TABLOLAR

La Mariee-Gelin

Eser Sahibi: Marc Chagall

Akım: Gerçeküstücülük

Teknik: Yağlıboya

Yılı: 1950

Ebatı: 68×53 cm

Betimleyen: Rümeysa ERDOĞAN

Devamı için Tıklayınız

Gizemli Adam

Eser Sahibi: Leyla Gamsız Sarptürk

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Ahşap

Ebatı: 54.00 x 45.00 cm

Yıl: 1950’ler/Hendek Dönemi

Betimleyen: Selvanur ÇAPÇI

Devamı için Tıklayınız

Self-portrait-Sargılı Kulaklı Otoportre

Eser Sahibi: Vincent van Gogh

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebat: 60 x 49 cm

Yıl: 1889

Betimleyen: Fatma DALAY

Odadaki bir duvarın önünde, üzerinde kalın koyu yeşil paltosu, başında saçlarını saran önü kürklü siyah şapkasıyla orta yaşlarda bir adam sabit gözlerle ileriye doğru bakıyor.  Şapkasının hemen altından başlayan beyaz-geniş bir sargı, sağ kulağının üzerini kapatarak çenesinin altına kadar geliyor. Paltosunun en üstteki tek ve büyük düğmesi yakanın hemen altından iliklenmiş. Paltoyla aynı renk düğmenin altında,  paltonun tam kapanmayan kısmından içindeki giysinin bir kısmı görünüyor.

Omuzları düşük, başı çok hafif eğik adamın uzağa bakan gözleri paltonun renginde. Kalın paltonun rengi,  yaşanmışlıkların ağırlığını adamın gözlerinde simgeliyor sanki. Gözkapakları, kirpiklerinin üstüne hafif sarkmış.  Göz yuvarlağının beyazını dolduran iri yeşil gözleri yorgun gibi bakıyor.

Sarıya kaçan, beyaz tenli, ince-uzun yüzünde berenin kürkünün kapattığı geniş bir alnı var. Elmacık kemikleri çıkık. Hafif çatık kaşlarının rengi belli belirsiz. Gözlerinin altı, çökük ve koyu. Kemerli, uzun burnunun hemen yanından ağzının kenarına doğru inen derin bir çizgi var.  Bıyığı ya da sakalı yok. Öne doğru hafifçe uzatılmış ince dudakları sanki konuşmak, gülümsemek istemiyormuşçasına sıkıca kapalı.

Açık yeşil rengin hakim olduğu duvarın köşesinde, üzerine bir şey çizilmemiş boş bir tuval ve tuvalin gerisinde bir şovale var. Adamın sağ omuzunun bir kısmını kapattığı boş tuval, şovalenin ayakları dibine dayanmış. 

Sol omuzunun gerisinde ise, başı ile aynı hizada  geyşa kıyafetli Japon kadınlarının çizildiği bir tablo asılmış.  Adam, boş tuval ile tablo arasında sırtı onlara dönük duruyor. Tablonun asılı olduğu tarafta pencereli bir kapı var.

Tablodaki  kadınlardan biri yere çömelmiş, diğeri onun  biraz gerisinde ayakta duruyor.  Yere çömelmiş kadının yanında uzun sivri gagalı, beyaz kanatlı iri bir balıkçıl kuşu belli belirsiz duruyor. İki kadınının ardında da çok uzaklarda bir dağ çizilmiş. Kadınlarla dağ arasında kalan boşluğa, adamın paltosundaki ve gözlerindeki renk hakim. 

Çiçek Düzelten Kız

Eser Sahibi: Osman Hamdi Bey

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebat: 47x25

Yıl:1885

Betimleyen: Zeynep GÜL

Yeşil satenden, her yeri nadide nakışlarla işli bir örtüyle kaplı küçük bir sedir kapının sağ yanındaki sarı duvarın hemen önünde... Sarı, yerlere uzanan, kuyruklu elbisesiyle bir kadın, duvara monteli ahşap bir vazonun içine çiçekler yerleştiriyor. Çiçekler beyaz ve bordo renklerde. Beyzalardan bazıları hala sedirin üzerinde.

Kadın bir dizini sedire yaslamış diğer ayağı aşağı sarkıyor. Üst bedeni dar, aşağı doğru bollaşan elbisesinin kolları ve etek uçları yırtmaçlı. Eteğindeki yırtmaçlardan kadının çıplak ayakları gözüküyor. Siyah saçlarına mavi kalın bir bant bağlamış arkası dönük. Yüzü görünmüyor ama vücut hatlarına bakılırsa genç bir kadın... Narin elleriyle duvardaki vazoya uzanmış. Kadının arka sağında sadece ucu gözüken borda bir perdenin örttüğü bir kapı var. Yerde krem rengi halılar serili.

