HAYVANLAR

İbibik Kuşu

Betimleyen: Sultan KEKLİK

Gündüz saatlerinde çekilmiş fotoğrafta, halk arasında Çavuş Kuşu olarak da adlandırılan bir İbibik Kuşu… Yakın planda, karenin ortasında. Üzerinde yer yer kısa otlar ve yeşili turuncuya dönmüş yosunlar olan bir kayanın, diğer yerlerine göre daha düzlük bir noktasında duruyor. Sağ tarafındaki geniş alan flu; kayalar ve uzun yeşil otlar zar zor seçiliyor.

Siyah üçgen kuyruklu, kısa bacaklı kuşun uzunluğu 28 cm kadar. Başında, gagasının yüz kısmından başlayıp kafasının arkasında biten uzunlu kısalı bir tüy demeti; sorguç var. Turuncu renkteki tüylerin kimisinin ucu siyah, kimisinin ucu hem siyah hem beyaz renkte… Ortalama 2cm kadar uzunluğu olan siyah ince gagası, yay biçiminde hafif kıvrık. Boncuğa benzeyen siyah küçük gözleri pörtlemiş gibi oldukça belirgin. Yüzü ve karnının bitimine kadar olan kısmın tüyleri açık kahverengi… Hafif şişkin karın kısmında yer yer siyah tüyler var. Bacağıyla kuyruğu arasında kalan kısım beyaz renkte.

Sırtı ve kuyruğunun başlangıcına kadar uzanan kısa kanatları ise hem siyah hem beyaz renkte… Renkler bir siyah bir beyaz şekilde yatay olarak birbirini takip etmekte.

Leylek

Betimleyen: Dilek ÖZKAN

Leylek, gündüz çekilmiş bir fotoğraf karesinde yan vaziyette, sola dönük, kuru ve yapraksız bir ağaç dalında ayakta durmakta.

Leylek; uzun boyunlu, uzun ve ince bacaklı, uzun gagalı ve siyah-beyaz tüyleri olan kanatlı bir kuş türü. Gövdesinde ve başında beyaz renk bulunan leyleğin, kanat başlangıcı beyaz olup, uçlarında siyah renkte kalın ve eksenli tüyler var. Leylek büyük bir kuş olup boyu 100-120 cm uzunluğunda, yaklaşık 3-4.5 kg ağırlığında, kanat açıklığı ise 155-215 cm. Boyun ve baş kısmı, işaret parmağının büküldüğünde oluşturduğu görüntüye benziyor. Yumruk büyüklüğünde olan kafası aşağı doğru çıkık ve elipsimsi bir biçimde, boynu ise çocuk kolu inceliğinde, yaklaşık 15-20 cm uzunluğunda ve kısa tüylerle kaplı. Yüzünün iki yanında çevresi siyah ve iris rengi gri olan badem gibi küçük gözleri var. Gözlerinin hemen altında turuncu renkte, 20-25 cm uzunlukta uzun ve sivri gagası bulunuyor. Yatay, dar ve elips bir gövdeye sahip olan leyleğin, 10-15 cm uzunlukta beyaz tüyleri var ve bu tüyler yan kısımlarda uçları siyah olan kanatları oluşturuyor. Gövdesinin alt kısmında, yaklaşık 60 cm uzunlukta turuncu iki ince bacağa sahip. Bacaklarının eklem yerleri oldukça belirgin ve eklem yerlerinden hafif kırılmış halde bükük bir şekilde duruyorlar.

Ayaklarında toplam 4 tane kavisli tırnak var; 3 tanesi önde 2-3 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde ve birbirinden ayrık, 1 tanesi ise arkada ve 1-2 cm uzunluğunda ve kibrit çöpü inceliğinde.

Geyik

Betimleyen: Fatmanur TETİK

Fotoğrafta bulunan geyik sarı ve kısa otların arasında, yüzü objektife dönük ve ayakta durmakta. Geyiğin arkasında bulanık, yeşil yapraklı ağaçlar var. Geyiğin ayakları otların arasında kaldığı için görünmüyor.

