KARİKATÜRLER

Sıkı Giyinin

Betimleyen: Melek AŞIK

Güneşin henüz batmadığı, kızıl tonlarında olan gökyüzünün altında denizden yüksekte çimlik bir yamacın uç tarafında oturmuş bir kurt ve bir kuzu.. Kurt ön sağ ayağını arkası dönük ve başı eğik vaziyette oturan kuzunun sırtına atmış.

Yuvalarından çıkacakmış gibi duran siyah noktadan gözlerini transa geçmiş gibi oldukça ciddi bir ifadeyle dikerek ve uzun, genişçe üst dişlerini de göstererek sağındaki kuzuya bakan kurdun konuşma balonu: “ÜŞÜDÜYSEN YİYEYİM SENİ..”

İkili yalnız; yamaçta yaprakları siyaha bürünmüş hafif eğik duran ince bir ağaçtan başka hiçbir şey, hiç kimse yok.

Hep Deli Kalmak İsteyenlerde Bugün

Betimleyen: Selin AKGÜL

Beyaz tonda küçük, kare parçaları yorgan gibi yumuşak gözüken zemin ve duvarın olduğu bir odada ayakta durmuş bir adam.

Ayakları çıplak, üzerinde uzun kollu, ayak bileklerine kadar uzun, arkadan kurdele biçiminde iple bağlanmış beyaz bir elbise giyinmiş.

Başında tel tel saçlar var. Sağ kulağı kepçe.

Sağ elinin başparmağı ve işaret parmağı ile diğer parmaklarını kapatmış bir halde gözlerinin üzerine koyarak kapamış, sol elini hafif dirseğini kırmış bir şekilde beline yaslamış adamın iç konuşma balonu: “OFF AKILLANIYORUM GALİBA…”

Fakat Çok Güzel Yenildik

Betimleyen: Selin AKGÜL

Yağmurlu bir havada ormanlık alanda yürüyen bir adam.

Bastığı yerde küçük su birikintisi oluşmuş ve etrafa damlacıklar sıçramış.

Adamın üzerinde yarım kollu mor tonda t-shirt, mavi tonda pantolon ve ayakkabı var.

Görselde sarı tondaki fon üzerinde siyah tonda yazılar yazılı. Bu yazılar adamın iç konuşma balonlarının arasında verilmiş sağ üstten başlayarak sol alt köşeye yakın hayali çeyrek daire oluşturacak biçimde dizili.

Sarı kutucuk içindeki yazı: “HEP DENEDİN, HEP YENİLDİN.”

Her yanı ıslanmış, saçları alnına düşmüş, gözleri pörtlek, omuzları düşük adamın iç konuşma balonu: “EVET?”

Sarı kutu: “GENE DENE, GENE YENİL! DAHA İYİ YENİL.”

Adam: “EYVALLAH, SONRA?”

Sarı kutu: “DAHA DAHA GÜZEL YENİL.”      

Adam: “HADİ ONU DA YAPTIK DİYELİM.”

Sarı kutu: “BÖYLE DAHA ACAYİP YENİL!”

Adam: “ABİ LÜTFEN BIRAK PEŞİMİ!”

Sol arka tarafta iki ağaç, sağ ön tarafta bir ağacın yarısı gözükmekte. Yolun kenarlarında yeşil tonda çimenler ve arka planda çimenliğin bitiminde belli belirsiz boydan boya yeşil tonda ağaçlar var.

Anneye

Betimleyen: Emir YALÇINLI

Karikatür iki ayrı kısımdan oluşuyor. Tam ortadan ikiye bölünmüş. Soldaki kısım ile başlıyor. Bir baba, bebeğini kucağında tutmakta... Yüzünde şaşkın bir ifade var ve mutlu. Bebeği iki eliyle kolları gergin bir şekilde tutuyor. Bebek kol ve bacaklarını açmış, hareket etmeye çalışıyor.  Konuşma balonları:

Baba: “Hanım müjde! Oğlumuz konuştu!”

Bebek:”Guvik”

İkinci kısım

Baba çocuğu elleriyle aynı biçimde tutuyor. Yüz ifadesi değişmiş. Mutsuz ve sinirli… Başının üzerinde sivri ucu kafasına dönük, üç minik üçgen var. Çizim dilinde sinirini ifade ediyor olsa gerek. Çocuğun yüzüne bir terlik fırlatılmış. Tam suratın ortasına çarpmış terliğin çarpma sesini ifade etsin diye “Şlak!...” yazıyor havada. Terliğin altında kalan surattaki ifade görünmüyor. Ama bebeğin gözü şaşkınlıkla yana kaymış. Konuşma balonu görünmeyen annenin bağıran sesi olarak uzanıyor.
“SUS CEVAP VERME ANNEYE!”

