FOTOĞRAFLAR

Sürü

Fotoğrafçı: Ensar Altınok

Betimleyen: Şeniz BATĞI (Çukurova Üniversitesi Öğrencisi)

Dikdörtgen yatay siyah beyaz fotoğrafta kadın bir çobanın arkasından yokuş aşağı inen  koyun sürüsü ve onların tersi yönüne doğru koşan iki çocuk yer alıyor.Dağlık bir yerde çekilen fotoğrafta sürü fotoğrafın  sağ üst köşesinden başlayarak sol alt köşeye doğru yokuş aşağı ilerliyor. 

Devamı için Tıklayınız

Fotoğraf Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Henri Cartier Bresson

Betimleyen adı: Serra ULUSOY

Siyah beyaz ve dikdörtgen olan bu fotoğrafta merdiven ve basamakları ve bisiklet süren bir erkek yer alıyor.

Merdiven fotoğrafın en alt kısmından başlıyor ve dairesel biçimde sola doğru  kıvrım oluşturarak devam ediyor. Merdivenin sol tarafının yarısından başlayan  demir uzun silindirik boru şeklinde uzanan  trabzanlık yani tutunma yerleri var.

Devamı için Tıklayınız

Kertenkeleler

Fotoğrafçı: Mahmoud Edeeb

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta, kuru bir dalın üstündeki kertenkele düşmekte olan başka bir kertenkeleyi tutuyor.

Yeşil ve bulanık bir arkaplanı olan fotoğraf karesinin sol alt köşesinden yukarı, fotoğrafın ortasına doğru uzanan kuru, yapraksız dalın ucunda, dalın kahverengine benzer renkte bir kertenkele arka ayaklarıyla dala tutunup yere doğru sarkarak sağ ön ayağını düşmekte olan kertenkeleye uzatıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Simit

Fotoğrafçı: Feyzullah Tunç

Betimleyen adı: Serra ULUSOY

Yatay dikdörtgen, renkli ve yukarıdan çekilen fotoğrafta simitçi, yanında elinde çay tutan bir erkek ve karşısında elinde bir simit tutan bir başka erkek yer alıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Renkli işler

Fotoğrafçı: Avishek Das

Betimleyen adı: Serra ULUSOY

Renkli ve  enine dikdörtgen şeklinde olan fotoğrafta uzun tahtalara renk renk ipliklerin asılmış ve bir erkek resmin ortasındaki yeşil iplikleri tutuyor.

Fotoğrafın dikey ortasının biraz sağında, fotoğraf  boyunca uzanan beyaz bir boru var. 

Devamı için Tıklayınız

İlginç Hayvan Fotoğrafları 5

Betimleyen: Tuba KAYA

Dikey dikdörtgen fotoğrafta kahverengi sincap karların üzerinde duruyor. Burnunu kardan yeni kaldırmışçasına burnunun üzerindeki karlar yere dökülüyor. Elleri paralel şekilde vücudundaki karları temizliyor gibi duruyor.

Gövdesinin tamamına yakını, başının ise sağ profili görünüyor. Yüzüne gelen kar tanelerinden sağ gözünü kısmış. 

Devamı için Tıklayınız

İlginç Hayvan Fotoğrafları 4

Betimleyen: Tuba KAYA

Dikey dikdörtgen fotoğrafta, yerlerin karla kaplı olduğu açık alanda iki panda görünüyor. Gri duvar kenarında duran pandaların biri diğerinin, önlerindeki ağaç gövdesine tırmanmasına yardım ediyor. Pandalar sağ profilden görünüyor. Karların üzerinde dikilen panda elleriyle tırmanmaya çalışan pandanın arkasından ittiriyor. Tırmanan pandanın önündeki ağaç dallarında yer yer kar birikintileri var. 

Devamı için Tıklayınız

İlginç Hayvan Fotoğrafları 3

Fotoğrafçı: Jose Luis Rodriguez

Betimleyen: Tuba KAYA

Renkli ve yatay dikdörtgen fotoğrafta bir dalın üzerinde dokuz tane aynı tür kuş var. kuşlar avuç içine sığacak boyutta. Kuşların neredeyse görseli kapladığı doğa fotoğrafında arka plan flu ve yeşil tonlarında. Soldan uzanan kahverengi dala sıralanan kuşların baş kısımları kırmızı. Yüzleri açık mavi olan kuşların siyah, uzun ve sivri gagaları var. 