The Flower Seller-Çiçek Satıcısı

Eser Sahibi: Diego RİVERA

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Tarih: 1942

Dönem: Modernizm

Akım: İlkelcilik ``Primitivism``

Betimleyen: Şerife Vildan ÖZDEMİR

Siyah zeminli,  toprak desenli, alacalı  tuval üzerine çizilmiş resimde büyükçe bir çiçek küfesini sırtlamış bir kadın  dizleri üzerinde oturuyor..

Siyah saçlarını ortadan ikiye ayırıp bağlamış, yüzü yere dönük… Yükünü sessizce kabullenmiş gibi duruyor. Üzerine krem rengi tonunda, uçları püsküllü, dirseklerinin biraz üzerinde, kolunun diğer yerlerini açıkta bırakacak şekilde biten, pançoya benzer bir kıyafet giymiş. İç elbisesi siyah ve uzun. 40`lı yaşlarda…

Kadın, örgülü küfeye sarmış olduğu mavi kumaşı göğsünün tam üzerinden bağlamış ve iki eliyle sıkıca tutmuş. Her an küfeyi sırtlayıp kaldıracakmış gibi, ağır küfenin altında ezik halde duruyor.. Küfenin içi Meksika’ya özgü Kalla Zambakları ile dolu. Krem rengi, içlerinde sarı çiçek polenlerinin bulunduğu çiçekler normal boyutlarından bir hayli büyük çizilmişler ve böylece küfenin ağır olduğu izlenimi verilmiş. Çiçeğin çanak kısmı uzun… Üst kısmı yana sarkarak uzayan oval yapıda… Tablonun seyirciye dönük yüzünde tam otuz yedi tane Kalla Zambağı bulunuyor. Oldukça uzun sapları olduğu için çiçeklerin boyu küfenin boyunu geçiyor. Küfeden yeşil sapları az miktarda görünüyor. .

Küfenin arkasından sadece çıplak ayakları, elleri ve başındaki hasır şapkası görünen bir adam, kadına yardım ederken az sonra bırakacakmış gibi küfeyi iki eliyle kavramış duruyor. Kadının yüzü ile adamın geniş el ve ayakları oldukça kaba hatlarda…        

 

Woman with a Parasol

Eser Sahibi: Claude Monet

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Yıl: 1886

Betimleyen: Fatma DALAY

Ayak bileklerine değen uzun beyaz elbisesinin etekleri rüzgarda savrulan genç bir kadın, günışığının aydınlattığı çimenlerin ortasında başının üzerine açtığı şemsiyesiyle ayakta duruyor. Başındaki yuvarlak ve küçük şapkasının üzerinden sarkan uzun şalın iki ucu rüzgarda savruluyor.  Belli belirsiz hatlarıyla yüzü hafif sağına dönük, hafif yüksek bir yerden ileriye doğru bakıyor gibi.

Sağ eliyle tuttuğu şemsiyenin sapını omuzuna dayamış.  Şemsiyesinin alt kısmı kadının sırtına değen rüzgarı kesercesine beline kadar geliyor . Şemsiyenin gölgesi kadının yüzüne, omuzlarına düşmüş.

Elbisesinin  kolları dirseklerine kadar uzun ve  yakası boynunu tamamen kapatıyor. Hiçbir dekolte yok.  Beyaz elbisesinin belinde kırmızı bir gül var.  Sol kolu, dirseğinden hafif kıvrık bir şekilde kırmızı gülün hemen yanından kalçasına kadar uzanıyor.

Kadının çevresini, mavi gökyüzündeki beyaz bulut kümeleri  kaplamış.  Rüzgarda savrulan eteğiyle bulut kümelerinden biri  birleşmiş gibi duruyor.  Bulut kümeleri de rüzgarın etkisiyle birbirine yetişmek ister gibi ilerliyor sanki. Birbirinden ne tam ayrık ne de bütünleşmişler. Bulutun beyaz rengi gökyüzünün, gökyüzünün mavi rengi bulutun içinde gibi.