Baba koyu sarı bir gömlek giyip pantolonunun içine sokmuş. Fon mor renkte.

Sağ altta silik bir şekilde cafcaf yazıyor.

Arkadaş Egemen

Betimleyen: Emir YALÇINLI

Bir göz doktorunun muayene odası. Sağ arka tarafta harflerin büyükten küçüğe doğru yazılı olduğu bir tablo asılı.

Taburede bir kadın oturuyor. Saçı kırmızı renkte, sarı halka şeklinde küpe takmış. Gözünde gözlük var, göğüsleri belirgin biçimde öne çıkık ve dar, yeşil bir tişört giymiş. Diz altı, siyah bir etek ve kırmızı, topuklu ayakkabılar giymiş.

Onun tam karşısında, ayakta beyaz önlüklü doktor duruyor. Hafif kıvırcık siyah saçları, yüzünde çaresiz bir ifade var. Sol eli cebinde, sağ eliyle karşısındaki kadına bir gözlük uzatıyor. Konuşma balonları:

Kadın: “ Ben seni arkadaş olarak görüyorum egemen.”

Doktor: “Bir de bu numarayı denesen?” (Gözlüğü uzatırken)

Sol tarafta bir dolap var, dolabın sağ kısmında da bir poster asılı. Odanın sadece bir kısmı gözüküyor.  Kadınla doktor arasında iki çekmeceli küçük bir şifonyer var. Üzerinde doktorun elindekinin haricinde, üç tane gözlük daha var.

Asalet

Betimleyen: Emir YALÇINLI

İki adam karşılıklı durmuşlar. Arkalarında büyüklü küçüklü bulutlar var.

Soldaki adam gözünü kapatıp kaşlarını kaldırmış. Boyu sağdakine göre biraz daha uzun. Saçları yukarıya doğru bitiyor. Kalın bir ensesi, uzun aşağı sarkık bir burnu ve gıdısı var. Başını öne eğmiş, tavizsiz, inatçı birinin duruşuyla…

Sağdaki adamın yuvarlak pörtlek gözleri açık, diğer adama bakıyor. Saçı yok, burnu ileri doğru uzun, ağzı açık. Burnunun altındaki siyah çizgi bıyık olsa gerek. Ensesi kalın, gömlek giymiş, üzerinde ceket var. Onun pörtlek gözleri ve aralanmış ağzı da şaşkın, dumur bir adamı anımsatıyor.

Konuşma balonları: (büyük harflerle yazılmış)

Gözleri kapalı, soldaki adam: “SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR…”

Sağdaki adam: “BEN DE DEDİM MAL HERALDE.”

Paralı Eğitim

Betimleyen: Emir YALÇINLI

Karikatürde iki tane çocuk var. İkisi de beyaz tişört giymiş, sağdakinin mavi, soldakinin mor sırt çantası var. Çocukların boyunun iki katından daha uzun basamaklar var önlerinde. Görüntüye sadece 4 basamak sığıyor ama ekrana sığmayan daha fazla basamak var çıkmaları gereken. Boylarından uzun basamakları geçmeyi sağlayan, para banknotlarından oluşan küçük basamaklar var. Mavi sırt çantalı, sağdaki çocuk para banknotlarının üzerine basarak, rahatça basamakları çıkıyor. Soldaki, mor sırt çantalı çocuksa büyük basamaklardan en aşağıdakinin tepesine tutunmuş, diğerine geçmek istiyor, güçlükle tırmanmaya çalışıyor. Başının üzerinde, havada, akıttığı ter damlalarını simgeleyen iki oval damlacık çizili. Bu sırada sağındaki, mavi sırt çantalı çocuğun basamakları para banknotlarını kullanarak rahatça geçmesine şaşırarak bakıyor.

Baba

Betimleyen: Selin AKGÜL

Bir odada hardal sarısı tonundaki koltukta kollarını başının altına yerleştirmiş bir vaziyette sırtüstü yatan bir adam var.

Görselin sol kısmında ve ön planda duran antenli televizyon içerisindeki sese ait konuşma balonu: ZAMANINDA ATALARIMIZ CANLA BAŞLA SAVAŞMASAYDI BUGÜN BABAMIZ BELLİ OLMAZDI…

Koltuğun ön tarafında halı üzerine oturmuş bir erkek çocuğun konuşma balonu: AMAN BİZİMKİSİ BELLİ OLUYO DA NOLUYO DE Mİ ANNE?

Görselin sağ alt köşesinde sadece yüzünün bir kısmı gözüken annenin konuşma balonu: ŞŞŞ.. DUYAR.

Koltuk üzerinde uyuyan adamın üzerinde beyaz tonda kalın askılı bir atlet, altında da kahverengimsi pijama gibi gözüken hafif bir pantolon var.