Devamı için Tıklayınız

İlginç Hayvan Fotoğrafları 2

Fotoğrafçı: Roeselien Raimond

Betimleyen: Tuba KAYA

Yatay dikdörtgen konumdaki renkli, doğa fotoğrafında yeşil bir bitki sapının iki yanından gözlerinin göründüğü böcek arkada duruyor. Böceğin yüzü objektife bakıyor. Fotoğrafın arka planı açık yeşil tonlarında. Bitki sapı da aynı tonlarda. Sapın kalınlığı ortalama iri bir işaret parmağı kalınlığında. Böceğin vücuduna göre oldukça iri gözleri var. Sağ gözü bitki sapının sağından, sol gözü ise solundan görünüyor. 

Devamı için Tıklayınız

İlginç Hayvan Fotoğrafları 1

Fotoğrafçı: Tustel Ico

Betimleyen: Tuba KAYA

Yatay dikdörtgen konumdaki renkli doğa fotoğrafında yeşil bir bitki üzerinde aynı tonlarda çekirge var. Arka planı bir tuvalde yeşilin tonlarını fırça izleri belli olmadan boyanmış gibi net bir renk skalasını içeriyor. Orta kısımları yer yer ışık demeti vurmuş gibi beyaz.  

Devamı için Tıklayınız

Artık

Fotoğrafçı: Hatice Nazlı Gemli

Betimleyen: Dural KAYA (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Renkli ,yatay dikdörtgen fotoğrafta  yarısı turuncu boyalı binaya ait  duvar ve duvarın hemen önünde ayakları görünmese de beyaz bir plastik sandalye var. Sandalyenin yaklaşık beş adım sağında sadece yeşil  yaprakları görünen küçük bir bitki yer alıyor.Duvarın yukarı doğru olan  yarısı  beyaz renkte boyanmış.

Devamı için Tıklayınız

Bilinçaltı

Fotoğrafçı: Nurseli Özenir

Betimleyen: Eda Nur YASTI (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, siyah beyaz  fotoğrafın üst ve alt kısmı farklı bir görünümde. Görsel, üst kısmı çoğunlukta bırakacak şekilde alt görüntüyle yatay olarak ayrılmış. Fotoğrafın üst yarısını beyaz ince tüylü bir halı kaplıyor. Alt kısmında ise  halının üzerinde durduğu  siyah renkte  dalgalı ipleri olan hafif kirli bir zemin örtüsü seçiliyor.

Devamı için Tıklayınız

Ay Parçası Kamer

Fotoğrafçı: Ensar Altınok

Betimleyen: İrem ÖZDEN (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Renkli, yatay dikdörtgen fotoğrafta saçları kaşları ve kirpikleri bembeyaz bir kız çocuğu bir duvarın önünde başını hafifçe sağına eğmiş doğrudan objektife bakarak gülümsüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Zaman

Fotoğrafçı: Zeynep Dönmez

Betimleyen: Zeynep Sena EREL (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta, duvarın arkasındaki medreseli caminin beş kubbesi ve bir minaresi görünüyor.

 Fotoğrafta gökyüzü açık mavi renkte ve bulutsuz. Kirli beyaz renkli, hat, zincir ve çizgi desenli, hafif köşeleri olan, kalın bir minare görünüyor. 

 

Devamı için Tıklayınız

Kış

Fotoğrafçı: Esin Ruken Usuk

Betimleyen: Zöhre ERGÜNÖZ (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, siyah-beyaz fotoğrafın ortasında 50’li yaşlarında karşısına bakan, iki eliyle kavradığı orta ve uzun boyutlarda tahta parçaları taşıyan bir kadın var. Kadın, bahçe gibi bir yerde, 2 farklı duvarın kesişmesinin önünde duruyor. Kadının belden yukarısı kadraja alınmış. Vücudu hafifçe fotoğrafın soluna dönük olan kadın karşısına bakıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Parke

