında gri, belli belirsiz bir bina silüeti olsa da, oturur pozisyondaki karakterin omuz hizasından başlayan beyaz ışık yayılıyor. Beyaz ışık gittikçe sarıya doğru geçmiş. Ön planda ise “İnanılmaz Aile” serisinin Jack Jack Parr karakterinin bebekliği yüzü dönük, oturur pozisyonda duruyor. Yüzünde kocaman bir gülümseme var ve masmavi gözleri parlıyor. Saçı az olsa da yukarıya doğru uzayan, sivri, bir tutam sarı saça sahip. Karakterin, en tipik özelliklerinden biri gözlerinin etrafında siyah kısımlar olması, adeta bir kamuflaj gibi gözlerinin etrafını, burnunun üstünü, alnının bir kısmını kaplayan siyah kumaşa benzer bir bölüm var. Gözlerinin renkli olan kısmının dışında kalan beyazlık ise büyük. Normal bebeklerden çok daha büyük bir kafa, göz yapısı oluşturulmuş bu karakterimizin çenesi küçük, sivri, burnu ise nohut kadar küçük. Ağzı açık, dili içeride olsa da belli olacak biçimde gülüyor ve sağ elini havaya, sol elini sola doğru kaldırmış. Boyun, el bileği, ayak tabanları kısımları siyah, kalan kısımları ise kırmızı olan bir tulum giyinmiş

Devamı için Tıklayınız

HULK

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Dikdörtgen biçimdeki resimde Hulk yani Yeşil Adam var. Arka planında siyahın üstünde yeşil bir ışık hüzmesi var. Hulkın ayakları gözükmüyor resimde. Karakter görselde 36-37 yaşlarında ellerini yumruk yapmış her an dövüşmeye hazır bir şekilde bir havası var. Vücudunun her yeri yeşil, fazla iri bir gövdeye sahip ve kaslıdır. Saçları da dağınık ve siyahtır. Yüzü sinirli ve dişlerini sıkmış şekilde duruyor. Saçları Üstünde yalnızca bir adet mor bir pantolon var fakat her an yırtılacakmış gibi.

Devamı için Tıklayınız

THOR: RAGNAROK HELA

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Kare fotoğrafın ortasında yer alan Hela sinirli bir ifadeyle karşıya bakıyor. Arka planında mavi ışık hüzmeleri var.

Hela siyah deri bir kostüm giymiş ve üzerinde turkuaz şeritler var. Kıyafetin omuz kısımları açık. Kafasında da kocaman sivri bacakları olan bir örümceği andıran maske var maskenin ağız kısmı açık. Helanın bakışları oldukça keskin duruyor ve sinirden dişlerini sıkıyor gibi görünüyor. Helanın soluk beyaz bir teni var.  Helanın bir elinde oldukça keskin görünen bir mızrak var diğer eli boş fakat intikam almak istediğini belirten bir beden dili kullanmış. Ayrıca tırnaklarında siyah oje var.

Devamı için Tıklayınız

GALAKSİNİN KORUYUCULARI - GROOT

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Dikdörtgen formundaki resimde Galaksinin Koruyucuları filminden bir karakter olan Groot burada küçük haliyle resmedilmiş. O bir ağaç fakat insan formunda elleri, ayakları, gözleri, ağzı var. Vücudunun her yeri dallardan oluşmuş. Kafasının üstündeki dallar aynı saç formunda dikey şekilde duruyor ve üst kısımları yeşil. Vücudunun bazı kısımlarında filizler çıkmış. Gözlerinin bebeği büyük ve siyah ve kenarları kahverengi. Groot el sallıyormuş gibi duruyor resimde.

Devamı için Tıklayınız

ÖLÜ GELİN

Betimleyen: Ezgi Yılmazçelik

Arka planı koyu maviden, karaktere, görselin ortasında geldikçe beyazlayan bir görünüme sahipken görselde hem sağda hem de solda kurumuş, kararmış, yer yer kıvrılmış, dikenlere benzeyen sivri bölgelere sahip siyahlı, grili renk geçişleri olan sarmaşıklar bulunuyor. Tam ortada ise saçları sarmaşıklara benzeyen, yüzü dönük, kendi sağına yukarı kısma doğru bakan Ölü Gelin karakteri bulunuyor. Soluk, grimsi bir teni, incecik boynu olan bu karakterin dudakları ise pembe ve yanağının sağ tarafında bir kırık, çökük kısım var. Köprücük kemikleri çok belirgin, aynı şekilde burnunun deri, et kısmının olmayışı, küçük, kemiksi haliyle belli oluyor. Alışılmadık bir göz ve kirpik yapısına sahip olan karakterin, kocaman, bembeyaz gözleri, ufak birer siyah nokta halinde gözbebekleri var. Kirpikleri ise gözlerinin tam etrafında, gözlerinin burnuna yakın olan kısmı hariç her kısmında çok sık olmayacak şekilde çevreleniyor. Burnu biraz göz hizasının aşağısında kalıyor. Kaşları ise ince, uzun ve siyah; sağa, yukarı yöne doğru baktığından sağ kaşı daha yukarıda duruyor. Bir de soluk, gri tonlarda, saçının etrafına gelen bir duvak takmış.

Devamı için Tıklayınız

OYUNCAK PONNY - TEK BOYNUZLU AT

Betimleyen: Cansel Angın

Fotoğrafta, tek boynuzlu atın minyatür oyuncak versiyonu var. Lila renkte dört bacaklı atın alnının ortasında burgulu bir boynuzu var. Boynuzunun hemen gerisinde, başına altın sarısı bir prenses tacı takmış. Tacın pembe bir yıldızı var. Normal atlardan farkı sadece boynuzu değil ayrıca, gövdesinin orta kısmında iki adet de kanadı  ve kalça kısmında pembe yıldız şeklinde bir dövmesi var. Kanatlarının arkasında koyu mor kıvırcık bir kuyruğu var. Ağzı açık ve gülümsüyor yan durduğu için tek gözü gözüküyor ve o da mor renkte ve kocaman. Genel olarak ütopik tek boynuzlu kanatlı süslü ve sevimli bir at.

Devamı için Tıklayınız

HEIDWIG

Betimleyen: Beril Ant

 

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, koyu gri fonda siyah bir şato, yoğun siyah bulutlar, şatoda yanan sarı ışıklar ve şatonun ince uzun kulelerin ortasında kanatlarını açmış baykuş yani Hedwig mevcut. Hedwig’in beyaz tüyleri, sarı belirgin gözleri, siyah gagası, kanatlarının ucunda bulunan siyah halkaları ve iki ayağının altında tuttuğu bir mektup bulunuyor. Mektupta kırmızı bir mühür var. Mektubun hemen arkasında baş aşağı küçük bir yelpazeyi andıran kuyruğu var.

 

Devamı için Tıklayınız

GRANDMASTER

Betimleyen: Atilla GÜZEL

 

Yatay dikdörtgen resimde, tam ortada duran Grandmaster net bir şekilde, arkası ise bulanık bir şekilde görünüyor. Üstünde altın sarısı, yaldızlı, parlak bir kumaştan, omuzları geniş gösteren bir kaftanı var. Kaftanın altına ise mavi renkte, kırmızı ince şeritleri olan bir giysi giymiş. İçine giydiği giysinin mavi rengin aynı tonundan alt dudağının tam ortasından başlayıp çenesine kadar inen mavi bir boya sürmüş. Kaşlarını kaldırmış, alnı kırışmış, gözlerini kızgın bir şekilde karşıya doğru yöneltmiş dik dik bakıyor. Orta yaşlarda, zayıf görünümlü bir adam olarak görünüyor. Resimde sadece başı ve omuz hizasından başlayıp az bir kısmı görünen kolları var. Beyaza yakın kırlaşmış saçlarını yanlardan arkaya tarayıp, üstlerini de yukarı doğru bombeli bir tarzda taramış.

Devamı için Tıklayınız

DOCTOR STRANGE

Betimleyen: Beril Ant

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, sağ elini yana, izleyene doğru kaldırmış, elinden zamanı kontrol edebilen daire şeklinde içinde geometrik şekilleri barındıran kare, dikdörtgen gibi ışıklar çıkıyor.  Bedeni ve başı görselin sağına dönük olan Doctor Strange’in bakışlar ise sağ eliyle aynı yönde biraz daha yukarıda. Arkası mavi olan fotoğrafta pencerelerden içeri süzülen ışıklar bulunuyor. Üzerinde kırmızı yakaları dik pelerini, mavi bir kumaştan gömleği ve uzun ipleri olan büyük daire kolyesi var. Alnı geniş, kaşları kalın, mavi gözlü, top sakallı, yüz kemikleri keskin ve sert bakan Doctor Strange’in saçları kahve renge sahip, şakaklarından ensesine doğru uzanan saçlarının arasında beyazlıklar uzanıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

DOBBY

Betimleyen: Atilla GÜZEL

Yatay dikdörtgen sağ tarafı karanlık, sol tarafı ise sarı bir ışıkla puslu, dumanlı bir şekilde aydınlatılmış resimde Dobby iki elini bel hizasında, arkasından bağlayarak tam ortada ayakta duruyor. Üstünde elbise olarak krem rengi, kirli, kırışık, yastık kılıfı gibi bir bez parçası var. Yusyuvarlak, kocaman, mavi renkli gözlerinin beyazı çok net ve düşünceli görünüyor. Yelken gibi büyük kulakları omzuna doğru sivrileşiyor. Bir köpekbalığı yüzgecinin yatay duruşuna benziyor. Ağzı düz ve kapalı. Kolları zayıflığını gösterecek şekilde incecik. Kocaman kulakları ve gözleri olan, sıska ve kısa boylu bir yaratık.

Devamı için Tıklayınız

DEADPOOL

Betimleyen: Beril Ant

 

Gri kare arka plan üzerine Deadpool, ellerini göğsünde kavuşturmuş sert bir biçimde bize bakıyor. Oval başında kırmızı bir maske var. Maskenin göz kısımlarında, alnına ve yanaklara doğru siyah deri bir parçası uzanıyor. Sırtındaki iki kılıcın siyah uzun sapları omuzlarının gerisinden görünüyor. Gövde kısmı kırmızı olan kıyafetinde, omuzlarından arka kolunu kaplayacak şekilde siyah deri omuzluk bulunuyor. Omuzundan çapraz şekilde gövdesinin aşağısına uzanan siyah bir çanta askısı var. Karakterin gözleri tamamen beyaz.

 

Devamı için Tıklayınız

DART VADER

Betimleyen: Atilla GÜZEL

Kare fotoğrafta, Vader  giydiği siyah, uzun ve deri görünümlü palto gibi ayaklarına kadar uzanan siyah pelerini ile sağ elindeki kırmızı ışın kılıcıyla ayakta duruyor. Kılıcı, genelde bilinen keskin ve metal kılıçlardan değil. Kabzası metal görünümlü ama kabzanın elle tutulan kısmının üstündeki bölüm, kırmızı renkli, bir parmak eninde bir silindir gibi duruyor. İki eline de omuzlarından başlayıp tüm kolunu saran siyah deri bir eldiven giymiş. Ayaklarında da yine siyah deriden tüm bacağını kaplayan uzun botları var. Göğsünün tam ortasında yatay dikdörtgenden küçük dijital düğmeler var. Bunlardan dört tanesi gri metalik renkte sağ tarafta üst üste, sol taraftakiler ise üstteki yeşil, altındaki de kırmızı renkte. Bu dijital bölümün hemen altında beline gri metal bir kemer takmış. Kafasından boynuna kadar inen siyah renkte, rugan gibi parlak duran, gözleri dışında başının her yerini kaplayan bir başlığı var. Gözleri kırmızı, iri ve hafif çekik görünüyor. Sol eliyle kolunu bel hizasına hafif kaldırarak ışın kılıcını sol omzuna doğru çapraz tutuyor. Sol elini belinden aşağıda başparmağı, işaret ve orta parmağını bir kanca gibi yuvarlamış.

Devamı için Tıklayınız

BARBIE KUĞU GÖLÜ

Betimleyen: Cansel Angın

Yatay dikdörtgen görselde Barbie Kuğu Gölü Balesi filminden bir fotoğraf yer alıyor. Görselde bir adet lila renk tüysüz gülümseyen tek boynuzlu bir at var. Onun yanında da prenses kostümü giymiş bir barbie bebek var. Barbie bebeğin uzun parlak sarı saçları ve saçında lila renkte mavi taşlı bir prenses tacı takılı. Boynunda pırlanta bir kolye var, elbisesi oldukça süslü ve parlak, ışıltılı ve kabarık. Mavi ve lila renklerde prenses elbisesinin eteği uzun ve kabarık. Arka planda bir adet parlak ışıltılı bir şelale var ve tek boynuzlu atın arkasında beyaz renk bir kuğu var. Genel olarak masalsı, ışıltılı ve huzurlu bir ortam mevcut.

Devamı için Tıklayınız

WEDNESDAY

WEDNESDAY ADDAMS FİLMİNDEN WEDNESDAY KARAKTERİ

Betimleyen: Almina Ceviz

Üst kısımlara doğru koyulaşan mor kare zemin üzerinde Wednesday dizisinin baş karakteri Wednesday Addams bulunmakta. Wednesday fotoğrafın ortasında duruyor ve karşıya bakıyor. Kollarını ise göğsünün altında birleştirmiş.

İki yandan ördüğü siyah saçları göğsünün altında bitiyor. Ortadan ikiye ayrılan kahküllleri ise kaşlarının altına kadar uzamakta. Kahkülleri kaşlarını büyük oranda kapattığı için sadece sol kaşının bir kısmı gözüküyor. Wednesday’in yüzünde somurtkan ve donuk bir yüz ifadesi yer alıyor. Yüzünün fotoğrafa bakınca görülen sol tarafı biraz karanlıkta kalmış. Wednesday’İn yüz şekli oval, yanakları hafifçe tombul. Elmacık kemikleri geniş ve alın ve çene çizgisi elmacık kemiklerinden biraz daha küçük. Yüzünün kenarları yuvarlak ve çene çizgisine doğru kavisli olarak inmekte. Çenesi düz ve ucunda gamzeye benzeyen ufak bir çukur var. Yüzünüzde keskin veya köşeli kıvrımlar yok. Burnu aşağı kısımlara doğru hafifçe tombul ve burnunun üzerinden yanlarına yayılmış kahverengi çilleri bulunmakta. Wednesday’in gözleri kahverengi ve göz kapağına kalın bir şekilde siyah eyeliner çekilmiş. Yine alt kirpik diplerine de dış kısımlardan ortaya kadar eyeliner çekilmiş. Wednesday’in dudakları büyük ve dolgun. Alt dudağı üst dudağına göre daha kalın ve alt dudağının ortasından bir çizgi geçmekte. Dudaklarına mor rengine çalan bir ruj sürülmüş. Bu ruj üst dudaklarda daha koyu ve alt dudaklara gelindiğinde daha da açık bir renk almış. Wednesday’in elleri ve parmakları ince ve tırnaklarında siyah oje var.

Wednesday’in üzerinde siyah ve yer yer beyaz rengin hâkim olduğu bir elbise bulunmaktadır. Elbisenin yakaları beyaz ve sivri, manşetleri beyaz, yine üstünde bulunan küçük desenler de beyazdır. Bu desenler çarpı işaretinin üst orta kısmına konumlandırılmış beyaz kalplerden oluşmaktadır. Omuzlarından karpuz kol şeklinde başlayan elbisesi el bileklerine doğru düz bir biçimde bitmiştir.

Devamı için Tıklayınız

WEDNESDAY ADDAM

Betimleyen: Zeynep Tunçkale

Sarı bir arkaplanın önünde duran ve Addams Ailesi’nin bir üyesi olan Wednesday kameraya doğru yarı kapalı gözlerinde baygın bir ifade ile bakmakta. İnce vücuduna oranla çok daha büyük gözüken kafası dikkat çekmekte. Siyah iki yandan örgülü saçlarında örgülerinin ucunda renki küçük tokalar bulunmakta ve örgüleri omuzlarının üzerinden önüne doğru dökülmekte. Geniş bir alnı, ince siyah kaşları ve ufak bir burnuyla belli belirsiz dudaklara sahip olan kızın yüzünün ortasındaki, yüzüne olan büyük gözlerinin üstündeki gözkapakları mora çalan bir renkte. Üzerinde yaka ve manşet kısmı beyaz olan siyah, okul üniforması benzeri bir kıyafet bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

VİCTOR VAN DORT

Betimleyen: Ahmet Nazım Kahraman

Fotoğrafta beyaz arka planda, Ölü Gelin filminde yer alan çizgi karakter olan Victor Van Dort yer alıyor. Siyah gür saçları ortadan ikiye ayrılmış, üzerinde sağ omzu yırtık siyah bir ceket, ceketin içine mor yelek, beyaz gömlek giymiş ve lacivert bir kravat takmış. Bembeyaz tenli, mor dudaklı ve koyu göz halkalarına sahip karaktere ölü imajı verilmiş. İnce, siyah kaşları baş kısımlarından yukarı kalkmış vaziyette. Ağzı ve gözleri şaşkınlık ifadesi ile açılmış.

Devamı için Tıklayınız

ŞİMŞEK MCQUEEN

Betimleyen: Alya Adin Aydın

Beyaz arka planlı görselde Arabalar animasyonundan bir karakter, parlak kırmızı renkli bir araba olan Şimşek Mcqueen bulunuyor. Yüzü hafif solda kalacak ve sağ kısmı görünecek şekilde duran Mcqueen’in, bir arabanın ön camlarının bulunduğu kısmı kaplayan büyük gözleri ve plaka yerini kaplayan büyük bir ağzı var. Birbirlerine yakın mavi ve parlak gözlere sahip. Bir gözü hafif kısık ve dişleri belli olacak şekilde karizmatik bir şekilde gülümsüyor. Gövdesinin sağ kısmında sarı ve turuncu renklerde büyükçe bir 95 yazısı var ve arkasında da yine bu renklerde şimşek çizimleri bulunuyor. Sol farının üstünde de daha küçük bir şekilde 95 yazıyor. Arabanın kaput kısmında ne yazdığı görselin açısından dolayı okunamayan sarı ve koyu kırmızı bir sticker, ve onun sağ tarafında da minik ve mavi bir şimşek stickerı var. Görselin sağında bulunan ön tekerleği ise duruşuyla çelişen bir şekilde hafif sola doğru kıvrılmış, bu nedenle lastik önden seçilebiliyor. Siyah renkli dış kısmının üstünde beyaz harflerle “year”, altında ise “lightyear” yazıyor.

Devamı için Tıklayınız

BUZ DEVRİ - SİD

Betimleyen: Almina Ceviz

Dik dikdörtgen şeklinde konumlandırılmış beyaz fonlu fotoğrafta Buz Devri karakterlerinden Sid bulunmaktadır. Sid karakteri, miskin hayvan olarak adlandırılan bir canlı türüdür.

Fotoğrafta Sid 4 pençeden oluşan sağ elini kaldırmıştır. Sol elinin dirseğini ise alt kolu vücudunun iç tarafına gelecek şekilde katlamıştır. Sid’in sol ayağı daha önde olacak şekilde ayakta durmaktadır. Ayakları yarısına kadar sarı- açık kahverengi tonlarında tüylerle kaplıdır. Tüylerinin bittiği yerde rengi tüylerinden biraz daha açık tonda olan 3 ayak pençesi bulunmaktadır. Sid’in gövdesinin orta kısmı soluk açık sarı renkte, vücudunun kenar kısımları, ayakları kolları ve kafasının üst kısmı ise açık kahverengindedir.

Sid’in sola doğru hafifçe eğdiği uzun boynu üzerinde yer alan kafası küçük ve ters üçgen şeklindedir. Yüzünde mutlu bir ifade bulunmaktadır. Gözleri birbirinden oldukça ayrıktır ve kafasının iki ayrı ucunda konumlanmıştır. Sol gözü sağ gözüne göre daha büyüktür. İki gözünün üstünde de iki uzun kirpiği vardır. Sadece sağ gözünde bulunan alt kirpikleri ise üst kirpiklerine göre sayıca daha fazladır.  Sid’in ağız çevresi kafasının üst kısmına göre daha açık beyaz tonlarındadır. Ağzı da yine yüz şekline benzeyen ters üçgen şeklinde açık üst dudaklarının kenarları yukarıya doğru kıvrılmıştır. Dudakları oldukça ince ve açık pembedir. Ağzında siyah bir zeminin üzerinde pembe dili, 2 yuvarlak üst dişi ve alt dişleri bulunmaktadır. Üst dişlerinden sol dişi sağ dişine göre daha büyüktür.  Sid’in yuvarlak top şeklindeki burnunun üst kısımları mor burun deliklerinin bulunduğu alt kısmı ise pembe renktedir.

Devamı için Tıklayınız

SHREK

Betimleyen: BİRNUR TOKAÇ

Görselde dikdörtgen beyaz arka fonun önünde yüzü dönük, ayakta ve elleri belinde bir şekilde kocaman gülümsemesiyle, bir dev olan Shrek karakterinin resmi bulunuyor. 20-30’lu yaşlarındaki saçsız olan Shrek’in iri ve yeşil olan yüzünde, üst dudağı belirgin değilken alt dudağının içinin ise soluk pembeliği, bembeyaz üst dişleriyle ve kocaman gülümsemesiyle beliriyor. Bu gülümsemesinin etkisiyle iri olan burnu iyice yayvanlaşmakta, iri yuvarlak kahverengi gözlerinin üzerindeki kahverengi kaşları hafif yukarı kalkmakta. Kulakları bir boru gibi silindir şekilde, yaklaşık 4-5 cm uzunluğunda ve kulaklarının uçlarına doğru silindirin kenarları genişlemekte. Shrek’in iri ve yeşil bedeninin üzerinde hafif lekeli, kirli beyaz renkte, diz kapaklarının üzerine kadar gelen kenarları ve kol kenarları tüylenmiş uzun kollu tunik bulunuyor. Tuniğinin üzerine kahverengi deriden yapılmış sadece göğüs kısmını kapatan bir yelek bulunuyor. Yeleğinin üzeri kabuklaşmış ve çatlamış, yeleğinin önünü kapatmak için alt alta olacak şekilde iki sağ kenarda iki sol kenarda olmak üzere dört delik bulunuyor ve sadece üst deliklerinden kahverengi deri bir iple bağlanmış. Yine tuniğinin üzerine göbeğinin altından doğru deriden yapılmış kahverengi bir kemer bulunuyor. Göbeğinin altından doğru taktığı kemer, hafifçe göbeğini yukarı kaldırmış ve yeleği de göbeğine kadar inmediği için göbeği belirgin olarak gözüküyor. Altına da iri bacaklarını saran, kareli deseni bulunan fakat deseni belli olmayan, kahverengi bir tayt giymekte. Ayaklarında deriye benzeyen bir kahverengi bez, ayaklarının tamamını kapatacak şekilde ayak bileklerinden kahverengi bir iple bağlanmış, bezin uçları ayak bileklerinin üzerinde biçimsiz bir şekilde duruyor.

Devamı için Tıklayınız

KARLAR ÜLKESİ

Betimleyen: Ceren Bayram

Fotoğrafta Karlar Ülkesi filminden Elsa ve Anna karakterleri bulunuyor. Solda yer alan Anna’nın iki yandan örgülü turuncu saçları var. Pembe, büyük yakalı bir kıyafet giymiş. Büyük mavi gözleri ve hafif gülen bir ifade ile Elsa’ya bakıyor. Sağda yer alan Elsa ise uzun, arkada toplanmış ve sarı saçlara sahip. Mavi gözlerinin üstünde dikkat çekici pembe bir far var. Omuzları açık, mavi bir elbise giymiş. Hafif gülen bir ifade ile Anna’ya bakıyor.

