KILIK KIYAFET

STİLETTO

Betimleyen: Deniz Balancar

Beyaz arka plan üzerinde bir adet stiletto bulunuyor. Stiletto kadınların kullandığı bir topuklu ayakkabı modelidir. Bu ayakkabının en büyük özelliği burun kısmının sivri geliyor olmasıdır. Yan taraftan görüntülenen siyah renkli stilettonun ince uzun bir topuğu var. Burun kısmı ise oldukça sivri geliyor. Ayakkabının içi ten renginde altı ise kırmızı renkli.

Devamı için Tıklayınız

BABET

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, pirinç ayaklı beyaz mermer sehpanın üzerinde tek eşi olan bir babet duruyor. Babet, kadınların giydiği düz taban bir ayakkabıdır. Ayakkabı sadece parmak uçlarından iki parmak gerisine kadar kapamaktadır. Ayağın üst kısmı açıkta kalıyor. Babetin uç kısmı kahverengi geriye kalan kısmı ise ten renginde olup kahverengi kısmın bitişinde ten rengi bir kurdele vardır.

Devamı için Tıklayınız

HASIR ŞAPKA

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, genç, sarışın ve beyaz tenli mankenin kafasında büyük bir hasır şapka yer alıyor. Manken oturur vaziyette sağ profilden görüntülenmiş. Kafasını saran hasır şapkanın, kenar kısımları yaklaşık bir karış genişliğinde ve dalgalı vaziyette.

Devamı için Tıklayınız

BALIK MODEL GELİNLİK

Betimleyen: Nevire Ertaş

Dikey dikdörtgen fotoğrafta, balık model hafif kırık beyaz gelinlik giymiş bir model bulunuyor. Model ciddi surat ifadesine sahip, saçı açık kumral ve dağınık topuzlu halde.  Saçlarının ön kısımları hafif yüzünü örtmüş, kollarını beline koymuş, sağ eli yukarı bakıyor, sol eli aşağıya dönük ve ayakta duruyor. Kırık beyaz balık model gelinlik göğüsten bacaklara doğru güpür görünümlü. Askısı bulunmayan gelinliğin yaka kısmı kollara doğru oval şekilde. Gelinliğin kolları tülden ve uzun, kollarında da güpürler var. Gelinlik modeline adını verir şekilde bel ve kalçalarda sıkılışan, dizden sonra açılan balık kuyruğu görünümüne sahip.

Devamı için Tıklayınız

TRENÇKOT

Betimleyen: Zeynep Tunçkale

Fotoğrafta beyaz bir arka planın önünde kahverengi saçlı, dudağından aşağısı fotoğraflanmış olan trençkot giymiş bir kadın durmakta. Üzerine açık kahverengi bir trençkot, içine beyaz bir body ile beyaz bir pantalon ve ayağına da beyaz spor ayakkabılar giymiş durumda. Ön tarafında bulunan, sağda ve solda üçer tane olan siyah renkli düğmeleri ilikli değil açık olan trençkot, manşet kısmında daralan bol kol kesimine, ceket yakaya ve kadının dizlerinin altına kadar gelen bir uzunluğa sahip. Elleri ceplerinde olan kadın, bir ayağı önde diğeri arkada olacak şekilde, ayakta poz vermiş halde.

Devamı için Tıklayınız

KAR BOTU

Betimleyen: Sacide Nilüfer Çamur

Görselde uzun beyaz dikdörtgen bir arka planın ortasında çocuklar için olan bir kar botunun sol teki var. Bot üç kısımdan oluşuyor. Üst tarafı açık bej renginde olup ayağın  üst kısmından ve  bilek kısmından oluşuyor. Botun ortası, üst tarafından biraz daha koyu bir bej renginde olup ayağın yanlarını ve topuk kısmını kaplıyor. Tabanı da çok koyu olmayan bir kahve tonundan oluşuyor. Üç parçanın birleşim noktalarında iki şeritli dikişler var. Botun üst tarafında ayak parmakların bitişinden, ayak bileğinin biraz üst kısmına kadar çapraz şekilde ilerleyen ve bitişi kurdele yapılan bir bağcığı var. Bağcığın rengi üst kısımla orta kısmının arasında bir bej tonunda. Son olarak ayağın giriş kısmında botun iç tarafında olan beyaz tüylerden botun içinin tüylü olduğu anlaşılıyor.

Devamı için Tıklayınız

ŞAHMERAN

Betimleyen: Ceren Bayram

Fotoğrafta ağzı, çenesi ve tek eli görünen bir kadın var. İşaret parmağını çenesine dayamış durumda. Elinde ise bir şahmeran bileklik takılı. Orta parmağından geçen bu şahmeran bileğine dolanıyor ve tam ortasında dörtgen bir şekil var. İçinde küçük yaprak gibi semboller var.