Geyiğin boyu 1,40 m, ağırlığı yaklaşık 150 kg kadar. Vücudunun tamamı kahverengi ve kısa tüylerle kaplı. Gövdesi dikdörtgen şekline benziyor. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda kalın ve geniş boynu var. İnsan kafasının iki katı büyüklüğünde olan kafası ters üçgene benziyor. Kafasının iki yanında biri sağda ve biri solda olmak üzere yaklaşık 2 parmak uzunluğunda, üçgen şeklinde ve içi beyaz renkli tüylerle kaplı olan 2 kulak var. Kulakları dik ve kulak içleri öne bakıyor. Yukarı doğru yay şeklinde açılan ince, dallanmış, uçları sivri ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda 2 kahverengi boynuzu bulunmakta. Boynuzlar biri sağda biri solda olmak üzere başın tepesinde, kulaklar altında kalıyor. Kahverengi tüylü yüzünde geniş alnı, yüzünün sağ ve sol tarafında kulaklarla aynı hizada ve birbirinden ayrık duran siyah zeytine benzeyen gözleri var. Gözlerinin altında öne çıkık, büyük ve etrafı beyaz tüylü siyah burnu bulunmakta. Burnunun altında kapalı ve düz duran ağzı var. Dikdörtgen gibi olan çenesi ağzının altından geriye doğru uzanıyor. Yaklaşık 60 cm uzunluğunda 2 ön ve 2 arka bacağı bulunmakta ve geyik 4 ayağının üzerinde duruyor. Arka bacakları eklemlerden kırılmış şekilde durmakta. Gövdesinin bittiği yerde yaklaşık 2 işaret parmağı uzunluğunda ince ve tüylü kuyruğu bulunmakta.

Sırtlan

Betimleyen: Hasan Bora AYDIN

Fotoğrafta görülen sırtlanın boyu yaklaşık olarak bir metre, eni ise; yaklaşık olarak 80 santimetre.

Fiziksel ebatları ile bir köpek gibi olmasına rağmen, kediye daha çok benziyor. Sırtı düz fakat omurgası kafasına doğru yukarı doğru yaklaşık 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde ivmede. Önde ve arkada ikişer adet olmak üzere toplam dört ayağa sahip. Vücudundaki ivmeden dolayı, arka ayakları daha kısaymış gibi görünüyor. Ayrıca arka baldırları dışa doğru bir açı oluşturmakta fakat dirsekten itibaren içe doğru başka bir açı oluşturmuş. Ayakları tıpkı iri bir kedinin patilerini andırmakta ve uçlarında pençeleri var.

Arka ayaklarının gerisinde çok uzun sayılmayacak yaklaşık 8 santimetre çapında yere dik sarkan tüylü bir kuyruğu bulunuyor. Kafası, küçük bir ayı yavrusuna benzemekte. Kafasının ortasında sayılacak bir bölgede birbirine 3 santimetre mesafede iki siyah gözü var. Her iki gözüne, yaklaşık olarak 3 santimetre  çapraz olarak yukarıda birbirine tahmini 10 santimetre mesafe ile yayvan kulakları yer alıyor. Kulakları uç kısmına doğru sivrilmekle beraber, yaklaşık olarak 10 santimetre çapında. Tüm vücudunu saran tüyleri; genelde kirli sarımtırak, yer yer daha koyu taba ve açık bej renkte. Ayaklarının dirsekten aşağısı düz renkte ve yok denecek kadar az tüylü. Tüylerinin üzerinde sık sık ve irili ufaklı tıpkı çil gibi siyah lekeler bulunuyor. Kafası düz kahverengiye daha yakın bir renkte ve üzerinde bu siyah lekelerden var. Öne doğru çıkıntı yapan burnu siyah renkte ve üzerinde iki burun deliği bulunmakta. Burun delikleri arasındaki mesafe ise; yaklaşık  olarak 2 santimetre. Ön iki ayağının üzerinde bulunan  göğsü oldukça dik görünüyor; karnı ile sırtı arasındaki mesafe aşağıya sarkık ve  oldukça geniş. Bu mesafe ise; yaklaşık olarak 55 santimetre civarında.

Koyun

Betimleyen: Damla YILMAZ

Koyun, güneşli bir günde çekilmiş fotoğraf karesinde yemyeşil otlarla kaplı alanda sürünün içinde, ayakta duruyor.

