KARAKTERLER

Tom ve Jerry-Jerry

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Çizgi film karakteri olan Jerry, bacaklarının üzerinde duruyor. İnsan formunda olan Jerry, yaklaşık 1 karış boyunda olan bir fare. Normalde koyu kahverengi olan Jerry, bu versiyonunda açık kahverengi resmedilmiş. Karnının büyük bir bölümünü kaplayan, oval ve beyaz kısmın üstü; dalga şeklinde.  Hafif sağa dönük Jerry, koyu pembe dilini göstererek ağzı açık gülümsüyor; dişleri yok. İnce sivri kuyruğunun ve sol kulağının sadece bir kısmı görülebiliyor. Dört parmaklı ellerini ve iki parmaklı ayaklarını iki yana açmış; kalçasını ise hafifçe sola yatırmış. Jerry; aşağıya indirdiği siyah ve yuvarlak göz bebekleriyle, sağdaki bir noktaya bakıyor. Gözünün geri kalan kısmı ise beyaz.

Jerry’nin kulaklarının boyutu kafasının boyutuyla neredeyse aynı. İki kahverengi saç tutamı, uçları sağa dönük bir şekilde kulaklarının arasından çıkmış. Sağ kulağının oval ve büyük iç kısmı, açık pembe renkte. Siyah burnunun iki yanından çıkan ikişer tel bıyığı; ince, uzun ve siyah. Burnunun ve ağzının çevresi ise beyaz.  Burnunun hemen üzerindeki uzun ve ovalimsi gözlerinde; ikişer tel kirpiği, yukarı doğru kıvrılmış. Kirpiklerinin üzerindeki kaşları ince, siyah ve uçları aşağı bakan yay şeklinde.  

 

 

 

Betty Boop Çizgi Filmi- Betty Boop

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Betty Boop çizgi filminin 1988 yılına ait, renkli görünen çizgi film karakteri Betty Boop; sol yanından poz veriyor. Başı vücuduna oranla çok büyük olan Betty Boop’un yuvarlak gözleri de bir o kadar büyük. Tel tel duran siyah kirpiklerinin ardındaki açık mavi gözleriyle, sağa doğru bakıyor. Elleri ve ayakları, gözleriyle neredeyse aynı boyutta. Bembeyaz ten rengine zıt olan siyah renkteki saçları kısa. Tam ortadan ikiye ayrılmış saçları, kafasına yapışık. Kafa derisi, saç ayrım kısmından ince bir çizgi şeklinde görülüyor. Üstten bir darbe uygulanmasıyla içe doğru çökmüş gibi görünen bir kafa yapısı var. İki yarım dairenin birleşmesiyle oluşmuş gibi görünen alnındaki kaşları siyah ve uzun. İnce kaşlarının içteki köşeleri 45 derecelik açıkla yukarıya kalkmış. Daha küçük iki yarım daireden oluşmuş yanakları çene kısmından dümdüz birleşiyor. Betty Boop’un düz ve yere paralel çenesi, dar omuzlarının hemen üzerinde; boynu görünmüyor. Kırmızı rujlu küçük dudağının bir yarısı çenesinde diğer yarısı ise dışarı taşmış; hemen göğsünün üstünde. Saçının önünde ve arkasında, uçları yukarı bakan kıvrımlar var. Öndeki, eşit aralıklarla sıralanmış, kalın kıvrımlar Betty Boop’un alnına yapışmış. Betty Boop, sol bacağını dizinden kırarak arkasına, sağ bacağını ise düz duracak şekilde önüne doğru uzatmış. Bacaklarının arasındaki aralık, omuz genişliğinin yaklaşık iki katı. İnce belini öne doğru 45 derece eğen Betty Boop’un kalçası da sağa doğru çıkıntı yapmış.

Üstünde straplez, sırtı açık, kırmızı bir elbise var. Beyaz, siyah parıltılı bu dar elbise, kalçasının hemen altında sonlanıyor. Betty Boop; elbisenin bittiği kısmın hemen altına, sol bacağına sarı bir bacak bandı takmış. Bandın üzerinde, banttan taşan kırmızı bir kalp var. Baş hizasında öne doğru uzattığı sağ kolunu, dirseğinden yukarıya bükmüş. Sağ elinde, kafasından daha küçük boyutta olan melon bir şapka tutuyor. Sol üstte konumlanmış bu beyaz şeritli, siyah şapkanın iç kısmı; Betty Boop’un yüzüne doğru dönük. Sol kolunu ise elbisesinin göğüs kısmını kapatacak şekilde; hafif aşağı doğru, dümdüz uzatmış. Sol elinde bir ucunu tuttuğu siyah çubuğun diğer ucu yerde. Sağa doğru 45 derecelik açıyla eğilmiş bu çubuğun alttaki ucu, Betty Boop’un bacaklarının arasında konumlanmış. Betty Boop’un kulağındaki küpeler ve her iki bileğine de taktığı bileklikler, sarı renkte ve halka şeklinde. Bileğini saran kalın bilekliklerinin boyutları, küpelerinin iki katı.

 

Avrupa Yakası Dizisi- Sertaç Kırmızı (Yavuz Seçkin)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz beyaz bir zemin önünde, bel hizasından itibaren, hafif yandan, bir eli ceketinde diğer eli kamerayı işaret edecek biçimde kadrajın içinde gözükmekte Sertaç Kırmızı.

Kırklı yaşlarının başında gözüken Sertaç beyaz tenli ve yuvarlak yüzü keskin hatlara sahip değil, hafif gıdısı çıkmış, saçları tamamı ile kazınmış kel, kulaklarından biri gözükmekte.

Çizgisi olmayan alnının hemen altında hür olmayan, belirgin ve düz kaşları gülümsemesinden dolayı kısılmış olan gözlerimi sarmakta. Koyu kahverengi göz rengine sahip, göz kapakları hafif sarkmış.

Büyük ve ucu sarkık buruna sahip, elmacık kemikleri belirgin burun ve yanak çizgisi ile birleşmiş.

Belli belirsiz olan gri sakal ve bıyıkları birleşmiş, üst dudakları ince alt dudağı ise daha kalın gözükmekte, gülmesi ile üst dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde çıkmış.

Yeşil renkte bir ceket ve içine siyah bir tişört giyen Sertaç bir kol saati takarak görünümünü tamamlamış.

Avrupa Yakası Dizisi-Gaffur Aksoy (Peker Açıkalın)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Beyaz şeritli, yeşil bir duvar önünde bir koltukta oturarak, göğüs kısımlarından itibaren, bir eli işaret parmağı alnında orta parmağı ağzında ve baş parmağı ise çenesinde olacak şekilde kadrajın içinde gözükmekte.

Beyaz ten rengine ve oval keskin yüz hatlarına sahip. Otuzlu yaşlarının sonlarında olduğu tahmin edilebilir. İkiye ayrılmış siyah saçları omuzlarına değecek şekilde uzun, saçının gözüken kısmını büyük kulağının arkasına sıkıştırmış.

Geniş alnı ve alnının hemen altında gür hafif kavisli kaşları var. Dar göz kapakları, küçük gözleri gözükmekte. Siyah renkli gözleri var. Göz kenarlarında hafif kırışıklıklar oluşmuş.

Eğimli ve büyük burnu yine geniş burun kanatlarına sahip. Sakalsız yüzünde, derin yanak çizgileri ile birleşmiş şekildedir burnu. Yanağının görünen kısmında küçük bir ben bulunmakta.

Ağzı hafif aralıklı dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde, soluk renkli dudakları ince gözükmekte.

Gaffur Aksoy lacivert bir takım ceketi ve içine beyaz bir gömlek giymiş.

Avrupa Yakası Dizisi-Tahsin Sütçüoğlu (Gazanfer Özcan)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Arka planda kitaplık ve yan tarafında aile üyelerinin olduğu anlaşıldığı bir fotoğraf karesinde, Tahsin Sütçüoğlu bel hizasından iki omzunun bitiş kısımlarının da içinde olduğu biçimde kadrajın içinde gözükmektedir.

Altmışlı yaşlarının ortalarında olduğu tahmin edilebilir, oval ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, orta kısımları dökülmüş saçları yer yer beyazlamaya başlamış ve favorileri kulak hizasındadır, koyu renk bir ten rengi var.

Kırışmış alnının hemen alt kısmında seyrek ve dağınık kaşları, geniş göz kapaklarını sarmakta, küçük gözlerinin altında hafif torbalanmalar ve kırışıklıklar gözükmekte, oval gözlüğü gözlerinin hemen üstünde burnunun bitiş kısmında takılı durmakta.

Geniş kanatlı burnu hemen dikkat çekmekte ve yanak çizgilerinin birleştiği kısımda gözükmekte.

Burnunun hemen altında ince dudakları olan ağız kısmı gözükmekte, üst dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde gülen Tahsin Sütçüoğlu düzgün ve küçük dişlerini göstermekte, dudak kenarında hafif sarmalar bulunmakta, gülümsemesinden dolayı yanak çizgileri belirgin bir şekilde görülmekte.

İki yanağının hemen yan taraflarında saçlarının bir kısmını kapattığı kulakları bulunmakta, kulak memesinin büyük olduğu görülmekte.

Gıdısında sarmalar oluşmaya başlandığı görülmekte.

Gri bir takım giyen Tahsin Sütçüoğlu iç kısmında turuncu tonlarında bir gömlek ve beyaz, siyah yine aynı turuncu tonlarda bir kravat takmakta, bordo pantolon askısı kullanmakta ve kahverengi kemer takmakta.

 

Avrupa Yakası Dizisi-Şehsuvar Kementoğlu-Şesu (Bülent Polat)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Bulanık bir arka plan önünde, omuzlarının ve başının bir kısmının olduğu bir biçimde kadrajın içinde gözükmekte.

Otuzlu yaşlarının ortalarında olduğu tahmin edilebilir, oval ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte. Esmer tenli, siyah dalgalı omuzlarına dökülen saçlara sahip. Saçları kulaklarını tamamen örtmekte.

Küçük alnı pürüzsüz, alnının hemen altında hafif kavisli siyah ve gür kaşları, küçük, uzun kirpikleri olan siyah gözlerini çevrelemiş. Göz altında torbalanmalar gözükmekte.

Geniş ve hafif eğri burnu var, sakalsız yanaklarının çizgisi ile birleşmiş.

İnce ve ifadesiz dudaklarının üstünde ince bir bıyık altında ise keçi sakalı gözükmekte.

Şehsuvar lacivert renkte takım ceketi ve mavi bir gömlek  giymiş.

Avrupa Yakası Dizisi-Sadettin Yerebakan (Yıldırım Öcek)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz bir arka plan önünde, göğsünün küçük bir bölümü ve baş kısmı gözükecek biçimde kadrajın içinde gözükmekte.