Devamı için Tıklayınız

Enid

Betimleyen: Ahmet Emre Eskikurt

Resimde bir kız bulunuyor. Bu kız Wednesday dizisindeki bir kurtadam olan Enid Sinclair. Bu resimde fiziksel olarak bakıldığında ise Enid, ten rengi olarak beyaz, gözleri mavi, kalın kirpikli ve kırmızı dudağa sahip, kaşları kahverengi, saçı ise düz, kısa, sarı ve bob kesim, saçlarının ucu dalgalı, pembe ve mor renklere sahip. Giydiği kıyafeti uzun ve kalın, pembe rengindeki boğazlı ve yünlü bir kazak. Enid bu resimde yüz ifadesi olarak çok mutlu bir kişiyi temsil ediyor.

Devamı için Tıklayınız

Buz Devri-Diego

Betimleyen: Ahmet Emre Eskikurt

Resimdeki, Buz Devri adındaki animasyon film serisinin en bilinen ana karakterlerinden biri olan Diego. Diego, şu anda soyu tükenmiş olan kılıç dişli kediler familyasının bir örneği. Fiziksel olarak bakıldığında ise turuncu bir kürkü, dudağının sağ ve solundan simetrik bir şekilde dışarı sarkan uzun ve keskin dişleri var. Karnının rengi ise vücudunun geri kalanından ayırt edilebilecek bir biçimde beyaz renge sahip, gözlerinin rengi yeşil ve gözlerinin etrafı beyaz tüylerle kaplı. Yanaklarında yeleyi andıran dalgalı tüyler var. 

Devamı için Tıklayınız

Disney- Karlar Ülkesi- Anna

Betimleyen: Zeynep Olçaylı

Fotoğrafta mavi bir arka planın önünde göğüslerinden yukarısı gösterilecek şekilde çekilmiş Karlar Ülkesi adlı animasyonun bir karakteri olan Anna var. Hafif yan durmuş, sol tarafındaki kulağının yarısını saçı kapatmış. Anna’nın kocaman mavi gözleri, küçük bir burnu ve ince dudakları var, yanaklarında bir pembelik var. Kızıl saçları iki örgü şeklinde omzunun iki yanından sarkıyor ve kâkülleri var. Sarkan örgülerinin arasından sağ kulağının üst çeyreğini saçları kapatmış.

Devamı için Tıklayınız

Unicorn- Tek Boynuzlu At

Betimleyen: Barış Kılınç

Siyaha kaçan mor arka planda çok küçük belli belirsiz yıldızlara benzeyen parıltılar var. Ortada şaha kalkmış sol tarafı kameraya dönük olan, ön ayaklarından biri kırık diğeri yatay bir şekilde ileriye bakan. Arka adımlarının ise biri geride düz diğeri önde adım atar şekilde bulunuyor. Atın tamamı beyaz yüzünde bir ifade yok. Gözlerinin arasından gözünden burnuna kadar bir uzunlukta bulunan ucuna doğru incelen tek düz beyaz boynuz var. Atın arkasından daha parlak büyük ve yoğun yıldızların bulunduğu bulut- duman karışımı iz var. Bu iz atı sol (atın önüne doğru) hareket ediyor şeklinde bir his veriyor.

Devamı için Tıklayınız

(1996 Yapımı) Clockwork Orange-Otomatik Portakal- Alex

Oyuncu: Malcolm McDowell

Betimleyen: Ela Korgan

Siyah bir fona sahip, filmden alınmış renkli portre fotoğrafta, omuz hizasına kadar yer alan 20’lerinin sonlarındaki Alex, sağ elinde, dörtte üçü sütle dolu ince uzun bir cam bardak tutar vaziyette kadrajın sol çaprazında duruyor. Sağ el işaret parmağının sadece bir kısmı kadraja sığmış. Başında siyah bir fötr şapka olan Alex’in kafası hafif öne eğik ve bu eğimin verdiği açıyla Alex objektife şapka siperinin altından gözlerini devirmiş her an bir şey yapacakmış gibi kötü kötü bakıyor; yarı aralık, ince, kırmızımsı dudaklarında tebessüm var.

 Hafif toplu olan Alex, beyaz bir tene, iri mavi gözlere sahip ve kumral. Şapkanın siperi yüzünden kaşlarını göremediğimiz karakterin esas özelliği sağ gözünün alt kirpiklerinin siyah ve yaklaşık 1 santim uzunluğunda oluşu. Şapkanın siperi aynı biçimdeki üst kirpiklerinin de görünmesini engelliyor. Bu kirpikler rimel sürülmüş gibi ayrık ayrık, kıvrık duruyor ve bu uzun, kıvrık hâliyle birer örümcek bacağını andırıyor. Diğer gözündeki kirpikleri sarışınlığının da etkisiyle neredeyse hiç belli değil. Çok hafif dalgalı saçları yanlardan 6 7 santim kadar uzun ve sol kulağının sadece kepçe kısmının ucu saçların arasından belli oluyor. Günlük tıraşlı, kırışıksız yüzü geniş ve uzun. Çenesi küt. Alex’in kanatları açık, ucu sivri ve kenarlardan yayık, çok büyük olmayan bir burnu var. Dolgun yanaklarından üst dudağının kenarlarına doğru birer çizgi inmiş. Üst dudağı neredeyse görünmeyen Alex’in alt dudağı da oldukça ince ve içe dönük, üst dudağı ise tebessümüyle dışa kıvrılmış.

Alex pamuklu gibi görünen beyaz hâkim yaka bir gömlek giymiş ve gömleğin ilk iki düğmesi açık. Bu açıklıktan boynunun ve ensesinin küçük bir kısmı belli oluyor. Alex’in sol tarafında kalan boşlukta daire şeklinde, yansımaya benzeyen bir ışık da dikkat çekiyor.

Devamı için Tıklayınız

Winnie the Pooh

Betimleyen: Zülal Karaman

Açık mavi yatay dikdörtgen üzerinde Winnie the pooh çizgi filminin dört karakteri yer alıyor. Bir eşek figürü olan İyor elinde kuyruğu ile baygın bir şekilde bakarak oturuyor. Winnie the pooh bir ayı figürüdür ve ellerini önden bağlamış sevimli bir şekilde bize bakıyor. Piglet ise bir domuz figürü olup ellerini arkadan bağlamış bir şekilde Winnie the pooh’ya bakıyor. Tiger ise gözleri kapalı, dirseklerinden bükük kollarını göğsünde konumlandırmış ve neşeli bir ifade sergiliyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Road Runner

Betimleyen: Zülal KARAMAN

Turuncudan beyaza geçişli yatay dikdörtgen arka planda, guguk kuşu olan çizgi karakter Road Runner sağa doğru koşarken bize doğru gülümseyerek bakıyor. Road Runner’ın koyu mavi küçük bir kafası var. Kafasının arkasından koyu mavi tüyler bulunmaktadır. Kafasının büyük bir kısmını turuncu gagası oluşturmaktadır. Elips şeklindeki gözlerinin içinde 

Devamı için Tıklayınız

Noel Baba

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, sırtında çuvalıyla Noel Baba sağ yandan çekilmiş. Fotoğrafın arka planı bulanık. Arka planın solunda yılbaşı ağacı, sağ tarafında ise yılbaşı temalı süslerin olduğu beyaz bir konsol yer alıyor. Noel baba 60’lı yaşlarında, saçları, sakalları ve kaşları bembeyaz. Fotoğrafta belden yukarısı yer alan Noel Baba’nın vücudu fotoğrafın sağına dönük, başını hafifçe sağa çevirmiş kadraja bakıyor. Yüzünde hafif bir tebessüm var. Beyaz tenli Noel Baba, mavi 

Devamı için Tıklayınız

Tom ve Jerry

Betimleyen: Zülal KARAMAN

Beyaz dikdörtgen zemin üzerinde sağ tarafta bulunan Tom, sol elinin baş ve işaret parmağıyla fotoğrafın solundaki kaçmaya çalışan Jerry’yi kuyruğundan tutuyor.

Açık kahverengi olan Jerry iki ayağı da havada olup vücudu sola doğru yönelmiş. Küçük bir yuvarlağa benzeyen başının tepesinde yatay doğrultuda  bedeniyle aynı renk iki tel saç var. Yüzünün ortasında oval biçimdeki iri gözlerinde, siyah göz bebekleri beyazının üçte birini kaplamakta. Bakışları, Jerry onu yakaladığından dolayı korkmuş ve şaşırmış şekilde. Gözlerinin üzerinde iki tel kirpik  ve yay şeklinde siyah kaşları var. Kaşlarını yukarı kaldırmış olması  şaşkınlık ifadesini 

Devamı için Tıklayınız

Garfield

Betimleyen: Zülal KARAMAN

Beyaz dikdörtgen zemin üzerinde bir kedi karakteri olan Garfield başını sol eline yaslamış, sağ eli göbeğinde konumlanmış ve uzanır pozisyonda baygın gözlerle karşıya bakarken resmedilmiş.

 Vücudu ve yüzü turuncu renkte olan Garfield’in ovalimsi bedeninde göbeği şiş. Büyük oval biçimdeki gözlerinde, göz kapakları kapanmak üzere, gözlerinin üçte biri açık, kapakların hemen altında siyah göz bebekleri resmedilmiş. Gözlerinin üstünde başını ortalayan çan eğrisine benzeyen turuncu kulaklarının en üstünden ortasına kadar dörder siyah çizgi 

Devamı için Tıklayınız

Tweety

Betimleyen: Zülal KARAMAN

Beyaz dikdörtgen zemin üzerine Tweety karakteri ayakta dururken ve yüzü karşıya bakarken resmedilmiş.

Kafasının şekli, yüzünün alt kısmındaki tombik yanaklarının bombesinden sonra yukarıya doğru ovalleşerek genişliyor. Vücudu sarı renkte, başında farklı boylarda 3 tel siyah saçı var. Yine üç tel olan uzun kirpikle çevrelenmiş uzun oval biçimindeki açık mavi gözleriyle karşıya bakıyor. Kaşları gözleri arasındaki mesafe bir göz boyu kadar var. Kaşlarının yukarıda olması, yüz ifadesine birazcık şaşkınlık ve meraklı bir ifade katıyor. Turuncu gagasındaki ufak gülümseme yanaklarını belirginleştiriyor. Başına göre oldukça ince olan boynu ve vücudu dikkat çekmekte İki kanadı kapalı biçimde arkasında duruyor, kanatlarının aşağı bakan ucu belinin sağ tarafında, bir elin iki parmağına benzer şekilde resmedilmiştir. 

Devamı için Tıklayınız

Mickey Mouse

Betimleyen: Zülal KARAMAN

Beyaz dikdörtgen arka plan üzerine Mickey Mouse elleri belinde vücudu belinden sola doğru eğilmiş mutlu bir ifadeyle bize bakıyor.

Başı yuvarlak, yüzü ten renginde olup, yanaklarının kıvrımının sonrasından başlayarak gözlerinin çevresine kadar siyahtır. Yüzünün bu parçası, alt kısımları üst kısmından daha kalın bir m harfine benzemektedir. Kulakları da yüzündeki m şekli gibi siyahtır ve sağlı sollu iki yuvarlaktan oluşmaktadır. Yüzünün tam ortasında bulunan siyah elips burnunun üzerinde açık gri bir ışık yansıması vardır. Gözleri burnunun birazcık üstündedir. Gözleri, burnunu belirginleştiren paralel bir çizginin üzerinde, uzun elipslerden oluşmaktadır. Gözleri siyah renktedir ve içinde küçük beyaz elipsler ışığı yansıtmaktadır. Ağzı 

Devamı için Tıklayınız

Olaf - Karlar Ülkesi

Betimleyen: Zülal KARAMAN

Beyaz kare zemin üzerinde bir kardan adam figürü olan Olaf, sağ ayağının üzerinde vücudu da sağına doğru yatık bir şekilde iki kolunu vücudunun yanından havaya kaldırıp kocaman bir gülümseme ile bize doğru bakıyor.

Kırık beyaz kafası alttan genişlemiş bir armuta benziyor. Başının üzerinde 3 adet ince dal parçalarından saç teli bulunuyor. Kocaman bir gülümsemesi olduğu için yüzü olduğundan daha uzun duruyor ve gülümsemesi yüzünün ortasından biraz daha üstte olan yanaklarını bombeleştirerek belirginleştiriyor. Yarım bir elips kadar açılmış olan ağzında beyaz yatay bir dikdörtgen şeklinde bir dişi bulunuyor. Pörtlek gözleri iki eşit yuvarlaktan oluşuyor ve siyah yuvarlak gözleriyle bize bakıyor. Hilal ay şeklindeki göz kapakları, koyu gri renkte ve gözlerinin üst kısmını çevreliyor. Kahverengi kaşları ise insan 

Devamı için Tıklayınız

La Casa de Papel - Tokyo

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Dikdörtgen şeklindeki renkli portrede Tokyo oturuyor.  20 li yaşların sonunda. Kameranın soluna meraklı ve sert bir ifadeyle bakıyor. Arka plan bulanıklaştırılmış. 
Kahverengi, kaküllü kısa küt saçları boyun hizasında, kakülleri düz fakat saçlarının geri kalan kısmı dağınık ve dalgalı duruyor. Beyaz tenli. Büyük koyu kahverengi gözleri var. Gözlerinin altı hafif kızarmış. Kaşları kalın ve kavisli geliyor. Dudakları dolgun, alt dudağı üst dudağına göre daha büyük. Üst dudağının ortası hafif keskinimsi v şeklinde ve üstünde bir ben var. Sivri bir çeneye sahip. Burnu uzun ve ucu sivri geliyor. Boynuna siyah kalın bir ip ucunda da haç işareti olan bir kolye takmış. Üzerinde kırmızı bir deri ceket var. Ceketin kol kısmında beyaz ince ve siyah kalın şeritler var.

 

Devamı için Tıklayınız

Aşk-ı Memnu - Bihter Ziyagil (Beren Saat)

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta, 25 yaşlarında olan Bihter Ziyagil’in omzundan yukarısı yer alıyor . Başını hafif sağa kırmış, dudağını sola kaydırmış ve ela gözlerini kısarak gülümsüyor.  Fotoğrafın arka planı bulanık.
Karakterin uzun kahverengi saçları maşalı ve soldan ayrık. Saçlarının bir kısmı Sol omzunun önüne düşerken kalanı sağ omzunun arkasında. Bihter mor renkli bir giysi giymiş. Kulağında minik inci küpeleri var. Kaşları düz ve kavissiz, biraz seyrek. Göz kapaklarına dağıtarak siyah göz kalemi çekmiş. Gözlerinin altında göz altı torbaları oluşmuş. Hokka gibi küçük ve düzgün bir burnu var.  İnce dudakları pespembe ve düz bir yapıda.  Sol yanağında gülme çizgisi sağ yanağında ise hafif bir gamze belirmiş.

 

Devamı için Tıklayınız

Sanji - One Piece Animesi

Betimleyen: Didem İPEKOĞLU (Dublaj Çevirmeni)

Sanji, arka planında parçalı bulutlu mavi bir gökyüzü, kale kuleleri, ağaçlar ve kollarını havaya kaldırmış çeşitli cüsselerde erkekler olan dikey dikdörtgen çizgi film görselinin ortasında kaşını çatmış, elleri cebinde ayakta duruyor ve ağzındaki sigaradan yukarı doğru yükselen uzun, ince bir duman çıkıyor.

Yirmili yaşlarının başında genç bir erkek olan Sanji’nin ensesine kadar inen açık sarı saçları kulaklarıyla sağ gözünün üzerini örtüyor. Yüzünün açıkta kalan sol tarafındaki çattığı kaşı ince bir çizgi formunda ve kaşının burnuna yakın olan ucu spiral şeklinde kıvrılıyor. Yatay dikdörtgenimsi göz akının içinde küçük siyah göz bebeği yer alıyor. Sanji’nin uzun, ince bir burnu ve yer yer çıkan seyrek bıyıkları var. Kare şeklindeki çenesindeyse kahverengi keçi sakalı bırakmış. Aşağı doğru büktüğü ağzından tek parça beyaz dişleri gözüküyor ve ağzının sol tarafına yanan bir sigara sıkıştırmış.

Sanji yakası ve etekleri pileli, düğmeli beyaz bir gömlek giymiş. Gömleğin yakası havaya kalkık ve ensesini kapatıyor. Gömleğin üst iki düğmesi iliklenmemiş ve Sanji’nin kafasına kıyasla kalın olan boynu ile köprücük kemiği açıkta kalıyor. Sanji gömleğin kollarını dirsek altına kadar kıvırmış. Gömleğin göbek bölgesi gerilmiş ve yatay kırışıklıklar oluşmuş. Sanji altına dar, siyah bir pantolon ve yuvarlak burunlu siyah ayakkabılar giymiş.

Sanji düz, kare taşlardan oluşan bir zeminin üzerine basıyor. Arkasında küçüklü büyüklü en az on kişilik bir erkek topluluğu, bel hizalarına kadar gelen gri bir toz bulutunun içinde yumruk yaptıkları ellerini destek jesti olarak havaya kaldırmış. Bazıları dişlerini göstererek sırıtıyor, bazılarınınsa kocaman açtıkları ağızlarının pembe içi gözüküyor. Hepsinin üzerinde gri dar tişört, altın tokalı kahverengi kemer ve haki pantolon var. Erkek topluluğunun arkasında yeşil yapraklı ağaçlar ve iki yanda kale kuleleri yer alıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Roronoa Zoro - One Piece Animesi

Betimleyen: Didem İPEKOĞLU (Dublaj Çevirmeni)

Yatay dikdörtgen çizgi film görselinin ortasında köprücük kemiğinden yukarısı gözüken Zoro, kılıcını ensesine dayamış, sağ gözü ile görselin sağına bakıyor.

Yirmili yaşlarının başında, esmer tenli ve sivri çeneli genç bir erkek olan Zoro, başına ta kaşlarına kadar inen çok koyu yeşil bir bandana takmış. 

 

Devamı için Tıklayınız

Hacivat

Betimleyen: Selin AKGÜL

Bedeni sola doğru dönük yan durmuş Hacivat’ın sağ ayağı sol ayağına göre daha geride ve sol ayağı parmak ucuyla yere basmış. Vücudunun duruşu hafif arkaya doğru meyilli.

Avuç içi kapalı elleri, üst üste gelecek şekilde çenesinin altında birleştirmiş.

Beyaz kaşı yay şeklinde, gözü yatık "D" şeklinde. Burnunun ucu sivri, burnuna halkalı hızma takmış. Kulağına halkalı küpe takmış.

Siyah ve yoğun görünümlü sakalı ağız ve çenesini kapamış, sakalının ucu yukarı doğru "C" şeklinde kıvrılmış.

Üzerinde yeşil tonların hakim olduğu dirsek kollu etnik bir kıyafet, belinde sarı renkte tokası büyük kemer var. Altına da kırmızı tayt giymiş. Kıyafetinin üzerinde yer yer papatya desenler ve geometrik şekiller bulunuyor.

Kundura tarzı ayakkabısı kırmızı tonda ve üzerinde papatya motifi var.

Şapkasının kırmızı tonda olan ön ve arka uç kısımları yukarı doğru sivri, ortası kabarık ve ucu yaprağın kıvrımlarını andıran yeşil renkte figürler yer alıyor. Tepesinde yuvarlak papatya deseni, altında da alt alta gelecek şekilde dörtgen şekiller var. Şapkanın etrafı sarı halkalı süslemelerle çevrili ve arkadan bir tutam sarkmış.

Devamı için Tıklayınız

Karagöz

Betimleyen: Selin AKGÜL

Bedeni sağa dönük, yan durmuş, sırtında kamburu olan Karagöz tiplemesi.

Sağ kolunu arkaya doğru havada asılı bir biçimde tutmuş, avucunu kapamış olduğu sol elini de çenesinin altına koymuş. Sağ ayağı sol ayağına göre iki adım geride ve sağ, parmak uçlarına basmış.

Kavisli kaşı beyaz, gözü yatık "D" şeklinde. Burun ucu yuvarlak. Burnunun altındaki siyah bıyık ve sakallar, dudaklarını ve çenesini kapamış.

Kırmızı tonların ağırlıkta olduğu geleneksel kıyafet giyinmiş. Belinin çevresinde sarı tokalı büyük bir kemer, altında da mavi tayt var. Kıyafetinin üzerinde çiçek ve çizgilerden oluşan ince, küçük şekiller yer alıyor.

Kırmızı renkteki şapkasının tepesinde sarıpapatya deseni ve alt alta gelecek şekilde uçları birbirine değmiş dörtgen şekiller bulunuyor. Ayrıca şapkanın ön kısmında papatya motifi ve sarı bir tüy yerleştirilmiş

Ayağında kırmızı, hafif topuklu kundura tarzı ayakkabı var.

Devamı için Tıklayınız

“Willoughby Ailesi” Animasyon Filmi (2020) - Jane Willoughby

Betimleyen: Ece Ceyda ARSLAN / Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi

Dikey dikdörtgen formattaki görselde “Willoughby Ailesi” isimli animasyon filminin başkarakterlerinden Jane Willoughby var. Jane, kollarının arasında tuttuğu mavi renkli kedi ile gülümseyerek bakıyor. Bulanık arka planda yerde üst üste duran kitaplar görülüyor.

9-10 yaşlarında olan Jane, yüzü hafifçe soluna dönük şekilde ayakta. Görselde başı ve sağ omuzu gözüküyor. Pembe renkli, kalın telli ve uzun saçları solundan sağına doğru ayrılmış. Kulakları saçlarının arasından dışarı çıkmış. Jane heyecanlı bir ifadede; büyük yuvarlak siyah çerveli gözlüklerinin altından gözlerini kocaman açmış. Kaşları yukarı kalkmış ve kirpikleri tel tel görünüyor. Sivri burnunda küçük burun delikleri var. Ön dişlerinden dört tanesi alt dudağını kapatacak şekilde dışarı çıkmış. Sol kolu üstte olacak şekilde kollarını gövdesinde kavuşturmuş. Kollarının arasındaki mavi renkli kedinin turuncu gözbebekleri ve uzun bıyıkları var.

Devamı için Tıklayınız

Monkey D. Luffy

Betimleyen: Didem İPEKOĞLU (Dublaj Çevirmeni)

Arka planı açık mavi gökyüzü olan ve sağ tarafta mavi-grimsi bir kaya ile pembe bir mercan olan dikey dikdörtgen çizgi film görselinin ortasında, ayak bileklerinden yukarısı gözüken yüzü dönük Luffy, yumruk yaptığı elleri iki yanında ağzı kapalı bir şekilde gülümseyerek ayakta duruyor.

Yirmilerine gelmemiş genç bir erkek olan Luffy, kırmızı şeritli hasır bir şapka takıyor ve şapkasının altından siyah saçları perçem perçem alnına dökülüyor. Luffy’nin yuvarlak hatlı yüzü çenesine doğru sivriliyor. Kaşları ince birer çizgi şeklinde ve beyaz oval göz aklarının içinde siyah yuvarlak göz bebekleri var. Sol gözünün altında yay üzerine iki dikey çizgi olan bir yara izi yer alıyor. Çizgi şeklinde olan büyük ağzının kenarları yukarıya dönük.

Luffy, etekleri ve kollarının ucu fırfırlı, uzun kollu kırmızı bir gömleği önünü iliklemeden giymiş. Gömleğin dört tane sarı düğmesi var ve gömleğin kolları Luffy’nin bileklerinin bir karış yukarısında bitiyor. Luffy’nin kaslı üst vücudunun çoğu açıkta ve göğsünün tam ortasında X şeklinde bir yara izi yer alıyor. Luffy beline sarı bir kuşak bağlamış ve kuşağın sol taraftaki ucu dizine kadar dökülüyor. Altında dizlerini kapatan bir kot şort var ve şortun paçaları beyaz peluştan.

