MEYVELER - SEBZELER

Avokado

Betimleyen: Nilay VARDAR 

Fotoğrafın solunda bütün halde, sağında ise ortadan kesilmiş bir karıştan daha kısa bir avokado görülüyor. Meyvenin alttan ortaya doğru genişleyen ve üste doğru incelen yuvarlağımsı bir yapısı var. Dış kabuğu parlak, koyu yeşil bir renge sahip. Tepesinde kahverengi, yuvarlak, meyveye yapışık duran çok küçük bir sapı var. Meyvenin yumuşak görünümlü içi açık yeşil renge sahip, dışa doğru yeşilin tonu koyulaşıyor. Alt bölüme yakın orta kısımda yarısı meyvenin içine gömülmüş yarısı dışarda duran çekirdeği görülüyor. İki santimetre çapındaki kahverengi çekirdeğin yuvarlağımsı, sert bir yapısı var.

Devamı için Tıklayınız

Ejder Meyvesi

Betimleyen: Tuba KAYA (Öğretmen, İstanbul Üniversitesi Engellilik Araştırmaları Programında Yüksek Lisans Öğrencisi)

Görselde beyaz fonda yer alan, yaklaşık bir karış eninde ve yarım karış boyundaki ejder meyvesinin yatay ortadan kesilmiş yuvarlak hali ve elips şeklindeki bütün hali yan yana ve birbirine yaslanmış olarak yer almakta. Meyvenin dış kabuğunun rengi açık pembe, küçük dalları yeşil ve içi beyaz. Dış kabuk sert bir dokuya sahipken, iç kısım yumuşak. İçindeki beyaz dokuda milimetrik boyutlarda, siyah, çörek otuna benzeyen çekirdekler var. Dışındaki pembe kabuğunun üzerinde yeşil ve uca doğru sivrileşen çıkıntılar yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Altın Çilek

Betimleyen: Nilay VARDAR 

Beyaz zemin üzerinde iki sıra halinde dört adet altın çilek görülüyor. En sol üstteki kabuklu, yanındakinin kabuğu hafif açılmış, sol alttaki kabuksuz, yanındaki ise ortasından ikiye bölünmüş. Meyvenin görünümü küçük bir domatesi andırıyor.

Meyvenin dışını saran oval, şeffafa yakın bej rengindeki dış kabuğunun kahverengi damarlı ince bir yapısı var. Turuncu renkli altın çilek, iki santimetre çapında yuvarlak ve çok sert olmayan bir görünüme sahip. Tepesinde yassı açık yeşil renkli bir sapı var. Hafif sulu bir yapıya sahip iç kısmında çok sayıda, küçük, yuvarlak, beyaz çekirdekler görülüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Hindistan Cevizi

Betimleyen: Tuba KAYA

Görselde beyaz bir zemin üzerine konumlandırılmış iki bütün ve bir yarım Hindistan cevizi görülüyor. Bütün olan Hindistan cevizleri yan yana, yarım olanı ise tam önlerinde duruyor. Hafif elips şeklindeki, bir karıştan daha büyük olan meyvenin dışı kahverengi. Dış katmanı kalın olan bu meyvenin yüzeyi ipliksi fakat odunsu bir yapıyla kaplı. Yarım olan meyvenin iç kısmı beyaz ve oyulmuş gibi görünen orta kısmı bir kâseyi andırıyor. Meyvenin alt kısmında üç tane hafif çukur kısım bir bowling topundaki parmak geçirilen kısım gibi duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Ananas

Betimleyen: Nilay VARDAR

Fotoğrafta yer alan, gri tezgah üzerine dikey şekilde konmuş ananas meyvesi, iki karış yüksekliğe ve yarım karış ene sahip. Meyve, sert görünümlü bir gövde ile onun üzerine konumlanmış yeşil yapraklardan oluşuyor. Gövdenin, alta ve üste doğru ovalleşen dikey dikdörtgenimsi bir yapısı var. Kahverengi-sarı tonlardaki dış kabuk, dikey elips şeklinde küçük parçalara ayrılmış. Bu parçaların orta kısmından, dışarı doğru sarkan 1 santimetreden kısa otsu yapılar görülüyor. Meyvenin yapraklı bölümünün alt kısımlarında aşağı sarkan, orta bölümden itibaren yukarı doğru yükselen ucu sivri yeşil yapraklar var. 

 

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 156