Fotoğrafçı: Mert Esberk

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU(Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta yakın çekim parke taşları yer alıyor. Parkelerin etrafında parlak beyaz çizgiler varken, parkeler koyu mavimsi tonda. Fotoğrafta yer alan beyaz, parlak renk akşam saatlerinde, fotoğraf makinasının flashı kullanılarak çekim yapıldığı yönünde izlenim uyandırıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Kalabalık

Fotoğrafçı: Hatice Nazlı Gemli

Betimleyen: Derya GÖDEER (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Renkli dikdörtgen fotoğrafta bir yapının duvarının belirli bir kısmı pencere, sandalye ve tabure gözükecek biçimde kadrajlanmış.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Köz

Fotoğrafçı: Eren Çökdü

Betimleyen: Zeynep Sena EREL (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, siyah-beyaz fotoğrafta, kadrajdaki iki erkekten yaşlı olanının, bir ocakbaşı mutfağından objektife doğru yorgun bir şekilde baktığı, yetişkin erkeğin ise, et doğradığı görünüyor. Objektifin en yakın noktasında, kömür ve küllerin içinde bulunduğu mangal tablasının üst kısmının net olmayan bir görüntüsü var.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Sis

Fotoğrafçı: Mert Eşberk

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ  (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta yıkık dökük bir ev önünde yürüyen 40-45 yaşlarında bir kadın bulunuyor.Kadın fotoğrafın sağından soluna doğru ilerleyecekmiş gibi duruyor. Kadın fotoğrafın sağında ve fotoğrafın  solunda büyük bir  boşluk mevcut. Kadının başında bordo parlak renkte boynunu, saçını, başını  kapatacak şekilde bağlanmış bir eşarp var. Yüzünün yarısı görünüyor ve yan duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Satır Arası

Fotoğrafçı: Mert Esberk

Betimleyen: Seher OKYAR (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Enine dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta gündüz vakti bir sokakta, 30’lu yaşlarında akordeon çalan bir kadın ve içinde 8-9 aylık bir bebeğin uyuduğu bebek arabası yer alıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Düşünmek

Fotoğrafçı: Esin Ruken Usuk

Betimleyen: Melike ŞAHİN (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Siyah beyaz, yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğraf karesinde 60’lı yaşlarında bir kadın sağ elini çenesine koymuş kıstığı gözleriyle sağa doğru bakarken sağ profilinden görülüyor. Baş parmağının çevresinde 3 tane benek var ve sadece boynundan yukarısı kadraja alınmış. Siyah, uçlarında boncuklarla işlenmiş iğne oyaları olan bir başörtüsü takıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Gülen Gözler

Fotoğrafçı: Devran Şimşek

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki siyah beyaz fotoğrafta bir tekstil atölyesinde çalışan otuzlarında bir kadın ile 10-12 yaşlarında bir kız çocuğu yer alıyor.  Fotoğrafın solunda bulunan kadın bir kot pantolon düğmesi dikiyor. Kadının başında koyu renk bir başörtüsü ve üzerinde  kollarının bilek kısmı parlak, pullu fermuarlı bir hırka var. Kadın gülümseyerek kot pantolona bakıyor ve yüzünün yarısı yandan görünüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Bakış

Fotoğrafçı: Hatice Akan

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi)

Renkli yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir kamyonetin önünde bulunan 65-70 yaşlarında bir kadın bulunuyor.

Kadın fotoğrafın ortasında ve objektife bakıyor. Alnının bir kısmını bir eşarp kapatıyor. Alnı geniş ve yatay çizgiler mevcut. Kaşları yukarı kalkık, çatık ve siyah. 

Devamı için Tıklayınız

Tekne

Fotoğrafçı: Esin Ruken Usuk

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta yol üzerinde bir kaldırımın kenarında bir ağaç gövdesine zincirle bağlanmış bir bisiklet var. Fotoğraf gündüz çekilmiş. Siyah renkli, iki büyük tekerleği olan bu bisiklet, bir kökten çıkan bir karış eninde iki gövdesi olan ağaca yaslı, fotoğrafın soluna dönük duruyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Güvercin