Kadının eteklerinin değdiği çimlerde tek bir renk hakim değil.  Sağındaki çimlerde  yeşilin tonları, solundakilerde  gökyüzünün  mavisi-beyazı var.  Yere değen beyaz bulutlarla çimlerin ucu kavuşmuş gibi duruyor.  Rüzgarda savrulan çimlerdeki renk ler kah şemsiyenin kah beyaz elbisenin içinde sanki.  Esen rüzgarla beraber, her renk her obje ya da  her farklılık  birbirine usulca ahenkle  yaklaşmış, kaynaşmış.

 

The Sultan Mehmet II

Eser Sahibi: Gentile Bellini

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Ebat: 69,9 x 52,1 cm

Yıl: 1480

Sergilendiği Yer: Ulusal Galeri, Londra (The National Gallery, London)

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Fatih Sultan Mehmet, bir mermerin arkasında oturuyor. Mermerin üstüne de süslü bir kemer var. Arka planı siyah olan tabloda ağırlıklı olarak koyu renkler kullanılmış.

40’lı yaşlarındaki padişah, sol profilinden resmedilmiş. Yalnızca göğsünden yukarısı gözüküyor. Ten rengi açık. İnce, kavisli kaşları ve koyu renkli, fazla büyük olmayan gözleri var. Özellikle sol gözünün kirpikleri tabloda belirgin bir şekilde görünüyor. Koyu renkli kirpikler kısa ancak ok gibi dümdüz ve sık. Sultanın bir hayli uzun, ince ve kemerli burnunun ucu, burun deliklerinin de aşağısına uzanıyor ve yere doğru bakıyor. Bıyık ve sakalla çevrili ağzı küçük. Üst çenesi çıkık. Bıyık ve sakalı ise gür ve koyu renkte. Fazla uzun olmayan sakal çenenin şeklini almış, toplu duruyor. Kalın ve kısa boynunun üstünde ise padişahın küçük bir kulağı olduğu görünüyor. Alnı ise başındaki büyük sarık nedeniyle neredeyse hiç görünmüyor. Yüzü hafif dolgun. Vücuduysa bir hayli iri.

İfadesiz bir şekilde karşıya bakan padişahın kafasındaki büyük sarık beyaz. Sarığın tepesi ise kırmızı. Sarığın kırmızısından biraz daha açık tondaki kıyafetinin üstünde kahverengi bir kürk var. Yalnızca padişahın omuzlarını örten kürkün iki ucu göğsün üstünde birleşiyor.

Padişahın önünde gri renkli bir mermer var. Mermerin ön kısmının en üstünde, iki kenarında altın rengi çizgiler olan bir bordür var. Altın rengi çizgilerin arası mermerle aynı renk ve sürekli tekrar eden bir desenle süslenmiş. Mermerin iki kenarında koyu renkli, dik dikdörtgenler var. Dikdörtgenlerin içinde pek de okunaklı olmayan altın rengi yazılar yazılmış. Padişahın sağında kalan dikdörtgendeki yazılar dikdörtgeni tamamen kaplarken sol tarafında kalan yazılar dikdörtgeni ortalamış. İki dikdörtgen arasında, mermerin tepesinden sarkıtılmış bir kumaş var. Mermerin büyük bir kısmını örten hardal rengi kumaşın kenarlarından siyah bir şerit geçiyor. İnci ve renkli deniz kabuklarıyla süslenmiş örtüye kırmızı bir iple damask desenleri işlenmiş. Tüm bu süslemelerin arasında, örtünün alt tarafında yer alan metal rengi kral tacı dikkat çekiyor.

Mermerin üstüne gösterişli bir kemer çizilmiş. Kenarları altın rengi çizgilerle renklendirilmiş sütunlar kahverengi. Sütunların yalnızca dışa bakan yüzlerine yine altın rengiyle süslemeler yapılmış. Sütunların üstünde mermerle aynı renkte bir kemer var. Üzerinde oymalar olan kemerin tepesi altın rengi bir çizgiyle süslenmiş. Kemerin her iki yanına alt alta sıralanan üçer tane altın rengi kral tacı resmedilmiş.

Gül Koklayan Fatih Sultan Mehmet

Eser Sahibi: Nakkaş Sinan Bey

Tür: Minyatür

Dönem: 15. yüzyıl

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Portre resimde 40’lı yaşlarında olan Fatih Sultan Mehmet bağdaş kurmuş, sağ elinde tuttuğu kırmızı gülleri koklayarak uzaklara bakıyor. Arka planı krem rengi olan tabloda açık renkler kullanılmış.

