PORTRELER

JASMİNE TOOKES

Betimleyen : Saadet Nur ABAYLI 

Fotoğrafta İngiliz Manken Jasmine TOOKES göğüs hizasından yukarıya doğru kadrajlanmıştır. Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafında Jasmine, geniş alınlı, ince burunlu, beyaz dişleri ve keskin yüz hatları vardır. Gövdesi öne bakıp, yüzü hafif sağa bakacak şekilde gülümsemekte. 25 Yaşında olan Jasmine’nin saçları siyah kıvırcık ve arkadan toplanmış olup omuz hizasına kadar uzanmaktadır. Siyah göz, kaşa sahiptir. Üzerinde siyah elbiseyle birlikte beyaz ve üzerinde zümrüt taşı olan kolye vardır. Arka planda ise gala gösterisinden kalma belirgin bir alan bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

İBRAHİM SELİM

Betimleyen: Ahmet Çelik

Fotoğrafta İbrahim Selim göğüs hizasından yukarıya doğru kadrajlanmıs. Yuvarlak yüzlü ve gülümseyerek hafifçe kendi sağına doğru eğilmiş ünlünün   yüzü ve bedeni bize dönük ,oldukça sempatik görünüyor.40 yaşlarında  olan İbrahim selimin  koyu kahverengi gözlerinin üstünde yay gibi ince kaşları var.    Orta büyüklükte burna sahip. Siyah bir ceket altına beyaz bir gömlek giymiş  ve gömleğine mor  bir kravat takmış . Kravatın 1 karış altında sola doğru,   ucu yuvarlak siyah renkli  minik bir yaka mikrofonu tutturulmuş. Ceketin sol üst cebinde beyaz renkte , kare şeklinde  katlandığı belli olan ve bir kısmı görünen beyaz bir mendil var.”İbrahim Selim,  geniş bir alına sahip, yer yer aklaşmış kirli sakalı bıyığı  ve sola doğru taranmış dalgalı saçları var. Aynı zamanda  Siyah renkte yuvarlak çerçeveli bir gözlük takıyor.

Devamı için Tıklayınız

HINCAL ULUÇ

Betimleyen: Rakel Dinmez

Fotoğrafta Hıncal Uluç göbek hizasıdan yukarıya doğru kadrajlanmış ve önünde iki tane kürsüye bağlanmış mikrofona konuşma yapmaktadır. Kemikli bir yüze sahip. Yüzü oval ve yüz hatları belirgindir ayrıca yüzünde hafif kırışıklıkları vardır. Vücudu hafif sola dönük olup sol tarafına bakarak gülmektedir. Saçları bulunmamaktadır. Çok hafif sakalı vardır. Gözleri koyu kahverengidir. 83 yaşında olan Hıncal Uluç’un üstünde beyaz gömlek ve lacivert renkli ceket giymektedir. Boğazına siyah bir şal takmaktadır. Arka planda ise altın renkli bir perde seçilmektedir.

Devamı için Tıklayınız

HARRY (SUSSEX DÜKÜ)

Betimleyen: Sıla Gizem Şahin 

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Harry (Sussex Dükü) göğsünden yukarı doğru kadrajlanmıştır. Arka plan siyahtır ve bulanıklaştırılmış beyazlıklar vardır. Fotoğraftaki kişi 40’lı yaşlarındadır. Yüzü ve bedeni dönük şekildedir. Oldukça güler yüzlüdür. Yüz şekli ovaldir. Dişlerini göstererek gülümsemektedir. Güldüğü için gözleri kısılmış ve gözlerinin yanında kaz ayağı çizgileri belirmiştir. İnce dudaklara sahiptir. Sarışın ve sakalları vardır. Saçları sarıdır ve yana doğru taramıştır. Hafif uzun buruna sahiptir. Üzerinde gri tonlarında bir ceket ve içinde de beyaz bir gömlek var.

Devamı için Tıklayınız

HALE SOYGAZİ

Betimleyen: Ece Arıcı

Siyah-beyaz fotoğrafta oyuncu ve manken Hale Soygazi portrelenmiş. Gençlik yıllarında çekilmiş yatay dikdörtgen bir fotoğraf. Açık renkli kabarık ve uçları dalgalı saçları var. Yuvarlak yüzlü. Kaşları ince yay şeklinde. Koyu renkli gözlerinin etrafında ağır siyah bir makyajı var. Sürmeli göz çevresi ve göz kapaklarındaki koyu renkli farla dikkat çekiyor. Düzgün burnunun sol tarafında hafifçe belli olan bir beni var. Alt dudağı üst dudağından daha kalın. İfadesiz bir şekilde hafif sağında kalan kameraya doğru bakıyor. İki yandan önüne aldığı saçları sol omzunu kapatıyor. Sağ omzuna ise sol elini koymuş. Baş, işaret ve orta parmakları portreye girmiş. Tırnakları ojeli. Bulanık siyah arka fonda yer yer beyaz tül perdeye benzer uzantılar var.

Devamı için Tıklayınız

ALİ KIRCA

Betimleyen: Batuhan Atasayar

Fotoğraf Ali Kırca, 60’lı yaşlarının sonundayken çekilmiş. Kırca, beyazlamış toplu duran sarımsı saçları, sarımsı bıyığı ve mavi gözleri ile hafif gülümseyerek fotoğrafa göre karşıya bakıyor. Yaşlanması sebebiyle yüzünde kırışıklıklar olsa da alnında kırışıklık yok. Kırca, siyah takım elbisesinin içindeki beyaz ütülü gömleği, kırmızı çizgilere sahip kırmızı kravatı ve takım elbisesinin üst cebindeki kırmızı mendil ile resmi bir görüntüye sahip

Devamı için Tıklayınız

ABDURRAHMAN DİLİPAK

Betimleyen: Gülsüm Erten

Yatay dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta gazeteci ve yazar  Abdurrahman Dilipak omuz hizasından yukarı doğru  kadrajlanmıştır. Dilipak’ın başı hafif şekilde sola doğru eğik biçimdedir.   70-80 yaşlarında ,esmer tenli, yüzü uzunca ve  kafasının ön kısmında saçları yok ,kulaklarının arkasına doğru uzayan saçları kırlaşmış şekildedir.Siyah kaşları ,kaşlarının arasında dikey bir kırışıklık bulunmakta ,hafif kırlaşmış bıyıkları,tüm yanaklarını kaplayan sakalları ise beyazlaşmış , kulakları orta büyüklükte , üst dudağı alt dudağına oranla biraz kalın  . Dikdörtgen şeklinde siyah ince  kenarlıklı gözlükleri uzunca ve kemikli  burnunun üstünde yer almaktadır. Üzerinde lacivert ceketi , ceketinin içinde beyaz gömleği vardır.

Devamı için Tıklayınız

BAŞAK SAYAN

Betimleyen: Erdem Yenilç

Başak Sayan’ın dikdörtgen formattaki portre fotoğrafında göğsünün yukarısı yer alıyor. Yüze bize doğru dönük başı hafif yana eğilmiş. Arka planda ağaçtan yapılmış bir duvar kaplaması var 30’lu yaşlarının sonlarında duruyor. Siyah saçları omzuna kadar ve dalgalı şekilde uzanıyor. Beyaz tenli, koyu kahverengi göz rengi var. Hafif bir makyajı var, dudakları kapalı şekilde hafifçe gülümsemiş. Kaşları düzgün. Beyaz bir gömlek giyiyor.

Devamı için Tıklayınız

AYŞEN GRUDA

Betimleyen: Ece Arıcı

Siyah-beyaz portrede oyuncu Ayşen Gruda’nın boynundan yukarısı fotoğraflanmış. Gençliğinde çekilmiş bir fotoğraf. Başını sağına yatırmış kameraya doğru gülümsüyor. Kısa düz saçları kulaklarının hizasında, alnını ve kaşlarını kapatıyor. İri gözlerinde siyah sürmeli göz makyajı var. Sol gözü sağ gözüne göre daha kısık. Uzun yüzünün ortasında uzun ve düzgün inen burnu var. Gülümsemesiyle yanak çizgileri belli oluyor. İnce dudakları var. Büyük ön dişleri ortaya çıkmış. Kıyafetinin gözüken küçük kısmından boğazlı olduğu anlaşılıyor

Devamı için Tıklayınız

AYŞE ÖNAL

Betimleyen: Özlem Kavi

Kare şeklindeki fotoğrafta Ayşe Önal’ın göğsünden yukarısı kadrajda yer alıyor. Üst postürü sağ omzu daha önde, sol omzu daha arkada kalacak şekilde çevrilmiş. Kafasını ise sağına doğru hafifçe çevirerek yüzünü düz ve tamamı yer alacak şekilde objektife dönmüş. 60-65 yaşlarında, üstünde gerdanı açıkta bırakan siyah bir bluz ve bluzun üstünde de daha soluk siyah bir renkte uzun kollu bir hırka var. Omuz hizasında biten, gür olmayan, aralarında çok az görülen beyaz tellere sahip koyu renkte saçları var. Kulakları uzun ve büyük, hafif kilolu ve ten rengi açık. Dudakları çok az aralanarak üstten birkaç dişi kısmen gözükecek şekilde yüzünde yarım bir tebessüm var. Açık gri renkteki ince kaşları düz ve ortalama uzunlukta, kaşlarıyla burnunun birleştiği yerde ve özellikle göz çevresinde kırışıklıklar görülüyor. Ortalama kalınlıkta ve soluk pembe renkte dudakları var. Fotoğrafta Ayşe Önal odağa alınmış ve arkadaki yeşil ağaçlık alan bulanıklaştırılmış.

Devamı için Tıklayınız

AYŞE ARMAN

Betimleyen: Bilge Aksu Türe

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta, gazeteci, köşe yazarı Ayşe Arman’ın göğsünden yukarısı yer almakta. Sağ eli ile boynunu hafifçe tutarak poz vermiş ve diğer kolunun tamamı fotoğrafta çıkmamış. Gülümseyerek kadraja bakan gazetecinin hafifçe geniş omuzlu olduğu söylenebilir. Çok açık sarı, kısa ve katlı kesilmiş saçları, ince dudakları, orta boyutta bir burnu var. Boynunu tutan kolunda metalik renk bileklikler mevcut. Üzerinde hafif bir göğüs dekoltesine sahip kırmızı kolsuz bir elbise bulunmakta.

Devamı için Tıklayınız

PRENS ANDREW

Betimleyen:Gülsüm Erten

Dikey dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta York Dükü  Prens Andrew göğüs hizasında kadrajlanmıştır.Fotoğrafın arka planında bulanık bir şekilde yeşillikler belirgin. Prens Andrew 60’lı yaşlarında , sağ tarafa hafif bir şekilde dönük ve bakmaktadır. Saçları tamamen beyaz ve sol tarafa doğru taranmış , yüzünde sakalı ve bıyığı bulunmamakta ,kaşları beyaz , yeşil küçük gözlerinin  kenarlarında kaz ayakları belirgin , göz altları torbalanmış ve göz kapağı hafif bir şekilde gözlerini kapatıyor. .Burnu orta büyüklükte  ve hafif kemikli ,kulakları orta büyüklükte sağ kulağı tamamen belli değil ,dudakları ince hafif bir gülümsemesiyle üst dişleri belli oluyor. Üzerinde lacivert ceketi , ceketinin altında beyaz gömleği , altıgen beyaz çizgili kırmızı kravatı bulunmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

ALPER KUL

Betimleyen: Özlem Kavi

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın kadrajına, 40-50 yaşlarında duran Alper Kul’un omuz hizasından yukarısı yakın çekimde alınmış. Alper Kul, vücudu ve yüzü direkt kameraya dönük olacak şekilde duruyor. Yeni tıraş edilmiş gibi duran kirli sakalı ve bıyığı var. Saçlarının neredeyse tamamı dökülmüş, alnında kırışıklıklar var, esmer tenli, koyu siyah renkli kalın kaşları ve kemikli bir burnu var. Sağ kaşını yukarı kaldırmış, sağ elinin işaret parmağını alt dudağının altına, orta parmağını ise çenesine koymuş şekilde duruyor. Yüzünde belli belirsiz, durgun bir ifade var ve siyah bir tişört giymiş. Fotoğrafın arka planı ise düz gri renkte.

Devamı için Tıklayınız

WİLLİAM (GALLER PRENSİ)

Betimleyen:Sude Öztürk

Dik dikdörtgen fotoğrafta Galler prensi William yer alıyor. William 35-40 yaşlarında. Fotoğrafta göğsünden yukarısı yer alıyor. Lacivert bir ceketi, beyaz gömleği ve lacivert-beyaz ekoseli kravatı var.  Saçları hafif dökülmüş ve açık kumral renkte , geniş alınlı, kahverengi gözlü bir erkek. Fotoğrafta yüzü hafif sağa dönük ve dişlerini belli edecek şekilde gülümsüyor. Arka plan bej ve açık kahve rengi bir duvar.

Devamı için Tıklayınız

TAYLOR HILL

Betimleyen:Gülsüm Erten

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafa model ve oyuncu olan Taylor Hill  göğüs hizasının üzerinde fotoğraflanmıştır. 25-30 yaşlar arasında ,yuvarlak yüzlü ,saçları kumral , buğday tenli , dolgun dudaklı , kalın ve kahverengi kaşlı , yeşil gözlü , küçük ve ucu yuvarlak bir buruna  sahiptir. Saçları dağınık bırakılmış bir şekilde sol tarafa doğru atılmış sol omzunun üzerine düşmektedir. Üzerinde sıfır kol kalın askılı beyaz bir kıyafet bulunmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

FATMA GİRİK

Betimleyen: Ece Arıcı

Yatay dikdörtgen şekildeki portre oyuncu Fatma Girik’in gençlik yıllarından bir fotoğraf. Sarı perde benzeri arka planda Fatma Girik’in yüzü ve uzun boynu yakın çekimde portrelenmiş. Vücudu hafif sağına dönük, yüzü soluna çevrilmiş. Kameranın üstünde uzaklara dalmış bir şekilde bakıyor. İnce yay şeklindeki kaşlarının yukarısı fotoğrafta yer almıyor. Teninin beyaz açık rengine zıt olarak siyah kabarık saçları var. Belirgin mavi gözleri siyah göz makyajıyla öne çıkıyor. Burnunun ucu top şeklinde. Açık kırmızı ile renklendirilmiş dudakları hafifçe aralanmış. Dudaklarının arasında ön üst dişlerinin uçları ortaya çıkmış. Sağ kulağından gümüş, parlak, ince bir küpe sarkıyor

Devamı için Tıklayınız

EDİZ HUN

Betimleyen: Ece Arıcı

Siyah beyaz ve açık gri fonlu fotoğrafta oyuncu ve eski milletvekili Ediz Hun yer alıyor. Genç-orta yaş zamanlarında çekilmiş bir fotoğraf. Omuzlarının yukarısından itibaren başı yakın çekimle fotoğraflanmış. Vücudu sağına dönük, başı soluna doğru çevrilmiş. Kameraya bakmadan dişleriyle gülümsüyor. Sadece üst dişleri belli oluyor. Koyu renkli düz saçları sol tarafından ayrılmış, düzgünce taranmış, parlak ve spreylenmişe benziyor. Kaşları ortadan hafifçe birleşiyor. Gülümsemesiyle sol gözünün kenarları kırışmış ve yanak çizgileri belli oluyor. İnce dudakları ve büyük burun delikleri var. Beyaz yakalı gömlek üstüne koyu renkli ceket giymiş.

Devamı için Tıklayınız

CARMELO ANTHONY

Betimleyen: Saadet Nur ABAYLI

Kare şeklindeki fotoğrafta ünlü basketbol takımı Los Angeles Lakers’in oyuncusu Carmelo Anthony’un göğsünden yukarısı yer alıyor. Esmer tenli erkek sporcu geniş burnu, ince bıyığı ve uzun sakalları ve örgülü saçlarına geçirdiği beyaz kafa bandı ile gülümser vaziyette. Siyah gözleri, ince siyah kavisli kaşları ve büyük kulakları var. Omuzlarından kollarına kadar uzanan belirgin dövmelere sahip. Üzerinde sarı renkli, nike ve bibigo amblemi olan ince mor çizgili bir takım forması var. Arka planda ise düz beyaz bir perde mevcut

Devamı için Tıklayınız

COKİE ROBERTS

Betimleyen: Sıla Gizem Şahin 

Dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Gazeteci Cokie Roberts göğsünden yukarıya doğru kadrajlanmıştır. Arka plan siyah renkten oluşmaktadır. Boynu hafif sola doğru eğiktir. Yüzü ve bedeni dönük şekildedir. Yüzü ovaldir ve dişlerini göstererek gülümsemektedir. Bundan dolayı elmacık kemikleri belirgindir. Kumral tenli, saçları dalgalı ve kulak hizasındadır. Gözleri yeşildir. İnce ve mercan renginde dudakları var. Kulağında çiçek şeklinde küpesi ve boynunda küçük boncuklardan oluşmuş kolyesi var. Üzerinde çağla yeşili bir gömlek bulunmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

ALESSANDRA AMBROSİO

Betimleyen: Buse Sıla Çalış

Dikey dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta 36-40 yaşlarında manken olan Alessandra Ambrosio bulunuyor. Fotoğrafın arka planında pembe bir fon bulunuyor ve Ambrosio’nun boynunun üst kısmından yukarısı kadrajlanmış.Saçları açık kahverengi ve ortadan ayrık biçimde hafif dalgalı duruyor. Kaşları ve gözleri birbirine yakın. Gözleri açık kahverengi , siyah makyaj var. Burnu yüzüne oranla küçük,dudakları dolgun ve parlak pembe bir ruju var. Yüzü sert ve keskin bir yapıya sahip.Sağ kulağının az bir kısmı görünüyor ve kulağında uzun parıltılı bir küpe var.Boynunda kolyeler bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

KAREEM ABDUL JABBAR

Betimleyen: Gülsüm Erten

Basketbol oyuncusu olan  Kareem Abdul Jabbar yatay dikdörtgen biçiminde bel hizasında ve arka planda uzun ve dikey şekilde kahverengi ahşap kaplamalı  bir duvarın önünde ellerini arkada birleştirmiş şekilde ayaktayken fotoğraflanmıştır.30’lu yaşlarında ,saçları ve sakalları oldukça siyah ve gür, sakalları yanaklarını tamamen kaplamakta ,kaşları ince ve siyah , gözleri siyah renklive  küçük, burun kanatları hafif şekilde geniş olmakla beraber küçük bir buruna ve esmer bir tene sahip.Beyaz dişleri gülümsemesiyle birlikte belli olmakta. Uzun boyunlu, geniş omuzlu , kolları yapılı ve kaslıdır.Üzerinde sıfır kollu kenarları beyaz sonrasında siyah ve tekrar beyaz ince  çizgili sarı forma bulunmakta . Forma üzerinde büyük harflerle ’LAKERS’ ve sayıyla ’33’ yazmaktadır.

Devamı için Tıklayınız

KATE MİDDLETON

Betimleyen: Rakel Dinmez

Fotoğrafta Kate Middleton göğüs hizasından yukarıya doğru kadrajlanmıştır. Yüzü oval ve zarif çizgileri vardır. Yüzü ve vücudu bize dönük olup sağ tarafına bakmaktadır. Dişlerini göstererek gülümsemekte ve güldüğü için yanakları daha belirgin bir haldedir. Oldukça güler yüzlü bir hali vardır. 42 yaşında olan Kate Middleton’nın saçları kumral ve dalgalı olup göğüs hizasına kadar uzanmaktadır. Gözleri ela-yeşildir. Kıyafet olarak beyaz bir üst ve parlak mavi bir ceket giymektedir. Arka planda ise bulanıklaştırılmış araçlar ve yeşil alanlar seçilebilmektedir.

Devamı için Tıklayınız

FERNANDO TORRES

Betimleyen: Rakel Dinmez

Fotoğrafta Fernando Torres göğüs hizasından yukarıya doğru kadrajlanmıştır. Yüz hatları keskin ve belirgindir. Yüzü ve vücudu sola dönük olup ciddi bir şekilde bakmaktadır. 40 yaşında olan Fernando Torres’in sarı saçları iki tarafa doğru ayrılmış ve saçları yapışık bir şekilde kulağının arkasından aşağıya uzanmaktadır. Tam alnı ile saçının arasında siyah bir taç vardır. Gözleri koyu kahvedir. Üstünde mavi yakası olan ve beyaz dikey çizgili kırmızı bir forma vardır.

Devamı için Tıklayınız

SELÇUK TEPELİ

Betimleyen: Sevda Çelik

Fotoğrafta, Selçuk Tepeli bize dönük ve göğsünden yukarısı kadrajda yer alıyor. 35-40 yaşlarında geniş alınlı, büyük burunlu, beyaz tenli olan Selçuk Tepeli objektife bakarak gülümsüyor. Gülümsediği için sağ yanağındaki gamzesi ve beyaz düzgün dişleri ise belirgin. Koyu kahverengi saçlarını geriye doğru taramış, kaşları ise kalın ve düz bir şekle sahip. Beyaz gömlek, bordo renk kravat takmış. Arka planda, kırmızı tonlarındaki fox haber kanalının simgesi olan şekil yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

SALİH BADEMCİ

Betimleyen: Mehtap Tolu

Fotoğraf da Salih Bademci yer alıyor. Başını hafif  öne eğmiş ileri doğru bir ciddiyetle bakıyor. Sağ tarafın da hafif bir çöküntü  ve hafif bir gölgelenme var .Sağ  göz ve sağ kaşı hafif aşağıda , sağ kulak daha net izleniyor .Saçlarını arkaya doğru taramış,alnın her iki tarafı da açık.  Üzerinde ise boyuna çizgili koyu renk bir kazak ve için de ise mavi bir gömlek var.
 

Devamı için Tıklayınız

ÖZGE ÖZPİRİNÇÇİ

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta oyuncu Özge Özpirinççi’nin göğsünden yukarısı yer alıyor. Arka plan kırmızı bir pededen oluşuyor. 30’lu yaşlarındaki, buğday tenli, kumral saçlı, kadın oyuncu kadraja doğru bakıp gülümsüyor. Kalın kaşları, dalgalı boynuna kadar inen kısa saçları var. Dolgun, mercan renkli dudakları gülümsediği için aralanmış ve beyaz dişleri kendini gösteriyor. Küçük, kahve gözleri kısılmış ve gözlerinin yanında kaz ayağı çizgileri belirmiş. Üzerinde siyah bir giyisi var.

Devamı için Tıklayınız

OLGUN ŞİMŞEK

Betimleyen: Ahmet Çelik

Fotoğrafta Olgun Şimşek 40-45 yaşlarında, sağ omzu ve yüzü bize dönük halde kadrajlanmış. Yuvarlak bir yüze sahip olan Olgun Şimşek’in ince ve düz kaşları, hokka bir burnu ve ince dudakları var. Kulakları kafasına göre büyük olduğundan dikkat çekiyor. Saçının ön kısımları dökülmüş ve alnı büyük ölçüde açılmış vaziyette. Minik kahverengi gözlerinin altındaki göz torbaları ise belirginleşmiş. Buğday tenli olan Şimşek’in saçları ve sakalları siyah olup hafiften kırlaşmaya başlamış. Üzerinde kahverengi, deri, fermuarlı bir ceket var.

Devamı için Tıklayınız

NECİL KAZIM AKSES

Betimleyen: Sevda Çelik

Siyah beyaz renkli, dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Necil Kazım Akses sağ yana hafif tebessümle bakar vaziyette duruyor. Kollarını önünde bağlamış, üzerinde benekli bir papyon, beyaz gömlek ve koyu renk bir ceket giymiş. Ceketin cebinde ise beyaz bir mendil var. Alnı oldukça açık, burnu hafif büyük ve yuvarlak bir yüz şekline sahip. Kahverengi saçlarının kenar kısımları hafif açılmaya başlamış. Çenesinde ise bir adet gamzesi mevcut.

Devamı için Tıklayınız

MÜGE ANLI

Betimleyen: Mehtap Tolu

Sunucu Müge Anlı’nın fotoğrafı var. Fotoğraf da dirseklerden yukarısı yer alıyor.  Müge Anlı kırmızı üzerinde desenleri olan bir elbise giymiş. Anlı uzun, sarı, dalgalı saçlarını ortadan ayırmış. Gözleri oldukça küçük olduğundan iç kısmı anlaşılmıyor, gözlerinin üzerine ise siyah renk far sürülmüş. Küçük hokka bir burna ve kare biçimdeki yüz şekline sahip. Boynunda ise gümüş renkli üç kolye takılı. Arka plan mavi.

