TABLOLAR

MELEK CELAL SOFU- GELİNCİKLER

Betimleyen: Ece Eren

Tabloya ilk baktığımızda, mavi, üstü bombeli olan bir vazonun içindeki canlı kırmızı gelincikler dikkatimizi çekiyor. Vazonun içinde bir buket dolusu gelincik sayabiliyoruz, vazonun iki tarafından aşağı doğru bakan bu gelincikler, vazonun altındaki açık kahverengi masanın üstüne birkaç yaprak dökmüş. Vazonun yanında koyu sarı renginde bir kitap bulunmakta, kitabın veya defterin üstünde herhangi bir yazı veya resim bulunmuyor ancak gelincik yapraklarından biri kitabın ucuna düşmüş durumda. Vazonun arkasında fayans gibi görünen beyaz bir duvar mevcut. Ancak diğer kısımlar grimsi yeşil bir duvarla kaplı. Vazonun üstünde ve duvarda, gölge ve ışıkların fırça darbelerini ayırt edebilmek mümkün.

Devamı için Tıklayınız

ELİF NACİ- NATÜRMORT

Betimleyen: Nazlıcan Suman

Elif Naci’nin Natürmort adlı tablosuna mavinin tonları hakim. Karanlık veya akşam üstü bir

an resmedilmiş gibi hissettiriyor. Resmin odağında üç tane büyük cılız ağaç yer almakta ve

yaprakları beyaz, açık mavi, açık pembe çizilmiş, dalları göğe kadar uzanıyor. Ağaçlar taşlık

bir alana benzeyen gri bir yükseklikten çıkıyorlar. Resmin sol alt tarafında küçük kahverengi

çitler var. Arkaplan ve gölgeler gökyüzünün mavisi ile cesurca boyanırken, yüzeylere

yansıyarak tazelik hissi vurgulanmış. Bu tazelik hissi, ilk fark edilen karanlık ve akşam üstü

duruş ile anlamsal bir konstrast yakalamış ve tablonun karamsarlığını kırmış.

Devamı için Tıklayınız

BAŞAK TOPLAYAN KADIN- İBRAHİM BALABAN

Betimleyen: Ece Eren

Ağırlıkla sarı tonlarının kullanıldığı bu tabloda ilk fark edilen unsur, koyu kahverengi elbisesi ile başak toplayan bir kadın. Yere bir bacağını koyarak çömelmiş olan kadının ayağında uzun, kıvrık uçlu çarıklar bulunmakta ve kahverengi elbisesi vücudunu tam sararak, geometrik şekillerin fark edilebildiği vücut hatlarını ortaya çıkarıyor. Kadının başında koyu gri renkte bir örtü var, ancak ilk bakışta yana atılmış saç görüntüsü de verebilir. Kadının gözleri kapalı ve yüzünde huzurlu bir ifade var. Elleri yukarı doğru uzanmış, bir başak demetini kavrıyor. Başak demeti kadının iki yanına doğru eğrilmiş biçimde ve kadının arkasında sık bir başak tarlası var. Kadının üzerinde durduğu zemin başakların toplandığı kısım olduğundan dolayı çıplak ve toprağın görünmesine olanak veriyor. Toprak kıvrımlı minik tepeciklerle adeta dalgalar gibi resmedilmiş. Tablodaki neredeyse her çizgi kıvrımlı ve dinamik fırça darbeleriyle çizilmiş

Devamı için Tıklayınız

DANAE- REMBRANDT VAN RİJN

Betimleyen: Ece Eren

Genellikle sarı tonlardan oluşan bu yağlı tablo, Yunan Mitolojisinden bir karakter olan Danae’yi göstermektedir. Kumral saçlı ve beyaz tenli olan bu kadın, beyaz çarşaflı bir yatakta çıplak bir şekilde yan tarafa dönerek uzanmaktadır.Başını kaldırarak sol tarafa, bizim göremediğimiz bir kişiye bakıyor gibi dururken, sağ elini de baktığı yere doğru uzatmaktadır. Tablonun etrafı yatağın üst kısmındaki perdelerle çevriliyken, kadının arkasındaki perdeden bir adam veya kadının yüzünü ve üst vücudunu da fark edebiliriz. Bu kişi de Danae’nin baktığı tarafa doğru kafasını dönmüş, ayakta durmaktadır.

 

Devamı için Tıklayınız

MİHRİ RASİM OTOPORTRESİ

Betimleyen: Zerrin Tezel

Türkiye’nin ilk kadın ressamlarından Mihri Rasim’in 98,5 * 61 cm’ lik bir tuvale kendini resmettiği yağlıboya otoportresi.   Kahve ve siyah renklerin hakim olduğu otoportrede otuzlu yaşlarının ortalarında bir kadın olan Mihri, tuvale ortalanmış şekilde izleyene dönük ve oturur pozisyonda resmedilmiş. Oturuşu bir yere ilişir gibi çok sağlam değil, sağ elini oturduğu yere dayamış sanki eli görünmüyor. Hafif düşürdüğü sol omzuna doğru çevirdiği başını, geriye doğru atmış, sol çaprazına şuh bir ifadeyle bakmakta. Üzerinde parlak siyah kumaştan yakasız ve bol kesim feracesi bulunuyor. Feracenin bol kesim kolları dirsekte bitiyor. Mihri gri dantelli uzun eldiven giydiği sol eliyle feracesinin eteğini avucunun içine toplayarak çok hafif yukarı kaldırmış.   Feracesinin göğse kadar açık v yakasının altından içine giymiş olduğu yine v yaka olan dantelli pembe bluzunun yaka kısmı üç dört parmak kadar açıkta kalmış.  Resimde ışık, göğüs ve boyun bölgesinde yoğun. Dizden aşağısı resmedilmemiş. Oval ve küçük bir yüzü olan Mihri’nin kırmızı tonlarda ruj sürdüğü ince dudakları aralık. Burnu düzgün, kaşları düşük ve göz kapağı üstünde hafif çukurları var.  İri kahverengi gözlerini süzerek soluna bakıyor. Feracesiyle aynı parlak kumaştan, başını bere gibi saran bir başlık olan hotozun altından, kulaklarının üzerine doğru kahve tonlarındaki kısa dalgalı saçlarından tutamlar düşmüş. Başındaki siyah hotozun üzerindeki ince tül geriye ve sağ omzuna doğru savrulmuş.  Resmin arka fonu açıklı koyulu kahve tonlarında.