Devamı için Tıklayınız

Ushanka-Şapka

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta ushanka model şapka giymiş yan profilden çekilmiş bir kadın var. Ushanka; Rusya tarafından üretilen ve Kafkasya bölgesinde sıklıkla takılan bir şapka türüdür. En önemli özelliği iki tarafından dayanıklı ipliklerle bağlanmış olan kulaklıklara sahip olmasıdır. Bu kulaklıklar sayesinde soğuktan çok iyi koruma sağlamaktadır. Fotoğrafta 20’li yaşlarda olan beyaz tenli açık kumral renkli düz saçlı kız kafasına siyah renkli bir ushanka takmış. 

Devamı için Tıklayınız

Mayokini

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta plaj giyim kategorisinden olan mayokini giymiş bir manken duruyor. Mayokini, mayo kadar kapalı olmayan ama bikini gibi iki parçadan oluşmayan tek parçadan oluşan bir plaj giyimdir. Manken üst bacaklarına kadar kadraja alınmış. Göğüs kısmından boynuna doğru siyah kalın bir iple bağlanmış mayokini. İki göğsünün orta kısmından göbek deliğine doğru bir karış kalınlığında başlayıp incelerek aşağı doğru iniyor tam göbek deliğinin olduğu kısımda kahve rengi bir parça ile alt kısımla üst kısım birleştirilmiş. 

Devamı için Tıklayınız

Buz Pateni- Spor Ekipmanı

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, buzlu zeminde kayarak yapılan estetik sporlardan biri olan buz pateni ayakkabısı yer alıyor. Görselde düz, beyaz, bağcıklı bir kadın botuna benzer buz pateni var. Ayakkabı ilk izlenimde normal bir botu andırıyor. Ayakkabının tamamı beyaz renkte olup taban kısmı ahşap, yaklaşık 4 parmak kalınlığında bir topuğa sahip. 

Devamı için Tıklayınız

Yüzme Gözlüğü

Betimleyen: Ali Emir Darıcı

Dikdörtgen bir fotoğrafta beyaz bir zemin üzerinde bir yüzme gözlüğü bulunuyor. Göze geçirilecek olan mercek çukurları mavi renkli oval bir yapıya sahip. Bu iki oval merceği bir arada tutan burun tutacağı plastik ve pembe renkli bir yapıda. Oval merceklerin ve burun tutacağının bağlı olduğu gözlük çerçevesi koyu mavi renkli ve gözlüklerden daha geniş yarıçaplı bir oval yapıdadır.

Devamı için Tıklayınız

Yağmur Çizmesi

Betimleyen: Muhammet Kesgin

Fotoğrafta beyaz fontta yeşil ve parlak renkli, plastikten yapılmış bir çift yağmur çizmesi yer almaktadır. Çizmeler tırtıklı tabana sahip olup, hemen hemen kaval kemiğine denk gelen en üst kısmı gri renklidir. Bu çizmeler, ortalama bir bottan daha büyüktür. 

Devamı için Tıklayınız

Kepenek

Betimleyen: Bedia Ağtaş

Fotoğrafta ön planda kepenek giymiş bir çoban arka planda işe çayır ve koyunlar yer alıyor. Kepenek; Çobanların, zorlu hava koşullarından korunmak ve uzaktan fark edilmek amacıyla kullandıkları yöresel bir kıyafettir. Çobanların omuzlarına aldıkları dikişsiz, kolsuz keçeden yapılan bir üstlük olan kepenek boyun ve baş hariç vücudun tamamını ayaklara kadar örter. Üç parçadan oluşur ve bu parçalardan biri sırt diğer ikisi ön parçalardır. 

Devamı için Tıklayınız

Budist Kıyafeti

Betimleyen: Berrin Tezel

Yatay dikdörtgen fotoğrafın sol alt köşesinin üstünden, sağ alt köşesinin üstüne, sağa doğru hafif yükselerek giden mermer bir duvarın üstünde bağdaş kurup oturmuş bir budist var. Saçları 1 numara tıraşlı, gözleri kapalı, düz oturuyor ama foroğraf biraz sağdan çekildiğinden, daha çok yüzünün ve bedeninin sağ tarafı yer alıyor. Arka planda fotoğrafın ortasından yukarısı tamamı mavinin tonları çok bulutlu bir gökyüzü. Buditsin oturduğu duvarın hemen arkasında yeşilliklerle yükselen bir tepe ve çok daha uzakta bulutlarla tepenin arasında bulutlar arasında kalmış bir dağ bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Boks Eldiveni

