LOGOLAR

Toplumsal Duyarlılık Projeleri

Betimleyen: Elif Gülce ÇETİN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

Toplumsal Duyarlılık Projeleri Logosu hem bir sembolu hem de bir yazıyı kapsıyor. Logo,  birleşim kümeleri gibi birbiri içine geçmiş yan yana üç daire üzerindeki ``duyarlı özü`` yazısı ve hemen altlarındaki ``toplumsal duyarlılık projeleri`` yazısından oluşuyor. Üç dairenin hepsi yan yana ve aynı hizada. Bu dairelerin hepsi geçirgen özellikte ve farklı renkte. Renk sıralaması soldan sağa doğru olacak şekilde yeşil, mor ve açık mavi. 

Devamı için Tıklayınız

OzU Shewolves

Betimleyen: Egecan AKTAN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

Beyaz zemin üzerine bordo ve kırmızı olacak şekilde iki renk kullanılarak dış hatları çizilmiş bir kurt kafasının  profilden resmi var. Logoda kurdun kafası sağa dönük durumda. Bütün resim tek bir parça gibi ve renklerin devam etmediği tek çizim kurdun gözü. Kurdun yüzü boyanmamış yani zemin (beyaz renk) kurdun ten rengi olarak kullanılmış.

Kurdun boyun kısmının sağ tarafı ile çenesi arası zeminle aynı renkte. Sol tarafı ise aşağıdan başlayarak üç çıkıntı ile kafasının tepe bölgesine kadar kurdun sırt kılları olacak şekilde çizilmiş. 

Devamı için Tıklayınız

OzU Ultimate

Teknik: Bilgisayar uygulaması üzerinden çizim

Betimleyen: Duha Yiğit KAHRAMAN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

Kırmızı çerçeveli logo içinde yüzü logoya bakana dönük, ağzı açık dişleri belirgin bir ayı çizimi ve üzerinde OzU GRIZZLIES yazıyor.Logonun içerisine entegre edilmiş yüzü dönük şekilde olan bir ayı çizimi var. Ayı siyah, beyaz ve açık bir kahverenginde renklendirilmiş. Ayının ağzı neredeyse iki karış kadar açık ve uzun beyaz dişleri var. Ayının kaşları çatık bir şekilde konumlanmış ve kaşlarının iki yanında kırmızı renginde ayının gözü boyutunda yıldızlar bulunuyor. 

Devamı için Tıklayınız

Ozu Leee

Betimleyen: Hümeyra KARA (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

Kare beyaz fonlu fotoğrafın üzerinde üst üste kalın, köşeli yazı tipi ve büyük harflerle kırmızı renkte OzU mavi renkte IEEE yazılmış. I harfini temsilen aşağıdan yukarıya doğru çizilmiş ortasından kopuk bir ok bulunuyor. Kopukluktaki boşluktan geçen O harfini temsilen C şeklinde soldan sağa doğru kıvrılan bir ok bulunuyor. Yazılar ve şekiller kendi formları ve renkleriyle dışarıdan çerçevelenmiş.

 

Devamı için Tıklayınız

Özyeğin Üniversitesi Binicilik Kulübü

Betimleyen: Egecan AKTAN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

Bir dikdörtgen beyaz zemin üzerine kırmızı ve mavi paralel ve sık çizgilerden oluşan profilden bir at silüeti bulunuyor ve bu resmin altında da mavi renk özyeğin binicilik kulübü yazıyor.

Atın kafa kısmı sol tarafa dönük durumda. Yarım daire şeklinde başlayan burun kısmıdaha sonra boynuna ve kulaklarına varana kadar düz devam ediyor. Resmin tam ortasına denk gelecek şekilde en üstte kulak olarak bir çıkıntı var. Boyun kısmının altında sola doğru bombeli bir göbeği var. Bu bombe sayesinde gövdesi boyun kısmından aşağıya inildikçe genişleyerek devam ediyor. Atın yelesinden aşağıya ise düz bir şekilde iniyor.