Devamı için Tıklayınız

Pokemon çizgi filmi - Pikaçu

Betimleyen: Didem İPEKOĞLU (Dublaj Çevirmeni)

Arka planı parlak yeşil çim olan renkli, yatay dikdörtgen , çizgi film görselinin ortasında yüzü görsele bakan dönük olan Pikaçu, ağzı sevinçle açılmış şekilde oturuyor. Ellerini birleştirip göbeğinin üzerine koymuş. Görselin yarısını kaplayan ve dört ayaklı küçük bir hayvana benzeyen Pikaçu’nun boynu yok, daire şeklindeki kafası hemen yuvarlak hatlı gövdesine bağlanıyor. Pikaçu’nun postu sarı renkte, sırtında iki tane kahverengi çizgi var. Kuyruğu zikzak şeklinde ve kuyruğun vücuduna yakın olan kısmı kahverengi. Pikaçu’nun her bir yanağında kırmızı bir daire ve üzerinde küçük beyaz ovaller olan oval siyah gözleri var. Sevinçle açtığı ağzı ters M harfi şeklinde ve içindeki pembe dili gözüküyor. Uçları siyah olan uzun, ince, sivri kulakları havaya kalkmış.

Devamı için Tıklayınız

Chip ve Potato

Betimleyen: Didem İPEKOĞLU (Dublaj Çevirmeni)

Arka planında mavi bir gökyüzü, gökkuşağı ve iki adet bulut olan yatay dikdörtgen çizgi film görselinin sağ tarafında, insan formunda pug cinsi bir köpek olan Chip ve beyaz bir fare olan Potato kafalarını hafifçe sola doğru yukarı kaldırmış, gülümseyerek gökkuşağının devamına bakıyor. Chip’in avucuna sığacak büyüklükteki Potato, Chip’in kucağında duruyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Felsefe Taşı Filmi - – Ronald “Ron” Bilius Weasley

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Arka planı gri olan yatay dikdörtgen fotoğrafın ortasında göğsünden yukarısı gözüken Ron Weasley (Rupert Grint) gülümseyerek bakıyor. 11 yaşında bir oğlan çocuğu. Yuvarlak bir yüzü var. Kırmızımsı turuncu renkte düz saçları sağ taraftan ayrılmış. İki yana doğru duruyor. Saçları kepçe kulaklarının üst kısmında son buluyor. Yok denecek kadar ince kaşlarından biri saçlarının arkasında kalmış diğeri ise hafif yukarı doğu kalmış. Yeşil renkli küçük gözleriyle doğrudan objektife bakıyor. Göz kapakları hafif düşmüş. Burnu hafif kalkık ve geniş.  Burun kenarlarından yanaklarına doğru belirsiz çizgiler var. İnce dudaklarıyla ağzı kapalı bir biçimde gülümsüyor. Çenesinin iki yanında gamzesi var. Beyaz gömleğine kırmızı sarı şeritli kravatını bağlamış. Üstüne v yakasında kırmızı ve sarı şeritleri olan gri bir süveter giymiş. Üstünde siyah okul cüppesi var. 

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Felsefe Taşı Filmi - Hermione Granger

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Arka planı beyaz olan dikey dikdörtgen fotoğrafın tam ortasında hafif sola doğru dönük duran ve belden yukarısı gözüken Hermione Granger (Emma Watson) elinde asası ile birlikte kitabına sarılmış bir halde gülümseyerek poz vermiş. Hermonie 11 yaşında bir kız çocuğu. Açık bir ten rengi ve oval bir yüzü var. Açık kahverengi ve dalgalı saçları omuzunun biraz altında son buluyor. Saçlarında turuncumsu ışıltılar var. Alnına düşen ince düz kâkülleri var. İnce ve koyu renkli kavisli kaşları kâküllerinin bittiği yerde. Koyu kahverengi büyük gözleri gülümsemekten hafif kısılmış ve göz altlarında düz çizgiler belirmiş. Ucu top gibi olan kalkık burnundan başlayan kıvrımlar dudaklarının kenarlarından çenesine doğru devam ediyor.

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Felsefe Taşı Filmi - Harry Potter

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Film içerisinden bir kare olan yatay dikdörtgen fotoğrafta göğsünden yukarısı gözüken Harry Potter (Daniel Radcliffe) yukarıya doğru bakarak gülümsüyor. Arka planda kahverengi tonlarının ağırlıkta olduğu bir alan (salon) var.

Harry Potter 11 yaşında bir oğlan çocuğu. Beyaz bir ten rengine sahip. Yuvarlak ve keskin olmayan yüz hatları var. Düz ve kahverengi saçları alnına düşüyor. Yandan uzanan saçları ise kulaklarının yarısında son buluyor.  Kaşları saçlarının arkasında kalmış. Mavi ve büyük gözleri hafif kısılmış. Siyah çerçeveli yuvarlak gözlükleri var.  Gülümsemesi sebebiyle burun kenarlarından dudak çevresine doğru çizgiler belirmiş ve yanakları ön plana çıkmış. 

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Felsefe Taşı Filmi - Minerva Mcgonagall

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Arka planı bulanık olan kare şeklindeki fotoğrafın ortasında Minerva McGonagall (Maggie Smith), elinde bir kadehle sola doğru hafif gülümseyerek bakıyor.

MvGonagall, altmışlı yaşlarının ortasında gözüken bir kadın. Kafasında siyah bir cadı şapkası var. Cadı şapkası, bir dairenin üzerine sivri ucu yukarı bakan bir koni yerleştirilmiş bir şapkaya benziyor. Sadece şakaklarından gözüken geriye doğu toplanmış gibi gözüken gri saçları şapkanın altında kalmış. Hafif yan durduğu için sadece sağ kulağı gözüküyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Felsefe Taşı Filmi - Quirinus Quirrell

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Filmden bir kare olduğu anlaşılan yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın ortasında Quirinus Quirrell (Ian Hart) yüzünde tiksinmiş bir ifadeyle yukarı doğru bakıyor.

Quirrell, otuzlu yaşlarının ortalarında gözüken bir erkek. Beyaz bir ten rengine sahip. Kafasında defalarca sarılmış mor renkli bir eşarp var. Kulaklarının yarısı bu sarığın arkasında kalmış. Eşarbın ucu önünden aşağı doğru sarkıyor. Sarkan uç sonrasında sağ omuzun üzerine düz bir biçimde atılmış.

Oval bir yüzü ve seyrek kaşları var.  Küçük gözleri yukarı doğru bakıyor. İnce burnunun kenarlarından dudak çevresine doğru çizgiler belirmiş. Soluk renkte dudakları hafif aralanmış ve sola doğru yukarı kalkmış, bu hareketi yüzüne tiksinmiş bir ifade vermiş.  

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Ve Felsefe Taşı Filmi - Rubeus Hagrid

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Dikey dikdörtgen fotoğrafın ortasında Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane) ifadesiz bir suratla sol tarafa doğru bakarak ayakta duruyor. Arka planın sol tarafında ince, dikdörtgen, gri taşlardan oluşan bir duvar ve Hagrid’in arkasında dikdörtgen kafesleri olan bir pencere var. Arka planın sağ tarafı parlamış.

Hagrid ellili yaşlarında gözüken ve iri yapılı bir erkek. Omuzlarına dökülen gür, kahverengi, dalgalı saçları var. Sakalları da saçlarıyla aynı hizada ve saçlarıyla birleşmiş gibi duruyor. Kulakları saçlarının arkasında kalmış. Yuvarlak bir yüzü var. Alnında belli belirsiz düz çizgiler gözüküyor. Kalın kahverengi kaşlarının altındaki küçük, koyu renkli gözleri tam açılmış ve göz altı torbaları belli oluyor. Dudakları hafif aralık duruyor. Bıyıkları dudak çevresini sarmış. Buğday ten rengine sahip ve dudakları da ten rengiyle aynı renkte duruyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Ve Felsefe Taşı Filmi - Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Filmden bir kare olduğu anlaşılan yatay dikdörtgen fotoğrafın ortasında Albus Dumbledore (Richard Harris) kafasını hafif kaldırmış, konuşma yapıyormuş gibi duruyor. Arka planda görselin sağ ve sol tarafında baklava şeklinde desenleri olan birer pencere var. Baklava şekli eşkenar dikdörtgene benziyor.

Albus Dumbledore yetmişli yaşlarında yaşlı bir erkek ve açık bir ten rengine sahip. Beyaz uzun düz saçları arkasına doğru atılmış. Bıyıkları dudak çevresini sarmış ve göğsüne kadar uzanan uzun dalgalı beyaz sakalları var. Oval, uzun, ince yüzünde ve geniş alnında biraz kırışıklıklar oluşmuş. Kaşları da saçları gibi beyazlamış. 

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Ve Felsefe Taşı Filmi - Draco Malfoy

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Arka planı gri renkte olan dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın ortasında Draco Malfoy (Tom Felton), kafasını hafif eğip gözlerini yukarı kaldırmış bir bakışla yüzü dönük poz vermiş.

Draco, 11 yaşlarında bir oğlan çocuğu. Parlak, açık sarı saçları düz bir biçimde arkaya doğru taranmış. Uzun, ince bir yüzü var. Kafası hafif yana eğik olduğundan sadece sol kulağı gözükmüş. Beyaz bir ten rengine sahip. Geniş bir alnı ve küçük bir çenesi var. Açık sarı renginden kaşlarının altında küçük mavi gözleriyle doğrudan objektife bakıyor. Küçük burnunun ucu yuvarlak. Alt dudağı üst dudağından daha kalın ve dudakları kapalı biçimde düz duruyor.

İçine krem rengi bir gömlek giymiş. Üzerine gri ve yeşil renkte şeritleri olan bir kravat takmış. Üzerine siyah bir cüppe giymiş ve önünü bağlamış. Cüppenin sol göğsünde Slytherin amblemi var. Amblem, yeşil renkte alt kısmı sivrileşmiş kalkan biçimindeki şeklin ortasında dili dışarı çıkmış ve kuyruğu yukarı doğru kıvrılmış gri renkte bir yılan figüründen oluşuyor.

Devamı için Tıklayınız

Harry Potter And The Philosopher`s Stone / Harry Potter Felsefe Taşı Filmi -Severus Snape

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Dikey dikdörtgen fotoğrafın ortasında belden yukarısı gözüken Severus Snape (Alan Rickman) iki eliyle asasının uçlarından tutarak ayakta duruyor. Arka planda büyük gri tuğlalardan oluşan kubbe şeklinde bir tavan gözüküyor. Altın sarısı detayları olan duvarda cam şişeler bulunuyor.

Severus Snape ellili yaşlarının ortasında görünen beyaz tenli bir erkek. Siyah, parlak ve düz saçları omuz hizasının biraz yukarısında son buluyor. Kulakları saçlarının arkasında kalmış. Geniş bir alnı ve çenesi kemikli oval bir yüzü var. Siyah kaşları hafif çatılmış ve iki kaşının ortasında bir çizgi belirmiş. Küçük kahverengi gözlerinin altında göz altı torbaları belirmiş. Gözleri endişeli bir şekilde yere doğru bakıyor. Uzun ve kemikli burnunun kenarlarından dudak çevresine doğru derin çizgiler gözüküyor. Üst dudağı alt dudağından daha ince. Soluk renkte dudakları hafif aralık ve düz bir biçimde duruyor. Kafasını hafif sağa doğru çevirerek poz vermiş. Çenesinde ve dudak kenarlarında kırışıklıklar var.

Boğazlı, siyah renkte ve dar bir kaban giymiş. Kabanın altında, boynundan ve kol manşetlerinden görünen beyaz renkli gömlek tarzı bir kıyafet var. Sağ eliyle siyah renkli, düz asasını kavramış, diğer eliyle ise asanının diğeri ucunu tutmuş. Snape’in önünde bulanık bir biçimde cam şişelerin tepe kısımları gözüküyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Cesur-Merida(2012)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Cesur filminin baş karakteri Merida ok ve yayı ile ayakta resmedilmiş.

Karakter görselde 15-16 yaşlarında. Merida sağ ayağı biraz geride ancak yüzü ve bedeni öne bakıyor. Üzerinde ayaklarına kadar inen yeşil bir elbise var. Elbise tek parça ve kolları uzun. Dirsek kısımlarında krem rengi kumaş parçaları var. Bu kumaş parçası yaka kısmında da bulunyor ve bir astar gibi. Elbise belden sonra genişliyor. Ayağında kahverengi  düz taban ayakkabıları var.

Saçları turuncu uzun ve kıvırcık. Darmadağının saçları gür ve resimde karakterin sağına doğru uçuşmuş. Saçları açık ve bele kadar iniyor. Gözleri mavi ve yuvarlak. Kaşları turuncu ve ince. Burnu küçük. Dudakları ince ve turuncu renkte.Yanakları dolgun ve pembe.Yüzü yuvarlak. Burun çevresinde küçük turuncu çiller var.

Merida’nın sol tarafında içinde ok bulunan bir kese var. Bu kese bir kemer ile bele sabitlenmiş ve Merida o kemeri sol eli ile tutuyor. Sağ eli ise sağ belinde yumruk şeklinde yapılmış ve bele dayanmış. Merida’nın yayı tel kısmı öne gelecek şekilde çaprazlama vücuttan geçirilmiş.Yay sol omuzdan sağ bacağa doğru çapraz şekilde boyundan geçirilmiş. Rengi kahverengi.

 

Devamı için Tıklayınız

Mulan-Mulan(1998)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

İçinde mavi bir böcek bulunan küçük kafesi elinde tutan Mulan gülümseyerek resmedilmiş.

Mulan görselde 16-17 yaşlarında. Resimde Mulan’ın üst bacaktan yukarısı resmedilmiş. Kafasını hafifçe kendi soluna çevirmiş ve sağ omzu öne doğru çıkarılmış. Üzerinde yerel kıyafetler var.İçinde sarı askısız bir elbise var. Kumaşın üzerine açık yeşil uzun kollu bir yelek giymiş.Yeleğin düğmeleri yok.Yeleğin iki ucu birleştirilmiş ve uç kısımlarında koyu yeşil şeritler var. Yeleğin üzerinde göğsün altından başlayıp kalçada biten mavi bir kumaş parçası var. Bu kumaş parçası yeleğin iki ucunu kavuşturan büyük bir kemer gibi. Beline ise kalın kırmızı bir kumaş bağlanmış.

Mulan’ın saçları düz siyah ve bele kadar iniyor. Saçını sağ kulağının arkasına atmış.Alnına bir tutam kısa saç düşmüş.Yüzü oval ve çene kısmı sivri. Dişleri görünecek şekilde gülümsüyor ve dudakları ince.Dişleri beyaz. Burnu küçük ve yanakları pembe. Gözleri çekik ve koyu kahve. Kaşları yay gibi,kalın ve siyah renkte. Herhangi bir aksesuarı yok.

 

Devamı için Tıklayınız

İbi Çizgi Filmi/İbi

Betimleyen: Tuba BOYACI( İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Pr.)

İbi 10 yaşlarında, beyaz tenli, çok zayıf, pembe küt saçlı, sevimli, zarif bir kız çocuğu. Ayakta, sağa dönük duruyor. Yüzü gülüyor, kollarını sevinçle kaldırabildiği kadar havaya kaldırmış, başı iki kolunun arasında kalmış. Yusyuvarlak bir yüzü var. Pembe ve düz saçının sol yanını, yeşil renk ve fiyonk biçimindeki toka ile tutturmuş. Siyah gözleri yarım daire şeklinde. 3’er tane kirpiği var. Kaşlarının arası çok açık. Kaşları incecik ve siyah renkte. Burnu küçücük ve dik. Güldüğü için ağzı açık, gözleri kısılmış. Üst dişleri beyaz, ağzının içi pembe. Boynu ince, uzun. Kolları ve bacakları da incecik. Elleri 4 parmaklı, avuç içi açık. Üzerinde mavi renk, yarım kollu, mini bir elbise; sırtında sarı sırt çantası var. Dizlerinin altında kalacak kadar uzun olan, beyaz çorap giymiş. Bacaklarını birbirinden ayırmış; sağ ayağı yere düz basıyor ve iç kenarı dönük, sol ayağının topuğunu kaldırmış parmak ucuna basmış ve ayağının burnu ile dış kenarı dönük. Ayaklarında tabanı lacivert, üstü mavi olan babet ayakkabı var.

Devamı için Tıklayınız

Oyunbozan Ralph-Vanellope Von Schweetz(2012)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

11-12 yaşlarındaki Vanellope tüm bedeni görünecek şekilde ayakta resmedilmiş.

Vanellope çocuk olduğu için boyu kısa ve kıyafetleri de ona uygun.Üzerinde yeşil bir kapüşonlu var. Altına ise kısa kahverengi pileli bir etek giymiş. Karakterin saçları siyah ve uzun. Saçı arkadan dik bir at kuyruğu yapılmış ve saçın ucu dalgalı. Yanaklarından iki yana perçemleri düşüyor. Saçını kırmızı bir kumaşla bağlamış. Saçının sağında ve solunda kulaklarının hemen üstünde pembe ve mavi şekerler var. Bu şekerler saçına yapışmış gibi ve irili ufaklı. Yine at kuyruğunda da bu şekerlerden var. Karakter şirin bir şekilde resmedilmiş .Hafifçe gülmesi ve yanaklarının kırmızılığı ona utangaç bir tavır vermiş. Karakterin burnu çok küçük. Kırmızı bir nokta gibi. Yanakları dolgun ve kırmızı. Dudakları ince. Gözleri çok büyük ve kahverengi. Kirpikleri uzun ve siyah.Kaşları düz ve siyah. Kulakları da oldukça büyük.Vanellope’nin yüzü, gözleri ve kulakları daha büyük tasarlanmış.

Elleri kapüşonunun ön cebinde birleştirilmiş, başı hafifçe öne eğik bir şekilde ayakta duruyor. Kafası bedenine göre biraz büyük. Kapüşonun ipleri kırmızı ve önünde bir kanguru cep var. Kahverengi pileli kahverengi eteğin altında uzun çorapları var. Çoraplar yeşil kırmızı ve beyaz halkalardan oluşuyor. Ayakları topuklardan bitişmiş ama uçları yanlara doğru açık v şeklinde. Ayakkabıları siyah düz ve parlak.

Devamı için Tıklayınız

Alaaddin-Yasemin(1992)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Alaaddin ve Sihirli Lambası filminden Yasemin tüm bedeni gözükecek şekilde mavi kıyafeti ile ayakta resmedilmiş.

Karakter görselde 17-18 yaşlarında. Yasemin göğüs bölgesi biraz geride alt kısmı ise önce olacak şekilde ayakta duruyor. Elleri yumruk şeklinde ve iki yana açılmış. Üzerine iki parça mavi renkte kıyafetleri var. Gözleri büyük ve kahverengi. Kaşları siyah ve kalın.Yüz şekli oval ve çene kısmı sivri. Burnu küçük. Dudakları ince ve pembe. Dişleri gözükecek şekilde gülümsüyor ve dişleri beyaz.

Prensesin saçları kalçasının altın kadar iniyor. Siyah uzun gür saçları deniz dalgası şeklinde. Saçının ucu yine yukarı doğru kıvrılmış ve küçük bir sarmal oluşturmuş. Saçlarının ön kısmı kabarık ve iki yana doğru yayılmış. Saç boynun arkasından koyu mavi bir toka ile bağlanmış. Kafasının üzerinde mavi bir saç tacı var. Tacın ortasında ise mavi renkli bir taş bulunmakta. Taşın çevresi ise altın renkli bir halkla çevrelenmiş. Aynı altın renginden prensesin kulaklarında büyük parlak küpeler var. Küpeler kenarları keskin olmayan üçgen şekle sahip. Altın sarısı kalın bir kolyesi de bulunmakta.

 

Devamı için Tıklayınız

Küçük Denizkızı-Ariel(1989)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Denizkızı Ariel uzun kırmızı saçları ve kuyruğu ile tüm bedeni görünecek şekilde resmedilmiş.

Ariel 16-17 yaşlarında. Karakterin vücudu hafifçe yan dönmüş ama yüzü öne bakarak gülümsüyor. Sağ eli saçından bir tutam tutmuş ve eli önde. Sol eli ise bedeninin yanında aşağıya doğru bırakılmış. Üst bedeni insan bedeni ancak alt bedeni balık. Göğüslerinde mor deniz kabukları var. Belden alt kısmı ise yeşil parlak renkte pullardan oluşuyor. Alt bedeni belden aşağıya doğru inceliyor.Ayak ucu kısmında ise ayak yerine iki adet kuyruk var. Kuyrukları geniş ve büyük iki yaprak gibi. Kuyrukların ucu kıvrılmış.

Ariel uzun kırmızı saçlara sahip. Saçları dalgalı ve gür. Gözleri yeşil ve büyük. Uzun siyah kirpiklere sahip. Burnu ve ağzı küçük. Dişleri beyaz. Kaşları da kırmızı ve ince. Herhangi bir aksesuarı yok.

Devamı için Tıklayınız

Uyuyan Güzel-Uyuyan Güzel(1959)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Uyuyan Güzel pembe uzun elbisesi ve sarı saçları ile ayakta resmedilmiş.

Karakter 16-17 yaşlarında. Prensesin sol tarafı önde olacak şekilde hafifçe yana dönmüş ve  elleri arkasında gülümseyerek öne doğru  bakıyor. Üzerinde yerlere kadar uzanan pembe bir elbisesi var. Prensesin saçları sarı ve beline kadar geliyor. Saçları dalgalı ve gür. Gözleri mavi ve küçük. Yüzü oval ve çene kısmı sivri. Yanakları pembe. Dudakları küçük ve pembe renkte. Dişleri beyaz. Kaşları ince düz ve kahverengi. Prensesin kafasında kraliçe  tacına benzer bir  taç var. Taç altın renginde. Uçtan ortaya doğru kalınlaşıyor. Orta kısmındaki sivri uçlu parça yukarı doğru kalkık

Elbisenin üst kısmı koyu pembe. Kol kısmı uzun ve açık pembe renge sahip. Yakası omuzlara düşürülmüş.Yaka kısmı beyaz ve keskin hatlara sahip. Etek kısmı kol kısmı ile aynı renkte ve düz.Yerlere kadar iniyor ve ayaklarını kapatıyor. Eteğin bel kısmında ise üçgen şekilde daha açık pembe kumaş parçaları var.

Devamı için Tıklayınız

Prenses Ve Kurbağa-Tiana(2009)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Tiana yeşil ve sarı gösterişli elbisesi ile ayakta resmedilmiş.

18-19 yaşlarında. Siyah prenses Tiana sağ ayak ucunda duruyor ve gülümseyerek bakıyor. Sol kolu dirsekten bükülmüş ve elini yukarı kaldırmış. Sağ eli ise aşağı bırakılmış. Vücudunu hafifçe sağ geriye yatırmış kafası ise sol tarafa doğru yatırılmış. Üzerinde etek kısmı kabarık gösterişli bir elbise bulunuyor. Prensesin saçları siyah ve topuz yapılmış. İki yandan yanaklarına kıvırcık bir tutam saç düşüyor. Kaşları siyah ve ince. Gözleri kahverengi ve büyük. Burnu küçük. Dudakları ince ve kırmızı. Dişleri beyaz.Yüzü oval ve çenesi sivri. Topuzu kabarık ve topuzuna bir taç oturturulmuş.Tacında da  yan yana dizilmiş küçük yapraklar var

 

Devamı için Tıklayınız

Külkedisi-Sindirella(1950)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi Ed 200 Dersi Öğrencisi

Mavi elbisesi ile Sindirella tüm vücudu görünecek şekilde resmedilmiş.