Sol profilinden resmedilen sultanın ten rengi açık. İnce, kavisli kaşları ve ortalama büyüklükte kahverengi gözleri var. Sol gözünün altında fazla derin olmayan bir torba ve göz çevresinde kırışıklıklar görünüyor. Kirpikler tek bir koyu çizgi halinde. Padişahın bir hayli uzun, ince ve kemerli burnunun ucu, burun deliklerinin de aşağısına uzanıyor ve yere doğru bakıyor. Bıyık ve sakalla çevrili ağzı küçük. Dudakları ince. Kızıla çalan kahverengi bıyık ve sakalı fazla uzun değil. Ensesi biraz kırışmış. Kalın ve kısa boynunun üstünde ise padişahın sol kulağı görünüyor. Ne küçük ne de büyük olan kulağın üst kısmı, sultanın başındaki sarığın altında kalıyor. Benzer şekilde, padişahın alnı başındaki sarık nedeniyle neredeyse hiç görünmüyor. Yüzü hafif dolgun; vücuduysa iri.

İfadesiz bir şekilde karşıya bakan sultanın sağ elinde turuncuya yakın kırmızı tonda üç tane küçük gül var. Üç gülden yalnızca biri tamamen açmış. Küçük gül demetinin içinde bir de sadece yapraklardan oluşan bir dal var. Güllerin sapı ve yapraklı dal yeşil.

Padişahın kafasındaki sarık beyaz. Sarığın tepesi ise koyu kırmızı. Padişahın koyu çimen rengindeki kıyafetinin yakası ve manşetleri güllerle aynı renkte. Kırmızı yakanın altında, sultanın boynunda kahverengi, ince bir ip olduğu görünüyor. Padişah, yeşil kıyafetinin üstüne mavi, yere kadar uzanan bir yelek giymiş. Kolları dirseklere kadar uzanan yeleğin krem rengi tüylerle kaplı içi, omuzları örtecek şekilde dışa doğru kıvrılmış. Sultanın belinde, yeleğin içindeki tüylerle aynı renkte ipten bir kemer, sol elinde ise yine aynı renkte bir bez parçası var. Bez parçasını avcunun içinde sıkıca tutmuş. Padişahın tuttuğu gülleri koklamak için havaya kaldırdığı sağ elinde ise bir yüzük bir de zihgir takılı. Serçe parmaktaki kalın, altın rengi yüzüğün üstünde mavi, büyük bir taş var. Baş parmakta takılı olan zihgirin ise sivri kısmı dışa dönük.

Caz Orkestrası

Eser Sahibi: Fikret Mualla

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Eser Adı: Moulin de la Galette’de Balo

Eser Sahibi: Pierre- Auguste Renoir

Ebatı: 131* 175 cm

Yıl: 1876

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Mona Lisa

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Teknik: Yağlıboya

Ebatı: 77*53 cm

Bittiği tarih: 1519

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Galile Denizinde Fırtına

Eser Sahibi: Rembrandt van Rijn

Yılı: 1630

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Lady with an Ermine-Kakımlı Kadın

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Yıl: 1489–1490

Ölçüler: 54cm x 39cm

Betimleyen: Gülay METİN

Devamı için Tıklayınız

Arnolfin’in Evlenmesi

Eser Sahibi: jan Van Eyck

Teknik: Meşe üzerine yağlı boya

Yılı: 1434

Ebatı: 82.2* 60 cm

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

The Lovers-Aşıklar

Eser Sahibi: René Magritte

Yılı: 1928

Dönem: Modernizm

Akım: Surrealism/Gerçeküstücülük

Boyutlar: 54 x 73 cm

Sergilendiği Yer: Museum Of Modern Art/Modern Sanat Müzesi, Newyork

Betimleyen: Elifnur AY

Devamı için Tıklayınız

Ağlayan Çocuk

Eser Sahibi: Giovanni Bragolin

Betimleyen: Elifnur AY

 

Devamı için Tıklayınız

İnci Küpeli Kız

Eser sahibi:  Johannes Vermeer

Tuval üstüne yağlı boya

Ebatı: 44*39 cm

Yıl: 1665

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Arles’teki Yatak Odası

Eser Sahibi: Vincent Van Gogh

Ebatı: 72* 90 cm

Yıl: 1888

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Kaplumbağa Terbiyecisi

Eser Sahibi: Osman Hamdi Bey

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebatı: 222*122

Yıl: 1906

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Çığlık

Eser Sahibi: Edvard Munch

Ebatı: 84*66 cm

Yılı: 1893

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Amerikan Gotiği

Eser Sahibi: Grant Wood

Yıl: 1930

Ebat: 74,3* 62,4 cm

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1741