50`li yaşlarının ortalarında göründüğü tahmin edilebilir, kumral ten rengi, dağınık içinde beyazların olduğu siyah saçları dalgalı ve uzun. Kulaklarını ve ensesinin bir kısmını kapatmakta. Geniş alnı hafif kırışık ve saçının önden bir kısmı dökülmüş gözükmekte.

Alnının hemen altında düz, gür siyah kaşları küçük gözlerinin kapaklarına kadar dağılmış. Siyah gözlerinin altında torbalanmalar gözükmekte, kenarlarında ise çizgiler oluşmuş. Şeffaf bir gözlük kullanmış Sadettin Yerebakan.

Kısa, ucu sarkık ve geniş kanatlı burnu geniş yanaklarının çizgileri ile birleşmiş.

İnce dudaklı ağzı tamamen gülümsemesi ile açılmış alt ve üst dişlerinin bir kısmı görünecek şekilde ortaya çıkmış.

Uçları uzun bıyıkları dudak hizasından, burun hizasına kadar uzanmakta, keçi sakalı dudaklarının hemen altında ve keskin çene ucunda da küçük bir sakalı gözükmekte.

Turuncu renkli boğazlı bir kazak üzerine siyah bir ceket giymiş.

Avrupa Yakası Dizisi-Makbule Kıral (Hasibe Eren)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Gri bir duvarın üstünde yeşil yapraklar olan arka planda, bel hizasından itibaren kadrajın içinde gözükmekte, başını hafif yana eğmiş bir biçimde poz vermiş Makbule Kıral.

Kırklı yaşlarının başında olduğu tahmin ediliyor, oval yüz hatlarıma sahip ve kumral tenli, kahverengi kıvırcık saçlı, saçının bir kısmı bombeli şekilde toplanmış. Saçları omuzlarının altına kadar uzun.

Geniş alnı ve ince yuvarlak koyu renk kaşları var. Geniş göz kapaklarını far ile renklendirmiş, aşağı sarkmış göz kapakları gözükmekte, siyah göz rengine sahip.

Küçük olan burun kanatları ve uzun burnu var. Renklendirmiş yanakları gözükmekte.

Orantılı dudakları ve geniş ağzı ifadesiz şekilde durmakta.

Beyaz şifon bir üst giymiş, kelebek şeklinde bir broş ile kıyafetini tamamlamış. Makbule Kıral görünümünü sarkan küpeleri ve altın rengi kolyesi ile desteklemiş.

Avrupa Yakası Dizisi-Volkan Sütçüoğlu (Ata Demirer)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Kapı olduğunu tahmin edilen bir arka plan önünde duran Volkan Sütçüoğlu göbek kısmından bir omzunun tamamen diğerinin de bir kısmının görüleceği şekilde kadrajın içinde.

Otuzlu yaşlarında olduğu tahmin edilebilir, yuvarlak ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, alın kısmının iki tarafı açılmaya başlamış saçları kısa kesilmiş ve siyah renkte, yeni oluşmaya başlamış çizgisi bulunan alnı geniş ve açıkta gözükmekte, beyaz bir ten rengine sahip.

Alnının hemen altında yuvarlak koyu kahverengi gözlerini saran gür ve siyah kaşları hafif kavisli gözükmekte.

Büyük ve geniş burnu yanak çizgilerinin birleştiği kısımda bulunmakta, dolgun yanakları ise traşlı, sağ tarafında bene benzer bir şey görülmekte, gıdısı belirgin bir şekilde yanakları ile birleşmekte.

Burnunun hemen altında orantılı dudakları olan küçük ağzı hafif açık bir biçimde ifadesiz şekilde durmakta.

Lise üniformasına benzer bir ceket içine, beyaz gömlek ve lacivert gevşek biçimde takılı kravat giymiş Volkan Sütçüoğlu, gömleğinin üst düğmesini ise iliklememiş.

 

Avrupa Yakası Dizisi-Yaprak İzmirli (Hale Caneroğlu)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Parlak renkte bayaz ve kırmızının olduğu bir arka planda, bel hizasından itibaren iki kolunun bilek kısımlarına kadar kadrajın içinde hafif yandan bakacak biçimde poz vermiş Yaprak.

Otuzlu yaşlarında olduğu tahmin edilebilir, beyaz tenli, oval yüzlü gözükmekte. Çene çizgisi belirgin bir şekilde, küçük kulaklara sahip. Bir kısmı örülmüş, toplu bakır rengi saçları belirgin bir biçimde gözükmekte.

Geniş ve pürüzsüz bir alana sahip, alnının hemen altında ince bakır renge yakın hafif kavisli kaşları geniş göz kapaklarının üstünde. Pembe tonlarında bir far ile göz kapaklarını boyamış Yaprak, belirgin biçimde gözüken kirpiklerine de rimel sürmüş. Kahverengi gözleri hafif Çelik, göz altında çizgiler oluşmuş.

Uzun, küçük kanatlı burnu, yanak çizgileri ile birleşmiş, pembe tonlu bir allık uygulanmış elmacık kemiklerine.

Küçük ağzı gülümsemesi ile açılmış, üst dişleri beyaz renkte ve gözükmekte. Dolgun pembe rujlu dudakları var.

Siyah bir atlet üzerine, bir yanı fırfır detaylı gül kurusu renkte yelek giymiş omuzları açıkta kalmış, başının üstünde şapkaya benzer ve tüllü bir aksesuar ile görünümünü tamamlamış.

Avrupa Yakası Dizisi-Dilber Koçarslanlı (Binnur Kaya)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz siyah renkli bir arka fon önünde, göğüs kısımlarından itibaren kadrajın içinde Dilber Koçarslanlı.

60`lı yaşlarında bir görünüme sahip, oval yüzü sivri çenesi ile birleşmiş, keskin çene hatları olduğu fark edilmekte. Kullandığı saç aksesuarı dolayısıyla gri saçlarının sadece perçem kısmı gözükmekte, kulakları da bu aksesuar tarafından gözükmemektedir, esmer bir ten rengine sahip.

Çizgileri olan alnının bir kısmı açıkta gözükmekte, alnının hemen altında kalın ve oval kaşları çatık bir biçimde durmakta, iri ve yuvarlak mavi gözleri kızarmış, göz altında koyu renk halkaları ve  göz altı torbaları belirgin bir biçimde gözükmekte. Büyük camları olan bir gözlük hemen gözlerinin üstünde burnunun bitiş kısmında durmakta.

Uzun, geniş ucu olan burnu yanak çizgileri ile birleşmiş, çene ve dudak üstünde cilt tonu farklılıkları görünmekte.

Çok küçük ağzına oranla belirgin dudakları koyu kırmızı renkte gözükmekte, ifadesiz şekilde durmakta.

Açık gri parlak renkte işlemeli bir ceket giymiş ve krem rengi bir fular takmış broşu ile fularını birleştirmiş, yuvarlak küpeler kullanmış, kırık beyaz bir saç aksesuarı ile de saçlarını kapatmış Dilber Koçarslanlı.

 

Avrupa Yakası Dizisi-Cem Onaran (Levent Üzümcü)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Fotoğrafların asılı olduğu bir arka planda göğüs kısımlarından itibaren, bir kolunun gözükecek biçimde, elinin baş parmağını kaldırıp diğer kısımlarını yumduğu bir şekilde poz verdiği gözüken Cem Onaran kadrajın içinde yer almakta.

Otuzlu yaşlarının ortalarında olduğu tahmin edilebilir, kare yüzü, sert çene hatları fark edilmekte. Beyaz tenli Cem siyah saçlara sahip. Saçlarının ön kısımları dökülmeye başlamış, yanları kısa, orta kısımları dağınık ve uzun.

Geniş ve düz bir alnı var, oval, belirgin kaşları, kahverengi, küçük gözlerini sarmakta. Göz kenarlarında kırışıklıklar gözüküyor, göz altı torbaları belirgin bir biçimde.

Uzun ve geniş kanatlı, sivri uçlu karakteristik bir burna sahip. Burun çizgilerinin olduğu kısımda belirgin elmacık kemikleri var, traşlı ve sakalsız yüzünün yanaklarında derin olmayan gamzeler gözükmekte.

Üst dişlerinin bir kısmının gözükeceği biçimde gülümsemiş, üst dudağı ince alt dudağı ise daha kalın gözükmekte.

Turkuaz renkte yakalı bir tişört ve yeşil bir bileklik giymiş bu fotoğrafta Cem Onaran.

Avrupa Yakası Dizisi-Burhan Altıntop (Engin Günaydın)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Mutfak dolaplarının olduğu bir arka planda, bel hizasından itibaren, elinin biri cebinde diğeri ise gözükmeyecek biçimde kadrajın içinde Burhan Altıntop.

30`lu yaşlarının sonlarında olduğu tahmin ediliyor, yuvarlak yüzü ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, dağınık, ön kısmı açılmaya başlamış koyu kumral saçlarının favorileri kulağını geçmiş ve kulaklarının bir kısmını saçları kapatmış, beyaz ten rengi var.

Geniş alnı yüz ifadesinden dolayı kırışmış, alnının hemen altında gür  ve dağınık kaşları düz biçimde koyu renkli küçük gözlerinin etrafını sarmış, göz bebekleri yan tarafında bir yere sabitlenmiş biçimde bakmakta.

Geniş kanatlı, sivri uçlu burnu geniş yanaklarının çizgileri ile birleşmiş, burnunun hemen altında, dudağının üstünde bıyıkları gözükmekte, yanakları sakalsız.

Alt dudağını, üst dudağını örtecek biçimde geniş ağzı kapalı bir biçimde durmakta.

Koyu kahverengi pantolon üstüne, turuncu tonlarında bir gömlek giyen Burhan Altıntop çizgi film karakteri bulunan, lacivert, kırmızı ve sarı kareli bir kravat, telefon kılıfı koyduğu bir kemer ile görümünü tamamlamış bir biçimde.

 

Avrupa Yakası Dizisi-Tanrıverdi Ekşioğulları (Sarp Apak)

Betimleyen: Derya GÖDEER

Ofiste mor duvar üstünde, dolap, saat ve afişlerini olduğu aynı zamanda gri stor perdenin de yer aldığı bir arka plan önünde bel hizasından itibaren kollarının bir kısmının da içinde olduğu biçimde kadrajın içinde gözükmekte.

Otuzlu yaşlarında olduğu tahmin edilebilir, esmer ten rengine sahip, siyah gür ve kısa saçları gözükmekte. Kulaklarında biri gözükmekte ve küpe taktıdığı fark edilmekte.