Devamı için Tıklayınız

CASPAR DAVİD FRİEDRİCH’İN “WANDERER ABOVE THE SEA OF FOG”

Betimleyen: Deniz Balancar

Bulutların Üzerinde Yolculuk ya da Sis Denizinde Amaçsızca Dolaşan Adam olarak Türkçeye çevrilen tablo,  95 * 75 cm’lik bir tuval üzerine yağlı boya kullanılarak çizilmiş. Tuval dikey biçimde kullanılmış . Koyu yeşil bir palto ve çizme giyen bir adam, sis bulutlarıyla çevrelenmiş bir manzaraya bakıyor. Sarp bir kayalığın üzerinde izleyene arkası dönük duran adam, sol ayağını kayalığın yüksek kısmına doğru bir adım ileri atmış. Sağ elinde baston var. Sol elini cebine koymuş. Adamın duruşu dik ve kendine güvenli. Saçları kızıl renkte ve dalgalı. Paltosunun arka kısmında kumaştan bir kemer ve altında pileler mevcut. Adamın göğüs hizası, tuvalin tam ortasına denk düşürülmüş.  Adamın üzerinde bulunduğu kayalığın hemen önündeki dağınık sis bulutu daha aydınlık. Bu bulutun önünde farklı yükseltilerdeki kayalıkların tepeleri görünüyor. Kayalıkların ön tarafında deniz dalgalarını aynı zamanda sis bulutlarını çağrıştıran gri beyaz tonlardaki fırça darbeleri, tuvalin her iki yanından adamın göğüs hizasına doğru hafif bir eğimle birleşiyor. İlerisinde sola doğru sıralı dağlar sağ tarafta sis bulutuyla kaplı bir kayalık bulunuyor. Gökyüzü açık gri ve beyaz tonlarda yatay fırça darbeleriyle resmedilmiş. En yukarıda ise bulutlar dağınık öbekler halinde kıvrımlı bir şekil almış.

Devamı için Tıklayınız

Nazlı Ecevit-Tekneler

Betimleyen: Yiğit İlgüyer

Yatay dikdörtgen şeklindeki tabloda deniz kenarında çay bahçesine oturmuş insanlar çok renkli şekilde tasvir edilmiş. Sol alt tarafta siyah renkte tablonun ressamı Nazlı Ecevit’in imzası seçilebiliyor.

 Tablonun sol tarafında kalan deniz; resmin sol altından başlayıp ortalara doğru genişleyen, sol üste doğru daralan bir yarım daireye benzer sınırlara sahip. Denizin üstünde birbirinden renkli birkaç kayık ve tekne var.

 

Devamı için Tıklayınız

OPHELİA

Betimleyen: Ela Korgan

Eser Sahibi: Sir Jhon Evveret Millais

Ebadı: 76* 1,12 cm

Yapım Yılı: 1851- 1952

Akım: Ön Raffaeloculuk

Shakespeare’in Hamlet adlı oyunundan bir bölümün Millais tarafından tabloya aktarıldığı Ophelia, oldukça gerçekçi bir biçimde resmedilmiş. Yağlı boya tabloda otların ve yosunların yoğun olduğu bir nehirde Ophelia sağ elindeki topladığı çiçeklerle sırt üstü uzanmış vaziyette. Sol alt tarafta sudan yükselmiş yeşil, dar yapraklı uzun otlar ve suda otların yansıması çizilmiş. Hemen karşıda, nehrin eğimli kıyısında yan yatmış bir söğüt ağacı; ağacın hizasında, beyaz çiçekli, çalıya benzer yeşil yapraklı bodur bir bitki; mor sümbüller, açılmış şemsiye şeklindeki sarı çiçekleri kurumaya yüz tutmuş rezene ve mavi unutmabeni çiçekleri var. Resme gün ışığı hâkim.

Akıp giden suyun yüzeyinde zarif biçimde yatan yirmilerinin başındaki Ophelia’nın kolları iki yana açık. Avuç içleri suyun dışında kalmış ve yukarı dönük; kadının hâlâ yaşadığı anlaşılıyor. Nehirde sürükleniyor gibi görünen Ophelia’nın bakışlarının ve yüz ifadesinin donukluğu, aklını kaybetme sınırında olduğu izlenimini uyandırıyor. Bilinçsiz bakan gözleri göğe dikili. Genç, duru, güzel, pürüzsüz yüzü neredeyse bir ceset kadar beyaz. Ağzı aralık. Ophelia’nın küçük, kalkık bir burnu, geniş açık bir alnı, belli belirsiz ve kavisli kaşları, badem gözleri var. Yüzü oval, elmacık kemikleri yüksek değil ve çenesi sivri. Rengi uçmuş Ophelia’nın ince sayılabilecek dudakları ise hâlâ pembe.