Yaklaşık 1,5 m boyundaki koyunun ağırlığı 60 kg kadar. Vücudu krem rengi, yumuşacık kısa tüylerle kaplı. 15-20 cm’lik boynun ardından gelen, aşağı uzanan baş kısmı geniş, ters koni şeklini andırıyor. Yüzünün üst kısmının yanlarında, kapakları dâhil insan gözüne benzeyen 2 gözü var. Başının yanlarından aşağı sarkmış, yaklaşık 15 cm uzunluğundaki kulakları oval biçimde. İleri doğru çıkıntı oluşturan burun kısmının ucunda iki siyah delik, onların hemen altında ise çizgi şeklinde,  belli belirsiz gülümseyen dudakların oluşturduğu ağız bölgesi var. Kaba bir şekilde silindire benzeyen gövdesinin ön ve arkasında, çift toynaklı ayakların bulunduğu yaklaşık 30 cm uzunluğunda 2’şer tane bacağı var. Ön bacaklar düz bir şekilde dururken arka bacaklar eklem yerlerinden kırılmış bir hâlde duruyor. Gövdesinin arka kısmında 10 cm’den kısa, yuvarlak bir kuyruğu bulunuyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Kedi

Betimleyen: Damla YILMAZ

Turuncu ve beyaz renkteki bir duvarın önünde, kahverengi fayanslar üzerinde duran, yandan çekilmiş kedi, yaklaşık 60 cm uzunluğunda ve 4 kg ağırlığında. Tekir cinsi. Vücudu desen oluşturan, kısa, kahveli siyahlı tüylerle kaplı.

Bir elma büyüklüğünde ve ters üçgene benzeyen baş kısmının tepesinde, sağda ve solda yarım daire şeklinde iki kulağı var. Yüzünün iki yanında damla şeklinde, siyah göz bebekleri dik oval olan yeşil iki gözü bulunuyor. Burun kısmı aşağıya doğru uzayıp iki ufak deliği olan pembe renkli ters üçgen bir uçla sonlanıyor. Burun ucundan ağza inen ince siyah çizgi, her iki yana bir yay gibi uzayarak dudak çizgisini oluşturuyor. Burun kenarlarından çıkan 5-6 cm uzunluğundaki sert, beyaz renkli 10’ar tüy, bıyık görevi görüyor. Kedinin boyun kısmı kısa.  Silindir şeklindeki gövdesinin ön ve arka tarafından, 15 cm uzunluğunda 2’şer bacak çıkmakta. Patilerinde 5, arka ayaklarında 4 parmak var. Gövdenin arka tarafında 20-25 cm uzunluğunda, yere doğru inen, silindir şeklindeki tüylü kuyruğu uç kısmında kıvrılarak son buluyor.

Kobra

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kobra, gündüz aydınlığında çekilmiş bulanık fonlu fotoğraf karesinde ahşap yer tahtaları üzerinde.

Yaklaşık 2m uzunluğundaki kobranın derisi, açık kahverengi üzerine koyu kahverengi simetrik altıgenlerden oluşuyor. Yılanın yetişkin bir erkek kolu genişliğinde ve silindir şeklinde olan vücudu, kıvrım kıvrım duruyor ve uca doğru inceliyor. Yerden 30 cm kadar yüksekte duran, yaklaşık 10 cm uzunluğundaki baş kısmı, silindirin üstten ezilmiş hâline benziyor. Yüzün iki yanında bulunan, 3-4 mm genişliğindeki yuvarlak beyaz gözlerin içinde, dik oval şekilde göz bebekleri var. Uca doğru, her iki yanda burun delikleri yer alıyor. Kobra, 10 cm kadar uzunluğu olan ve pipete benzeyen pembe dilini dışarı çıkarmış. Aşağıya sarkan dilin uç kısmı bölünerek ağaç dalı gibi iki yana ayrılmış halde.

Kelebek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Makro çekim yapılmış olan kelebek, yeşil fon önünde duran pembe yapraklı bir çiçeğe konmuş.

Baş, göğüs ve karından oluşan kısmı yaklaşık yarım cm uzunluğunda. Kahverengi üzerine beyaz beneklerin olduğu gövdeden çıkan kanatların uzunluğu 4 cm kadar.

