HEYKELLER

THOMAS SCHÜTTE / MANN İM MATSCH

Betimleyen: Ece Eren

Üstüne paslı çiviler saplanmış bir adam figürünü temsil eden bu heykel, adeta demirden yapılıp sonradan paslanmış gibi duruyor. Heykelin tüm kısmı aynı renkte ve yapıda, paslı yeşil ve sarımtırak görüntüsü dışında boyalı veya renkli bir kısmı yok. Baş kısmından aşağı doğru bakarsak, bir adamın içi boş ve siyah gözlü, geriye doğru saçlı başını  ve bu başın üstünde her iki yanındaki paslı çiviler kafasına saplı şekilde duruyor. Adam üstünde diz üstüne kadar inen uzun bir trençkot veya ceket giyiyor ve kumaşın kırışıklarını görebiliyoruz. İki elinin baş parmakları ceketinin ceplerinde izlenimi vermekte. Ceketinin altından çıkan ve iki yana açık duran bacakları, heykelle aynı malzemeden yapılmış zeminde adeta eriyerek kayboluyor ve bu nedenle ayaklarını görmemiz mümkün değil. Heykelin kafasındaki üç çividen başka, vücudunda on, iki bacağında ise iki tane paslı çivi bulunuyor. Çivilerin biri omzunda, altısı kolunda, bir tanesi kalbinin üstünde, biri göbeğinde ve sonuncusu sol elinin üstünde saplı halde. Her iki bacağının diz üstünde ise diğer iki çivi var.

Devamı için Tıklayınız

JEFF KOONS- BALOON RABBİT

Betimleyen: Ece Eren

Hala hayatta olan bir sanatçı tarafından satılan en pahalı heykel olma özelliğini taşıyan Balon Tavşan, uzun bir sosis balondan yapılmış büyük bir tavşan figürü olarak tasarlanmış. Heykelin yapımında metal kullanıldığını biliyoruz ancak tavşanın bombeli, şişik ve parlak görüntüsü adeta gerçek bir balondan yapılmış hissini veriyor. Tavşan figürü koyu mor renginde, yere oturmuş pozisyonda her yeri gibi yine balondan olan kulakları uzun ve yukarı doğru dik. Başını temsil eden balon kısmı da hafif yukarı doğru bakıyor. Sekiz adet balon boğumundan oluşan figürün ağız kısmında balonun şişirilme yeri de yapılmış. Görseldeki haliyle heykel, beyaz duvarlı bir odada, yine beyaz ince bir platformun üstünde sergileniyor

Devamı için Tıklayınız

TOMMY HEYKELİ

Betimleyen: Ece Eren

Gri bir platformun üstünde bulunan Tommy heykeli, düşük kulaklı, kendisi beyaz, başı ve vücudunun arka kısmı kahverengi olan bir köpeği betimliyor. Köpek gri bir platformun üstünde yatar biçimde, kafası arkasındaki kafenin zıt yönüne dönük bir biçimde. Yattığı platformun üstünde, köpeğin önünde iki boşluklu bir mama kabı bulunmakta ve içi köpek maması ile dolu. Heykelin iki tarafında yeşil çalılıklar bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

SAMSUN AMAZON HEYKELİ

Betimleyen: Ömer Patan

Samsun amazon heykelinin sağ görünümünden, uzaktan ve boydan çekilmiş bir fotoğrafı var. Savaşçı ve kaplan heykeli, desenli bir duvar üzerinde çimenlik bir alanda yer almakta. Fotoğrafta elinde mızrak olan, uzun saçlı, erkek bir savaşçı heykeli yan profilden görünüyor. Heykelin görüntüsü çekim uzaktan olduğu için tam anlaşılmıyor. Savaşçının arkasında ise objektife dönük  altın rengi bir kaplan heykeli var. Kaplanın ağzı açık, ikisi üstte ikisi altta olmak üzere sivri dişleri belli oluyor. Savaşçı heykeli ve kaplan heykeli yan yana duruyor. Savaşçı solda, kaplan sağda yer alıyor.  Desenli duvar ise sağa doğru hafif rampalanıyor. Sol yarısı gri renk, sağ yarısı turuncu renk. Turuncu olan kısmın üzerinde 6 tane şekil var.  Soldan birinci şekil siyah renk yonc, ikinci şekilde ise düz bir çizgi üzerine alt alta çizilmiş u harfi,üçüncü  şekil anlaşılmıyor, dördüncü şekil turuncu renk güneş. Geriye kalan iki şekil de anlaşılmıyor.

