TABLOLAR

The Sultan Mehmet II

Eser Sahibi: Gentile Bellini

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Ebat: 69,9 x 52,1 cm

Yıl: 1480

Sergilendiği Yer: Ulusal Galeri, Londra (The National Gallery, London)

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Fatih Sultan Mehmet, bir mermerin arkasında oturuyor. Mermerin üstüne de süslü bir kemer var. Arka planı siyah olan tabloda ağırlıklı olarak koyu renkler kullanılmış.

40’lı yaşlarındaki padişah, sol profilinden resmedilmiş. Yalnızca göğsünden yukarısı gözüküyor. Ten rengi açık. İnce, kavisli kaşları ve koyu renkli, fazla büyük olmayan gözleri var. Özellikle sol gözünün kirpikleri tabloda belirgin bir şekilde görünüyor. Koyu renkli kirpikler kısa ancak ok gibi dümdüz ve sık. Sultanın bir hayli uzun, ince ve kemerli burnunun ucu, burun deliklerinin de aşağısına uzanıyor ve yere doğru bakıyor. Bıyık ve sakalla çevrili ağzı küçük. Üst çenesi çıkık. Bıyık ve sakalı ise gür ve koyu renkte. Fazla uzun olmayan sakal çenenin şeklini almış, toplu duruyor. Kalın ve kısa boynunun üstünde ise padişahın küçük bir kulağı olduğu görünüyor. Alnı ise başındaki büyük sarık nedeniyle neredeyse hiç görünmüyor. Yüzü hafif dolgun. Vücuduysa bir hayli iri.

İfadesiz bir şekilde karşıya bakan padişahın kafasındaki büyük sarık beyaz. Sarığın tepesi ise kırmızı. Sarığın kırmızısından biraz daha açık tondaki kıyafetinin üstünde kahverengi bir kürk var. Yalnızca padişahın omuzlarını örten kürkün iki ucu göğsün üstünde birleşiyor.

Padişahın önünde gri renkli bir mermer var. Mermerin ön kısmının en üstünde, iki kenarında altın rengi çizgiler olan bir bordür var. Altın rengi çizgilerin arası mermerle aynı renk ve sürekli tekrar eden bir desenle süslenmiş. Mermerin iki kenarında koyu renkli, dik dikdörtgenler var. Dikdörtgenlerin içinde pek de okunaklı olmayan altın rengi yazılar yazılmış. Padişahın sağında kalan dikdörtgendeki yazılar dikdörtgeni tamamen kaplarken sol tarafında kalan yazılar dikdörtgeni ortalamış. İki dikdörtgen arasında, mermerin tepesinden sarkıtılmış bir kumaş var. Mermerin büyük bir kısmını örten hardal rengi kumaşın kenarlarından siyah bir şerit geçiyor. İnci ve renkli deniz kabuklarıyla süslenmiş örtüye kırmızı bir iple damask desenleri işlenmiş. Tüm bu süslemelerin arasında, örtünün alt tarafında yer alan metal rengi kral tacı dikkat çekiyor.

Mermerin üstüne gösterişli bir kemer çizilmiş. Kenarları altın rengi çizgilerle renklendirilmiş sütunlar kahverengi. Sütunların yalnızca dışa bakan yüzlerine yine altın rengiyle süslemeler yapılmış. Sütunların üstünde mermerle aynı renkte bir kemer var. Üzerinde oymalar olan kemerin tepesi altın rengi bir çizgiyle süslenmiş. Kemerin her iki yanına alt alta sıralanan üçer tane altın rengi kral tacı resmedilmiş.

Gül Koklayan Fatih Sultan Mehmet

Eser Sahibi: Nakkaş Sinan Bey

Tür: Minyatür

Dönem: 15. yüzyıl

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Portre resimde 40’lı yaşlarında olan Fatih Sultan Mehmet bağdaş kurmuş, sağ elinde tuttuğu kırmızı gülleri koklayarak uzaklara bakıyor. Arka planı krem rengi olan tabloda açık renkler kullanılmış.