Adamın göbeği açık ve kollarında, suratında, göbeğinde kılı temsil eden siyah noktalar var. Bir hayli kıllı ve kocaman bir adam.

Çocuk iki elinde üç tane üst üste olacak bir şekilde yuvarlak halka gibi bir şey tutmuş. Çocuğun üzerinde kalın askılı atlet gibi bir üst ve altında kahverengi bir şort var. Gözleri pörtlek gibi yuvarlak ve iri. Ağzı açık bir şekilde durmuş ve kulağının biraz üst kısmından turuncu, kıvırcık saçları gözükmüş.

Yüzünün sadece yarısı görünen annenin de turuncu saçları var. Baygın bakan gözleri, ince kaşlarıyla çocuğa ve adama arkası dönük.

Çok Düşün Az Konuş

Betimleyen: Selin AKGÜL

Görselde dışarıda duran iki adam var.

Kalın camlı gözlük takmış ve burnu uzun olan entelektüel görünümlü adamın konuşma balonu: ÇOK DÜŞÜNÜP AZ KONUŞMALISIN…

Başına geçirdiği kırmızı huni başını vakumlamış gibi gözüküp yüzü kendini sıkmaktan şişmiş adamın konuşma balonu: YİHHUU!! İÇİMDE PATLIYOR!!!

Gözlüklü adamın burnunun altında ince bıyıkları ve çenesinde de top sakalına benzer bir sakalı bulunmakta. Alnı açık. Üzerinde açık pembe bir gömlek, V yaka bir süveter ve kırmızı tonda bir ceket var.

Hunili’nin burnunun ucu kıvrımlı ve iki elini balon gibi şişen yüzünün yanaklarına koymuş. Ağzı açık, gözleri pörtlek, kirpikleri çizilmemiş. Üzerinde de uzun kollu beyaz tonda bir kazak var.

Fonda açık pembe gökyüzü ve koyu pembe tonunda otlar var. Gökyüzüne yer yer beyaz bulutlar yerleşmiş.

Ve yine arka fonda, görselin sağ kısmına gelecek bir biçimde üç tane her biri birbirinden uzun olacak bir şekilde gri tonda binalar mevcut.

Minik Tavşan

Betimleyen: Selin AKGÜL

Bir odadaki kahverengi tek kişilik yatakta uzanmış uyanık erkek çocuğu ve yanı başında oturmuş bir adam…

Elinde kitap tutan adamın konuşma balonu: MİNİK TAVŞAN HATASINI ANLAMIŞ VE ORMANDAKİLERDEN ÖZÜR DİLEMİŞ… BİR DAHA DA HİÇ ÖYLE DAVRANMAMIŞ ÇÜNKÜ TIRSMIŞ.. LAFININ ARKASINDA DURAMAMIŞ.. ORMANDAKİLER ONU SEVSİN DİYE GURURUNU AYAKLAR ALTINA ALMAYI TERCİH ETMİŞ…

Gözlerini irice açmış olan çocuğun konuşma balonu: O..SPU ÇOCUĞU…

Çocuk başını mor bir yastığa dayamış ve sırt üstü uzanmış. Şişko yanakları yatınca iki yana sarkmış. Göz bebekleri beyaz yuvarlakların içinde nokta şekliden çizilmiş. Çenesine kadar çekmiş yorganı, kolları da içerde. Yatağın baş ve alt kısmında kahverengi tonunda tahtadan destekler mevcut.

Görselin sağ alt köşesinde, yatağın yanındaki komodinin üzerinde kırmızı tonda, başı bir kovanın ters konulmuş hali gibi gözüken bir gece lambası var.

Adamın kafası iri, burnu kırmızıbiber gibi, kocaman ve burnunun altında uzunca kapkara bıyıkları, çok uzun olmayan sakalları var. Çenesi neredeyse boynundan aşağı sarkmış. Kulakları koca suratına nazaran, minicik.

Miranda Kerr

Betimleyen: Seslin AKGÜL

Bir odada oturmuş ya da kapladığı alan nedeniyle oturmuş gibi görünen, önündeki masa koca bedeninin yanında minicik kalmış  kilolu bir kadın resmedilmiş.

Görselin üst kısmında, kahverengi tonundaki duvar üzerinde, siyah tonda ve küçük harflerle yazılmış bir yazı var.

Sevgili Hasibe,

Victoria’s Secret ailesi olarak başvurunu değerlendirdik. Defileye çıkman bizi çok mutlu eder. Ancak hemen manken olmak için acele etme. Sabırlı ol. Zamanı gelince eminim harika bir Victoria’s Secret mankeni olacaksın. O zamana kadar defilelerde seni podyum olarak kullanabiliriz… Kim bilir, bir parça egzersizden sonra belki kulis bile olabilirsin. Ah hah hah hah hah hah!!!!!! Ulan çok güldüm yaaa.. Fakat iyi güldüm haa… Güzel güldüm yalnız. Sevgiler. Miranda Kerr.’