Devamı için Tıklayınız

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı

Betimleyen: Beyza Nur YASA

Logo beyaz bir zemin üzerinde iç içe geçmiş üç çemberden oluşuyor. Dıştan içe doğru ilk iki çember kırmızı konturlu ve beyaz zeminden, içteki çember ise kırmızı bir zeminden oluşuyor.

En dıştaki yaklaşık 1 santimetre genişliğindeki çemberin konturu kesik çizgilerden oluşmakta. Beyaz zemininde ise 16 adet kırmızı yıldız bulunmakta. Ortadaki yaklaşık yarım santimetre genişliğindeki çemberde saat yedi noktasından başlayıp saat beş noktasında biten ‘’TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI’’ yazısı yer almakta. Aynı çemberin alt kısmında yazının başı ve sonuyla ortalanmış bir şekilde saat altı noktasında sabitlenmiş kırmızı bir nokta bulunuyor. En içteki kırmızı zeminli çemberin alt kısmında orta kısmı saat altı noktasında sabitlenmiş sayfaları açık beyaz bir kitap bulunmakta. Kitabın ortasından ise kitabı eşit şekilde üçer sayfaya bölen beyaz bir terazi bulunmakta. Terazinin iki kefesi eşit bir şekilde kitabın sayfalarının biraz üzerine konumlanmış. Terazinin üst kısmında kefelerden hiza alınarak ortalanmış Türk bayrağının sembolü olan ay yıldız bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

Betimleyen: Zülküf KARADAĞ

İç içe geçmiş ve git gide küçülen üç çemberden oluşan amblemin en dışındaki çember kırmızı konturlu. Bu kontur, arasında çok az mesafe bulunan küçük baklava deseni olarak resmedilmiş yaklaşık 100 parçadan oluşuyor. Diğer iki çemberin de konturu kırmızı renkte. Bu konturlar en dıştaki çemberden farklı olarak daha ince ve kesintisiz bir çizgi. Tüm çemberlerin içi beyaz, içeride yer alan yazı ve şekiller ise kırmızı renkte.

En dıştaki dairenin içinde, aralarında eşit mesafe bulunan kırmızı renkli 16 tane yıldız var. Bu yıldızlar her yeri kaplamış. Daha küçük olan ikinci dairenin içinde ise saat 7 yönünde başlayıp saat 5 yönünde biten kırmızı büyük harflerle yazılmış “TÜRKİYE CUMHURİYETİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI” ifadesi yer alıyor. Saat tam 6 yönünde ise kırmızı bir nokta var.

En küçük dairenin içinde Bakanlığın amblemi yer alıyor. Bu amblem bir ağaç şeklinde yine kırmızı renkte. Kök kısmı iç içe geçmiş üç adet baklava deseninde ve aşağıya bakan dik kısımları saat 7, 6 ve 5’i gösterir 3 şekilden oluşmuş. Bu üç baklava deseninin sol ve sağ tarafı yukarıya doğru devam ederek ağacın gövdesini oluşturmuş. İç içe geçmiş, bir düğüm gibi birbirine bağlanan, bu sefer belirli bir deseni tam olarak ifade etmeyen şekillerle ağaç dal ve yaprakları oluşmuş. Sol tarafta 2 tane, sağ tarafta 2 tane ve en tepedeki saat 12 yönüne bakıyor. 12 yönüne bakan en tepedeki desen kök kısmındaki baklava deseniyle aynı.

Devamı için Tıklayınız

Fenerbahçe Spor Kulübü Logosu

Betimleyen: Sedef TAYLAN /  Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Fenerbahçe Spor Kulübü logosunda siyah konturlu iç içe geçmiş iki çember var. Dış çember ile iç çember arasında kalan alan beyaz renkte. Bu alanda siyah renkli büyük harflerle soldan sağa “Fenerbahçe Spor Kulübü” yazısı yer alıyor. Çemberin en altında siyah renkte 1907 tarihi yer alıyor ve tarihin iki tarafında siyah renkte birer yıldız bulunuyor.