Fotoğrafçı: Öznur Sağıcı

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, siyah-beyaz fotoğrafta 7- 8 yaşlarında, ellerinde beyaz bir güvercin tutan bir kız çocuğu objektife bakıyor. Fotoğraf çocuğun yanında bir güvercinin kuyruğunun göründüğü rafların olduğu çatı katı benzeri bir açık alanda çekilmiş. Çocuğun arkasında, çatının kenarına yaslanan iki kişiden 20’li yaşlarında bir erkek tamamen kadraja girmiş.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Alınteri

Fotoğrafçı: Hatice Nazlı Gemli

Betimleyen: Şeniz BATĞI (Çukuroava Üniversitesi öğrencisi)

Enine dikdörtgen renkli fotoğrafta bir sokakta üzerinde eşyaların olduğu tekerlekli tezgahını iten bir erkek yer alıyor. Fotoğrafın ortasındaki aydınlık alana denk gelen yerde üç tekerlekli tezgah üzerinde çeşitli madeni ve plastik eski eşyalar varken, gölge alanda ise tezgahı iten erkek, silüet olarak görülüyor. Satıcının sadece başının tepe kısmında biraz aydınlık alan var. 

Devamı için Tıklayınız

Mecburiyet

Fotoğrafçı: Birhat Temel

Betimleyen: Derya GÖDEER (Çukurova Üniversitesi Öğrencisi)

Siyah beyaz olan fotoğraf yatay dikdörtgen şeklinde. Fotoğrafın odağında göğsünden itibaren kadrajlanmış oturan 70’li yaşlarında bir erkek var. Arka plan flu.

 

Devamı için Tıklayınız

Bakış

Fotoğrafçı: Nurseli Özenir

Betimleyen: Melike ŞAHİN

Renkli enine dikdörtgen fotoğrafta , 50 ve 60’lı yaşların arasında iki tane erkek, açık alanda, güneşli bir günde yan yana oturuyor. Hafif sağlarına dönükler ve fotoğrafın soluna bakıyorlar. Arka plan bulanık.

 

Devamı için Tıklayınız

Hüzün

Fotoğrafçı: Devran Şimşek

Betimleyen: Eda Nur YASTI (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen siyah beyaz fotoğrafta yaşlı bir erkek hafif soluna dönerek kameraya bakar biçimde poz vermiş. Dudakları kapalı ve gülümsemeden durmuş. Görüntü erkeğin başının biraz üzerinden başlayıp omuzlarında bitmiş. Görüntüsü yetmiş yaşın üzerinde. Ne çok zayıf ne de çok kilolu. Esmer bir ten rengine sahip. Başında siyah kareli bir puşi var. Boynunu kapatmayarak omuzlarından arkasına salmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Safderun

Fotoğrafçı: Zeynep Dönmez

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta gündüz vakti bir evin parmaklı penceresinde oturup ayaklarını sarkıtan üç çocuk ve bir bebek yer alıyor. Pencerenin solunda 7-8 yaşlarında bir kız çocuğu ve kucağında birkaç aylık bir bebek var. Kız çocuğunun saçları arkadan toplu ve pencereden aşağı bir noktaya bakıyor. Saçları siyah, alnı dar, kirpikleri siyah kaşları düz, burnu küçük, ten rengi beyaz, dudakları ince, üzerinde mavi bir kazak ve beyaz bir eşofman altı var. Ayakları çıplak,pencereden sarkıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Yansıma

Fotoğrafçı: Nurseli Özenir

Betimleyen: Zöhre ERGÜNÖZ ( Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen renkli fotoğraf karesinde, 60’lı yaşlarda sandalyede oturan bir erkeğin, kirli aynalı bir çerçevedeki yansıması yer alıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Derin İz

Fotoğrafçı: Ömer Ayazlı

Betimleyen: Zeynep Sena EREL (Çukurova Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli ve evin açık kapısından çekilen fotoğrafta, plastik bir sandalyenin üstüne minder koyup oturan yaşlı erkek objektife bakıyor.

Orta boylarda, hafif göbekli olan erkek, 60’lı yaşların sonunda.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Hiçliğin Portresi

Fotoğrafçı: Ömer Ayazlı

Betimleyen: Seher OKYAR (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta sarı renkte harabe duvara yansıyan erkek silüeti yer alıyor. Duvarın asıl rengi mavi ve duvarın dış katmanı dökülünce ortaya sarı renkte bir duvar çıkmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Aidiyet

Fotoğrafçı: Esin Ruken Usuk

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta “Otel Umut” tabelasının altında,  sarı renkteki otelin iki penceresinin açıldığı demir parmaklıklı balkonu yer alıyor. 

