MEYVELER - SEBZELER

Kakao Çekirdeği

Betimleyen: Tuba KAYA

Tahta zemin üzerinde bir kabuğu kapalı bir de kabuğu açık iki kakao meyvesi görünüyor. Kakao ağaçlarında kakao meyvesinin içinde bulunan kakao çekirdeği bir kabuklu ve bir tane de kabuğu açılmış olarak kahverengi zeminde. Kakao meyvelerinin yanına oval yeşil ve küçük yapraklar yerleştirilmiş.  Arkada kabuğu açılmamış kakao meyvesinin boyu yaklaşık bir karış. Odunsu kahverengi dış kabuk uzun ve oval. Kabuğun dışı pürüzlü görüntüye sahip. Öndeki kabuğu açılmış kakao meyvesinin içinde ortalama bademe benzeyen 30-40 kakao çekirdeği var. Kakao çekirdeğinin boyu yaklaşık bir tırnak kadar. dolu olan kabuğun arkasına meyvenin diğer yarısı boş şekilde yaslanmış. Kakao çekirdekleri kahverengi, sert yapılı.

Devamı için Tıklayınız

Kumkuat

Betimleyen: Tuba KAYA

Beyaz zeminde beş bütün, bir yarım kumkuat gelişigüzel konmuş. Ortalama bir el parmağının yarısı kadar olan meyve oval, turuncu. Portakalın dış görünüşüne benzeyen turunçgilin oval tepesinde yeşil, küçük yaprağı var. Yaprak ortalama iki cm’dir. Yarım kesilmiş kumkuat portakalın içine benzer şekilde kabuğun altında yumuşak turuncu kısım var. Beş üçgene benzeyen şeklin birleşmesiyle oluşan meyvenin içinin ortası beyaz. Beyaz kısım ortalama mercimek boyutundadır.  Meyvenin dış kabuğu sert, içi ise yumuşak görünüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Papaya

Betimleyen: Tuba KAYA

Beyaz zeminde papaya meyvesi ortadan ikiye ayrılmış ve iki parça görünüyor. Birbirinin üzerine doğru yaslanmış duran oval meyvenin ortalama boyu bir karış. Sarı ile turuncu arasında bir rengi olan papayanın içinde orta kısmı oyulmuş şekilde. Oyuğun içinde mercimek boyutu kadar siyah çekirdekler var. Her iki yarım parçada da bu çekirdekler mevcut. Ortalama bir avuç içi kadar siyah çekirdek oyuğun içine tutunmuş vaziyette. Yarım parçalar birbirinin simetrisi olduğu için her ikisi de aynı görünüyor. Meyvenin bütün hali iri bir armudu andırıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Muskat

Betimleyen: Tuba KAYA

Görselde beyaz fonda iki bütün, bir yarım muskat görünüyor. Etrafında ise rendelenmiş muskat parçacıkları var. Dışı kahverengi ve sert olan muskat, cevizi andıran fakat çok daha küçük ve oval şekle sahip. Kabuk kısmı iç kısmından ayrılamayan baharatın ortadan kesilmiş hali kahverengi -krem rengi tonlarında. İç kısmı kırçıllı görünüyor. Muskatın uzunluğu ortalama 2 parmak, çapı ise bir parmak eninde.

Devamı için Tıklayınız

Kivi

Betimleyen: Tuba KAYA

Beyaz zemin üzerinde bir bütün ve yarım kivi görünüyor. Bütün kivinin dışı kahverengi ve tüylü. Yumurta büyüklüğünde, elipse benzeyen meyvenin alt kısmında tohumun büyüdüğü koyu kahverengi kısım var. Yarım kivi, bütün meyveye yaslanmış. Tüylü, ince, kahverengi kabuğun altında parlak yeşil kısım var. Ortaya doğru gidildikçe meyvenin siyah çekirdekleri yuvarlak oluşturacak şekilde dizilmiş. Çekirdekler oldukça küçük. Bir toplu iğnenin başı kadar görünüyor. En orta kısmı ise beyaz. 