Devamı için Tıklayınız

ÖzÜ X Kadın Tablosu

Betimleyen: Zühre Altun

Resimdeki ÖzÜ X de bulunan tablodur. Tablo, bir kadın figüründen oluşuyor. Çok renkli ve karmaşık detaylı renkleriyle ilgi çekicidir. Bu tablo aynı zamanda duvar saati işlevi de görebilir. İlk bakışta kırmızı çizgi şeklinde yüzün merkezi olarak görünen aynı zamanda ise saatin akrepleri olarak düşünülmüştür. Figürdeki kadının saçları siyah ve dalgalıdır. Kadın figürünün saçları siyah renkte olup dağınık ve çok şekilde gösterilmiştir. 

Devamı için Tıklayınız

Göl

Betimleyen: Kaan Aydın

Yatay dikdörtgen şeklindeki tabloda, göl kıyısında birkaç ev, evleri çevreleyen orman, uzakta dağlar ve bulutlu bir gökyüzü yer alıyor.  Resmin sol altından başlayan toprak alan, patika gölün sınırından başlayarak evlerin önüne doğru gidiyor. Patikanın sol tarafında, sağ tarafa doğru yatık duran iki tane ağaç yer alıyor. Patika ilerledikçe toprak doku kendini yeşil bir patikaya bırakıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Çarşı

Betimleyen: Berfin Deniz KARAASLAN

İç kısımlara doğru derinleşen pastel ve koyu renklerin ağırlıkta olduğu dikdörtgen şeklinde, bir çarşı resmi. Üstü kapalı ve kubbe şeklinde çatılardan oluşan bir kapalı çarşı. Kubbelerin geneli zeytin gibi yeşil ve ayçiçeği yaprakları gibi sarı tonlarda. Çarşının girişi boş, yalnızca elinde bir takım kumaş parçaları taşıyan bir satıcı, dükkanın önünde duruyor. Çarşı içlere doğru gidildikçe alışveriş yapan insanlarla kalabalıklaşıyor. Dükkan sahiplerinin oturması için her dükkanın önünde tahtadan, kahverengi iskemleler bulunuyor. Çarşının zeminini taş parçaları oluşturuyor bu da çarşının eski zamanlardan kalma olduğunu düşündürüyor. Sabahın erken veya akşamın geç saatleri olduğu tahmin ediliyor çünkü o çarşının geneli boş ve alışıldığının aksine satıcılar dükkanların önünde müşterileri davet etmiyor. Ancak çarşı genel olarak koyu renk ve kasvetli havasıyla İstanbul kapalı çarşısını andırıyor ve çizilmiş bir resim olduğundan fırça darbeleri sebebiyle çok belli olmasa da insanların genel olarak bir kasvet havasında olduğu düşündürülüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Yelkenli

Betimleyen: Berathan BAYRAKTAR

Yatay dikdörtgen şeklindeki görselde, masmavi temiz bir deniz ve denizdeki küçük adacıklar resmedilmiş. Gökyüzünde çok sayıda bulut var ancak bulutlar mavi gökyüzünü tamamen kapatmıyor. Ufukta deniz kıyısı ve kıyının ilerisindeki tepeler yer alıyor. Adacıklarda çok sayıda ve farklı boylarda ağaçlar dikili. Bir adacığın bitiminde beyaz renkte bir deniz feneri var. Onun yanındaki adacıkta ise beyaza boyalı ve kahverengi çatılı binalar bulunuyor. Denizde birkaç tane ufak, beyaz tekne bulunuyor. 

 

Devamı için Tıklayınız

Tavşanlar

Betimleyen: Yağmur ŞENGÜN (Özyeğin Üniversitesi Öğrencisi)

Dikey dikdörtgen şeklindeki tablo, bir koridordan ve renkli tavşanlardan oluşuyor. Resimde siyah çizgiler kullanılmış. Önümüzde ucu açık bir koridor var. Koridor, tabanı tabloda daha fazla yer kaplayacak şekilde çizilmiş ve sonuna doğru karanlıklaşıyor. Duvarlar ve tavan koyu mavi renkle, taban da beyaz renkle boyanmış. Duvarlardaki siyah çizgiler yatay, dalgalı bir biçimde çizilmiş iken tavan ve tabandaki çizgiler dikey, dümdüz çizilmiş. Sol taraftaki duvarda iki, sağ duvarda da bir adet karaltı şeklinde boyanmış kapılar var. 
Resmin en önünde, hep aynı tonda yeşile boyanmış bir tavşan duruyor. Hafif yana dönük bir şekilde bakıyor, siyah ince çizgilerle detaylandırılmış. Tavşanın gölgesi yuvarlak bir şekilde hemen altında siyaha boyanmış. Onun hemen arkasında da, soldaki kapıya bakan ve yan duran pembe bir tavşan var. Pembe tavşanın biraz arkasında da karşı duvardaki kapıya bakan gri bir tavşan var. İkisi de çizgilerle kaplanmışlar ve siyah gölgeleri var. Koridorun sonundaki karanlıkta önüne dönük şekilde gri bir tavşan uyuyor. Koridorun ucundaki açıklık beyaza boyanmış ve omuzlarından dirseklerine kadar çizilmiş pembe bir göğüs kafesi var.