İç çemberin içinde dörtgene benzer bir şekil var ve bu şeklin üst kenarları içe doğru bombeli, alt kenarları ise dışa doğru kavisli. Bir kalp simgesinin üst kısmındaki kavislerin içe doğru çizilmiş haline benziyor. Şekil ile çember arasında kalan kısım kırmızı renkte. Şeklin orta kısmının biraz üstünde sarı renkte yatay bir şerit bulunmakta. Şeklin diğer kısımları lacivert renkte. Tam ortasından bir (meşe) palamut dalı uzanıyor.

Yeşil renkteki palamut dalı dümdüz şekilde yukarı doğru uzanıyor ve en üstünde büyük bir yaprak bulunuyor. Dalın sağ ve sol kısımlarında ikişer yaprak bulunuyor. Alt kısımdaki yapraklar en üstteki yaprağa benzer büyüklükte. Üst kısımda bulunan yapraklar daha ufak ve dalın uzantısı şekline ilerleyip uçlarda bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

YGA (Young Guru Academy)

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

YGA logosu Turuncu büyük, tombik, kimi yeri yassı, kimi yeri düz, kimi yerleri ise çıkıntılı ve kuyruklu turuncu renkli “YGA” harflerinden oluşuyor. Özellikle g harfi o harfine benzer bir şekilde kullanılmış; boşluğu kanatlarını açmış bir kuş figürü oluşturacak şekilde tasarlanmış. Bu figür aynı zamanda y harfinin bükülmüş halini de andırıyor. Aynı boyda ve hizada olan harfler yatay olarak sıralanmış.

 

Devamı için Tıklayınız

UPS (United Parcel Service)

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

UPS kargo logosu önde ve küçük boyutlu olanın sol kenarının sağ kenarından daha kısa olduğu 2 adet iç içe geçmiş kavisli, altı kısmı sivri kalkan benzeri bir şekilden ve “ups” yazısından oluşuyor. Dıştaki şekil altın sarısı ve sol taraftan sağa doğru açık tondan koyu tona geçiş yapıyor. İç taraftakinin rengi ise kahverengi. Amblemin ortasında kalın, yuvarlar hatları olan ve kabartma benzeri küçük harflerle altın sarısı renginde “ups” yazıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Star Tv

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

Star Tv logosu beyaz zemin üzerine 3 farklı katmanda çizilmiş ve arkada kalan iki katmanı farklı renkte ve dik şekilde arka arkaya dizilmiş 3 yıldızdan ve bu şeklin altına büyük ve mavi harflerle yazılmış “Star” kelimesinde oluşuyor. En önde duran iç taraftaki yıldız beyaz renkli. Ortadaki yıldız 5 adet üçgen prizma şeklinde görülüyor. En alttakinin rengi mavi olan prizmalar saat yönüne doğru sayıldığında turuncu, fuşya, mor ve eflatun renkleri ile kullanılmış. En dıştaki üçüncü yıldız da ise ortadaki yıldızın her iki yanına birer tane gelecek şekilde 10 adet üçgen prizma bulunuyor. Bunlardan biri ortadaki yıldızın prizması ile aynı renkte diğeri o rengin açık ya da koyu farklı tonunda kullanılmış. “Star” yazısı kalın, düz, tırnaklı ve mavi renkte büyük harflerle yazılmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Show Tv

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen)

Show Tv logosu, 12 adet parlak ve dikkat çekici renklerle dilimlere ayrılmış çiçek görünümlü bir dairenin tam ortasında büyük ve beyaz harfler ile “Show” yazısından oluşuyor.  Harfler tırnaksız, kalın, şekilde yazılmış ve O’nun ortasındaki boşluk turuncuya boyanmış. Sol orta dilimden başlayarak saat yönüne doğru bakıldığında turuncu renkle başlayan dilimlerde önce yeşile sonra maviye ve en sonunda da eflatuna dönecek şekilde açık ve koyu tonlarda renk geçişleri kullanılmış. 