Prenses 18-19 yaşlarında.Sindirella sağ ayak parmak ucunda hafifçe yükselmiş ve gülümseyerek bakıyor. Sol eli dirsekten bükülmüş ve havada. Sağ eli ise eteğinin ucunu tutuyor. Üzerinde tek parça mavi bir elbise var. Elbisenin üst kısmı dar ama etek kısmı kabarık. Boynunda koyu mavi şerit bir tasma kolye var. Prensesin saçı sarı ve topuz. Kısa ve dolgun bir kahkülü var. Saçına su yeşili bir saç bandanası takmış. Gözleri küçük ve mavi. Kaşları koyu sarı ve ince,düz.Yüzü oval ve çenesi sivri. Burnu küçük. Dudakları küçük ve kırmızı. Dişleri beyaz.

Omuzlarında  açık mavi kabarık detaylar seçiliyor. Bu kumaşlar yüzmek için kullanılan kol simitleri gibi ve omuzlarda duruyor. Ellerinde uzun eldivenler var. Bu eldivenler omuzların biraz aşağısına kadar çıkıyor. Etek kısmı oldukça kabarık ve beyaz astarlı. Belden sonra genişleyen etek ayaklara kadar iniyor. Eteğin üstünde ise sağ ve sol taraftan yanlara doğru inen iki parça kumaş var. Bu kumaşlar da açık mavi ve belden başlıyor yanlara doğru iniyor. Prensesin sadece sağ ayağı görünüyor. Mavi kristal ayakkabıları var. Parlak ve cam gibi.

Devamı için Tıklayınız

İbi Çizgi Filmi/Tosi

Betimleyen: Tuba BOYACI( İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Pr.)

Tosi, vücudu yeşil, kabuğu sarı olan, insan formunda çizilmiş bir kaplumbağa. Sağı dönük ve ayakta duruyor. Gövdesinin kol, bacak ve baş kısımları kabuğun dışında, üst vücudu kabuğun içinde kalmış. Sarı, sert, parlak kabuğu sırtında ve göğsünde olmak üzere iki parça; üst vücudunun yan tarafı görünüyor. Ön kabuk, 1 dikey ve 2 yatay çizgi ile 6 eşit parça görünümü verilmek üzere siyah çizgilerle çizilmiş. Arka taraftaki kabuğun sağ yanından görünen kısmındaki iki çizgiden dolayı onun da aynı şekilde çizildiği anlaşılıyor. Ön kabuk boynu ve bacağı arasında dururken, arka kabuk ensesini ve bacaklarının bir kısmını kapatacak büyüklükte. Her iki kabuk da yumurta gibi oval.  Başı yuvarlak. Boynu, çenesi belirginleştirilmediğinden sanki başının devamıymış gibi bir uzantıyla omzuyla birleştirilmiş. Siyah kaşları ince, gözleri yuvarlak ve siyah. Sol elmacık kemiği çok belirgin. Güldüğü için ağzı açık. Üst dişleri beyaz, ağzının içi ve dili pembe. Kollarını göğüs hizasında birbirine bağlamış, sol elinin üstü ve 3 parmağı görünüyor. Saçsız başının üstünde, sağ tarafında toka gibi duracak kadar küçük, mavi fötr bir şapka var. Bacaklarını birbirinden ayırmış, sol bacağı sağ bacağından biraz ileride. Dizleri belirgin fakat ayakları yokmuş gibi düz duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Kral Şakir Çizgi Filmi/ Şakir

Betimleyen: Tuba BOYACI (İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Pr.)

Şakir insan formunda çizilmiş, sarı renkte, erkek bir aslan. Ayakta duruyor. Vücudunun sol yanı dönük, soluna doğru bakıyor. Üzerinde boynunu da kapatan, tamamı mavi olan, kapüşonlu bir tişört var. Kapüşonunu, sadece ön kısmı görünen iç astarı siyah dışı kırmızı olan beyzbol   şapkasının üstüne geçirmiş. Ön kısmında ikiye ayrılmış siyah bir daire sembolü olan kapüşonun yusyuvarlak oluşundan dolayı başı fanusa girmiş gibi.

 

Devamı için Tıklayınız

Masumlar Apartmanı – Safiye (Ezgi Mola)

Betimleyen: Selin AKGÜL

Safiye (Ezgi Mola), yatay dikdörtgen fotoğrafta ayakta, göğüsten yukarısı görünüyor. Fonda sağ tarafında askıda asılı biri beyaz biri yeşil iki ceket ve sol tarafında da kare kare camları olan kapalı bir kapı var.

Safiye 30’larının ortalarında, buğday tenli bir kadın. Sol yana daha fazla ayırmış olduğu saçları toplu, kahverengi tonda. Oval yüz hattına sahip. Alnı geniş. Sadece sol taraftaki kulağı gözükmekte. Kulağı küçük ve bitişik; kulak memesine ince, top şeklinde bir küpe takmış. Kaşlarının arasında hafif, ince, kırışıklık çizgileri var. Siyah kaşları ince ve kavisli, badem gözlü, sağ göz tarafında bulunan göz torbası sola göre daha belirgin. Burun delikleri belli, burnu kemikli ve küçük. Üst dudağı alt dudağına göre daha ince. Üst dudağının ortası ‘v’ şeklinde. Çenesi çıkıntılı, yüzüne uygun. Açıkta kalmış boynu kısa ve iki tane yatay boyun çizgisi var.

Safiye’nin yüzü ciddi ve gözleri sola boş bir ifade ile bakmış gibi düşünceli. Üzerinde lacivert tonda; sarı, beyaz karışık renkte ince desenlerin olduğu yakalı bir üst gözükmekte.

 

Devamı için Tıklayınız

Masumlar Apartmanı / Gülben (Merve Dizdar)

Betimleyen: Selin AKGÜL

Yatay dikdörtgen fotoğrafta Gülben, 30’lu yaşlarda. Ayakta durmuş, göğsünden yukarısı gözüküyor. Ev içinde, arkadaki flu kısımda rafların içi tam seçilmeyen nesnelerle dolu. Gülben, görselin sağ kısmında flu şekilde kulağı görünen, yüzü ona dönük bir kişiye bakıyor.

Sol tarafa ayırmış olduğu saçının önü hafif bombeli, saçları toplu, kahverengi tonda. Kumral tenli. Yüzü ince ve uzun. Alnı geniş. Kaşlarının ortasında dikine, üç tane, ince kırışıklık izi var. Siyah kaşları hafif kavisli, alınmamış ve dağınık, badem şeklinde büyük, kahverengi gözlere sahip. Gözlerinin altında hafif, şişkince göz torbası var. Burnu küçük, burnunun ucu hafif top şeklinde. Dudaklarının boyutu küçük, alt dudağı üst dudağına göre daha dolgun. Üst dudağının ortası ‘v’ şeklinde. Çenesi yuvarlak ve çenesinin ortasında yatay, ince bir çizgi var. Boynu uzun.

Gülben’in yüz ifadesi ciddi ve karşısında durmuş kişiye bakmış gibi donuk. Üzerinde de lila renginde sadece yaka düğmesi açık bir gömlek var. 

Devamı için Tıklayınız

Pocahontas-Pocahontas(1995)

Betimleyen: Bilge ÇAĞLAR /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Pocahontas tüm bedeni görünecek şekilde Kızılderililere özgü yerel kıyafeti ile resmedilmiş.

Görselde 20’li yaşlarının başında. Powhata kabilesine özgü bir kıyafet giyen karakter ayakta ve sağ ayağı biraz önde olacak şekilde hafifçe yan dönük şekilde duruyor. Ayakları çıplak üzerinde ise tek parça soluk sarı bir elbise var. Gözleri siyah küçük ve çekik. Burnu ve dudakları küçük ve dudağı hafif kırmızı bir renge sahip. Kaşları ince ve düz. Yüzü oval ancak çene kemikleri oldukça keskin ve belirgin. Karakterin sağ üst kolunda ise bir dövme var. Bu dövme bir şerit halinde kolu çevreliyor. Kırmızı renkteki dövme yukarından aşağıya inen çizgilere sahip. Bu çizgiler dövmeye aşağı doğru akıyormuş görüntüsü vermiş.

Elbisenin üst kısmı göğüsten başlıyor omuzlar açıkta.Göğüs bölgesine denk gelen kısımda krem rengi bir şerit var.Aynı şerit elbisenin etek kısımında da bulunuyor. Elbisenin etek kısmı üçgen kesimde ve sivri ucu aşağı doğru bakıyor. Bacak kısımlarında ise küçük yırtmaçlar var. Bel kısmı dar olan elbisenin etek kısmı daha geniş. Karakterin belinde ise açık kahverengi bir kemer var. Karakter boynuna mavi ucunda gri renkte taş olan bir kolye takmış. Kolye kalın ve büyük. Saçları parlak mavi-siyah renginde. Beline kadar gelen uzun ve gür saçları var. Saçı karakterin soluna doğru öne atılmış.

Devamı için Tıklayınız

Güzel Ve Çirkin-Belle (2012)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Güzel ve Çirkin filminden Belle sarı elbisesi ve elinde tuttuğu kırmızı gülü ile ayakta resmedilmiş.

Belle burada 17-18 yaşlarında.Ayakları hariç tüm bedeni resmedilen Belle uzun,alt kısmı kabarık sarı bir elbise giymiş. Ellerini sağ tarafında birleştiren Belle kırmızı bir gül tutuyor. Gülün sap kısmı yeşil ve birkaç yaprağı var. Kafası hafif kendi sağına dönük ve gülümseyerek bakıyor. Dişleri beyaz ve dudakları koyu pembe renkte.Yüzü oval ve çenesi sivri. Burnu küçük ve ten rengi oldukça beyaz. Gözleri büyük kahverengi  ve badem şekle sahip. Kaşları yay gibi ve ince. Saçı kahverengi ve saçını arkaya atmış. Saçının alt kısmı açık ancak üst kısmı toplu. Kafasının arkasında başının üstünde bir topuz var. Topuz da yine sarı renkli bir kumaş ile bağlanmış. Saçları gür ve dalgalı. Saçının ön kısmı ise ortadan ikiye ayrılmış ve kulaklarını kapatacak şekilde arka tarafa doğru yatırılmış. Herhangi bir aksesuarı yok.

Elbisenin üst kısmı dar. Elbisenin omuz kısmı omuzdan aşağı düşürülmüş ve kolların üst kısmına doğru sabitlenmiş. Belle dirseklerine kadar elbise ile aynı renge sahip bir eldiven giymiş. Elbisenin alt kısmı ise oldukça kabarık. Belden aşağıya doğru giderek genişleyen etek kısmı yukarıdan aşağıya doğru inen düz çizgiler ile parçalara ayrılmış. Bu parçalar elbiseye üçgen baklava dilimi görüntüsü vermiş. Etek kısmı yatay olarak da parçalara ayrılmış. Orta kısımda  daha koyu  sarıdan ayrı bir parça var. Bu parça tüm eteği dolanıyor. Bu uzun kumaş parçası her baklava dilimine bir adet düşecek şekilde dikilmiş ve hilal şeklinde. Tüm etekteki hilal şekilleri aşağıya doğru sarkar şekilde konumlandırılmış.

Devamı için Tıklayınız

Karmakarışık-Rapunzel(2010)

Betimleyen: Bilge ÇAĞLAR/  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Karmakarışık animasyon filminden Rapunzel ayakta ve uzun sarı saçları ile resmedilmiş.

Rapunzel görselde 17-18 yaşlarında. Prensesin sağ ayağı biraz önde olacak şekilde vücudunu yan döndürmüş ve bacaklarını aralamış.Yüzü öne bakıyor ve çenesini sağ omuzuna yaklaştırmış. Ayakları çıplak ve üzerinde mor renkli iki parça kıyafet var. Uzun altın sarısı saçlarını arkasından birkaç kez dolayarak öne getirmiş ve sağ eli ile saçın ucundan tutuyor. Saçın ucu ise yukarı doğru kıvrılmış. Saçları oldukça uzun ve gür. Saçının sol üst kısmında biraz dalgalanma olsa da saçları dümdüz ve parlak. Gözleri büyük ve yeşil. Kaşları kahverengi ve ince. Kaşlarını çatmış ciddi bir şekilde bakıyor.Yüzü oval ve yanakları pembe.

Üst kısmına kolları tül ,omuzları kabarık ve önden düğmeli açık mor renkte bir gömlek giymiş. Omuzunda beyaz dik inen çizgi detayları mevcut. Altında ise üstüne göre daha koyu renkte mora sahip bileklerine kadar gelen uzun parlak bir eteği var. Eteğin ön tarafında küçük sarmaşık gibi desenler yer alıyor. Desenler altın sarısı.

Kafasının üstünde bir kurbağa var .Kurbağa küçük ve yeşil. Gözlerini kocaman açarak biraz şaşkın bir şekilde bakıyor. Kurbağanın kuyruğu içe doğru kıvrılmış ve bir sarmal şeklini almış. Ten rengi buğday ve herhangi bir aksesuarı yok.

Devamı için Tıklayınız

Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler-Pamuk Prenses(1937)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR/ Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Pamuk Prenses sarı- mavi ikonik elbisesi ile gülümseyerek resmedilmiş.

Prenses 14-15 yaşlarında. Karakter ayakta duruyor ve gövdesi ile başı hafifçe kendi sağına dönük. Sol eli havada sağ eli ise eteğin ucunu tutuyor. Resimde ayak kısmı görünmüyor. Karakter mavi bir üstten ve sarı bir etekten oluşan bir elbise giyiyor. Prensesin saçları siyah ve kısa. Saçının üstünde kırmızı bir saç tacı var. Taçın ortasında ise bir fiyonk bulunmakta. Kaşları çok ince kısa ve siyah. Gözleri küçük ve siyah. Uzun siyah kirpikleri var. Dişleri beyaz ve dudakları ince. Burnu küçük. Yanakları allık ile pembeleştirilmiş. Özellikle elmacık kemikleri bir daire şeklinde pembeleştirilmiş

Elbisenin üst kısmı dar ve omuzları balon kol olarak adlandırılan kabarık kısımlara sahip.Kol kısmı mavi kabarık kumaşın üstünde su damlası şeklinde kırmızı desenlerle süslenmiş. Elbisenin omuz kısmından başlayıp arkaya doğru dik bir şekilde boynu çevreleyen beyaz bir kısmı var. Bu kısım büyük ve geniş bir gömlek yakası gibi görünüyor. Prensesin eteği ise beyaz astarlı sarı bir etek. Prenses eteğin sağ ucunu sağ eli ile tutmuş ve havaya kaldırmış. Eteğin altına beyaz pileli astar görünüyor.

Devamı için Tıklayınız

Karlar Ülkesi-Elsa(2013)

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Karlar Ülkesi filminden Elsa mavi elbisesi ile tüm vücudu görünecek şekilde ayakta resmedilmiş.

Elsa 20’li yaşlarının başında. Ayak uçlarına kadar uzun mavi bir elbise giyen Elsa  sağ tarafı önde olacak şekilde yan dönmüş ancak yüzü öne bakıyor. Göğsüne kadar gelen sarı saçları örülmüş ve bedeninin sol tarafına atılmış.Yeşil büyük gözleri badem şeklinde ve uzun kirpiklere sahip. Dudakları ince ve kırmızı. Burnu küçük.Yanakları kırmızı ve burun çevresinden başlayıp yanaklara dağılan çillere sahip. Kaşları kahverengi ve ince. Dişleri görünmüyor. Hafifçe gülümseyerek bakıyor. Sol kolu düz bir şekilde bedenin yanında duruyor. Sağ kolu ise dirsekten bükülerek yukarı kaldırılmış. Avucu yukarı bakacak şekilde duruyor ve avucunun üstünde yukarı doğru duman gibi yükselen kar kristalleri ve pırıltılar var.

Tek parça uzun elbisesi açık mavi şeffaf kol kısımlarına sahip.Aynı tülden kumaş prensesin sırtından başlayıp yere kadar uzanan bir pelerinde de kullanılmış. Pelerinin alt kısmında kar kristalleri şeklinde desenler var. Aynı buz kristali desenler elbisenin göğüs kısmında bulunuyor. Karakterin ayakları görünmüyor.

Devamı için Tıklayınız

Moana-Moana(2016)

Betimleyen: Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Living with Disabilities (Engellerle Yaşamak) dersi öğrencisi

Disney’in animasyon filmi Moana’nın baş karakteri  prenses Moana  elleri belinde ayakta duruyor ve tüm vücudu gözükecek şekilde resmedilmiş.

Moana 16-17 yaşlarında.Ayakları çıplak olan karakter  Hawaii kültürüne özgü etek ve üstten oluşan iki parça  kıyafet giymiş. Moana kıvırcık uzun siyah saçlara sahip.Saçları beline kadar geliyor ve resimde rüzgardan dolayı karakterin sağına doğru uçuşuyor.Gözleri büyük ve kahverengi. Kaşları uzun yay gibi ve kalın siyah renkli.Yüzü oval ve elmacık kelimeleri gülümsediği için belirgin. Dudakları hafif pembe renkte ve dişleri gözükmeyecek şekilde gülümsüyor.Burnu yanlara doğru biraz geniş. Koyu buğday bir tene sahip.

Üstünde turuncu ve dikdörtgen şeklinde  göğüs bölgesini sarmalayan bir kumaş parçası var. Kumaşın üzerinde  küçüklü büyüklü desenler görülüyor. Kahverengi ince çizgilerden oluşan desenler kıyafetin üst ve alt kısmında şerit halinde uzanıyor. Turuncu kumaş parçasının göğüs altındaki kısmında ise  kahverengi zemin üzerine büyük turuncu desenler yer alıyor. Bu desenler yan yana dizilmiş ve birçok ucu olan yıldızlara benziyorlar. Karakterin omuzları ve göbeği açıkta. Altına ise krem rengi uçları püsküllü bir etek giymiş. Eteğin alt kısmında bir uçtan başlayıp diğer uçta biten zikzak şeklinde  bir desen var. Zikzakların hemen altındaysa küçük üçgenler yan yana sıralanmış. Eteğin orta kısımlarında büyük sarı çiçek desenleri bulunuyor. Eteğin altında ise başka bir etek daha var. Bu etek ise tamamen püsküllü ve hasırdan yapılmış geleneksel bir kıyafet. Eteğin bel kısmında kemer olarak turuncu bir bez parçası karakterin sol tarafında düğümlenerek kullanılmış. Karakterin elleri yumruk yapılmış ve belinde. Sol eli kemerdeki düğümün hemen yanında. Boynunda ise göğsüne doğru sarkan bir kolye var. Kolye beyaz ve kahverengi boncuklardan oluşuyor ve ucunda da büyük mavi bir taş bulunmakta.

 

Devamı için Tıklayınız

Rafadan Tayfa Çizgi Filmi/Mert

Betimleyen: Tuba BOYACI / İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencisi

Mert 13 yaşlarında, açık tenli,  zayıf, 140cm boylarında bir çocuk. Ayakta duruyor, yüzü karşıya dönük. Sol tarafına; yukarı doğru bakıyor. Saçları düz ve siyah. Kahkülü alnına doğru sivri, üç parça ve sağına doğru taranmış. Kaşları saçıyla aynı renk, sağ kaşıyla kahkülü birleşmiş. Yüzü yuvarlak. Çenesinin altı ile sağ omzu gölgede kalmış. Vücudunun üstü sağına meyilli; sağ omzu sol omzundan daha aşağıda. Gözü açık kahverengi ve biraz baygın. Kulakları çay kaşığını andıran bir şekilde. Burnu dimdik duran fındık bir burun. Gözünde baygın bir bakış, yüzünde tatlı bir tebessüm var. Dudakları yüzüyle aynı renk ve fazla belirgin değil. Boynu ince. Üzerinde soft kiremit rengi bir kazak var. Boyun kısmından ve kollarının bileklerinden görünen mavi gömleğinin yakası, kazağın sarı renk olan yaka kısmını neredeyse kapatmış. Kazağın pantolon üstünde kalan kısmı ve bilek kısmı da sarı şerit şeklinde. Göğüs kısmında birbirine yapışık duran, köşeleri boynuna doğru bakan 3 adet dörtgenden oluşan desen de sarı renkte. Sağ kolunu aşağı doğru düz halde serbest bırakmış. Sol kolu yukarı kalkmış, avucunun içi görünüyor, el sallıyor.  Mavi, kot görünümlü pantolonu paçalara doğru genişleyen bir şekilde ve diz izleri belirgin. Bacakları arasındaki boşluk ters V harfi oluşturmuş.  Ayaklarında tabanı ve burnu gri, bağcıkları beyaz, diğer bölgeleri vizon rengi olan nubuk görünümlü ayakkabı var. İki ayağının da iç yanı görünüyor.

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=zwXtekb6tno&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Kral Şakir Çizgi Filmi/Fil Necati

Betimleyen: Tuba BOYACI / İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencisi

Necati insan formunda çizilmiş açık mor renkte, bıyıklı, 40 yaşlarında, şişman, erkek bir fil. Ayakta duruyor, vücudunun sol tarafı ve yüzü karşıya dönük. Başı çok büyük. Daireye benzese de tam yuvarlak değil. Başının iki yanında soldaki arkaya, sağdaki öne savrulmuş gibi duran kulakları başının üst kısmından aşağı doğru sarkan oval çizilmiş yapraklar gibi.  Kafasının üstünde kulaklarının arasında kalan, sağına doğru sivri ve dik duran iki tutam saçı da vücuduyla aynı renkte. Kaşları belirgin siyah çizgi ile oluşturulmuş ve çok kısa. Gözleri birbirine geçmiş iki daire gibi; kocaman ve pörtlek. Gözbebekleri küçük siyah bir noktadan ibaret. Burnuna doğru şaşı gibi bakıyor. Dört boğumlu uzun burnu yüzünün tam ortasında duran, gözlerinden başlayarak göbeğine kadar uzamış bir hortum gibi ve aşağı doğru incelen yapıda. Burun ucunda siyah bir daire ile burun deliği gösterilmiş. Gözünün altından başlayan ve ağzını kapatan, orta tarafı burnunun altında kalan geniş bıyıkları vücudunun renginden daha koyu bir mor renkte. Bıyıkların alt kısmı dikey olarak kısa kısa çizgilendirildiğinden; bıyık, dişleri çenesine doğru bakan bir tarağı andırıyor. Üzerinde yeşil renk, uzun kollu geniş kazak ve mavi bir pijama altı var.  Vücudunun üst kısmı göbekli gibi durmasını sağlayan geniş yapıda, alt kısmı yarım daire şeklinde. Boynu ve omuzları yok. Kolları ve bacakları incecik çubuklar gibi, vücuduna göre çok ama çok küçük olduğundan görünümüne sevimlilik katmış. Sol kolu bedenine yapışık, küçücük eli dört parmaklı. Sağ elinin sadece iki parmağı görünüyor. Minik ayaklarında çorap gibi duran gri ayakkabı 

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=lEuqhQTSj5E&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Rafadan Tayfa Çizgi Filmi/Hayri

Betimleyen: Tuba BOYACI / İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencisi

Hayri 13 yaşlarında, sarışın, tombul bir erkek çocuğu. Solu dönük şekilde ayakta duruyor. Yaklaşık 150 cm boylarında, 65 kilo civarında. Sarı düz saçları dolgun, ikiye ayrılmış, sol kaşını neredeyse tamamen kapatmış. Kaşları saçıyla aynı renk ve kalın. Yarım daire şeklindeki gözleri soluna doğru bakıyor. Yüzünün sağından ışık vurmuş, sol tarafı boynuyla birlikte gölgede kalmış. Sol kulağı daire şeklinde, sağ kulağının sadece yarısı görünüyor. Burnu küçük, biraz basık ve burun delikleri görünüyor. Ağzı dudakları belli olmayacak kadar açık, beyaz dişlerini birbirine değdirmiş gülüyor. Ağzının her iki yanında elmacık kemiklerine kadar dayanmış çukurluk var. Yüzü yuvarlak, çenesi kilolu oluşundan ötürü oldukça geniş. Boynu çok kısa ve kalın. Üzerinde lacivert, uzun kollu, bisiklet yaka bir kazak var. Kazağın önü mor zemin üzerinde lacivert, turuncu ve mavi renklerde yatay çizgilerle kaplı. Açık kahverengi pantolonu bileklerinin biraz üstünde kalacak şekilde kısa ve göbeğinin hemen altında duruyor. Pantolon açık mavi renkteki  pantolon askısı ile tutturulmuş. Kolları bedenine yapışık, dirseklerden bükük, her iki eliyle pantolon askısını göğüs hizasında baş  parmağı ayrı kalacak şekilde tutuyor. Sola doğru dönük olduğundan bedenini sol tarafına meylettirmiş, sol omzu sağ omzundan daha aşağıda. Başı sola bükük. Bacakları kısa, birbirinden ayrı duruyor ve hafif diz kırmış gibi. Ayakları küçük ve ayaklarında burun kısmı lacivert olan beyaz bağcıklı spor ayakkabı var. Sağ ayağının iç yanı görünüyor ve ayakkabısının iç yanında topuk kısmında yeşil bir daire şekli bulunuyor. Sol ayağının burun kısmı görünüyor. Ayakkabılarının beyaz kısmı kirliliği andıran kahverengimsi bir renk.

