TARİHİ, TURİSTİK YERLER VE MİMARİ YAPILAR

KREUZBERG MAHALLESİ/BERLİN

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Almanya’nın, Berlin şehrinde bulunan ve Türk mahallesi olarak da bilinen Kreuzberg mahallesinin bir sokağı yer alıyor. Fotoğraf sokağın başında çekilmiş, sol tarafta sırayla renkli binalar dizili şekilde, sağ tarafta ise dikeylemesine park etmiş araçlar bulunuyor. Fotoğrafın sol tarafında kadraja giren ilk bina oldukça eski bir yapı olup yer yer boyaları dökülmüş vaziyette. Binanın alt kısımları turuncu tonlarındayken, üst kısmı mavi ve çatısına doğru ise belli motifler çizilmiş. Binanın alt katında kırmızı tente ve kırmızı masa sandalyeli bir dükkan var. Dükkanın önünde gri bir minibüs ve kırmızı bir araç durmuş. Yandaki bina ise açık sarı renkli ve hardal rengi balkonları var. Kadrajın sonundaki diğer iki bina ise kahverengi tonlarında olup tam net anlaşılmamaktalar. Sokağın genel olarak oldukça renkli bir havası var.

Devamı için Tıklayınız

KATLEDİLEN AVRUPALI YAHUDİLER ANITI / BERLİN

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı veya Holokost Anıtı olarak bilinen Almanya’nın başkenti Berlin’de Holokost’da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış bir anıt mezarı var. Büyük bir alanda farklı boylarda, dikdörtgen, beton sütunlar bulunuyor. Sütunların boyları önden arkaya doğru gittikçe uzamakta. Beton sütunlar oldukça nizami bir şekilde dizilmiş. Hepsinin arasında eşit boşluklar bulunmakta. Fotoğraftaki bazı sütunların üstleri hafifçe yosun tutmuş. Sütunların bittiği yerde ağaçlar bulunuyor ve arkadan hafifçe cadde çıkmış.

Devamı için Tıklayınız

BELLAPAİS MANASTIRI

Betimleyen: Cansel Angın

Bella Pais manastırı Roma döneminde inşa edilmiş şu anda da KKTC’de yer alan bir yapı. Görselde yeşil ağaçların içerisinde taştan inşa edilmiş bu yapı yer alıyor. Dikdörtgen biçimdeki yapının giriş kısmında kemer şeklinde geniş ve uzun, kapısı olmayan bir giriş bölmesi var. Üst kısımda tekrar çatı katına benzeyen bir bölmenin girişinde ufak kemerli bir giriş mevcut. Bu ufak bölmenin üzerinde yine taştan yapılmış dört uzun pencereli bir duvar var bu pencerelerin camları yok sadece taşsız boş bölmeler olarak gözüküyor. Binanın önünde yeşil çimler ve yol şeklinde ikiye ayrılan patikalar var bu patikaların üzerinde turistler dolaşıyor. Binanın yan tarafında muhtemelen yine Roma döneminden kalma sütun parçaları mevcut. Ayrıca patikaların içerisinde de iki tane karşılıklı saksı var hava çok güneşli ve turistlerin kıyafetinden yaz mevsimi olduğu anlaşılıyor.

Devamı için Tıklayınız

İSVİÇRE- GROSSMÜNSTER

Betimleyen: Enise Akçin

Fotoğrafta İsviçre’nin Zürih şehrinde yer alan Grossmünster Klisesi yer alıyor.Bir nehrin karşısından Grossmünster kilisesi’nin fotoğrafı çekilmiş. Kilise, iki büyük kulenin arasında dikdörtgen şeklinde bir yapıdan oluşuyor. Katları normal bir binanın neredeyse iki katı olmakla beraber dikdörtgen yapı 3 kattan oluşuyor. Kuleler ise neredeyse bu yapının da iki katı büyüklüğündeler. Kilisenin sağında ve solunda 3-4 katlı normal binalar mevcut. Nehre bakan tarafında ise büyük yeşil bir ağaç var. Ağacın önünde de kemerli bir yapı var fakat fotoğraf net olmadığı için anlaşılmıyor. Onun da önünde insanların, dükkan tentelerinin olduğu bir sokak var. Bundan hemen sonra ise artık nehir yer alıyor Arka planda hava oldukça bulutlu ve klisenin çatısından- ya da arkasından yükselen kırmızı sivri bir yapı var.