 

Devamı için Tıklayınız

Instagram

Betimleyen: Şennur PARS

Kare formunda ama köşeleri keskin olmayan, tam köşe kısımlarının yuvarlandığı mor, fuşya, turuncu ve sarı renklerin birbirine geçiş yaptığı bir zemin üzerinde, iç içe iki şekil bulunmakta.  En dışta renkli zemin olmak üzere, önce yuvarlatılmış köşeleri ile kalın, beyaz çizgi ile bir kare;  bu karenin içine, yine aynı beyaz renk ve kalınlıkta ortası boş bir yuvarlak çizilmiş. Kare ile yuvarlak arasında kalan bölümde, yuvarlağın sağ üst köşesinde minik, beyaz bir nokta var. 

Logonun altında yanlızca baş harfi büyük şekilde, siyah renkle ve el yazısı formunda “Instagram” yazısı bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

Volkswagen

Betimleyen: Onur CANTİMUR

Rengi yukarıdan aşağıya açık griden beyaza dönen kalın bir konturu olan büyük, mavi bir daire… Ortasında, ondan biraz daha küçük ama yarım cm kadar yüksekliği olan beyaz bir halka var. İçinde, uzun uçları iç kenarlarıyla kaynaşmış, beyaz büyük puntoyla yazılmış  “V” ve” W” harfleri bulunuyor. “W” altta. Ortasındaki yüksek sivri kısım düzleştirilmiş. “V” nin ise yatık çizgilerinin uçlarının birleştiği alt kısmı düzleştirilmiş olup “W” nun ortasındaki düzleştirilmiş ucun üzerine oturtulmuş. Ancak bu kısımlar birbirleriyle kaynaşmış halde değil; arada bir parça boşluk var.   

Devamı için Tıklayınız

Ferrari

Betimleyen: Onur CANTİMUR

Üst tarafında alt alta yatay konumlandırılmış yeşil, beyaz ve kırmızı renkte üç şerit bulunan, köşeleri oval, sarı zeminli dikey bir dikdörtgen… Ortasında vücudu ve yüzü sola dönük şekilde şaha kalkmış, gerilen kasları beyaz renkle gösterilmiş, siyah bir at figürü var. Dalgalı saçları ve kuyruğu havada... Altında siyah harflerle “Ferrari” yazıyor. Yanlızca baş harfi büyük. “F” nin dik çizgiden yana ilerleyen ilk çizgisi, diğer harflerin üzerinden “i” nin noktası görevini gören minik kareye kadar uzatılmış.

Devamı için Tıklayınız

BMW (Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft)

BMW (Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft)

Betimleyen: Onur CANTİMUR

Kalın gri konturlu, ortaya doğru şişkinleşmiş siyah, geniş bir daire… Merkezinde, içi üçgen şekilde çaprazlamasına iki kesikle dört eşit alana bölünmüş, rengi siyahtan beyaza doğru açılan ince konturlu daha küçük bir daire yer almakta. Üçgenlerin ikisi mavi, ikisi beyaz renkte… Aynı renkte olanlar alt alta. Hepsinin tepesi, birbirlerine değmeyecek şekilde dairenin merkezine denk geliyor.

Alanlara ayrılan dairenin üstünde oval bir şekil oluşturacak şekilde, içi dolgulu büyük beyaz harflerle “BMW” yazıyor.