Devamı için Tıklayınız

MONTAİGNE

Betimleyen: Ahmet Çelik

Portrede Montaigne, 40-45 yaşlarında, kafasının ön kısmındaki saçları oldukça dökülmüş haldedir. Uzun bir yüze sahip sanatçının kaşları ince, çenesi sivri, göz çukurları oldukça belirgindir. Alnı geniş olan sanatçının elmacık kemikleri çıkık haldedir. Saçları ve sakalları siyah olan sanatçı uzun dikkat çeken bıyıklara sahiptir. Üzerinde boyun kısmını saran ve çeneye kadar uzandıktan sonra yanlara papatya gibi açılan beyaz kat kat açılan bir kıyafet var. Kıyafet sanatçının vücudunu sararak tamamlanıyor. Kıyafetin sağ kolu bordo renkli iken sol kolu beyaz renkli ve ortasında altın renkli düğmelerle birbirine bağlanmış. Bir cübbeyi andırıyor.

Devamı için Tıklayınız

HATİCE ASLAN

Betimleyen: Sevda Çelik

Fotoğrafta Hatice Aslan, sol omzu ve yüzü bize dönük, 40-45 yaşlarında bir kadın. Küpe ve kolye takmış, kıvırcık, yer yer kızıl olan saçlarını enseden bağlamış. Hatice Aslan’ın burun kanatları hafif geniş, çenesi uzun ve yüz hatları belirgin. İnce dudaklı, geniş alınlı, iri gözlü Hatice Aslan’ın göz çevresinde yer yer çizgiler belirginleşmiş. Mor renkte derin dekolteli bir gömlek giymiş, köprücük kemikleri ise oldukça çıkık duruyor. Arka plan ise gri renge sahip.

Devamı için Tıklayınız

GÜLSE BİRSEL

Betimleyen: Mehtap Tolu

Yatay dikdörtgen şeklinde, Gülse Birsel’in stüdyo da çekilmiş bir fotoğrafı var. Gülse sarı kısa saçlarını fönlemiş ve sağa doğru ayırmış. Sola doğru ciddi bir ifade ile bakıyor. Her iki kulakda da uzun ince bir küpe takılı .Gülse siyah kadıfe bir ceket giymiş. Arka fon mor renkli. Arka tarafta enine  boyuna yerleştirilmiş beyaz geometrik şekiller var.

Devamı için Tıklayınız

FÜSUN DEMİREL

Betimleyen: Ahmet Çelik

Fotoğrafta Füsun Demirel 55-60 yaşlarında kadraja bakarak gülümsüyor. Göğsünden yukarısı fotoğraflanan oyuncu, hafif kilolu, yuvarlak yüzlü, yüzünde dikkat çeken kemiksiz ve geniş bir burnu var. İnce dudakları gülümsediği için aralanmış ve beyaz, düzgün dişleri belli oluyor. Kısık, siyah gözlerinin yanlarında kaz ayağı çizgileri oluşmuş. İnce ve yay gibi olan kaşları ve kahverengi omzuna kadar inen dalgalı saçları var. Üzerinde, lacivert bir ceket ve boynuna kat kat dolanan el örmesi, kırmızı çiçekli bir kolye var.

Devamı için Tıklayınız

FIRAT TANIŞ

Betimleyen: Mehtap Tolu

Fırat Tanış’ın siyah beyaz vesikalık fotoğrafı var. Başı hafifçe sola dönük sağ kulağı tam görünüyor. Saçları siyaz beyaz kırçıllı, arkaya doğru taranmış ve ensesine kadar uzanıyor. Yüzünde ki gür ve siyah sakalları üst dudağını tamamen kapamış vaziyette. Kaşları çatık ve kaşlarının ortasın da iki çizgi var. Hafif uzun ve karakteristik bur burna sahip. Gözleri ise küçük ve siyah renkli. Siyah hakim yaka gömlek ve ceket giymiş.
 

Devamı için Tıklayınız

FEYZA ALTUN

Betimleyen: Ahmet Çelik

Fotoğrafta avukat Feyza Altun bir koltuğa oturur vaziyette, göğsünden yukarısı fotoğrafta yer alacak halde kadrajlanmış. Beyaz tenli, kumral saçlı olan kadının kısa dalgalı saçları sağ yandan ayrılmış. Yuvarlak yüzlü ve düzgün yüz hatlarına sahip olan kadının sağ elmacık kemiğinin üzerinde beni var. İri, kahverengi gözlere, biraz geniş bir burna ve kavisli kaşlara sahip. Üzerinde, boğazlı siyah bir kazak ve boynundan aşağı uzanan kırmızı boncuklu bir kolye var.

Devamı için Tıklayınız

EBRU ŞAHİN

Betimleyen: Sevda Çelik

Fotoğrafta Ebru Şahin, 30-35 yaşlarında, yuvarlak yüzlü, iri gözlü, kıvırcık ince telli saçları var. Üzerine açık mavi çiçek desenli bir bluz giymiş. Sağ eli sağ çenesinde yüzü bize dönük şekilde duruyor. Arka planı ise çayırlık oluşturmuş.

Devamı için Tıklayınız

CEMAL REŞİT REY

Betimleyen: Mehtap Tolu

Görsel de Cemal Reşit Rey’in piyanosu başın da siyah beyaz çekilmiş fotoğrafı var. Yaklaşık 70 yaşların da kumral biri, kafanın üstü seyrek. Başını sağa doğru çevirmiş sol kulağı hiç görünmüyor. Gülümsüyor.  Oldukça zayıf olan Cemal Reşit Rey, beyaz bir gömlek ve onun üzerin de koyu renk bir süveter giymiş. Cemal Reşit   Rey sandalyesin de ekrana doğru dönmüş sol kolunu da piyanosunun üstüne yaslamış. Kolunun yanın da iste nota defteri var. Arka fon  ise her iki taraf bej rengi, ortası ise kırmızı renkte

Devamı için Tıklayınız

CANAN TAN

Betimleyen: Ahmet Çelik

Fotoğrafta 45-50 yaşlarında, buğday tenli, sarışın bir kadın olan Canan Tan yer alıyor. Oturur vaziyette kadrajlanmış olan yazarın belinden yukarısı fotoğraflanmış. Zayıf, ince boyunlu Canan Tan’ın üzerinde beyaz v yaka bir gömlek var. Düz, kahverengi kaşlara, minik bir burna, ince pembe dudaklara sahip. Gülümsediği için dişleri ve yanak çizgileri belirgin. Gözleri kısık ve gözlerinin üzerine gri tonlarında bir makyaj yapılmış. Kulaklarında büyük, gümüş rengi küpeler boynunda ise tek bir inciden oluşan sallantılı bir kolye var.

Devamı için Tıklayınız

ARDA GÜLER

Betimleyen: Sevda Çelik

Fotoğrafta, 18-20 yaşlarında olan genç futbolcu Arda Güler var. İri kulaklı, kısa kumral saçlı, zayıf ve uzun yüzlü bir erkek. Üzerinde takım üniforması ile objektife bakarak gülümsüyor.

Devamı için Tıklayınız

AHMET ADNAN SAYGUN

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türk Beşleri olarak anılan saygın besteci Ahmet Adnan Saygun yer alıyor. Fotoğrafta ünlü bestecinin göğsünden yukarısı kadrajlanmış. Arka plan bulanık fakat bir sokağı andırıyor. Üzerinde koyu gri, yakalı, kaşe bir kaban var, kabanın içinde ise giymiş olduğu beyaz gömleğin sadece yakaları belli oluyor. Başında siyah, Fransız şapkası takılı. 60’lı yaşlarında olan ünlü bestecinin karakteristik, kemikli bir burnu, siyah minik gözleri var. Gözlerinin etrafında belirginleşen derin kaz ayakları neredeyse kulaklarına kadar uzanıyor. Kaşları oldukça gür, iki parmak kalınlığında ve beyaz-gri renklerinde. Minik bir ağzı ve oldukça ince olan dudakları hafif aralanmış ve dişleri seçiliyor.

Devamı için Tıklayınız

NACİ GÖRÜR

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Prof.Dr. Naci Görür yer alıyor. Bir masaya ellerini dayamış ve oturur vaziyette kadrajlanmış olup, fotoğrafta göğsünden yukarısı yer alıyor. Buğday tenli, kır saçlı, orta yaşlarında olan Naci Görür bakışlarını bir noktaya sabitlemiş ve yüzünde oldukça ciddi bir ifade var. Saçlarını hafif sola doğru taramış, kaşları ise düz ve hafif havaya doğru kalkmış. Küçük, kahverengi gözleri ve siyah, yuvarlak çerçeveli gözlükleri var. Beyaz, keçi sakalı ve bıyığı var. Üzerine gri bir ceket, beyaz gömlek, bordo kravat giymiş. Önünde cam su şişesi, cam bardak ve adının yazdığı bir tabela duruyor. Sağında ve solunda ise birer adet siyah masa mikrofonu var.

Devamı için Tıklayınız

MİHRİMAH SULTAN

Betimleyen: Deniz Balancar

Resimde, Mihrimah Sultan’ın ayakta resmedilmiş, belden yukarısının yer aldığı bir çizim var. Genç ve güzel Sultan’ın üzerinde bisiklet yaka kırmızı üzerine koyu kırmızı içi boş şekilde çiçek motifi olan bir elbise var. Elbisenin önü altın rengi düğmeler ile kapalı. Beyaz tenli ve açık renk saçlı Mihrimah Sultan’ın hokka burnu ve kalın, açık pembe dudakları var. Yüzü küçük ve çenesi belirgin. Kulağında yuvarlak, kırmızı taşlı, sallantılı küpeler takılı. Kafasında kumaştan ve taşlardan oluşan büyük bir taç var. Yaklaşık iki karış büyüklüğünde olan tacın ortasında kırmızı ve siyah taşların hakim olduğu bir mücevherler tacın tepesine kadar uzanıyor. Tacın arkasından uzanan beyaz tülü bel kısmında toplamış ve eliyle tutuyor. Arka plan tamamen siyah.

Devamı için Tıklayınız

KÖSEM SULTAN

Betimleyen: Bedia Ağtaş

Resimde Osmanlı tarihinin en güçlü ve en etkili kadınlarından biri olan Kösem Sultan portresi çizilmiş. Boylamasına dikdörtgen olan bu resimde arka plan koyu kahve. Resmin tam ortasında sol omzu bize dönük, sağ omzu ise arkada, sağa doğru oturup başını sola kırmış vaziyette Kösem Sultan var. Küçük, çekik, renkli gözleri karşıya doğru bakar şekilde resmedilmiş. İnce ve kavisli açık kahve rengi kaşları, açık kumral saçları var. Saçlarını tepede toplamış fakat başında taç olduğu için tam çizilmemiş. Küçük, hokka burnu, minik çenesi  ve dolgun, pespembe dudakları var. Yanakları ise biraz dolgun resmedilmiş. Boynunda kırmızı boncukla ve ucunda bir taşı olan kolyesi üzerinde ise derin göğüs dekoltesi olan mavi üzerine taşlı işlemeli bir kaftan var.

Devamı için Tıklayınız

HÜRREM SULTAN

Betimleyen: Deniz Balancar

Tabloda, Osmanlı Döneminde yaşamış olan Hürrem Sultan’ın çizimi yer alıyor. Dikey dikdörtgen şeklindeki tabloda, oturarak resmedilen Hürrem Sultan’ın üzerinde kırmızı bir kaftan var. Kaftanın yaka kısmı dik geliyor ve daha koyu kırmızı rengine sahip. Göğsü v yaka gelen kafanın önü beyaz düğmelerle kapanıyor. Beyaz tenli, hokka burunlu, dolgun dudaklı Sultan’ın yanakları kırmızı resmedilmiş. İnce kavisli kaşları ve yuvarlak büyük, kahverengi gözleri var. Saçları açık kumral renginde. Kafasında bir kısmı kumaştan bir kısmı taşlardan oluşan bir taç var. Beyaz kumaşın üzerinde, alnının ortasında büyük kırmızı renkli bir taş ve yukarı doğru küçük kırmızı taşlar var. Tacın arkasından, Sultan’ın sırtından yere kadar uzanan bir tül iniyor. Kulağında damla şeklinde taş küpeleri ve boynunda beyaz parlak taşlardan oluşan bir kolyesi var. Sağ elinde ince uzun asaya benzer bir sopa tutuyor. Sol elini ise göğsünün üzerinde düğmeye dokunur vaziyette tutuyor, elleri de beyaz ve minik. Arka plan tamamen siyah.

Devamı için Tıklayınız

FATİH SULTAN MEHMET

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki resimde Osmanlı döneminde önemli bir imparator olan Fatih Sultan Mehmet’in yandan portresi yer alıyor. Arka plan tamamen siyah, sol tarafından resmedilmiş padişahın kafasında büyük beyaz bir kavuk var. Kavuk kafasının iki katı büyüklüğünde ve tepe noktasında kırmızı bir bölümü var. Beyaz tenli, kahverengi gür sakalları olan padişahın burnu büyük ve aşağı doğru eğik vaziyette. Dudakları ise ince, gözleri minik ve bakışlarını ciddi bir şekilde bir noktaya sabitlemiş. Üzerinde ise yakası kürklü bordo renkli bir kaftan var.

Devamı için Tıklayınız

CELAL ŞENGÖR

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türk akademisyen ve bilim insanı Celal Şengör yer alıyor. Açık havada, otsu, uzun bitkilerin önünde ayakta poz vermiş olan Celal Şengör’ün göğsünden yukarısı kadrajlanmış. Orta yaşlarında, buğday temli, saçları ve sakalı beyazlamış olan Şengör’ün yüzünde gülümser bir ifade hakim. Yüksek kilolu olan Şengör üzerine beyaz gömlek, gri bir ceket ve kırmızı bir papyon takmış. Gözünde siyah, yuvarlak, çerçeveli gözlükleri var.

Devamı için Tıklayınız

ŞAHİKA ERCÜMEN

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta milli sporcu (serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu) olan Şahika Ercümen yer alıyor. Beyaz tenli sarı saçlı sporcu gülümseyerek poz vermiş. Saçlarının dipleri, uçlarına göre daha koyu renkte olup geçişli olarak açılmış vaziyette. Kaşları ise saçlarının dibinin renginde ve düz, kavissiz geliyor. Burnu uzun ve hafif sivri. Pembe renkli, dolgun dudakları ve beyaz, düzgün dişleri var. Güldüğü için yanak çizgileri belirginleşmiş. Üzerinde bisiklet yaka mavi renkli “UNDP” yazan bir tişört var. Arka plan bulanık fakat deniz olduğu anlaşılabiliyor.

Devamı için Tıklayınız

SILA TÜRKOĞLU

Betimleyen: Deniz Balancar

Fotoğrafta, oyuncu Sıla Türkoğlu yer alıyor. Hafif ıslak gibi arkaya atılmış olan saçları açık kumral rengine sahip ve düz. Kaşları da aynı şekilde kumral renkli ve kavissiz geliyor. İri ve yeşil renkli gözleri var. Bakışlarını kadraja sabitlemiş durumda. Burnu küçük ve düzgün dudakları ise orta kalınlıkta ve pembe renkli. Sağ kulağında kocaman içi boş bir yıldız küpe takmış. Üzerinde ise siyah aşklı bir bluz var.

Devamı için Tıklayınız

MERT RAMAZAN DEMİR

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki portre fotoğrafta oyuncu Mert Ramazan Demir’in boynundan yukarısı yer alıyor. Buğday tenli, koyu kahverengi, dalgalı saçlara sahip. Burnu düzgün ve hafif sivri bir şekilde geliyor. Kalın, açık pembe renginde dudakları, kirli sakaldan bile az olan sakalları var. Kahverengi, küçük gözleri, belirgin kirpikleri ve neredeyse iki parmak kalınlığında koyu kahve kaşlara sahip

Devamı için Tıklayınız

EVRİM ALASYA

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta oyuncu Doğukan Güngör yer alıyor. Oyuncu bir sandalyeye oturmuş vaziyette bacaklarından yukarısı kadrajlanmış. Tam olarak bir camın önüne yerleştirilmiş, duvarlarda yatay kahverengi şerit halinde duvar kâğıdı bulunuyor, perdeler ise perde tokalarıyla sabitlenmiş. Siyah saçlı, kirli sakallı, kalın düz kaşlı oyuncu sert bir ifade ile bakıyor. Burnu biraz büyükçe, dudakları ise kalın. Üzerinde siyah renkli bir takım elbise, beyaz gömlek ve siyah papyon var.

Devamı için Tıklayınız

DOĞUKAN GÜNGÖR

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta oyuncu Doğukan Güngör yer alıyor. Oyuncu bir sandalyeye oturmuş vaziyette bacaklarından yukarısı kadrajlanmış. Tam olarak bir camın önüne yerleştirilmiş, duvarlarda yatay kahverengi şerit halinde duvar kâğıdı bulunuyor, perdeler ise perde tokalarıyla sabitlenmiş. Siyah saçlı, kirli sakallı, kalın düz kaşlı oyuncu sert bir ifade ile bakıyor. 

Devamı için Tıklayınız

SİMGE AKÖZ

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının liberosu Simge Aköz yer alıyor. Aköz’ün göğsünden yukarısı kadrajlanmış. Esmer tenli, siyah saçlı sporcu saçlarını yukarıdan sıkıca at kuyruğu yapmış. Siyah kalın kaşlara, minik bir burna sahip. Gül kurusu renginde ruj sürdüğü dudakları gülümsediği için aralanmış ve  beyaz düzgün dişleri kendini belli ediyor. Siyah renkli, küçük gözlerinin altında hafiften göz altı torbaları oluşmuş. Boynunda gümüş renginde ucunda bir halkası olan kolyesi var. Üzerinde kırmızı renkli, kolsuz, v yaka şeklinde gelen forması var. Formanın omuz kısımları beyaz renkli ve orkid sembolü var. Formanın sol kısmında Türk Bayrağı amblemi var.

Devamı için Tıklayınız

KÜBRA AKMAN

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının orta oyuncusu Kübra Akman’ın belinden yukarısı kadrajlanmış. Beyaz tenli, kumral saçlı sporcu saçlarını ortadan ikiye ayırmış ve at kuyruğu yaparak bağlamış. Sağ kulağının arkasından bir tutam saç öne doğru gelmiş. Düz ve kısa açık renkli kaşları, küçük renkli gözleri var. Gözlerinin altındaki morluk ise belirgin. Burnunun ucu hafif aşağı doğru gelmekte, pembe renkli dolgun dudakları aralanmış. Gülümsediği için dişleri belirgin oluyor, ön dişlerinin ortası ise boş duruyor. Boynunda kalın, altın renkli bir kolyesi var. Üzerinde kırmızı renkli, kolsuz, v yaka şeklinde gelen forması var. Kollarını vücudunun önünde birleştirmiş. Formanın ortasında beyaz renkle “VESTEL” yazıyor. Kollarını birleştirdiği noktaya denk geldiği için oyuncunun numarası anlaşılmıyor.

Devamı için Tıklayınız

İLKİN AYDIN

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta, Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının smaçörü İlkin Aydın yer alıyor. İlkin Aydın’ın belinden yukarısı, sahada hareket halindeyken kadrajlanmış. Sporcunun sağ eli havada elini yumruk yapmış ve kendi soluna doğru odaklanmış bakar vaziyette. Üzerinde Vestel markasının sponsor olduğu Milli Takım forması var. Kırmızı renkli formanın ortasında büyük harflerle “VESTEL” hemen altında ise “22” yazıyor. Vestel yazısının sol üstünde Türk Bayrağı var. Formanın kol altı kısımları ise kırmızı beyaz çizgilerden oluşuyor.  Beyaz tenli, kahverengi saçlı sporcunun kavissiz koyu renkli kaşlara sahip. Saçlarını yukarıdan sıkıca topuz yapmış. Kalın, pembe dudakları mimiksiz düz bir şekilde duruyor.

Devamı için Tıklayınız

GİZEM ÖRGE

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta, Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının liberosu Gizem Örge yer alıyor.Gizem Örge, eğilmiş vaziyette ellerini bacaklarının üzerine dayamış, odaklanmış bir vaziyette kadrajlanmış. Üzerinde, sarı renkli, kolsuz VakıfBank forması var. Formanın ortasında Örge’nin numarası olan 1 rakamı yazıyor. Formanın sağ omuz kısmında Türk Bayrağı arması var. Örge’nin dirsek kısımlarında yaklaşık bir karış uzunluğunda olan siyah dirseklikler bulunuyor. Beyaz tenli, sarı saçlı, renkli gözlü Gizem Örge bakışlarını bir noktaya sabitlemiş vaziyette. Saçlarını tepeden sıkıca topuz yapmış. Açık renkli, kavisli kaşlara ve karakteristik sivri bir burna sahip. Pembe renkli, ince dudakları hafif aralık duruyor.

Devamı için Tıklayınız

ELİF ŞAHİN

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının pasör pozisyonunda oynayan oyuncusu Elif Şahin sahada çekilmiş. Arka planda tribünde oturan seyircilerin yüzünde şaşırma ve sevinç ifadeleri var. Elif Şahin kollarını havaya kaldırmış, elini yumruk yapmış sadece işaret parmakları havada duruyor. Buğday tenli, kahverengi saçlı sporcu saçlarını sıkıca yukarıdan topuz yapmış. 

Devamı için Tıklayınız

EDA ERDEM DÜNDAR

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türkiye Milli Voleybol Takımının kaptanı Eda Erdem sahada yere oturmuş vaziyette kadraja bakıyor. 30’lu yaşlarının ortasındaki Eda Erdem beyaz tene, kumral saçlara, ince ve fit bir vücuda sahip. Beline kadar uzanan saçlarını arkadan sıkıca at kuyruğu yapıp, kuyruk kısmını sağ omzunun üzerinden atmış. Kırmızı parlak bir yere sahip olan sahaya oturmuş ve hafifçe bağdaş kurmuş. Arka plan bulanık. Erdem’in sağ kalçasının yanında iki adet üst üste voleybol topu duruyor. Toplar sarı lacivert kalın çizgilerden oluşuyor. Erdem sağ dirseğini topların üzerine dayamış, elini de çenesine koymuş gülümsüyor. 

Devamı için Tıklayınız

DERYA CEBECİOĞLU

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının smaçör oyuncusu Derya Cebecioğlu’nun göğsünden yukarısı yer alıyor. Esmer kadın sporcu koyu renkli saçlarını yukarıdan sıkıca topuz yapmış vaziyette. Saçından daha açık renkli kavissiz, düz gelen kaşları badem şeklinde kahverengi gözleri var. Dolgun, renksiz dudakları gülümser vaziyette aralanmış ve beyaz dişleri kendini belli ediyor. Gülümsediği için yanak çizgileri oluşmuş ve sol yanağında bir adet gamzesi var. Geniş omuzlara ve ince bir boyuna sahip. Üzerinde sarı renkli, kolsuz, bisiklet yaka gelen forması var. Formanın ortasında siyah renkle “VakıfBank” yazıyor. Formanın sol kısmında Türk Bayrağı amblemi, sağ tarafında ise Nike’ın sembolü var.

Devamı için Tıklayınız

DANİELE SANTARELLİ

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının, İtalyan voleybol antrenörü Daniele Santarelli yakın plandan çekilmiş. 40’lı yaşlarında olan Santarelli’nin göğüs hizasından yukarısı yer alıyor. Beyaz tenli, koyu kumral saçlı Santarelli’nin hemen ağız kısmına siyah küçük bir mikrofon uzatılmış. Saçlarını hafif sağa doğru şekillendirmiş ve alın kenarları hafif açılmış vaziyette. Kaşları kavissiz ve sık bir yapıda duruyor. Küçük, mavi gözleri var. 

Devamı için Tıklayınız

CANSU ÖZBAY

Betimleyen: Deniz Balancar

Porte fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının pasör pozisyonunda oynayan oyuncusu Cansu Özbay yer alıyor. Bel hizasından yukarısı kadrajlanmış. Dik bir şekilde duran sporcu, ellerini arkada birleştirmiş. Geniş omuzlara ve fit bir vücuda sahip. Üzerinde v yaka şeklinde gelen, kolsuz VakıfBank’ın forması var. Formanın ortasında sporcunun numarası olan 3 rakamı yer alıyor. Beyaz tenli Özbay, sarı uzun saçlara sahip. Saçlarını sıkıca toplamış vaziyette. Kaşları sarı renkli, kalın ve kavissiz gözleri ise mavi renkli ve büyük. Büyük sayılabilecek bir burna sahip. Pembe renkli, dolgun dudakları gülümsediği için aralanmış ve dişleri ortaya çıkmış. Yanaklarının yanındaki gülme çizgileri ise belirgin.