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=eReZIL0gPyo&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Rafadan Tayfa Çizgi Filmi/Akın

Betimleyen: Tuba BOYACI / İstanbul Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencisi

Akın 10 yaşlarında, 130 cm  boylarında, açık tenli, zayıf bir oğlan çocuğu. Ayakta ve karşıya bakıyor. Sağ ayağı yere düz basarken, sol bacağını sağ bacağının önüne koyarak çarpı şekli oluşturmuş, sol ayağının üstü görünecek şekilde parmak ucuna basmış. Baygın bakan gözleri iri ve oval.  Gözbebeklerinin ortası siyah, çevresi açık kahverengi. Gözlerinin altı pembe, göz kapakları yok gibi. Saçları koyu kahverengi, dalgalı, kısa ve dolgun. Favorileri yarım daire şeklindeki küçük kulaklarının bitimine kadar uzamış. Dolgun kâkülü üç parça fakat birbirine bitişik şekilde kavisli, kaşına doğru sivrilen yapıda ve alnını kapatacak uzunlukta. Saçıyla aynı renk olan kaşları kalın ve gözlerinin bir hayli üstünde kalmış. Pembe fındık bir burnu var. Yüzü yuvarlak. Ağzı dudakları belli olmayacak şekilde kapalı, sağ yanağına doğru uzamış yay gibi olan ince bir çizgi ile resmedilmiş; tebessüm ediyor. Başı ve bedeninin belden yukarısı soluna meyilli. Boynu ince. Sol kolunu sanki bir şeye dayamışçasına 90 derece açıyla soluna doğru açmış, dirsekten itibaren öne doğru uzatmış. Eli üstü görünür halde bileğinden aşağıya doğru sarkık. Sağ kolunu bedeninden biraz ayırarak dirsekten bedenine doğru bükmüş; baş parmağı belinde, diğer 4 parmağının üstü görünür halde eliyle pantolonunun üst kısmını kavramış. Dar kesim pantolonu kahverengi.  Kemer takmamış. Pantolonun paçaları uzun gelmişçesine katlanmış. Sol dizi belirgin. Üzerindeki uzun kollu boğazlı kazak, pantolonunun kemer kısmının hemen üstünde. Kazağın boğazı ve kolu mavi, önü mavi ve açık mavi renklerde üst üste kalın yatay çizgili. Ayağında tabanı kahverengi; üstü mavi ve beyaz olan cırtcırtlı spor ayakkabı var.

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=g8kw4vb26FY&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Rafadan Tayfa Çizgi Filmi/Kamil

Betimleyen: Tuba BOYACI

Kamil 14 yaşlarında, çok zayıf, açık tenli, yaklaşık 165 cm boyunda bir erkek çocuğu. Ayakta ve sağına dönük duruyor, karşıya bakıyor. Sağ bacağını öne doğru uzatmış, sol ayağı sola dönük ve iç kenarı görünüyor. Üzerinde bileklerine kadar uzun kollu, bedenini saran; düğmeleri yakasına kadar iliklenmiş, bilek kısmı katlanmış gibi duran ve pantolonunun içine koyulmuş mor bir gömlek var. Üst bacak kısmı dar, aşağı doğru genişleyen İspanyol paça pantolonu yeşil renkte. Pantolonda diz izi belirgin. Pantolonuyla aynı renk kemeri ince. Sağ kolunu, bedeninden ayrı duracak şekilde germiş, dirseğini bükmüş ve elini üstü görünür halde yumruk yaparak pantolonunun bel kısmına dayamış. Sol kolu bedenine yakın, dirseğinden aşağısı görünüyor. İncecik kolunda asılı gibi duran büyük elini serbest bırakmış. Başı, ince uzun bedenine bakılınca çok büyük; üst bedeniyle neredeyse aynı uzunlukta. Suratı uzun yapıda, oval ve geniş bir çenesi var.  Saçları kahverengi, kısa ve düz. Favorileri yarım daire şeklindeki kulağının aşağısına kadar gelmiş. Önden kaşlarına kadar inmiş dolgun kâkülü yüzüne gölge düşürmüş. Saçıyla aynı renk olan kaşları kulaklarına doğru gidildikçe incelen bir yapıda ve orta kalınlıkta. Elips şeklindeki gözlerinin göz altı torbaları belirgin, gözbebekleri siyah. Kirpikleri yok. Sol gözbebeği burnuna yakın kaymış gibi dururken, sağ gözbebeği gözünün beyazını ortalamış. Burnu gözlerinin arasından itibaren belirginleştirilmeye başlanmış; pembe, yuvarlak hatlara sahip ve bıyık kısmına gölge düşürmüş. Alt dudağı üst dudağından kalın, dudakları yüzüyle aynı renkte. Yüzünde tebessümle karışık boş bir ifade var. Uzun ve bedenine göre büyük olan ayaklarında burun kısmı, topuk kısmı, tabanı ve bağcıkları beyaz; geri kalan bölgeleri mavi olan spor ayakkabısı var.

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=UXUe3QChHeU&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

 

 

Devamı için Tıklayınız

Masha i medved` (Маша и медведь)/Maşa ile Koca Ayı Çizgi Filmi/Maşa

Betimleyen: Tuba BOYACI

Çizgi film karakteri Maşa, elbiseli küçük bir kız çocuğu. Boyu 1 metrenin altında, 3 yaşlarında var ya da yok. Sol elini 90 derece açıyla kaldırmış işaret parmağıyla bir şey gösteriyor gibi. Yüzü sol tarafına dönük gösterdiği şeye heyecanla bakıyor. Sağ elinin tersini ise beline dayamış. Ayakta duruyor.

Yüzüne bakıldığında ilk dikkat çeken kocaman gözleri oluyor. Yüzünün tam ortasında duran gözlerinin beyazında, ortası siyah çevresi yeşilin en canlı tonlarından bir renk ile oluşturulmuş gözbebekleri oldukça parlak. Gözlerinin yeşiline düşen yansımalar belirli-belirsiz beyaz dairecikler olarak görünüyor. Kimi uzun kimi kısa ince kirpikleri gözlerinin üst kısmına yay gibi dizilmiş. Göz kapakları yok gibi duruyor.

Vücuduna oranla çok büyük olan başında Rusya’da babuşka denilen bir çeşit başörtüsü var. Fuşya renk olan bu başörtüsü çenesinin altından fiyonk oluşturularak bağlanmış. Saç bitiminden başlayan sarı, ince telli, düz, yumuşak görünen kahkülü türbandan dışarı çıkmış ve alnını kapatarak kaşlarını gizlemiş.

Gözlerini ortalayan küçük, fındık bir burnu var. Elmacık kemikleri ve burnu allık sürülmüş gibi pembe. Ağzı açık ve gülüyor. Alt dudağı üst dudağından kalın olsa da dudakları genel olarak ince, kibar görünümlü. Çilli yanakları ağzının yayılmasından ötürü genişlemiş. Gülünce üst ön iki dişi belirivermiş.

Giydiği jile şeklindeki, başörtüsüyle aynı kumaş ve renkten olan elbisesi ayak bileklerini kapatacak kadar uzun. Etek uçlarında turuncu renkte kilim motifleri bulunuyor. Elbisesinin göğüs kısmından da görünen uzun kollu gömleği beyaz renkte. Gömleğinin bilek kısımları etek ucundaki kilim motifi gibi desenli şeritten oluşmuş. Ayağında tabanı üst üste beyaz ve pembe; üstü pembe, burnu ve yine üstünde bir kısmı sarı olan önden iki açıklığı bulunan cırtlı ayakkabıları var. Ayakkabısındaki açıklıktan görünen çorabı beyaz. Çorap gri renk küçük kareciklerle desenlenmiş. Bacakları birbirinden ayrı duruyor. Sol ayağının topuğunu kaldırmış parmak uçlarına basar halde. Sağ ayağı ise düz bir şekilde yere basıyor. Sağ ayağının iç yanı; sol ayağının dış yanı görünüyor.

 Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=D9ePxEv8Cmw&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Masha i medved` (Маша и медведь) - Maşa ile Koca Ayı Çizgi Filmi - Koca Ayı

Betimleyen: Tuba BOYACI

Çizgi film karakteri olan Koca Ayı, insan formunda çizilmiş, iki ayağının üzerinde karşıya bakar şekilde ayakta duran bir ayı. Boyu iki buçuk metre civarında. Yüzünün ortası ve karın bölgesi bal renginden daha açık bir tonda; diğer bölgeleri açık kahverengi kürkle kaplı. Kürkü uzun düz kıllara sahip, temiz ve  yumuşak görünüyor. Başının üstünde daire şeklinde dimdik duran iki küçük kulağı oldukça sevimli. Kulaklarından yüzünün kahverengi kısmına inildiğinde daha koyu kahverengi ile çizilmiş kalın kaşları bulunuyor. Yüzündeki açık ton renk olan kürkte gözbebekleri siyah olan misket gibi gözleri var. Gözlerini kocaman açmış; sevimli, şaşkın bir bakış ile bakıyor. Köşeleri çok keskin olmayacak şekilde çizilmiş ters üçgenden oluşan siyah, dokusu sert görünümlü bir burnu var. Gözlerinin alt kısmından başlayan üst dudağıymış gibi duran öne doğru uzamış bölgenin üstünde kocaman bir şekilde duruyor. Öne doğru uzayan bölgenin iki yanından ince bir çizgi ile yüzüne tatlı bir tebessüm ifadesi verilmiş. Başıyla vücudunun birleştiği bölge boynu görünmeyecek kadar kalın. Kalın kolları omzundan dirseklerine kadar bedenine yakın; dirsekten itibaren yukarı doğru bükük. İki kolunun da bilek kısmı belirginleştirilmiş ve ellerine tombiklik verilmiş. Ellerinde dörder tane koyu kahverengi, sivri, keskin ve sert görünümlü parmak gibi duran tırnakları var. Tırnaklarını birbirine değdirerek ellerini çenesinin aşağısında tutmuş. Bacakları kalın ve bedenine oranla çok kısa. Birbirinden ayrı, hafif diz kırmış gibi kıvrımlı. Her iki ayağı da dışa dönük duruyor. Sol ayağının ucunda ellerindeki tırnaklar gibi sivri parmak benzeri üç tırnağı var. Sağ ayağındaki tırnaklarından sadece bir tanesi görünüyor. Elinde de olduğu gibi kürkü ayak tırnaklarının üstüne doğru uzamış vaziyette.

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=8iC-As_3yi4&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Tom ve Jerry-Jerry

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Çizgi film karakteri olan Jerry, bacaklarının üzerinde duruyor. İnsan formunda olan Jerry, yaklaşık 1 karış boyunda olan bir fare. Normalde koyu kahverengi olan Jerry, bu versiyonunda açık kahverengi resmedilmiş. Karnının büyük bir bölümünü kaplayan, oval ve beyaz kısmın üstü; dalga şeklinde.  Hafif sağa dönük Jerry, koyu pembe dilini göstererek ağzı açık gülümsüyor; dişleri yok. İnce sivri kuyruğunun ve sol kulağının sadece bir kısmı görülebiliyor. Dört parmaklı ellerini ve iki parmaklı ayaklarını iki yana açmış; kalçasını ise hafifçe sola yatırmış. Jerry; aşağıya indirdiği siyah ve yuvarlak göz bebekleriyle, sağdaki bir noktaya bakıyor. Gözünün geri kalan kısmı ise beyaz.

Jerry’nin kulaklarının boyutu kafasının boyutuyla neredeyse aynı. İki kahverengi saç tutamı, uçları sağa dönük bir şekilde kulaklarının arasından çıkmış. Sağ kulağının oval ve büyük iç kısmı, açık pembe renkte. Siyah burnunun iki yanından çıkan ikişer tel bıyığı; ince, uzun ve siyah. Burnunun ve ağzının çevresi ise beyaz.  Burnunun hemen üzerindeki uzun ve ovalimsi gözlerinde; ikişer tel kirpiği, yukarı doğru kıvrılmış. Kirpiklerinin üzerindeki kaşları ince, siyah ve uçları aşağı bakan yay şeklinde.  

Sesli versiyonuna ulaşmak için;

https://www.youtube.com/watch?v=ZjUkI4mCJkE&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

 

 

Devamı için Tıklayınız

Betty Boop Çizgi Filmi- Betty Boop

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Betty Boop çizgi filminin 1988 yılına ait, renkli görünen çizgi film karakteri Betty Boop; sol yanından poz veriyor. Başı vücuduna oranla çok büyük olan Betty Boop’un yuvarlak gözleri de bir o kadar büyük. Tel tel duran siyah kirpiklerinin ardındaki açık mavi gözleriyle, sağa doğru bakıyor. Elleri ve ayakları, gözleriyle neredeyse aynı boyutta. Bembeyaz ten rengine zıt olan siyah renkteki saçları kısa. Tam ortadan ikiye ayrılmış saçları, kafasına yapışık. Kafa derisi, saç ayrım kısmından ince bir çizgi şeklinde görülüyor. Üstten bir darbe uygulanmasıyla içe doğru çökmüş gibi görünen bir kafa yapısı var. İki yarım dairenin birleşmesiyle oluşmuş gibi görünen alnındaki kaşları siyah ve uzun. İnce kaşlarının içteki köşeleri 45 derecelik açıkla yukarıya kalkmış. Daha küçük iki yarım daireden oluşmuş yanakları çene kısmından dümdüz birleşiyor. Betty Boop’un düz ve yere paralel çenesi, dar omuzlarının hemen üzerinde; boynu görünmüyor. Kırmızı rujlu küçük dudağının bir yarısı çenesinde diğer yarısı ise dışarı taşmış; hemen göğsünün üstünde. Saçının önünde ve arkasında, uçları yukarı bakan kıvrımlar var. Öndeki, eşit aralıklarla sıralanmış, kalın kıvrımlar Betty Boop’un alnına yapışmış. Betty Boop, sol bacağını dizinden kırarak arkasına, sağ bacağını ise düz duracak şekilde önüne doğru uzatmış. Bacaklarının arasındaki aralık, omuz genişliğinin yaklaşık iki katı. İnce belini öne doğru 45 derece eğen Betty Boop’un kalçası da sağa doğru çıkıntı yapmış.

Üstünde straplez, sırtı açık, kırmızı bir elbise var. Beyaz, siyah parıltılı bu dar elbise, kalçasının hemen altında sonlanıyor. Betty Boop; elbisenin bittiği kısmın hemen altına, sol bacağına sarı bir bacak bandı takmış. Bandın üzerinde, banttan taşan kırmızı bir kalp var. Baş hizasında öne doğru uzattığı sağ kolunu, dirseğinden yukarıya bükmüş. Sağ elinde, kafasından daha küçük boyutta olan melon bir şapka tutuyor. Sol üstte konumlanmış bu beyaz şeritli, siyah şapkanın iç kısmı; Betty Boop’un yüzüne doğru dönük. Sol kolunu ise elbisesinin göğüs kısmını kapatacak şekilde; hafif aşağı doğru, dümdüz uzatmış. Sol elinde bir ucunu tuttuğu siyah çubuğun diğer ucu yerde. Sağa doğru 45 derecelik açıyla eğilmiş bu çubuğun alttaki ucu, Betty Boop’un bacaklarının arasında konumlanmış. Betty Boop’un kulağındaki küpeler ve her iki bileğine de taktığı bileklikler, sarı renkte ve halka şeklinde. Bileğini saran kalın bilekliklerinin boyutları, küpelerinin iki katı.

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi- Sertaç Kırmızı (Yavuz Seçkin)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz beyaz bir zemin önünde, bel hizasından itibaren, hafif yandan, bir eli ceketinde diğer eli kamerayı işaret edecek biçimde kadrajın içinde gözükmekte Sertaç Kırmızı.

Kırklı yaşlarının başında gözüken Sertaç beyaz tenli ve yuvarlak yüzü keskin hatlara sahip değil, hafif gıdısı çıkmış, saçları tamamı ile kazınmış kel, kulaklarından biri gözükmekte.

Çizgisi olmayan alnının hemen altında hür olmayan, belirgin ve düz kaşları gülümsemesinden dolayı kısılmış olan gözlerimi sarmakta. Koyu kahverengi göz rengine sahip, göz kapakları hafif sarkmış.

Büyük ve ucu sarkık buruna sahip, elmacık kemikleri belirgin burun ve yanak çizgisi ile birleşmiş.

Belli belirsiz olan gri sakal ve bıyıkları birleşmiş, üst dudakları ince alt dudağı ise daha kalın gözükmekte, gülmesi ile üst dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde çıkmış.

Yeşil renkte bir ceket ve içine siyah bir tişört giyen Sertaç bir kol saati takarak görünümünü tamamlamış.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Gaffur Aksoy (Peker Açıkalın)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Beyaz şeritli, yeşil bir duvar önünde bir koltukta oturarak, göğüs kısımlarından itibaren, bir eli işaret parmağı alnında orta parmağı ağzında ve baş parmağı ise çenesinde olacak şekilde kadrajın içinde gözükmekte.

Beyaz ten rengine ve oval keskin yüz hatlarına sahip. Otuzlu yaşlarının sonlarında olduğu tahmin edilebilir. İkiye ayrılmış siyah saçları omuzlarına değecek şekilde uzun, saçının gözüken kısmını büyük kulağının arkasına sıkıştırmış.

Geniş alnı ve alnının hemen altında gür hafif kavisli kaşları var. Dar göz kapakları, küçük gözleri gözükmekte. Siyah renkli gözleri var. Göz kenarlarında hafif kırışıklıklar oluşmuş.

Eğimli ve büyük burnu yine geniş burun kanatlarına sahip. Sakalsız yüzünde, derin yanak çizgileri ile birleşmiş şekildedir burnu. Yanağının görünen kısmında küçük bir ben bulunmakta.

Ağzı hafif aralıklı dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde, soluk renkli dudakları ince gözükmekte.

Gaffur Aksoy lacivert bir takım ceketi ve içine beyaz bir gömlek giymiş.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Tahsin Sütçüoğlu (Gazanfer Özcan)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Arka planda kitaplık ve yan tarafında aile üyelerinin olduğu anlaşıldığı bir fotoğraf karesinde, Tahsin Sütçüoğlu bel hizasından iki omzunun bitiş kısımlarının da içinde olduğu biçimde kadrajın içinde gözükmektedir.

Altmışlı yaşlarının ortalarında olduğu tahmin edilebilir, oval ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, orta kısımları dökülmüş saçları yer yer beyazlamaya başlamış ve favorileri kulak hizasındadır, koyu renk bir ten rengi var.

Kırışmış alnının hemen alt kısmında seyrek ve dağınık kaşları, geniş göz kapaklarını sarmakta, küçük gözlerinin altında hafif torbalanmalar ve kırışıklıklar gözükmekte, oval gözlüğü gözlerinin hemen üstünde burnunun bitiş kısmında takılı durmakta.

Geniş kanatlı burnu hemen dikkat çekmekte ve yanak çizgilerinin birleştiği kısımda gözükmekte.

Burnunun hemen altında ince dudakları olan ağız kısmı gözükmekte, üst dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde gülen Tahsin Sütçüoğlu düzgün ve küçük dişlerini göstermekte, dudak kenarında hafif sarmalar bulunmakta, gülümsemesinden dolayı yanak çizgileri belirgin bir şekilde görülmekte.

İki yanağının hemen yan taraflarında saçlarının bir kısmını kapattığı kulakları bulunmakta, kulak memesinin büyük olduğu görülmekte.

Gıdısında sarmalar oluşmaya başlandığı görülmekte.

Gri bir takım giyen Tahsin Sütçüoğlu iç kısmında turuncu tonlarında bir gömlek ve beyaz, siyah yine aynı turuncu tonlarda bir kravat takmakta, bordo pantolon askısı kullanmakta ve kahverengi kemer takmakta.

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Şehsuvar Kementoğlu-Şesu (Bülent Polat)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Bulanık bir arka plan önünde, omuzlarının ve başının bir kısmının olduğu bir biçimde kadrajın içinde gözükmekte.

Otuzlu yaşlarının ortalarında olduğu tahmin edilebilir, oval ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte. Esmer tenli, siyah dalgalı omuzlarına dökülen saçlara sahip. Saçları kulaklarını tamamen örtmekte.

Küçük alnı pürüzsüz, alnının hemen altında hafif kavisli siyah ve gür kaşları, küçük, uzun kirpikleri olan siyah gözlerini çevrelemiş. Göz altında torbalanmalar gözükmekte.

Geniş ve hafif eğri burnu var, sakalsız yanaklarının çizgisi ile birleşmiş.

İnce ve ifadesiz dudaklarının üstünde ince bir bıyık altında ise keçi sakalı gözükmekte.

Şehsuvar lacivert renkte takım ceketi ve mavi bir gömlek  giymiş.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Sadettin Yerebakan (Yıldırım Öcek)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz bir arka plan önünde, göğsünün küçük bir bölümü ve baş kısmı gözükecek biçimde kadrajın içinde gözükmekte.

50`li yaşlarının ortalarında göründüğü tahmin edilebilir, kumral ten rengi, dağınık içinde beyazların olduğu siyah saçları dalgalı ve uzun. Kulaklarını ve ensesinin bir kısmını kapatmakta. Geniş alnı hafif kırışık ve saçının önden bir kısmı dökülmüş gözükmekte.

Alnının hemen altında düz, gür siyah kaşları küçük gözlerinin kapaklarına kadar dağılmış. Siyah gözlerinin altında torbalanmalar gözükmekte, kenarlarında ise çizgiler oluşmuş. Şeffaf bir gözlük kullanmış Sadettin Yerebakan.

Kısa, ucu sarkık ve geniş kanatlı burnu geniş yanaklarının çizgileri ile birleşmiş.

İnce dudaklı ağzı tamamen gülümsemesi ile açılmış alt ve üst dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde ortaya çıkmış.

Uçları uzun bıyıkları dudak hizasından, burun hizasına kadar uzanmakta, keçi sakalı dudaklarının hemen altında ve keskin çene ucunda da küçük bir sakalı gözükmekte.

Turuncu renkli boğazlı bir kazak üzerine siyah bir ceket giymiş.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Makbule Kıral (Hasibe Eren)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Gri bir duvarın üstünde yeşil yapraklar olan arka planda, bel hizasından itibaren kadrajın içinde gözükmekte, başını hafif yana eğmiş bir biçimde poz vermiş Makbule Kıral.