 

Devamı için Tıklayınız

Kadın Tablosu

Betimleyen: Yağmur ŞENGÜN (Özyeğin Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen tablonun soluk bej renginde düz bir arka planı var. Resmin en sağında kuş tüyünden eteği olan ve adım atmakta olan bir kadın var. Kadın eteğinden düşen tüylere bakıyor. Kadın sağa dönük bir biçimde çizilmiş ve sarımsı ten rengiyle boyanmış. Kısa siyah saçları, taktığı kuş tüyünden yapılma mor tacın altında kalmış. Kadının yüzü sağa dönük olsa da gözleri arkaya doğru bakıyor. Üzerinde mor bir kazak, onun da üzerinde pembe kısa bir ceket var. Altında kuş tüylerinden yapılmış kısa kabarık bir etek giyiyor. 

Devamı için Tıklayınız

Balerin

Betimleyen: Ekin BEYHAN (Özyeğin Üniversitesi Öğrencisi)

Arka planda yukarıdan aşağıya doğru fırça darbeleri olan beyaz bir fon üzerinde, bir balerin resmi var. Tablo alttan ve üstten çivilerle bir kâğıt gibi duvara tutturulmuş. Fonun sol üst köşesine doğru esmer bir balerin bacaklarını bir yay gibi sonuna kadar açmış, havada duruyor. Elleri başının üstünde ve neredeyse ayaklarına değecek, oldukça gergin bir şekilde duruyor. Balerinin üstünde beyaz tülden, uçuşan bir elbise, elbisede beyaz tonlarında renk geçişleri var. Saçları kahverengi, sıkı bir topuz şeklinde. Balerin arka plana iğne iplikle dikilmiş gibi bir dokuda, balerinin elbisesindeki renk geçişleri gibi ten renginde de geçişler mevcut.

Devamı için Tıklayınız

Arnolfini`nin Evlenmesi

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Eser Sahibi: Jan van Eyck

Teknik: Yağlı boya

Ebat: 82 x 60 cm

Yıl: 1434

Sergilendiği Yer: National Gallery, Londra

Dikey dikdörtgen tabloda, Arnolfini ve eşi bir odanın ortasında yan yana durmuş, el ele tutuşuyorlar.

30’lu yaşlarında duran ve başı dik bir şekilde bir odada, tablonun solunda ayakta duran Arnolfini, sağ elini dirseğinden kırarak göğüs hizasında kaldırmış, yana doğru uzattığı sol eliyle de eşinin elini tutarken resmedilmiş. Açık tenli bir erkek 

Devamı için Tıklayınız

The Persistence of Memory (Belleğin Azmi), Salvador Dali

Betimleyen: Bedia AĞTAŞ

Enine dikdörtgen bu resimde, ünlü ressam Salvador Dali`nin `Belleğin Azmi` diğer adıyla `Eriyen saatler` adlı eseri yer alıyor. Resmin alttan yukarı 2/3 sini kumsal kaplıyor. Kumsalın bitiminden itibaren resmin sol tarafından denize uzanan yalçın kayalıkların bir kısmı var. Devamındaki açık mavi olan deniz, ufukta sarı bir gökyüzüyle buluşuyor. Gökyüzü giderek maviye ve daha da koyu maviye geçerek resmi yukarıda tamamlıyor. Kumsal genelde koyu kahve renkte ama denizle buluşan şeritte hafif bir kızıllık var. Resmin sağ tarafında, sahile yakın kısmında yerde bir plaka var. Plaka da gökyüzünün 

Devamı için Tıklayınız

Alacakaranlıkta San Giorgio Maggiore - Claude Monet

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen tabloda, İtalya Venedik’te bulunan San Giorgio Maggiore kilisesi resmedilmiş. Kilisenin ön yüzü bir siluet olarak resmedilmiş. Tabloda kilise dışında kilisenin önündeki nehir ve gökyüzü yer alıyor. Tablonun sağında nehir ve gökyüzü arasında bir gölgeye benzer iki insan silueti var.

Tablonun sol kısmında San Giorgio Maggiore Kilisesinin silueti yer alıyor. Tablonun üst kısmı koyu mavi renge boyalı, açılarak aşağı doğru inip sarı rengi ile birleşiyor. Tablonun sol kısmında mavinin bittiği yerde kilisenin kubbesi yer alıyor ve kubbe itibari ile sarı rengine geçiş yapılmış. Tablonun sağ kısmına doğru ise mavi rengi biraz daha aşağı doğru inip öyle sarıyla birleşiyor. Kiliseye geçildiği hizada sarı rengi turuncuya doğru dönüşüyor, Kilisenin bittiği hiza o sıra boyunca biraz karartılmış. Bu karaltı gökyüzü ile nehrin ayrılmasına neden oluyor. Nehir’e kilisenin kubbesinin yansıması çizilmiş, nehirde turuncu ve sarı renklerinden oluşuyor. Tablonun sağ kısmımda nehir ile gökyüzünün birleştiği kısma iki tane insan gölgesi silueti çizilmiş. Gölgeler sadece üst bedenden oluşuyor ve oldukça silik, yan yana yürüyen iki insanı andırıyor. Tabloda ağırlıklı olarak sarı ve turuncu tonları hakimdir. Tablo yağlı boyadan yapılmış olup çizgiler net olmamakla beraber oldukça dağınıktır.

Devamı için Tıklayınız

Claude Monet`in Bahçesinde İrisler

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen tabloda, bir bahçe resmedilmiş. Tabloda en arkada, aşağı sarkan ağaç dalları arasından seçilen beyaz bir ev var.  Evin önü bir çiçek tarlasını andırıyor. Tabloda mor ve yeşil renkler hakim.

