KILIK KIYAFET

İskoç Kilti

Betimleyen: Özgün Dayar

Bir stüdyo çekimine ait fotoğrafta, İskoç kilti giyinmiş yirmili yaşlarda bir erkek, gri fon önünde ayakta duruyor. Buğday tenli, siyah saçlı, kirli sakallı adam, başını hafif soluna çevirerek ifadesizce o yöne bakıyor.  Adeta sağ adımını atmak için harekete geçmek üzereymiş gibi poz vermiş. Üzerinde beyaz gömlek, yakasında siyah papyon var. Gömleğin üzerine siyah yelek ve siyah smokin ceketi giyinmiş. Yeleğin önündeki düğmeler kapalı, açık olan ceketin ise önünde kapatabileceği düğmesi yok.  Ceketin önünde her iki yanda dıştan içe alçalarak inen çapraz pozisyonda kare şeklinde üç düğme var. 

Devamı için Tıklayınız

Flamenko Elbisesi

Betimleyen: Sinem Ekinci

Fotoğrafta bir kadın Flamenko elbisesi ile dans pozu vermiş şekilde elbiseyi gösteriyor. Kolları sırasıyla kırmızı, sarı, kırmızı fırfırlardan oluşuyor. Önü straplez gelen elbise siyah esnek bir kumaş ile kalçanın aşağısına kadar dar bir şekilde iniyor. Diz hizasının bir karış yukarısından elbise bollaşarak kırmızı, sarı, kırmızı, sarı renklerinde fırfırlardan oluşuyor. İki bacağın orta hizasında fırfırların başlangıcı olan kırmızı renkli bir düğüm var. Tüm fırfırlı kısımlar ise sanki bu düğümden çıkıyormuş gibi duruyor. 

Devamı için Tıklayınız

Balerin Kıyafeti - Tütü Etek

Betimleyen: Zülal Karaman

Fotoğrafta, bir balerin sağ kolunu yere paralel olarak uzatmış sol kolunu yukarı doğru kaldırmış olarak başı dik bir pozisyonda, parmak uçlarında duruyor.

Açık gri zemindeki siyah arka planda dağınık yıldızı andıran parıltılar var. Dikey dikdörtgen fotoğraf üzerinde beyaz tenli bir balerin bulunmakta. Başı sağına doğru eğik. Yüzünde hafif bir makyaj olup kahverengi saçları arkadan topuz şeklinde toplanmış. Başında taşlarla süslenmiş bir tacı var. Yüzünde bir gülümsemeyle poz verirken dik bir duruş sergilemekte. 

Devamı için Tıklayınız

Bindallı - Kına Elbisesi

Betimleyen: Özgün DAYAR

Beyaz arka plan önünde çekilmiş fotoğrafta, bindallı giyinmiş on dokuz-yirmi yaşında bir genç kadın var. Kadın, yüzünü objektife, vücudunu ise hafif sağına çevirmiş. Sağ eli serbest, sol elini beline koyarak poz vermiş. Bindallı elbise, başlık, iç elbise, boyun süsü ve belinde kumaş kemeri bulunan bir cepkenden oluşuyor. Etekleri yere değen bir elbise olan bindallının içliğinde krem rengi şifon kumaş, bordo cepkeninde kadife kumaş kullanılmış. Bindallının başlığı, boyun süsü, kemeri ve cepkeni geleneksel olarak nakışlı ve parlak boncuklu el işlemeleriyle bezenmiş. Başlık cepkenle aynı kumaştan yapılmış, tasarım olarak fesi andırıyor. Önünde incili, boncuklu, çiçekli nakışlar ve ortada tutturularak iki yandan kaşlarının üzerine denk gelecek şekilde alnına sarkan üç sıra boncuklu zincir var. Boyun süsü ve kemer de aynı şekilde incili, boncuklu ve nakışla bezenmiş. Boyun süsü ve kemerin alt kısımlarında, başlıktaki gibi dalgalar halinde yer yer tutturulup yer yer sarkıtılan sıralı zincirlerden sarkıyor. İç elbise kalp yaka olarak da bilinen, göğüslerin üstü yuvarlak, ortası biraz daha açık, v harfine benzer bir yakaya sahip.