Kırklı yaşlarının başında olduğu tahmin ediliyor, oval yüz hatlarıma sahip ve kumral tenli, kahverengi kıvırcık saçlı, saçının bir kısmı bombeli şekilde toplanmış. Saçları omuzlarının altına kadar uzun.

Geniş alnı ve ince yuvarlak koyu renk kaşları var. Geniş göz kapaklarını far ile renklendirmiş, aşağı sarkmış göz kapakları gözükmekte, siyah göz rengine sahip.

Küçük olan burun kanatları ve uzun burnu var. Renklendirmiş yanakları gözükmekte.

Orantılı dudakları ve geniş ağzı ifadesiz şekilde durmakta.

Beyaz şifon bir üst giymiş, kelebek şeklinde bir broş ile kıyafetini tamamlamış. Makbule Kıral görünümünü sarkan küpeleri ve altın rengi kolyesi ile desteklemiş.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Volkan Sütçüoğlu (Ata Demirer)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Kapı olduğunu tahmin edilen bir arka plan önünde duran Volkan Sütçüoğlu göbek kısmından bir omzunun tamamen diğerinin de bir kısmının görüleceği şekilde kadrajın içinde.

Otuzlu yaşlarında olduğu tahmin edilebilir, yuvarlak ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, alın kısmının iki tarafı açılmaya başlamış saçları kısa kesilmiş ve siyah renkte, yeni oluşmaya başlamış çizgisi bulunan alnı geniş ve açıkta gözükmekte, beyaz bir ten rengine sahip.

Alnının hemen altında yuvarlak koyu kahverengi gözlerini saran gür ve siyah kaşları hafif kavisli gözükmekte.

Büyük ve geniş burnu yanak çizgilerinin birleştiği kısımda bulunmakta, dolgun yanakları ise traşlı, sağ tarafında bene benzer bir şey görülmekte, gıdısı belirgin bir şekilde yanakları ile birleşmekte.

Burnunun hemen altında orantılı dudakları olan küçük ağzı hafif açık bir biçimde ifadesiz şekilde durmakta.

Lise üniformasına benzer bir ceket içine, beyaz gömlek ve lacivert gevşek biçimde takılı kravat giymiş Volkan Sütçüoğlu, gömleğinin üst düğmesini ise iliklememiş.

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Yaprak İzmirli (Hale Caneroğlu)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Parlak renkte bayaz ve kırmızının olduğu bir arka planda, bel hizasından itibaren iki kolunun bilek kısımlarına kadar kadrajın içinde hafif yandan bakacak biçimde poz vermiş Yaprak.

Otuzlu yaşlarında olduğu tahmin edilebilir, beyaz tenli, oval yüzlü gözükmekte. Çene çizgisi belirgin bir şekilde, küçük kulaklara sahip. Bir kısmı örülmüş, toplu bakır rengi saçları belirgin bir biçimde gözükmekte.

Geniş ve pürüzsüz bir alana sahip, alnının hemen altında ince bakır renge yakın hafif kavisli kaşları geniş göz kapaklarının üstünde. Pembe tonlarında bir far ile göz kapaklarını boyamış Yaprak, belirgin biçimde gözüken kirpiklerine de rimel sürmüş. Kahverengi gözleri hafif Çelik, göz altında çizgiler oluşmuş.

Uzun, küçük kanatlı burnu, yanak çizgileri ile birleşmiş, pembe tonlu bir allık uygulanmış elmacık kemiklerine.

Küçük ağzı gülümsemesi ile açılmış, üst dişleri beyaz renkte ve gözükmekte. Dolgun pembe rujlu dudakları var.

Siyah bir atlet üzerine, bir yanı fırfır detaylı gül kurusu renkte yelek giymiş omuzları açıkta kalmış, başının üstünde şapkaya benzer ve tüllü bir aksesuar ile görünümünü tamamlamış.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Dilber Koçarslanlı (Binnur Kaya)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz siyah renkli bir arka fon önünde, göğüs kısımlarından itibaren kadrajın içinde Dilber Koçarslanlı.

60`lı yaşlarında bir görünüme sahip, oval yüzü sivri çenesi ile birleşmiş, keskin çene hatları olduğu fark edilmekte. Kullandığı saç aksesuarı dolayısıyla gri saçlarının sadece perçem kısmı gözükmekte, kulakları da bu aksesuar tarafından gözükmemektedir, esmer bir ten rengine sahip.

Çizgileri olan alnının bir kısmı açıkta gözükmekte, alnının hemen altında kalın ve oval kaşları çatık bir biçimde durmakta, iri ve yuvarlak mavi gözleri kızarmış, göz altında koyu renk halkaları ve  göz altı torbaları belirgin bir biçimde gözükmekte. Büyük camları olan bir gözlük hemen gözlerinin üstünde burnunun bitiş kısmında durmakta.

Uzun, geniş ucu olan burnu yanak çizgileri ile birleşmiş, çene ve dudak üstünde cilt tonu farklılıkları görünmekte.

Çok küçük ağzına oranla belirgin dudakları koyu kırmızı renkte gözükmekte, ifadesiz şekilde durmakta.

Açık gri parlak renkte işlemeli bir ceket giymiş ve krem rengi bir fular takmış broşu ile fularını birleştirmiş, yuvarlak küpeler kullanmış, kırık beyaz bir saç aksesuarı ile de saçlarını kapatmış Dilber Koçarslanlı.

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Cem Onaran (Levent Üzümcü)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Fotoğrafların asılı olduğu bir arka planda göğüs kısımlarından itibaren, bir kolunun gözükecek biçimde, elinin baş parmağını kaldırıp diğer kısımlarını yumduğu bir şekilde poz verdiği gözüken Cem Onaran kadrajın içinde yer almakta.

Otuzlu yaşlarının ortalarında olduğu tahmin edilebilir, kare yüzü, sert çene hatları fark edilmekte. Beyaz tenli Cem siyah saçlara sahip. Saçlarının ön kısımları dökülmeye başlamış, yanları kısa, orta kısımları dağınık ve uzun.

Geniş ve düz bir alnı var, oval, belirgin kaşları, kahverengi, küçük gözlerini sarmakta. Göz kenarlarında kırışıklıklar gözüküyor, göz altı torbaları belirgin bir biçimde.

Uzun ve geniş kanatlı, sivri uçlu karakteristik bir burna sahip. Burun çizgilerinin olduğu kısımda belirgin elmacık kemikleri var, traşlı ve sakalsız yüzünün yanaklarında derin olmayan gamzeler gözükmekte.

Üst dişlerinin bir kısmının gözükeceği biçimde gülümsemiş, üst dudağı ince alt dudağı ise daha kalın gözükmekte.

Turkuaz renkte yakalı bir tişört ve yeşil bir bileklik giymiş bu fotoğrafta Cem Onaran.

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Burhan Altıntop (Engin Günaydın)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Mutfak dolaplarının olduğu bir arka planda, bel hizasından itibaren, elinin biri cebinde diğeri ise gözükmeyecek biçimde kadrajın içinde Burhan Altıntop.

30`lu yaşlarının sonlarında olduğu tahmin ediliyor, yuvarlak yüzü ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, dağınık, ön kısmı açılmaya başlamış koyu kumral saçlarının favorileri kulağını geçmiş ve kulaklarının bir kısmını saçları kapatmış, beyaz ten rengi var.

Geniş alnı yüz ifadesinden dolayı kırışmış, alnının hemen altında gür  ve dağınık kaşları düz biçimde koyu renkli küçük gözlerinin etrafını sarmış, göz bebekleri yan tarafında bir yere sabitlenmiş biçimde bakmakta.

Geniş kanatlı, sivri uçlu burnu geniş yanaklarının çizgileri ile birleşmiş, burnunun hemen altında, dudağının üstünde bıyıkları gözükmekte, yanakları sakalsız.

Alt dudağını, üst dudağını örtecek biçimde geniş ağzı kapalı bir biçimde durmakta.

Koyu kahverengi pantolon üstüne, turuncu tonlarında bir gömlek giyen Burhan Altıntop çizgi film karakteri bulunan, lacivert, kırmızı ve sarı kareli bir kravat, telefon kılıfı koyduğu bir kemer ile görümünü tamamlamış bir biçimde.

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Tanrıverdi Ekşioğulları (Sarp Apak)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Ofiste mor duvar üstünde, dolap, saat ve afişlerini olduğu aynı zamanda gri stor perdenin de yer aldığı bir arka plan önünde bel hizasından itibaren kollarının bir kısmının da içinde olduğu biçimde kadrajın içinde gözükmekte.

Otuzlu yaşlarında olduğu tahmin edilebilir, esmer ten rengine sahip, siyah gür ve kısa saçları gözükmekte. Kulaklarında biri gözükmekte ve küpe taktıdığı fark edilmekte.

Kısa alnı yüz ifadesi ile kırışmış, kavisli ve düzgün kaşları iri gözlerini sarmış, siyah göz rengine sahip Tanrıverdi Ekşioğulları.

Küçük kanatlı uzun burnu sakalsız yanaklarının çizgisi ile birleşmiş.

Ağzı hafif açık biçimde şaşkın bir ifadeye bürünmüş, alt dudağı üst dudağına oranla daha dolgun gözükmekte.

Bordo yazısı bulunan  füme rengine yakın bir tişört giymiş. Kolları hafif aralıklı bir biçimde durmakta.

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Sansa Stark

Betimleyen: Alper OKÇUĞLU

Game of Thrones dizisinden Sansa Stark (Sophie Turner) 20’li yaşlarda kızıl saçlı, mavi gözlü genç bir kadın. Sansa beyaz tenli, küçük ancak kalın dudakları var. Küçük burnu var. Kaşları düz, ince ancak sık yani aralıksız olduğu görülüyor. Kirpikleri kalın ve yukarı doğru kalkık, göz çukuru düz. Tahta sandalyeye oturuyor. Sandalyenin arka tarafı yani yaslanılan kısmı uzun. Siyah renkli kürk omuzlarında. Kürk tüylü. Mavi ve siyah renklerinde işlemeli bir elbise giymiş. Kafasındaki taç başının çevresinden dolanmış. Başındaki taç da yukarı doğru kıvrılıyor ve tacın ucunda arma var. Tacın arması metal renkli, geriye kalan kısmı altın sarısı. Arka taraftan sarı renkte ışık görülüyor. Arka taraf bulanık.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Tyrion Lannister

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Tyrion Lannister (Peter Dinklage) 40’lı yaşlarda erkek. Tyrion mavi gözlü, sarı uzun ve dalgalı saçları var. Kalın, düz sarı kaşlı, kirpikleri ise gözükmüyor. Sakalı siyah ve uzun. Sakalın uçları biraz sarı. Sağ gözünün altından yanağına doğru dikey bir yara var. Burnu büyük, orta kısmı kemikli gözüküyor. Kaşları çatık. Yüzünde şaşırmış bir ifade takınıyor. Üzerine mavi renkli küçük diken benzeri tırtıkları olan kıyafet giymiş. Kıyafetin üzerinde yuvarlak beyaz renkli içinde kuş figürü olan amblem takılı. Amblemin ucunda uzun dikey çubuk var.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Theon Greyjoy

Betimleme: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Theon Greyjoy (Alfie Allen) 20’li yaşlarda genç bir erkek. Theon açık kahverengi uzun ve dalgalı saçlı, mavi gözlü, kirli sakal ve bıyığı var. Sakalı ve bıyığı da kahverengi tonlarında. İnce ve seyrek kaşları, açık tonlarda cildi var. Theon ayakta ve fotoğrafta yan duruyor. Başı sola yani kameraya dönük. Sol kolu hafif bükük şekilde, belindeki kılıcın kabzasını tutuyor. Kılıç kabzası oval altın renkli. Üzerinde kahverengi zırh var. Zırhın üzerindeki siyah lekeler paslı demir gibi görünmesini sağlıyor. Zırh yarım kollu. Zırhın altında siyah kıyafet var. Zırhın bel kısmından ve omuz kısmından kemer benzeri iplerle sabitlenmiş.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Ramsay Bolton

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Ramsay Bolton (Iwan Rheon) 20’li yaşlarda genç bir erkek. Ramsay beyaz tenli, mavi gözlü, yapılı büyük bir burnu var. Ramsey hafif sağa dönük duruyor. Sakalı ve bıyığı yok. Kaşları ince ve seyrek, kirpikleri ince ve görüntüde neredeyse gözükmüyor. Saçı uzun ve siyah renkli, dalgalı görüntüsü var. Geniş ağızlı ve ince dudaklı. Burnunun iki tarafında çukur var. Bir yöne doğru ifadesiz şekilde bakıyor. Omuzunda kahverengi kürk, altında siyah pelerin, giysi olarak da kahverengi tonlarında giyinmiş. Giysiyi “X” şeklinde kemer gibi iple bağlamış. Giysinin boğaz kısmı yana doğru kıvrılmış. İçine başka giysiler giydiği boğaz kısmını kapatan kıyafet parçalarından anlaşılıyor. Sol alt tarafında altın sarısı kılıç kabzası var.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Khal Drogo

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Khal Drogo (Jason Momoa) 30’lu yaşlarda esmer tenli erkek. Khal bacakları açık şekilde oturuyor. Uzun sakalını sarı renkli iplerle çene altı ve sakalın ucu olmak üzere iki farklı yerden bağlamış. Saçı, sakalı, bıyığı ve gözleri siyah. Saçları uzun olduğu için arka kısıma doğru atılıp bağlanmış.Omuzları geniş ve dik oturuyor. Dudakları kalın, kapalı ve hafif gülümsediği için gamzeleri ortaya çıkıyor. Gözünün çevresine siyah renkte boya sürülmüş. Kaşları çatık, siyah renkli ve kalın. Sol kaşında açıklık var.Her iki elini dizlerine katmış. Elleri ile diz kapaklarını tutuyor gibi parmaklarını katmış. Khal karnından, göğüs altına kadar kaplayan kahverengi giysi giymiş. Göğüsü çıplak. Sağ ve sol omuzundan başlayan 4 adet yan yana hafif yatay şekilde, dik çubuk gibi siyah renkli çizgiler var. Kolların da bilekten dirsek içine kadar kısıma kahverengi bez sarılı. Sağ elinde parmaklarının çevresi ve avuç içini gri renkli bez ile sarılı. Altına siyah renkli şort giymiş. Bacaklarının arasından beyaz renkli kumaş sarkıyor.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Jon Snow

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Jon Snow (Kit Harington) 20’li yaşlarda genç bir erkek. Jon uzun siyah saçlı, saçı kıvırcık ve ince olduğu için dağınık görünüyor. Siyah gözleri, kalın kaşları var. İri burunlu. Beyaz tenli ve sağ tarafta yanağında dikey şekilde yara var. Sakalları ve bıyığı siyah, kirli sakaldan biraz daha fazla. Alt dudağı, üst dudağına göre büyük. Sağ tarafına doğru ifadesiz bakıyor. Fotoğrafta Jon göğüs plan olarak gözüktüğü için kıyafetinin tamamı görünmüyor. Göründüğü kadarıyla siyah kıyafet giymiş. Kıyafetin omuz kısımlarından aşağıya sarkan tüy kaplama omuzlarının daha yüksek görünmesini sağlıyor. Kıyafet 3 parça üst üste giyilmiş, boyun kısmından diğer kıyafetlerin boyunluklu olduğu görülüyor. Üst kısımda giydiği çapraz “X” şeklinde siyah iplerle bağlanmış. Bir altındaki kıyafet düz kemer gibi bir iple bağlanmış.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Joffrey Baratheon

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) yakın ve yeşil gözlü, sarı saçlı 18-20 yaşlarında erkek. Kaşları siyah, ince. Kaşlarını çatarak durduğu için sinirli görünüyor. Dudakları küçük ve kapalı. Kaşlarını çatarak durduğu için sinirli görünüyor. Kirpikleri ince ve ayrık. Joffrey üzerine kırmızı uzun bir kıyafet giymiş. Sırtında bordo kırmızı tonlarında pelerin var. İki kolunu birbirine geçirmiş. Sağ eli, sol kolunda ve sağ işaret parmağında iri kırmızı taşlı yüzük takıyor. Başı hafif sola dönük. Boynuna siyah bezin üstünde altın renkli kaplamalı önlük benzeri şey giymiş. Belinde siyah kemer takmış, tokası altın. Kemerin ipi uzun olduğu için aşağıya sarkıyor. Kıyafetin sağı ve solunda altın sarısı işlemeler var. Boyun kısmını geniş bir şekilde kaplayacak boğazlıklı elbiseyi iç kıyafet olarak giymiş. Dudakları küçük ve kapalı. Sağında pembe elbiseli, kızıl saçlı kadın var. Arkasında taştan merdiven üzerinde insanların ayakları görülüyor.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Gregor Clegane

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Gregor Clegane (Hafþór Júlíus Björnsson) 30’lu yaşlarda yeşil gözlü uzun sakallı ve bıyıklı erkek karakter. Saçı az ve küçük kulakları var. Düşük gözlü ve gözünü kısarak bakmış. Yuvarlak yüzü var. Kaşları çatık ve çenesini yukarı doğru çekerek öfkeli görüntüsü var. Üst kısmında elbise yok. Kaslı ve geniş omuzlu. Boynunun olduğu yerde kaslar tümsek gibi sişkin duruyor. Sağ tarafında siyah kabzalı kılıç tutuyor. Kollarını hafif bükerek tutuyor böylece kol kasları ortaya çıkıyor. Kılıç tutan sol eli biraz yana doğru açık. Kollarında kas yırtıkları görülüyor. Vücudunda karın bölgesi az sarkıyor olsa da karın kasları da belirli şekilde görülüyor. Bileğinde siyah renkte bileklik var. Bilekliğin üzerinde gri amblem var. Belinin aşağısı biraz gözüküyor. Altına siyah renkte bir şey giymiş belinde bezden yapılma kemer ile belinde bağlamış.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Eddard Stark

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Eddard Stark (Sean Bean) 40’lı yaşlarda yeşil gözlü, kahverengi tonlarında uzun saçlı bir erkektir. Eddard saç rengine benzer sakalları ve bıyığı var. Sakalı ve bıyığı için halk arasında kirli sakal olarak bilinen bir şekilde olduğu görülüyor. Kaşları yukarı doğru kalkık ve kavisli olmasının yanı sıra seyrek ve kalın. Üzerinde siyah pelerin var. Pelerinin üstünde boynuna omuz kısmından başlayarak, boynun arka tarafından atılmış tilki postu, tilkinin ölü başı sağ taraftan aşağıya sarkıyor. Siyah elbise giymiş, elinde kahverengi eldiven ile iki eliyle birlikte kılıç kabzasını tutuyor. Elbisenin üzerinde boyun kısmından beline doğru çapraz şekilde saran kemer şeklinde bez var. Kılıç kabzası kahverengi kabzanın bittiği yerin aşağısı metal uzun sağa ve sola doğru giden çubuklar var. Çubukların ucunda yuvarlak koruyucular var. Kılıcın kabza başı yuvarlak ve kabzadan daha kalın.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Demir Taht

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinin meşhur objesi Demir Taht üzerinde onlarca kılıç kabzasının olduğu bu kabzaları da kahverengi çok ince bez parçaları bir ip gibi birbirine bağlıyor. Kılıç kabzaları soldan sağa doğru hafif yatay şekilde bırakılmışlar. Demir Taht’ın üzerinde uzun kılıç ucuna benzer demir çubuklar görülüyor. Biraz önde ve daha kısa olduğu için aşağıda izlenimi veren benzer demir çubuklar var. Demir Taht’ın üzerinin kahverengi görüntüsü paslı gibi görünmesine neden oluyor. Kılıç kabzalarının yuvarlak taşı andıran başları var. Oturulan kısımda yumuşak kavisli ve boşluk neredeyse olmadan bir zemin elde edilmiş. Tahtın yan tarafları yatay ve oval bir şekilde oluşturulması ve üzerinde kılıç kabzalarının oturmasını sağlamış.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi -Daenerys Targaryen

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) sarı saçlı, yeşil gözlü 20’li yaşlarda genç bir kadın. Kaşları siyah, düz ve ince. Gözleri yakın ve göz altında küçük şişlik olduğu görülüyor. Kulakları saçlarından dolayı gözükmüyor. Daenerys saçlarını öne atmış, her iki omuzuna yaslı olarak aşağı sarkıtıyor. Yanaklarının ikisinde de çukurlar var. Daenerys kömür gibi siyah renkte bir taht da oturuyor. Daenerys mavi elbise giymiş. Elbisenin üzerinde ise sağ ve sol omuzundan çapraz şekilde beline doğru sarılmış siyah renkli, ipliklerinin tüy gibi görüntüsünden dolayı hayvan postunu andıran kumaş parçasını üzerine giymiş. Mavi elbisenin her iki kolunda üç çizgi şeklinde işleme var. Deanerys’ın oturduğu yerdeki kollarını tahtın yan kısımlarına katarak, dik oturuşu ve yüzündeki ifadesiz duruş karaktere güçlü bir imge vermiş. Deanerys’ın oturduğu taht araları boşluklu şekilde konumlandırılmış metal ve siyah tahtadan yapıldığını anlaşılıyor. Metal parçalardan biri soldan sağa doğru yarım ay şeklinde kıvrılmış. Sağ ve sol tarafta kılıç figürleri yer alıyor. Tahtın orta kısmında Daenerys’ın başının arka tarafında üç metal çubuk var.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Arya Stark

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Arya Stark (Maisie Williams) 17-18 yaşlarında beyaz tenli genç bir kadın olarak, iki eli arkasında ayakta duruyor. Siyah saçlı, siyah kaşlı, yeşil gözlü ve küçük dudakları var. Kaşları yukarı kalkık ve uzun. Gözleri üst kısımdan basık ve küçük. Kirpikleri o kadar ince ki fotoğrafta görülmüyor. Saçlarını arka tarafa doğru atmış. Belinde sol tarafta kılıç baş kısmı ve kılıcın tutulan yerinin alt tarafındaki kaplamaları altın sarısı ve tutulan kısım siyah kılıç sola doğru yatık, sağ tarafta hançer altın sarısı kabzası içinde sağa doğru yatık şekilde aşağı doğru sarkıyor. Kılıç ve hançeri belin her iki tarafında kıyafete bağlı kahverengi ipler aracılığıyla üzerine sabitlemiş. Arya boyu kısa olduğu için üzerindeki kılıçta boyuna uygun şekilde kısa ve ince. Arya üzerine giydiği üst kıyafet kahverengi boğazının altına kadar bedenini sıkı şekilde bir zırh gibi kaplamış. Kıyafet üzerindeki karşılıklı boşluklardan geçirilmiş ipler düğümlenerek vücudun ön kısmından kapatılmış. Kıyafetin kol kısımları yama yapılmış gibi uzun kollu, omuzun olduğu bölümde tıpkı kıyafetin ön bölümünde olduğu gibi kol kısımları karşılıklı boşluklardan ipler geçirilerek bağlanmış. Kıyafetin üzerinde kahverengi kemer belinin etrafından geçirilerek önde sağ tarafta altın sarısı kemer tokasıyla bağlanmış. Kemerin ipi uzun olduğu için sağa doğru öne sarkık duruyor. Arya altında mavi renkli bir etek giymiş. Etek üzerinde işlemeler var. Arya’nın ayağında ise kahverengi uzun çizmeleri olduğu görülüyor. 

Fotoğrafta yerler beyaz kar ile yer yer kaplı. Arya’nın bastığı yerlerde kar var ancak hafif çamura benziyor. Arya’nın arka tarafında ve sağ kısımda demirden yuvarlak şekilde yere oturtulmuş, boşlukları olan, içinde yanan ateşin çevreye yayılmaması amacıyla kullanılan kap benzeri demir var. Arya’nın arkasında siyah taş duvar görülüyor. Duvarın üzerinde yukarıdan aşağıya doğru genişleyerek kıvrılan oval bir kapı var.