Mektubu elindeki kağıttan okuyan kırmızı, kısa saçlı obez kadının iç ses balonu: O..SPU ÇOCUĞU…

Kadının kafası, bedeni aşırı büyük, dudakları, kolları ve elleri çok küçük.

Kahverengi masanın üzerinde açılmış bir mektup zarfı var.       

Duvarın üzerinde de birbirine yakın bir şekilde durmuş iki tablo asılı.

Naber?

Betimleyen: Selin AKGÜL

Cadde üzerinde bir adam ve bir kadın karşı yönlerden birbirlerine doğru yürüyorlar.

Görselin sağ kısmında elleri cebinde yürür vaziyette olan adamın iç ses balonu: ASLINDA Bİ KIZ BULUP EVLENMEK LAZIM AMA O ZAMAN BU MAAŞ SİKSEN YETMEZ, DAHA YÜKSEK MAAŞLI Bİ İŞ BULMAM GEREK, O DA EKSTRA MESAİ VE SORUMLULUK DEMEK… YİNE EN İYİSİ BÖYLE DURMAK YAA… NE DEMİŞLER: AZICIK AŞIM KAYGISIZ BA…

Görselin sol alt köşesinde sadece başı gözüken ve el sallar gibi durup gülümseyen kadının konuşma balonu: SELAM NABER?

Uzun burunlu, gözleri yuvarlak olan elleri cebinde yürür vaziyette olan adamın iç ses balonu: HAY SKİMM YAA…

Adam beyaz bir gömlek, siyah kravat ve Sarı tonlarında bir ceketle… Altına açık kahverengi tonda bir pantolon ve koyu kahverengi tonda bir ayakkabı giyinmiş.

Kadının saçları kıvırcık ve sarı tonda. Üst dudağı aşırı büyük ve kırmızı ruj sürmüş gibi. Hafif dişlek kadının alt dudağı minicik.

Fonda, görselin sol ve sağ kısmında bitişik gri tonda binalar bulunmakta. Gökyüzü açık gri tonunda gibi ve üzerinde bulut çizili..

Annesinin Kınalı Kuzusu

Betimleyen: Melek AŞIK

Karikatür beyaz fonda kenarları ince, siyah dalgalı kare bir çerçevede… Grinin ve mavinin tonlarının hakim olduğu, petrol yeşili perde asılmış odada anne ve 4 yaşlarındaki oğlu koltukta oturuyorlar.

Aralık dudaklarla, sevgiyle oğluna bakan annenin konuşma balonu: Dünyamız önceleri toz ve kir bulutuydu. Her yeri yağlıydı ve teke gibi kokuyordu. Güzzeelce sildim, ovaladım, pırıl pırıl yaptım senin için kınalı kuzum.

Düşünceli düşünceli boşluğa bakan Kınalı Kuzu’nun iç ses balonu: Nasıl hakkını ödiycem lan ben bunun…

Atlet külotla oturan Kınalı Kuzu, öne doğru eğilmiş. Elleri, iki yana açtığı bacaklarının arasında. Dudaklarını sımsıkı kapatmış alt çenesini öne almış. Ayaklarının topuktan sonrası yukarı dikili… Sağ ayak parmaklarının bir kısmını içeri çekmiş, sol ayak parmaklarını ise aralamış. Hatları siyah, beyaz vücudu orantılı değil; kolları bacaklarından daha ince. Seyrek, kısa siyah saçlı kafası üst gövdesine göre büyük. Yuvarlak, alnını geçen kocaman göz çevreleri hafif dik biçimde bitişik. Siyah göz bebekleri nokta kadar…  Burnu, kulakları ise küçücük Kınalı Kuzu’nun… Sağında, yan şekilde dizlerinin üzerinde oturan annesi, kolunu koltuğun kolçağına yaslamış. Toplu bir kadın… Uzun kollu bir bluz, diz altı bir etek ve bilekleri büzgülü kısa çoraplar giymiş. Başındaki çemberin uçlarını alnının ortasında kuyruksuz fiyonk yapmış. Elips şeklinde, bitişik büyük göz çevreleri, geniş etli dudakları ve dudaklarının bile önüne geçmiş, patlıcana benzeyen uzun bir burnu var. Karikatürün ortasında olan koltuğun sağındaki sehpaya içinde bitki olan bir vazo konmuş. Koltuğun yaslandığı, tavana doğru rengi koyulaşan duvarın sol kısmında üst tarafları konuşma balonuyla kapanmış iki çerçeve asılı.

Sayfa Görüntüleme : 374