Devamı için Tıklayınız

AYÇA AYKAÇ

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının liberosu Ayça Aykaç’ın belinden yukarısı yer alıyor. Beyaz tenli, kumral renkli saçlı sporcu saçlarını arkadan sıkıca at kuyruğu yapmış. Kahverengi, kısa, kavissiz kaşları büyük koyu renkli gözleri ve belirgin, uzun kirpikleri var. Burnu hafif uzun, yanakları ise oldukça dolgun. İnce, şeftali tonundaki dudakları gülümsediği için aralanmış ve beyaz, düzgün dişleri belirmiş. Kulaklarında yuvarlak şeklinde küçük küpeleri var. Uzun bir boyna ve geniş omuzlara sahip. Üzerinde sarı renkli, kolsuz forması var. Formanın ortasında siyah renkle “5” rakamı, hemen üstünde ise “VakıfBank” yazıyor. Kollarını arkasında birleştirmiş.

Devamı için Tıklayınız

ASLI KALAÇ

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımında orta oyuncu pozisyonunda yer alan sporcu Aslı Kalaç’ın belinden yukarısı kadrajlanmış. Buğday tenli, kahverengi saçlı sporcu saçlarını arkadan sıkıca bağlamış. Kahverengi düz kaşlara, uzun bir burna ve ince pembe dudaklara sahip. Ağzı açık vaziyette dişleri gözükecek şekilde gülümsüyor. Kulaklarında altın rengi küçük halka küpeler var. Üzerinde kırmızı renkli, kolsuz forması mevcut. Formanın ortasında büyük harflerle “VESTEL” hemen altında ise “19” yazıyor. Formanın omuz kısımları beyaz olup orkid logosu bulunmakta. Vestel yazısının sol üst kısmında Türk Bayrağı var.

Devamı için Tıklayınız

ZEHRA GÜNEŞ

Betimleyen: Deniz Balancar

Beyaz arka planlı fotoğrafta, milli voleybolcumuz Zehra Güneş’in belinden yukarısı yer alıyor. Kahverengi saçlı, beyaz tenli, düz kaşları olan sporcunun saçları arkadan sıkı bir şekilde toplanmış. Dişleri gözükecek şekilde fotoğrafa bakarak gülümsüyor. Kulaklarında hafif sallantılı, ucunda ne olduğu tam anlaşılmayan küpeler var. Zehra Güneş ellerini arkasına götürmüş vaziyette duruyor. Geniş omuzları, kıs bir boynu var. Oldukça fit duran sporcunun üzerinde sarı renkli vakıf bank forması yer alıyor. Formanın ortasında, sporcunun uğurlu numarası olan 18 yazıyor.

Devamı için Tıklayınız

SELÇUK BORAK

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta Türk oyuncu ve koreograf olan Selçuk Borak yer alıyor. Oyuncu omuz hizasına kadar kadrajlanmış. Borak fotoğrafta 40 yaşlarında, beyaz tenli ve kafası kel. Kaşları uzun ve kavisli, alın çizgileri ve göz çizgileri ise oldukça belirgin. Gözleri hafif kısık ve kahverenginde. Burnu sivri ve ucu hafif aşağı doğru bakıyor. Uzun gür bıyıkları var, bıyıklarında beyazları oldukça fazla. İnce, pembe dudakları hafif aralanmış ve dişleri belli oluyor. Çenesinde ve yüzünün alt kısımlarında sakalları mevcut. Üzerine küf yeşili bir gömlek giymiş ve yeşil renkli bir trikoyu omuzlarına doğru atmış.

Devamı için Tıklayınız

OĞUZHAN UĞUR

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta komedyen Oğuzhan Uğur’un göğsünden yukarısı yer alıyor. Minyon tipli ünlü komedyen beyaz tenli ve kumral saçlı. Saçlarını havaya doğru şekillendirmiş, gür sakalları ve bıyıkları var. Kaşları, saçlarına göre daha açık renkte ve seyrek. Küçük, kahverengi gözleri kadraja bakıyor. Burnu kemiksiz ve düzgün. Sakalları ve bıyıkları sayesinde tam anlaşılmayan dudakları açık pembe renginde ve kalın. Üzerine mavi bisiklet yaka bir tişört ve kot gömlek giyip önünü açık bırakmış. Tişörtünün altında kalacak şekilde boynuna gümüş rengi bir zincir takmış.

Devamı için Tıklayınız

MEHMET GÜNSÜR

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta 35’li yaşlarda olan oyuncu Mehmet Günsür yer alıyor. Oyuncu omuzlarından itibaren kadrajlanmış. Buğday tenli, kahverengi saçlı oyuncunun saçları soluna doğru yatık. Alnı oldukça geniş, düz kavissiz kaşları var. Gözleri gülmekten dolayı hafif kısılmış ve kaz ayakları oluşmuş. Burnu hafif sivri ve kemiksiz. Tamamen gülümser vaziyette olan oyuncunun yanaklarında gülme çizgileri belirmiş. Beyaz dişleri tamamen belli oluyor. Sakallarında hafif boşluklar mevcut. Üzerine siyah bir gömlek giymiş ve ilk birkaç düğmesini açmış. Arka plan gri renkli.

Devamı için Tıklayınız

HANDE BALADIN

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta ünlü voleybolcu Hande Baladin yer alıyor. Hande Baladin’in göğsünden yukarısı kadrajlanmış. Kahverengi uzun saçlarını ortadan ikiye ayırmış ve omzunun arkasına atmış vaziyette. Buğday tenli, uzun yüzlü, dolgun dudaklı sporcu kahverengi gözlere ve küçük göz altı torbalarına sahip. 

Devamı için Tıklayınız

EBRAR KARAKURT

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta ünlü voleybolcu Ebrar Karakurt’un belinden yukarısı yer alıyor. İki elini arkada birleştirmiş olan Karakurt’un üzerinde orkid’in sponsor olduğu kırmızı renkli, kolsuz, 99 numaralı forma var. Ebrar Karakurt’un saçları oldukça kısa olup yanları koyu kahverenginde ve üst kısımları ise pembe renklidir. Saçının pembe kısımlarını havaya doğru dikmiş. Saçından daha açık renkte kavisli kaşlara sahip. Gözleri oldukça küçük, koyu renkli, göz altları ise halkalı vaziyette. Küçük bir burna, pembe dolgun dudaklara sahip. Yüzünde oldukça ciddi bir ifade var.

Devamı için Tıklayınız

TURAN EROL

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta ünlü Türk Ressam olan Turan Erol’un portresi yer alıyor. Ünlü Ressam fotoğrafta, 60’lı yaşlarında. Beyaz tenli Erol’un saçları beyazlamış ve tepesi hafif açılmış vaziyette. Kaşları düz ve gür hafif çatık vaziyette. Hafif tombul bir burna sahip. Cam ince çerçeveli bir gözlük takmış. Gözlüğün altından beliren gözleri oldukça küçük ve kısık, göz altı torbaları ise hafif belirgin. İnce dudaklarının üzerinde bir parmak kalınlığında beyaz bıyıkları var. Üzerine beyaz, mavi çizgileri olan bir gömlek ve gömleğin üzerine de v yaka bordo bir kazak giymiş. Arka planda tam anlaşılmasa da tablolar beliriyor.

Devamı için Tıklayınız

MUAMMER SUN

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta ünlü Besteci Muammer Sun yer alıyor. Muammer Sun omuz hizasından itibaren kadrajlanmış. Fotoğrafta 50’li yaşlarında duran ünlü bestecinin saçları beyazlamış ve gür saçlarına hafif havaya doğru bir şekil vermiş. Gür ve beyaz renkli, kısa kaşlarını yukarı doğru taramış. Burnu büyük ve ucu aşağı doğru bakıyor. 

Devamı için Tıklayınız

MERİÇ SÜMEN

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki, siyah-beyaz fotoğrafta ünlü balerin Meriç Sümen’in göğsünden yukarısı yer alıyor. Fotoğrafta orta yaşlarında olan ünlü balerinin kısa, koyu renkli, dalgalı saçları kulak hizasında bitiyor. Yüz hatları oldukça belirgin, sivri bir çenesi var. Gülümser vaziyette olan Sümen’in İnce dudakları aralanmış ve dişleri belli oluyor. Gülümsediği için yanak çizgileri belli olmuş. Burnu hafif uzun ve kemiksiz. Küçük gözlerinin adeta içi gülüyor. Oldukça ince ve hafif yay şeklini anımsatan koyu renkli kaşlara sahip. Kulaklarına inci küpeler takmış.

Devamı için Tıklayınız

KIVANÇ KILINÇ

Betimleyen: Deniz Balancar

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta oyuncu Kıvanç Kılınç’ın portresi yer alıyor. 30’lu yaşlarındaki erkek oyuncu hafif gülümser şekilde poz vermiş. Beyaz tenli, kel, siyah kaşları ve sakalları var. Fotoğraf tam karşıdan çekildiği için her iki kulağı da fotoğrafta belirgin. Kalın ve oldukça gür kaşları var. Gözleri siyah renkli ve hafif küçük sayilebilecek boyutta. Göz kapakları düşük olduğu için kaş ve göz mesafesi yok denecek kadar az duruyor. Kalın gür bıyıkları ve bıyıklarının devamında gür sakalları mevcut. Bıyıkları her ne kadar üst dudağını hafif örtsede açık pembe ve dolgun dudakları var. Siyah bisiklet yaka bir tişört giymiş. Arka plan siyah.

Devamı için Tıklayınız

DUA LİPA

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta dünyaca ünlü şarkıcı olan Dua Lipa’nın göğsünden yukarısı yer alıyor.

20’li yaşlarında olan genç kadın kameraya bakarak ciddi bir ifade ile poz vermiş. Esmer tenli, koyu kahverengi saçlı ve kalın kavissiz kaşları olan genç kadının yüz hatları oldukça belirgin. Koyu kahverengi gözlerine uzun kuyruklu siyah bir eyeliner çekilmiş. Burnu küçük ve kemiksiz, belirgin yüz hatları yapılan makyaj sayesinde daha da ortaya çıkmış. Kalın dudaklarına toprak tonlarında bir ruj ve parlatıcı sürmüş. Kulaklarında omzuna kadar uzanan sallantılı küpeler var. Siyah drapeli, tek omuzlu bir elbise giymiş ve köprücük kemiği oldukça belirgin.

Devamı için Tıklayınız

CANDİCE SWANEPOEL

Betimleyen: Deniz Balancar

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta dünyaca ünlü bir markada modellik yapan Candice Swanepoel’in omuzlarından yukarısı kadrajlanmış. Fotoğrafta 20’ li yaşlarında olan Candice beyaz tenli ve sarışın. Saçlarını kendi soluna doğru ayırmış vaziyette olup sarı-parlak saçları omuzlarından aşağı doğru süzülüyor. Yüz hatları oldukça belirgin.

Devamı için Tıklayınız

BAŞAK GÜMÜLCİNELİOĞLU

Betimleyen: Deniz Balancar

Kare şeklindeki fotoğrafta, oyuncu Başak Gümülcinelioğlu’nun göğsünden yukarısı yer alıyor. 30’lu yaşlarında olan genç oyuncu hafif arkası dönük halde soluna dönüp omzunun hizasından doğru kadraja bakıyor. Beyaz tenli ve kızıl saçlı güzel oyuncu saçlarını sağa doğru atmış. Kızıl renkli kaşları yukarı doğru taranmış hafif kavisli. Saçının sol tarafını kulağının arkasına atmış, küçük kulağına gümüş halka küpe takmış. Üzerine giydiği kıyafetin sadece beyaz askısı fotoğrafta yer alıyor. Çene hatları oldukça belirgin oyuncunun dudakları ince ve hafif aralık. Gözleri açık kahverengi, kirpikleri uzun ve gür gözlerini hafif kısarak kadraja doğru bakmış.

Devamı için Tıklayınız

NURİ BİLGE CEYLAN

Betimleyen: Zerrin Tezel

Altmışlı yaşlarında griye çalan kahverengi saçları kısa tıraşlı bir adam olan Ceylan, bir masada mikrofonun karşısında oturuyor. Fotoğrafta, omuzlarından yukarısı ve mikrofonun ucu yer alıyor. Kırlaşmış bıyıkları ve kirli sakalı var. Bedeni ve yüzü hafif sola dönük oturan Ceylan, tüm üst dişlerini göstererek sol çaprazına bakarak gülüyor. Koyu kahverengi gözleri hafif çekik, gözünde yuvarlak kemik bir çerçeve var. Kalın sayılabilecek kahverengi kaşları dağınık. Sol yanağının yukarısında bir ben mevcut. Güldüğü için göz kenarlarında ve yanaklarında mimik çizgileri oluşmuş. Üzerinde siyah renkte bir kot gömlek var.

Devamı için Tıklayınız

NEJAT İŞLER

Betimleyen: Zerrin Tezel

50’li yaşlarında olan Nejat İşler, bedeni fotoğrafın sağına dönük duruyor. Başını sağına çevirmiş ciddi ifadeyle izleyene bakıyor. Kumral saçları kısa kesilmiş, soldan ayrık, alnı geniş. Gözleri açık kahverengi, sol gözünü çok hafif kısmış. İfadesi sert ve mağrur. Bıyıkları gür, kısa olan sakallı çene bölgesinde daha yoğun yanlara doğru seyrekleşiyor. Alnında üç yatay çizgi oluşmuş. Sol kulağında halka küpe takılı. Üzerinde siyah bir gömlek var.

Devamı için Tıklayınız

MERVE DİZDAR

Betimleyen: Deniz Balancar

MERVE DİZDAR/ CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİ

35 yaşlarında, açık tenli bir kadın olan Merve Dizdar, cam bir kürsünün gerisinden izleyicilere seslenirken fotoğraflanmış. Uzun kahverengi, hafif dalgalı saçları ortadan ayrık, omuzlarının üzerinden birer tutam göğsüne doğru uzanıyor. Üzerinde siyah straplez, bedenini saran uzun bir elbise var. Boynuna mavi taşlı bir kolye takmış.  İri ve yeşile çalan ela gözlerini sol karşısına doğru yönlendirmiş. Kalın kaşlarının altından heyecanla ve gururla bakıyor. Hafif öne eğilerek masadaki mikrofona yaklaşmış. Konuşurken hafif kırmızı tonlardaki rujlu dudağı büzülmüş, elmacık kemikleri ortaya çıkmış. İşaret parmağına taktığı siyah yüzük ve bileğindeki siyah bilezikli sol elini ve sağ elini kürsüye koymuş. Kürsüde rulo halinde kıvrılarak kırmızı kurdeleyle bağlanmış ödül belgesi bulunuyor.

Devamı için Tıklayınız

NEVŞİN MENGÜ

Betimleyen: Zeynep Şahin

Fotoğrafta Nevşin Mengü’nün göğsünden yukarısı yer alıyor. Beyaz V yaka gömlek, V yakasının üzerine doğru taşlı bir kolye ve incili bir küpesi var.Renkli gözleri ve hafif belirgin olan göz altı torbaları var.

Kaşları saçlarından bir ton daha açık bir renkte, kalın ve kavissiz. Hafif gülümseyen bir ifadesiyle düzgün yapılı dişleri göze çarpıyor.

Dalgalı, kumral renkli saçları omuz hizasının altında yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

NEBAHAT ÇEHRE

Betimleyen: Zeynep Şahin

Nebahat Çehre’nin sivri yüz hatları, saçları koyu renk topuz, önünde perçemleri olan saçları var.Kulağında sallanan küpeleri  ve açık ten rengi var.Üzerinde siyah, geniş V yakalı bir bluz bulunmakta. V yakasının etrafı payet işlemeli.

Bakımlı ve düzgün yüz hatları olan, tariben ellilerin ortasında olan Nebahat Çehre’nin portresinin arka planı beyaz.

 

Devamı için Tıklayınız

NAMIK KEMAL

Betimleyen: Zeynep Şahin

Namık Kemal’in siyah beyaz portesinde gri bir arka plan bulunuyor. Beyaz gömlek üzerinde siyah papyonu ve koyu renk kabanı mevcut. Hafif alnı açık, saçları dalgalı ve gür, yüzünü kaplayan uzun sakalları var. Sola hafif dönük ciddi bir yüz ifadesine sahiptir.

 

Devamı için Tıklayınız

MÜJDAT GEZEN

Betimleyen:Ramazan Bilen

Siyah beyaz olan portre fotoğrafta, 70’li yaşlarda olan Müjdat Gezen güler vaziyette ve hafif çapraz bir şekilde kameraya doğru bakıyor. Arka planda sade siyah beyaz olan bir yerde poz vermiş. Beyaz olan saçları sağ gözünün hizasından sağa ve sola, kulaklarının altına doğru uzun olan sanatçının saçlarının uç kısımları dalgalı. Omuz plandan çekilen bir kadraja sahip. Üzerinde siyah ceket ve onun altında yakalı bir gömlek var. Karenin sağ tarafında görünen yakası ceketinin içinde sol tarafta ise yakası biraz daha açık ceketinin üzerinde duruyor. Alnı açık ve geniş olan sanatçının kaşları kalın. Gözleri küçük ve yuvarlak. Gülümsemesinden oluşan sağ gözünün alt tarafındaki buruşukluklar belirgin. Sağ kulağı saçlarının arasında hafif beliriyor. Kirli sakalları olan ve bıyıkları sakallarına göre daha gür ve kalın.

Devamı için Tıklayınız

MURAT BARDAKÇI

Betimleyen: Ramazan Bilen

Dikdörtgen renkli bir fotoğrafta Murat Bardakçı, arka planda hafif bulanık olan bir kitaplığın önünde gülümseyerek kameraya doğru bakıyor. Arka planda bir kitaplık var ve kitaplıkta en üst rafta olan kitaplar sık bir şekilde duruyor. Sık olan kitapların alt rafında boşluklar olan bir raf var. Karede olan kitaplığın sağ üst tarafında sanatçının sağ kulağının üstünde tablonun az bir kısmı görünüyor. Kitaplığın önünde olan askılıkta kahverengi olan bir palto ve üzerinde kırmızı bir atkı var. 

Devamı için Tıklayınız

MERVE ÖZBEY

Betimleyen: Ramazan Bilen

Dikey dikdörtgen, renkli portre fotoğrafta Merve Özbey, sol eli havada ve yarı açık hafif gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor.

Görselde 34`lü yaşlarda  görünen Özbey yalnızca göğüs hizasından yukarısı yer alıyor. Arka planda ise düz koyu renkli bir arka plan yer alıyor. Tırnakları kırmızı ojeli bir şekilde, sol eli havada  duruyor.Esmer ve pürüzsüz tenli Merve Özbey’in ortadan ikiye ayırdığı dalgalı, doğal görünümlü saçları omuzlarının altına doğru yayılmış. Sağ ve sol kulağında takılı olan küpeler belirgin sağ kulağında olan küpe daha büyük ve net görünüyor. Üzerinde sarı parlak bir elbise var ve sağ taraftan yatay bir şekilde siyah bir çizgi var. Sol tarafta omuzunun üzerinde olan saçın altında siyah ince bir desen görünüyor.

Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan sanatçının ince kaşları var. Dudakları arası hafif açık bir şekilde duruyor.

Devamı için Tıklayınız

GENCO ERKAL

Betimleyen: Sude Şen                         

 Fotoğrafta Genco Erkal`ın göğsünden yukarısı yer alıyor.

Erkal, fotoğrafta 70`li yaşlarda, esmer tene sahip, saçlarının yanları uzun, orta kısmı ise dökülmüş durumda. Gözleri küçük ve ela, burnu ise yüzüyle orantılı ancak kemikli.Saçları beyazlamış. Sakalsız ancak bıyıkları bulunmakta ve gri renk de. Alnında çizgiler belirginleşmiş, yanaklarında ve göz altında da kırışıklıklar oldukça oluşmuş. İnce dudaklara sahip Erkal, fotoğrafta gülümsüyor ve beyaz dişleri ortaya çıkmış.

Üzerinde lacivert hatta siyaha yakın renkte bir gömlek bulunmakta. Arka fon siyah.

Devamı için Tıklayınız

FIRAT ALBAYRAM

Betimleyen: Sude Şen

 Fotoğrafta Fırat Albayram’ın bel kısmından üstü yer alıyor. Fırat Albayram’ın üzerinde lacivert ve beyaz desenleri olan bir gömlek ve siyah bir deri ceket var.

Gömleğinin ilk düğmesi açık.

İnce ve uzun yüz şekline sahip Albayram, buğday tenli, kirli sakallı, bıyıklı, gözleri küçük ve çekik, saçları uzun ve dudakları gülümseyen bir durumda.

Burnu ince ve uzun fakat yüzüyle orantılı. Saçları koyu kahverengi renk de, kaşları ince. Fotoğrafta 30’lu yaşlarında görünmek de. Arka plan ise grimsi tonlarda.

Devamı için Tıklayınız

ORAL ÇALIŞLAR

Betimleyen: Zeynep Tunçkale

Fotoğrafta bir trabzanın yanında duran, duruşundan ayakta olduğu anlaşılan, seyrek beyaz saçlı, gözlüklü, orta yaşlı bir adam olan Oral Çalışlar’ın sadece üst bedeni fotoğrafta yer alıyor. Buğday tenli olan Çalışlar koyu gri renkte kaşlara, geniş bir alna, güldüğü için kısılmış duran gözlere, ince dudaklara, belirgin büyüklükte bir burna ve kulaklara sahip. Fotoğrafta, beyaz bir gömlek giymekte ve gömleğinin üzerinde dikine belli belirsiz gri çizgiler bulunmakta. Sol kolundaki saati gömleğinin kolunun altından hafifçe beliriyor. Arka planda insanların bulunduğu anlaşılan bir ortamda, Çalışlar bir elini beline bir elini yanındaki trabzana dayamış şekilde kameraya bakarak dişleri gözükecek şekilde gülümsemekte.

Devamı için Tıklayınız

MUHARREM İNCE

Betimleyen: Özlem Durmaz

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce dikdörtgen bir kadrajın tam ortasında duruyor.  Üzerinde lacivert bir ceket var. Ceketin içerisine beyaz gömlek giyinmiş, pembe puantiyeli lacivert bir kravat takmış. Ceketinin sol yakasında Türk bayrağı rozeti var. Sol omuzunun sağ omuzundan biraz daha düşük duruşundan yorgun olduğu anlaşılıyor. Saçları alnından başlayıp, kafasının orta kısmına kadar açılmış olan Muharrem İnce dudaklarını sımsıkı kapamış. Gözlerinde tedirgin bir bakış var. Fotoğrafın arka planında sol taraf gri bir zemin, sağda ise Türk bayrağının bir kısmı ve kimliği belli olmayan bir adamın sol omuzunun yansıması yer alıyor.

Devamı için Tıklayınız

MELEK MOSSO

Betimleyen: Özlem Durmaz

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta Pop şarkıcısı olan Melek Mosso yer alıyor. Fotoğraf göğüs hizasından çekilmiş. Melek Mosso’nun vücudu kameraya doğru, başını ise hafifçe kendi soluna eğmiş duruyor. Bu fotoğraftaki koyu kahverengi kıvırcık saçları çenesinin altından boynuna kadar uzanıyor. Dudaklarında kırmızı ruj, gözlerinde siyah farlar ve kalınlaştırılmış kaşlarıyla yüzünde belirgin bir makyaj yer alıyor. Üzerinde yer yer parlak taşlarla işlenmiş siyah tülden transparan bir kıyafet var. Kıyafette işlenmiş taşlar, kırmızı, yeşil ve mor ağırlıklı. Bu tül kıyafetin altında siyah, omuzları ip askılı bir body giyiniyor. Tül kıyafetin altından sol omuzundaki siyah dövmesi seçilebiliyor.