Devamı için Tıklayınız

Game of Thrones Dizisi- Cersei Lannister

Betimleyen: Alper OKÇUĞLU

Game of Thrones dizisinden Cersei Lannister (Lena Headey) 40’lı yaşlarındaki kadın sarı saçlı, kahverengi gözlü, siyah kaşlı olan buğday tenlidir. Cersie kaşları hafif çatık, üst dudağı ince ve alt dudağı kalın, yanakları içe çökük ve uzun, ince burnu var. Cersie’nin saçları uzun ve boynun her iki yönünden önüne doğru beline kadar aşağıya sarkıtmış. Cersei üzerinde kırmızı renkli kol kısımlarında altın sarısı işlemeleri olan bol görünümlü elbise giyiyor. Elbisenin kol kısmındaki işleme uzun çubuk şeklinde baş kısmı içe doğru kıvrılıyor. Elbisenin kol kısmının ucu koyu krem renginde. Parmağında altın kalın bir yüzük takıyor. Elbiseyi tutan kemer kalın kahverengi ve tüm belini sarıyor. Ellerini birbirine tutturmuş. Boynunda metal bir kolye taşıyor. Kolye siyah renkli üzerinde gri işleme var.

Fotoğrafın arka planı bulanık olduğu için gözükmüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

İşe Yarar Bir Şey Filmi-Leyla

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde yasalanarak pencereye oturan göğsünden yukarısı ve bacaklarının bir kısmı görünen Leyla (Başak Köklükaya), bir yataklı tren kompartımanın içinde. Karenin sol tarafında duruyor. Arkasındaki pencereden hızla akıp giden bir görüntünün donmuş bir hali var. Sağ tarafında kırmızı, siyah ve mavi motiflerin olduğu bir koltuk başlığı görünüyor. Sol tarafında bir radyatörün üzerine bitirilmiş bir çay bardağı ve üst üste defter ve bir kalemlik görünüyor. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde kısılmış gözlerle elinde tuttuğu Gülten Akın’ın ‘Kırmızı Karanfil’ isimli kitabını okuyor. Zayıf bir kadın.

Saçları orta kısalıkta, kıvırcık ve siyah renginde. Duru bir yüze sahip. 30’lu yaşlarının ortalarında görünen Leyla, buğday tenli, kare yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve durgun bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Kaşları düz, uzun, hafif çatık ve kalın. Burnu, uzun, dar yapılı, sivri ve burun ucu kalkık görünüyor.

Bacaklarına kırmızı bir battaniye örtmüş. Üstünde mavi bir gömlek ve koyu yeşil ince bir hırka var.

 

Devamı için Tıklayınız

İklimler Filmi-Bahar

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Bahar (Ebru Ceylan), gündüz vakti, ayakta kar yağışının olduğu, arkasında bir cami minaresinin göründüğü bir meydanda duruyor. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde kısılmış gözlerle karşısında bir noktaya bakıyor. Karenin sağ tarafında duruyor.

Saçları uzun, dalgalı ve koyu kahverengi. İki yana ayrık bir şekilde başına bordo yün bir bere takmış. Duru bir yüze sahip. 30’lu yaşlarının ortalarında görünen Bahar, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve ifadesiz bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları kavisli, uzun ve ince. Burnu, uzun, dar yapılı, sivri ve kalkık görünüyor.

Boynuna kalın bordo bir atkı sarmış. Üzerinde kırık beyaz renginde bir palto var.

 

Devamı için Tıklayınız

Hayatı Yaşamak Filmi-Nana Kleinfrankenheim

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Siyah beyaz ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Nana Kleinfrankenheim (Anna Karina), ayakta posterli bir dış duvarın önünde duruyor. Kare aydınlık ve tam ortasında duruyor. Başını hafif sola çevirmiş bir şekilde kısılmış gözlerle karşısında bir noktaya bakıyor.  Sol elini dirsekten kırarak havada tutuyor. İşaret parmağı ve orta parmağı arasında bir sigara var. Zayıf bir kadın.

Saçları kâküllü kısa, düz ve siyah renkte. 30`lu yaşlarının ortalarında Nana Kleinfrankenheim, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve durgun bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları düz, uzun ve ince. Burnu, uzun, geniş ve burun ucu kalkık görünüyor.

İçine düğmeleri kapalı olan beyaz, ince bir hırka giymiş. Üzerinde uzun kollu kalın örme bir palto var. Boynunda çok ince zincirli bir kolye var.

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-İffet Sütçüoğlu

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde göğsünden yukarısı görünen İffet Sütçüoğlu (Hümeyra), ayakta duruyor. Karenin tam ortasında duruyor. Saçları iki yana topuz yapılmış, düz ve kızıl renginde. Zayıf bir kadın.

50`li yaşlarının ortalarında görünen İffet Sütçüoğlu, esmer tenli, oval yüzlü bir kadın. Kaşları kısa, kavisli ve ince. Kirpikleri siyah ve kısa. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kenarlarından dudak çevresine çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Dudakları, kısa ve hafif dolgun. Başı dik bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Burnu, kısa, dar yapılı, hafif sivri ve burun ucu düşük görünüyor.

İffet Sütçüoğlu, yeşil, göğüs tarafında parlak pulların olduğu kolsuz boğazlı bir üst giymiş. Üstüne açık yeşil ve pembe renklerin olduğu bir şal atmış.

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Avrupa Yakası Dizisi-Aslı Sütçüoğlu

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Aslı Sütçüoğlu (Gülse Birsel), başını ve vücudunu hafif sola çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Karenin sağ tarafında duruyor.  Ayakta sağ tarafı sarı olan mavi, sarı ve kırmızı renklerin hâkim olduğu bir kapının önünde duruyor. Zayıf bir kadın.

Saçları kısa, katlı ve sarı renkte. 30`lu yaşlarının ortalarında Aslı Sütçüoğlu, buğday tenli, oval yüzlü bir kadın. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı mavi farlı göz kapakları ve fuşya renkteki dudakları. Kirpikleri siyah ve uzun. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kenarlarından dudak çevresine derin çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Dudaklarının şekli geniş ve hafif dolgun. Kaşları siyah, kısa, düz ve kalın. Burnu, uzun, dar yapılı, sivri ve burun ucu düşük görünüyor. Burnunun sol kanadında kahverengi bir ben var.

Aslı Sütçüoğlu, lacivert ve pembe çizgileri olan kısa kollu bir t-shirt giymiş. Boynunda beyaz büyük boncukları olan bir kolye var.

 

Devamı için Tıklayınız

Anne with an E Dizisi-Anne Shirley

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde belinden yukarısı görünen Anne Shirley (Amybeth McNulty), gündüz vakti, ayakta ağaçların arasında eski bir kulübenin önünde duruyor. Karenin sol tarafında duruyor. Zayıf bir kız çocuğu.

Saçları uzun, düz ve kızıl renginde. İki yana ayrık örgülü bir şekilde ucuna beyaz iki kurdele takmış. Başının üstünde koyu kahverengi hasır bir şapka var.

Duru bir yüze sahip 16 yaşındaki Anne, beyaz tenli, oval yüzlü bir kız çocuğu. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı gözleri, çilleri ve dudak çevresine gamzeler oluşturmuş bir gülümseme. Yeşil gözlerine de yansıyan bu gülümseyiş yüzüne mutlu bir ifade vermiş.

Kaşları açık sarı, uzun, kavisli ve ince. Dudaklarının şekli geniş ve ince. Başı hafif aşağı bakan bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Burnu, kısa, dar yapılı, burun ucu kalkık ve şişkin görünüyor.

Anne Shirley, kahverengi, düğmeleri olmayan, yakaları yukarıda bir gömleğin üstüne beyaz elbise ve bordo renginde örgü bir hırka giymiş.

 

Devamı için Tıklayınız

Suffragette Filmi-Emmeline Pankhurst

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Emmeline Pankhurst (Meryl Streep), başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Ayakta siyah bir fon önünde, karenin tam ortasında duruyor. Saçları kısa ve kıvırcık. Başının üstünde gri koyu renkte bir fötr şapka var. Zayıf bir kadın

Duru bir yüze sahip. Yüzünün sağ tarafının bir kısmı görünmüyor. 60’lı yaşlarının ortalarında görünen Pankhurst, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve ifadesiz bir suratı var. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve ince. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Burnu, uzun, sivri, dar yapılı ve burun ucu kalkık görünüyor.

Emmeline Pankhurst, içine kısa beyaz boğazlı ve üstüne yaka desenleri olan koyu renk bir palto var. Ceketinin sol göğsüne yuvarlak uçlu dikey dikdörtgen bir madalya takmış.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Suffragette Filmi-Maud Watts

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Maud Watts (Carey Mulligan), ayakta siyah bir fon önünde duruyor. Karenin tam ortasında duruyor. Saçları kısa, katlı perçemli ve koyu kahverengi. Duru bir yüze sahip. Yüzünün sol tarafı hafif karanlık. Zayıf bir kadın

30’lu yaşlarının ortalarında görünen Watts, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve sabit bir suratı var. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve kalın. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Burnu ile dudağının arasında yer alan küçük çukur kenarlarının keskin bir çizgisi var. Burnu kısa, geniş burun ucu kalkık görünüyor.

Maud Watts, üzerinde koyu renk bir palto ve içinde düğmesiz, yakasız beyaz düz bir gömlek var.Ceketinin sol göğsüne yuvarlak uçlu dikey dikdörtgen bir madalya takmış. 

Görselde belinden yukarısı görünen Pankhurst, başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor.

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Suffragette Filmi-Edith New

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Edith New (Helena Bonham Carter), başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Ayakta siyah bir fon önünde, karenin tam ortasında duruyor. Saçları kısa, kıvırcık ve siyah renginde. Başının üstünde siyah renkte ince, uzun bir şapka var. Zayıf bir kadın

Duru bir yüze sahip. Yüzünün sol tarafı hafif karanlık. 40’lı yaşlarının ortalarında görünen New, beyaz tenli, kare yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve sabit bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları koyu, uzun ve kalın.  Burnu, kısa, geniş ve burun ucu kalkık görünüyor.

Edith New, üzerinde koyu kahverengi bir trençkot ve kırık beyaz bir gömlek var. Ceketinin sol göğsüne yuvarlak uçlu dikey dikdörtgen bir madalya takmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Unbelievable Dizisi-Dedektif Karen Duvall

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde belinden yukarısı görünen Dedektif Karen Duvall (Meritt Wever), gündüz vakti, ayakta koyu gri bir dış duvarın önünde, karenin tam ortasında duruyor. Başını duvara yaslamış ve kollarını kavuşturmuş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Saçları uzun, düz ve açık kahve. Duru bir yüze sahip. Hafif kilolu bir kadın

30’lu yaşlarının ortalarında görünen Pankhurst, beyaz tenli, kare yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve sabit bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları açık kahverengi, uzun, düz ve kalın. Burnu, kısa, geniş ve burun ucu kalkık görünüyor.

Dedektif Karen Duvall, içine lacivert gömlek ve üstüne siyah blazer bir ceket giymiş.

 

Devamı için Tıklayınız

Wonder Woman Filmi-Wonder Woman

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Wonder Woman (Gal Gadot), ayakta bir odanın içerisinde duruyor. Zayıf bir kadın. Sağ tarafında büyük bir pencere var. Sol tarafında ise duvara dayanmış bir tahta merdiven bulunmakta. Başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde karşısında bir noktaya bakıyor. Karenin tam ortasında duruyor. Sağ elini belindeki kılıcını çıkarırken dirsekten kırarak havada tutuyor. Sol elinde kalkanı var. Kalkanın kenarları V harfi desenli. Ortasında pusulaya benzer büyük bir motif var.

Saçları uzun ve dalgalı. Alnında V harfine benzer metalik bir başlık ve ortasında pusula motifi var. Duru bir yüze sahip. 30’lu yaşlarının ortalarında görünen Wonder Woman, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Yüzünde dişleri görünmüyor, ağızını aralamış ve sabit bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve kalın. Burnu ile dudağının arasında yer alan küçük çukur kenarlarının keskin bir çizgisi var. Burnu uzun, dar yapılı ve burun ucun kalkık görünüyor.

Wonder Woman, metalik kırmızı, mavi ve sarıdan oluşan tek parça derin çizgili bir kıyafet giymiş. Göğüs ve bel kısmında Wonder Woman’nın simgesi olan W harfinden oluşan metalik sarı renginde bir sembol var. Kolunda metalik sarı renginde bir halka bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

Volver Filmi-Raimunda

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Raimunda (Penelope Cruz), bir mekan içerisinde yer alan iki büyük pencerenin önünde oturuyor. Camlarda tek şerit çiçek desenleri sıralı. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde karşısında bir noktaya bakıyor. Karenin tam ortasında oturuyor. Zayıf bir kadın.

Saçları perçemli topuz, dalgalı ve koyu kahverengi. Duru bir yüze sahip. 30`lu yaşlarının ortalarında görünen Raimunda, buğday tenli, oval yüzlü bir kadın. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı kahverengi, sürmeli gözleri ve keskin hatlı parlatıcı rujlu dudakları. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kenarlarından dudak çevresine çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Kaşları koyu kahverengi, uzun, kavisli ve ince. Dudaklarının şekli geniş ve dolgun. Burnu, kısa, dar yapılı ve burun ucu düşük görünüyor.

Raimunda, kırmızı beyaz bir ekose gömlek giymiş. Gömleğinin yakası açık. Boynunda altın yuvarlak tabanlı bir hac kolyesi var. Kulaklarında büyük halka küpeler bulunmakta.  

 

 

Devamı için Tıklayınız

Workin Mom Dizisi-Kate Foster

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde ayakta olan Kate Foster (Catherina Reitman), şirket odasının içinde. Dört çalışma koltuğunun ortasında yer alan bir masanın üzerinde, karenin tam ortasında duruyor. Karesinin tam ortasında. Arkasında büyük bir cam ve turuncu, pembe karışımı bir gökyüzü bulunmakta. Odanın içerisinde yukarıdan aşağıya kağıtlar uçuşuyor. Elinde yeşil ve kırmızı üçgen şekilleri olan bir oyuncak sarkıyor. Zayıf bir kadın

Başı ve vücudu dik bir şekilde doğrudan karşısındaki bir noktaya bakıyor. Saçları uzun, kat kesim ve siyah renginde. Duru bir yüze sahip. Yüzünün sol tarafı hafif karanlık.

30’lu yaşlarının ortalarında görünen Foster, beyaz tenli, üçgen yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor, ağızını aralamış ve sabit bir suratı var.  Dudaklarının şekli küçük ve ince. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve kalın.  Burnu uzun, dar yapılı ve burun ucu düşük görünüyor.

Kate Foster’ın üzerinde gri renkte dar, paça uzunluğu bilek üstünde biten bir pantolon ve ceket olmak üzere kumaş bir takım var. İçine kırmızı, V yaka bir bluz giymiş. Koyu renkte topuklu ayakkabıları var.

 

Devamı için Tıklayınız

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Plankton

Betimleyen: Hatice ÇULHA

İnsani özellikleri olan çizgi film karakteri Plankton, yeşil renkte ve fasulye çekirdeği şeklinde. Yüzü ve vücudu sağ tarafa dönük. Aynı zamanda korkutucu olan sevinmiş yüz ifadesiyle birlikte iki küçük elini de yumruk yaparak havaya kaldırmış bir şekilde ve iki küçük ince bacaklarının üzerinde duruyor. Yaklaşık 77 yaşında, boyu 3-4 cm ve kilosu da yaklaşık 80 gr. Kafasının üstünde neredeyse gövdesi uzunluğunda biri sağa biri sola dönük ince iki ayrı anteni var. Her bir anteninde 4 adet kısa ve ince yatay çizgiler bulunmakta. Gövdesinin neredeyse tamamını kaplayan yüzünde sarı ve tek olan göz yuvarlağı, kırmızı gözbebeği, göz yuvarlağının hemen üstünde uçları tırtıklı ve yukarı doğru kalkmış kalın siyah bir kaşı var. Kirpikleri, göz kapağı ve burnu yok. Üzerinde herhangi bir kıyafet ya da aksesuar bulunmayan Plankton dudaksız ve siyah çizgiyle çizilen ağzı ise kocaman açık. Ağzının üst ve alt kısmında birer kısa çizgi bulunmakta.  İki bölmeden oluşan pembe dili ile üstte 6 adet altta dört adet olmak üzere kare ve beyaz olan dişleri görünüyor. Ağzının içi ise koyu kırmızı renkte.

Devamı için Tıklayınız

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Patrick Star-Patrick Yıldız

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Çizgi film karakteri Patrick, pembe renkli bir denizyıldızı ve insan formunda. Yüzü sol tarafa dönük, sevinçli bir yüz ifadesiyle kollarını havaya kaldırmış bir şekilde ayakta duruyor. Denizyıldızının aslında 5 cm’lik beş kolu olsa da Patrick insanlarda olduğu gibi ikisini kol, ikisini bacak ve birini de baş olacak kullanmakta.  Yaklaşık 35 yaşında, boyu 15-20 cm ve kilosu da yaklaşık 700 gr. Vücudunun bazı kısımlarında koyu pembe benekler var. Siyah çizgiyle çizilen ve dudaksız olan ağzı sola doğru kocaman açık. Dudaklarının birleştiği yerde ise kısa bir çizgi bulunmakta. Pembe dili görünüyor fakat dişleri ile burnu yok. Sağdaki soldakinin bir kısmını kapatmış olan göz yuvarlakları büyük ve düz bir yapıda, siyah gözbebekleri ise küçük ve göz kapakları ise bulunmamakta. Bitişik ve iki şerit halinde olan kalın siyah kısa kaşları var ancak kirpikleri yok. Üst bedeni şişkin ve geniş olan Patrick’in üzerinde ise göbeğinden kaynaklı dışarı çıkan göbek deliğinin hemen altından başlayan mor çiçek desenli yeşil bir şortu var.

Devamı için Tıklayınız

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort- Salyangoz Gary

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Çizgi film karakteri Salyangoz Gary, açık pembe yassı ve sırtında hafif yukarı kalkık yüksek oval bir kabuğu olan mavi renkli bir salyangoz. Kolları, bacakları, burnu ve kulakları olmayan bir sürüngen olan Salyangoz Gary, sağ tarafa dönük bir şekilde duruyor. Boyu yaklaşık 6 cm, 3-4 yaşlarında ve normal kiloya sahip bir salyangoz. Ağız kısmının üstünde yer alan yetişkin bir insanın işaret parmağından biraz daha uzun ve ince iki mavi anteni var. Antenlerinin üzerindeki yuvarlak ve büyük gözlerinden sağdaki soldakinin birazcık önünde olduğu için gözleri bitişik duruyor. Göz yuvarlağı büyük ve gözleri turuncu renkte. Kirpikleri ve göz kapakları yok. 5 adet kare şeklindeki ve orta boyuttaki beyaz dişinin gözüktüğü elips şeklindeki dudaksız geniş bir ağzı var. Sırıttığı için ağız kenarları yukarı doğru kıvrılmış. Yavruağzı rengindeki sarmal kabuğu var. Sarmallığının başlangıcı gövdeye doğru kıvrılmış. Sarmal kabuğunun yan yüzünün ortasında ise sarmalın kıvrımlı yerinden yukarı doğru ve soldan iç kısma doğru tıpkı bir ahtapot kolu gibi kıvrılmış ve ucu sivri olan kırmızı bir şekil bulunmakta. Bu şeklin üst tarafında da gerçekteki kahverengi şerit desenlerden farklı olarak koyu mavi renkte ve ortadakinin diğerlerine göre daha büyük olduğu beş tane yatay elips şekil var. Bu şekiller kırmızı şeklin üzerinde ters zafer işareti oluşturmuş bir şekilde duruyor. Kabuk kısmı sırtı boyunca kenarlara yayılmış olup gövdesinin beyaz renkteki alt kısmı deniz dalgasına benzeyen kıvrımlı bir şekilde ve kabuğunun altı da ona benzer bir şekil almış. Gary büyük ve mor bir dairenin önünde duruyor. Dairenin sağa doğru gölgesi şeklinde yeşil bir parçası gözüküyor. Gary’nin gözlerinin hemen yakınında farklı boyutlarda ortaları beyaz koyu mavi su kabarcıkları var.

Devamı için Tıklayınız

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Mr Krabs- Bay Yengeç

Betimleyen: Hatice ÇULHA

İnsan formundan özellikler taşıyan çizgi film karakteri Bay Yengeç, kırmızı renkli bir yengeç. Yüzü dönük ve sol tarafa bakıyor. Çubuk gibi ince dirsekleri dışa dönük bir şekilde yukarıda ve heybetli bir görünümü var. Köşeleri yuvarlak üçgen şeklinde bir vücuda sahip. Bir sağında ve bir solunda olmak üzere iki hafif parlayan ve domatese benzeyen kıskacı bulunuyor. Yaklaşık 50 yaşında, boyu 7-8 cm olsa da uzun havuç şeklindeki gözleriyle birlikte 14-15 cm olabiliyor. Bacaklarının ve kollarının inceliğine rağmen göbekli bir yengeç. Dudaksız ve siyah çizgiyle belirtilmiş bir gülümsemesi var. Gözleri ayrık, korneası açık yeşil, irisi yuvarlak ve siyah. Göz kapakları yok. Ancak havucun ot kısmına benzer üçer adet küçük kirpik ile öne doğru uzanan kıvrımlı ince ve koyu kırmızı bir burna sahip. Üzerinde yakasından beyaz atletinin çok az gözüktüğü açık mavi renkli kısa kollu bir gömlek ile altında eflatun renkli fermuar kısmı görünen bir pantolonu var. Pantolonunu dikdörtgen şeklinde tokası olan siyah bir kemerle tutturmakta. Çubuk şeklindeki ayakkabısız ayakları pantolonunun altından görünüyor. Bay Yengeç, yeşil tahtalı zemin ile beyaz ip fileyle çevrelenmiş açık mavi ve mavi şeritli kare camları kahverengi bir tahtanın ayırdığı bir ortamda bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Snoopy-Snoopy

Betimleyen: Baran Can ÜNSAL, Özyeğin Üniversitesi

Snoopy küçük ve tatlı bir köpek.Karakterin çizimi sade ve çok fazla ayrıntı barındırmıyor. Gözleri,mutluluktan yumulmuş ve siyah bir çizgi şeklinde ve elinde tuttuğu kırmızı renkteki kalbe sımsıkı sarılmakta. Ayakları yere oturmuş haldeyken neredeyse omuz hizasına gelecek büyüklükte ve sandviç ekmeğine benzer bir şekilde.Burnu siyah bir zeytin gibi ve elips şeklindeki kulağının dış kısmı ve kafasının üstündeki 3 adet saç telinin siyahlığı dışında geri kalan kısmı beyaz renkte.Kafa şekli armuta benzemekte,armutun şişman tarafı burun kısmında.Ayrıca 4 adet, hepsi aynı uzunlukta ve şişmanlıkta olan el parmakları ve kendi vücuduna göre biraz kısa kalan beyaz kuyruğu bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

Taş Devri-Vilma Çakmaktaş

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Orta yaşlarındaki kadın çizgi film karakteri Vilma Çakmaktaş ayakta duruyor. İki ayağı birbirine değiyor. Sol ayağı diğerinden çok az önde. Kolları vücudunun iki yanında sarkıyor. Gövdesinden biraz uzakta duruyorlar. Elleri açık bir şekilde havada asılı duruyor. Kafası bakan kişinin sağına doğru eğilmiş. Beyaz dişleri hafif gözükür bir şekilde gülümsüyor. Gür turuncu saçları topuz halde. Kaşları iki küçük kısa çizgi ve uçları yukarı doğru kalkmış. Kirpiksiz gözleri iki küçük yuvarlak siyah nokta. Küçük burnu yukarı doğru uzanıyor. Ağzı yana doğru genişlemekte. Hafif kalın dudakları koyu pembe rengi. Kocaman ve uzun kafası çene kısmında daralmakta. Küçücük boynunda 3 koca incisi görünen kolyesi bulunuyor. İncecik kollara, bacaklara ve vücuda sahip. İki elinde 4 parmak bulunuyor. Ayak parmaklarıysa 3 parmak. Beyaz bir elbise giyiyor. Elbisenin sağ omuz askısı yok. Sol omuzdan aşağı doğru gelmekte. Etek kısmı ince belinden aşağı genişleyip sarkmakta. Eteğin ucu zikzak şeklinde. Ayakkabı giymiyor.