Sol profilinden resmedilen sultanın ten rengi açık. İnce, kavisli kaşları ve ortalama büyüklükte kahverengi gözleri var. Sol gözünün altında fazla derin olmayan bir torba ve göz çevresinde kırışıklıklar görünüyor. Kirpikler tek bir koyu çizgi halinde. Padişahın bir hayli uzun, ince ve kemerli burnunun ucu, burun deliklerinin de aşağısına uzanıyor ve yere doğru bakıyor. Bıyık ve sakalla çevrili ağzı küçük. Dudakları ince. Kızıla çalan kahverengi bıyık ve sakalı fazla uzun değil. Ensesi biraz kırışmış. Kalın ve kısa boynunun üstünde ise padişahın sol kulağı görünüyor. Ne küçük ne de büyük olan kulağın üst kısmı, sultanın başındaki sarığın altında kalıyor. Benzer şekilde, padişahın alnı başındaki sarık nedeniyle neredeyse hiç görünmüyor. Yüzü hafif dolgun; vücuduysa iri.

İfadesiz bir şekilde karşıya bakan sultanın sağ elinde turuncuya yakın kırmızı tonda üç tane küçük gül var. Üç gülden yalnızca biri tamamen açmış. Küçük gül demetinin içinde bir de sadece yapraklardan oluşan bir dal var. Güllerin sapı ve yapraklı dal yeşil.

Padişahın kafasındaki sarık beyaz. Sarığın tepesi ise koyu kırmızı. Padişahın koyu çimen rengindeki kıyafetinin yakası ve manşetleri güllerle aynı renkte. Kırmızı yakanın altında, sultanın boynunda kahverengi, ince bir ip olduğu görünüyor. Padişah, yeşil kıyafetinin üstüne mavi, yere kadar uzanan bir yelek giymiş. Kolları dirseklere kadar uzanan yeleğin krem rengi tüylerle kaplı içi, omuzları örtecek şekilde dışa doğru kıvrılmış. Sultanın belinde, yeleğin içindeki tüylerle aynı renkte ipten bir kemer, sol elinde ise yine aynı renkte bir bez parçası var. Bez parçasını avcunun içinde sıkıca tutmuş. Padişahın tuttuğu gülleri koklamak için havaya kaldırdığı sağ elinde ise bir yüzük bir de zihgir takılı. Serçe parmaktaki kalın, altın rengi yüzüğün üstünde mavi, büyük bir taş var. Baş parmakta takılı olan zihgirin ise sivri kısmı dışa dönük.

Caz Orkestrası

Eser Sahibi: Fikret Mualla

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Eser Adı: Moulin de la Galette’de Balo

Eser Sahibi: Pierre- Auguste Renoir

Ebatı: 131* 175 cm

Yıl: 1876

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Mona Lisa

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Teknik: Yağlıboya

Ebatı: 77*53 cm

Bittiği tarih: 1519

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Galile Denizinde Fırtına

Eser Sahibi: Rembrandt van Rijn

Yılı: 1630

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Lady with an Ermine-Kakımlı Kadın

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Yıl: 1489–1490

Ölçüler: 54cm x 39cm

Betimleyen: Gülay METİN

Devamı için Tıklayınız

Arnolfin’in Evlenmesi

Eser Sahibi: jan Van Eyck

Teknik: Meşe üzerine yağlı boya

Yılı: 1434

Ebatı: 82.2* 60 cm

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

The Lovers-Aşıklar

Eser Sahibi: René Magritte

Yılı: 1928

Dönem: Modernizm

Akım: Surrealism/Gerçeküstücülük

Boyutlar: 54 x 73 cm

Sergilendiği Yer: Museum Of Modern Art/Modern Sanat Müzesi, Newyork

Betimleyen: Elifnur AY

Devamı için Tıklayınız

Ağlayan Çocuk

Eser Sahibi: Giovanni Bragolin

Betimleyen: Elifnur AY

 

Devamı için Tıklayınız

İnci Küpeli Kız

Eser sahibi:  Johannes Vermeer

Tuval üstüne yağlı boya

Ebatı: 44*39 cm

Yıl: 1665

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Arles’teki Yatak Odası

Eser Sahibi: Vincent Van Gogh

Ebatı: 72* 90 cm

Yıl: 1888

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Kaplumbağa Terbiyecisi

Eser Sahibi: Osman Hamdi Bey

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebatı: 222*122

Yıl: 1906

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Çığlık

Eser Sahibi: Edvard Munch

Ebatı: 84*66 cm

Yılı: 1893

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Amerikan Gotiği

Eser Sahibi: Grant Wood

Yıl: 1930

Ebat: 74,3* 62,4 cm

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 1115