Devamı için Tıklayınız

Audi

Betimleyen: Onur CANTİMUR

İç içe geçmiş şekilde yan yana duran, gümüş renkleriyle dolgun dört halka…

Altında büyük ve kalın puntolu kırmızı harflerle “Audı” yazıyor. “I”, “i” oluşturacak şekilde sondaki halkanın aşağısına denk getirilmiş. Baş harf dışında bütün harfler küçük. “d”nin yukarı uzayan kenarının çıkıntı yapan kısmı hafif sola eğik duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Fc Bayern München

Fc Bayern München logosu iç içe giderek küçülen çemberler ve bu çemberin arasında kalan bölgelerdeki yazılar ve simgelerden oluşmakta.

En dışta kalan, incecik, kontur gibi çember, mavi renkli. Hemen içinde beyaz renkli, aynı incelikte bir çemberle devam edilmiş. Her iki çemberin de farklı renkte bir konturu yok.

Üçüncü çember daha kalın, yaklaşık bir santim genişliğinde ve kırmızı renkte. Bu alanın saat 10 yönünden başlayıp saat 2 yönünde biten noktasında büyük beyaz harflerle "FC Bayern" yazıyor. Saat 8 yönünde başlayıp saat 4 yönünde biten "München" kelimesi de gene beyaz, büyük harflerle. München kelimesindeki ü harfinin üstteki iki noktası yerine harfin üst çizgileri arasına köşesi aşağıya bakan bir üçgen çizilmiş.

Dördüncü çember beyaz renkte ve ilk iki çember gibi ince.

En içte kalan büyük dairenin içi beyaz baklava desenleriyle döşenmiş. Baklava desenler saat 11 yönünden saat 5 yönüne doğru bir eğimle çizilmişler.

Devamı için Tıklayınız

Çaykur Rize Spor Kulübü

Çaykur Rize Spor Kulübü’nün logosu mavi konturlu beyaz bir çember ve onun içinde daha küçük yeşil konturlu beyaz bir çember ve yazılarla simgelerden oluşuyor. 

Mavi konturlu, dış çemberin beyaz alanında saat 7 yönünden başlayarak büyük harflerle ve kırmızı puntoyla "Çaykur Rizespor Kulübü" yazıyor. Yazı, çemberler arasındaki alanın saat 5 yönünde bitiyor. Alanın saat 6 yönünde kalan kısmında rakamla, kırmızı puntoyla "1953" yazıyor. Yeşil konturlu daha küçük çemberin içinde yeşil bir çay fidesi var.

İki buçuk yaprak denen şekilde resmedilmiş yeşil filizde, aşağıdan yukarı doğru uzanan ince bir dalın sağ tarafında bir büyük yaprak, onun biraz üst hizasında sol tarafta biraz küçük bir yaprak ve dalın en üstünde dala dik uzanan, kıvrımlı en küçük yaprak yer alıyor.

Sesli versiyonunu dinlemek için; 

https://www.youtube.com/watch?v=w0YdwfPx6Dg&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Ankara Gençler Birliği Spor Kulübü

Amblem iç içe geçmişüç çemberden oluşuyor. Sırasıyla siyah konturlu beyaz bir çember, sarı konturlu kırmızı bir çember ve en içte gene sarı konturlu siyah bir çember, yazılar ve simgeler yer almakta.

En dıştaki siyah çemberin içinde, yukarı noktada başına ve sonuna yıldız koyulmuş "ANKARA" yazısı, sonra saat 10 noktasından başlayıp saat 2 noktasında biten "GENÇLERBİRLİĞİ SPOR KULÜBÜ" yazısı yer almakta.

Hem iç hem de dış hatları sarıyla konturlanmış kırmızı tonlarındaki ikinci çember aslında daha çok yan yatmış bir hilal şeklinde. Bombeli noktası saat 6 noktasına sırt vermişken açık olan uç, saat 12 noktasına bakmakta. Bombeli kısmın içinde sarıyla "1923" yazılı.

 Hilalin içinde siyah bir daire yer almakta. İçinde sarı kontürlerle bir futbol topu tasviri, bir yıldız ve çizgisel desenler var. Siyah alanda saat 12 yönünde sarı renkte beş köşeli bir yıldız bulunmakta.