Kısa alnı yüz ifadesi ile kırışmış, kavisli ve düzgün kaşları iri gözlerini sarmış, siyah göz rengine sahip Tanrıverdi Ekşioğulları.

Küçük kanatlı uzun burnu sakalsız yanaklarının çizgisi ile birleşmiş.

Ağzı hafif açık biçimde şaşkın bir ifadeye bürünmüş, alt dudağı üst dudağına oranla daha dolgun gözükmekte.

Bordo yazısı bulunan  füme rengine yakın bir tişört giymiş. Kolları hafif aralıklı bir biçimde durmakta.

 

 

 

Game of Thrones Dizisi- Sansa Stark

Betimleyen: Alper OKÇUĞLU

Game of Thrones dizisinden Sansa Stark (Sophie Turner) 20’li yaşlarda kızıl saçlı, mavi gözlü genç bir kadın. Sansa beyaz tenli, küçük ancak kalın dudakları var. Küçük burnu var. Kaşları düz, ince ancak sık yani aralıksız olduğu görülüyor. Kirpikleri kalın ve yukarı doğru kalkık, göz çukuru düz. Tahta sandalyeye oturuyor. Sandalyenin arka tarafı yani yaslanılan kısmı uzun. Siyah renkli kürk omuzlarında. Kürk tüylü. Mavi ve siyah renklerinde işlemeli bir elbise giymiş. Kafasındaki taç başının çevresinden dolanmış. Başındaki taç da yukarı doğru kıvrılıyor ve tacın ucunda arma var. Tacın arması metal renkli, geriye kalan kısmı altın sarısı. Arka taraftan sarı renkte ışık görülüyor. Arka taraf bulanık.

Game of Thrones Dizisi- Tyrion Lannister

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Tyrion Lannister (Peter Dinklage) 40’lı yaşlarda erkek. Tyrion mavi gözlü, sarı uzun ve dalgalı saçları var. Kalın, düz sarı kaşlı, kirpikleri ise gözükmüyor. Sakalı siyah ve uzun. Sakalın uçları biraz sarı. Sağ gözünün altından yanağına doğru dikey bir yara var. Burnu büyük, orta kısmı kemikli gözüküyor. Kaşları çatık. Yüzünde şaşırmış bir ifade takınıyor. Üzerine mavi renkli küçük diken benzeri tırtıkları olan kıyafet giymiş. Kıyafetin üzerinde yuvarlak beyaz renkli içinde kuş figürü olan amblem takılı. Amblemin ucunda uzun dikey çubuk var.

Game of Thrones Dizisi- Theon Greyjoy

Betimleme: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Theon Greyjoy (Alfie Allen) 20’li yaşlarda genç bir erkek. Theon açık kahverengi uzun ve dalgalı saçlı, mavi gözlü, kirli sakal ve bıyığı var. Sakalı ve bıyığı da kahverengi tonlarında. İnce ve seyrek kaşları, açık tonlarda cildi var. Theon ayakta ve fotoğrafta yan duruyor. Başı sola yani kameraya dönük. Sol kolu hafif bükük şekilde, belindeki kılıcın kabzasını tutuyor. Kılıç kabzası oval altın renkli. Üzerinde kahverengi zırh var. Zırhın üzerindeki siyah lekeler paslı demir gibi görünmesini sağlıyor. Zırh yarım kollu. Zırhın altında siyah kıyafet var. Zırhın bel kısmından ve omuz kısmından kemer benzeri iplerle sabitlenmiş.

Game of Thrones Dizisi- Ramsay Bolton

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Ramsay Bolton (Iwan Rheon) 20’li yaşlarda genç bir erkek. Ramsay beyaz tenli, mavi gözlü, yapılı büyük bir burnu var. Ramsey hafif sağa dönük duruyor. Sakalı ve bıyığı yok. Kaşları ince ve seyrek, kirpikleri ince ve görüntüde neredeyse gözükmüyor. Saçı uzun ve siyah renkli, dalgalı görüntüsü var. Geniş ağızlı ve ince dudaklı. Burnunun iki tarafında çukur var. Bir yöne doğru ifadesiz şekilde bakıyor. Omuzunda kahverengi kürk, altında siyah pelerin, giysi olarak da kahverengi tonlarında giyinmiş. Giysiyi “X” şeklinde kemer gibi iple bağlamış. Giysinin boğaz kısmı yana doğru kıvrılmış. İçine başka giysiler giydiği boğaz kısmını kapatan kıyafet parçalarından anlaşılıyor. Sol alt tarafında altın sarısı kılıç kabzası var.

Game of Thrones Dizisi- Khal Drogo

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Khal Drogo (Jason Momoa) 30’lu yaşlarda esmer tenli erkek. Khal bacakları açık şekilde oturuyor. Uzun sakalını sarı renkli iplerle çene altı ve sakalın ucu olmak üzere iki farklı yerden bağlamış. Saçı, sakalı, bıyığı ve gözleri siyah. Saçları uzun olduğu için arka kısıma doğru atılıp bağlanmış.Omuzları geniş ve dik oturuyor. Dudakları kalın, kapalı ve hafif gülümsediği için gamzeleri ortaya çıkıyor. Gözünün çevresine siyah renkte boya sürülmüş. Kaşları çatık, siyah renkli ve kalın. Sol kaşında açıklık var.Her iki elini dizlerine katmış. Elleri ile diz kapaklarını tutuyor gibi parmaklarını katmış. Khal karnından, göğüs altına kadar kaplayan kahverengi giysi giymiş. Göğüsü çıplak. Sağ ve sol omuzundan başlayan 4 adet yan yana hafif yatay şekilde, dik çubuk gibi siyah renkli çizgiler var. Kolların da bilekten dirsek içine kadar kısıma kahverengi bez sarılı. Sağ elinde parmaklarının çevresi ve avuç içini gri renkli bez ile sarılı. Altına siyah renkli şort giymiş. Bacaklarının arasından beyaz renkli kumaş sarkıyor.

Game of Thrones Dizisi- Jon Snow

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Jon Snow (Kit Harington) 20’li yaşlarda genç bir erkek. Jon uzun siyah saçlı, saçı kıvırcık ve ince olduğu için dağınık görünüyor. Siyah gözleri, kalın kaşları var. İri burunlu. Beyaz tenli ve sağ tarafta yanağında dikey şekilde yara var. Sakalları ve bıyığı siyah, kirli sakaldan biraz daha fazla. Alt dudağı, üst dudağına göre büyük. Sağ tarafına doğru ifadesiz bakıyor. Fotoğrafta Jon göğüs plan olarak gözüktüğü için kıyafetinin tamamı görünmüyor. Göründüğü kadarıyla siyah kıyafet giymiş. Kıyafetin omuz kısımlarından aşağıya sarkan tüy kaplama omuzlarının daha yüksek görünmesini sağlıyor. Kıyafet 3 parça üst üste giyilmiş, boyun kısmından diğer kıyafetlerin boyunluklu olduğu görülüyor. Üst kısımda giydiği çapraz “X” şeklinde siyah iplerle bağlanmış. Bir altındaki kıyafet düz kemer gibi bir iple bağlanmış.

Game of Thrones Dizisi- Joffrey Baratheon

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) yakın ve yeşil gözlü, sarı saçlı 18-20 yaşlarında erkek. Kaşları siyah, ince. Kaşlarını çatarak durduğu için sinirli görünüyor. Dudakları küçük ve kapalı. Kaşlarını çatarak durduğu için sinirli görünüyor. Kirpikleri ince ve ayrık. Joffrey üzerine kırmızı uzun bir kıyafet giymiş. Sırtında bordo kırmızı tonlarında pelerin var. İki kolunu birbirine geçirmiş. Sağ eli, sol kolunda ve sağ işaret parmağında iri kırmızı taşlı yüzük takıyor. Başı hafif sola dönük. Boynuna siyah bezin üstünde altın renkli kaplamalı önlük benzeri şey giymiş. Belinde siyah kemer takmış, tokası altın. Kemerin ipi uzun olduğu için aşağıya sarkıyor. Kıyafetin sağı ve solunda altın sarısı işlemeler var. Boyun kısmını geniş bir şekilde kaplayacak boğazlıklı elbiseyi iç kıyafet olarak giymiş. Dudakları küçük ve kapalı. Sağında pembe elbiseli, kızıl saçlı kadın var. Arkasında taştan merdiven üzerinde insanların ayakları görülüyor.

Game of Thrones Dizisi- Gregor Clegane

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Gregor Clegane (Hafþór Júlíus Björnsson) 30’lu yaşlarda yeşil gözlü uzun sakallı ve bıyıklı erkek karakter. Saçı az ve küçük kulakları var. Düşük gözlü ve gözünü kısarak bakmış. Yuvarlak yüzü var. Kaşları çatık ve çenesini yukarı doğru çekerek öfkeli görüntüsü var. Üst kısmında elbise yok. Kaslı ve geniş omuzlu. Boynunun olduğu yerde kaslar tümsek gibi sişkin duruyor. Sağ tarafında siyah kabzalı kılıç tutuyor. Kollarını hafif bükerek tutuyor böylece kol kasları ortaya çıkıyor. Kılıç tutan sol eli biraz yana doğru açık. Kollarında kas yırtıkları görülüyor. Vücudunda karın bölgesi az sarkıyor olsa da karın kasları da belirli şekilde görülüyor. Bileğinde siyah renkte bileklik var. Bilekliğin üzerinde gri amblem var. Belinin aşağısı biraz gözüküyor. Altına siyah renkte bir şey giymiş belinde bezden yapılma kemer ile belinde bağlamış.

Game of Thrones Dizisi- Eddard Stark

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Eddard Stark (Sean Bean) 40’lı yaşlarda yeşil gözlü, kahverengi tonlarında uzun saçlı bir erkektir. Eddard saç rengine benzer sakalları ve bıyığı var. Sakalı ve bıyığı için halk arasında kirli sakal olarak bilinen bir şekilde olduğu görülüyor. Kaşları yukarı doğru kalkık ve kavisli olmasının yanı sıra seyrek ve kalın. Üzerinde siyah pelerin var. Pelerinin üstünde boynuna omuz kısmından başlayarak, boynun arka tarafından atılmış tilki postu, tilkinin ölü başı sağ taraftan aşağıya sarkıyor. Siyah elbise giymiş, elinde kahverengi eldiven ile iki eliyle birlikte kılıç kabzasını tutuyor. Elbisenin üzerinde boyun kısmından beline doğru çapraz şekilde saran kemer şeklinde bez var. Kılıç kabzası kahverengi kabzanın bittiği yerin aşağısı metal uzun sağa ve sola doğru giden çubuklar var. Çubukların ucunda yuvarlak koruyucular var. Kılıcın kabza başı yuvarlak ve kabzadan daha kalın.