Devamı için Tıklayınız

PERSEPHONE`UN KAÇIRILMASI

Betimleyen: Zeynep AYTA

 Bernini tarafından üretilmiş bu heykelde; tahıl ve hasat tanrıçası olarak bilinen Persefoni’nin, yeraltı tanrısı Pluto tarafından kaçırılma anı tasvir edilmiş. Heykele ilk bakışta bir kadını belinden kavrayarak kaldıran ve onu tutarak götürmeye çalışıyormuş gibi duran bir erkek ile kadın çiftini var. Pluto izleyiciye göre solda ve hafif arkada kalırken, Persefoni sağda, biraz daha önde ve Pluto’nun onu kucaklayıp taşımaya çalışıyor olmasından ötürü daha yüksekte. İkisinin de yüzü ve vücudu bize dönük olsa da aynı zamanda ön vücutları da birbirine dönük ve yakın, boyunlarından yukarısı ve yüzleri ise kısmen zıt yönlere doğru çevrilmiş. İkisinin de üzerinde herhangi bir giysi yok. Sadece Persefoni’nin sağ omzundan aşağıya doğru Pluto’nun bacak arasından geçerek orayı kapatan bir örtü düşüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Zeus Heykeli

Betimleyen: Özgün DAYAR

Büyük bir tapınağın içine yerleştirilmiş, tahtında oturur halde sol eliyle asasını tutan Zeus heykelinin resmedildiği görsel. Tapınağın neredeyse tamamını kaplayan ve yüksek tavana çok yakın derecede büyük olan heykelin ayak uçlarında birer insan büyüklüğünde iki tane tütsülük yer alıyor. Tütsülüklerden dumanlar yükseliyor. Birkaç insan, uzun bol tuniklerin üzerine bir omuzdan çaprazlama diğer koltuk altına geçirilen şallar şeklinde, antik çağa has kıyafetlerle dağınık halde

Devamı için Tıklayınız

Knidos Afroditi

Sanatçı: Praksiteles

Yıl: M.Ö. 4. Yüzyıl (Tahmini)

Malzeme: Mermer

Sergilendiği Yer: Datça Yarımadası – Knidos

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Beyaz mermerden yapılma Afrodit heykeli, sadece tepesi görünen silindir şeklindeki bir mermer sütunun üzerinde duruyor. Vücudunu hafif öne eğerek soluna doğru bakan çıplak Afrodit, sol eliyle kıyafetini tutarken sağ eliyle ise cinsel organını kapatıyor.

Gerçek boyutlara uygun olarak yapılmış bu heykelde Afrodit’in ortadan ayrılmış kıvırcık saçları, kulak memelerini açıkta bırakarak arkada toplanmış. Orta büyüklükteki gözleri ve düzgün burnunun altındaki dolgun dudakları ifadesiz bir şekilde 

Devamı için Tıklayınız

Pieta

Betimleyen: Özgün DAYAR

Yuvarlak bir kaide üstüne oturtulmuş Pieta heykelinin fotoğrafında, arka planda koyu gri granit bordürlü, açık kahverengi, damarlı mermer bir duvar var. Sağ üst taraftan heykele aydınlatma ışığı vuruyor. Heykel, otuzlu yaşlarında bir kadının kucağında ölü veya baygın halde yatan zayıf, genç bir adamla bir yükseltinin üzerinde oturduğu bir sahneyi tasvir ediyor. Kadın, Meryem Ana’yı, genç adam ise İsa Mesih’i temsil ediyor. Meryem, kumaşı ayaklarına doğru dökülen, yakası kapalı, uzun bir elbise giyiyor. Başına örttüğü örtü, tepede kıvrılarak ve yüzünü açıkta bırakarak iki yandan arkaya iniyor. Sol omzundan belinin sağına doğru çapraz bir şerit uzanıyor ve kıyafetin kumaşı bu şerit çevresinde buruşup birikiyor. Yüzü durgun, gözleri kapalı ve başını hafifçe öne eğmiş. Sağ eliyle İsa’yı kol altından kavramış, sol dirseği bir yere dayanmış gibi kırık, avuç içi yukarıya bakıyor ve eli hafifçe açık. Çarmıhtan indirilen ölü İsa, beline küçük bir parça kumaş bağlanmış, zayıflıktan kaburgaları belirginleşmiş, omzu, Meryem’in kavrayıp kaldırdığı yerden yükselirken başı geriye düşmüş, gırtlak kemikleri belirgin halde Meryem’in kucağında yatıyor. Çivi izi bulunan sağ eli aşağı düşmüş, Meryem’in eteğine sarkmış. Dizleri kırık şekilde ayakları Meryem’in dizinden aşağı serbestçe sarkıyor.

