LOGOLAR

YGA (Young Guru Academy)

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

YGA logosu Turuncu büyük, tombik, kimi yeri yassı, kimi yeri düz, kimi yerleri ise çıkıntılı ve kuyruklu turuncu renkli “YGA” harflerinden oluşuyor. Özellikle g harfi o harfine benzer bir şekilde kullanılmış; boşluğu kanatlarını açmış bir kuş figürü oluşturacak şekilde tasarlanmış. Bu figür aynı zamanda y harfinin bükülmüş halini de andırıyor. Aynı boyda ve hizada olan harfler yatay olarak sıralanmış.

 

UPS (United Parcel Service)

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

UPS kargo logosu önde ve küçük boyutlu olanın sol kenarının sağ kenarından daha kısa olduğu 2 adet iç içe geçmiş kavisli, altı kısmı sivri kalkan benzeri bir şekilden ve “ups” yazısından oluşuyor. Dıştaki şekil altın sarısı ve sol taraftan sağa doğru açık tondan koyu tona geçiş yapıyor. İç taraftakinin rengi ise kahverengi. Amblemin ortasında kalın, yuvarlar hatları olan ve kabartma benzeri küçük harflerle altın sarısı renginde “ups” yazıyor.

 

Star Tv

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

Star Tv logosu beyaz zemin üzerine 3 farklı katmanda çizilmiş ve arkada kalan iki katmanı farklı renkte ve dik şekilde arka arkaya dizilmiş 3 yıldızdan ve bu şeklin altına büyük ve mavi harflerle yazılmış “Star” kelimesinde oluşuyor. En önde duran iç taraftaki yıldız beyaz renkli. Ortadaki yıldız 5 adet üçgen prizma şeklinde görülüyor. En alttakinin rengi mavi olan prizmalar saat yönüne doğru sayıldığında turuncu, fuşya, mor ve eflatun renkleri ile kullanılmış. En dıştaki üçüncü yıldız da ise ortadaki yıldızın her iki yanına birer tane gelecek şekilde 10 adet üçgen prizma bulunuyor. Bunlardan biri ortadaki yıldızın prizması ile aynı renkte diğeri o rengin açık ya da koyu farklı tonunda kullanılmış. “Star” yazısı kalın, düz, tırnaklı ve mavi renkte büyük harflerle yazılmış.

 

Show Tv

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

Show Tv logosu, 12 adet parlak ve dikkat çekici renklerle dilimlere ayrılmış çiçek görünümlü bir dairenin tam ortasında büyük ve beyaz harfler ile “Show” yazısından oluşuyor.  Harfler tırnaksız, kalın, şekilde yazılmış ve O’nun ortasındaki boşluk turuncuya boyanmış. Sol orta dilimden başlayarak saat yönüne doğru bakıldığında turuncu renkle başlayan dilimlerde önce yeşile sonra maviye ve en sonunda da eflatuna dönecek şekilde açık ve koyu tonlarda renk geçişleri kullanılmış. 

 

Instagram

Betimleyen: Şennur PARS

Kare formunda ama köşeleri keskin olmayan, tam köşe kısımlarının yuvarlandığı mor, fuşya, turuncu ve sarı renklerin birbirine geçiş yaptığı bir zemin üzerinde, iç içe iki şekil bulunmakta.  En dışta renkli zemin olmak üzere, önce yuvarlatılmış köşeleri ile kalın, beyaz çizgi ile bir kare;  bu karenin içine, yine aynı beyaz renk ve kalınlıkta ortası boş bir yuvarlak çizilmiş. Kare ile yuvarlak arasında kalan bölümde, yuvarlağın sağ üst köşesinde minik, beyaz bir nokta var. 

Logonun altında yanlızca baş harfi büyük şekilde, siyah renkle ve el yazısı formunda “Instagram” yazısı bulunuyor.

Volkswagen

Betimleyen: Onur CANTİMUR

Rengi yukarıdan aşağıya açık griden beyaza dönen kalın bir konturu olan büyük, mavi bir daire… Ortasında, ondan biraz daha küçük ama yarım cm kadar yüksekliği olan beyaz bir halka var. İçinde, uzun uçları iç kenarlarıyla kaynaşmış, beyaz büyük puntoyla yazılmış  “V” ve” W” harfleri bulunuyor. “W” altta. Ortasındaki yüksek sivri kısım düzleştirilmiş. “V” nin ise yatık çizgilerinin uçlarının birleştiği alt kısmı düzleştirilmiş olup “W” nun ortasındaki düzleştirilmiş ucun üzerine oturtulmuş. Ancak bu kısımlar birbirleriyle kaynaşmış halde değil; arada bir parça boşluk var.   