Betimleyen: Barış Kılınç

Fotoğrafta, avuç içleri birbirine bakacak şekilde konumlandırılmış biri sol biri sağ tarafta bulunan çift siyah boks eldivenleri. Eldivenleri giyen birisi yok sadece beyaz arka plan var. Sol taraftaki eldivenin elin üstüne -dışına gelen tarafta eldiven giyildiğinde kola paralel bir şekilde olan beyaz adidas logosu var ve altında adidas yazıyor. Eldivenin bilek kısmını sıkan cırt cırtın ucu kırmızı detaylı kalanı ise siyah. Kırmızı kısımda duo speed lace yazıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Baret

Betimleyen: Barış Kılınç

Önden ve arkadan 1-2 parmak genişletilmiş yarım küre şeklinde sarı baret. Ön tarafında 2 parmaklık güneşliğe benzeyen bir detay var. Baretin arkasında ense tarafına gelen ve bareti kafaya sabitleyen siyah bir kayış var. Baretin üst tarafında arka taraftan ön kısma doğru olan dikdörtgen bir kabartı var.

 

Devamı için Tıklayınız

İskoç Kilti

Betimleyen: Özgün Dayar

Bir stüdyo çekimine ait fotoğrafta, İskoç kilti giyinmiş yirmili yaşlarda bir erkek, gri fon önünde ayakta duruyor. Buğday tenli, siyah saçlı, kirli sakallı adam, başını hafif soluna çevirerek ifadesizce o yöne bakıyor.  Adeta sağ adımını atmak için harekete geçmek üzereymiş gibi poz vermiş. Üzerinde beyaz gömlek, yakasında siyah papyon var. Gömleğin üzerine siyah yelek ve siyah smokin ceketi giyinmiş. Yeleğin önündeki düğmeler kapalı, açık olan ceketin ise önünde kapatabileceği düğmesi yok.  Ceketin önünde her iki yanda dıştan içe alçalarak inen çapraz pozisyonda kare şeklinde üç düğme var. 

Devamı için Tıklayınız

Flamenko Elbisesi

Betimleyen: Sinem Ekinci

Fotoğrafta bir kadın Flamenko elbisesi ile dans pozu vermiş şekilde elbiseyi gösteriyor. Kolları sırasıyla kırmızı, sarı, kırmızı fırfırlardan oluşuyor. Önü straplez gelen elbise siyah esnek bir kumaş ile kalçanın aşağısına kadar dar bir şekilde iniyor. Diz hizasının bir karış yukarısından elbise bollaşarak kırmızı, sarı, kırmızı, sarı renklerinde fırfırlardan oluşuyor. İki bacağın orta hizasında fırfırların başlangıcı olan kırmızı renkli bir düğüm var. Tüm fırfırlı kısımlar ise sanki bu düğümden çıkıyormuş gibi duruyor. 

Devamı için Tıklayınız

Balerin Kıyafeti - Tütü Etek

Betimleyen: Zülal Karaman

Fotoğrafta, bir balerin sağ kolunu yere paralel olarak uzatmış sol kolunu yukarı doğru kaldırmış olarak başı dik bir pozisyonda, parmak uçlarında duruyor.

Açık gri zemindeki siyah arka planda dağınık yıldızı andıran parıltılar var. Dikey dikdörtgen fotoğraf üzerinde beyaz tenli bir balerin bulunmakta. Başı sağına doğru eğik. Yüzünde hafif bir makyaj olup kahverengi saçları arkadan topuz şeklinde toplanmış. Başında taşlarla süslenmiş bir tacı var. Yüzünde bir gülümsemeyle poz verirken dik bir duruş sergilemekte. 

Devamı için Tıklayınız

Bindallı - Kına Elbisesi

Betimleyen: Özgün DAYAR

Beyaz arka plan önünde çekilmiş fotoğrafta, bindallı giyinmiş on dokuz-yirmi yaşında bir genç kadın var. Kadın, yüzünü objektife, vücudunu ise hafif sağına çevirmiş. Sağ eli serbest, sol elini beline koyarak poz vermiş. Bindallı elbise, başlık, iç elbise, boyun süsü ve belinde kumaş kemeri bulunan bir cepkenden oluşuyor. Etekleri yere değen bir elbise olan bindallının içliğinde krem rengi şifon kumaş, bordo cepkeninde kadife kumaş kullanılmış. Bindallının başlığı, boyun süsü, kemeri ve cepkeni geleneksel olarak nakışlı ve parlak boncuklu el işlemeleriyle bezenmiş. Başlık cepkenle aynı kumaştan yapılmış, tasarım olarak fesi andırıyor. Önünde incili, boncuklu, çiçekli nakışlar ve ortada tutturularak iki yandan kaşlarının üzerine denk gelecek şekilde alnına sarkan üç sıra boncuklu zincir var. Boyun süsü ve kemer de aynı şekilde incili, boncuklu ve nakışla bezenmiş. Boyun süsü ve kemerin alt kısımlarında, başlıktaki gibi dalgalar halinde yer yer tutturulup yer yer sarkıtılan sıralı zincirlerden sarkıyor. İç elbise kalp yaka olarak da bilinen, göğüslerin üstü yuvarlak, ortası biraz daha açık, v harfine benzer bir yakaya sahip.