Game of Thrones Dizisi- Demir Taht

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinin meşhur objesi Demir Taht üzerinde onlarca kılıç kabzasının olduğu bu kabzaları da kahverengi çok ince bez parçaları bir ip gibi birbirine bağlıyor. Kılıç kabzaları soldan sağa doğru hafif yatay şekilde bırakılmışlar. Demir Taht’ın üzerinde uzun kılıç ucuna benzer demir çubuklar görülüyor. Biraz önde ve daha kısa olduğu için aşağıda izlenimi veren benzer demir çubuklar var. Demir Taht’ın üzerinin kahverengi görüntüsü paslı gibi görünmesine neden oluyor. Kılıç kabzalarının yuvarlak taşı andıran başları var. Oturulan kısımda yumuşak kavisli ve boşluk neredeyse olmadan bir zemin elde edilmiş. Tahtın yan tarafları yatay ve oval bir şekilde oluşturulması ve üzerinde kılıç kabzalarının oturmasını sağlamış.

Game of Thrones Dizisi -Daenerys Targaryen

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) sarı saçlı, yeşil gözlü 20’li yaşlarda genç bir kadın. Kaşları siyah, düz ve ince. Gözleri yakın ve göz altında küçük şişlik olduğu görülüyor. Kulakları saçlarından dolayı gözükmüyor. Daenerys saçlarını öne atmış, her iki omuzuna yaslı olarak aşağı sarkıtıyor. Yanaklarının ikisinde de çukurlar var. Daenerys kömür gibi siyah renkte bir taht da oturuyor. Daenerys mavi elbise giymiş. Elbisenin üzerinde ise sağ ve sol omuzundan çapraz şekilde beline doğru sarılmış siyah renkli, ipliklerinin tüy gibi görüntüsünden dolayı hayvan postunu andıran kumaş parçasını üzerine giymiş. Mavi elbisenin her iki kolunda üç çizgi şeklinde işleme var. Deanerys’ın oturduğu yerdeki kollarını tahtın yan kısımlarına katarak, dik oturuşu ve yüzündeki ifadesiz duruş karaktere güçlü bir imge vermiş. Deanerys’ın oturduğu taht araları boşluklu şekilde konumlandırılmış metal ve siyah tahtadan yapıldığını anlaşılıyor. Metal parçalardan biri soldan sağa doğru yarım ay şeklinde kıvrılmış. Sağ ve sol tarafta kılıç figürleri yer alıyor. Tahtın orta kısmında Daenerys’ın başının arka tarafında üç metal çubuk var.

Game of Thrones Dizisi- Arya Stark

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Game of Thrones dizisinden Arya Stark (Maisie Williams) 17-18 yaşlarında beyaz tenli genç bir kadın olarak, iki eli arkasında ayakta duruyor. Siyah saçlı, siyah kaşlı, yeşil gözlü ve küçük dudakları var. Kaşları yukarı kalkık ve uzun. Gözleri üst kısımdan basık ve küçük. Kirpikleri o kadar ince ki fotoğrafta görülmüyor. Saçlarını arka tarafa doğru atmış. Belinde sol tarafta kılıç baş kısmı ve kılıcın tutulan yerinin alt tarafındaki kaplamaları altın sarısı ve tutulan kısım siyah kılıç sola doğru yatık, sağ tarafta hançer altın sarısı kabzası içinde sağa doğru yatık şekilde aşağı doğru sarkıyor. Kılıç ve hançeri belin her iki tarafında kıyafete bağlı kahverengi ipler aracılığıyla üzerine sabitlemiş. Arya boyu kısa olduğu için üzerindeki kılıçta boyuna uygun şekilde kısa ve ince. Arya üzerine giydiği üst kıyafet kahverengi boğazının altına kadar bedenini sıkı şekilde bir zırh gibi kaplamış. Kıyafet üzerindeki karşılıklı boşluklardan geçirilmiş ipler düğümlenerek vücudun ön kısmından kapatılmış. Kıyafetin kol kısımları yama yapılmış gibi uzun kollu, omuzun olduğu bölümde tıpkı kıyafetin ön bölümünde olduğu gibi kol kısımları karşılıklı boşluklardan ipler geçirilerek bağlanmış. Kıyafetin üzerinde kahverengi kemer belinin etrafından geçirilerek önde sağ tarafta altın sarısı kemer tokasıyla bağlanmış. Kemerin ipi uzun olduğu için sağa doğru öne sarkık duruyor. Arya altında mavi renkli bir etek giymiş. Etek üzerinde işlemeler var. Arya’nın ayağında ise kahverengi uzun çizmeleri olduğu görülüyor. 

Fotoğrafta yerler beyaz kar ile yer yer kaplı. Arya’nın bastığı yerlerde kar var ancak hafif çamura benziyor. Arya’nın arka tarafında ve sağ kısımda demirden yuvarlak şekilde yere oturtulmuş, boşlukları olan, içinde yanan ateşin çevreye yayılmaması amacıyla kullanılan kap benzeri demir var. Arya’nın arkasında siyah taş duvar görülüyor. Duvarın üzerinde yukarıdan aşağıya doğru genişleyerek kıvrılan oval bir kapı var.

Game of Thrones Dizisi- Cersei Lannister

Betimleyen: Alper OKÇUĞLU

Game of Thrones dizisinden Cersei Lannister (Lena Headey) 40’lı yaşlarındaki kadın sarı saçlı, kahverengi gözlü, siyah kaşlı olan buğday tenlidir. Cersie kaşları hafif çatık, üst dudağı ince ve alt dudağı kalın, yanakları içe çökük ve uzun, ince burnu var. Cersie’nin saçları uzun ve boynun her iki yönünden önüne doğru beline kadar aşağıya sarkıtmış. Cersei üzerinde kırmızı renkli kol kısımlarında altın sarısı işlemeleri olan bol görünümlü elbise giyiyor. Elbisenin kol kısmındaki işleme uzun çubuk şeklinde baş kısmı içe doğru kıvrılıyor. Elbisenin kol kısmının ucu koyu krem renginde. Parmağında altın kalın bir yüzük takıyor. Elbiseyi tutan kemer kalın kahverengi ve tüm belini sarıyor. Ellerini birbirine tutturmuş. Boynunda metal bir kolye taşıyor. Kolye siyah renkli üzerinde gri işleme var.

Fotoğrafın arka planı bulanık olduğu için gözükmüyor.

 

İşe Yarar Bir Şey Filmi-Leyla

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde yasalanarak pencereye oturan göğsünden yukarısı ve bacaklarının bir kısmı görünen Leyla (Başak Köklükaya), bir yataklı tren kompartımanın içinde. Karenin sol tarafında duruyor. Arkasındaki pencereden hızla akıp giden bir görüntünün donmuş bir hali var. Sağ tarafında kırmızı, siyah ve mavi motiflerin olduğu bir koltuk başlığı görünüyor. Sol tarafında bir radyatörün üzerine bitirilmiş bir çay bardağı ve üst üste defter ve bir kalemlik görünüyor. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde kısılmış gözlerle elinde tuttuğu Gülten Akın’ın ‘Kırmızı Karanfil’ isimli kitabını okuyor. Zayıf bir kadın.

Saçları orta kısalıkta, kıvırcık ve siyah renginde. Duru bir yüze sahip. 30’lu yaşlarının ortalarında görünen Leyla, buğday tenli, kare yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve durgun bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Kaşları düz, uzun, hafif çatık ve kalın. Burnu, uzun, dar yapılı, sivri ve burun ucu kalkık görünüyor.

Bacaklarına kırmızı bir battaniye örtmüş. Üstünde mavi bir gömlek ve koyu yeşil ince bir hırka var.

 

İklimler Filmi-Bahar

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Bahar (Ebru Ceylan), gündüz vakti, ayakta kar yağışının olduğu, arkasında bir cami minaresinin göründüğü bir meydanda duruyor. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde kısılmış gözlerle karşısında bir noktaya bakıyor. Karenin sağ tarafında duruyor.

Saçları uzun, dalgalı ve koyu kahverengi. İki yana ayrık bir şekilde başına bordo yün bir bere takmış. Duru bir yüze sahip. 30’lu yaşlarının ortalarında görünen Bahar, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve ifadesiz bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları kavisli, uzun ve ince. Burnu, uzun, dar yapılı, sivri ve kalkık görünüyor.

Boynuna kalın bordo bir atkı sarmış. Üzerinde kırık beyaz renginde bir palto var.

 

Hayatı Yaşamak Filmi-Nana Kleinfrankenheim

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Siyah beyaz ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Nana Kleinfrankenheim (Anna Karina), ayakta posterli bir dış duvarın önünde duruyor. Kare aydınlık ve tam ortasında duruyor. Başını hafif sola çevirmiş bir şekilde kısılmış gözlerle karşısında bir noktaya bakıyor.  Sol elini dirsekten kırarak havada tutuyor. İşaret parmağı ve orta parmağı arasında bir sigara var. Zayıf bir kadın.

Saçları kâküllü kısa, düz ve siyah renkte. 30`lu yaşlarının ortalarında Nana Kleinfrankenheim, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve durgun bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları düz, uzun ve ince. Burnu, uzun, geniş ve burun ucu kalkık görünüyor.

İçine düğmeleri kapalı olan beyaz, ince bir hırka giymiş. Üzerinde uzun kollu kalın örme bir palto var. Boynunda çok ince zincirli bir kolye var.

 

Avrupa Yakası Dizisi-İffet Sütçüoğlu

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde göğsünden yukarısı görünen İffet Sütçüoğlu (Hümeyra), ayakta duruyor. Karenin tam ortasında duruyor. Saçları iki yana topuz yapılmış, düz ve kızıl renginde. Zayıf bir kadın.

50`li yaşlarının ortalarında görünen İffet Sütçüoğlu, esmer tenli, oval yüzlü bir kadın. Kaşları kısa, kavisli ve ince. Kirpikleri siyah ve kısa. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kenarlarından dudak çevresine çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Dudakları, kısa ve hafif dolgun. Başı dik bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Burnu, kısa, dar yapılı, hafif sivri ve burun ucu düşük görünüyor.

İffet Sütçüoğlu, yeşil, göğüs tarafında parlak pulların olduğu kolsuz boğazlı bir üst giymiş. Üstüne açık yeşil ve pembe renklerin olduğu bir şal atmış.

 

 

 

Avrupa Yakası Dizisi-Aslı Sütçüoğlu

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Aslı Sütçüoğlu (Gülse Birsel), başını ve vücudunu hafif sola çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Karenin sağ tarafında duruyor.  Ayakta sağ tarafı sarı olan mavi, sarı ve kırmızı renklerin hâkim olduğu bir kapının önünde duruyor. Zayıf bir kadın.