Tablonun büyük bir bölümü mor çiçeklerden oluşuyor. Tüm bahçeyi kaplayan mor çiçeklerin uzun yeşil dalları ve yana doğru uzanan yeşil yaprakları var. Kümeler halindeki çiçeklerin arasında dar toprak yollar yer alıyor. Çiçekler üç kümeden oluşuyor, düz ve kalın bir hat halinde dikili çiçeklerin arasındaki dar şerit şeklindeki iki toprak yol bulunuyor. Çiçeklerin arkasında, tablonun üst kısmından aşağı uzanan ağaç dallarının arasında kalan beyaz evin pencerelerinden birini ağaç dalı kapatıyor evin bazı bölümleri turuncu renkte. Bahçede ince uzun gövdeli ve çok dallı büyük ağaçlar var. Yeşil renkli ağaç yapraklarının arasında kahverengi olan bölümler kurumuş yapraklara benziyor. Tablonun sol kısmında yer alan mor çiçek kümesinin yanında beyaz, kırmızı ve kahverenginde öbekler halinde başka çiçekler bulunuyor.

 

Devamı için Tıklayınız

The Creation of Adam

Betimleyen: Özgün DAYAR

Görsel, kırık beyaz zemin üzerine yapılmış bir duvar resmi. Duvar yüzeyindeki ince çatlaklar, görselin tamamında yukarıdan aşağı dağınık olarak uzanıyor. Dikdörtgen formdaki resmin sağ alt köşesinde iki ana unsurdan biri olan genç bir erkek, sağ üst köşesinde ise diğer ana unsur olan bir grup çocuk eşliğinde yaşlı bir erkek var. Genç erkek Adem’i, yaşlı olan ise Tanrı’yı temsil ediyor. Resim, Tanrı’nın Adem’e dokunarak hayat verişinin hikayesini anlatıyor. Odak noktasında Adem ve Tanrı’nın birbirlerine uzattıkları elleri var. 
Adem, çimenlik bir zemin üzerinde, tamamen çıplak, sağ dirseğinin üzerine dayanarak yarı uzanmış. Sol elini, kendisine doğru havada süzülerek yaklaşan Tanrı’ya bitkin şekilde uzatmış. Adem’in vücut hatları ve kasları belirgin, teni ve saçları kumral, kısa saçlı, sakalsız ve bıyıksız, vücudu tüysüz ve pürüzsüz.
Dalgalı, sarı saçlı ve çıplak bir grup çocuk olarak tasvir edilmiş melekler, arkalarında kırmızı bir tül çevrili şekilde uçarak Tanrı’yı taşıyorlar. Ayaklarına doğru biri yeşil, gerisi kırmızı tonlarında tüllerin uçları uçuşuyor. Melekler Tanrı’yı arkasından sarmalıyor, kollarından, omuzlarından ve bacaklarından tutup ileri uzatarak Adem’e yaklaşmasını sağlıyorlar. Uçuk pembe renkte ince tülden bir elbise giyinmiş Tanrı, uzun, beyaz-gri saçlı, uzun sakallı, buğday tenli ve keskin yüz hatlarına sahip.  Yaşlı olmasına rağmen kasları oldukça belirgin, tüysüz ve pürüzsüz bir vücudu var. Meleklerle birlikte havada süzülerek Adem’e yaklaşan Tanrı, bir kolunu meleklerden birinin boynuna atmış, diğer kolunu Adem’e doğru uzatmış. Kolunun altındaki melek, diğerlerinden daha farklı, genç bir kadın olarak tasvir edilmiş. Tanrı’nın güçlü biçimde uzattığı işaret parmağı, Adem’in kendisine uzanan eline değmek üzere.  

 

Devamı için Tıklayınız

Babaya İyi Geceler

Eser Sahibi: Nuri İyem

Akım: Ekspresyonizm

Teknik: Duralit üzerine yağlıboya resim

Yılı: 1977

Ebadı: 40 cm x 50 cm

Sergilendiği Yer: Evin Sanat Galerisi

Betimleyen: Tuba KAYA

 

 

Devamı için Tıklayınız

Young Italian Woman at a Table - Masadaki genç İtalyan kadın

Ressam: Paul Cézanne

Oluşturulma Tarihi: about 1895–1900

Oluşturulduğu Yer: France

Fiziksel Boyutlar: 92.1 × 73.5 cm (36 1/4 × 28 15/16 in.)

Tür: Painting

Malzeme: Oil on canvas

Betimleyen adı: Serra ULUSOY

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Christina`s World (Christina`nın Dünyası)

Eser Sahibi: Andrew Wyeth

Akım: Romantizm, Alman Romantizmi

Teknik: Panel üzerine tempera

Yılı: 1948

Ebadı: 81,28 cm × 121,92 cm

Sergilendiği Yer: Museum of Modern Art, New York, ABD

Betimleyen: Tuba KAYA

 

Devamı için Tıklayınız

His Only Friend (Onun Tek Arkadaşı)

His Only Friend (Onun Tek Arkadaşı)

Eser Sahibi: Briton Riviere

Akım: Realizm  

Teknik: Yağlı boya

Yılı: 1871

Ebadı: 69.4 cm x 95.1 cm

Sergilendiği Yer: Manchester Art Gallery, İngiltere

Betimleyen: Tuba KAYA

Devamı için Tıklayınız

At ve Tren/ Horse and Train

Eser Sahibi: Alex Colville

Akım:  Sürrealizm

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1954

Ebadı: 40 cm x 53.3 cm

Sergilendiği Yer: Art Gallery of Hamilton / Hamilton sanat Galerisi

Betimleyen: Tuba KAYA

 

Devamı için Tıklayınız

Grande Jatte Adası`nda Bir Pazar Öğleden Sonrası (A Sunday Afternoon On The Island of La Grande Jatte)