Devamı için Tıklayınız

MEGAN MARKLE

Betimleyen: Binnur TOKAÇ

Görselde bedeni kendi soluna, kafası ise kendi sağına dönük, gülümseyen Megan Markle’nin fotoğrafı bulunuyor. Boynundan yukarısı fotoğraflanmış olan görselin arka plan genel olarak siyah ve Megan Markle’nin kendi sol tarafındaki arka fondaki siyahlığın önünde turuncu iç içe geçmiş yuvarlaklar da mevcut. Kafasında beyaz, çapı 44-45 cm olan, sade bir hasır şapka var. Kahverengi olan saçlarını ensesi hizasında topuz yapmış ve sol kulağı gözüken Megan Markle’nin kulağında beyaz renkte değerli taştan yapılmış küpe mevcut. Kaşları kahverengi ve orta kalınlıkta, gözleri de kahverengi, hafif çekik ve siyah rimel sürmüş. Burnu çok kalkık ve kemerli değil. Burnu, burnuna yakın yanakları ve alnında çilleri var. Yanaklarında pembe allık bulunuyor. Ağzı orta büyüklükte, doğal pembe renkli bir ruj sürmüş, bembeyaz üst ön dişleriyle sağ tarafına doğru gülümsüyor. Boynundan aşağısı fotoğraflanmadığı için, kıyafesinin sadece yaka kısmı görselde mevcut ve yakası beyaz renkli.

Devamı için Tıklayınız

MARK RUTTE

Betimleyen: Özlem Durmaz

50’li yaşlarının ortasındaki Mark Rutte yatay bir dikdörtgen olarak çekilen fotoğrafın tam ortasında yüzü kameraya dönük bir şekilde duruyor. Lacivert bir takım elbise, beyaz gömlek giymiş, lacivert kravat takmış. Beyaz tenli, kumral ve gür saçlı, mavi gözlü Rutte’nin çerçevesiz gözlükleri, düzgünce taranmış saçlarıyla ciddi bir duruşu var. Hafifçe gülümsediği için samimi bir havası da var. Fotoğrafın arka planın 4 farklı ülkenin bayrağı belli belirsiz bir şekilde seçilebiliyor.

Devamı için Tıklayınız

LEVENT KIRCA

Betimleyen: Murat Turan

Beyaz zemin üzerindeki fotoğraf omuz hizasında çekilmiş. 60’lı yaşlarda olduğu fotoğrafta Levent Kırca; saçları ve bıyıkları beyaz. Kaşları ise nispeten daha siyah tonlara sahip. Hafif sağa meyilli bakan gözleri kahverengi. Yüzünde hafif bir gülümseme var. Gülümseme ile yanaklarının dolgunluğu barizleşmiş, gözlerinde metal ve yuvarlak çerçeveli bir gözlük var. Beyaz pos bıyıkları dudaklarını tamamen kapatmış, sol kulağının yarısı saçlarının altında kalmış. Saçlarının uzunluğu yaklaşık 3-4 santim olarak tahmin edilebilirken, düzensiz ve taranmamış bir şekilde geniş duran alnına doğru gelişigüzel bırakılmış. Çene yapısı üçgen, çenesinin altından sarkmış gıdığı sol tarafına doğru daha belirgin. Üzerinde siyah, muhtemelen kot bir gömlek var. Gömleğin ilk iki düğmesi açık duruyor.

Devamı için Tıklayınız

KEMAL KILIÇDAROĞLU

Betimleyen: Özlem Durmaz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kare bir kadrajdan hafifçe gülümseyerek bakıyor. Fotoğraf göğüz hizasından çekilmiş. Arka planda gri bir fon ve fotoğrafın sol kısmında kalan bir Türk bayrağı var. Kılıçdaroğlu’nun vücudu hafifçe kendi soluna dönük ancak yüzü kameraya doğru bakacak şekilde boynunu döndürmüş. Saçları ve bıyıkları traş edilmiş ve düzgünce taranmış. Çerçevesiz gözlük takıyor. Yüzünde samimi bir tebessüm var, gülümsemesi gözlerine de yansıyor. Çizgileri belli belirsiz olan siyah renk bir ceket giyiniyor. Beyaz gömleğinin üzerine küçük beyaz puantiyeleri olan bordo bir kravat takmış. Ceketinin sol omuzuna kalan yakasında küçük bir Türk bayrağı rozeti var.

Devamı için Tıklayınız

KAAN BOŞNAK

 

Betimleyen: Murat Turan

Dış mekanda, apartmanlar önünde, bulanık bir zemin üzerindeki kare fotoğraf, göğüs hizasından tam ortalanarak çekilmiş. Müzisyenin Otuzlu yaşlarda olduğu fotoğrafta, vücudu ve bakışları kadraja dönük. Anlı geniş, sağ ve sol taraflarından saçları kafatasının neredeyse ortasına kadar dökülmüş, alnın ortasında bir tutam saç var. Kulak üstlerinde saçları daha kısa. Kaşları belirgin ve koyu kahve rengi tonlarında. Gözleri mavi. Şişkin göz kapaklarına sahip. Bıyıkları uzun ve açık kahve rengi tonunda üst dudağının sağ ve sol taraflarını kapatmış ancak orta kısmından dudağı görünüyor. Sakalları bıyıklarına göre daha koyu kahverengi, parmak uçlarıyla tutulabilecek uzunlukta. Alt dudağının çenesine doğru olan sağ ve sol kısımlarındaki boşluk bıyık ve sakalını birbirinden bağımsız duruyor. Sol kulağı görünen müzisyenin, kulağının dışa doğru kalkık ve yuvarlak olduğu söylenebilir. Omuzları düşük, boğaz yapısı uzun görünüyor. Üzerinde beyaz açık yakalı bir T-shirt ve T-shirt’ün üstünde de Kahverengi ile beyaz karışımı triko uzun kollu bir hırka var. T-Shirt’ün açık kalan boyun ve göğüs arasındaki mesafede ise göğüs kılları belirmiş.

Devamı için Tıklayınız

GİGİ HADİD

Betimleyen: Sude Şen

Fotoğrafta Gigi Hadid`in göğsünden yukarısı yer alıyor. Arka plan beyaz. Hadid, sarışın ve beyaz  ten rengine sahip. Saçları sarı ve arkadan dağınık bir şekilde toplu, gözleri yeşil ve çekik. Burnu yüzüyle orantılı. Üzerinde tek omuzlu kırmızı bir kıyafet bulunuyor. Dudağının ve kaşının üzerinde birer, boyun kısmında ise birden fazla ben bulunmakta. Dudaklarında pembe bir ruj, gözlerinde eyeliner, kirpiklerinde ise rimel kullanmış. Fotoğrafta kulaklarının biri görünmek de ve küpeler takılı durumda. Kaşları kalkık ve dağınık, kahverengi renk de. Dişleri görünür şekilde gülümsüyor.

Devamı için Tıklayınız

FEZİ ALTUN

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Kare şeklindeki portre fotoğrafında, düz açık gri bir arka planın önündeki Fezi Altun, kadrajın tam ortasından biraz daha sağa konumlandırılmış, yüzü ve gövdesi kameraya dönük biçimde duruyor. Belinin biraz yukarısından itibaren kadrajlanmış olan Fezi Altun, doğrudan objektife bakarak hafif tebessüm eder durumda. Üzerinde, göğüs kısmında ufak bir yazı bulunan düz siyah bir t-shirt var. Fezi Altun ellerini bel çevresinde konumlandırmış, sadece kolları gözüküyor. Fezi Altun’un sağ kolunda biri kalın biri ince olan siyah şeritler arasında desenleri olan bir dövme var. Fotoğrafta yirmili yaşlarında olan Fezi Altun’un gür sakalları yanağını ve tüm boynunu kaplamış, bıyıkları da orta uzunlukta. Sakal ve bıyık rengi siyah. Fezİ Altun’un saçlarının yanları kısa ortası ise daha uzun, siyah ve dalgalı saçlara sahip. Gözleri küçük ve koyu kahverengi tonlarda. Dudakları dolgun ve açık pembe renginde. Kaşları düzgün hafif çatık şekilde. Alnı dar, burnu küçük ve ince.

Devamı için Tıklayınız

FATİH TERİM

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Arkası bulanık kare şeklindeki fotoğrafta, göğüs hizasından üstü yer alan altmışlı yaşlarındaki Teknik Direktör Fatih Terim bulunuyor. Fotoğrafın sol alt kısmında bulanık şekilde turuncu bir ışık yansıyor. Fotoğrafın ortasında yer alan Fatih Terimin omuzları hafif sağa dönük şekilde. Başı kadrajın hafif solunda bir yere bakıyor. Fatih Terim, siyah bir kaban giymiş, kabanın sol yakasında mavi yuvarlak bir düğme var. Siyah üzerinde sağa yatık beyaz ve gri tonlarında çizgileri olan bir kravat ve beyaz gömlek giymiş. Fatih terimin saçları çoğunlukla gri ve beyaz renklerde ve üstleri seyrek. Dudakları dolgun ve hafif sırıtır halde duruyor. Şişkin yanaklara sahip. Gözleri küçük ve koyu tonlarda, kaşları seyrek ve siyah. Göz ve kaş çevresinde kırışıklıkları var. Sakalları yeni kesilmiş şekilde. Alnı geniş ve alnının sol kısmından beyaz ışıklar yansıyor.

Devamı için Tıklayınız

FATİH PORTAKAL

Betimleyen: Gaye Nur Kurtoğlu

Yatay dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta, göğüs hizasından üstü yer alan, kırklı yaşlarındaki gazeteci ve haber sunucusu Fatih Portakal. Fotoğrafın arka planında dev bir ekran da  kırmızı baskın bir görsel var. Fotoğrafın biraz sol tarafında yer alan Fatih portakal kameraya net bir şekilde dişlerini göstererek gülümsüyor. Fatih portakal, düz siyah tonlarında bir takım elbise, mor ve üzerinde beyaz noktaları olan puantiyeli bir kravat ve beyaz gömlek giymiş. Fatih Portakalın saçları siyah tonlarında kısa ve düz, gözleri küçük ve koyu tonlarda, sakalları ise yeni tıraş olmuş vaziyette. Kaşları düzgün hafif yana doğru uzanıyor. Alnı geniş ve kulakları büyük.

Devamı için Tıklayınız

DEMET ÖZDEMİR

Betimleyen: Özlem Durmaz

Oyuncu Demet Özdemir kare bir kadrajın ortasında belirgin bir biçimde sol yanına doğru kaykılmış duruyor. Fotoğraf göğüs hizasından çekilmiş. Düz kahverengi saçları her iki omuzundan serbestçe göğsünün altına kadar uzanıyor. Yüzünde kahverengi tonlarında hafif bir makyaj var. Özdemir’in üzerinde kollarını açıkta bırakan, derin göğüs dekolteli, siyah, ip askılı bir büstiyer var. Kadrajın arkasında bej bir dolap ve kahverengi pervazlı açık bir kapı var.

Devamı için Tıklayınız

FAHRETTİN KOCA

Betimleyen: Atilla Güzel

 

Yatay dörtgen kadrajın arka planında, Fahrettin Koca’nın sağ tarafında Türk Bayrağı, sol tarafında da Sağlık Bakanlığı’nın logosunun bulunduğu beyaz renkteki bayrak bulanık şekilde görünüyor. Siyah, deri bir koltukta oturuyor. Lacivert ceketi içine beyaz gömlek giymiş. Kravatı ise koyu renk kırmızı… Ceketinin sol yakasında Türk Bayrağı rozeti var. Yaşı altmışına yakın. Seyrek saçlarında beyazlıklar var ve özenli taranmış. Kaşları çatık ve sağdaki gözü soldaki gözüne oranla küçük. Burnu ve kulakları büyükçe… Elinde a4 boyutunda bir kağıt var, kağıdı iki elinin işaret ve baş parmakları ile tutmuş masadaki mikrofondan konuşmak için hazır vaziyette duruyor.

 

Devamı için Tıklayınız

ENES BATUR

Betimleyen: Atilla Güzel

 

Yatay dörtgen kadrajın arka planı tamamen beyaz ve fotoğraf Enes Batur’un baş hizasından çekilmiş.  Kırmızı, sıfır yaka t-shirt giymiş. Yirmili yaşlarda. Sakalı ve bıyığı hafif uzun... Kumral renkli kısa saçları var ve saçının üst kısmı sarıya boyanmış. Yüz yapısının orantısını küçük kulakları bozuyor. Açık tenli ve hafif gülümsüyor.

Devamı için Tıklayınız

ELON MUSK

Betimleyen: Atilla Güzel

 

Dikdörtgen kadrajın ortasında göğüs hizasından yukarısı gözüken, düz kumral saçları  kısa ve dağınık taranmış olan Elon Musk var.  Ellili yaşlarında bir adam. Koyu lacivert ceketinin yakası siyah ve içinde beyaz renk boğaz düğmesi açık gömleği var. Gözleri küçük, direkt objektife bakıyor. Seyrek ve kısa kaşları, çenesinde kirli sakalı mevcut. Üst dişlerini açıkta bırakacak şekilde dudaklarını aralayarak gülümsüyor. Gözlerinin altında torbalar oluşmuş. Ten rengi açık, yanakları dolgun ve alın genişliği fazla.

Devamı için Tıklayınız

DANLA BİLİÇ

Betimleyen: Beril Ant

Yatay dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta, gri arka fonun önünde duran 25’li yaşlarındaki Danla Biliç, başını soluna doğru hafifçe eğerek poz vermiş. Fotoğraf omuz hizasında kadrajlanmış. Danla’nın bakır uzun saçları iki omuzundan göğsüne doğru uzanıyor. Üzerinde kolları uzun, saten mavi bir giysi var. Yüzü uzun ve oval, kaşları ince ve yay biçiminde. Parlatıcı sürülmüş dolgun dudaklarının hafif aralığından ön üst dişleri seçiliyor. Koyu kahverengi gözleri hafif çekik, yüzüne orantılı küçük ince burnu var.

Devamı için Tıklayınız

Lady Diana

Betimleyen: BİRNUR TOKAÇ

Görselde gri arka fonun önünde, kendi sağına dönük, tebessümle objektife bakan Lady Diana’nın siyah beyaz fotoğrafı bulunuyor. Portre, göğsünden yukarısını alacak şekilde fotoğraflanmış. 25-30’lu yaşlarında. Hafif dalgalı saçları küt ve arkasına doğru taranmış. Kakül kısmından doğru, taç takılı ve kakülleri de geriye doğru tarandığı için saçları hafifçe tacının üzerine geliyor. 

Devamı için Tıklayınız

Jenna Ortega

Betimleyen: Dilara Yaşar

Dikey diktörgen, renkli portre fotoğrafında Jenna Ortega 20 yaşında. Görselde omuz hizasının yukarısı yer alıyor. Arka fonda gri renkli fonun üzerinde belirsiz beyaz renkli yazı var. Doğrudan objektife bakarak poz veren oyuncu, neredeyse fotoğrafın tamamını kaplıyor. Oyuncu fotoğrafta dişlerini hafif göstererek gülümsemekte bu gülümseme yanaklarındaki gamzeleri ortaya çıkarmış. 

Devamı için Tıklayınız

Çetin Tekindor

Betimleyen: Beril Ant

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta Çetin Tekindor omuzlarının hizasında kadrajlanmış. Yüzü kameraya bakıyor. Üzerinde siyah ilk düğmesi açık bir gömlek, gömleğin üzerinde siyah bir blazer ceketin yakaları dikkat çekiyor.

Devamı için Tıklayınız

ÇAĞLA ŞİKEL

Betimleyen: Beril Ant

Renkli fotoğrafta Çağla Şikel’in göğsünden yukarı kısmı yer alıyor. Fotoğrafın çekildiği anlar 40’lı yaşlarını gösteriyor. Uzun yüz şekline sahip Çağla Şikel, esmer tenli, küllü sarı saçlı, dolgun dudaklı, belirgin elmacık kemikli ve iri gözlere sahip. Dudaklarının kenarında belli belirsiz bir kıvrım bulunuyor. Burnunun yüzüne orantılı olduğu dikkat çekiyor. Kaşları kalın. Sağ eliyle saçının ön kısmını hafif kulağına doğru arkaya aldığı ve başını hafif sağa doğru eğmiş. 

Devamı için Tıklayınız

Beyazıt Öztürk

Betimleyen: Can Kayra Karataş

Fotoğrafta, televizyonlarımızın tanıdık yüzlerinden olan Beyazıt Öztürk’ün göğsünden yukarısı yer alıyor. Beyazıt Öztürk, siyah, şık takım elbisesi, kısa geriye taranmış saçları, hafif beyazlamış kirli sakalları, masmavi gözlerle hafif sağa dönük vaziyette kadraja bakıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Şule Gürbüz

Betimleyen: Ela Korgan

Renkli portre fotoğrafta, kırklarının başındaki Yazar Şule Gürbüz; beyaz, sıvalı, üstleri hafif küflü ve yosunlu bir duvarın önünde, sağına doğru bakmış, tebessüm ediyor. Karenin sağında duran yazarın başının üstünden birkaç santimlik kısmı ve omuzlarından aşağısı yer almıyor. Kızıl, gür ve düz saçlarının uzunluğu anlaşılmıyor ancak sağından ve solundan çıkmış birer tutam saçı yüz hizasında bitiyor. Kâkülleri alnın özellikle sağ kısmını iyice örtmüş. Köşeli yüz hatları olan yazarın teni beyaz. Kırışıksız bir cildi ve dolgun yanakları var ve elmacık kemikleri belirgin değil. 

Devamı için Tıklayınız

Şair Edip Cansever

Betimleyen: Ela Korgan

Betimleme: Siyah fonlu, siyah beyaz, yakın çekim portre fotoğrafta, ellilerinin başındaki Şair Edip Cansever, kaşlarının altından kadraja düşünceli bakıyor. Sol elinde külü silkelenmemiş sigarası var. Kareye sadece Edip Cansever’in yüzü, omuzunun bir kısmı ve eli sığmış. Edip Cansever’in tepesindeki saçların neredeyse tamamı dökülmüş ve yalnızca belli belirsiz tüyler kalmış. Başının etrafında kalan saçları koyu renk, kulak hizasında bırakılmış ve düz. Geniş alnında enine doğru derin çizgileri var. Kalın, kuyruktan kavisli kaşları olan şair, sağ kaşını biraz havaya kaldırmış. 

Devamı için Tıklayınız

Feminist Yazar Wirginia Woolf

Betimleyen: Ela Korgan

Gri fonlu siyah beyaz portre fotoğrafta, sol profilinden fotoğraflanmış otuzlarının başındaki Yazar Wirginia Woolf dalgın gözlerle boşluğa bakıyor.  Kadraja göğüs altına kadar olan bölümü konumlandırılmış Woolf’un zayıf bir bedeni var. Koyu, uzun, hafif dalgalı saçları, yanlarından küçük kulaklarını kapatacak şekilde toplanarak ensesinde salaş bir topuz yapılmış, topuzundan kurtulan birkaç kısa tel ensesine düşmüş. Woolf’un alnı çıkık, dar ve ortadan ikiye ayrılmış saçları alnının sağ kısmını hafifçe örtüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Pedagog ve Aktivist Hellen Keller

Betimleyen: Ela Korgan

Betimleme:

Siyah fonlu, siyah beyaz portre fotoğrafta yirmili yaşlarının başlarındaki Pedagog ve Aktivist Helen Keller, üst bacaklarını kaplayan ebattaki brail alfabesiyle basılmış, ortasından açık bir kitapla bedeni soluna dönük şekilde tebessüm ederek oturuyor ve sol yanında duran ince, 30- 35 santimlik vazonun içindeki üç beyaz gülden birini nazikçe tutmuş, kokluyor. Gülü tutan elin içi bize doğru bakıyor. Güllerin taç yapraklarının bir kısmı dışa doğru kıvrılmış ve bu, açalı birkaç gün olduğu izlenimini uyandırıyor. Keller’in sağ eli kitabın üstünde, serçe parmağında ise ince, düz bir yüzük takılı.

 

Devamı için Tıklayınız

Gazeteci Yazar Duygu Asena

Betimleyen: Ela Korgan

Renkli portre fotoğrafta,  yirmilerinin sonundaki Gazeteci Yazar Duygu Asena’nın göğsünden yukarısı ve havaya kaldırırken hareket ettirdiği ellerinin bir kısmı kadraja girmiş. Fotoğraf sol çaprazından saat 4-5 yönünden çekilmiş, Asena hafif yan duruyor. Başını sağına doğru çevirmiş gülümseyerek aynı yöne bakıyor.  Elleri hareketten dolayı net değil. Asena’nın arkasındaki turuncu kalın fon perdeler çekili. Duvar ise krem rengi üzerine lacivert çizgili baklava desenli duvar kâğıdıyla kaplı.

 

Devamı için Tıklayınız

Ebru Gündeş

Betimleyen: Şuayip Üzülmez

Dikdörtgen fotoğrafın merkezinde kırklı yaşlarında Ebru Gündeş var. Gündeş’in bu fotoğrafı göğüs hizasından yukarı doğru olacak şekilde seçilmiş, arka planda ise düz beyaz bir duvar ve H harfi şeklinde sönük pembe, gri renklerinde bir siluet var.

 

Devamı için Tıklayınız

Feyyaz Yiğit

Komedyen Feyyaz Yiğit’e ait bir portre fotoğrafı. Üzerinde mavi arka plan üzerine yukarı ve aşağı bakan kırmızı-gri yelpazeler şeklinde desen bulunan bir t-shirt var. Fotoğraf göğsünden itibaren saçının bitimine kadar bir kadraja sahip. Kısa sakalları ve sakallarına göre daha gür bıyıkları var. Yanaklarındaki sakalları seyrek, saçına yakın olan kısımlarda ve boyun kısmındaki sakalları ise daha gür. Dudakları dolgun ve açık pembe renginde hafif sırıtır halde duruyor.

Devamı için Tıklayınız

Abdülhalik Renda- Eski Cumhurbaşkanı

Siyah beyaz portre fotoğrafta Abdülhalik Renda hafif kendi sağına doğru dönük durmakta. Vesikalık olan bu fotoğrafta arka fon gri renkte. Renda 60’lı yaşlarının sonlarında. Gözünde koyu renk yuvarlak camlı gözlük olduğundan bakışları net seçilmiyor. Yüzü uzun, biraz dolgun ve hafif bir gıdısı var. Saçlarının yanları kısa, üst kısmı biraz daha uzun kesimli ve kırlaşmış. Alnı oldukça açık. Bıyıkları var sakalları tıraşlı. 

Devamı için Tıklayınız

Reha Özcan

Betimleyen: Ecem Pınar

Yatay dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta, göğüs hizasından üstü yer alan, elli-altmış yaş civarlarındaki Türk oyuncu Reha Özcan bulunmakta. Fotoğrafın sol kısmında arkası dönük bir kadının kahverengi tonlarındaki saçları bulanık şekilde kadraja girmiş. Fotoğrafın biraz sol tarafında yer alan Reha Özcan’ın başı ve omuzları sağ taraftaki kadına hafifçe dönük ve ona gülümsemekte.  

Devamı için Tıklayınız

Natalie Portman

Betimleyen: Hacer YILAN (Mali İşler Uzmanı)

Dikey dikdörtgen, renkli portre fotoğrafında Natalie Portman 35-40 yaşlarında. Görselde göğüs altından yukarısı yer alıyor. Arka fonda, bulanık hafif mavilikler üzerinde yer alan beyaz tonlamalar ise gökyüzünü andırıyor. Doğrudan objektife bakarak poz veren oyuncu, neredeyse fotoğrafın tamamını kaplıyor. Oyuncu fotoğrafta dişleri görünmeden hafif gülümsemekte. Fotoğrafa ilk bakıldığında ışıltılı bir geceye hazırlanmış olduğu anlaşılmakta olan oyuncunun, ilk dikkat çeken yeri ise canlı ve parlak kırmızı rujunu sürdüğü orta kalınlıktaki dudakları. 

Devamı için Tıklayınız

Frida Kahlo

Betimleyen: Bedia Ağtaş

Yatay dikdörtgen bir fotoğrafta dünyaca ünlü Meksikalı kadın ressam Frida Kahlo var. Fotoğrafın tam ortasında, yüzü bize dönük Frida’nın göğüs hizasından yukarısı yer alıyor. Arka fon, yeşil zemin üzerine pembe beyaz çiçek desenli duvar kâğıdı ile kaplı bir duvardan oluşuyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Çağan Irmak

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Dikey dikdörtgen fotoğrafta Çağan Irmak’ın göğsünden yukarısı yer alıyor. Irmak, sağ dirseğini bir yere dayamış, elini çenesinin altına götürmüş, gülümseyerek kadraja bakıyor. Gülümsediği için burnunun kenarlarında çizgiler oluşmuş. Dudakları oldukça ince ve açık pembe renginde. Siyah, küçük gözleri, gözlerinin yanlarında ise kaz ayağı çizgileri var. Kaşları oldukça seyrek, açık renkli ve ortasında iki adet çizgi belirmiş.  Oval yüz şekline sahip olan Çağan Irmak’ın saçları yok, burnu biraz uzun ve kemikli. Üzerine siyah, bisiklet yaka bir tişört giymiş. Kolları oldukça kıllı ve kalın. Sağ kulağında tek taş parlak, küçük bir küpe var.