Saçları kısa, katlı ve sarı renkte. 30`lu yaşlarının ortalarında Aslı Sütçüoğlu, buğday tenli, oval yüzlü bir kadın. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı mavi farlı göz kapakları ve fuşya renkteki dudakları. Kirpikleri siyah ve uzun. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kenarlarından dudak çevresine derin çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Dudaklarının şekli geniş ve hafif dolgun. Kaşları siyah, kısa, düz ve kalın. Burnu, uzun, dar yapılı, sivri ve burun ucu düşük görünüyor. Burnunun sol kanadında kahverengi bir ben var.

Aslı Sütçüoğlu, lacivert ve pembe çizgileri olan kısa kollu bir t-shirt giymiş. Boynunda beyaz büyük boncukları olan bir kolye var.

 

Anne with an E Dizisi-Anne Shirley

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde belinden yukarısı görünen Anne Shirley (Amybeth McNulty), gündüz vakti, ayakta ağaçların arasında eski bir kulübenin önünde duruyor. Karenin sol tarafında duruyor. Zayıf bir kız çocuğu.

Saçları uzun, düz ve kızıl renginde. İki yana ayrık örgülü bir şekilde ucuna beyaz iki kurdele takmış. Başının üstünde koyu kahverengi hasır bir şapka var.

Duru bir yüze sahip 16 yaşındaki Anne, beyaz tenli, oval yüzlü bir kız çocuğu. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı gözleri, çilleri ve dudak çevresine gamzeler oluşturmuş bir gülümseme. Yeşil gözlerine de yansıyan bu gülümseyiş yüzüne mutlu bir ifade vermiş.

Kaşları açık sarı, uzun, kavisli ve ince. Dudaklarının şekli geniş ve ince. Başı hafif aşağı bakan bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Burnu, kısa, dar yapılı, burun ucu kalkık ve şişkin görünüyor.

Anne Shirley, kahverengi, düğmeleri olmayan, yakaları yukarıda bir gömleğin üstüne beyaz elbise ve bordo renginde örgü bir hırka giymiş.

 

Suffragette Filmi-Emmeline Pankhurst

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Emmeline Pankhurst (Meryl Streep), başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Ayakta siyah bir fon önünde, karenin tam ortasında duruyor. Saçları kısa ve kıvırcık. Başının üstünde gri koyu renkte bir fötr şapka var. Zayıf bir kadın

Duru bir yüze sahip. Yüzünün sağ tarafının bir kısmı görünmüyor. 60’lı yaşlarının ortalarında görünen Pankhurst, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve ifadesiz bir suratı var. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve ince. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Burnu, uzun, sivri, dar yapılı ve burun ucu kalkık görünüyor.

Emmeline Pankhurst, içine kısa beyaz boğazlı ve üstüne yaka desenleri olan koyu renk bir palto var. Ceketinin sol göğsüne yuvarlak uçlu dikey dikdörtgen bir madalya takmış.

 

 

Suffragette Filmi-Maud Watts

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Maud Watts (Carey Mulligan), ayakta siyah bir fon önünde duruyor. Karenin tam ortasında duruyor. Saçları kısa, katlı perçemli ve koyu kahverengi. Duru bir yüze sahip. Yüzünün sol tarafı hafif karanlık. Zayıf bir kadın

30’lu yaşlarının ortalarında görünen Watts, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve sabit bir suratı var. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve kalın. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Burnu ile dudağının arasında yer alan küçük çukur kenarlarının keskin bir çizgisi var. Burnu kısa, geniş burun ucu kalkık görünüyor.

Maud Watts, üzerinde koyu renk bir palto ve içinde düğmesiz, yakasız beyaz düz bir gömlek var.Ceketinin sol göğsüne yuvarlak uçlu dikey dikdörtgen bir madalya takmış. 

Görselde belinden yukarısı görünen Pankhurst, başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor.

 

 

 

Suffragette Filmi-Edith New

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Edith New (Helena Bonham Carter), başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Ayakta siyah bir fon önünde, karenin tam ortasında duruyor. Saçları kısa, kıvırcık ve siyah renginde. Başının üstünde siyah renkte ince, uzun bir şapka var. Zayıf bir kadın

Duru bir yüze sahip. Yüzünün sol tarafı hafif karanlık. 40’lı yaşlarının ortalarında görünen New, beyaz tenli, kare yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve sabit bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları koyu, uzun ve kalın.  Burnu, kısa, geniş ve burun ucu kalkık görünüyor.

Edith New, üzerinde koyu kahverengi bir trençkot ve kırık beyaz bir gömlek var. Ceketinin sol göğsüne yuvarlak uçlu dikey dikdörtgen bir madalya takmış.

 

Unbelievable Dizisi-Dedektif Karen Duvall

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım fotoğraflarından bir kare.

Görselde belinden yukarısı görünen Dedektif Karen Duvall (Meritt Wever), gündüz vakti, ayakta koyu gri bir dış duvarın önünde, karenin tam ortasında duruyor. Başını duvara yaslamış ve kollarını kavuşturmuş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Saçları uzun, düz ve açık kahve. Duru bir yüze sahip. Hafif kilolu bir kadın

30’lu yaşlarının ortalarında görünen Pankhurst, beyaz tenli, kare yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor ve sabit bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve hafif dolgun. Kaşları açık kahverengi, uzun, düz ve kalın. Burnu, kısa, geniş ve burun ucu kalkık görünüyor.

Dedektif Karen Duvall, içine lacivert gömlek ve üstüne siyah blazer bir ceket giymiş.

 

Wonder Woman Filmi-Wonder Woman

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde belinden yukarısı görünen Wonder Woman (Gal Gadot), ayakta bir odanın içerisinde duruyor. Zayıf bir kadın. Sağ tarafında büyük bir pencere var. Sol tarafında ise duvara dayanmış bir tahta merdiven bulunmakta. Başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş bir şekilde karşısında bir noktaya bakıyor. Karenin tam ortasında duruyor. Sağ elini belindeki kılıcını çıkarırken dirsekten kırarak havada tutuyor. Sol elinde kalkanı var. Kalkanın kenarları V harfi desenli. Ortasında pusulaya benzer büyük bir motif var.

Saçları uzun ve dalgalı. Alnında V harfine benzer metalik bir başlık ve ortasında pusula motifi var. Duru bir yüze sahip. 30’lu yaşlarının ortalarında görünen Wonder Woman, beyaz tenli, oval yüzlü bir kadın. Yüzünde dişleri görünmüyor, ağızını aralamış ve sabit bir suratı var. Dudaklarının şekli küçük ve ince. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve kalın. Burnu ile dudağının arasında yer alan küçük çukur kenarlarının keskin bir çizgisi var. Burnu uzun, dar yapılı ve burun ucun kalkık görünüyor.

Wonder Woman, metalik kırmızı, mavi ve sarıdan oluşan tek parça derin çizgili bir kıyafet giymiş. Göğüs ve bel kısmında Wonder Woman’nın simgesi olan W harfinden oluşan metalik sarı renginde bir sembol var. Kolunda metalik sarı renginde bir halka bulunmakta.

Volver Filmi-Raimunda

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve filmin sahnesinden bir fotoğraf.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Raimunda (Penelope Cruz), bir mekan içerisinde yer alan iki büyük pencerenin önünde oturuyor. Camlarda tek şerit çiçek desenleri sıralı. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde karşısında bir noktaya bakıyor. Karenin tam ortasında oturuyor. Zayıf bir kadın.

Saçları perçemli topuz, dalgalı ve koyu kahverengi. Duru bir yüze sahip. 30`lu yaşlarının ortalarında görünen Raimunda, buğday tenli, oval yüzlü bir kadın. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı kahverengi, sürmeli gözleri ve keskin hatlı parlatıcı rujlu dudakları. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kenarlarından dudak çevresine çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Kaşları koyu kahverengi, uzun, kavisli ve ince. Dudaklarının şekli geniş ve dolgun. Burnu, kısa, dar yapılı ve burun ucu düşük görünüyor.

Raimunda, kırmızı beyaz bir ekose gömlek giymiş. Gömleğinin yakası açık. Boynunda altın yuvarlak tabanlı bir hac kolyesi var. Kulaklarında büyük halka küpeler bulunmakta.  

 

 

Workin Mom Dizisi-Kate Foster

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli ve dizinin tanıtım afişinden bir fotoğraf.

Görselde ayakta olan Kate Foster (Catherina Reitman), şirket odasının içinde. Dört çalışma koltuğunun ortasında yer alan bir masanın üzerinde, karenin tam ortasında duruyor. Karesinin tam ortasında. Arkasında büyük bir cam ve turuncu, pembe karışımı bir gökyüzü bulunmakta. Odanın içerisinde yukarıdan aşağıya kağıtlar uçuşuyor. Elinde yeşil ve kırmızı üçgen şekilleri olan bir oyuncak sarkıyor. Zayıf bir kadın

Başı ve vücudu dik bir şekilde doğrudan karşısındaki bir noktaya bakıyor. Saçları uzun, kat kesim ve siyah renginde. Duru bir yüze sahip. Yüzünün sol tarafı hafif karanlık.

30’lu yaşlarının ortalarında görünen Foster, beyaz tenli, üçgen yüzlü bir kadın. Dişleri görünmüyor, ağızını aralamış ve sabit bir suratı var.  Dudaklarının şekli küçük ve ince. Kaşları koyu, uzun, kavisli ve kalın.  Burnu uzun, dar yapılı ve burun ucu düşük görünüyor.

Kate Foster’ın üzerinde gri renkte dar, paça uzunluğu bilek üstünde biten bir pantolon ve ceket olmak üzere kumaş bir takım var. İçine kırmızı, V yaka bir bluz giymiş. Koyu renkte topuklu ayakkabıları var.

 

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Plankton

Betimleyen: Hatice ÇULHA

İnsani özellikleri olan çizgi film karakteri Plankton, yeşil renkte ve fasulye çekirdeği şeklinde. Yüzü ve vücudu sağ tarafa dönük. Aynı zamanda korkutucu olan sevinmiş yüz ifadesiyle birlikte iki küçük elini de yumruk yaparak havaya kaldırmış bir şekilde ve iki küçük ince bacaklarının üzerinde duruyor. Yaklaşık 77 yaşında, boyu 3-4 cm ve kilosu da yaklaşık 80 gr. Kafasının üstünde neredeyse gövdesi uzunluğunda biri sağa biri sola dönük ince iki ayrı anteni var. Her bir anteninde 4 adet kısa ve ince yatay çizgiler bulunmakta. Gövdesinin neredeyse tamamını kaplayan yüzünde sarı ve tek olan göz yuvarlağı, kırmızı gözbebeği, göz yuvarlağının hemen üstünde uçları tırtıklı ve yukarı doğru kalkmış kalın siyah bir kaşı var. Kirpikleri, göz kapağı ve burnu yok. Üzerinde herhangi bir kıyafet ya da aksesuar bulunmayan Plankton dudaksız ve siyah çizgiyle çizilen ağzı ise kocaman açık. Ağzının üst ve alt kısmında birer kısa çizgi bulunmakta.  İki bölmeden oluşan pembe dili ile üstte 6 adet altta dört adet olmak üzere kare ve beyaz olan dişleri görünüyor. Ağzının içi ise koyu kırmızı renkte.