Ferrari

Betimleyen: Onur CANTİMUR

Üst tarafında alt alta yatay konumlandırılmış yeşil, beyaz ve kırmızı renkte üç şerit bulunan, köşeleri oval, sarı zeminli dikey bir dikdörtgen… Ortasında vücudu ve yüzü sola dönük şekilde şaha kalkmış, gerilen kasları beyaz renkle gösterilmiş, siyah bir at figürü var. Dalgalı saçları ve kuyruğu havada... Altında siyah harflerle “Ferrari” yazıyor. Yanlızca baş harfi büyük. “F” nin dik çizgiden yana ilerleyen ilk çizgisi, diğer harflerin üzerinden “i” nin noktası görevini gören minik kareye kadar uzatılmış.

BMW (Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft)

BMW (Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft)

Betimleyen: Onur CANTİMUR

Kalın gri konturlu, ortaya doğru şişkinleşmiş siyah, geniş bir daire… Merkezinde, içi üçgen şekilde çaprazlamasına iki kesikle dört eşit alana bölünmüş, rengi siyahtan beyaza doğru açılan ince konturlu daha küçük bir daire yer almakta. Üçgenlerin ikisi mavi, ikisi beyaz renkte… Aynı renkte olanlar alt alta. Hepsinin tepesi, birbirlerine değmeyecek şekilde dairenin merkezine denk geliyor.

Alanlara ayrılan dairenin üstünde oval bir şekil oluşturacak şekilde, içi dolgulu büyük beyaz harflerle “BMW” yazıyor.

Audi

Betimleyen: Onur CANTİMUR

İç içe geçmiş şekilde yan yana duran, gümüş renkleriyle dolgun dört halka…

Altında büyük ve kalın puntolu kırmızı harflerle “Audı” yazıyor. “I”, “i” oluşturacak şekilde sondaki halkanın aşağısına denk getirilmiş. Baş harf dışında bütün harfler küçük. “d”nin yukarı uzayan kenarının çıkıntı yapan kısmı hafif sola eğik duruyor.

Fc Bayern München

Fc Bayern München logosu iç içe giderek küçülen çemberler ve bu çemberin arasında kalan bölgelerdeki yazılar ve simgelerden oluşmakta.

En dışta kalan, incecik, kontur gibi çember, mavi renkli. Hemen içinde beyaz renkli, aynı incelikte bir çemberle devam edilmiş. Her iki çemberin de farklı renkte bir konturu yok.

Üçüncü çember daha kalın, yaklaşık bir santim genişliğinde ve kırmızı renkte. Bu alanın saat 10 yönünden başlayıp saat 2 yönünde biten noktasında büyük beyaz harflerle "FC Bayern" yazıyor. Saat 8 yönünde başlayıp saat 4 yönünde biten "München" kelimesi de gene beyaz, büyük harflerle. München kelimesindeki ü harfinin üstteki iki noktası yerine harfin üst çizgileri arasına köşesi aşağıya bakan bir üçgen çizilmiş.

Dördüncü çember beyaz renkte ve ilk iki çember gibi ince.

En içte kalan büyük dairenin içi beyaz baklava desenleriyle döşenmiş. Baklava desenler saat 11 yönünden saat 5 yönüne doğru bir eğimle çizilmişler.

Çaykur Rize Spor Kulübü

Çaykur Rize Spor Kulübü’nün logosu mavi konturlu beyaz bir çember ve onun içinde daha küçük yeşil konturlu beyaz bir çember ve yazılarla simgelerden oluşuyor. 

Mavi konturlu, dış çemberin beyaz alanında saat 7 yönünden başlayarak büyük harflerle ve kırmızı puntoyla "Çaykur Rizespor Kulübü" yazıyor. Yazı, çemberler arasındaki alanın saat 5 yönünde bitiyor. Alanın saat 6 yönünde kalan kısmında rakamla, kırmızı puntoyla "1953" yazıyor. Yeşil konturlu daha küçük çemberin içinde yeşil bir çay fidesi var.