Devamı için Tıklayınız

Ahmet Ümit

Betimleyen: Saadet Gürçay

Yeşil ve gri tonlarının karışımı olan nefti yeşili  fonda dikdörtgen fotoğrafın tam ortasındaki Ahmet Ümit’in ileri doğru bakan gözlerinde yorgun bir ifade vardır. Sağ göz kapağı biraz aşağı çekiyor. Yüzü bize dönük şekilde duruyor. 60’larının başında olan Yazar Ümit’in kısa siyah saçları kırlaşmaya başlamış. Köşeli ve geniş çenesini çevreleyen kısa sakallarında, beyazlar saçlarına göre daha yoğun, bıyıkları ise neredeyse tamamen siyah ve sakallarına göre daha uzun. Sakalları kendisine sert bir ifade veriyor. Dudakları kapalı 

Devamı için Tıklayınız

Zeynep Bastık

Betimleyen: Şebnem Çırdaklı

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, açık kahverengi kanepeye oturmuş Zeynep Bastık yer alıyor. Bastık, başını hafif sağa eğmiş, gülümseyerek kadraja bakıyor. Bulanık arka plandan gri perde, yeşil yapraklı bir bitki ve altın rengi bir sandalye seçilebiliyor. Zeynep Bastık, bir elini bacağının üzerine koymuş diğer kolunun yarısı kadrajın dışında kalıyor. Buğday tenli.  Kahve rengi, dalgalı ve kaküllü saçları göğüs hizasına kadar geliyor. Küt kesilmiş saçları oldukça dağınık duruyor. Saçları açık vaziyette, sol tarafındaki bir tutam saçını, sol kulağının arkasına atmış.

Devamı için Tıklayınız

Yıldız Tilbe

Betimleyen: Sibel KÖKEŞ

Yıldız Tilbe çerçevesi belli olmayan arka planı beyaz, renkli fotoğrafta yüzü objektife dönük olarak poz vermiş. Karede vücudunun koltuk altlarından yukarısı fotoğraflandığından ayakta mı duruyor yoksa oturuyor mu belli değil. Vücudu hafif öne doğru eğilmiş. Yüzü kare şeklinde, elmacık kemikleri oldukça belirgin. Hafif makyaj yapmış. Yüz ifadesi neşeli. Kaşları kalın, düz  ve belirgin. Siyah gözleri gülümsediği için hafif kısık duruyor. Burnu uzun, burun delikleri büyükçe ve ucu aşağıya doğru biraz sarkmış. Gülümser vaziyetteki dudaklarının arasında üst dişleri beyaz ve düzgün bir şekilde sıralanmış. Sanatçının orta uzunluktaki hafif dalgalı,koyu kahve ve kızıl yansımaları olan saçlarının birkaç teli alnına bırakılmış ve yüzünü çevreleyerek omuzlarına dökülmüş durumda. Tilbe’nin üzerinde alt kısmı belli olmayan askısız koltuk altından başlayan açık gri parlak bir elbisesi var.

Devamı için Tıklayınız

Gülşen Bubikoğlu

Betimleyen: Sibel KÖKEŞ

Gülşen Bubikoğlu, kare şeklindeki siyah beyaz fotoğrafta, bir koltukta sola dönük olarak oturmakta. Karede oyuncunun sadece vücudunun belden yukarısı yer alıyor. Bubikoğlu, başını hafif öne eğerek doğrudan objektife bakmış. Yüz ifadesi oldukça ciddi. Açık tenli oyuncunun yüzü oval ve ince hatlara sahip, çenesi hafif sivri. İnce kaşları kavisli. Gözleri iri, koyu renk rimel sürülmüş ve kalem çekilmiş. Burnu ince ve oldukça düzgün. Üst dudağı  alt dudağına göre daha ince ve dudaklarına koyu renk bir ruj sürülmüş. Sanatçının ortadan ayrılmış hafif dalgalı uzun saçları yüzünü çevreleyerek omuzlarından aşağıya, göğüslerine doğru dökülüyor. Bubikoğlu’nun üzerinde, göğüslerinin bir  kısmını  açıkta bırakan kolsuz, askılı, yakası delikli çiçek motiflerinden oluşan beyaz bir elbise var. Oyuncunun oturduğu oymalı koltuğun arkasında, fon duvar kağıdıyla kaplanmış .

Devamı için Tıklayınız

Müslüm Gürses

Betimleyen: Berrin TEZEL

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta, Müslüm Gürses karşıdan çekilmiş. Arka planın tamamen siyah olduğu fotoğrafta Müslüm Gürses, beyaz takım elbise, beyaz gömlek ve beyaz kravat ile sol omzu hafif önde gülümsemekte.

Gürses’in yüzü biraz iri, saçları siyah, gür ve kıvırcık. Saçlarında, alnının ortasına doğru bir tutam gelmekte ve tutamın iki yanı yukarı doğru biraz seyrekleşmiş. Gür siyah bıyıklarının kapattığı üst dudaklarının altından hafif aralık ağzında ön dişleri belli belirsiz seçilmekte.

İri burnunda sağa doğru hafif bir eğiklik var. Gözleri kısık, göz altları biraz şiş, kaşlar ortadan yanlara doğru yükselip incelerek aşağı doru inmekte. Favorilerinin arkasından sadece kulaklarının ucu görünmekte.

Devamı için Tıklayınız

İpek Filiz Yazıcı

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Yatay dikdörtgen fotoğrafta İpek Filiz Yazıcı yer alıyor. İpek Filiz Yazıcı 20 yaşında, beyaz tenli, sarışın. Fotoğrafta omuzlarına kadar olan kısmı yer alıyor. Boynunu sola doğru eğmiş, sol eli kafasının arkasında, kadraja bakıyor. Uzun sarı saçlarını sol tarafa doğru atmış. Saçları sarı yer yer geçişli açık ve koyu sarı olarak belli oluyor. Mavi gözleri ve uzun siyah kirpikleri var. Kaşları düz ve sarı, hafif yukarı doğru taranmış. Burnu küçük, kemiksiz ve ucu hafif aşağı doğru. Pembe ve dolgun dudakları var. Sağ omzunda beyaz ince bir askı gözüküyor. Köprücük kemikleri belirgin.

Devamı için Tıklayınız

Michael Jackson

Betimleyen: Büşra UZUNOĞLU

Yatay dikdörtgen şekildeki renkli fotoğrafta, Michael Jackson’ın omzundan yukarısı yer alıyor. Jackson bu fotoğrafında 40’lı yaşlarında. Arka fon siyah renkte.
Dansçı ve ses sanatçısı olan Jackson’ın siyah saçları dalgalı, alın kısmından aşağı doğru iki yanağına uzanıyor. İnce bir tutam göz hizasından aşağı doğru inmiş.
Buğday tenli olan Jackson yüzü oval, çene yapısı çıkıntılı ve köşeli gelmekte. Alt yanak kısımları dışarıya çıkıntılı. Üstünde siyah düz ceket, ceketin üst kısımlarında ve iç kısımlarında şerit olarak beyaz renkler bulunuyor. Hakim yaka denilen bu ceketin omuz başlarında gümüş renkte düğmeler mevcut. İri kahverengi gözlerinin yapısı oval ve hafif çekik, siyah kaşları kavisli. Sanatçının küçük olan burnunun ucu sivri, burun delikleri küçük ve dik biçimde. Doğrudan kameraya bakan sanatçı gülmüyor ve ciddi bir ifadesi var. Dudakları düz duruyor, alt dudağı üst dudağına göre biraz dolgun.
Elmacık kemikleri belli olmayan sanatçının alnı geniş, kulakları fotoğrafta çok görünmese de saçlarının arasına sıkışmış sağ kulağı küçük ve başına yapışık duruyor.
Sakalsız ve pürüzsüz bir yüze sahip olan Michael Jackson’ın gözlerinin altında ve üstünde siyah tonlarda makyaj bulunuyor. 

 

Devamı için Tıklayınız

Ekrem İmamoğlu

Betimleyen: Merve AYAR

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta, Ekrem İmamoğlu sağ açıdan çekilmiş.  Fotoğrafta  İmamoğlu’nun göğüsten yukarısı yer alıyor. Net olmayan arka planda Türk Bayrağı ve masa etrafında sandalyeler var. 
 İmamoğlu, lacivert çizgili takım elbise ve beyaz gömlek giymiş. Açık mavi, benekli kravat takmış. Hafif soluna doğru dönük şekilde gülümsemekte. Alnı biraz geniş, saçları kısa ve siyah, gözlükleri dikdörtgen biçiminde çerçevesiz. Kaşları düzenli ve hafif kalın, gözleri biraz büyük. Yüzünde sadece sağ kulağı gözükmekte.

 

Devamı için Tıklayınız

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci

Betimleyen: Deniz BALANCAR

Dikey portrede 30 yaşlarındaki kadın göğüs hizasına kadar gözüküyor. Oturuyor.  Gülümseyen bir ifadeyle kameraya bakıyor. Arka plan beyaz. Dibi kahverengi fakat uçlara doğru sarı saçları omuzlarına düşmüş. Üzerinde siyah kolsuz, kare yaka , dar bir üst giymiş. Boynunda metal altıgenlerden oluşan büyük bir kolye var. Buğday tenli. Siyah küçük gözleri kameraya bakıyor. Gözlerine eyeliner çekilmiş. Düz ve ince kaşları var. Burnu ince uzun ve sivri geliyor. Üst dişleri tamamen gözükecek şekilde gülümsüyor. Dişleri beyaz. Dudakları açık pembe ve ince. Her iki yanağında da gülme çizgisi oluşmuş.

Devamı için Tıklayınız

Mozart

Betimleyen: Özgün Dayar       

Siyah düz arka planlı portrede yirmi beş otuz yaşlarında Mozart’ın vücudu resmin sağına dönük, yüzünü hafif sağa çevirmiş ve lacivert gözlerini resmin yapıldığı yöne sabitlemiş. Buğday tenli yüzü tıraşlı ve yüz hatları yumuşak.  Hafif kemerli burnunun ucu yuvarlak ve düşük. Geniş alnı kırışıksız ve küçük dudakları kapalı. Başına döneminin modasına uygun olarak kulak üstlerinde iki sıra yatay bukleli, alın açıklıkları iki yandan belirgin ve ensesinin alt kısmına doğru bol bağlanmış kuyruğu olan kül renginde bir peruk takmış. Canlı kırmızı düz yaka ceketinin düğme sırası boyunca birkaç parmak genişliğinde, üzerinde çiçek, yıldız ve daire desenleri yaldızlı iple işlenmiş bir şerit bulunuyor. Beyaz gömlek yakasının çok az bir kısmı ilikli olmayan ceketin dışında kalmış. Gömleğin yakasına bağlı fırfırlı güpür yakalık, kabarık şekilde göğsüne sarkıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Türkan Şoray

Betimleyen: Bedia AĞTAŞ

Enine dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta, sola dönük oturan ama başını sağa çevirmiş Türkan Şoray var. Yüzü karşıya doğru bakıyor, gözleri hafif sola doğru odaklanmış. Oval yüzlü Türkan Şoray’ın üzerinde iki ip askı olan sol omzunun ucu görünüyor. Omuzlarından bir karış kadar aşağıya uzanan siyah, hafif dalgalı saçları var.  Bir tutam saçı sol omzunun önüne düşmüş. Kafası sola doğru hafif yukarı kalkmış duruyor. Kulaklarında altın büyük küpeler var. Gamzeli çenesi ile tamamlanmış oval yüzü parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip. Hafif gülümsüyor. Kırmızı dolgun dudaklarının arasından, bembeyaz üç dişinin bir kısmı görünüyor. Kemiksiz küçük burnu var. Yanakları hafif allanmş. İri badem gözleri, uzun ve gür kirpikleri var. Siyah kalem çekilmiş kahverengi gözlerinin akları bembeyaz. Kavisli kaşları iri gözlerinin üzerinde düzgün bir hat çiziyor. Geniş alnında sağ kaşının üzerine doğru uçları yukarıya dönük iki perçem düşmüş.

Devamı için Tıklayınız

Mustafa Kemal Atatürk

Betimleyen: Özge ULUSAN (Atatürk Üniversitesi Öğrencisi)

Dikey formattaki fotoğrafın ortasında, Mustafa Kemal Atatürk, kırmızı deri ve ahşaptan bir sandalyede oturuyor.  Kumral saçları, kulaklarının arkasına ve geriye doğru taranmış. Küçük mavi gözlerini kısarak ve kaşlarını hafif çatarak karşıya doğru bakıyor. Geniş alnında belirgin olmayan kırışıklıklar mevcut. Sağ gözü çok az sağa kaymış, diğer gözü tam fotoğraf makinesine doğru düşünceli ve sert bir şekilde bakıyor. Başı hafif öne doğru eğik. Gözlerinin altında belli belirsiz kırışıklıklar var. Ortalama büyüklükte bir buruna sahip. Kumral ve düz bıyıkları, ince dudaklarıyla aynı genişlikte, üst dudağının bir kısmını kapatmış. Çenesi ve yanakları tıraşlı. Yüzü uzun ve çenesi hafif öne kıvrımlı. Çenesinin hemen bitiminde, giydiği beyaz gömleğin yakaları ve ortasında, yeşil üzerine siyah - sarı çizgileri olan bir kravat var. Kravatın uç kısmı gömlek üzerine giydiği siyah ceketin içinde kalmış. Siyah ceketin yakaları geniş ve ceketin kollarında iki adet düğme var. Ceketin kol bitiminden, beyaz gömleğinin kol manşetleri iki üç parmak dışarıda kalıyor. Sağ eli, sağ dizinin üzerinde,

Devamı için Tıklayınız

Mete Gazoz

Betimleyen: Merve AYAR

Yatay dikdörtgen şekildeki fotoğrafta, okunu atmaya hazırlanan Mete Gazoz yer alıyor. Arka fonun üst kısmı mor renkte, alt kısmında ise çok az siyah bir bölüm var. Hafif soldan çekilmiş olan fotoğrafta, Mete Gazoz’un bedeni fotoğrafın soluna, yüzü karşıya dönük durmakta. Üzerinde kısa kollu, gövdesi beyaz, kolları kırmızı bir tişört var. Sol kolundaki, Türk Bayrağı 

Devamı için Tıklayınız

İbrahim Erkal

Betimleyen: Muhammet Emin YAĞIZ (Atatürk Üniversitesi)

Yatay, dikdörtgen renkli fotoğrafta, İbrahim Erkal 50’li yaşlarının ortalarında. Fotoğrafta Erkal’ın göğsünden yukarısı yer alıyor. Üstünde siyah bir trençkot ve içinde siyah bir tişört var. Sağ omzu sol omuzuna istinaden biraz daha düşük, yüzü objektife dönük ve yüzünde derin ve buğulu bir ifade var. Arka plan karanlık, nerede oturduğu tam anlaşılmıyor.
 

Devamı için Tıklayınız

Greta Thunberg

Betimleyen: Merve AYAR

Yatay dikdörtgen fotoğrafta, Greta Thunberg sol taraftan yakın plandan çekilmiş. Önünde beyaz renkte “YOUTH 4 CLIMATE” yazısı yazan bir kürsüde konuşma yapmakta. “Youth” yazısının altında “4CLIMATE” yazmakta. Hemen yanında daha küçük harflerle sarı renkte “DRIVING AMBITION” yazısı yer alıyor. Kürsüdeki iki  mikrofon ona doğru uzanıyor. Arka 

 

Devamı için Tıklayınız

Oya Baydar

Betimleyen: Özgün DAYAR

Uçuk yeşil flu arka fonlu portre fotoğrafında, Oya Baydar, sol dirseğini omuz hizasında bir yere yaslamış, parmakları başının arkasında kalacak şekilde, yanağını avcuna dayamış, tebessümle bakıyor. İnce kaşları ve küçük perçemler halinde yer yer alnına dökülen kısa kesilmiş saçları koyu kahverengi. Düşük göz kapakları, yüzündeki çizgiler ve hafif sarkmış gerdanıyla altmışlı yaşlarda görünen Oya Baydar’ın gözleri kahverengi. Beyaz bir gömlek ve gri kırçıllı zemin üzerine siyah 

Devamı için Tıklayınız

İlayda Alişan

Betimleyen: Özgün DAYAR

İlayda Alişan’ın flu yeşil bir bahçe arka fonunda, önden çekilmiş portre fotoğrafı. Katlı kesimli, hafif dalgalı, perçemli, uzun, kahverengi saçları her iki yandan omuzlarına düşüyor. Enerjik bakışlı, yeşil, iri gözleri, pürüzsüz ve kırışıksız beyaz teniyle, yirmili yaşların başında. Dudağında doğal pembe tonda ruj, uzun kirpiklerinde hafif rimel var. Boğazlı, beyaz bir yün kazak giyiyor ve başını hafifçe soluna eğmiş, gülümseyerek bakıyor.

Devamı için Tıklayınız

Nazım Hikmet Ran

Betimleyen: Özgün DAYAR

Nazım Hikmet’in siyah beyaz portre fotoğrafında arka plan bulanık ve belirsiz. Nazım, göz kenarları ve alnındaki çizgilerle ellili yaşların sonlarında duruyor. Seyrek kaşlarının uçları kalkık. İki yana taralı gür bıyıkları ve geriye tarandığı için uçları tepeden yukarı kalkmış dalgalı saçları açık renkte. Fotoğraf, Nazım’ın solundan çekilmiş. Vücudu, oturduğu yerde 

Devamı için Tıklayınız

Aras Bulut İynemli

Betimleyen: Özgün DAYAR

Aras Bulut İynemli’nin önden çekilmiş fotoğrafında arka fon düz gri renkten oluşuyor. İynemli kırışıksız ve ifadesiz yüzüyle yirmili yaşların sonlarında. Kumral saçları yanlardan kısa, üst kısmı bir nebze daha uzun kesimli ve elle hafifçe arkaya atılarak alnına sarkmayacak biçimde doğal şekil verilmiş. Dağınık ve orta uzunluktaki sakalları kumral. Gözleri kahverengi, orta incelikteki kaşları hafif düşük, küçük dudakları kapalı. Hafif yayvan bir burnu var. Gri kırçıllı bir gömlek üzerine siyah bir ceket giyinmiş, gömleğinin ilk iki düğmesi açık.

Devamı için Tıklayınız

Pınar Deniz

Betimleyen: Hatice Nur ÖZCAN

Arkası bulanık, yatay dikdörtgen şekildeki renkli portre fotoğrafında Pınar Deniz, açık kahverengi bir koltuk üzerinde oturuyor. Fotoğrafta koltuğun yarısı yer alıyor ve sağ alt köşede konumlanmış. Pınar Deniz’in arkasında beyaz renk duvar var. Sol tarafta, beyaz bir saksı içinde duran koyu yeşil yapraklı bir bitkinin yarısı fotoğrafın içinde. Pınar Deniz, fotoğrafın 

Devamı için Tıklayınız

Haluk Levent

Betimleyen: Hatice Nur ÖZCAN

Yatay dikdörtgen şekildeki renkli portre fotoğrafında 50’li yaşlardaki Haluk Levent, objektife bakarak poz veriyor. Fotoğrafın tam ortasına konumlanmış. Kendisine göre sağ kulağı görünmeyecek şekilde hafif sağa doğru kafasını çevirerek poz vermiş. Fotoğrafta, kendinden emin bir şekilde duruyor. Arkasında en üstten koyu gri ile başlayan, en alta 

Devamı için Tıklayınız

Leman Sam

Betimleyen: Hatice Nur ÖZCAN

Arkası bulanık kare şeklindeki renkli portre fotoğrafında Leman Sam, objektife bakarak poz veriyor. Fotoğrafta Leman Sam’ın kolundan yukarısı yer alıyor. Bulanık olan arka plan, griden açık griye doğru açılıyor. Leman Sam’ın arkasında net olarak seçilemeyen iki siyah obje bulunuyor. Leman Sam’ın saçları koyu kızıl tonlarında ve fotoğrafın sonuna kadar düz bir şekilde uzanıyor. Kızıl, uzun kâkülleri kaşlarının üstüne kadar devam ediyor. Kaşları ise orta kalınlıkta ve koyu kahverengi tonunda. Gözleri ela renginde. Göz çevresinin makyajında, siyah renkte göz kalemi ve rimel kullanılmış, göz kalemi gözlerine sürmeli bir görüntü veriyor. Yanaklarında ise şeftali tonlarında allık mevcut. Dudaklarında fuşya renginde ruj var. Leman Sam fotoğrafta gülümsemiyor, dudakları kapalı. Bu yüzden fotoğrafta ciddi bir duruşa sahip. Üzerinde siyah renk 

Devamı için Tıklayınız

Sezen Aksu

Betimleyen: Özgün DAYAR

Sezen Aksu’nun önden çekilmiş bir fotoğrafının sağ arkasında silüet halinde görünen bitki, yeşil bir fon oluştururken, sol arkasından yoğun beyaz bir ışık vuruyor. Aksu’nun beyaza çalan çok açık sarı saçlarında, perçemleri alnına ve şakaklarına dökülüyor. Kahverengi gözlerini kısmış, bakışlarını hafif solunda uzak bir noktaya sabitlemiş.  Sol elini parmakları kapalı şekilde çenesine dayamış. Kıyafetinin yer yer beyaz desenli, mor ince askıları omuzlarını açıkta bırakmış. 

Devamı için Tıklayınız

Nur Sürer

Betimleyen: Melisa Damla TELLİ (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki portre fotoğrafında, düz koyu gri bir arka planın önündeki Nur Sürer, kadrajın tam ortasından biraz daha solda konumlandırılmış, yüzü ve gövdesi kameraya dönük biçimde duruyor. Göğsünün biraz yukarısından kadrajlanmış olan Nur sürer, doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. Üzerinde siyah, yakası açık bir bluz var, sol elini boynuna koymuş ve sol bileğinde iki ince zincir ve dört tanesi görünür olan iki kalp şeklinde, iki küre şeklinde boncuktan oluşan bir bilezik var. 

Devamı için Tıklayınız

Sıla

Betimleyen: Melike ATALAY (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen fotoğrafta Sıla yakın plandan çekilmiş. Şarkıcının omuzdan yukarısı, boynu ve yüzü görünüyor, yan duruyor fakat yüzü tamamen kameraya dönük ve doğrudan objektife bakıyor. Çenesi hafif yukarı kalkık ve sol omzu kameraya dönük. Arka planı tamamen siyah olan bu fotoğrafta, Sıla fotoğrafın tam ortasında değil, bir parmak daha sağa yakın duruyor. Ayrıca arka planın siyah olması sanatçının yüzünü oldukça ön plana çıkarıyor, ışık doğrudan Sıla’nın yüzüne yansıtılmış gibi. 

Devamı için Tıklayınız

Şener Şen

Betimleyen: Melike ATALAY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen fotoğrafta Şener Şen fotoğrafın tam ortasında duruyor ve doğrudan objektife bakıp gülümsüyor. Bu fotoğrafta oyuncu, yetmişli yaşların ortasında görünüyor. Yüz şekli yuvarlağa daha yakın. Saçları gri-beyaz ve üst tarafları kelleşmiş görünüyor. Kaşları ise simsiyah ve çok geniş değil. Çerçevesi olmayan, camları dikdörtgen biçiminde, siyah saplı bir gözlük takıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Madonna

Betimleyen: Muhammed Ali AYATA (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta Madonna’nın arka planı bulanık, bir ödül töreni gibi bir yerdeymiş gibi arkasından belli belirsiz insan suretleri, bedenleri ve ışıklandırmalar seçiliyor.

Madonna fotoğrafta 50’lerinde. Kemikli ve biraz zayıf bir yüze sahip. Alnında, ela gözlerinin ve ince, kemerli burnunun altında, dudaklarının yanında kırışıklıklar seçiliyor.

Sarı, hafif dalgalı saçları omuz hizasında. Badem şeklindeki gözleri yeşil. Yüzünde çok doğal, beyaz teninin rengini ortaya çıkaran bir makyaj, gözlerinde siyah renkte rimel ve sürme var. Dudaklarına ise kahverengi ve pembe renklerinde mat bir ruj sürülmüş. Parlak sarı renginde hacimli dalgalandırılmış saçları iki omzuna düşüyor. Mat altın renginde dört parmak uzunluğunda içi boş üçgen şeklinde işlemeli küpeleri ve boynunda bolca kolyeleri var. Kolyelerden en üstteki sık bir şekilde iki kere dolanmış ince gümüş bir zincir, hemen bitişiğinde altındaki aynı şekilde mat altın renginde biraz daha büyük bir zincir.