Kelebeğin yuvarlak baş kısmı, vücuduna oranla oldukça küçük. Yüzünün yanlarında, yuvarlak 2 adet petek göz var. Yarım cm’lik 2 siyah anten, gözlerinin arasından çıkmış ve zafer işareti oluşturuyor. Yüzün ortasından ileriye doğru uzanan antenlerle benzeyen hortum, yarısında aşağı doğru kıvrılmış. Göğüs kısmının arka tarafından art arda 2’şer bacak çıkıyor. Yarım cm’lik bacaklar, yere paralel çıkıp eklemlerinden kırılarak dik bir konuma gelmiş. Yan duran bir üçgene benzeyen, altları hafif dalga dalga olan kahverengi kanatlar üst ve alt olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Üzerleri damarlarla ayrılmış gibi bir görüntüde ve her aralığın üst tarafında birbirine benzer, uzunlu kısalı, geniş, beyaz şekiller; alt kısmında ise leke gibi duran, aynı renkte ovalimsi şekiller var. Beyazın kahverengi üzerinde oluşturduğu desenler iki kanatta da benzer.

Kartal

Betimleyen: Damla YILMAZ

Kartal, gündüz aydınlığında çekilmiş fotoğraf karesinde bulutsuz, masmavi gökyüzünde.

Yaklaşık 80 cm boyunda, 4 kg ağırlığında olan kuş, bir uçtan diğerine 200 cm kadar uzunluğu olan kanatlarını açmış, gökyüzünde süzülüyor. Tüyleri baş kısmında kısa, diğer yerlerde 5 ila 20 cm uzunlukta ve gri, kahve, beyaz renklerde. Başı bir yumruk büyüklüğündeki kartalın gözleri, ters üçgen şeklindeki yüzünün iki yanında, daire şeklinde ve sarı renkte. Göz bebekleri ise 1 cm’lik göze nazaran büyük. Sarı renkli gagası öne doğru çıkıntı oluşturmuş. Gaganın burun deliklerinin de bulunduğu üst kısmının ucu, içe doğru kıvrık.  Uzun tüylerle kaplı gövdenin orta kısmından çıkan bacaklar aşağı doğru sarkıyor. Bacaklardaki tüyler, sarı renkli pençelere kadar uzanıyor. Uzun ve siyah tırnaklı parmaklardan 3’ü önde, biri arkada… Sağ pençe içerisinde yakalanmış bir av görünüyor. Gövdenin yanlarından çıkan kanatlar, tüy katmanlarından oluşuyor. Üst katmandaki tüyler kısa ve kahverengiyken alt katmanlardaki tüyler 20-25 cm uzunluğunda ve gri renkte. Kanatların uç noktaları parmakları açık bir ele benziyor.

Karınca

Betimleyen: Damla Yılmaz

Doğada, makro çekimi yapılmış 2 mm kadar uzunluğu olan, yan şekilde duran karınca koyu kahverengi tonda…

Oval bir başı, silindire benzeyen bir göğsü ve oval bir karnı var. Başının iki yanında sayısız lenslerden oluşan, siyah renkli petek gözleri var. Gözleri arasından çıkan iki duyargası kafasının iki katı büyüklüğünde… Yüzün öne doğru sivrilen bölgesinde, kısa ama güçlü 2 çene uzantısı yer alıyor. Göğüs kısmının ön, orta ve arka kısmından çıkan ince ve eklemli bacaklarının uzunluğu, neredeyse karıncanın boyuna eşit… Karın kısmı, başının iki katı kadar büyüklükte ve 3 koyu kahve çizgiyle çevrili.

Kara Sinek

Betimleyen: Damla YILMAZ

Yeşil bir fon önünde yan şekilde duran, makro çekimi yapılmış karasinek. 7-8 mm uzunluğunda, füme renkte.

Yuvarlak başında en dikkat çeken uzvu, oval gözleri. Yanlarda dik bir şekilde duran ve yüzün yarısından fazlasını kaplayan kahverengi gözleri, 4,000 noktadan oluştuğu için birleşik göz olarak adlandırılıyor. Ağzı açık duran sineğin siyah renkli alt dudağı öne doğru sivrilerek uzuyor. Ağız çevresinde kısa tüyler var. Başın ardından gelen göğsün ön, orta ve arka kısmından 2’şer bacak çıkıyor. Eklemli bacaklar 5-6 mm uzunluğunda ve tüylerle kaplı. Göğsün üst kısmından ise damarlı yapısı görünen uzun, şeffaf kanatlar bulunuyor. Göğüsten sonra, 4 boğumdan oluşan, üzeri tüylerle kaplı karın kısmı gelmekte.