 

Taş Devri-Fred Çakmaktaş

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Çizgi film karakteri Fred Çakmaktaş ayakta durmakta. Arka plan beyaz renk. Orta yaşlı bir erkek. Fred resme bakan kişinin sağ tarafına doğru hafif dönük durmuş. Yüzü yan profilden görünüyor. Sadece sağ eli gözüküyor. Aşağı doğru düz bir şekilde sarkmakta ve eli serbest bir halde. Eli 4 parmağa sahip. İki ayağı dışa doğru uzanıyor. Birbirine zıt yönlere dönükler. 3 ayak parmağı bulunuyor. Kocaman kafası soluna dönük. Geniş bir yüzü var. Fred sola doğru bakıyor. Saçları, gözleri ve kaş rengi siyah. Gür düz saçları ensesine kadar inmekte. Gür kaşları çok kısa, ince ve ikisinin de ucu yukarı doğru kalkık. Gözleri küçük, ince ve uzun. Göz bebekleri küçük yuvarlak halde. Kirpikleri yok. Sağ gözünün altında tek çizgi var. Kocaman, geniş ve hafif uzun burnu gözlerinin hemen altında. Sadece sağ kulağı gözüküyor. Küçücük bir kulağı var. Açık olan geniş ağzında sol yana doğru yükselen bir gülümseme var. Pembe küçücük dili dışında ağzındaki dişler görünmüyor. Ağzının etrafındaki deri beyaz teninden biraz daha koyu renkte. Yüzünde sakal ya da bıyık bulunmamakta. Boynu gözükmüyor. Kalın parmaklı ve kalın kolunda hiç kıl yok.  Aynı şekilde kalın ayakları ve parmakları da kılsız. Kalın ve hafif şişman bir vücudu var. Kaslı yapıya sahip değil. Turuncu renkli ve siyah geniş benekleri olan bir tunik giyiyor. Sıfır kollu tuniği dizlerine kadar uzanıyor. Tuniğin ucu zikzak şeklinde kesilmiş. Yakasında mavi bir kravat var. Kravatın boyu beline kadar uzanıyor.

Devamı için Tıklayınız

Müfettiş Gadget-Müfettiş Gadget

Betimleyen: Şimal Doğa KAYA

Müfettiş Gadget  bir çizgi film karakteri . Orta yaşlarında  zayıf , uzun bir kişi. Saçları siyah, düz ve omuzlarına kadar üçgensi şekilde uzuyor. Gözleri siyah, ten rengi ise buğday rengi. Burnu yüzüne göre uzun ve biraz büyük , ağzı ince bir çizgi halinde. Üzerinde dizlerinin aşağısına kadar inen gri bir trençkotu var. Bu trençkotun kemerinde ,üst kısmında ,omzunda ve bileklerinde beyaz renkli yuvarlak düğmeler var. Altında mavi bir pantolon ayaklarında ise koyu gri renkte düz ayakkabılar var. Trençkotunun içerisine beyaz gömlek  giymiş  ve lacivert kravat takmış.  Trençkotuyla aynı renkte olan küçük gri bir şapkası var ,uzun siyah saçları şapkasının kenarından çıkmakta. Koyu yeşil haki renginde eldivenlere sahip sol elini cebine sokmuş sağ elini karşıya doğrultmuş karşı tarafı gösteriyor sağ elinin baş ve işaret parmağı hariç diğer parmakları kapalı başparmağı ve işaret parmağı ise doksan derecelik dik bir açıyla karşıyı gösteriyor.  Ayakları omuz genişliğinden biraz daha fazla açık, boynu görülmüyor. Kafasını kravatına kadar gömmüş gözlerinin yarısını şapkasını kapatıyor ve hafif bir şekilde gülümsüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Pink Panther-Pembe Panter-The Pink Panther

Betimleyen: Seçil EKMEKCİOĞLU, Özyeğin Üniversitesi- Mimarlık- 2.Sınıf-Sec101

Pembe Panter insan formunda erkek bir çizgi karakter. Bahsedilen hayvan olarak panter 4 ayağının üzerinde duruyor ama çizgi karakter olan Pembe Panter 2 ayağının üzerinde durmakta. Pembe panter upuzun kolları, bacakları, kuyruğu ve vücudu ile ayakta duruyor. Kollarını birbirine bağlamış. Üçer tane parmağı görünüyor hem el hemde ayak patilerinde. Sol ayağı dümdüz dururken sağ ayağını kırmış ve vücudu ile sanki bir duvara yaslanırmışçasına bir duruşu var. Panterin burun ağız bölgesi ve boynunun altından bacaklarına kadar gelen kısım oval biçiminde açık pembeyken diğer kalan tüm vücudu da koyu pembe. Üçgene benzeyen suratı, suratının tam üstünde ayrık vaziyette duran 2 tane suratına göre küçük olan yuvarlak kulakları var. Kocaman, yusyuvarlak gözleri var. Göz akları sarı, göz bebekleri ise siyah. Gözlerinin tam üstünde de simsiyah dümdüz, kısa, kalın kaşları var. Panterin gözlerinin bitiminden suratı dışarı doğru uzuyor ve burada ağzı ve burnu yer alıyor. Burnunun ucu kırmızıya çalan üçgen bir pembe olarak gösterilmiş. Ağzı yüzündeki çıkıntının tüm etrafını saracak şekilde çizgi olarak konumlanmış ve gülümsüyor. Üst dudağın kenarlarında hem sağa hem sola doğru 3er tane bıyık yer almakta.

Devamı için Tıklayınız

Taz-Mania-Tazmanya Canavarı-Taz

Betimleyen: Alp ÇETİN, Özyeğin Üniversitesi, İşletme Bölümü

Tazmanya Canavarı bir Looney Tones çizgi film karakteri. Tazmanya Canavarı kısa boylu, yapılı bir vücuda sahip bir köpeğe benziyor. tüyleri iki renk; karın, göğüs, ağız ve kulaklarının iç kısmı bej rengi bu bölgeler dışında kalan her yer kahve rengi tüylerle kaplı. Canavar iki ayağının üstünde duruyor. Toplamda üç ayak parmağı ve tırnakları yok. Bacakları vücuduna göre küçük. Dizlerini biraz kırmış. Sağ bacağının arkasından kısa ve sivri  kuyruğunun ucu gözüküyor. Tazmanya canavarı iki kolunuda açmış. Her elinde dört parmak var lakin tırnakları yok, elleri vücuduna oranla büyük. Ağızı geniş ve büyük yüzünün alt kısmının tamamını kaplıyor, neredeyse oval seklinde. Açık ağızından beyaz, sivri, büyük ve birbirine kenetlenmiş dişleri var. Ağızının hemen üstünde oval seklinde hemen hemen 1tl’lik madeni para büyüklüğünde siyah bir burnu var, burnunun iki yanından da ikişer adet bıyık çıkmış. Bıyıklar siyah renkli ince ve kısa.  Hemen burnunun üstünde gözleri var, iki gözünün beyazları birbirinin içine geçmiş. Göz bebekleri siyah, sağ gözbebeği sol gözbebeğinden biraz daha büyük. Siyah kaşları gözlerinin üst kısmıyla bitişik, kaşları çatık. Gözlerinin yanlarında iki kulağı bulunuyor, kulakları dışa doğru 45 derece eğik dik oval seklinde. Kafasının seklini boynu olmadığı için tam olarak anlayamıyoruz lakin geniş bir çenesi var ve kafasının üst kısmı çenesine oranla daha küçük. Kahve rengi saçları dağınık duruyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Powerfull Girls-Buttercup

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Resimde çizgi film karakteri Buttercup kalın ve kısa kolları bağdaş bir şekilde ayakta durmakta. Küçük bir kız çocuğu olan Buttercup ince çizgi şeklindeki ağzıyla hafif sağına doğru tebessüm etmiş. Sadece çattığı sol kaşı görünüyor. Gözleri sağ yukarı bakıyor. Kısa kalın bacakları öne doğru hafif eğimli ve paralel duruyor. Beyaz bir tene sahip. Küt siyah kısa ve gür saçları var. Kâkülleri gözüne kadar gelmekte ve tam ortadan ayrılmış. Kafasının sağ tarafında yukarı kalkan inatçı kısa saçlar var. Kocaman yuvarlak kafası vücuduyla aynı boyut. Burnu ve kirpikleri yok. Yuvarlak büyük yeşil gözleri yüzünün iki yanına kadar uzanıyor. Gözlerinin en içi küçük beyaz bir yuvarlak. Onun etrafında siyah kalın çember çevreliyor. Yeşil ince daire de siyah kısmın etrafında. En son gözünün ince beyaz kısmı bulunuyor. Kısa ve küçücük vücudu yukarı doğru incelmekte. Boynu görünmemekte. Bacakları ve ayakları dışarı bükülmeden dümdüz aşağıya doğru çizilmiş. Ayakuçlarında duruyor gibi. Giydiği sıfır kol elbisesi yeşil ve siyah yatay çizgili. Elbisesi dizinin biraz üstüne kadar uzanıyor. Beyaz düz külotlu çorap giyiyor. Babet siyah ayakkabıları küçük ve ortasında beyaz çorabı görünüyor.

Devamı için Tıklayınız

Powerfull Gırls-Bubbles

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Bir kız çocuğu olan Bubbles çizgi film karakteri. Sağ ayağı üstünde durup sağ kolunu yukarı doğru uzatmış. Sol ayağını dizinden yukarı doğru bükmüş ve sol kolu aşağı doğru vücudundan uzakta sarkıyor. Vücudu öne doğru hafif uzanmış. Ağzı açık bir şekilde gülümseyen Bubbles’ın dişleri ve dudakları gözükmüyor. Teni beyaz renk. Yuvarlak kirpiksiz mavi gözleri sol alt köşeye doğru bakıyor. Gözleri kocaman olup yüzünün yarısını kaplıyor. Gözlerinin en iç kısmı beyaz küçük bir yuvarlak. Onun etrafı kalın siyah bir daire ile çevrili. Gözünün ince mavi kısmı da siyah kısmını çevrelemiş. Mavi kısmın etrafı beyaz ince daire ile kaplı. Kafasının iki yanından uzanan iki at kuyruğu var. Sarı saçları kısa ve gür. Saçları ortadan ayrılıp alnının bir kısmını kaplıyor. Kaşları gözükmüyor. Blossom’ın burnu yok. Geniş ve kısa ağızının içi koyu pembe ve görünen küçücük diliyse açık pembe renkte. Boynu çizilmemiş. İnce bedeni aşağıya doğru genişlemekte. Bacakları ve ayakları birleşik düz bir şekilde çizilmiş. At kuyrukları uçlarından 2 tane bilye şeklinde tokalarla tutturulmuş. Yatay çizgili sıfır kollu elbisesinde mavi ve siyah renk var. Dizine gelen elbisenin iki kalın mavi kısmının ortasından bir siyah kalın çizgi geçmekte. Beyaz düz külotlu çorap giyiyor. Ayağında siyah küçük ve ince babetler var.

Devamı için Tıklayınız

Powerpuff Girls-Blossom

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Çizgi film karakteri Blossom 6 yaşında bir kız çocuğu. Arka planı beyaz olan resimde Blossom sağ ayağı üstünde iki kolunu yanlara genişçe açarak duruyor. Yüzünde geniş gülümsemesiyle soluna doğru bakıyor. Dudak çizilmemiş. Sol ayağı dizinden itibaren bükülü bir şekilde yukarı kalkmakta. Vücudu önüne doğru hafif eğilmiş. Vücudunun yarısını oluşturan kafası tam yuvarlak biçiminde. Beyaz bir tene sahip. Alnında gözlerinin biraz üstüne gelen turuncu gür geniş perçemler var. Perçemleri kaşlarını kapatıyor. Pembe kirpiksiz iki gözü de tam yuvarlak şeklinde olup yüzünün en kenarında bitmekte. Gözlerinin içi sırasıyla beyaz küçük yuvarlak, onun etrafında siyah geniş bir çember bulunuyor. Siyah çemberin etrafı pembe bir çember ve onun etrafı da ince beyaz bir yuvarlakla kaplı. Kocaman geniş yüzünde burun çizilmemiş. İki gözünün ortasında ve biraz aşağısında bulunan geniş ve kısa ağızı açık halde. Dişleri görünmüyor. Ağzının içi siyah renk. Küçük ve kısa dili pembe renkte. Kısa parmaksız kalın kolları kafasının alt iki yanında başlıyor. Boynu çizilmemiş. Kısa aşağıya doğru hafif genişleyen bedeni var. Sırtından ayaklarına kadar uzanan turuncu saçları gür ve düz. Kısa kalın bacakları ayaklarıyla birleşik görünüyor. Bacaklardan ayaklarına dümdüz halde çizilmiş. Başının en üstünde duran papyon şeklindeki kırmızı tokası yukarı doğru dik, sivri ve kalın. Uzun uçları olan tokası kocaman. Giydiği sıfır kollu yatay çizgili pembe elbise dizlerine geliyor. İki kalın pembe bölge siyah kalın bölge ile ayrılmış. Elbisenin altında beyaz düz külotlu çorap var. Babet şeklinde giydiği siyah ayakkabıları küçük ve ince.

Devamı için Tıklayınız

Gumball-Anais Watterson

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Pembe bir tavşan olan Anais kız çocuğu. Resimde iki elini beline koyarak ayakta duruyor. Yüzünde ağzı kapalı şekilde hafif bir tebessüm var. Kafası ve uzun kalın kulakları vücudunun iki katı. Kocaman tavşan kulakları kafasının en tepesinde. İki farklı yöne doğru dönükler. Uzun olsalar da yatık kulaklara sahip. Kocaman kafası yuvarlak olup sağ yanağından yana doğru genişlemekte. Kısa gür siyah kaşları var. Kavisli kaşları hafif yukarı kalkık. Gözleri tam yuvarlak şeklinde ve yüzünün yarısını oluşturuyor. Siyah göz bebekleri küçük ve yuvarlak olup ileri bakmakta. İki gözünün de yan üst kısmında 3 kalın kirpik var. Burnu ağzıyla birleşik çizilmiş. Küçük kırmızı burnu yana geniş ve kısa. Ağzı beyaz olup ince ve geniş şekilde durur. Burnunun ortasından ağzının aşağısına kadar bir çizgi inmekte. Küçücük bedeni çok kısa çizilmiş. Kolları kısa ve ince olup 3 parmağı gözükmekte. Bacakları da aynı şekilde kısa ve ince. Ayakları da küçük ve geniş. Giydiği kısa kollu turuncu elbisesinin yakası ve bilek kısımları beyaz renk. Bileğine kadar olan ayakkabıları da tamamen beyaz.

Devamı için Tıklayınız

Gumball-Darwın Watterson

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

12 yaşındaki erkek çocuğu Darwin Watterson bir çizgi film karakteri. Darwin kolları ve ayakları olan turuncu bir balık. Resimde arka planı beyaz olan ekranda ayakta duruyor. İki kolunu bağdaş yapmış ve kafasını sağına doğru yukarı kaldırmış. Yüzünün yarısını kaplayan kocaman bir gülümsemeyle duruyor. Ayakları birbirine değiyor. Uzun ve geniş gözleri hafif soluna doğru bakıyor. Siyah büyük gözbebekleri gözleriyle aynı şekilde. İki gözünün üst kısmında 3 kirpik bulunuyor. Burnu yok. Kocaman kırmızı geniş ve uzun ağzında diş görünmüyor. Yarısı gözüken kalın dili pembe renginde. Saçı bulunmamakta. Kocaman kafasında sağ yanağı yana doğru genişlemektedir. Kafasının üst kısmı düz olup aşağıya doğru yuvarlaklaşıp genişler. Kafasının sol tarafında küçük geniş kuyruğu bulunuyor. Kafasının sol üst köşesi parlamış olup sosis şeklinde ve sarı renkte. Bağdaş kurduğu kolları kısa ve kalın. Parmakları yok. Bacakları uzun ve hafif kalın. Ayakları ise geniş, kocaman ve uzun halde. Ayaklarına giydiği yeşil ve beyaz spor ayakkabı tek kıyafeti. Ayakkabılarının bilek kısmı ve ayak uçları beyaz renk. Geri kalan kısımlar yeşil olup iki tarafın topuk kısımlarında uzun oval şekilde beyaz bölgeler var.

 

Devamı için Tıklayınız

Gumball-Gumball Watterson

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Çizgi film karakteri mavi kedi Gumball 12 yaşındaki bir erkek çocuğu. Arka planı beyaz olan resimde Gumball elleri iki yanında ayakta düz şekilde duruyor. Koca kafası vücudunun yarısı kadar. Yüzünde çok hafif bir tebessüm var. Siyah gür ve kısa kaşlarının ikisi de yukarı kalkmış. Yuvarlak kocaman gözlerinin tam ortasında siyah yuvarlak göz bebeğiyle ileriye bakmakta. Küçücük burnu ağzının hemen üstünde olup açık kahverengi renginde. Yana doğru uzanan ince ağzı buz mavisi rengi. Burnun ucundan ağzına doğru siyah bir çizgi var. Sivri ve geniş iki kulağı kafasının en tepesinde. Sol kulağı ötekinden daha yukarıda. Kocaman kafası yuvarlak ve geniş. Sol yanağı genişleyerek yüzünün dışına doğru çizilmiş. İki yanağının en altında geniş aralıklarla kalın 3 çizgi çizilmiş. Küçücük ellerinde ve ayaklarında 3 parmak var. Uzun ince bir kuyruğu da bulunmakta. Giydiği kalın boynuna kadar gelen uzun kollu kazağı krem renginde. Kazağın boyun kısmı ve bilek kısımları kahverengidir. Bel kısmı daha geniş olan gri pantolonu ayak bileklerine kadar gelmekte. Gümüş kemer tokasının yarısı gözüküyor. Pantolonun paçalarıysa kazağıyla aynı renk. Ayakkabı giymeyip çıplak ayakla duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Bir Demet Tiyatro-Mükremin Çıtır

Betimleyen: Burcu KARAASLAN

Fotoğrafta Bir Demet Tiyatro’nun Mükremin Çıtır’ı tiyatro sahnesinde, bir tarafındaki duvarda “Zulüm Zerzevat Sarayı” yazan bir manavın önünde.  Mükremin Çıtır karakterine hayat veren oyuncu Yılmaz Erdoğan.  Karşısında sadece kolu görünen bir kişi var. Mükremin’in dudakları onunla konuşuyormuş gibi konuşma pozisyonunda.

Fotoğraf Mükremin’in bel bölgesinde bitiyor. Dik duruşlu kafası konuşmakta olduğu kişiye doğru uzanmış. Esmer, kirli sakallı. Sakalları boynunun altına kadar devam ediyor. Burnunun altında üst dudağını kapatacak şekilde bıyığı var. Yüzünde ciddi bir ifadeyle kaşlarını çatmış. Konuşma pozisyonundan dolayı dudakları büzüşmüş. Orta büyüklükte burnunun kenarları hafif yayılmış. Gözleri küçükce siyah renkte. Çatık kaşları gözlerinin yanına kadar inmekte. Alnı açık saçlarının kenarları biraz içeri girmiş. Siyah renkte ve kısa olan saçları arkaya doğru taranmış. Kulağı orta büyüklükte üst kısmında ve önünde bulunan saç kısımları daha kısa, hatta kulağının önündeki kısım kirli sakalıyla birleşik. Mükremin 30’lu yaşlarının başlarında görünüyor. Üzerinde deri bir ceket ve ceketin ön üst kısımlarında orta büyüklükte cepleri var, omuzlarına almış; tam giymemiş durumda. İçinde yine deri görünümlü ama mat bir yelek var; önü açık iliklenmemiş, onun içinde de sarı renkte üstten iki düğmesi açık bir gömlek var. Gömleğin açık kısımlarından altındaki beyaz bisiklet yaka tişört görünmekte. Mükremin, iki elini göbeğinin üstünde birleştirmiş, bir tespih tutuyor. Elinin birisinin başparmağı ile işaret parmağı arasından tespih görünüyor; o kısmı biraz açık, diğer eli ise parmakları kapalı şekilde tutuyor.

Manavın küçük bir köşesi görünmekte; kenar kısmında büyük bir platformla yan tarafı kapatılmış. Platform siyah tahta. Platformun bittiği yer dik uzun bir odun parçası ile bitirilmiş. Yine platformun iç kısmında üzerinde üç adet kiriş bulunmakta; ikisi platformun üst kısmında, birisi düz, diğeri ise onun üstüne üçgen şeklinde gelip baştaki dik odunda birleşiyor. Üçüncü kiriş alt tarafta sol üstten çapraz gelerek aşağı doğru inmekte, kirişin uç kısmı Mükremin’in arkasında kalmakta. İki düz kirişin arasında pembe bir kartonun üzerinde “Zulüm Zerzevat Sarayı” yazmakta. Manavın görünen kısmında üst üste sıralanmış muzlar, muzların hemen önünde koyu yeşil yapraklı sebzeler, yanında kırmızı renkte elmalar, elmaların üst kısmında az da olsa limon, yine elmaların diğer yanında brokoliye benzer yeşil bir sebze görünmekte.

Devamı için Tıklayınız

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Sünger Bop

Betimleyen: Hatice ÇULHA

İnsan formundan özellikler taşıyan kare biçimindeki çizgi film karakteri Sünger Bop, sarı renkli bir deniz süngeri. Yüzü dönük ve tıpkı bir çocuk gibi sevinçli bir şekilde koşar adım duruyor. Bir ayağı önde, bir ayağı arkada. Sol eli yumruk halinde ön tarafta, sağ eliyse gövdesinin arkasında, görünmüyor. Yaklaşık 30 yaşında, boyu 10-12 cm ve kilosu da yaklaşık 500 gr. Kolları ve bacakları hariç vücudunun her tarafında ayın yüzeyindeki çukurlara benzer boşluklar var. Dudaksız ve siyah çizgili ağzı kocaman açık. Pembe, küçük dili görünüyor. Yeni diş çıkaran bebeklerde olduğu gibi üst tarafta ayrık iki beyaz dişi var. Yuvarlak biçimde, iri ve bitişik iki göze sahip. Korneası beyaz, irisi mavi, bebeği ise siyah renkte. İris ve göz bebeği kornea ortasında gömlek düğmesi kadar küçük kalmış. Göz yuvarlağı çukur değil, düz bir yapıda, göz kapakları ise yok. Kalın, kısa ve dikdörtgen şekilde üç tane kirpiği, patlıcana benzer öne doğru uzanan hafif uzun bir burnu var. Ağız kenarlarının yukarısında toplanmış ve elmacık kemiğini andıran şişliklerin üzerinde kırmızı renkli üçer tane çil.

Bop`ın üzerinde kısa kollu beyaz gömleği, ucu pantolonunun üstüne gelen küçük kırmızı kravatı, açık kahverengi kare şortu, ince siyah kemeri, mavili-kırmızılı çizgili beyaz çorapları ve bilek kısmı hafif uzun, ucu yassı, burnu kalkık bota benzer siyah ayakkabıları var.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 59392