Eser Sahibi: Georges Seurat

Akım:  Yeni izlenimcilik

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1884-1886

Ebadı: 207,6 cm × 308 cm

Sergilendiği Yer: Şikago Sanat Enstitüsü, Chicago, ABD

Betimleyen: Tuba KAYA

Devamı için Tıklayınız

Salvator Mundi

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Ebat: 66 x 45 cm

Yıl: 1490 – 1500

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Devamı için Tıklayınız

Sahilde Çay Keyfi

Sanatçı Adı:Nazlı Ecevit

Materyal: Tuval

Teknik: Yağlı Boya

Ölçü: 39x29 cm Konum: Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Odası 

Betimleyen: Yahya GÖKŞEN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

 

Devamı için Tıklayınız

Rüzgar Gibi Geçti

Sanatçı Halil Vurucuoğlu

Kategori: Enstalasyon

Materyal: Tuval

Teknik: Akrilik

Ölçü: 205x73 cm

Konum: Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi Binası (ÖM)  /  -1.Kat

Betimleyen: Hümeyra KARA (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

 

Devamı için Tıklayınız

Peyzaj

Sanatçı Adı:Sami

Kategori: Tablo     

Materyal: Tuval

Teknik: Yağlı Boya

Ölçü: 100x73 cm 

Konum: Özyeğin Üniversitesi Dekan Odası 

Betimleyen: Yahya GÖKŞEN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

 

Devamı için Tıklayınız

Kapalı Çarşı

Sanatçı: Sirun Adın

Kategori: Tablo     

Materyal: Kontraplak

Teknik: Yağlı Boya

Ölçü: 33x25 cm 

Konum: Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Odası 

Betimleyen: Yahya GÖKŞEN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

Devamı için Tıklayınız

Yelkenliler

Sanatçı Adı:Halim Fikri

Kategori: Tablo 

Materyal: Tuval 

Teknik: Yağlı Boya 

Ölçü: 80x60 cm

Konum: Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi Binası (ÖM)  /  İnsan Kaynakları Direktörü Odası

Betimleyen: Elif Gülce ÇETİN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

Devamı için Tıklayınız

Bulutların Üzerinde Yolculuk / Wanderer above the Sea of Fog (1819)

Eser Sahibi: Caspar David Friedrich

Akım: Romantizm, Alman Romantizmi

Teknik: Yağlıboya resim

Yılı: 1818

Ebadı: 98,4 cm x 74,8 cm

Sergilendiği Yer: Kunsthalle Hamburg

Betimleyen: Tuba KAYA

Devamı için Tıklayınız

The Harvesters (Hasat Zamanı)

Eser Sahibi: Pieter Brueghel

Akım: Rönesans, Northern Renaissance, Flaman Rönesansı

Teknik: Yağlıboya resim

Yılı: 1565

Ebadı: 1,19 m x 1,62 m

Sergilendiği Yer: Metropolitan Museum of Art

Betimleyen: Tuba KAYA

Devamı için Tıklayınız

Gece Kuşları (Nightawks)

Eser Sahibi: Edward Hopper

Teknik: Yağlıboya

Yılı: 1942

Ebadı: 84,1 cm × 152,4 cm

Sergilendiği yer: Şikago Sanat Enstitüsü

Betimleyen: Nilay VARDAR

Devamı için Tıklayınız

Kırda Öğle Yemeği (Le Déjeuner sur l’herbe)

Eser Sahibi: Édouard Manet

Teknik: Yağlı boya

Yıl: 1863

Ebadı:  81,9 cm × 104,5 cm

Sergilendiği yer: Orsay Müzesi, Paris

Betimleyen: Nilay VARDAR

 

Devamı için Tıklayınız

The Wounded Deer

Eser Sahibi: Frida Kahlo

Akım: İlkelcilik (Primitivism)

Teknik: Yağlıboya

Yılı: 1946

Ebadı: 30 cm x 22,4 cm

Sergilendiği Yer: Houston, Teksas

Betimleyen: Yeliz Saygınar

Devamı için Tıklayınız

The Mysteries Of The Horizon

Eser Sahibi: Rene Magritte

Akım: Sürrealizm / Gerçeküstücülük

Teknik: Tuval üzerine yağlıboya

Yılı: 1955

Ebadı: 50 cm x 65 cm

Sergilendiği Yer: Sanatçının birçok eseri Belçikada’ki Rene Magritte Müzesi’nde sergileniyor ancak bu eserin nerede olduğuna dair net bilgiye ulaşılamadı.

Betimleyen: Yeliz Saygınar

Devamı için Tıklayınız

Yıldızlı Gece / De sterrennacht

Eser Sahibi: Vincent van Gogh

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Ebat: 74 x 92 cm

Yıl: 1889

Sergilendiği Yer: Museum of Modern Art

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Devamı için Tıklayınız

Whistler`ın Annesi (Whistler`s Mother)

Eser Sahibi: James Abbott McNeill Whistler

Akım: Gerçekçilik/ Realism

Teknik: Yağlıboya resim

Yılı: 1871

Ebadı: 1,44 m x 1,62 m

Sergilendiği Yerler: Orsay Müzesi, Fransa / Louvre Abu Dabi Müzesi, Birleşik Arap Emirlikleri