Devamı için Tıklayınız

Justin Timberlake

Betimleyen: Cem ÖZIRMAK (Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü öğrencisi)

Dikdörtgen, renkli portre fotoğrafta 30’lu yaşlarda olan Justin Timberlake, siyah ceket ve papyon ile beyaz gömlekten oluşan takım elbisesiyle, bedeni hafifçe kendi soluna doğru dönük iken doğrudan objektife bakarak poz vermiş. Portre fotoğrafın çekiminde, flu bir arka fon var. Bu arka fondan kendisinin bu portre fotoğrafının bir törende çekildiği anlaşılıyor ve hareket hâlindeki insanlar seçilebiliyor. Timberlake’in siyah papyonu, normalden biraz daha büyük. Papyonun hemen altında beyaz gömleğin kenarları metal, siyah düğmesi görülüyor. Justin Timberlake’in ince ve uzun, bir anlamda da üçgensel bir yüz şekli var. Burada yüzündeki üçgen şekli, Timberlake’in yanaklarından başlayan çizgilerin eğiminin çenesine doğru gittikçe uzayıp dikleşmesi ve çenesinde birleşmesiyle oluşmuş. Kahverengi tepesi gür ve dik saçları, yukarı doğru özenle taranmış. Saçlarının yan tarafları, tepesiyle tezat oluşturacak şekilde kısa kesilmiş. Saçlarıyla aynı renkteki kaşları, koyu mavi gözlerini gölgeliyor. Gözlerinin her ikisinin altında da torbalar bulunuyor. Objektife bakarken her iki kulağı da eşit oranda portrede yer alıyor. Biçimlendirilmiş sakal ve bıyığı, saçları gibi kahverengi olsa da yer yer beyazlıklar var. Justin Timberlake’in alnında, biri uzun ve ikisi kısa olmak üzere üç çizgi var.

Devamı için Tıklayınız

Neşet Ertaş

Betimleyen: Elif GÜVENSOY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta Neşet Ertaş, siyah bir fon önünde elindeki bağlamasını çalarken başını hafifçe soluna çevirmiş gözleri kapalı yer alıyor Neşet Ertaş bu fotografta 50’li yaşlarının sonunda. Yüzü uzun, saçları seyrek, gözlüklü, gözleri kapalı, burnu uzun ve ucu toparlak. Bıyıkları ince, dudakları da ince ve hafifçe aralanmış. Suratını şarkı söylemeye hazırlanıyor gibi hafifçe buruşturmuş.

 

Devamı için Tıklayınız

Müjde Ar

Betimleyen: Doğa GERGİN (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Arkası bulanık yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta Müjde Ar yüzü objektife dönük bir şekilde duruyor. Arka planda Müjde Arın sağında yer alan kısım açık kırmızı ve kirli beyazın karışmış haliyken sol tarafında koyu kırmızı bir desen var. Fotoğrafta 40’larında görünen Müjde Ar sol omuzu öne gelecek şekilde hafif sağına dönük duruyor. Kahverengi saçları omuzlarında ve uçları dışa dönük olarak kıvrılmış. Saçını ortadan ikiye ayırmış ve sağ ve sol tarafında uzamış kahkülleri hafif geriye atılmış. 

Devamı için Tıklayınız

Kemal Sunal

Betimleyen: Zeynep SEZER (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen siyah beyaz fotoğrafta Kemal Sunal, üzerinde beyaz bir gömlekle hafif soluna dönmüş doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. 30’lu yaşlarındaki Kemal Sunal’ın içinde bulunduğu karenin arka planı da siyah. 

Uzun ince dikdörtgen bir yüze sahip olan Kemal Sunal’ın alnı tamamen açık ve siyah saçları yanlarda kısa kafasının tam üstünde daha uzun ve hacimli. Başının duruşundan dolayı yalnızca sağ kulağı fotoğrafta çıkmış. 

Devamı için Tıklayınız

Tarık Akan

Betimleyen: Barış Can OKUR (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen biçimindeki fotoğrafta 60’lı yaşlarındaki Tarık Akan sağ omzuyla resimli bir duvara yaslanmış doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. Geniş alınlı, belirgin çeneli, köşeli bir yüze sahip. Geniş alnının altında kaşları gözleri neredeyse bitişik olacak kadar yakın ve kulaklarına doğru olan kısımları daha yoğun ve gri renkli. 

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Zuhal Olcay

Betimleyen: Şeyma Nur GÜRSOY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi) 

Yatay dikdörtgen biçimdeki fotoğrafta 40’lıi yaşlarındaki Zuhal Olcay doğrudan objektife bakıyor.  Arka planda çimenler ve ağaçlar var fakat Zuhal olcay’a yakın olan ağaç haricindekiler flu olarak gözüküyor.Zuhal Olcay’ın arkasındaki ağacın yaprakları yok üstünde sadece beyaz çiçekler var. Zuhal Olcay’ın saçları sarıya dönük açık kahverengi renkte,  ensesine kadar uzanıyor ve öndeki saçları arkaya taranmış şekilde. 

Devamı için Tıklayınız

Gülriz Sururi

Betimleyen: Ayşe BAYRAM (Boğaziçi üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, Gülriz Sururi’nin ortada olduğu ve omuz hizasından biraz aşağıya kadar kadrajlandığı renkli fotoğrafta Sururi hafif sola dönmüş doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. Arka fonda çok açık kahverengi tonları hakim. Gülriz Sururi’yi çevreleyen kısım ise daha da açık tonlarda.

 

Devamı için Tıklayınız

Ferhan Şensoy

Betimleyen: Muhammet Emin ÖNER (Boğaziçi üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta Ferhan Şensoy bir koridordaki kitaplığın yanında elleri belinde doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. Fotoğrafta altmışlı yaşlarının sonunda. Ferhat Şensoy dudakları kapalı şekilde hafif bir gülümsemeye sahip. Soluk pembe dudakları var  ve yanakları al. Fotoğraf belinden yukarısını alacak şekilde. Yüz şekli  oval ve çene bölgesi keskin. 

Devamı için Tıklayınız

Aysel Gürel

Betimleyen: Harun ÖZBEK (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen formattaki ve yakın çekilmiş renkli fotoğrafta Aysel Gürel, gülümseyerek sağ elini doksan derecelik açıyla açıp ve elinde bir pembe şapkayla adeta selam verir pozisyonda doğrudan objektife bakmış. Fotoğrafta 60’larında görünüyor. Aysel Gürel’in başı fotoğrafın sağında konumlanmış. Saçları toz pembe renginde ve küt şeklinde. Saçının önü ise sağa yatık. Yuvarlak yüz şekline sahip teni ise buğday renginde. Kaşları açık kahverenginde ve boyanmış duruyor. 

Devamı için Tıklayınız

Murat Boz

Betimleyen: Elif GÜVENSOY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay, dikdörtgen renkli fotoğrafta Murat Boz omuz hizasından kadrajlanmış. Hafif yan duruyor, yüzü kameraya bakıyor. Yüzü oldukça aydınlık, saçları dalgalı yukarı doğru fönlenmiş,  göz rengi yeşil ve yüzüne ışık vurduğu için bu renk iyice ortaya çıkmış, dudakları dişlerini de hafifçe gösterecek şekilde belli belirsiz gülümsüyor. Kirli sakalı var. Bu fotoğrafta 20li yaşlarının sonunda var yok. Üzerinde bej renkli kısa kollu bir tişört var. Fotoğrafın köşeleri karartılmış ve Murat Boz aydınlık bırakılmış. 

Devamı için Tıklayınız

Levent Yüksel

Betimleyen: Doğa GERGİN (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Arkası beyaz yatay dikdörtgen şeklinde renkli bir fotoğrafla Levent Yüksel doğrudan objektife dişlerini gösteren bir gülümsemeyle bakıyor. 

Bu fotoğrafta 45-50 yaşlarında gösteren Levent Yüksel siyah bir tişört ve onun üstüne de ceket veya hırka tarzı siyah başka bir kıyafet giyiyor. 

Devamı için Tıklayınız

Hande Yener

Betimleyen: Muhammed Ali AYATA (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli portre fotoğrafında gri fonun tam ortasında Hande Yener, fotoğrafa göre sağda kalan omzu diğer omzuna göre daha eğik, başı sola doğru dönmüş bir şekilde objektife bakıyor. Fotoğrafta Hande Yener’in omuzlarının biraz altından itibaren kalan kısmı gözükmüyor. 

 

Devamı için Tıklayınız

Ceza

Betimleyen: Muhammet Emin ÖNER (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli yakın çekim ön profilden fotoğrafta Ceza, doğrudan objektife gülümseden bakıyor. Arka fonda kenarları gri ortası aydınlık bir arka planı olan fotoğrafta Ceza omuzlarına dek kadrajlanmış. Kafasında bir beyaz şapka var ve bu şapkanın üstü siyah  sweatshirtün kapşonuyla örtülmüş.

 

Devamı için Tıklayınız

Beyonce

Betimleyen: Selma Sıla KORAL (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli portre fotoğrafında Beyonce, siyah arka fonun önünde omuzları gözükecek şekilde ağzı açık hafifçe gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor.

30’lu yaşlarındaki Beyonce’nin ten rengi hafif koyu. Uzun ve fönlü sarı saçları ortadan ayrılmış ve kulaklarını kapatıyor, saç dipleri koyu renkli. 

Devamı için Tıklayınız

Tezer Özlü

Betimleyen: Kübra Hatice KURT (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Siyah beyaz yakın çekim portre ve yatay dikdörtgen  fotoğrafında Tezer Özlü , kadrajın sol kısmında yer alıyor. Fotoğrafı çenesinden yukarısı olacak biçimde çekilmiş. Arka plan bulanık biçimde.

Vücudu soluna  dönük ve yine soluna  doğru neşeli bir şekilde dişlerini gösterip gülümseyerek bakıyor. 

 

Devamı için Tıklayınız

Metin Akpınar

Betimleyen: Zeynep KORKMAZ (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Kare renkli portre fotoğrafta Metin Akpınar başı hafif sağına eğik şekilde doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. Fotoğrafta 70’li yaşlarında. Saçları beyaz gri renklerinde olup hafif dalgalı ve kısa. Çene kısmına doğru sivrilen yüzünün alnı ise geniş ve çizgili hatlara sahip. Elmacık kemikleri dolgun olan Metin Akpınar siyah ve göz kapakları düşük bir göz yapısı var. Kaşları ise kısa ve seyrek, burnunun ucu geniş ve düşük. Kapalı dudakları pembe renkte. Fotoğrafta Metin Akpınar hafif beyazlamış kirli sakala sahip. Hafif kilolu. Üzerinde sadece beyaz yakasının göründüğü bir gömlek ve bunun üstüne giyilmiş yuvarlak yaka siyah bir kazak var.

Devamı için Tıklayınız

Ayşen Gruda

Betimleyen: Zeynep Nur ÖNAL (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Yakın çekim bir portre fotoğrafında Ayşen Gruda’nın omuzlarından yukarısı görünüyor. Fotoğraf renkli ve yatay dikdörtgen şeklinde. Ayşen Gruda’nın fotoğrafının arka planında yeşil zemin üzerine beyaz yuvarlaklar bulunuyor. Bu görüntü yeşillik bir alan da ki ışıkların bulanık parlamasının fotoğraflanması gibi anlatılabilir. 

 

Devamı için Tıklayınız

Adile Naşit

Betimleyen: Eren Janberk GENÇ (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Siyah beyaz ve yatay dikdörtgen formatta çekilmiş bu portrede 50`li yaşlarının ortalarında gözüken oyuncu Adile Naşit yer alıyor. Adile Naşit, mat gri bir arka planın önünde kameraya paralel bir şekilde durmuş. Oyuncunun sağ omzu duvara, sol omzu ise kameraya dönmüş. Ünlü oyuncu kafasını sol omzuna doğru çevirmiş ve kameraya bu açıyla bakıyor. Adile Naşit’in yüzü, alt ucu sivri bir dikdörtgen şeklinde. Teni ise esmer ve parlak.

Devamı için Tıklayınız

Tarkan

Betimleyen: Şeyma Nur GÜRSOY (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen, renkli portre fotoğrafında 35-40 yaşlarında Tarkan, başı hafif sola eğik şekilde doğrudan objektife bakıyor.Koyu kahverengi saçlarının yanları kısa şekilde kesilmiş üstleri hafif uzun ve yukarı doğru taranmış fakat saçlarının tamamı kadraja sığmamış. Uzun bir yüzü var. Çene kemikleri keskin bir şekilde belli oluyor ve çenesinin ucu biraz uzun. Kafası hafif sola dönük bu nedenle sol kulağı gözükmüyor, sadece sağ kulağı gözüküyor. 

Devamı için Tıklayınız

Mustafa Sandal

Betimleyen: Melisa Damla TELLİ (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen formattaki renkli portre fotoğrafında Mustafa Sandal, fotoğrafın sağ tarafında konumlandırılmış ve objektife doğru belli belirsiz bir gülümsemeyle bakıyor. Fotoğrafın bulanık olmakla birlikte gri, kahverengi, mavi, beyaz tonlarında yatay çizgilerden oluşmuş gibi duran bir arka planı var. Bulanık arka planın önünde Mustafa Sandal’ın yüzü oldukça net ve aydınlık olmakta beraber, boynundan aşağısı da hafif bulanık. 

Devamı için Tıklayınız

Kenan Doğulu

Betimleyen: Zeynep KORKMAZ ( Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi)

Kare, renkli fotoğrafta, Kenan Doğulu açık gri arka plan önünde kafasını hafif öne eğmiş, dudakları kapalı gülümseyerek objektife bakıyor. Fotoğrafta 40’larında görünen Kenan Doğulu’nun geniş bir yüzü var. Siyah düz, dolgun kısa saçlı. Bakışlarını yukarı doğru doğrultmuş. Kaşları gözlerine çok yakın ve kavisli. Hafif kirli sakalı var. Burun tabanı geniş. Üst dudağı ince, alt dudağı daha kalın.  Üzerinde koyu gri renkli yuvarlak yakalı bir tişört var. Beyaz gümüş karışımı birer taş küpe takmış.

Devamı için Tıklayınız

Şebnem Ferah

Betimleyen: Barış Can OKUR (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen, renkli, fotoğrafta Şebnem Ferah başını hafifçe sağına eğmiş doğrudan objektife bakıyor. Koyu gri arka planlı fotoğrafın sağında küçük bir kısmı görünen kırmızı bir abajur var. 

Fotoğrafta 30’lu yaşlarında görünen sanatçının uzun bir yüzü ve açık bir teni var. Koyu kahverengi, dalgalı  saçları omuz hizasında.

Parlak yeşil gözlerini ön plana çıkaracak lacivertli çizgili koyu bir göz makyajı yapmış. Kirpikleri uzun. Yanaklarına pembe bir allık sürülmüş. Sol yanağının sol gözünün bitiş hizasından itibaren saçının geri kalanına göre daha bir saç buklesi kapatmakta. Kalkık burnundan başlayıp elmacık kemiklerinin altından çenesine doğru inen çizgiler ve burnundan alttakine göre daha ince olan üst dudağına doğru inen çift yüz çizgisi seçiliyor. 

Devamı için Tıklayınız

Hadise

Betimleyen: Zeynep SEZER (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen fotoğrafın tam ortasında konumlandırılan Hadise doğrudan objektife bakıyor. Arka planın büyük bir kısmı sanki yukarıdan su akmış gibi gözüken lekeli koyu gri renginde. 

Hadise bu fotoğrafta açık toz mavi bir ceket giymiş. Ceketin sağ tarafında, omuzdan başlayıp kol boyunca inen yaklaşık 1 parmak genişliğinde ve aralarında 1 parmak kadar boşluk olan iki siyah şerit var.

Devamı için Tıklayınız

Ezhel

Betimleyen: Cem ÖZIRMAK (Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü öğrencisi)

Kare, renkli portre fotoğrafta 20’li yaşlarında olan Ezhel, çıplak bedenine giydiği önü açık kimonoyla hafif sağına dönük bir şekilde direkt olarak objektife poz veriyor. Arka plan olarak küllü lacivert bir fon kullanılmış. Ezhel, bu fonun tam ortasında yer alıyor. Ezhel’in üzerinde arka fon ile bütünleşen lacivert tonda kimonoya benzer bir kıyafet var. Kimononun üzerinde Uzak Doğu’yu temsil eden ejderha, bulut, dağ dorukları gibi motifler yer alıyor. Bu kıyafetin altında ise çıplak bedenini “V” şeklinde çerçeveleyen siyah bir yelek görülüyor. Kimono ile yeleğin birleştiği yerde kalın, siyah bir biye (yaka kenarı) dikkat çekiyor. Ezhel’in çıplak gövdesinden görülmeye başlanan ve çenesinin altına kadar uzanan kısımda etrafı yapraklarla çevrelenmiş gül deseni dövmesi yer alıyor. Bu dövmeler, boyun kısmında daha koyu bir hâl alıyor ve yoğunlaşıyor. Bu noktada, Ezhel’in çenesinin tam altında ve boynunun yukarı kısımlarında birçok kuş kanadı desenli dövme var. 

Devamı için Tıklayınız

Demet Akalın

Ayşe BAYRAM ( Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafın ortasında göğüs hizasına kadar kadrajlanmış olan Demet Akalın doğrudan objektife bakıyor. Fotoğrafın arka fonuna düz grimsi bir renk hakimken, Demet Akalın’ı çevreleyen daha açık tonlarda gri hakim. 

Fotoğrafta 35-40 yaşlarında olan  Demet Akalın’ın kahverengi tonundaki saçı omuzlarını geçecek kadar uzun ve soluna doğru ayırmış. 

Devamı için Tıklayınız

Candan Erçetin

Selma Sıla KORAL ( Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli portre fotoğrafında Candan Erçetin, soldan sağa doğru yeşilden kırmızıya geçen bir fonun önünde omuzları görünecek şekilde konumlandırılmış, başı sağa hafif yatık şekilde solundaki yüksek bir noktaya bakıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Barış Manço

Zeynep Nur ÖNAL  (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Pastel pembe ve pastel turuncu renklerin hâkim olduğu yakın çekim portre fotoğrafında, Barış Manço hafifçe sağına dönük, sağ elini avuç içi açık şekilde selam verircesine kaldırmış doğrudan objektife bakıp gülümsüyor.

Fotoğrafın sol tarafında kalan alanda bir odanın açık pembe duvarında asılı olan siyah ve altın renginde çeşitli boyutlarda tablolar var. 

 

Devamı için Tıklayınız

Ayşegül Aldinç

Harun ÖZBEK  (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Çoğunluğu beyaz sadece sağ alt köşesi hafif karartılmış arka planlı, yatay dikdörtgen formattaki ve yakın çekilmiş fotoğrafta Ayşegül Aldinç,  kafası dik bir şekilde gözleri sol taraftaki objektife bakmış.  Fotoğrafta 40’lı yaşlarda olan Ayşegül Aldinç’in bakışları durgun. Ağzı dişleri görünmeyecek şekilde hafifçe açık. Saçlarının uçları koyu kahverengi dursa da çoğunluğu siyah ve omuzlarına kadar uzanıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Ajda Pekkan

Eren Janberk GENÇ (Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen bir formatta ve yakın plandan portre şeklinde çekilmiş bu fotoğrafta 50`li yaşlarında gözüken şarkıcı Ajda Pekkan yer alıyor. Ajda Pekkan, açık mavi veya gri denebilecek bir arka planın tam ortasında, başı hafif sağa ve çenesi hafif aşağıya dönecek şekilde konumlanmış. Poz verircesine başının döndüğü sağ omzunu yukarı kaldırmış. 

Devamı için Tıklayınız

Adalet Ağaoğlu

Betimleyen: Sema ŞİRİN  (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen, siyah-beyaz portre fotoğrafta Adalet Ağaoğlu, sağ avucunu yanağına dayamış hafif gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor.

Görselde 40`lı yaşların sonlarında görünen Ağaoğlu`nun yalnızca omzundan yukarısı yer alıyor. Bileğinde metalik bir saat bulunuyor.

Saçları kumral, düz, kaküllü ve omuz hizasında. Kare yapılı ve büyükçe bir gözlüğü var. Kulağının arkasına saçlarını atmış ve görünen o kulağında beyaz ve kalp şeklinde bir küpe bulunuyor. Yüzü uzun ve dikdörtgen yapılı. Kaşları ince ve kavisli. Burnu kısa ve ince. Dudağı ise ince ve çevresinde çizgiler oluşmuş.

 

Devamı için Tıklayınız

Melis Sezen

Betimleyen: Makbule Rümeysa KILIÇ (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen, renkli, yakın çekim portre fotoğrafta Melis Sezen, hafif gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor. Arkadaki yeşil yapraklar flu bir fon oluşturuyor. Fotoğrafta lila renk boğazlı bir kazak giyen Melis Sezen 20’li yaşlarda görünüyor.

Oyuncunun saçları hafif dalgalı, göğüs hizasında, bakır renkte. Kaşları ince ve yüzüne dökülen saçları kaşlarının bir kısmını kapatmış. Beyaz tenli. Yüzü zayıf, çeneye doğru hafif sivrilmiş. Gözleri siyah ve hafif kısık. Burnu ince ve küçük. Alt dudağı üst dudağına göre daha kalın ve pembemsi. Sağ yanağında gamzesi var. 

 

Devamı için Tıklayınız

Binnur Kaya

Betimleyen: Zeynep Sena EREL (Çukurova Üniversitesi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli portrede oyuncu Binnur Kaya, omuz planda, objektife bakarak hafifçe tebessüm ediyor.

Arka planı flu olan portrede Kaya, gri duvarın önündeki sarmaşık bir ağacın ve siyah demirli, açık bırakılmış, büyük bir cam kapının önünde duruyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Damla Sönmez

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Dikey biçimdeki renkli fotoğrafta Damla Sönmez 30 yaşlarının başında. Siyah arka plana sahip portre fotoğrafta omuzlarının biraz altına dek yer alıyor. Damla Sönmez başını hafif sağına eğmiş, sağa ileri bir noktaya bakıyor.

Oyuncunun açık kahverengi, dalgalı uzun saçları var. Sağ tarafındaki saçlarına ışık vurmasıyla saçları açık renkli parlak bir görüntü almış. Geniş bir yüzü, geniş, düz bir alnı var. Kaşları uzun, ince ve siyah renkte. Kirpikleri kısa ve düz. Açık yeşil, büyük badem şeklinde gözleri var.  Yanakları düz, elmacık kemikleri pek belirgin değil ve yanaklarının üzeri allıkla renklendirilmiş. Burnu düz, uzun ve küçük. Dudakları ince, açık pembe ve kapalı. Üst dudağın üzerinde bir çukur var. Çenesi oval şekilde ve çıkık değil. Boynu uzun, ince. Boynunda bir yusufçuk kolyesi var. Açık ten rengine sahip.  Beyaz, yakaları gri, parlak bir bluz giymiş.

Devamı için Tıklayınız

Özge Özpirinçci

Betimleyen: Cem OCAKLAR (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli, yakın çekim portre fotoğrafta Özge Özpirinçci, kafasını hafif sağına çevirerek doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. Fonda kırmızı bir perdenin olduğu fotoğrafta Özpirinçci’nin çok az kadraja giren omuzlarından siyah bir kıyafet giydiği anlaşılıyor.

Fotoğrafta 30’lu yaşların ortasında görünen Özge Özpirinçi, boynunun orta kısmını geçen ve omuzlara yaklaşan, üstü dalgalı alt kısımları kıvırcık saçlara sahip. Saçları, sağ kulağının tamamını sol kulağının yarısını kapatıyor. Sol kulağında küpe gözüküyor. 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Sait Faik Abasıyanık

Betimleyen: Kübra BÜYÜKİŞLER (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Siyah beyaz, dikey dikdörtgen olarak çekilmiş fotoğrafta Sait Faik Abasıyanık bir gemide, açık alanda yanında köpekle oturuyor. Başını sağına döndürmüş ve doğrudan olarak objektife bakıyor. Fonda yukarıdan aşağıya uzanan çeşitli halatlar gözükmekte. Sol arka tarafında kafasını Sait Faik`in soluna dönmüş siyah, koyu renkli tasmalı bir köpek bulunuyor.