İki buçuk yaprak denen şekilde resmedilmiş yeşil filizde, aşağıdan yukarı doğru uzanan ince bir dalın sağ tarafında bir büyük yaprak, onun biraz üst hizasında sol tarafta biraz küçük bir yaprak ve dalın en üstünde dala dik uzanan, kıvrımlı en küçük yaprak yer alıyor.

Ankara Gençler Birliği Spor Kulübü

Amblem iç içe geçmişüç çemberden oluşuyor. Sırasıyla siyah konturlu beyaz bir çember, sarı konturlu kırmızı bir çember ve en içte gene sarı konturlu siyah bir çember, yazılar ve simgeler yer almakta.

En dıştaki siyah çemberin içinde, yukarı noktada başına ve sonuna yıldız koyulmuş "ANKARA" yazısı, sonra saat 10 noktasından başlayıp saat 2 noktasında biten "GENÇLERBİRLİĞİ SPOR KULÜBÜ" yazısı yer almakta.

Hem iç hem de dış hatları sarıyla konturlanmış kırmızı tonlarındaki ikinci çember aslında daha çok yan yatmış bir hilal şeklinde. Bombeli noktası saat 6 noktasına sırt vermişken açık olan uç, saat 12 noktasına bakmakta. Bombeli kısmın içinde sarıyla "1923" yazılı.

 Hilalin içinde siyah bir daire yer almakta. İçinde sarı kontürlerle bir futbol topu tasviri, bir yıldız ve çizgisel desenler var. Siyah alanda saat 12 yönünde sarı renkte beş köşeli bir yıldız bulunmakta.

Yıldızın etrafı siyah bir alanla çerçevelenmiş. Bu küçük alanın üst noktası yayvan gelip uçta sivrilen bir çatıyı andırırken alt kısmı kabuklu bir fındığın sivri alt ucu gibi.

Bu siyah alanın kontüründen sarı konturlu siyah çemberin sınırına doğru sarı renkli çizgiler çekilmiş. Çizgiler saat kadranının her noktasından küçük aralıklarla çıkıp yıldızı çevreleyen siyah çerçevenin etrafında son buluyor. Toplamda 40 çizgi var.

Aynı çembere gene sarı konturlarla, saat 6 yönündeki çizgileri kesen bir futbol topu   çizilmiş.
 

Doğuş Yayın Grubu

Betimleyen: Selin AKGÜL

 

Beyaz arka fon üzerinde, köşeleri hafif oval olan mavi bir dikdörtgen. İçinde- dikdörtgenin tüm içini kaplayacak biçimde- küçük harfle, beyaz, küçük bir ‘d’ harfi var.

Dikdörtgenin dışında da büyük harflerle, mavi tonda, her bir kelime birbirinin altına gelecek biçimde ‘DOĞUŞ YAYIN GRUBU’ yazılı.

Sanko Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL

 

Beyaz fon üzerinde yer alan lacivert tondaki elips şeklin içerisinde dış cephesi beyazla konturlanmış, içi kırmızı, göbeği şişkin ancak her iki ucu da sivrilerek gelen ‘S’ harfine benzer, kıvrımlı bir şekil var.

Bu şeklin alt kısmında büyük, lacivert harflerle ‘SANKO’ yazılı.

Kıraça Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL

 

Beyaz fonda, görselin sol kısmına dayanmış, turuncu renkli bir kare. İçinde sivri gelen köşesi sola, saat 9 yönüne gelecek şekilde bir dar açı yerleştirilmiş. Bir bacağı saat 1 yönüne, diğer bacağı saat 5 yönüne uzanan açı beyaz renkte. Böylece turuncunun içine sanki bir "K" harfi yerleşmiş gibi duruyor. Açının saat 3  yönüne gelen açık tarafı gene turuncu.

Karenin sağ tarafında büyük harflerle ‘KIRAÇA’ yazılı.

Kibar Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL

 

Beyaz fonda lacivert bir baklava dilimi şekli...  İçinde sivri köşesini saat 9 yönüne dayamış, beyaz bir dar açı... Açının kollarından biri saat 1 yönüne diğeri saat 5 yönüne bakıyor. Böylece lacivertin içinde beyazla sanki bir "K" harfi çizilmiş. Dar açının iki beyaz kolunun arasındaki boşluk gene lacivert renkte...

Baklava diliminin yanında büyük harflerle lacivert tonda ‘KİBAR’ kelimesi, gri tonda da ‘HOLDİNG’ kelimesi yazılı.