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Patrick Star-Patrick Yıldız

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Çizgi film karakteri Patrick, pembe renkli bir denizyıldızı ve insan formunda. Yüzü sol tarafa dönük, sevinçli bir yüz ifadesiyle kollarını havaya kaldırmış bir şekilde ayakta duruyor. Denizyıldızının aslında 5 cm’lik beş kolu olsa da Patrick insanlarda olduğu gibi ikisini kol, ikisini bacak ve birini de baş olacak kullanmakta.  Yaklaşık 35 yaşında, boyu 15-20 cm ve kilosu da yaklaşık 700 gr. Vücudunun bazı kısımlarında koyu pembe benekler var. Siyah çizgiyle çizilen ve dudaksız olan ağzı sola doğru kocaman açık. Dudaklarının birleştiği yerde ise kısa bir çizgi bulunmakta. Pembe dili görünüyor fakat dişleri ile burnu yok. Sağdaki soldakinin bir kısmını kapatmış olan göz yuvarlakları büyük ve düz bir yapıda, siyah gözbebekleri ise küçük ve göz kapakları ise bulunmamakta. Bitişik ve iki şerit halinde olan kalın siyah kısa kaşları var ancak kirpikleri yok. Üst bedeni şişkin ve geniş olan Patrick’in üzerinde ise göbeğinden kaynaklı dışarı çıkan göbek deliğinin hemen altından başlayan mor çiçek desenli yeşil bir şortu var.

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort- Salyangoz Gary

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Çizgi film karakteri Salyangoz Gary, açık pembe yassı ve sırtında hafif yukarı kalkık yüksek oval bir kabuğu olan mavi renkli bir salyangoz. Kolları, bacakları, burnu ve kulakları olmayan bir sürüngen olan Salyangoz Gary, sağ tarafa dönük bir şekilde duruyor. Boyu yaklaşık 6 cm, 3-4 yaşlarında ve normal kiloya sahip bir salyangoz. Ağız kısmının üstünde yer alan yetişkin bir insanın işaret parmağından biraz daha uzun ve ince iki mavi anteni var. Antenlerinin üzerindeki yuvarlak ve büyük gözlerinden sağdaki soldakinin birazcık önünde olduğu için gözleri bitişik duruyor. Göz yuvarlağı büyük ve gözleri turuncu renkte. Kirpikleri ve göz kapakları yok. 5 adet kare şeklindeki ve orta boyuttaki beyaz dişinin gözüktüğü elips şeklindeki dudaksız geniş bir ağzı var. Sırıttığı için ağız kenarları yukarı doğru kıvrılmış. Yavruağzı rengindeki sarmal kabuğu var. Sarmallığının başlangıcı gövdeye doğru kıvrılmış. Sarmal kabuğunun yan yüzünün ortasında ise sarmalın kıvrımlı yerinden yukarı doğru ve soldan iç kısma doğru tıpkı bir ahtapot kolu gibi kıvrılmış ve ucu sivri olan kırmızı bir şekil bulunmakta. Bu şeklin üst tarafında da gerçekteki kahverengi şerit desenlerden farklı olarak koyu mavi renkte ve ortadakinin diğerlerine göre daha büyük olduğu beş tane yatay elips şekil var. Bu şekiller kırmızı şeklin üzerinde ters zafer işareti oluşturmuş bir şekilde duruyor. Kabuk kısmı sırtı boyunca kenarlara yayılmış olup gövdesinin beyaz renkteki alt kısmı deniz dalgasına benzeyen kıvrımlı bir şekilde ve kabuğunun altı da ona benzer bir şekil almış. Gary büyük ve mor bir dairenin önünde duruyor. Dairenin sağa doğru gölgesi şeklinde yeşil bir parçası gözüküyor. Gary’nin gözlerinin hemen yakınında farklı boyutlarda ortaları beyaz koyu mavi su kabarcıkları var.

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Mr Krabs- Bay Yengeç

Betimleyen: Hatice ÇULHA

İnsan formundan özellikler taşıyan çizgi film karakteri Bay Yengeç, kırmızı renkli bir yengeç. Yüzü dönük ve sol tarafa bakıyor. Çubuk gibi ince dirsekleri dışa dönük bir şekilde yukarıda ve heybetli bir görünümü var. Köşeleri yuvarlak üçgen şeklinde bir vücuda sahip. Bir sağında ve bir solunda olmak üzere iki hafif parlayan ve domatese benzeyen kıskacı bulunuyor. Yaklaşık 50 yaşında, boyu 7-8 cm olsa da uzun havuç şeklindeki gözleriyle birlikte 14-15 cm olabiliyor. Bacaklarının ve kollarının inceliğine rağmen göbekli bir yengeç. Dudaksız ve siyah çizgiyle belirtilmiş bir gülümsemesi var. Gözleri ayrık, korneası açık yeşil, irisi yuvarlak ve siyah. Göz kapakları yok. Ancak havucun ot kısmına benzer üçer adet küçük kirpik ile öne doğru uzanan kıvrımlı ince ve koyu kırmızı bir burna sahip. Üzerinde yakasından beyaz atletinin çok az gözüktüğü açık mavi renkli kısa kollu bir gömlek ile altında eflatun renkli fermuar kısmı görünen bir pantolonu var. Pantolonunu dikdörtgen şeklinde tokası olan siyah bir kemerle tutturmakta. Çubuk şeklindeki ayakkabısız ayakları pantolonunun altından görünüyor. Bay Yengeç, yeşil tahtalı zemin ile beyaz ip fileyle çevrelenmiş açık mavi ve mavi şeritli kare camları kahverengi bir tahtanın ayırdığı bir ortamda bulunuyor.

Snoopy-Snoopy

Betimleyen: Baran Can ÜNSAL, Özyeğin Üniversitesi

Snoopy küçük ve tatlı bir köpek.Karakterin çizimi sade ve çok fazla ayrıntı barındırmıyor. Gözleri,mutluluktan yumulmuş ve siyah bir çizgi şeklinde ve elinde tuttuğu kırmızı renkteki kalbe sımsıkı sarılmakta. Ayakları yere oturmuş haldeyken neredeyse omuz hizasına gelecek büyüklükte ve sandviç ekmeğine benzer bir şekilde.Burnu siyah bir zeytin gibi ve elips şeklindeki kulağının dış kısmı ve kafasının üstündeki 3 adet saç telinin siyahlığı dışında geri kalan kısmı beyaz renkte.Kafa şekli armuta benzemekte,armutun şişman tarafı burun kısmında.Ayrıca 4 adet, hepsi aynı uzunlukta ve şişmanlıkta olan el parmakları ve kendi vücuduna göre biraz kısa kalan beyaz kuyruğu bulunmakta.

Taş Devri-Vilma Çakmaktaş

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Orta yaşlarındaki kadın çizgi film karakteri Vilma Çakmaktaş ayakta duruyor. İki ayağı birbirine değiyor. Sol ayağı diğerinden çok az önde. Kolları vücudunun iki yanında sarkıyor. Gövdesinden biraz uzakta duruyorlar. Elleri açık bir şekilde havada asılı duruyor. Kafası bakan kişinin sağına doğru eğilmiş. Beyaz dişleri hafif gözükür bir şekilde gülümsüyor. Gür turuncu saçları topuz halde. Kaşları iki küçük kısa çizgi ve uçları yukarı doğru kalkmış. Kirpiksiz gözleri iki küçük yuvarlak siyah nokta. Küçük burnu yukarı doğru uzanıyor. Ağzı yana doğru genişlemekte. Hafif kalın dudakları koyu pembe rengi. Kocaman ve uzun kafası çene kısmında daralmakta. Küçücük boynunda 3 koca incisi görünen kolyesi bulunuyor. İncecik kollara, bacaklara ve vücuda sahip. İki elinde 4 parmak bulunuyor. Ayak parmaklarıysa 3 parmak. Beyaz bir elbise giyiyor. Elbisenin sağ omuz askısı yok. Sol omuzdan aşağı doğru gelmekte. Etek kısmı ince belinden aşağı genişleyip sarkmakta. Eteğin ucu zikzak şeklinde. Ayakkabı giymiyor.

 

Taş Devri-Fred Çakmaktaş

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Çizgi film karakteri Fred Çakmaktaş ayakta durmakta. Arka plan beyaz renk. Orta yaşlı bir erkek. Fred resme bakan kişinin sağ tarafına doğru hafif dönük durmuş. Yüzü yan profilden görünüyor. Sadece sağ eli gözüküyor. Aşağı doğru düz bir şekilde sarkmakta ve eli serbest bir halde. Eli 4 parmağa sahip. İki ayağı dışa doğru uzanıyor. Birbirine zıt yönlere dönükler. 3 ayak parmağı bulunuyor. Kocaman kafası soluna dönük. Geniş bir yüzü var. Fred sola doğru bakıyor. Saçları, gözleri ve kaş rengi siyah. Gür düz saçları ensesine kadar inmekte. Gür kaşları çok kısa, ince ve ikisinin de ucu yukarı doğru kalkık. Gözleri küçük, ince ve uzun. Göz bebekleri küçük yuvarlak halde. Kirpikleri yok. Sağ gözünün altında tek çizgi var. Kocaman, geniş ve hafif uzun burnu gözlerinin hemen altında. Sadece sağ kulağı gözüküyor. Küçücük bir kulağı var. Açık olan geniş ağzında sol yana doğru yükselen bir gülümseme var. Pembe küçücük dili dışında ağzındaki dişler görünmüyor. Ağzının etrafındaki deri beyaz teninden biraz daha koyu renkte. Yüzünde sakal ya da bıyık bulunmamakta. Boynu gözükmüyor. Kalın parmaklı ve kalın kolunda hiç kıl yok.  Aynı şekilde kalın ayakları ve parmakları da kılsız. Kalın ve hafif şişman bir vücudu var. Kaslı yapıya sahip değil. Turuncu renkli ve siyah geniş benekleri olan bir tunik giyiyor. Sıfır kollu tuniği dizlerine kadar uzanıyor. Tuniğin ucu zikzak şeklinde kesilmiş. Yakasında mavi bir kravat var. Kravatın boyu beline kadar uzanıyor.