Yıldızın etrafı siyah bir alanla çerçevelenmiş. Bu küçük alanın üst noktası yayvan gelip uçta sivrilen bir çatıyı andırırken alt kısmı kabuklu bir fındığın sivri alt ucu gibi.

Bu siyah alanın kontüründen sarı konturlu siyah çemberin sınırına doğru sarı renkli çizgiler çekilmiş. Çizgiler saat kadranının her noktasından küçük aralıklarla çıkıp yıldızı çevreleyen siyah çerçevenin etrafında son buluyor. Toplamda 40 çizgi var.

Aynı çembere gene sarı konturlarla, saat 6 yönündeki çizgileri kesen bir futbol topu  çizilmiş.

Sesli versiyonuna ulaşmak için; 

https://www.youtube.com/watch?v=uMuYW1Dayeg&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız

Doğuş Yayın Grubu

Betimleyen: Selin AKGÜL

Beyaz arka fon üzerinde, köşeleri hafif oval olan mavi bir dikdörtgen. İçinde- dikdörtgenin tüm içini kaplayacak biçimde- küçük harfle, beyaz, küçük bir ‘d’ harfi var.

Dikdörtgenin dışında da büyük harflerle, mavi tonda, her bir kelime birbirinin altına gelecek biçimde ‘DOĞUŞ YAYIN GRUBU’ yazılı.

Devamı için Tıklayınız

Sanko Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL

Beyaz fon üzerinde yer alan lacivert tondaki elips şeklin içerisinde dış cephesi beyazla konturlanmış, içi kırmızı, göbeği şişkin ancak her iki ucu da sivrilerek gelen ‘S’ harfine benzer, kıvrımlı bir şekil var.

Bu şeklin alt kısmında büyük, lacivert harflerle ‘SANKO’ yazılı.

Devamı için Tıklayınız

Kıraça Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL

Beyaz fonda, görselin sol kısmına dayanmış, turuncu renkli bir kare. İçinde sivri gelen köşesi sola, saat 9 yönüne gelecek şekilde bir dar açı yerleştirilmiş. Bir bacağı saat 1 yönüne, diğer bacağı saat 5 yönüne uzanan açı beyaz renkte. Böylece turuncunun içine sanki bir "K" harfi yerleşmiş gibi duruyor. Açının saat 3  yönüne gelen açık tarafı gene turuncu.

Karenin sağ tarafında büyük harflerle ‘KIRAÇA’ yazılı.

Devamı için Tıklayınız

Kibar Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL

Beyaz fonda lacivert bir baklava dilimi şekli...  İçinde sivri köşesini saat 9 yönüne dayamış, beyaz bir dar açı... Açının kollarından biri saat 1 yönüne diğeri saat 5 yönüne bakıyor. Böylece lacivertin içinde beyazla sanki bir "K" harfi çizilmiş. Dar açının iki beyaz kolunun arasındaki boşluk gene lacivert renkte...

Baklava diliminin yanında büyük harflerle lacivert tonda ‘KİBAR’ kelimesi, gri tonda da ‘HOLDİNG’ kelimesi yazılı.

Devamı için Tıklayınız

AS Çimento

Betimleyen: Selin AKGÜL

Beyaz fona yerleşmiş görselin sol kısmında, siyah bir ‘a’ harfi var ve ‘a’ harfinin içinden büyük harfle, kırmızı bir  ‘S’ harfi geçmiş.

Görselin sağ kısmında büyük harflerle, üst kısımları mavi tonda aşağı doğru siyahla gölgelenmiş ‘AS’ kelimesi yazılı.

Bunun hemen altında büyük siyah harflerle ‘ÇİMENTO’ yazılmış.

Devamı için Tıklayınız

Zorlu Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL
 

Beyaz fon üzerindeki görselin sol kısmındaki gri yuvarlağın içinde büyük harfle beyaz bir ‘Z’  var.  Çevresi ince, beyaz bir konturla dönülmüş gri dairenin sağ ve solunda sanki Z harfini parantez içine almış gibi, birbirine bakan, kalın, kırmızı iki hilal var.