 

Devamı için Tıklayınız

Sari

Betimleyen: Özgün DAYAR

Fotoğrafta yirmili yaşlarda esmer bir kadın fuşya pembesi zemin üzerine işlemelerle bezenmiş sarisiyle poz veriyor. Fotoğraf tarihi bir binanın bahçesinde ayakta duran kadının hafif solundan çekilmiş. Geleneksel Hint giysisi olan sari, kısa kollu bir iç elbise üzerine sağ kalçadan sol omuza atılan ve yere sürünecek kadar uzun şal benzeri bir parçadan oluşuyor. Kumaşın yere değen etekleri, şal bölümünün tüm kenarları ve iç elbise bölümünün göğüs ve kolları çiçekli, yapraklı, şal desenli işlemelerle donatılmış. Genç kadının siyah saçları ortadan ayrılarak ensede toplanmış. Saçına ayrım yerinden alnına düşen, boncuklu bir süs takılmış. Hafif bir makyajı, sürmeli gözleri ve dolgun kirpikleri var. Boncuklu, sallanan küpeleri, boynunda altın yaldızlı ve boncuklu birkaç sıra kolyesi, bileğinde boncuklu kalın bir bileklik ve her iki elinde altın yaldızlı iri yüzükler var. Kollarını dirseklerinden kırmış, ellerini karnı hizasında birleştirmiş. Geleneksel Hint kınasıyla kınaladığı parmak uçları koyu pembeden kızıla çalıyor. Sol elinin üzeri bir ceviz büyüklüğünde içi dolu daire şeklinde, iki kaşının ortası ise bir nar tanesi büyüklüğünde kınalanmış. Hafifçe gülümseyerek bakışlarını uzakta bir noktaya sabitlemiş.

Devamı için Tıklayınız

Kimono

Betimleyen: Özgün DAYAR

Fotoğrafta geleneksel Japon kıyafet ve aksesuarlarıyla yirmili yaşlarda bir kadın ayakta durmuş, kollarını hafifçe iki yana açarak gülümsüyor. Siyah saçları ensede topuz yapılmış, beyaz tenli, çekik gözlü kadın, siyah sürme ve koyu pembe rujdan oluşan hafif bir makyaj yapmış. Topuzu, sağ tarafından açık pembe üzerine koyu pembeli tonlarda çiçek desenli bir yelpaze, solundan ise mavi ve pembe renklerde üç çubukla süslenmiş. Kimononun kumaşının boyun ve omuzlarda tozpembeyle başlayan, ayak bileklerine indikçe koyu pembeye dönen bir fon rengi var. İpek kumaşın desenleri bu fon üzerinde uçuk sarı ve pembenin farklı tonlarında irili ufaklı çiçeklerden oluşuyor. Kimononun kolları, omuzlardan bileklere doğru oldukça büyük bir açıda genişliyor. Kadın kollarını iki yana açınca kimononun kolları yarasa kanatları gibi açılarak kol uçları neredeyse ayak bileklerine ulaşıyor. Yakası kruvaze modelinde kapatılarak beline pembe bir kuşak bağlanmış.

Devamı için Tıklayınız

Klomp

 Betimleyen: Deniz BALANCAR

Hollanda’nın Klompları (tahta ayakkabı)

Fotoğrafta bir satış mağazasının duvar reyonlarına dizili klomplar yer alıyor. Kırklı yaşlarında bir erkek, tüm duvarı boydan

Devamı için Tıklayınız

Sombrero (Meksika şapkası)

Betimleyen: Hatice IŞIK

Üst kısmı uzun etrafı ise oldukça geniş sombrero şapkaları için genelde bu görselde olduğu gibi hasır tercih ediliyor. Başı içine alan bölüm 15-20 cm uzunluğunda, yaklaşık 10 cm genişliğinde. zirvesi yuvarlak bir dağı andırıyor. Güneşten koruyan çevre kısmı ise yuvarlak, 45-50 cm çapında derin bir tepsiyi andırıyor. Her şapkanın süslemesi elbette farklı oluyor, betimlenen görseldeki şapkanın kenarlarında siyah, üstünde zikzak şeklinde yeşil, sarı, kırmızı renkli çizgileri olan bir kesit var. Bu kesit şapkanın derinliğinden 2 santimetre kadar daha kısa. Kenarları beyaz ve iplerle sarkıtılmış küçük ponponlarla çevrili.

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 2547