Sabahattin Ali'nin hayatını Merak Ediyor Musunuz?

Engelsiz belgeselin İstanbul ve Ankara gösterimleri:

Ankara: 17 Şubat Cuma, saat: 19:30
Yılmaz Güney Sahnesi, ÇANKAYA

İstanbul: 26 Şubat Pazar, saat: 19:00

Türkan Saylan Kültür Merkezi, Maltepe


SABAH YILDIZI: SABAHATTİN ALİ BELGESEL AFİŞİ BETİMLEMESİ: Sabahattin Ali’nin hafif soluna dönük durduğu portre, siyah beyaz fotoğraf, sarı renkli fonun ortasına yerleştirilmiş.
Başının arkasından güneş ışığının huzmeleri ya da bir yıldızın çok sayıda ışık saçan kolu gibi çıkan çizgiler düzgün yollar izleyerek ilerlemiş.
Fotoğrafın çekildiği dönemde 20’lerinde olsa gerek. İncecik, metal çerçeveli, yuvarlak gözlükleri, gamzeli bir çenesi, silik kaşları, kısa favorileri ve açık bir alnı var. Önleri hafif uzun, dalgalı saçlarını geriye doğru taramış.
Görselde sadece başı net, boyundan aşağısı sarılığın içinde silikleşerek kaybolmuş. Sanki kendi ışığında boğulmuş gibi.
En üstte beyaz, el yazısı karakterlerle bir sözü alıntılanmış. “Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun yükünü omuzlarda taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.” Sabahattin Ali.
Fotoğrafın iki yanında, parantez şeklinde yapraklı dalların arasına yerleştirilmiş yazılarla belgeselin yer aldığı bazı festivaller ve aldığı ödüllerin bilgileri verilmiş:
49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 2012
2. Van Gölü Film Festivali, En İyi Belgesel Senaryo Ödülü 2013
25. Münih Türk Film Günleri 2014
7. İşçi Filmleri Festivali Ankara Açılış Filmi 2012
Fotoğrafta Sabahattin Ali’nin göğsüne gelen kısımda saat 10 noktası ve 14 noktası arasında saat yönünü takip eden bir çeyrek daire çizgisinde küçük harflerle “sabahattin

Sayfa Görüntüleme : 1810