Sait Faik Abasıyanık dizlerini kırarak yere oturmuş. Sol kolunu sol dizinin üzerine koymuş ve sağ eliyle sol bileğini kavramış. Sol eli tam bir yumruk halinde kapalı değil ancak belirsiz bir şekilde tespih tuttuğu anlaşılıyor.

Yazar, objektife gülümser bir vaziyette bakmış. Ağzı tebessüm eder bir şekilde ve gözleri kısılmış. Burnu yüzüne göre biraz büyük.

40`lı yaşlarında görünen yazar uzun, ince bir yüze sahip. Başında koyu renkli fötr bir şapka var. Bu yüzden saçlarının yalnızca bir kısmı gözüküyor. Orta uzunlukta, koyu renkte ve gür denilebilecek yoğunlukta dağınık gözüken saçları var.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Rıfat Ilgaz

Betimleyen: Zeynep AKÇA (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli portre fotoğrafta Rıfat Ilgaz başını hafifçe sağına eğerek doğrudan objektife bakmış. Fotoğrafta 70’li yaşlarda görünen Rıfat Ilgaz fotoğrafın sağ tarafında yer alıyor ve boyun hizasından kadrajlanmış.

Ilgaz, dikdörtgenimsi bir yüz yapısına sahip. Yazarın beyaz, düz ve kulaklarını kapatırcasına uzun saçları var. Geniş bir alına sahip olan Ilgaz ‘ın kaşları beyaz renkte. Gözleri kahverengi. Sağ gözü sol gözüne göre daha kısık. 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Reşat Nuri Güntekin

Betimleyen: Beyza SAMUR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, siyah beyaz, yakın çekim portresinde Reşat Nuri Güntekin, omuzlarından yukarısı görünecek şekilde gülümseyerek kadraja bakıyor.  Güntekin’in bedeni hafif soluna doğru, yüzü ise kadraja dönük. Işık sol tarafından vuruyor, Portrenin fonu ise beyaz renkte.

30’lu yaşlarında görünen Reşat Nuri Güntekin dikdörtgenimsi bir yüz yapısına sahip. Kulakları yüzüne oranla küçük. Geniş alnının üzerinde arkaya doğru taranmış düz, kısa, siyah saçları var. 

Devamı için Tıklayınız

Halide Edip Adıvar

Betimleyen: Merve AYAR ( Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencisi)

Siyah beyaz, dikey dikdörtgen olarak çekilmiş portre fotoğrafta Halide Edip Adıvar, göğsünün üzerinden görünecek şekilde kadraja bakmış. Vücudunu hafifçe sağına döndürmüş; yüzü ise doğrudan objektife bakıyor. Yazar, bulanık fondaki ağaç dallarının ve kapalı bir şemsiyenin önünde duruyor.

Yazarın sol elini, dört parmağı bitişik, başparmağı avucuna doğru eğik, avuç içi kadraja dönük şekilde alnına yaslamış. Avuç içi çizgileri belli oluyor.

Halide Edip Adıvar, objektife ciddi ve üzgün bir şekilde bakıyor.

50’li yaşlarında görünen yazar uzun, hafif toplu bir yüze sahip. Beyaz saçlarının yarısı gözükecek şekilde bir başörtü bağlamış. Görünen saç kısımları alnının ortasından iki tarafa doğru ayrılmış. Yuvarlak, kalın siyah çerçeveli bir gözlük takıyor. Alnı geniş ve gözlükleri kaşlarının bir kısmını kapatıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Rıza Kocaoğlu

Betimleyen: Kader ÇELİK (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen renkli portre fotoğrafta Rıza Kocaoğlu başını hafif sağına döndürerek doğrudan objektife bakıyor. Fotoğraf sarımsı tonda yakın plan çekilmiş. Fon krem renginde. Rıza Kocaoğlu fotoğrafta 35-40 yaşlarında başında kasketi var.

Oyuncunun boynundan yukarısının kadrajlandığı fotoğrafta kasketinin üst kısmı yer almıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Sinema-Dizi Oyuncusu ve Tiyatrocu Rasim Öztekin

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta Rasim Öztekin ellerini göğsünün altında kavuşturmuş ve hafifçe soluna dönerek sahnede duruyor.Oyuncunun bu portre fotoğrafında belden yukarısı görünüyor ve kafasında da kavuğu var.

Fotoğrafta 50’lerinin sonunda olan oyuncu yuvarlak bir yüze sahip.Yanakları hafif dolgun ve elmacık kemikleri belirgin.Çenesi sivri. Sakalı ve bıyığı yok.Dudakları ince ve renksiz.Gözleri küçük ve kahverengi. Kaşları düz ve siyah. Kaşlarının ortasında iki belirgin çizgi var. Burnu uzun değil ancak geniş. Saçları kafasındaki kavuktan dolayı görünmüyor.Oyuncunun sadece sağ kulağı görünüyor. 

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Kubilay Aka

Betimleyen: Çiğdem Yasemin ÜNLÜ / Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta hardal sarısı fonun önünde hafif soluna doğru eğilmiş duran oyuncu Kubilay Aka 20’li yaşlarda görünüyor. Fotoğrafta beyaz yuvarlak yaka bir kazak ve daha yüksek duran sağ omzuna attığı sütlü kahverengi bir ceket ile görünen oyuncu omuzlarından itibaren fotoğraflanmış ve hafif gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor.

Kubilay Aka, esmer tenli ve ince uzun bir yüze sahip. Koyu kahverengi, kısa, düz gür saçlarını soluna doğru ayırmış. Kulakları gür saçlarının biraz altında kalmış. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Hülya Avşar

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Dikey dikdörtgen, renkli fotoğrafta Hülya Avşar ahşap bir masanın başındaki koyu renkli koltukta hafif soluna dönük şekilde oturuyor. Avşar, ellerini masanın üzerine koymuş, doğrudan objektife bakarak gülümsüyor.

Hülya Avşar beyaz ten renkli. Uzun ince yüzü ve sivri bir çenesi var. Kahverengi saçlarını arkaya doğru topuz yapmış. Avşar’ın küçük ve düşük kapakları olan mavi gözleri var. Kirpikleri ince, siyah ve oval şekilde. Kaşları kahverengi, kalın, seyrek ve kaşlarının kavisli bir şekli var. Gülümserken geniş dudaklarının arasından ön dişleri belli oluyor. Dudakların her iki yana doğru yayılmasından dolayı, yanaklarında çukur bir görüntü oluşturuyor. Elmacık kemikleri yanağın üzerinden belirgin. Sol taraftaki çukur burundan başlayarak yatay şekilde aşağı çeneye kadar iniyor. Alt dudağında nokta kadar küçük siyah bir dövme var.

Avşar siyah renkte, sol kolunu açıkta bırakan tek kollu bluz giyiyor.

Avşar’ın önünde kahverengi, ahşap bir masa var. Avşar sağ elini parmakları açık şekilde sol elini avucunun ortasına katarak poz vermiş. Duruşu dik.

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Hazar Ergüçlü

Betimleyen: Hamide Nur DELİCE

Dikey dikdörtgen, renkli portre fotoğrafta siyah bir fonun önündeki duran Hazar Ergüçlü, doğrudan objektife bakıyor.

30’lu yaşlarında olan Ergüçlü buğday tenli ve oval yüzlü. Yuvarlak küçük çeneye sahip. Siyah renkli hafif dalgalı, gür saçları göğüs hizasına dek iniyor. Saçının çoğunluğunu sağ tarafa ayırdığı için  saçının sağ ön tarafında  bir kabarıklık oluşmuş.

Siyah renkli kısa, düz kaşları var. Sağ kaşını saçları kapattığı için tamamı gözükmüyor. İri kahverengi gözleri uzun, belirgin göz üstü kirpikleri var. Göz kapaklarında hafif pudra rengine benzer bir far sürülmüş. Hafif siyah bir kalem çekmiş.

Hazar Ergüçlü elma yanaklı. Uzun büyük buruna sahip. Görselde sağ kulağını saçları kapattığı için gözükmüyor sadece sol kulak memesi gözüküyor. Boynu orta uzunlukta ve gönül çukuru belirgin.

Pembe tonlarında kalın dudakları var dişlerini göstererek gülümsediği için burunun yanından dudak bitimine kadar ince çizgiler oluşmuş. Görselde sol omuzunun yarısı ve kıyafetinin sadece  siyah kalın askılı kısmı gözüküyor.

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Gupse Özay

Betimleyen: Seher OKYAR (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Kare şeklindeki renkli fotoğrafta 30’lu yaşlarında olan Gupse Özay var. Yeşil yaprakların önünde omzundan itibaren kadrajlanmış. Başını hafif sağına eğmiş, gülerek doğrudan objektife bakıyor. Siyah bisiklet yaka tişört giymiş ve sol eliyle boynundaki mavi desenli fuları tutuyor.

Gupse Özay’ın saçları düz ve uzun, saç dipleri kahverengi fakat uçlara ve önlere doğru olan saçları ise sarı renkte.  Saçının sağ tarafında örgü bulunuyor. Saçlarının ön kısmında perçeme benzeyen bir tutam saçı açık ve yüzünün bir kısmını kapatıyor. Yüzü ince ve uzun. Kaşları ince ve kahverengi  Göz rengi koyu kahverengi olmakla birlikte kirpikleri kısa ve belirsiz. Burnu ince ve yüzüne uygun bir görünümü var. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Funda Eryiğit

Betimleyen: Seray KÖPRÜCÜ (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta Funda Eryiğit 30 yaşlarında. Oyuncu göğüs hizasından itibaren kadrajlanmış. Kırmızı boğazlı kazak giyen oyuncunun arka planı bulanıklaştırılmış, doğrudan objektife bakıyor.

Beyaz tenli oyuncunun siyah, ışıltılı, düz saçları omzunun hizasında bulunuyor. Saçlarını sağına doğru atmış. Düz geniş bir alnı bulunan oyuncunun yüz hatları oval kaşları siyah, hafif kavisli ve dolgun. Gözleri badem şeklinde, ışıltılı ve açık kahverengi.  Kirpikleri yukarı doğru kalkık, hafif makyajlı, sık ve belirgin. Portrede sağ kulak memesinin ucu hafif görünüyor, sağ kulağının üst kısmını ve sol kulağının tamamını saçları kapatıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Fatih Artman

Betimleyen: Zeynep Sena EREL (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen biçimindeki renkli portrede, lacivert fon önünde oyuncu Fatih Artman, siyah bir sandalyenin iki yanına kollarını yaslayarak oturmuş ve hafif sağa doğru dönmüş. Doğrudan objektife bakarak hafifçe gülümsüyor.

Fatih Artman bu portresinde 30’lu yaşların ortalarında. Uzun bir üst bedeni var, kilolu değil.

Üzerinde siyah, dik yakalı bir gömlek var. Gömleğin kolunu dirseklerine kadar kıvırmış ve gömleğin ilk iki düğmesini açık bırakmış. Altına da yine siyah renkte bir kot pantolon giymiş.

Portrenin solundan sarı bir ışık verilmiş ve bu ışık, yüzünün sağındaki hatlarının daha belirgin olmasını sağlamış. Beyaz bir teni var ve geriye doğru taranarak sağa yatırılmış kahverengi saçının, sol tarafı daha seyrek.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Erkan Kolçak Köstendil

Betimleyen: Zöhre ERGÜNÖZ (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğraf karesinde Erkan Kolçak, omuzlarının üzerinden kadraja alınmış, hafifçe gülümseyerek doğrudan objektife bakıyor. Turuncu bir fon önündeki portre fotoğrafta Köstendil 30’lu yaşlarında.

Köstendil’in saçları orta uzunlukta, düz, kahverengi, arkaya doğru taranmış, sağ ve sol şakaklarının üst kısmı açılmış. Köstendil’in yüzü uzun, alnı geniş ve belirgin olarak beş tane çizgisi bulunuyor. Kulakları yüzüne yapışık. Sol kulağı fazla gözükmüyor, sağ kulağı ise ışıktan dolayı gölgeli gözüküyor. Kaşı düz gelip aşağıya doğru iniyor. Kaş rengi siyah ama yer yer seyrek olduğu için koyu durmuyor. Gözleri badem şeklinde ve kahverengi.

Burnu çok uzun değil, ucu üçgenimsi aşağıya bakıyor, burun kemeri sağ tarafa yatmış. Elmacık kemikleri tebessümünden dolayı hafif çıkık. Üst dudağı bıyığından dolayı gözükmüyor alt dudağı geniş u şeklinde biraz kalın. Sağa doğru hafif gülümsemiş. Köstendil, bu fotoğrafında bıyığıyla birleşik çenesinde yoğunlaşan kahverengi sakallı. Boynu kısa ve başı öne doğru durduğu için gerdanı ve gerdanındaki tüyleri gözüküyor. Köstendil’in üzerinde bisiklet yaka, metal düğmesi olan ceketi andıran bir kıyafet var.

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Elçin Sangu

Betimleyen:  Melike ŞAHİN (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen, renkli fotoğrafta Elçin Sangu 25 ile 30’lu yaşları arasında. Arka plan bulanıklaştırılmış ve objektif sadece oyuncuyu ön plana çıkarıyor. Göğsünün hafif yukarı kısmından itibaren kadraja alınmış, bedeni soluna dönük, boynunu hafifçe eğmiş doğruca objektife bakıyor. Oyuncunun yüzü uzun, sivri bir çeneye sahip. Düz ve kızıl saçları göğsüne kadar gelmiş. Gözleri yeşil ve siyah bir göz kalemi ile belirginleştirilmiş. Burnu ince ve küçük. Kaşları açık kahverengi ve çok az kavisli. Elmacık kemikleri belirgin değil, yanaklarında çok hafif kızarıklık var. Teni beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Caner Cindoruk

Betimleyen: Dilek GÖZCÜ / Çukurova Üniversitesi Öğrencisi

Dikey dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta oyuncu Caner Cindoruk 40’lı yaşlarının başında.

Fotoğrafın arka planı beyaz ve oyuncu fotoğrafta göğüs hizasından başlayarak konumlandırılmış. Objektife direk bakan oyuncunun siyah saçları şakak kısımlarından beyazlamaya başlamış ve gri bir görünüm vermiş.

Alnı geniş olan sanatçının saçları sık, kısa ve önden hafif dalgalı. Sakalları kısa ve çoğunlukla beyaz. Yüzü ince ve dikdörtgen şeklinde olan sanatçının dudakları ince, burnu hafif aşağı doğru “u” şeklinde bir görünüme sahip. Gözleri kahverengi, kaşları kalın, siyah ve düz. Göz kapakları düşük olan sanatçının gözleri birbirinden uzak ve sağ gözü sol gözüne göre daha kısık. Alnında belli belirsiz kırışıklık çizgileri başlayan sanatçının, sağ göz çevresinde de hafif kırışıklıklar belirginleşmeye başlamış. Fotoğrafta oyuncunun sol kulağı sağ kulağına göre daha belirgin olarak çıkmış ve sağ kulağının kıkırdağı dıştan içeri doğru kavisli bir görünüme sahip. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Barış Falay

Betimleyen: İrem ÖZDEN (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Renkli kare fotoğrafta Barış Falay göğüs hizasından kadrajlanmış, bedeni hafif sağına dönük, doğrudan objektife bakıyor. Gündüz vakti, ağaçların yer aldığı bulanık fonun önündeki oyuncu mavi bir ceket içine beyaz gömlek giymiş ve pembe kareli bir kravat takıyor. Oyuncu bu fotoğrafta 40’lı yaşlarında.

Siyah saçları hafif kırlaşmış, geriye ve kulaklarının arkasına doğru taranmış, alnının sağ ve sol iki yanından saçları döküldüğü için birkaç parmak kadar açıklık oluşmuş.

Oval bir yüze sahip olan Falay’ın alnı ve saçlarının arası yaklaşık dört parmak kadar. Aslında siyah olan kaşları da saçları gibi hafif kırlaşmış.

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Aybüke Pusat

Betimleyen: Eda Nur YASTI (Çukurova Üniversitesi, İletişim Bilimleri 3. sınıf öğrencisi)

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta Aybüke Pusat, bedeni sola dönük biçimde poz vermiş. Dişleri açık şekilde gülüyor ve başını çevirmiş doğrudan kameraya bakıyor. Bel hizasına dek kadrajlanmış. Sağ elini sol dirseğinin üzerine koymuş. Sol eli aşağı doğru sarkmış ve fotoğrafta görünmüyor. Aybüke Pusat bu fotoğrafta 24-25 yaşlarında.  Zayıf bir bedeni var. Açık renkli bir tene sahip. Siyaha yakın bir renkte olan saçları çenesinden biraz uzun. Su dalgası biçiminde ve soldan ayrılarak açık bırakılmış. Her iki yanına salınmış.

Aybüke Pusat küçük ve yuvarlak bir yüz şekline sahip. Dar bir alnı var. Saçları gibi siyaha yakın bir renkte olan kaşları çok gür değil ancak başlangıç kısmı hafif seyrek ve orta uzunlukta. Ucu ise biraz kavisli.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Aslı Enver

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU / Çukurova Üniversitesi öğrencisi

Dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta 30’lu yaşlarının başında olan oyuncu Aslı Enver var.  Arka plan bulanık olduğu için fotoğrafın arka tarafındaki görüntü net değil. Aslı Enver fotoğrafta omzunun üzerinden kadrajlanmış, hafif sağına dönerek doğrudan objektife bakıyor. Enver fotoğrafın sağına doğru yakın duruyor. Fotoğrafın sağ tarafına doğru yan dönerek durduğu için yüzünün bir kısmını görebiliyoruz.

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Meriç Aral

Betimleyen: Melike GÜNEŞ (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta Oyuncu Meriç ARAL 25-30 yaşlarında. Siyah bisiklet yaka tişört giyen Aral, belinin üst kısmından itibaren kadraja alınmış. Fotoğraf gündüz vakti bir sokakta çekilmiş.

Başı hafif sola doğru eğik, gözleri sola doğru yukarı bakan oyuncu; dirseklerini kırarak ellerini beline dayamış.

Açık ten rengine sahip olan Meriç Aral’ın saçlarının dip kısımları koyu, uçlarına doğru açık kahverengi. Saçlarının uç kısımları hafif dalgalı ve göğsüne kadar. Kaşlarının bir parmak kadar üzerinde düz bir çizgi halinde kâkülleri var.

Geniş ve yuvarlak yüz hatlarına sahip. Çenesi sivri değil, düz ve geniş. Kaşları orta kalınlıkta, kısa ve düz şeklinde.  

İri ve siyah gözlere, belirgin kirpiklere sahip.  Hafifçe göz altı torbaları var.

Tabanı genişçe burun yapısına sahip olan Aral, fotoğraf karesinde üst dişleri görünür şekilde gülümsüyor. Üst dudağı ince olan oyuncunun alt dudağı daha kalın.

 

 

 

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Eda Ece

Betimleyen: Şeniz BATGI (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Eda Ece, kare şeklinde ve renkli fotoğrafta göğüs hizasına kadar kadrajlanmış. Fotoğrafın arka fonu düz ve küf yeşili tonlarında. Başını hafif sağına doğru eğerek objektife bakan Ece bu fotoğrafta 20’lerinin sonlarında.

Eda Ece’nin saçları ortadan ikiye ayrılmış ve omuzlarının üzerine doğru dağınık duruyor. Saçlarının dibinden itibaren rengi açık kahverengiyken uçlara doğru renk açılmış ve sarıya doğru bir geçiş yapılmış, uçları tamamen sarı.

Başı hafif sağına doğru eğik ve gülümsüyor. Sağ kulağını saçları kapatmış, sol kulağı görünüyor ve halka şeklinde küpesi var. Ece, buğday tenli, yüzü yuvarlak hatlara sahip. Teni pürüzsüz, elmacık kemikleri belirgin. Kaşları kavisli, orta kalınlıkta. İri gözleri ise açık yeşil gri tonlarında. Uzun kirpiklerine rimel sürmüş, kirpikler oldukça belirgin. Burnu yüzüne oranla orta büyüklükte görünüyor. Dudakları kalın, alt dudağı dışa doğru kıvrımlı ve açık pembe ruj sürmüş, çok hafif aralıklı duruyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Alina Boz

Betimleyen: Derya GÖDER (Çukurova Üniversitesi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta, bir odayı andıran mekanın içinde oyuncu Alina Boz bir sandalyede oturuyor. Göğsünden itibaren kadrajlanmış. Başını hafifçe soluna eğmiş, sağ tarafa doğru bakarak, dudakları kapalı şekilde hafifçe gülümsüyor.

Yirmili yaşlarında görünen oyuncu beyaz bir ten rengine sahip. Düz ve göğüs hizasına uzanan açık kumral rengindeki saçları uçlara doğru sarı. Saçlarını büyük kısmını sol tarafına atmış, sağ tarafına dökülen saçlarının daha az olmasından dolayı kulağının bir kısmı gözüküyor.

Oyuncunun uzun, çenesine doğru üçgenleşen bir yüzü var. Geniş alnının hemen altında düz ve keskin görünüme sahip kumral renkli kaşları beliriyor. Yeşil gözleri iri ve hafif çekik, belirgin kirpiklere sahip.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Franz Kafka

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Siyah beyaz, yakın çekim portre fotoğrafın fonu gri renkte. Franz Kafka, göğsünün üstünden görünecek şekilde kadraja bakmış. Vücudunu hafifçe sağına döndürmüş; yüzü ise kadraja dönük.

20li yaşlarındaki, açık tenli Franz Kafka’nın; gür ve simsiyah saçları var. Dar anlından başlayan saçlarının favorileri kısa. Saçlarının kıvırcık mı düz mü olduğu belli olmuyor; saçının büyük bir kısmı gölgeli. Oval ve küçük ve çökük yanaklı yüzüne oranla, büyük ve kepçe kulakları var. Kulaklarının dış kıkırdak kısımları içeri doğru kavisleniyor; kulaklarının tepe kısmı iyice belirginleşmiş. Sol gözü sağ gözüne oranla daha büyük. Işık, Kafka’nın sağ yüzüne vuruyor; yüzünün sol kısmı gölgede kalmış. Önden sivri görünen bir burnu ve ne renk olduğu anlaşılamayan büyük, badem şeklinde gözleri var. Burnunun sol alt kısmı ve sol yüzünün bir kısmı gölgeli. Hafif kavisli gür ve siyah kaşları, dışa doğru kalınlaşmış. Kirpikleri hiç seçilemiyor.  İncecik ve uzun dudaklarını sımsıkı kapatmış; ciddi görünüyor. Göz bebekleri ışık nedeniyle parlamış.

Devamı için Tıklayınız

Yönetmen Lynne Ramsay

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Lynne Ramsay’in siyah beyaz portre fotoğrafının fonu beyaz renkte.  Omuzlarının yukarısından kadraja alınmış Lynne Ramsay, önüne bakarak hafifçe gülümsüyor.

30lu yaşlarının ortalarında görünen Lynne Ramsay, uzun ve siyah saçlarının bir kısmını önüne atmış. Saçları kulaklarını kapatıyor. Sol yanağının üzerinde, zar zor seçilen bir beni var. Koyu görünümlü gözlerinin hangi renk olduğu anlaşılmıyor. Açık bir ten rengi olduğu, teninin beyaza yakın tonundan belli oluyor. Yüzüne göre biraz büyük, ucu aşağı bakan bir burnu; hafif sivri çenesi ve oval bir yüz yapısı var. Alt dudağı üst dudağına göre daha kalın olsa da, ince dudaklara sahip. Yukarı doğru hafifçe kıvırdığı dudağının sol ucunda belli belirsiz bir çizgi oluşmuş. 