 

İnek

Betimleyen: Damla YILMAZ

İnek, gündüz vakti çekilmiş fotoğrafta, yemyeşil çimenlerin üzerinde. Yan vaziyette ayakta ve yüvü objektife dönük.

Boyu 1,5 m, ağırlığı ise 500 kg kadar. Kabaca dikdörtgene benzetilebilecek vücudu, iç bölgelerde ağırlıkla beyaz, sırt bölgesinde ise siyah renkte. İleri ve hafifçe aşağı uzanan baş kısmının sağ ve sol tarafında yarım daire şeklinde, 8 cm’lik, yanlara doğru açılmış 2 kulak var. Kafasının tepesinde saça benzeyen 3 cm’lik tüylerin altındaki ters üçgen şeklindeki beyaz alan, yüzdeki tek beyaz bölge. Yüzün iki yanında kulaklarla hemen hemen aynı seviyede, insan gözüne benzeyen iki siyah gözü var. Burun kısmı 15-20 cm kadar öne doğru çıkık bir şekilde duruyor. Islak burun derisinin üzerindeki delikler, gözlerden çok az küçük. Burnun hemen altında, kapalı duran ağzı var. Bedeninin sırt kısmı düzken, karın kısmı aşağı doğru sarkmış. Gövdesinin önünde ve arkasında, yaklaşık 50 cm uzunluğunda 2’şer bacağı var… Her bir ayağı çift toynaklı… Arka bacaklarının arasında duran beyaz ve yuvarlak memenin 2 ucu görünüyor. Kısa bir kısımdan sonra siyahtan beyaza dönen kuyruğu, arka bacaklarının başladığı yere kadar uzanıyor ve kahverengi bir püskülle son buluyor.

Horoz

Betimleyen: Damla YILMAZ

Horoz, gündüz aydınlığında çekilmiş fotoğraf karesinde kümeste. Ayakta duruyor ve yüzü objektife dönük.

Uzunluğu 40 cm, ağırlığı 3 kg kadar. Orta kısmından aşağı doğru eğilmiş silindire benzeyen bedeninin tamamı uzunlu kısalı beyaz tüylerle kaplı. Ufak bir portakal büyüklüğünde olan başının tepesinde, gagaya kadar uzanan ve parmakları açık bir ele benzeyen 4 cm uzunluğunda kırmızı derili ibiği bulunuyor. Yüzünün iki yanında 3 mm’lik, kırmızı çerçeveli siyah gözleri var. Gözlerin sağ ve sol yanından, 4-5 cm uzunluğunda, kırmızı deri parçaları sarkıyor. Bunların ortasında ise 2 cm uzunluğunda kavisli bir gaga var. Kanatlar bedene bitişik bir hâlde duruyor. Kuyruk, yukarı doğru duran 10 ila 20 cm’lik tüylerden oluşuyor. Gövdeden çıkan iki ayak açık pembe renkte…  Ayaklarda, 1’i arkada, 3’ü önde olmak üzere kavisli tırnaklı 4 parmak var.

Güvercin

Betimleyen: Damla YILMAZ

Güvercin, gündüz aydınlığındaki fotoğraf karesinde kaldırım taşı üzerinde başka güvercinlerle birlikte.

Yandan çekilen kuş, 30 cm boyunda ve 600 g ağırlığında. Vücudu kanat kısımlarında uzun, diğer yerlerde kısa ve ağırlıkla gri renkli tüylerle kaplı. Baş kısmı, ceviz büyüklüğünde ve şeklinde… Yüzünün iki yanında, göz bebekleri siyah olan açık turuncu gözleri var. Öne doğru çıkıntı oluşturan 7-8 mm’lik sivri, siyah gagasının üstünde beyaz bir şerit bulunuyor. Kısa boynundaki parlak yeşilden mora dönen tüyler, kolye gibi duruyor. Safi gri renkli gövdesinin üstünde, yanlara doğru uzanan siyahlı grili kanatlar var. Yaklaşık 7 cm’lik kuyruk ise kanatların arasından dışa doğru çıkmış. Gövdenin orta kısmından 1-1,5 cm uzunluğunda, kırmızı derili ve tüysüz iki bacak çıkıyor. Ayaklarında, siyah sivri tırnaklı, biri arkada, 3’ü önde ve uzunlukları bacak boyuna eş 4 parmak var.

Sayfa Görüntüleme : 385