Devamı için Tıklayınız

Avokado

Betimleyen: Nilay VARDAR 

Fotoğrafın solunda bütün halde, sağında ise ortadan kesilmiş bir karıştan daha kısa bir avokado görülüyor. Meyvenin alttan ortaya doğru genişleyen ve üste doğru incelen yuvarlağımsı bir yapısı var. Dış kabuğu parlak, koyu yeşil bir renge sahip. Tepesinde kahverengi, yuvarlak, meyveye yapışık duran çok küçük bir sapı var. Meyvenin yumuşak görünümlü içi açık yeşil renge sahip, dışa doğru yeşilin tonu koyulaşıyor. Alt bölüme yakın orta kısımda yarısı meyvenin içine gömülmüş yarısı dışarda duran çekirdeği görülüyor. İki santimetre çapındaki kahverengi çekirdeğin yuvarlağımsı, sert bir yapısı var.

Devamı için Tıklayınız

Ejder Meyvesi

Betimleyen: Tuba KAYA (Öğretmen, İstanbul Üniversitesi Engellilik Araştırmaları Programında Yüksek Lisans Öğrencisi)

Görselde beyaz fonda yer alan, yaklaşık bir karış eninde ve yarım karış boyundaki ejder meyvesinin yatay ortadan kesilmiş yuvarlak hali ve elips şeklindeki bütün hali yan yana ve birbirine yaslanmış olarak yer almakta. Meyvenin dış kabuğunun rengi açık pembe, küçük dalları yeşil ve içi beyaz. Dış kabuk sert bir dokuya sahipken, iç kısım yumuşak. İçindeki beyaz dokuda milimetrik boyutlarda, siyah, çörek otuna benzeyen çekirdekler var. Dışındaki pembe kabuğunun üzerinde yeşil ve uca doğru sivrileşen çıkıntılar yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

Altın Çilek

Betimleyen: Nilay VARDAR 

Beyaz zemin üzerinde iki sıra halinde dört adet altın çilek görülüyor. En sol üstteki kabuklu, yanındakinin kabuğu hafif açılmış, sol alttaki kabuksuz, yanındaki ise ortasından ikiye bölünmüş. Meyvenin görünümü küçük bir domatesi andırıyor.

Meyvenin dışını saran oval, şeffafa yakın bej rengindeki dış kabuğunun kahverengi damarlı ince bir yapısı var. Turuncu renkli altın çilek, iki santimetre çapında yuvarlak ve çok sert olmayan bir görünüme sahip. Tepesinde yassı açık yeşil renkli bir sapı var. Hafif sulu bir yapıya sahip iç kısmında çok sayıda, küçük, yuvarlak, beyaz çekirdekler görülüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Hindistan Cevizi

Betimleyen: Tuba KAYA

Görselde beyaz bir zemin üzerine konumlandırılmış iki bütün ve bir yarım Hindistan cevizi görülüyor. Bütün olan Hindistan cevizleri yan yana, yarım olanı ise tam önlerinde duruyor. Hafif elips şeklindeki, bir karıştan daha büyük olan meyvenin dışı kahverengi. Dış katmanı kalın olan bu meyvenin yüzeyi ipliksi fakat odunsu bir yapıyla kaplı. Yarım olan meyvenin iç kısmı beyaz ve oyulmuş gibi görünen orta kısmı bir kâseyi andırıyor. Meyvenin alt kısmında üç tane hafif çukur kısım bir bowling topundaki parmak geçirilen kısım gibi duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Ananas

Betimleyen: Nilay VARDAR

Fotoğrafta yer alan, gri tezgah üzerine dikey şekilde konmuş ananas meyvesi, iki karış yüksekliğe ve yarım karış ene sahip. Meyve, sert görünümlü bir gövde ile onun üzerine konumlanmış yeşil yapraklardan oluşuyor. Gövdenin, alta ve üste doğru ovalleşen dikey dikdörtgenimsi bir yapısı var. Kahverengi-sarı tonlardaki dış kabuk, dikey elips şeklinde küçük parçalara ayrılmış. Bu parçaların orta kısmından, dışarı doğru sarkan 1 santimetreden kısa otsu yapılar görülüyor. Meyvenin yapraklı bölümünün alt kısımlarında aşağı sarkan, orta bölümden itibaren yukarı doğru yükselen ucu sivri yeşil yapraklar var. 

 

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 446