PORTRELER

Oyuncu ve Tiyatro Yönetmeni Haluk Bilginer

Betimleyen: Tannur ARAT

Bu fotoğraf Haluk Bilginer'in, 2019 yılında 47.si yapılan Uluslararası Emmy Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" seçildiği ana ait.

Görselde belden üst kısmı görünen Bilginer, ayakta beyaz bir fon önünde duruyor. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kanatlarından dudak çevresine derin çizgiler oluşturmuş büyük bir gülümseme var. Gülümserken dudaklarını aralamış, başını hafif eğmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Siyah gözlerine de yansıyan bu gülümseyiş yüzüne mutlu ve gururlu bir ifade vermiş.

Dirsekten kırarak havaya kaldırdığı küçük ve dolgun parmaklara sahip sağ eliyle karşısındakileri selamlıyor. Yine dirsekten kırılmış bel hizasındaki sol elinde ise sıkıca kavradığı Emmy heykelciğini tutuyor.

60'lı yaşlarının ortalarında görünen Haluk Bilginer, buğday tenli. Oval yüz şeklinde hemen göze çarpan alnı oldukça geniş ve açık. Yanak çizgilerinin altına doğru yayılan burun kanatları nedeniyle burnu, uzun ve sivri görünüyor. Düşük göz kapakları kirpiklerini kapatıyor ancak uzun, gür ve kavisli kaşları badem şeklindeki gözlerinin belirginleşmesini sağlıyor. Kalın bıyığı geniş ve ince dudaklarının üst kısmını kapatıyor. Favorilerden başlayan ve yüzün alt kısmını tamamen çevreleyen tam sakalı var. Arkaya doğru taradığı kırlaşmış uzun ve hafif dalgalı saçları ensesini kapatıyor. Omuzları dar. Gömleğinden belli olan hafif göbeği ve kısa gövdesiyle tıknaz bir yapıya sahip.

Haluk Bilginer, ödül gecesine özel siyah bir smokin takım giymiş. Ceketinin yakası, düğmeleri ve cep ağızları siyah satenden. Pantolonunun belinde de satenden bir kuşak var. Yakasına siyah papyon taktığı gömleği beyaz. Boynundan, siyah kalın bir kurdelanın ucunda, kenarları sarıyla çerçevelenmiş siyah zemin üzerinde Emmy heykelciği olan bir madalyon sarkıyor.

 

 

Asker, Siyasetçi, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü

Betimleyen: Gülay METİN

Fotoğraf siyah beyaz…

İsmet İnönü yüzü dönük şekilde karenin ortasında, ayakta… Belinden aşağısı görünmüyor. Soluk koyu renkte düz olmayan perde gibi bir şeyin önünde durmuş, hafif aralık dudaklarla bir şey okuyormuş gibi iki eliyle göğüs hizasında tuttuğu beyaz kâğıtların üstte olanına bakıyor. Bu fotoğrafta en fazla 50’lerinin sonlarında olan İnönü, düzgün fizikli, oval yüzlü, bıyıklı bir adam… Kulakları hafif öne doğru… Fotoğraf siyah-beyaz olmasına karşın alnı açılmış saçlarının bembeyaz olduğu apaçık. Kısa kaşları saçlarının aksine koyu ve gür, bıyıkları kırlaşmış. Üzerinde koyu renk bir smokin ve beyaz papyonlu beyaz bir gömlek var. Ceketinin sağ göğsüne parlak, yuvarlak bir madalya takmış. Başını hafif eğdiğinden olsa gerek boyun derisi büzüşmüş. Ellerinin üzerindeki damarlar direk göze çarpacak kadar belirgin.

Mareşal Fevzi Çakmak

Betimleyen: Gülay METİN

Portre siyah beyaz bir fotoğraf…

Fevzi Çakmak başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş çatılmış kaşlar, hafif kısılmış gözlerle karşısında bir noktaya bakıyor. Kaşlarının biraz sert bir duruşta olmasına rağmen durgun bir ifadede… Göğsünden aşağısı ve yüzünün sol tarafının bir kısmı görünmüyor. Bu karede en fazla 40’larının sonlarında olan Çakmak, hafif toplu, çenesi gamzeli ve oval yüzlü bir adam… Tabana doğru biraz genişleyen düz bir burnu, memesi belirgin olmayan yüzüyle orantılı ovalimsi kulağı, koyu sık kaşları ve koyu renkte uzun gür bıyıkları var. Üst dudağını neredeyse tamamen kapatmış olan bıyıklarını burun ucu hizasında ortadan ikiye ayırmış.  Başına açıklı koyulu renklerdeki kısa favorilerini açıkta bırakan, ters döndürülmüş kesik koni şeklinde kürklü bir şapka; kalpak takmış. Üzerinde soluk koyu renkte askeri üniforması var. Geçmeli bir ceket olsa gerek ceketinin düğmesiz sol tarafının üst ucu sağ yakasının altında. Kıyafetin yakalarının uçlara yakın kısımlarında olan apoletler, içe içe üç paralelkenarın ortasında bulunan bir yıldızdan ibaret. Paralelkenarların en dıştaki koyu aradaki beyaz denilebilecek kadar açık ve ortadaki koyu renkte. Kısa köşeleri olan yıldız da beyaz denebilecek kadar açık renkte.

Sayfa Görüntüleme : 1248