 

Devamı için Tıklayınız

Sari

Betimleyen: Özgün DAYAR

Fotoğrafta yirmili yaşlarda esmer bir kadın fuşya pembesi zemin üzerine işlemelerle bezenmiş sarisiyle poz veriyor. Fotoğraf tarihi bir binanın bahçesinde ayakta duran kadının hafif solundan çekilmiş. Geleneksel Hint giysisi olan sari, kısa kollu bir iç elbise üzerine sağ kalçadan sol omuza atılan ve yere sürünecek kadar uzun şal benzeri bir parçadan oluşuyor. Kumaşın yere değen etekleri, şal bölümünün tüm kenarları ve iç elbise bölümünün göğüs ve kolları çiçekli, yapraklı, şal desenli işlemelerle donatılmış. Genç kadının siyah saçları ortadan ayrılarak ensede toplanmış. Saçına ayrım yerinden alnına düşen, boncuklu bir süs takılmış. Hafif bir makyajı, sürmeli gözleri ve dolgun kirpikleri var. Boncuklu, sallanan küpeleri, boynunda altın yaldızlı ve boncuklu birkaç sıra kolyesi, bileğinde boncuklu kalın bir bileklik ve her iki elinde altın yaldızlı iri yüzükler var. Kollarını dirseklerinden kırmış, ellerini karnı hizasında birleştirmiş. Geleneksel Hint kınasıyla kınaladığı parmak uçları koyu pembeden kızıla çalıyor. Sol elinin üzeri bir ceviz büyüklüğünde içi dolu daire şeklinde, iki kaşının ortası ise bir nar tanesi büyüklüğünde kınalanmış. Hafifçe gülümseyerek bakışlarını uzakta bir noktaya sabitlemiş.

Devamı için Tıklayınız

Kimono

Betimleyen: Özgün DAYAR

Fotoğrafta geleneksel Japon kıyafet ve aksesuarlarıyla yirmili yaşlarda bir kadın ayakta durmuş, kollarını hafifçe iki yana açarak gülümsüyor. Siyah saçları ensede topuz yapılmış, beyaz tenli, çekik gözlü kadın, siyah sürme ve koyu pembe rujdan oluşan hafif bir makyaj yapmış. Topuzu, sağ tarafından açık pembe üzerine koyu pembeli tonlarda çiçek desenli bir yelpaze, solundan ise mavi ve pembe renklerde üç çubukla süslenmiş. Kimononun kumaşının boyun ve omuzlarda tozpembeyle başlayan, ayak bileklerine indikçe koyu pembeye dönen bir fon rengi var. İpek kumaşın desenleri bu fon üzerinde uçuk sarı ve pembenin farklı tonlarında irili ufaklı çiçeklerden oluşuyor. Kimononun kolları, omuzlardan bileklere doğru oldukça büyük bir açıda genişliyor. Kadın kollarını iki yana açınca kimononun kolları yarasa kanatları gibi açılarak kol uçları neredeyse ayak bileklerine ulaşıyor. Yakası kruvaze modelinde kapatılarak beline pembe bir kuşak bağlanmış.

Devamı için Tıklayınız

Klomp

 Betimleyen: Deniz BALANCAR

Hollanda’nın Klompları (tahta ayakkabı)

Fotoğrafta bir satış mağazasının duvar reyonlarına dizili klomplar yer alıyor. Kırklı yaşlarında bir erkek, tüm duvarı boydan

Devamı için Tıklayınız

Sombrero (Meksika şapkası)

Betimleyen: Hatice IŞIK

Üst kısmı uzun etrafı ise oldukça geniş sombrero şapkaları için genelde bu görselde olduğu gibi hasır tercih ediliyor. Başı içine alan bölüm 15-20 cm uzunluğunda, yaklaşık 10 cm genişliğinde. zirvesi yuvarlak bir dağı andırıyor. Güneşten koruyan çevre kısmı ise yuvarlak, 45-50 cm çapında derin bir tepsiyi andırıyor. Her şapkanın süslemesi elbette farklı oluyor, betimlenen görseldeki şapkanın kenarlarında siyah, üstünde zikzak şeklinde yeşil, sarı, kırmızı renkli çizgileri olan bir kesit var. Bu kesit şapkanın derinliğinden 2 santimetre kadar daha kısa. Kenarları beyaz ve iplerle sarkıtılmış küçük ponponlarla çevrili.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1459