Betimleyen: Tuba KAYA

Devamı için Tıklayınız

Bir Dizi Bükülü Oturan Kadın / Seated Woman with Legs Drawn Up

Ressam: Egon Schiele

Sergilendiği yer: Prag Ulusal Galerisi

Tarih: 1917

Malzeme: Guvaş, suluboya ve siyah kurşunkalem

Boyutlar: 46*30,5 cm

Betimleyen: Serra ULUSOY

Devamı için Tıklayınız

Adamın Oğlu / The Son of Man

Eser Sahibi: René Magritte

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Akım: Sürrealizm

Ebat: 116 x 89 cm

Yıl: 1946

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Devamı için Tıklayınız

Two Women Runnıng On The Beach (The Race) / Sahilde Koşan İki Kadın (Yarış)

Eser Sahibi: Pablo Picasso

Akım: Cubism and expressionism / Kübizm ve ekspresyonizm

Teknik: Kontrplak üzerine guaj boya

Yılı: 1922

Ebadı: 32,5 cm x 41,1 cm

Sergilendiği Yer: Musée Picasso, Paris, France / Picasso Müzesi, Paris, Fransa

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

The Weepıng Woman / Ağlayan Kadın

Eser Sahibi: Pablo Picasso

Akım: Cubism / Kübizm

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1937

Ebadı: 60 cm x 49 cm

Sergilendiği Yer: Liverpool Tate Müzesi

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

Los Dos Frıdas / The Two Fridas / İki Frida

Eser Sahibi: Frida Kahlo

Akım: Naive Art-Surrealism / Naif Sanat-Sürrealizm

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1939

Ebadı: 173 cm x 173 cm

Sergilendiği Yer: Museum of Modern Art, Mexico / Modern Sanat Müzesi, Meksika

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

The Potato Eaters / Patates Yiyenler

Eser Sahibi: Vincent Van Gogh

Akım: Modern Art and Realism /Modern sanat ve gerçekçilik

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1885

Ebadı: 82cm x 114 cm

Sergilendiği Yer: Van Gogh Museum, Amsterdam, Holland / Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

The Persistance Of Memory / Belleği Azmi/ Eriyen Saatler

Eser Sahibi: Salvador Dali

Akım: Sürrealizm, gerçeküstücülük

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1931

Ebadı: 24cm x 33cm

Sergilendiği Yer: National Museum of Art, New York, ABD / Ulusal Sanat Müzesi, New York, ABD

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

The Old Guıtarıst / Yaşlı Gitarist

Eser Sahibi: Pablo Picasso

Akım: Picasso’s Blue Period/Picasso’nun Mavi Dönemi

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1903

Ebadı: 123cm x 83cm

Sergilendiği Yer: The Art Institude of Chicago/Şikago Sanat Enstitüsü

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

The Kiss / Öpücük

Eser Sahibi: Gustav Klimt

Akım: Sembolizm

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1907

Ebadı: 180 cm x 180 cm

Sergilendiği yer: Österreichische Galerie Belvedere / Australia, Belvedere Museum / Avustralya Belvedere Müzesi

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

Nascıta Di Venere / The Bırth Of Venus / Venüs’ün Doğuşu

Eser Sahibi: Sandro Boticelli

Akım: İtalyan Rönesansı, Erken Rönesans

Teknik: Tuval üzerine tempera

Yılı: 1485-1486

Ebadı: 178cm x 278 cm

Sergilendiği Yer: Galeria Degli Uffizi / Uffizi Gallery, Florance / Uffizi Galerisi, Floransa

Devamı için Tıklayınız

Home Sweet Home / Evim Tatlı Evim / Mutluluğun Resmi

Eserin Sahibi: Dianne Dengel

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

David With The Head Of Goliath / Davut Golyat’ın Kafası İle

Eser Sahibi: Michelangelo Merisi da Caravaggio

Akım: Barok Sanatı

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1610

Ebadı: 125 cm x 101 cm

Sergilendiği yer: Bargello Museum, Florence / Bargello Müzesi, Floransa

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Devamı için Tıklayınız

Ailesini Kafasında Taşıyan Adam

Eser sahibi: Güneş Terkol

Teknik: İşleme

Ölçü: 190*85 cm

Sergilendiği yer: Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi Binası- Giriş Katı

Betimleyen: Ilgın DUMAN (Özyeğin Üniversitesi öğrencisi)

 

 

Devamı için Tıklayınız

Eser Adı: Portre

Sanatçı: Ramazan Bayrakoğlu

Kategori: Tablo

Materyal: Pleksi

Teknik: Plexiglass Kaplama

Ölçü: 280x180 cm

Konum: Mühendislik Binası (AB1) - Giriş Katı

Betimleyen: Azra AÇIL – Özyeğin Üniversitesi

Devamı için Tıklayınız

Sisters On The Shore / Sahildeki Kız kardeşler

Ressam: William-Adolphe Bouguereau

Tarih: 1896

Tuval üzerine yağlı boya

Sergilendiği Yer: Detroit Institute of Arts, Detroit, Amerika Birleşik Devletleri

Betimleyen: Serra ULUSOY

Devamı için Tıklayınız

Ekim

Ressam: Jules Bastien Lepage

Tuval üzerine yağlı boya

Yılı: 1878

Ebatları: 180.7 x 196.0 cm

Sergilendiği Yer: National Gallery of Victoria, Melbourne, Avustralya

Betimleyen: Serra ULUSOY (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 Dersi Öğrencisi)           

 

Devamı için Tıklayınız

Çınar

Sanatçı: Bahar Oganer

Materyal: Tablo

Teknik: Akrilik

Ölçü: 220x170 cm

Konum: Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Merkezi Binası (ÖM) -1.Kat

Betimleyen: İrem Nur KATMAN / Özyeğin Üniversitesi Öğrencisi

Devamı için Tıklayınız

Madonna

Eser sahibi: Funda Alkan

Materyal: Bez

Teknik: Yün işleme

Ölçü: 117*113 cm

Konum: Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Binası (AB!) – 1. Kat

Betimleyen: İrem Nur KATMAN / Özyeğin Üniversitesi

 