Fotoğraf gündüz çekilmişçesine aydınlık. Balkonun altındaki boşluk ve pencerelerin demirsiz olması, aşağıda yer alan fotoğrafçının üst katta bir yeri fotoğraf kadrajına aldığını gösteriyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Sean Tucker

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz olan fotoğraf dikey dikdörtgen şeklinde.

Fotoğraf yerden yüksekte bir yerde çekilmiş. Fotoğrafın altında direkler  görülüyor ve direklerin bitiminde dikdörtgen parsellerden oluşan bir yer tabanı  var.

Fotoğrafın dikey doğrultusundan olacak şekilde tam ortasından tırtıklı ucu olan bir gölgelik geçiyor. Bu gölge alan fotoğrafın sol yarısını kaplıyor. Fotoğrafın sağ yarısında  ise parsellerden oluşan zemin ve bir insan var. Bu kişi tepeden görülmekte. Gölgesi yaklaşık kırk beş açı yapacak şekilde gözükmekte. Bir sırt çantası var.

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Vivian Maier

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah-beyaz boyuna  dikdörtgen fotoğrafta uzun binaların önünde bir kadın gazete okuyor.

Fotoğrafın yarısını bir gazete sayfası kaplıyor. Fotoğrafta bir kadının yüzünün yarısı görülüyor ve diğer yarısını elinde tuttuğu gazete kapatıyor. Kadının arkasında binalar belli belirsiz gözüküyor ve kadın duvar gibi bir yere yaslanıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Vivian Maier

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah-beyaz enine dikdörtgen fotoğrafta yere yansıyan şapkalı bir erkeğin gölgesi ve şeffaf poşet yer alıyor.

Fotoğraftın boyuna tam ortasının bir santim sağından kaldırımların parsellerini birbirinden ayıran bir çizgi sağa beş-on derece yatık şekilde fotoğrafı ikiye bölüyor. Ayrılan bölümün ve fotoğrafın sağında bir insan gölgesi var. Fötr şapka takmış. Bir elinin işaret ve orta parmağını yüzüne yaslamış.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Vivian Maier

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz dikey dikdörtgen fotoğrafta bebek arabasından sokaktaki kurabiye tezgahına uzanan bir çocuk yer alıyor. Fotoğrafın  sağında ve solunda boydan boya beyaz çerçevesi var.

Fotoğrafın en altında, en yakındaki tezgahta kekler, pastalar ve çörekler duruyor. Fotoğrafın tam ortasından bir-iki santim solda kalan bir bebek, eski tarz bebek arabasında pastalara bakıyor ve oturuyor . Çocuğun yüzü bize dönük ve çocuğun durduğu kaldırımın arkasındaki yoldan bir kamyon geçiyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Vivian Maier

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta kırmızı üzerine beyaz puantiyeli elbise giymiş bir kadın sırtı dönük duruyor

Dirseklerinin biraz üstüne kadar görülüyor, üst gövdesi görülmüyor. Kollarını arkasında bilekleri üst üste gelecek şekilde birleştirmiş. Ellerinin tırnaklarında kırmız ojeler var. Yumruk yaptığı sağ eli ile avucu dışa doğru açık duran sol elinin işaret parmağını tutmuş.

Belinde iki tane paralel şeritli kemer var. Kemerde minik beyaz çiçekler sıra sıra dizilmiş. Elbisenin kol boyu kadının dirseklerinin biraz altında bitiyor. Elbisenin üstünde güneş ışığından kaynaklanan ellerinin oluşturduğu gölgeler görülüyor. Kadının arkasında birleştiği ellerinin beş santim aşağısına kadar elbise uzanıyor ve fotoğraf orda bitiyor.

Fonda belli belirsiz bir su birinkisi görülüyor, dış mekan olduğu görülmekte.

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Vivian Maier

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz dikey dikdörtgen fotoğrafta yer hizasında, bir kadının eteğinden tutan bir kız çocuğu ayakta durmakta.