Devamı için Tıklayınız

Sinekler

Sanatçı:İbrahim Koç

Materyal: Metal

Teknik: Metal Malzeme Ölçü: 60x50 cm (4 adet) 

Konum: ÖzÜ-X

Betimleyen: Egecan AKTAN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

 

Devamı için Tıklayınız

Atatürk Büstü

Betimleyen: Hümeyra KARA (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

Büyük karelerden oluşan dikey dikdörtgen mermer zemin üzerine siyah metal uzun dikeylerle oluşturulmuş soluna dönük Atatürk portre silüetinin heykel çalışması.

Heykel kendisinden biraz daha büyük bir mermer üzerinde duruyor. Mermerin üzerinde siyah renkli “Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz.” ardından Büyük harflerle “M. KEMAL ATATÜRK” yazıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Venus De Milo

Eser Sahibi: Antakyalı Alexandros (kesin değil)

Kategori: Heykel

Malzeme: Mermer

Yapıldığı Tarih: MÖ 130/ MÖ 100

Boyut: 203 cm

Keşfedildiği Tarih/ Yer: 1820/ Yunanistan- Milos Adası

Sergilendiği yer: Louvre Müzesi/ Paris

Betimleyen: Tuba KAYA

 

Devamı için Tıklayınız

Özgürlük Anıtı

Eser Sahibi: Frédéric Auguste Bartholdi

Kategori: Heykel

Malzeme: Bakır

Yapıldığı Tarih/ Yer: 1884-1886/ Fransa

Boyut: 46 m/ Kaidesi ile 93 m

Sergilendiği yer: New York / ABD

Betimleyen: Tuba KAYA

Devamı için Tıklayınız

Hey You

 

Sanatçı: İlke Yılmaz

Kategori: Heykel

Materyal: Alçı, Kağıt

Teknik: Karışık Teknik

Ölçü: 100x170x40 cm

Konum: Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi (AB3) / -1.Kat

Betimleyen: Özge AK (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

Devamı için Tıklayınız

Avatar 1 - Avatar 2

Sanatçı: Harun Atalayman

Kategori: Heykel

Materyal: Ahşap

Teknik: Boya

Ölçü: 190x150 Cm

Konum: Özü-X

Betimleyen: Azra AÇIL / Özyeğin Üniversitesi Öğrencisi

 

Devamı için Tıklayınız

İp Atlayan Kız

Sanatçı: Ozan Oganer

Kategori: Heykel

Materyal: Metal

Teknik: Boya

Ölçü: 298x162 cm

Konum:  Özyeğin Üniversitesi Açık Alan - Quad Alanı

Betimleyen: Dilara CİVELEK / Özyeğin Üniversitesi öğrencisi

 

Devamı için Tıklayınız

Nehir Tanrısı Okeanus Heykeli

Kullanılan Malzeme: Mermer

Yıl: M.S. 2. yüzyıl

Sergilendiği yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi

Betimleyen: Beyza KURAL

 

Devamı için Tıklayınız

Nefertiti Büstü

Eser Sahibi: Thutmose

Tarih/Yer: M.Ö. 1345/ Mısır

Keşfedildiği tarih: 1912

Sergilendiği yer: Neues Müzesi, Berlin, Almanya

Betimleyen: Beyza Kural

 

Devamı için Tıklayınız

Marsyas Heykeli

Sergilendiği yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi

Malzeme: Mermer

Tarih: M.Ö. 3. Yüzyıl eserinin kopyası

Betimleyen: Beyza Kural

 

Devamı için Tıklayınız

Artemis

Malzeme: Mermer

Sergilendiği yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi

Tarih: M.Ö. 2. Yüzyıl

Betimleyen: Beyza KURAL

 

Devamı için Tıklayınız

Apollo and Daphne / Apollo ve Daphne

Heykeltraş: Gian Lorenzo Bernini

Malzeme: Mermer

Tarih: 1622–1625

Boyut: 243 cm

Sergilendiği yer: Galleria Borghese, Borghese Galerisi, Roma, İtalya

Betimleyen: Beyza KURAL

 

Devamı için Tıklayınız

Hititlerin Baş Tanrısı Teşup Heykelciği

Kullanılan Malzeme: Bronz

Yıl: M.Ö. 15. yy.  