Devamı için Tıklayınız

Bisiklet

Sanatçı: Zekine Kundukan

Kategori: Enstalasyon

Materyal: Tuval

Teknik: Yağlı Boya

Ölçü: 230x180 cm

Konum: Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi (AB2) - Giriş Kat

Betimleyen: Maral BAYMAK / Özyeğin Üniversitesi öğrencisi

 

Devamı için Tıklayınız

Balık Pazarı

Eser Sahibi: Fikret Mualla

Betimleyen: Beyza KURAL

 

Devamı için Tıklayınız

Las Chicas de Avignon / Avignonlu Kızlar

Eser sahibi: Pablo Picasso

Yıl: 1907

Teknik: Tual üzerine yağlı boya

Boyut: 243.9 / 233.7 cm

Sergilendiği yer: Modern Sanatlar Müzesi New York

Betimleyen: Beyza KURAL

 

Devamı için Tıklayınız

La Mariee-Gelin

Eser Sahibi: Marc Chagall

Akım: Gerçeküstücülük

Teknik: Yağlıboya

Yılı: 1950

Ebatı: 68×53 cm

Betimleyen: Rümeysa ERDOĞAN

Devamı için Tıklayınız

Gizemli Adam

Eser Sahibi: Leyla Gamsız Sarptürk

Teknik: Yağlıboya

Materyal: Ahşap

Ebatı: 54.00 x 45.00 cm

Yıl: 1950’ler/Hendek Dönemi

Betimleyen: Selvanur ÇAPÇI

Devamı için Tıklayınız

Self-portrait-Sargılı Kulaklı Otoportre

Eser Sahibi: Vincent van Gogh

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebat: 60 x 49 cm

Yıl: 1889

Betimleyen: Fatma DALAY

 

Devamı için Tıklayınız

Çiçek Düzelten Kız

Eser Sahibi: Osman Hamdi Bey

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebat: 47x25

Yıl:1885

Betimleyen: Zeynep GÜL

 

Devamı için Tıklayınız

The Flower Seller-Çiçek Satıcısı

Eser Sahibi: Diego RİVERA

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Tarih: 1942

Dönem: Modernizm

Akım: İlkelcilik ``Primitivism``

Betimleyen: Şerife Vildan ÖZDEMİR

 

Devamı için Tıklayınız

Woman with a Parasol

Eser Sahibi: Claude Monet

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Yıl: 1886

Betimleyen: Fatma DALAY

 

 

Devamı için Tıklayınız

The Sultan Mehmet II

Eser Sahibi: Gentile Bellini

Teknik: Tuval üzerine yağlı boya

Ebat: 69,9 x 52,1 cm

Yıl: 1480

Sergilendiği Yer: Ulusal Galeri, Londra (The National Gallery, London)

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

 

Devamı için Tıklayınız

Gül Koklayan Fatih Sultan Mehmet

Eser Sahibi: Nakkaş Sinan Bey

Tür: Minyatür

Dönem: 15. yüzyıl

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

 

Devamı için Tıklayınız

Caz Orkestrası

Eser Sahibi: Fikret Mualla

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Eser Adı: Moulin de la Galette’de Balo

Eser Sahibi: Pierre- Auguste Renoir

Ebatı: 131* 175 cm

Yıl: 1876

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Mona Lisa

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Teknik: Yağlıboya

Ebatı: 77*53 cm

Bittiği tarih: 1519

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Galile Denizinde Fırtına

Eser Sahibi: Rembrandt van Rijn

Yılı: 1630

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Lady with an Ermine-Kakımlı Kadın

Eser Sahibi: Leonardo da Vinci

Yıl: 1489–1490

Ölçüler: 54cm x 39cm

Betimleyen: Gülay METİN

Devamı için Tıklayınız

Arnolfin’in Evlenmesi

Eser Sahibi: jan Van Eyck

Teknik: Meşe üzerine yağlı boya

Yılı: 1434

Ebatı: 82.2* 60 cm

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

The Lovers-Aşıklar

Eser Sahibi: René Magritte

Yılı: 1928

Dönem: Modernizm

Akım: Surrealism/Gerçeküstücülük

Boyutlar: 54 x 73 cm

Sergilendiği Yer: Museum Of Modern Art/Modern Sanat Müzesi, Newyork

Betimleyen: Elifnur AY

Devamı için Tıklayınız

Ağlayan Çocuk

Eser Sahibi: Giovanni Bragolin

Betimleyen: Elifnur AY

 

Devamı için Tıklayınız

İnci Küpeli Kız

Eser sahibi:  Johannes Vermeer

Tuval üstüne yağlı boya

Ebatı: 44*39 cm

Yıl: 1665

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Arles’teki Yatak Odası

Eser Sahibi: Vincent Van Gogh

Ebatı: 72* 90 cm

Yıl: 1888

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Kaplumbağa Terbiyecisi

Eser Sahibi: Osman Hamdi Bey

Teknik: Tuval üstüne yağlı boya

Ebatı: 222*122

Yıl: 1906

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Çığlık

Eser Sahibi: Edvard Munch

Ebatı: 84*66 cm

Yılı: 1893

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız

Amerikan Gotiği

Eser Sahibi: Grant Wood

Yıl: 1930

Ebat: 74,3* 62,4 cm

Betimleyen: Emine KOLİVAR

Devamı için Tıklayınız
Sayfa Görüntüleme : 9748