Fotoğrafta, sağ taraftaki kız çocuğunun kollarından yukarısı görülmeksizin duruyor ve çocuk kadının arkasında yer alıyor. Solda ise bir kadın bacağının yarısına kadar görülüyor. Kız çocuğu beyaz bir elbise giymiş. Kadının üzerinde siyah etek ve siyah topuklu ayakkabı var.

 

Devamı için Tıklayınız

Fotoğraf Adı Bilinmiyor

Fotoğrafçı: Peter Hrabinsky

Betimleyen: Serra ULUSOY  (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Renkli, yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta her biri birbirine eşit mesafede bulanan sarı artıların olduğu gri duvar önünde turuncu direkli sokak lambası var ve lambanın direğinde bir kuş oturuyor.

Fotoğrafın her iki üst ve alt kısmında beş tane birbirini takip eden sarı artı işareti var duvarda. Artı işareti ise enine ve boyuna iki doğrunun kesişimiyle oluşan bir işaret. Alttaki duvarda bulunan artıların en soldan ilkinin sağından turuncu direk eğrisel biçimde geçiyor. 

Devamı için Tıklayınız

Woman On Bench (Banktaki Kadın)

Fotoğrafçı: Inge Schuster

Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Renkli ve dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta dikey olarak siyah ve maviye ayrılmış duvarın önündeki kahverengi ve arkasında yaslanma yeri olmayan bir banka oturan bir kadın var.

Bankın sağ tarafında bir ayağı ve sol tarafında bir ayağı var. Kadın arkası dönük şekilde kahverengi bankın solunda oturuyor ve sağında bankın üzerine konmuş bir kitap var.

Kadının saçları kahverengi. Baştan aşağı siyah giymiş. Kollarını önünde kavuşturmuş, kolları gözükmüyor. Ayaklarını üst üste birleştirmiş duruyor.

Kadının oturduğu bankın durduğu zemin mavi renkte. Kadının baktığı duvarda aynı mavi ve siyah renkle dikey olarak ikiye ayrılmış. Siyah bölüm kadının oturduğu yerin hemen sağında başlıyor.

Kadın fotoğrafın yarısından fazlasına hakim olan siyah arka plana doğru bakıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Masked Man (Maskeli Adam)

Fotoğrafçı: Ali Acar

Betimleyen: Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz enine dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir otomobil camından dışarı bakmakta olan bir erkek var. Otomobilin camı yarı açık ve 50’li yaşlarındaki erkek dört parmağı ile camı kavramış. Otomobilin camına ağaç gölgesi yansıyor.

Erkeğin yüzünde tıbbi maske var ve maske burnunun yarısını ve ağzını kapatıyor. Siyah kalın kaşları çatık ve gözleri kısık. Objektife öfkeli bir şekilde bakıyor. Alnında paralel çizgiler görülüyor. Gözlerinin kenarlarında da çizgiler var. Erkeğin alnında, saçlarının başlangıç yerinden kaşlarına kadar eğik bir derin çizgi seçiliyor. Gözleri çukurlu.

Maskeli erkek, çizgili bir ceket giymiş. Yaka kısmı görülüyor. Camı tuttuğu kolunda saat var. Ancak çok ayrıntılı görülmüyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Friends (Arkadaşlar)

Fotoğrafçı: Franco Maffei

Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz olan fotoğraf yatay dikdörtgen şeklinde. Fotoğrafın ortasında, yaslanmaya bölgesi olamayan bir bank var ve üstünde bir köpek ve bir erkek oturuyor.

Erkek sağ tarafta köpek ise erkeğin solunda oturuyor. İkisinin de arkası dönük. Erkeğin bacak bacak üstüne attığı görülüyor ve sağ yanında küçük bir çanta duruyor. Erkek, orta yaşlı görünüyor. Siyah ceket ve pantolon giymiş. Köpek beyaz, tasması var ve orta büyüklükte.

Bankın önünde yoldan bir şerit geçiyor  ve bankın arkasında yuvarlak bir rögar kapağı var. Kapağın arkasından da dikdörtgen parsellerle bir kaldırım var. Kapağın önündeki, arkasındaki şeritler ve bank birbirine paralel.

Bankın yaslanma bölgesi yok. Sağın bir ayağı ve solunda bir ayağı var ve yüksekliği ne az ne çok.