Sergilendiği Yer: Amasya Müzesi, Doğantepe Beldesi, Amasya

Betimleyen: Selin AKGÜL

 

Devamı için Tıklayınız

Athena Heykelciği

Kullanılan Malzeme: Mermer

Yıl: MÖ 5.yüzyılın sonuna ait kopya, Roma Devri

Sergilendiği Yer: İstanbul Arkeoloji Müzesi

Betimleyen: Selcan YÜKSEL

 

Devamı için Tıklayınız

Düşünen Adam

Heykeltıraş: Auguste Rodin

Kullanılan Malzeme: Bronz ve mermer karışımı

Yıl: 1906

Sergilendiği yer: Paris Rodin Müzesi

Betimleyen: Emine KOLİVAR

 

Devamı için Tıklayınız

Unique Forms of Continuity in Space-Uzayda Özgün Süreklilik Formları

Kullanılan Malzeme: Bronz

Yıl: 1913 / 1931 (Dökümü)

Heykeltıraş: Umberto Boccioni

Sergilendiği  Yer: Modern Sanat Müzesi (MoMA), New York/Amerika Birleşik Devletleri

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

Discobolus-Disk Atan Adam-Atlet Heykeli

*Orijinali günümüze kadar gelememiştir. Betimleme dışında verilen bilgiler orijinaline aittir.

Kullanılan Malzeme: Bronz

Yıl: MÖ 5. yüzyıl

Heykeltıraş: Myron

Sergilendiği Yer: British Museum (Mermerden yontulmuş bir replikası sergilenmektedir.), Londra/İngiltere; Museo Terme di Diocleziano (Millî Müze) (Mermerden yontulmuş bir replikası sergilenmektedir.), Roma/İtalya

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

La Muse Endormie-Uyuyan Esin Perisi

Kullanılan Malzeme: Bronz

Yıl: 1909-1910

Heykeltıraş: Constantin Brancusi

Sergilendiği Yer: Metropolitan Sanat Müzesi, New York/Amerika Birleşik Devletleri

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

Maria Magdelana-Magdalalı Meryem

Kullanılan Malzeme: Ahşap (Beyaz kavak)

Yıl: 1453-1455

Heykeltıraş: Donatello

Sergilendiği Yer: Museo dell`Opera del Duomo, Florence/İtalya

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

Kleopatra VII Thea Philopator

Kullanılan Malzeme: Granit

Yıl: MÖ 50-30

Sergilendiği Yer: Royal Ontario Müzesi, Toronto/Kanada

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

Galata Morente/Ölen Galyalı

Kullanılan Malzeme: Mermer

Yıl: Roma Dönemi

Heykeltıraş: Pergamon sarayının heykeltıraşı Epigonus olduğu düşünülüyor.

Sergilendiği Yer: Capitol Müzesi, Roma/İtalya

Betimleyen: Damla YILMAZ

 

Devamı için Tıklayınız

Gotama Buda

Kullanılan Malzeme: Granit

Yapılış Yılı: 1982

Açılış Yılı: 1989

Sergilendiği Yer: Mahabodhi Tapınağı, Bodhgaya, Bihar/Hindistan

Betimleyen: Damla YILMAZ

 

Devamı için Tıklayınız

Laocoön ve Oğulları

Çıkarıldığı Tarih:16. yüzyıl

Eser sahibi: Agesander, Athenodoros, Polydorus (tahmin ediliyor.)

Kullanılan Malzeme: Beyaz Mermer

Sergilendiği Yer: Vatikan Müzeleri

Betimleyen: Rümeysa ERDOĞAN

Devamı için Tıklayınız

Roma’nın Sembolü Lupa Capitolina/Capitoline Wolf/Dişi Kurt

Eser Sahibi: Etrüsklü bir heykeltıraş olduğu düşünülüyor.

Yıl: Tahmini, Milattan önce 5. Yüzyıl

Kullanılan malezeme: Bronz

Serginlendiği yer: Capitol Müzesi’nin Palazzo dei Conservatori Salonunda

Rengi: Koyu Bronz

Betimleyen: Zehra IŞIKLI

Devamı için Tıklayınız

Publius Aelius Trainaus Hadrianus-İmparator Hadrian

İmparator’un hüküm sürdüğü tarih: M.S 117-138

Kullanılan Malzeme: Mermer

Sergilendiği Yer: Çanakkale Arkeoloji Müzesi/Çanakkale

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

Amazon

Kullanılan Malzeme: Mermer

Yıl: MÖ 5. yüzyıl

Sergilendiği Yer: Terme Ulusoy Tesisleri, Terme/Samsun

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız

Poseidon

Kullanılan Malzeme: Tunç

Yıl: MÖ 460

Sergilendiği Yer: Ulusal Arkeoloji Müzesi/Atina

Betimleyen: Damla YILMAZ

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 3689