Görselin sağ kısmına büyük harflerle ve koyu gri tonda ‘ZORLU’ kelimesi yazılmış.

Devamı için Tıklayınız

Koç Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL


Beyaz fon üzerinde, görselin sol kısmında, kalın çizgilerle ve kırmızı renkte, uçları içeri doğru kıvrımlı olacak bir biçimde boynuzları olan koç başı çizilmiş. Göz, ağız, burun gibi detayları yok.

Koç başının yanında kalın yazı tipiyle ve siyah renkte ‘K’ harfi büyük diğer harfleri küçük halde ‘Koç’ yazılı.

Devamı için Tıklayınız

Eczacıbaşı Holding

Betimleyen: Selin AKGÜL
 

Beyaz fon üzerinde, küçük e harfi…  Orta kısmı daha açık sarı olup diğer tarafları koyu sarı olan harfin iki kuyruğu da birbiriyle birleşir gibi kıvrılmış.

Ve yanında ‘E’ harfi büyük diğer harfleri küçük olacak bir biçimde kahverengi tonda ‘Eczacıbaşı’ adı yazıyor.

Devamı için Tıklayınız

Galatasaray

Betimleyen: Ali MUTLU

Galatasaray Spor Kulübü logosu; büyüklük ve şekil olarak yumurtaya benzeyen, dik elips şeklinde beyaz bir zemin üzerinde, iç kısımda büyük “G” ve “S” harfleri ile rakamlarla yazılmış kulübün kuruluş tarihi olan “1905” sayısının olduğu kısımdan oluşuyor.

İç içe geçmiş “G” ve “S” harfleri elipsi ortalayacak şekilde ve elipsin %80 ini kaplıyor. “G” harfi yarım santim kadar bir kalınlıkta, kırmızı renkte, kimi yerleri kıvrımlı ve ucu düz çizgi halinde. “S” harfi de yaklaşık yarım santim, sarı renkte kimi yerleri kıvrımlı ve ucu düz çizgi halinde, alt daire kısmı “G” harfinin içerisine oturacak şekilde, üst daire kısmı ise alt kısmının yarısı boyutta ve “G” harfinin üst kısmında yer alıyor.

“1905” tarihi ise siyah renkte, “G” ve “S” harflerinin iç kısmında kalan beyaz bölgenin ortasında bulunmakta, “G” harfinin içe bakan ucu ile aynı hizada ve az yer kaplıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

SEBEDER (Sesli Betimleme Derneği)

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Sesli Betimleme Derneği logosunda göz ve ses dalgalarıyla sembolik  kulak şekilleri kullanılmış.

Biri alta diğeri üste konan iki yay, gözün ana hatlarını belirlerken yaylardan üstte olan, yani üst göz kapağı, alttakiyle birleşmesi gereken sağ köşeye kadar uzamamış daha erken kıvrılıp ortadaki göz yuvarlağıyla birleşmiş. Uzayıp devam etmesi ve alttakiyle birleşmesi gereken sağ köşe açıkta. O  boşluğa kulağı sembolize etmesi için ses dalgası işareti olan parantez yani üç tane eğik çizgi yerleştirilmiş. Şeklin ortasında oluşan boşluğa retina niyetine yerleştirilen  yuvarlak aynı zamanda ters salyangoz şekliyle kulak içini de simgelemekte. Logonun kurumsal rengi yer yer turkuaz, yer yer ise lacivert. Göz şeklinin altında turkuaz renkte italik, kıvrımlı harflerle “Sesli Betimleme Derneği” yazmakta.

Sesli versiyonuna ulaşmak için; 

https://www.youtube.com/watch?v=dCUppOCK9Zs&ab_channel=SesliBetimlemeDerne%C4%9FiBetimlemeKumbaras%C4%B1

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1196