Devamı için Tıklayınız

Rodos Kalesi

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta Rodos kalesinin dış cepheden görünüşü yer alıyor. Kalın taş bloklarla yapılmış muntazam bir yapıt. Etrafta kıyaslama yapılacak bir insan ve cisim görülmese de sağ arka tarafta yan yana bulunan üç dört ağaç kadraja girmekte ve duvarların yüksekliğini vurgulamaktalar ki duvarlar ağaçların bir buçuk iki katına yakın yükseklikteler. Fotoğraf iki duvarın kesişiminde, sağında ve solunda iki silindir şeklinde kolon bulunan büyük bir kapının olduğu cepheden çekilmiş. Kolonların çapı iki kulaç, yüksekliği altı buçuk kulaç kadar var.

 

Devamı için Tıklayınız

İskenderiye Kalesi

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta İskenderiye Kalesi yer alıyor. Tarihte yapılmış en büyük ve en yüksek fenerdir bu yüzden dünyanın yedi harikasından biri olmaya hak kazanmıştır. Yaşanan doğal afetler nedeniyle korunamamış ve yavaş yavaş yıkılarak sular altında kalmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olduğu için bir örneği yapılarak, insanların bilgilenmesi amaçlanmıştır. Fotoğrafta İskenderiye Feneri yüzeyi düz küçük bir ada üzerinde durmakta. Ufuk çizgisi fenerin yarı yüksekliğinde uzanmakta ve fotoğrafı ikiye bölmekte. Deniz hafif dalgalı ve ufka kadar açıkça bu dalgalı hal izlenmekte. Gökyüzü ufuk çizgisinde koyu gri ince bir çizgi halinde, üçte birlik bir mesafeye kadar grilik açılmakta üçte ikilik alanda ise gökyüzü dağınık ince beyaz bulutlarla mavi renge kavuşmuş halde.

   

Devamı için Tıklayınız

Vialand

Betimleyen: Şuayip Üzülmez

Dikdörtgen fotoğrafta Vialand’dan bir kare var. Fotoğrafın ön planında Vialand’ın maskotu Kaptan Gaga’nın bir heykeli, arka planında ise peri masala temasında bir kale var. Kaptan Gaga’nın heykeli tamamen altın renginde ufak dairesel bir bahçenin merkezinde konumlandırılmış. Yeşilliklerin bulunduğu toprak bahçe kısa demir parmaklıklarla ve parmaklığın dışında zemin sarı, mavi ve pembe renk geçişlerinin olduğu halkayla çevrili . 

Devamı için Tıklayınız

Zafer Takı- Fransa-Paris

Betimleyen: Özgün Dayar

Fotoğrafta Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Zafer Takı isimli anıtın ön yüzü yer alıyor. Anıt, vatanına zaferle dönen ordu birliklerinin kutlamalarla karşılanırken altından geçmeleri için geniş bir meydanın ortasına inşa edilmiş. Kenarlarında sur duvarları olmayan devasa bir kale kapısı formundaki tak, iki kolonun kemerle bağlandığı bir geçit biçiminde. Anıtın kolonlarının üzerlerinde kalabalık insan figürlerinin yer aldığı heykel grupları bulunur. 

Devamı için Tıklayınız

Antalya- Kaleköy

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta deniz yönünden çekilmiş bir kıyı manzarası var. Deniz görüntüsü fotoğrafın alt kısmında; açık turkuaz renkte dipteki yosunların yansıması ile oluşan, yer yer küçük koyu alanlar bulunmakta. Deniz yüzeyi rüzgârın etkisiyle oluşmuş küçük küçük   dalgalarla kaplı. 