Müfettiş Gadget-Müfettiş Gadget

Betimleyen: Şimal Doğa KAYA

Müfettiş Gadget  bir çizgi film karakteri . Orta yaşlarında  zayıf , uzun bir kişi. Saçları siyah, düz ve omuzlarına kadar üçgensi şekilde uzuyor. Gözleri siyah, ten rengi ise buğday rengi. Burnu yüzüne göre uzun ve biraz büyük , ağzı ince bir çizgi halinde. Üzerinde dizlerinin aşağısına kadar inen gri bir trençkotu var. Bu trençkotun kemerinde ,üst kısmında ,omzunda ve bileklerinde beyaz renkli yuvarlak düğmeler var. Altında mavi bir pantolon ayaklarında ise koyu gri renkte düz ayakkabılar var. Trençkotunun içerisine beyaz gömlek  giymiş  ve lacivert kravat takmış.  Trençkotuyla aynı renkte olan küçük gri bir şapkası var ,uzun siyah saçları şapkasının kenarından çıkmakta. Koyu yeşil haki renginde eldivenlere sahip sol elini cebine sokmuş sağ elini karşıya doğrultmuş karşı tarafı gösteriyor sağ elinin baş ve işaret parmağı hariç diğer parmakları kapalı başparmağı ve işaret parmağı ise doksan derecelik dik bir açıyla karşıyı gösteriyor.  Ayakları omuz genişliğinden biraz daha fazla açık, boynu görülmüyor. Kafasını kravatına kadar gömmüş gözlerinin yarısını şapkasını kapatıyor ve hafif bir şekilde gülümsüyor.

 

Pink Panther-Pembe Panter-The Pink Panther

Betimleyen: Seçil EKMEKCİOĞLU, Özyeğin Üniversitesi- Mimarlık- 2.Sınıf-Sec101

Pembe Panter insan formunda erkek bir çizgi karakter. Bahsedilen hayvan olarak panter 4 ayağının üzerinde duruyor ama çizgi karakter olan Pembe Panter 2 ayağının üzerinde durmakta. Pembe panter upuzun kolları, bacakları, kuyruğu ve vücudu ile ayakta duruyor. Kollarını birbirine bağlamış. Üçer tane parmağı görünüyor hem el hemde ayak patilerinde. Sol ayağı dümdüz dururken sağ ayağını kırmış ve vücudu ile sanki bir duvara yaslanırmışçasına bir duruşu var. Panterin burun ağız bölgesi ve boynunun altından bacaklarına kadar gelen kısım oval biçiminde açık pembeyken diğer kalan tüm vücudu da koyu pembe. Üçgene benzeyen suratı, suratının tam üstünde ayrık vaziyette duran 2 tane suratına göre küçük olan yuvarlak kulakları var. Kocaman, yusyuvarlak gözleri var. Göz akları sarı, göz bebekleri ise siyah. Gözlerinin tam üstünde de simsiyah dümdüz, kısa, kalın kaşları var. Panterin gözlerinin bitiminden suratı dışarı doğru uzuyor ve burada ağzı ve burnu yer alıyor. Burnunun ucu kırmızıya çalan üçgen bir pembe olarak gösterilmiş. Ağzı yüzündeki çıkıntının tüm etrafını saracak şekilde çizgi olarak konumlanmış ve gülümsüyor. Üst dudağın kenarlarında hem sağa hem sola doğru 3er tane bıyık yer almakta.

Taz-Mania-Tazmanya Canavarı-Taz

Betimleyen: Alp ÇETİN, Özyeğin Üniversitesi, İşletme Bölümü

Tazmanya Canavarı bir Looney Tones çizgi film karakteri. Tazmanya Canavarı kısa boylu, yapılı bir vücuda sahip bir köpeğe benziyor. tüyleri iki renk; karın, göğüs, ağız ve kulaklarının iç kısmı bej rengi bu bölgeler dışında kalan her yer kahve rengi tüylerle kaplı. Canavar iki ayağının üstünde duruyor. Toplamda üç ayak parmağı ve tırnakları yok. Bacakları vücuduna göre küçük. Dizlerini biraz kırmış. Sağ bacağının arkasından kısa ve sivri  kuyruğunun ucu gözüküyor. Tazmanya canavarı iki kolunuda açmış. Her elinde dört parmak var lakin tırnakları yok, elleri vücuduna oranla büyük. Ağızı geniş ve büyük yüzünün alt kısmının tamamını kaplıyor, neredeyse oval seklinde. Açık ağızından beyaz, sivri, büyük ve birbirine kenetlenmiş dişleri var. Ağızının hemen üstünde oval seklinde hemen hemen 1tl’lik madeni para büyüklüğünde siyah bir burnu var, burnunun iki yanından da ikişer adet bıyık çıkmış. Bıyıklar siyah renkli ince ve kısa.  Hemen burnunun üstünde gözleri var, iki gözünün beyazları birbirinin içine geçmiş. Göz bebekleri siyah, sağ gözbebeği sol gözbebeğinden biraz daha büyük. Siyah kaşları gözlerinin üst kısmıyla bitişik, kaşları çatık. Gözlerinin yanlarında iki kulağı bulunuyor, kulakları dışa doğru 45 derece eğik dik oval seklinde. Kafasının seklini boynu olmadığı için tam olarak anlayamıyoruz lakin geniş bir çenesi var ve kafasının üst kısmı çenesine oranla daha küçük. Kahve rengi saçları dağınık duruyor.

 

 

Powerfull Girls-Buttercup

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Resimde çizgi film karakteri Buttercup kalın ve kısa kolları bağdaş bir şekilde ayakta durmakta. Küçük bir kız çocuğu olan Buttercup ince çizgi şeklindeki ağzıyla hafif sağına doğru tebessüm etmiş. Sadece çattığı sol kaşı görünüyor. Gözleri sağ yukarı bakıyor. Kısa kalın bacakları öne doğru hafif eğimli ve paralel duruyor. Beyaz bir tene sahip. Küt siyah kısa ve gür saçları var. Kâkülleri gözüne kadar gelmekte ve tam ortadan ayrılmış. Kafasının sağ tarafında yukarı kalkan inatçı kısa saçlar var. Kocaman yuvarlak kafası vücuduyla aynı boyut. Burnu ve kirpikleri yok. Yuvarlak büyük yeşil gözleri yüzünün iki yanına kadar uzanıyor. Gözlerinin en içi küçük beyaz bir yuvarlak. Onun etrafında siyah kalın çember çevreliyor. Yeşil ince daire de siyah kısmın etrafında. En son gözünün ince beyaz kısmı bulunuyor. Kısa ve küçücük vücudu yukarı doğru incelmekte. Boynu görünmemekte. Bacakları ve ayakları dışarı bükülmeden dümdüz aşağıya doğru çizilmiş. Ayakuçlarında duruyor gibi. Giydiği sıfır kol elbisesi yeşil ve siyah yatay çizgili. Elbisesi dizinin biraz üstüne kadar uzanıyor. Beyaz düz külotlu çorap giyiyor. Babet siyah ayakkabıları küçük ve ortasında beyaz çorabı görünüyor.

Powerfull Gırls-Bubbles

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Bir kız çocuğu olan Bubbles çizgi film karakteri. Sağ ayağı üstünde durup sağ kolunu yukarı doğru uzatmış. Sol ayağını dizinden yukarı doğru bükmüş ve sol kolu aşağı doğru vücudundan uzakta sarkıyor. Vücudu öne doğru hafif uzanmış. Ağzı açık bir şekilde gülümseyen Bubbles’ın dişleri ve dudakları gözükmüyor. Teni beyaz renk. Yuvarlak kirpiksiz mavi gözleri sol alt köşeye doğru bakıyor. Gözleri kocaman olup yüzünün yarısını kaplıyor. Gözlerinin en iç kısmı beyaz küçük bir yuvarlak. Onun etrafı kalın siyah bir daire ile çevrili. Gözünün ince mavi kısmı da siyah kısmını çevrelemiş. Mavi kısmın etrafı beyaz ince daire ile kaplı. Kafasının iki yanından uzanan iki at kuyruğu var. Sarı saçları kısa ve gür. Saçları ortadan ayrılıp alnının bir kısmını kaplıyor. Kaşları gözükmüyor. Blossom’ın burnu yok. Geniş ve kısa ağızının içi koyu pembe ve görünen küçücük diliyse açık pembe renkte. Boynu çizilmemiş. İnce bedeni aşağıya doğru genişlemekte. Bacakları ve ayakları birleşik düz bir şekilde çizilmiş. At kuyrukları uçlarından 2 tane bilye şeklinde tokalarla tutturulmuş. Yatay çizgili sıfır kollu elbisesinde mavi ve siyah renk var. Dizine gelen elbisenin iki kalın mavi kısmının ortasından bir siyah kalın çizgi geçmekte. Beyaz düz külotlu çorap giyiyor. Ayağında siyah küçük ve ince babetler var.

Powerpuff Girls-Blossom

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Çizgi film karakteri Blossom 6 yaşında bir kız çocuğu. Arka planı beyaz olan resimde Blossom sağ ayağı üstünde iki kolunu yanlara genişçe açarak duruyor. Yüzünde geniş gülümsemesiyle soluna doğru bakıyor. Dudak çizilmemiş. Sol ayağı dizinden itibaren bükülü bir şekilde yukarı kalkmakta. Vücudu önüne doğru hafif eğilmiş. Vücudunun yarısını oluşturan kafası tam yuvarlak biçiminde. Beyaz bir tene sahip. Alnında gözlerinin biraz üstüne gelen turuncu gür geniş perçemler var. Perçemleri kaşlarını kapatıyor. Pembe kirpiksiz iki gözü de tam yuvarlak şeklinde olup yüzünün en kenarında bitmekte. Gözlerinin içi sırasıyla beyaz küçük yuvarlak, onun etrafında siyah geniş bir çember bulunuyor. Siyah çemberin etrafı pembe bir çember ve onun etrafı da ince beyaz bir yuvarlakla kaplı. Kocaman geniş yüzünde burun çizilmemiş. İki gözünün ortasında ve biraz aşağısında bulunan geniş ve kısa ağızı açık halde. Dişleri görünmüyor. Ağzının içi siyah renk. Küçük ve kısa dili pembe renkte. Kısa parmaksız kalın kolları kafasının alt iki yanında başlıyor. Boynu çizilmemiş. Kısa aşağıya doğru hafif genişleyen bedeni var. Sırtından ayaklarına kadar uzanan turuncu saçları gür ve düz. Kısa kalın bacakları ayaklarıyla birleşik görünüyor. Bacaklardan ayaklarına dümdüz halde çizilmiş. Başının en üstünde duran papyon şeklindeki kırmızı tokası yukarı doğru dik, sivri ve kalın. Uzun uçları olan tokası kocaman. Giydiği sıfır kollu yatay çizgili pembe elbise dizlerine geliyor. İki kalın pembe bölge siyah kalın bölge ile ayrılmış. Elbisenin altında beyaz düz külotlu çorap var. Babet şeklinde giydiği siyah ayakkabıları küçük ve ince.