AS Çimento

Betimleyen: Selin AKGÜL

 

Beyaz fona yerleşmiş görselin sol kısmında, siyah bir ‘a’ harfi var ve ‘a’ harfinin içinden büyük harfle, kırmızı bir  ‘S’ harfi geçmiş.

Görselin sağ kısmında büyük harflerle, üst kısımları mavi tonda aşağı doğru siyahla gölgelenmiş ‘AS’ kelimesi yazılı.

Bunun hemen altında büyük siyah harflerle ‘ÇİMENTO’ yazılmış.

Zorlu Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL
 

Beyaz fon üzerindeki görselin sol kısmındaki gri yuvarlağın içinde büyük harfle beyaz bir ‘Z’  var.  Çevresi ince, beyaz bir konturla dönülmüş gri dairenin sağ ve solunda sanki Z harfini parantez içine almış gibi, birbirine bakan, kalın, kırmızı iki hilal var.

Görselin sağ kısmına büyük harflerle ve koyu gri tonda ‘ZORLU’ kelimesi yazılmış.

Koç Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL


Beyaz fon üzerinde, görselin sol kısmında, kalın çizgilerle ve kırmızı renkte, uçları içeri doğru kıvrımlı olacak bir biçimde boynuzları olan koç başı çizilmiş. Göz, ağız, burun gibi detayları yok.

Koç başının yanında kalın yazı tipiyle ve siyah renkte ‘K’ harfi büyük diğer harfleri küçük halde ‘Koç’ yazılı.

Eczacıbaşı Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL
 

Beyaz fon üzerinde, küçük e harfi…  Orta kısmı daha açık sarı olup diğer tarafları koyu sarı olan harfin iki kuyruğu da birbiriyle birleşir gibi kıvrılmış.

Ve yanında ‘E’ harfi büyük diğer harfleri küçük olacak bir biçimde kahverengi tonda ‘Eczacıbaşı’ adı yazıyor.

Galatasaray

Betimleyen: Ali MUTLU

Galatasaray Spor Kulübü logosu; büyüklük ve şekil olarak yumurtaya benzeyen, dik elips şeklinde beyaz bir zemin üzerinde, iç kısımda büyük “G” ve “S” harfleri ile rakamlarla yazılmış kulübün kuruluş tarihi olan “1905” sayısının olduğu kısımdan oluşuyor.

İç içe geçmiş “G” ve “S” harfleri elipsi ortalayacak şekilde ve elipsin %80 ini kaplıyor. “G” harfi yarım santim kadar bir kalınlıkta, kırmızı renkte, kimi yerleri kıvrımlı ve ucu düz çizgi halinde. “S” harfi de yaklaşık yarım santim, sarı renkte kimi yerleri kıvrımlı ve ucu düz çizgi halinde, alt daire kısmı “G” harfinin içerisine oturacak şekilde, üst daire kısmı ise alt kısmının yarısı boyutta ve “G” harfinin üst kısmında yer alıyor.

“1905” tarihi ise siyah renkte, “G” ve “S” harflerinin iç kısmında kalan beyaz bölgenin ortasında bulunmakta, “G” harfinin içe bakan ucu ile aynı hizada ve az yer kaplıyor.

 

SEBEDER (Sesli Betimleme Derneği)

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Sesli Betimleme Derneği logosunda göz ve ses dalgalarıyla sembolik  kulak şekilleri kullanılmış.

Biri alta diğeri üste konan iki yay, gözün ana hatlarını belirlerken yaylardan üstte olan, yani üst göz kapağı, alttakiyle birleşmesi gereken sağ köşeye kadar uzamamış daha erken kıvrılıp ortadaki göz yuvarlağıyla birleşmiş. Uzayıp devam etmesi ve alttakiyle birleşmesi gereken sağ köşe açıkta. O  boşluğa kulağı sembolize etmesi için ses dalgası işareti olan parantez yani üç tane eğik çizgi yerleştirilmiş. Şeklin ortasında oluşan boşluğa retina niyetine yerleştirilen  yuvarlak aynı zamanda ters salyangoz şekliyle kulak içini de simgelemekte. Logonun kurumsal rengi yer yer turkuaz, yer yer ise lacivert. Göz şeklinin altında turkuaz renkte italik, kıvrımlı harflerle “Sesli Betimleme Derneği” yazmakta.

Sayfa Görüntüleme : 437