Devamı için Tıklayınız

Atatürk Arboretumu

Betimleyen: Şuayip Üzülmez

Uzun dikdörtgen fotoğrafta, Atatürk Arboretumu’ndan bir kare var. Fotoğrafın merkezinde göl üzerindeki bir iskele ve iskelenin karaya bakan bölümünde bir kulübe var. Arka planda ise çeşitli ağaçların ve bitkilerin rengarenk dalları ve yaprakları bulunuyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Louvre Müzesi / Fransa-Paris

Havanın yeni kararmaya başladığı akşam saatlerinde çekilmiş olan fotoğrafta laciverte çalan koyu mavi tonundaki gökyüzü önünde Louvre Müzesi binasının bir bölümü yer alıyor. Tarihi binanın önünde metal iskeletli cam piramitler ve genişçe bir süs havuzu var. 18. Yüzyılda inşa edilmiş müze binasının onlarca penceresi üç sıra halinde sıralanmış. İçeriden dışarıya ışıklar yanıyor. En alt sıradaki pencereler oldukça büyük, bir üst sıradakiler biraz daha küçük, en üst sıra ise en küçük boy olacak şekilde tasarlanmış. Binanın fotoğrafta yer alan bölümü yatay dikdörtgen şekilde. Yapının sağ ve sol başlarında kale burçlarını andıran küp yapılı bölümler yer alıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Pasaport İskelesi / İzmir

Görselde açık havada İzmir\Pasaport İskelesine ait dıştan görüntü verilmiş. Kahverengi çatılı, pencerelerin iri ve geniş olduğu bir bina önünde kırmızı tonda motorlu deniz botu durmuş. Demir kolonların çok olduğu uzunca bir iskele önünde de iki tane beyaz tonlarında biri diğerinden daha küçük feribotlar durmuş. İskelenin üstü kapalı, etrafı açık. Orta kısmında kapalı bir alan var. İskelenin sonuna doğru kahverengi çatılı sarı tondaki binanın mimarisindeki kubbe yapısı dikkat çekmekte. 

Devamı için Tıklayınız

İglo

Betimleyen: Sinem Ekinci

Fotoğrafın tam ortasında bembeyaz karın üstünde kubbe, yarım ay, biçiminde beyaz kalın buzdan duvarları olan bir sığınma yeri olan iglo var. Dikdörtgen şeklinde büyük, beyaz, pürüzsüz sütunlar sanki ev için tuğla dizermiş gibi dizilmiş ve yarım küre biçiminde birleştirilmiş. Yarım kürenin bir yüzeyini daha çıkıntılı yaparak giriş kapısı sağlanmış. 

Devamı için Tıklayınız

Balat Demir Kilise

Betimleyen: Ecem Pınar

Yatay dikdörtgen biçimindeki renkli uzak açıdan çekilen fotoğrafta, denizle arasında sahil boyu uzanan uzun bir yol bulunan Balat Demir Kilise yer alıyor. Mimarı yapısı eskilere dayanan ve yandan gözüken kilise beyaz-krem tonlarında, çatısı eğimli beyaz renkte.

Devamı için Tıklayınız

Mısır Piramitleri

Betimleyen: Özgün Dayar

Fotoğrafta üzerlerine güneş ışığı vuran parçalı beyaz bulutlu gökyüzü önünde solda Büyük Gize Sfenksi ve sağda uzakta bir Antik Mısır piramidi var. Dünyanın bilinen en büyük taş heykeli olan Büyük Gize Sfenksi, 73 metre uzunluk, 6 metre genişlik ve 20 metre yükseklik ölçülerindedir. Yatan bir aslan formundaki heykelin kafası bir firavun başıdır. Sağ çaprazından fotoğraflanmış bej rengi heykelin yüzeyi oldukça yıpranmış, fakat ana hatları hala belirgin. 

Devamı için Tıklayınız

Topkapı Sarayı

Betimleyen: Özgün Dayar

Fotoğrafta İstanbul tepeleri ve Marmara Denizi’nden oluşan fonun önünde, dört bir yandan ağaçlarla sarmalanmış olan Topkapı Sarayı yer alıyor. Arka plandaki tepelerin eteklerinde öbekler halinde küçük yapı siluetleri ve denizde yüzen birkaç tekne var. Ağaçların yarattığı sık yeşillik arasından krem rengi ağırlıktaki sarayın kubbeleri, ince minareleri ve kiremit rengindeki kuleleri yükseliyor. Saray, birçok ek yapının bir arada yer aldığı geniş bir bahçeye sahip. Fotoğrafta bahçenin sağ tarafında yüksekçe bir kule yer alıyor. Dört köşeli, açık gri- krem rengi tonlarındaki kulenin üst bölümünde sütunlu bir katı ve onun üstünde gri renkte konik bir çatısı var.