Gumball-Anais Watterson

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Pembe bir tavşan olan Anais kız çocuğu. Resimde iki elini beline koyarak ayakta duruyor. Yüzünde ağzı kapalı şekilde hafif bir tebessüm var. Kafası ve uzun kalın kulakları vücudunun iki katı. Kocaman tavşan kulakları kafasının en tepesinde. İki farklı yöne doğru dönükler. Uzun olsalar da yatık kulaklara sahip. Kocaman kafası yuvarlak olup sağ yanağından yana doğru genişlemekte. Kısa gür siyah kaşları var. Kavisli kaşları hafif yukarı kalkık. Gözleri tam yuvarlak şeklinde ve yüzünün yarısını oluşturuyor. Siyah göz bebekleri küçük ve yuvarlak olup ileri bakmakta. İki gözünün de yan üst kısmında 3 kalın kirpik var. Burnu ağzıyla birleşik çizilmiş. Küçük kırmızı burnu yana geniş ve kısa. Ağzı beyaz olup ince ve geniş şekilde durur. Burnunun ortasından ağzının aşağısına kadar bir çizgi inmekte. Küçücük bedeni çok kısa çizilmiş. Kolları kısa ve ince olup 3 parmağı gözükmekte. Bacakları da aynı şekilde kısa ve ince. Ayakları da küçük ve geniş. Giydiği kısa kollu turuncu elbisesinin yakası ve bilek kısımları beyaz renk. Bileğine kadar olan ayakkabıları da tamamen beyaz.

Gumball-Darwın Watterson

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

12 yaşındaki erkek çocuğu Darwin Watterson bir çizgi film karakteri. Darwin kolları ve ayakları olan turuncu bir balık. Resimde arka planı beyaz olan ekranda ayakta duruyor. İki kolunu bağdaş yapmış ve kafasını sağına doğru yukarı kaldırmış. Yüzünün yarısını kaplayan kocaman bir gülümsemeyle duruyor. Ayakları birbirine değiyor. Uzun ve geniş gözleri hafif soluna doğru bakıyor. Siyah büyük gözbebekleri gözleriyle aynı şekilde. İki gözünün üst kısmında 3 kirpik bulunuyor. Burnu yok. Kocaman kırmızı geniş ve uzun ağzında diş görünmüyor. Yarısı gözüken kalın dili pembe renginde. Saçı bulunmamakta. Kocaman kafasında sağ yanağı yana doğru genişlemektedir. Kafasının üst kısmı düz olup aşağıya doğru yuvarlaklaşıp genişler. Kafasının sol tarafında küçük geniş kuyruğu bulunuyor. Kafasının sol üst köşesi parlamış olup sosis şeklinde ve sarı renkte. Bağdaş kurduğu kolları kısa ve kalın. Parmakları yok. Bacakları uzun ve hafif kalın. Ayakları ise geniş, kocaman ve uzun halde. Ayaklarına giydiği yeşil ve beyaz spor ayakkabı tek kıyafeti. Ayakkabılarının bilek kısmı ve ayak uçları beyaz renk. Geri kalan kısımlar yeşil olup iki tarafın topuk kısımlarında uzun oval şekilde beyaz bölgeler var.

 

Gumball-Gumball Watterson

Betimleyen: Rabia ÖZKAN

Çizgi film karakteri mavi kedi Gumball 12 yaşındaki bir erkek çocuğu. Arka planı beyaz olan resimde Gumball elleri iki yanında ayakta düz şekilde duruyor. Koca kafası vücudunun yarısı kadar. Yüzünde çok hafif bir tebessüm var. Siyah gür ve kısa kaşlarının ikisi de yukarı kalkmış. Yuvarlak kocaman gözlerinin tam ortasında siyah yuvarlak göz bebeğiyle ileriye bakmakta. Küçücük burnu ağzının hemen üstünde olup açık kahverengi renginde. Yana doğru uzanan ince ağzı buz mavisi rengi. Burnun ucundan ağzına doğru siyah bir çizgi var. Sivri ve geniş iki kulağı kafasının en tepesinde. Sol kulağı ötekinden daha yukarıda. Kocaman kafası yuvarlak ve geniş. Sol yanağı genişleyerek yüzünün dışına doğru çizilmiş. İki yanağının en altında geniş aralıklarla kalın 3 çizgi çizilmiş. Küçücük ellerinde ve ayaklarında 3 parmak var. Uzun ince bir kuyruğu da bulunmakta. Giydiği kalın boynuna kadar gelen uzun kollu kazağı krem renginde. Kazağın boyun kısmı ve bilek kısımları kahverengidir. Bel kısmı daha geniş olan gri pantolonu ayak bileklerine kadar gelmekte. Gümüş kemer tokasının yarısı gözüküyor. Pantolonun paçalarıysa kazağıyla aynı renk. Ayakkabı giymeyip çıplak ayakla duruyor.

Bir Demet Tiyatro-Mükremin Çıtır

Betimleyen: Burcu KARAASLAN

Fotoğrafta Bir Demet Tiyatro’nun Mükremin Çıtır’ı tiyatro sahnesinde, bir tarafındaki duvarda “Zulüm Zerzevat Sarayı” yazan bir manavın önünde.  Mükremin Çıtır karakterine hayat veren oyuncu Yılmaz Erdoğan.  Karşısında sadece kolu görünen bir kişi var. Mükremin’in dudakları onunla konuşuyormuş gibi konuşma pozisyonunda.

Fotoğraf Mükremin’in bel bölgesinde bitiyor. Dik duruşlu kafası konuşmakta olduğu kişiye doğru uzanmış. Esmer, kirli sakallı. Sakalları boynunun altına kadar devam ediyor. Burnunun altında üst dudağını kapatacak şekilde bıyığı var. Yüzünde ciddi bir ifadeyle kaşlarını çatmış. Konuşma pozisyonundan dolayı dudakları büzüşmüş. Orta büyüklükte burnunun kenarları hafif yayılmış. Gözleri küçükce siyah renkte. Çatık kaşları gözlerinin yanına kadar inmekte. Alnı açık saçlarının kenarları biraz içeri girmiş. Siyah renkte ve kısa olan saçları arkaya doğru taranmış. Kulağı orta büyüklükte üst kısmında ve önünde bulunan saç kısımları daha kısa, hatta kulağının önündeki kısım kirli sakalıyla birleşik. Mükremin 30’lu yaşlarının başlarında görünüyor. Üzerinde deri bir ceket ve ceketin ön üst kısımlarında orta büyüklükte cepleri var, omuzlarına almış; tam giymemiş durumda. İçinde yine deri görünümlü ama mat bir yelek var; önü açık iliklenmemiş, onun içinde de sarı renkte üstten iki düğmesi açık bir gömlek var. Gömleğin açık kısımlarından altındaki beyaz bisiklet yaka tişört görünmekte. Mükremin, iki elini göbeğinin üstünde birleştirmiş, bir tespih tutuyor. Elinin birisinin başparmağı ile işaret parmağı arasından tespih görünüyor; o kısmı biraz açık, diğer eli ise parmakları kapalı şekilde tutuyor.

Manavın küçük bir köşesi görünmekte; kenar kısmında büyük bir platformla yan tarafı kapatılmış. Platform siyah tahta. Platformun bittiği yer dik uzun bir odun parçası ile bitirilmiş. Yine platformun iç kısmında üzerinde üç adet kiriş bulunmakta; ikisi platformun üst kısmında, birisi düz, diğeri ise onun üstüne üçgen şeklinde gelip baştaki dik odunda birleşiyor. Üçüncü kiriş alt tarafta sol üstten çapraz gelerek aşağı doğru inmekte, kirişin uç kısmı Mükremin’in arkasında kalmakta. İki düz kirişin arasında pembe bir kartonun üzerinde “Zulüm Zerzevat Sarayı” yazmakta. Manavın görünen kısmında üst üste sıralanmış muzlar, muzların hemen önünde koyu yeşil yapraklı sebzeler, yanında kırmızı renkte elmalar, elmaların üst kısmında az da olsa limon, yine elmaların diğer yanında brokoliye benzer yeşil bir sebze görünmekte.

Sponge Bop Square Pants-Sünger Bop Kare Şort-Sünger Bop

Betimleyen: Hatice ÇULHA

İnsan formundan özellikler taşıyan kare biçimindeki çizgi film karakteri Sünger Bop, sarı renkli bir deniz süngeri. Yüzü dönük ve tıpkı bir çocuk gibi sevinçli bir şekilde koşar adım duruyor. Bir ayağı önde, bir ayağı arkada. Sol eli yumruk halinde ön tarafta, sağ eliyse gövdesinin arkasında, görünmüyor. Yaklaşık 30 yaşında, boyu 10-12 cm ve kilosu da yaklaşık 500 gr. Kolları ve bacakları hariç vücudunun her tarafında ayın yüzeyindeki çukurlara benzer boşluklar var. Dudaksız ve siyah çizgili ağzı kocaman açık. Pembe, küçük dili görünüyor. Yeni diş çıkaran bebeklerde olduğu gibi üst tarafta ayrık iki beyaz dişi var. Yuvarlak biçimde, iri ve bitişik iki göze sahip. Korneası beyaz, irisi mavi, bebeği ise siyah renkte. İris ve göz bebeği kornea ortasında gömlek düğmesi kadar küçük kalmış. Göz yuvarlağı çukur değil, düz bir yapıda, göz kapakları ise yok. Kalın, kısa ve dikdörtgen şekilde üç tane kirpiği, patlıcana benzer öne doğru uzanan hafif uzun bir burnu var. Ağız kenarlarının yukarısında toplanmış ve elmacık kemiğini andıran şişliklerin üzerinde kırmızı renkli üçer tane çil.

Bop`ın üzerinde kısa kollu beyaz gömleği, ucu pantolonunun üstüne gelen küçük kırmızı kravatı, açık kahverengi kare şortu, ince siyah kemeri, mavili-kırmızılı çizgili beyaz çorapları ve bilek kısmı hafif uzun, ucu yassı, burnu kalkık bota benzer siyah ayakkabıları var.

Sayfa Görüntüleme : 562