 

Devamı için Tıklayınız

Catching The Ball (Topu Yakalamak)

Fotoğrafçı: Yao Wu

Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz yatay dikdörtgen fotoğrafta bir çocuk, file ve top görülüyor. Çocuk topu yakalamak için zıplar vaziyette havada.

Fotoğrafta bir direk fotoğrafın sol üst köşesinin bir iki santim aşağısından fotoğraf çerçevesinin sağ ucunun ortasına kadar eğik biçimde yer alıyor. Direğin altında file var ve birçok kenarı yırtılmış. Kare kare ilmeklerden oluşuyor. İnce bir ipten oluşan filenin önünde bir çocuk arkası dönük bir şekilde havada zıplar vaziyette topa doğru sol kolunu kaldırmış. Sağ eli daha aşağıda duruyor. Top ise direğin üstünde havada durmakta. Gökyüzü gözüküyor ancak siyah beyaz fotoğraf olduğu için gökyüzünde başka bir şey seçilmiyor.

Devamı için Tıklayınız

Fotoğrafın Adı: A Disancia Nao E Nada (Mesafe Hiçbir Şey)

Fotoğrafçı: Paula Gomes

Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz olan bu simetrik fotoğraf yatay dikdörtgen şeklinde.

Fotoğrafta ray ve katener teli  gözüküyor ve köprülerde olan demir korkuluklar var. Rayın  sağ ve sol genine genişliği  perspektif olarak fotoğrafın altından üstüne doğru üçgensel şekilde daralıyor. 

Fotoğrafın tam ortasında, uzakta bir insan var ve insan tam da daralan rayın oluşturduğu üçgensel şeklin tepesine denk geliyor.

Rayın sağ ve sol her iki tarafında demir korkuluklar var ve raya paralel doğrultuda duruyor. Korkulukların biraz önünde yine raya ve korkuluğa parelel doğrultuda bulunan kısa yol direkleri yer alıyor.

İnsanın olduğu noktada köprü oluşturan direk var. Sağ üst ve sol üst kısmında üçer çember yer alıyor. Bu köprü de ileriye doğru tekrar ediyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Masked Man (Maskeli Adam)

Fotoğrafçı: Ali Acar

Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Siyah beyaz enine dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir otomobil camından dışarı bakmakta olan bir erkek var. Otomobilin camı yarı açık ve 50’li yaşlarındaki erkek dört parmağı ile camı kavramış. Otomobilin camına ağaç gölgesi yansıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Kırık Şemsiye Ve Adam

Çekildiği Yer: Green Park-London

Fotoğrafçı: Shane Taylor

Betimleyen: SerraULUSOY / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Fotoğraf yatay dikdörtgen şeklinde ve renkli. Fotoğrafa arkası dönük ve yüzü görülmeyen elinde siyah kırık şemsiyeyi başının üzerinde tutan bir erkek var ve arkaplan flu.

Fotoğraftaki erkeğin yüzü görülmüyor ve arkası dönük. Saçları koyu kahve. Üzerinde kare kare desenleri bulunan gri bir ceket var. Siyah ve üzerinde damlalar olan kırılmış şemsiyenin yanlarından şemsiyenin telleri kumaşından ayrılmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Hamburg

Çekildiği Yer ve Yıl: Hamburg-2012

Fotoğrafçı: Siegfried Hansen

Betimleyen: Serra ULUSOY / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Yatay dikdörtgen ve renkli fotoğrafta tamamı görülmeyen, nehir, göl veya deniz olabilecek bir su kıyısındaki banklarda oturan insanlar var. Bankların tam ortasında gri renkte direk ve tepesinde lambası ve gri şapkası bulunan bir sokak lambasının üstünde iki kuş yan yana durmakta. İnsanlar, kuşlar fotoğrafta bir simetri oluşturuyor.

Dikdörtgen olan fotoğraf yatayda iki çizgi çizerek eşit üçe parçaya bölünürse, göl/nehir bitim çizgisi fotoğrafın alttan birinci ayrılan çizgiye denk geliyor. Göl, fotoğrafın yatayında üçte ikisini oluşturuyor. Gölün rengi koyu mavi olmakla birlikte güneş ışığından dolayı büyük bölümü beyaz ve gri gözükmekte.

 

 

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1651