 

Devamı için Tıklayınız

Kolezyum (Colosseum)

Betimleyen: Deniz Balancar

Görselde, Roma tarihinin en ihtişamlı yapıtlarından Kolezyum (Colosseum) amfitiyatronun bir bölümü yer alıyor. Elips biçimdeki amfitiyatro Kolezyum, ön cepheden yakın plandan fotoğraflanmış. 188 metre uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde yapının yüksekliği 49 metre. Üç katlı bir tasarım olarak planlanan yapının her katında 80 tane olmak üzere toplam 240 kemer kullanılmış. İki silindir sütun arasında yan yana sıralı kemerlerden oluşuyor. Üçüncü katta kemerle çevrili duvarın üçte ikisi yok. En üstteki kemersiz olan duvar da üçüncü kattaki duvarın sağ taraftaki ilk kemerinin ortasından başlıyor.  En alttaki kemerlerin etrafı demir parmaklıklarla çevrili.  Kemerlerin iç tarafından sarı ışık yansıyor.  Gökyüzü koyu mavi renkte. Sol alt köşede, uzakta ağaçlar bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Yel Değirmeni

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Fotoğrafta bir yel değirmeni var. Fotoğrafın sağ yarısına yerleşmiş koni biçiminde, dört katlı bir bina yüksekliğinde büyük bir yapı.  Ortada, giriş kısmında sağlı sollu iki yana açık, iki kanatlı tahta bir kapı var. Kapının hizasında üst üste üç pencere var aşağıdan yukarıya doğru boyutları küçülmekte. Çatı kısmı, binanın üstünü konik geniş bir şapka gibi örtüyor. Çatının üstünde, pencereler ve kapı ile hizalanmış yerde dört kollu büyük bir pervane bulunuyor. Her bir kol tüm binanın üçte ikisi uzunluğunda. Fotoğrafın sol tarafında en uzunu binanın yarısı kadar bile olmayan ağaçlar bulunmakta. Ağaçların önünde küçük bir çatı ile korunmuş bir su kuyusu ve sarı turuncu çiçekler var. Yerler açık yeşil çimenlerle kaplı.

Devamı için Tıklayınız

Aziz Petrus Bazilikası

Betimleyen: Merve AĞBABA (ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ, PDR 3. Sınıf Öğrencisi)

Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin ruhani merkezi Vatikan‘ın en göze çarpan yapısı olan Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Bazilikası)’nın yer aldığı fotoğraf sol çaprazdan çekilmiş. Resimde Bazilika ile birlikte çevresinde Vatikan şehir yapısı da görünüyor. Michalangelo’nun tasarladığı Bazilika, Hristiyan aleminin en büyük kilisesi. 23 bin metrekarelik arazi üzerinde konumlanmış, 60 bin kişilik kapasitesi ve 222 metrelik yüksekliği ile Roma’nın birçok noktasından görülebiliyor.

Fotoğrafın en üst kısmında düzenli olarak sıralanmış çok katlı kent evleri görünüyor. Bazilikanın çevresindeki evler ise 

 

Devamı için Tıklayınız

Tac Mahal

Betimleyen: Özgün DAYAR

Hafif bulutlu, yükseklerde mavi, zemine yaklaştıkça pembeye dönen gökyüzü altında, işlemeli duvarları, kuleleri, kubbeleri ve geniş bahçesiyle devasa bir yapı olan Tac Mahal resmi. Büyük bir park içine inşa edilmiş Tac Mahal’in ana giriş kapısı, perspektifi tam anlamıyla yansıtacak biçimde odak noktasına yerleştirilmiş. Yapının pencereleri, kubbeleri, yüksek duvarlı 

Devamı için Tıklayınız

Galata Kulesi

Betimleyen: Ezgi ARAR

Yatay dikdörtgen fotoğrafta Galata Kulesi’nin yukarıdan çekilmiş bir hali bulunuyor. Arka planda İstanbul Boğazı, haliç ve boğazın diğer yakasındaki binaların silueti var. Boğazda değişik büyüklüklerde gemiler var. Galata Kulesi, çevresinde bulunan binaların arasında en uzunu. Fotoğrafın sağ tarafında bulunan kulenin şekli, sivri ucu yukarı bakan bir kurşun 

Devamı için Tıklayınız

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Akşam vaktinin hafif koyu maviliğinin ve gökyüzündeki koyu gri bulutların hâkim olduğu fotoğrafta, asma köprünün ters v şeklinde iki adet ayağı yer alıyor. Köprünün soldaki ayağı, fotoğrafın çekildiği açıdan kaynaklı daha büyük görünmekte. Deniz kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda yer alırken karanlıkta kalan ağaçlar ve kara kısmı da görselin sol alt kısmında 

Devamı için Tıklayınız

Kız Kulesi

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Yatay dikdörtgen fotoğrafın ortasında Kız Kulesi yer alıyor. Öğle vakti, koyu gri bulutlar gökyüzünü kaplamış, kız kulesinin arkasında daha açık yavruağzı bulut kümeleri var. Bulutların hemen altında şehir biraz bulanık görünüyor. Mavi suların ortasında yer alan kız kulesinde beyazın ve kahverenginin tonları hâkim. Gerçekte 18 metre yüksekliğindeki 5 katlı yapının 

Devamı için Tıklayınız

Galata Köprüsü

Betimleyen: Canan ALİOĞLU

Görselde ön planda mavi bir deniz var. Sağ köşede ahşap bir yolcu teknesi gözüküyor. Deniz Haliç, köprü ise Karaköy ile Eminönü semtini birbirine bağlayan Galata Köprüsü. Görüntü akşam vakti güneş batarken alınmış olduğundan gökyüzü mavi fon üzerindeki sarı ve turuncu renkli bulutlarla kaplı. Köprü bu işlevde inşa edilmiş aynı yerdeki 5.köprü ve baskül 

Devamı için Tıklayınız

Selimiye Camii Dış Cephe

Betimleyen: Fatma DALAY

Görselin merkezinde dört köşesinde yer alan  her biri üç şerefeli uzun minarelerin  tam ortasında yarım küreye benzeyen büyük kubbesiyle Selimi Camii duruyor.  Gerisinde beyaz bulut kümeleriyle masmavi gökyüzü camiyi çepeçevre sarmalamış.

Caminin  gri kesme taşlarla örülmüş kubbesinin ortasında   “alem” adı verilen bir hilal yükseliyor. Hilal,  altın sarısı metal bir kaidenin en tepesinde.  Boyu, ön cepheden kubbenin yarısı kadarmış gibi duruyor.  Kaidenin geniş tabanı koni şeklinde. Koninin sivri ucundan yükselen ince uzun bir metal çubuğun içinde üst üste iki küçük küre var. Hilal, bu kürelerin üstüne yerleştirilmiş.  İki küre ve hilalin büyüklükleri birbirine eşit.  Hilal ve üzerinde yükseldiği kaidenin altın sarısı rengi 

Devamı için Tıklayınız

La Tour Eiffel/Eyfel Kulesi

Betimleyen: Gülay METİN

Gündüz vakti çekilmiş bir fotoğraf. Masmavi gökyüzü altındaki Eyfel Kulesi karede biraz ileride, ortada konumlanıyor. Yatay, dik ve çapraz kısalı uzunlu demir parçalardan oluşan 300m yüksekliğindeki kule, 3 katlı ve kahve-pembe renklerinin karışımı olan parlak bronz renkte… Alt ve orta kat yaklaşık aynı, üst kat onların yaklaşık iki katı uzunluğunda. Üçgeni andıran bir yapı gibi görünse de, kenarları düz bir hat çekmek yerine hafif içe doğru büküldüğünden tabandan yukarıya doğru daralmış. Tepesindeki televizyon vericileri 27m’lik tek bir verici gibi ve gökyüzüne değiyormuş gibi duruyor. Kule Ayakları, iki yana açılmış halde iki kenarı ağaçlarla çevrili yemyeşil bir alana basmakta… Bacaklarının arası yarım daire şeklinde. İlk katın bacaklarının arasında da açıklık var; kenarlarından ayaklara doğru hafif genişlemiş dik bir dikdörtgeni andırıyor.

Yer: Paris

Mimar: Stephen Sauvestre

Yapım yılı: 1887 – 1889

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 3713