 

Devamı için Tıklayınız

Engelsiz Filmler Festivali, Jüri Üyeleri

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Siyah fonlu kare afişin üst ve sol kenarında; biraz içerden kenarlara paralel bir şekilde yerleştirilmiş, mavi çizgiler var. Çizgiler, kare afişin sol üstünden boşluk bırakacak şekilde kesilmiş. Bu boşlukta ise; mavi, büyük ve küçük puntolu harflerle: “ENGELSİZ FİLM FESTİVALİ” yazmakta. Her kelimesi alt alta sıralanmış yazının harfleri buğulu. İlk iki kelimenin orta kısımları, sondaki kelimenin ise neredeyse tamamı buğulu; harfler zar zor seçiliyor. Afişin üst kenarına paralel çizilmiş, mavi çizginin altında; sağa dayalı: “Engelsiz Filmler Festivali”, hemen altında ise yine sağa dayalı: “Jüri Üyeleri” yazmakta. Mavi rengindeki bu kelimelerin ilk harfleri büyük. Mavi iki çizginin çevrelediği kısımdaki renkli üç portre fotoğrafta; üç farklı jüri üyesi, yakın çekim olarak verilmiş. Üste, yan yana olacak şekilde konumlanmış ilk iki fotoğraf aynı boyutta ve kare şeklinde. Soldakinde Sinema Yazarı Burak Göral, sağdakinde Yapımcı Yonca Ertürk yer alıyor. Bu iki fotoğrafın altına ortalı bir şekilde hizalanmış, yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta ise Sanat Yönetmeni Natali Yeres var. Her bir fotoğraf, küçük boşluklarla birbirinden ayrılmış.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Dizi Ve Sinema Oyuncusu Fikret Kuşkan

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Renkli portre fotoğrafta; 50li yaşlarındaki oyuncu Fikret Kuşkan, tam önündeki kadraja bakarak hafifçe gülümsüyor. Fikret Kuşkan’ın arka planı bulanıklaştırılmış. Sol arka tarafta, ışığın etkisiyle oluşmuş sarı ve parlak yuvarlaklar var. Fikret Kuşkan’ın bulunduğu yer, bir otel lobisi gibi görünüyor; sağ arkasında belli belirsiz seçilen bir asansör var. Sadece göğsünün üstü kadraja alınmış Fikret Kuşkan’ın, ayakta olup olmadığı belli anlaşılamıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Dizi Ve Sinema Oyuncusu Damla Sönmez

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Renkli portre fotoğrafının fonu, griye yakın yeşilimsi bir tonda. Göğsünden yukarısı görünen Damla Sönmez, sol profilden poz vermiş. Başını, sol omzunun üzerinden çevirerek kadraja bakmış; kocaman gülümsüyor.

20li yaşlarındaki, beyaz tenli Damla Sönmez’in yüzü; makyajsız gibi görünüyor. Koyu sarı rengindeki saçları; üstten, topuz şeklinde bağlanmış. Geniş alnının soluna yakın bir hizadan ayrılmış perçemleri, çenesinin altına kadar uzanıyor. Yuvarlak yüzü ve sivri bir çenesi var. Çenesi, gülümsemesi nedeniyle iyice sivrilmiş. Saçıyla aynı renk, uzun ve seyrek kaşları; kısa, kıvrık kirpikleri var. Açık yeşil rengindeki gözlerinin alt kenarları, gülümsemesi nedeniyle kırışmış ve göz torbaları ortaya çıkmış. İnce ve geniş dudaklarının arasından görünen üst dişleri, beyaz ve büyük. Derin gülümseme çizgileri; hafif uzun ama düzgün burnunun iki yanından başlayarak dudak kenarlarında son buluyor. Görünen sol kulağında iki küpe var. Gümüş rengindeki küçük top küpeyi, yüzüne bitişik olan kulak memesine takmış. 

 

Devamı için Tıklayınız

Dizi ve Sinema Oyuncusu Çağatay Ulusoy

Betimleyen: Burcu Melis POLAT

Renkli ve yakın çekim portre fotoğrafta, Çağatay Ulusoy’un sadece göğsünden yukarısı görünüyor.  Çağatay Ulusoy’un arkasında, dağ gibi görünen silik ve sisli bir yapı var. Omuzlarının arkasından belli belirsiz seçilen, ışık nedeniyle beyaz görünen su; ya bir göl ya da deniz.

Fotoğrafın soluna yakın, hafif eğik bir şekilde poz vermiş Çağatay Ulusoy; tam karşısına bakıyor. 20li yaşların başında ve fit bir görünümü var. Hafif aralık bıraktığı ağzından ön dişlerinin sadece ucu görünüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Demet Evgar

Betimleyen: Selin AKGÜL

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta beyaz duvara sırtını yaslamış oyuncu Demet Evgar’ın omuzdan yukarısı gözükmekte.  Sol elini hafiften sol yanağına koymuş bir vaziyette poz vermiş oyuncu 38-40’lı yaşlarında.  Üst dişleri gözükecek şekilde objektife bakarak hafifçe gülümsemiş. Sol yan tarafından vuran ışık yüzünün sol kısmını daha fazla aydınlatmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Dilan Çiçek Deniz

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Arka plandaki caddenin bulanık olduğu renkli ve yatay fotoğrafın sağ tarafında yeşil bir ağaç sol tarafında ise yeşil ışığın yandığı trafik lambası bulanık bir halde. Gündüz vakti çekilmiş fotoğrafın ortasında ise oyuncu Dilan Çiçek Deniz objektife bakarak ayakta poz vermiş.

Esmer tenli ve 25 yaşındaki oyuncunun üzerinde V yakalı ve yaka kısmı dantelli askılı beyaz bir atlet var. Siyah hafif parlak kumaştan eteğinin ise üst kısmı fotoğrafta yer alıyor. 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Latife Tekin

Betimleyen: Selin AKGÜL

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta yazar Latife Tekin’in yüzü ve bedeni hafif sağa dönük, omuzdan yukarısı gözükmekte. Belli belirsiz fonda gündüz vakti bir sokakta olduğu seçiliyor. Objektife bakarak hafifçe gülümsemiş.

Yuvarlak yüz hattına sahip yazar fotoğrafta 50’lerinde. Açık tenli. Kahverengi ve dalgalı saçları omuzlarının hemen altına dek dökülüyor. Kahverengi kaşları yay şeklinde. Badem şeklindeki yeşil gözleri ile objektife bakıyor.  Burnundaki kemik yapısı kalın, burun delikleri aşağıya bakıyor. İnce dudakları kapalı. Hafifçe tebessüm ediyor.  

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Öykü Karayel

Betimleyen: Tuba KAYA (Öğretmen, İstanbul Üniversitesi Engellilik Araştırmaları Programında Yüksek Lisans Öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta Öykü Karayel 30’lu yaşlarında. Sol eliyle hafifçe uzun boynunun arkasına dokunan sanatçı sağ elini ise fotoğrafta görünmeyen bir nesnenin üzerine koymuş. Bulanık sarı tonlarında bir arka planda duran sanatçının üzerinde siyah, bisiklet yaka, kısa kollu bir tişört var. Göğüs hizasına kadar fotoğrafa alınmış ve yeşil tonlarında gözleriyle kadraja bakıyor.

Beyaz ve pürüzsüz tenli Öykü Karayel’in ortadan ikiye ayırdığı dalgalı, uçları daha açık tonda olan kahverengi, doğal görünümlü saçları omuzlarının altına dek dökülüyor.

Sol tarafındaki saçları kulak arkasına atılmış ve sol kulağının üst kıkırdağında parlayan bir küpe var. Sağ kulak, üzerine saçlar geldiği için görünmüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Courteney Cox

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Renkli dikey dikdörtgen fotoğraf karesinde Courteney Cox’un sadece belinin biraz daha üstünden itibaren olan kısmı kadraja alınmış. Cox’un bedeni fotoğrafın soluna bakarken yüzü direkt kameraya çevrilmiş şekilde gülümsemekte. Cox fotoğrafta kırklı yaşlarında görünüyor.

Düz ve oval bir yüze sahip olan Cox’un, çekik, mavi ve büyük gözleri var ve gözlerine siyah kalemle birlikte göz kapaklarına da griye kaçan far sürmüş. Cox; uzun, düz ve dik bir burna sahip. Elmacık kemikleri çıkık ve buralarda çok hafif pembemsi allık bulunuyor. İnce ve gözlerine yakın duran siyah yay şeklinde kaşları var. Geniş ve büyük bir alına sahip. Sağ kaşının ve sağ gözünün bir kısmı, önüne ikiye ayırmış olduğu saçı düştüğünden dolayı görünmüyor. Düz, geniş ve ince dudakları olan Cox, pembe parlak bir ruj sürmüş ve ağzı kapalı duruyor. Geniş olan çenesi sivri değil.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Jennifer Aniston

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Renkli dikey dikdörtgen fotoğraf karesinde Jennifer Aniston’ın sadece göğsünden yukarı kısmı kadraja alınmış ve Aniston fotoğraf karesinde tam ortada duruyor. Aniston’ın bedeni ve yüzü düz bir şekilde direkt kameraya dönük, gülümsüyor. Aniston fotoğrafta kırklı yaşlarında görünüyor.

Uzun oval yüzü olan Aniston’ın griye kaçan mavi, badem şeklinde gözleri ve siyah rimel sürülmüş kirpikleri var ve bu sayede kirpkleri dik ve ayrık duruyor. Yay ve sarı renge sahip olan kaşları kalın ve gözlerine çok yakın. Geniş ve hafif çizgilere sahip olan bir alına sahip. Elmacık kemikleri çıkık ve buralarında kırmızı, parlak allık bulunuyor. Düz bir burun duvarına sahip olan Aniston’ın sivri sayılmayan burun ucu dik ve burun kanatları dar. Hafif soluna doğru gülümseyen Aniston, alt dudağı üst tarafına göre daha kalın ve düz bir dudağa sahip. Kapalı dudaklarında pembemsi parlak bir ruj var. Geniş olan çenesi sivri değil ve güldüğü için buradan yanaklarına doğru giden çizgiler oluşmuş.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Martin Freeman

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen ve renkli olan fotoğraf karesinde Martin Freeman’ın sadece göğsünden üst kısmı kadraja alınmış. Freeman’ın bedeni hafif sola doğru dönse de yüzü direkt kameraya bakıyor. Freeman, fotoğrafta kırklı yaşlarında görünüyor.

Kare bir yüz yapısına sahip olan Freeman’ın hafif çekik ve küçük sayılmayan grimsi renkte gözleri var ve göz altı torbaları belirgin. Kahverengi, kalın ve dağınık olan kaşları gözlerine yakın. İnce ve biraz yamuk bir burun duvarına sahip olan Freeman’ın burun kanatları ve delikleri geniş ve sivri olmayan dik bir burun ucuna sahip. Geniş olan alnının ortasında tüm alnına yatay şekilde uzanan iki tane alın çizgisi bulunuyor. Gülümsediği için elmacık kemikleri daha da belirginleşmiş ve dudaklarının ve burnunun çevresinde çizgiler oluşmakla birlikte iki yanağında da gamzeler ortaya çıkmış. Pembe, düz ve ince olan dudaklarından üstteki alttakinden biraz daha ince. Freeman; geniş ve sivri olmayan bir çeneye, büyük, hafif kepçe kulaklara ve yapışık kulak memesine sahip. Ayrıca sakalı ya da bıyığı bulunmuyor. Kısa, sık ve düz saçlarını sol tarafına doğru yatıran Freeman, saç diplerinden uçlarına doğru siyahtan griye bir renk farkı görülüyor. Ayrıca Freeman’ın alnının sağ kısmında, burun direğinde, sağ yanağında ve çenesinin orta kısmının sağ tarafında küçük boyutlarda açık kahverengi benler bulunuyor. Kısa ve kalın olan boynunda adem elması belirgin. Aynı zamanda Freeman’ın, yüzünden normal bir kiloya sahip olduğu anlaşılıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu David Schwımmer

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen ve renkli olan fotoğraf karesinde David Schwimmer’ın sadece göğsünden üst kısmı görünüyor. Schwimmer’ın bedeni soluna doğru dururken yüzü kameraya düz şekilde bakıyor.

Schwimmer, düz ve uzun bir yüz yapısına sahip. Küçük ve çekik yeşil gözleri olan Schwimmer’ın onlara çok yakın duran ince, biraz dağınık, düz ve siyah kaşları var. Gözlerinin alt kısmının çevresinde gözaltı torbaları ve kenarlarında da kırışıklıklar bulunuyor. Uzun ve yamuk bir burun duvarına, hafif düşük burun ucuna ve dar burun kanatlarına sahip. Pembe üst dudağı ince ve kavisliyken pembe alt dudağı daha kalın ve düz. Aynı zamanda Schwimmer, hafif soluna doğru gülümsüyor bu yüzden dudağından yanağına doğru çok hafif çizgiler oluşuyor. Siyah, beyaz renklerde ve kısa olan sakalları bıyık, çene, dudak, hizasından aşağıya doğru olan yanaklarında ve boyun bölgelerinde bulunuyor. Geniş olan alnında düz, tüm alnını kaplayan üç tane alın çizgisi bulunuyor. Büyük ve kepçe kulakları var. Siyah, düz ve kısa saçlarının ön kısımdakilerin birazı sağına doğru yatık şekilde duruyor. Aynı zamanda yandaki saçlarının arasında beyazlar bulunuyor. Geniş ve küçük bir çenesi olan Schwimmer’ın elmacık kemikleri belirgin değil. Ayrıca iki burun kanadının ucundan dudaklarına kadar gelen çizgiler var ve bunlar yanaklarını belirginleştiriyor. Schwimmer’ın yüzünden normal bir kiloda olduğu anlaşılıyor ve fotoğrafta kırklı yaşlarında görünüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Benedıct Cumberbatch

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ (Boğaziçi Üniversitesi, ED200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen şeklinde ve renkli olan fotoğraf karesinde Benedict Cumberbatch’in sadece göğsünden yukarı kısmı görünüyor. Cumberbatch’in bedeni çok hafif sağına dönükken yüzü direkt kameraya bakıyor. Ayrıca yüzünün sol tarafına bir gölge düştüğünden dolayı bu kısım karanlık görünüyor. Cumberbatch, fotoğrafta otuzlu yaşlarının sonlarında.

Uzun ve düz bir yüz şekline sahip olan Cumberbatch’in çekik ve çok büyük olmayan mavi gözleri var. Kahverengi, gür ve hafif kavisli olan kaşları gözlerine çok yakın duruyor. Sol kaşının biraz üstünde ve sağ kenarına doğru ve iki kaşının ortasında sol kaşına daha yakın, diğerine göre daha küçük iki tane kahverengi beni bulunuyor. Geniş olan alnının orta kısmında, üsttekinin tüm alnını kapsayan, alttakinin de sağ tarafta biten iki tane yatay alın çizgisi bulunuyor. Uzun ince burun duvarına sahip olan Cumberbatch’in, hafif geniş burun kanatları ve sivri olmayan dik bir burun ucu var. Cumberbatch’in elmacık kemikleri belirgin bu yüzden yanaklarının elmacık kemiklerinin aşağısında kalan kısmı hafif içe doğru çökük görünüyor. Fotoğrafta gülmeyen Cumberbatch’in pembe olan üst dudağı ince ve v şeklinde keskin bir hatta sahip. Alt dudağı ise pembe, düz ve üst dudağına göre daha kalın. 

Devamı için Tıklayınız

Oyuncu Canan Ergüder

Betimleyen: Nilay VARDAR 

Renkli dikey dikdörtgen fotoğrafta Canan Ergüder, bulanık bir fonda göğsünden yukarısı gözükecek şekilde konumlandırılmış. Oyuncu, belli belirsiz bir gülümsemeyle objektife bakıyor.

30’ların sonlarındaki Ergüder, beyaz bir tene, uzun ve dipleri daha koyu sarı saçlara sahip. Yüzü dikdörtgenimsi ve çeneye doğru sivriliyor. Koyu kahverengi kaşları kavisli. Hafif kısık badem şeklinde yeşil gözleri, inceye yakın kapalı dudakları ve sivri ince bir burnu var. Gözünün üstüne ve altına siyah kalem, yanaklarına çok hafif şeftali tonlarında allık, dudaklarına da aynı tonlarda ruj sürmüş. Uzun bir boynu var. Üzerinde kolsuz, dikdörtgen yakalı siyah bir kıyafet görülüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Yusuf Atılgan

Betimleyen: Serra ULUSOY

Siyah beyaz dikey dikdörtgen fotoğrafta Yusuf Atılgan bir koltukta oturarak sağına dönmüş ve doğrudan objektife bakıyor. Bir odada çekilen fotoğrafta yazarın arkasında üst üste kitaplar ve yine kitaplarla dolu bir raf seçiliyor.

Fotoğrafın arka planında üst üste yığılmış büyüklükleri birbirinden farklı birçok kitap görülüyor. Aynı zamanda enine dikdörtgen şeklinde rafın üzerinde sayfalar ve kitapların olduğu da görülüyor.

Fotoğrafta 50’lerinde görülen yazarın yüz tipi uzun ve köşeli. Gözleri badem şeklinde ve gözlerinin altında göz torbası görülüyor. Kaşlarının üstünde kaşının eğrisel şeklini almış yüz çizgileri görülüyor. Yazarın burnu uzun. Basık burun ucu var. Burun bitiş hizasından biraz yukardan başlayarak ağız çevresine uzanan iki tarafta da olan çizgiler, dudak üstü bölgesini belirginleştirmiş. 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Orhan Pamuk

Betimleyen: Serra ULUSOY

Renkli, dikey dikdörtgen fotoğrafta Orhan Pamuk bir kitaplığın önünde duruyor. Göğüs hizasından itibaren fotoğraflanan Pamuk, başını ve gözlerini hafif sağına çevirmiş, iki ön dişi görülür şekilde gülümsüyor. Üstünde parlak mavi, düğmeli yakalı bir gömlek ve siyah ceket var. Siyah üzerine turuncu tilkiye benzeyen figürlerin olduğu bir kravat takmış.

Orhan Pamuk fotoğrafta 50’li yaşlarında gibi. Geniş, kare bir yüzü var. Açık tenli. Kırlaşmış, düz, saçları kulağının üstünde bitiyor. Saçları ne çok gür ne çok seyrek ve dağınık duruyor. Yazarın alnı oldukça geniş. Yazarın görünen sağ kulağının memesi yüzünden ayrı. Yazar dikdörtgen, ince, metal siyah çerçeveli gözlük takıyor. Gözlüğün iki çerçevesinin arasında siyah bağlanma yeri burnunun bitiminde duruyor. Gözleri oldukça küçük ve kısık görülüyor. Gözlerinin üstünde normal kalınlıkta biraz seyrek kaşları var. Gözlerinin yanında kısa çizgiler seçiliyor. Dudakları pembe-kırmızı arası bir renkte. Üst dudağı çok ince. Çenesi kare, boynu kısa.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Orhan Kemal

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Siyah beyaz portre fotoğrafta Orhan Kemal’in sadece sağ elini yasladığı yüzü yer alıyor. Fotoğrafta 50’lerinde görünen yazar, durgun bir halde doğrudan objektife bakmış.

Orhan Kemal’in dikdörtgenimsi uzun, zayıf yüzünün sol yarısına ışık vururken sağ yanı ise karanlıkta. Hafif tüylü ve kemikli duran sağ elini avucu kapalı bir şekilde sağ elmacık kemiğine dayamış. Alnındaki üç uzun çizginin yanı sıra kalın siyah kaşlarının ortasında da iki kısa dikey çizgi bulunmakta. Çukur ve badem gözleri hafif sulu ve biraz soluk. Gözaltlarında ve göz kenarlarında da kırışıklıklar mevcut. Sol gözünün altında burnuna yakın kısımda küçük bir ben var. 

Devamı için Tıklayınız

Şair, Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar

Betimleyen: Hamide Nur DELİCE

Yatay dikdörtgen siyah beyaz fotoğrafta Ahmet Hamdi Tanpınar kitaplarla dizilmiş rafların önünde bir sandalyede oturuyor. Tanpınar objektife ciddi bir poz vermiş.  Sandalyenin sadece baş kısmı görünüyor. Masada gözlük ve tam belirgin olmayan, deftere benzer eşyalar var. Siyah çerçeveli yuvarlak gözlük iç kısmı Tanpınar’a dönük şekilde masaya konulmuş.

50’li yaşlarında görünen Ahmet Hamdi Tanpınar uzun, hafif toplu bir yüze sahip. Alnı geniş ve belirgin çizgileri var. Kırlaşmış düz saçları geriye doğru taranmış ve saçının sağ ve sol üstünde kabarıklık seçiliyor. Saçları kısa olduğu için kulakları daha belirgin görünüyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Sabahattin Ali

Betimleyen: Selin AKGÜL

Yatay dikdörtgen, siyah beyaz fotoğrafta Sabahattin Ali 38-40 yaşlarında. Kitapların dizili olduğu rafların önünde omuzdan yukarısı görünecek şekilde fotoğraflanmış.

Kırlaşmış, düz saçları sol yanına taralı. Kare yüz hattına sahip ve yüzü geniş. Alnı açık. Sağ yan tarafından vuran ışık yüzünün sağ kısmını daha fazla aydınlatmış.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Yaşar Kemal

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf, ED 200 dersi Öğrencisi)

Kare şeklindeki renkli fotoğrafta Yaşar Kemal 80 yaşlarında. Yazar fotoğrafta bel hizasından yukarısı alınacak şekilde konumlandırılmış. Takım elbise giyen sanatçı kollarını metal bir korkuluğa dayanış, sağına bakar şekilde ayakta durarak, sağa doğru bakıyor. Arka planda yeşil ağaçlar mevcut.

Kumral tenli yazarın kısa beyaz saçları var ve alnının üstünden kafasının ortasına kadar saçları açılmış. Alnı oldukça geniş, yüz ve çene hatları oval. Gözleri kısık, turuncu renkli güneş gözlüğü göz rengini belli etmiyor. Sağ gözü neredeyse tamamen kapalı ve aşağı sarkmış. Burnu uzun, burun tabanı geniş, burun delikleri geniş, aşağıya bakıyor. Yaşar Kemal’in kulakları büyük ve ayrık. Dudakları ince, ten renginde, sıkıca kapalı. Boynunda sarkma seçiliyor. Kaşlarını gözlüğü kapatmış. Dudaklarının yanından burun hizasına kadar uzanan yüz çizgileri mevcut.

 

Devamı için Tıklayınız

Şair Orhan Veli

Betimleyen: Selin AKGÜL

Dikey dikdörtgen şeklindeki siyah beyaz vesikalık fotoğrafta Orhan Veli Kanık 30’lu yaşlarında. Sol yanınaa daha fazla ayırmış olduğu dalgalı saçları arkaya doğru taranmış.

Ters üçgen yüz şekline sahip şairin yüzü ince ve uzun. Alnı geniş. Kısa, dağınık kaşlarının alt kısımlarının şekli belirsiz, seyrek. Göz kapağı düşük, badem gözlü. Göz bebekleri göz kapaklarına yakın halde bakıyor. Sol kulağı suratından uzakta. Burun delikleri belirgin, kemik yapısı ince ve burnu küçük. Sol yanak çizgisi hafif belirgin. Kare şeklindeki çıkıntılı çenesi, yüzüne uygun. Alt dudağı üst dudağına göre daha dolgun, dudak yapısı küçük. Üst dudağının ortası ‘v’ şeklinde.

Bakışları donukça olan şairin üzerinde takım ceketi, beyaz gömlek ve boğazına kadar çekilmiş dar, koyu renk kravat var.

Devamı için Tıklayınız

Ressam İbrahim Balaban

Betimleyen: Balacan AYAR

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta İbrahim Balaban, gri ve koyu mavi tonlardan oluşan bulutların olduğu fonun önünde duruyor. Hafif sağa dönmüş, omuz hizasında fotoğraflanmış.  Boynunda atkı, başında bere var. Balaban bu fotoğraf çekildiği sırada muhtemelen 70’lerinin sonunda.  Sol alta doğru bakıyor ve ağzı ön dişleri gözükecek biçimde hafif aralık.

Açık buğday tene sahip uzun zayıf bir yüzü ve geniş bir çenesi var. Kulağının ortasına kadar gelen favorileri beyaza yakın gri bir renkte. Ensesinden çok az olacak şekilde saçları gözüküyor. Sakalları en fazla bir gün önce traş edilmiş, henüz çıkmamış.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Sevgi Soysal

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf – ED 200 Dersi Öğrencisi)

Kare şeklindeki renkli fotoğrafta Sevgi Soysal 30 yaşlarında. Omzunun biraz altından konumlandırılmış. Üstünde açık renk bir trençkot var. Vücudu sola, yüzü objektife dönük, hafif bir gülümseme ile doğrudan kadraja bakıyor. Arka planda yeşil ağaçlar mevcut.

Beyaz tenli yazarın saçları sarı-kahverengi arası ve kafasının arkasında toplanarak sıkı olmayan bir topuz yapılmış. Geniş ve yuvarlak yüz hattına sahip. Çenesinin ve küçük burnunun ucu hafif sivri. Kulak memesi yapışık ve kulağı ne büyük ne de küçük. Siyah renkli badem gözleri var ve bir parmak aşağısında göz torbaları ikinci bir çizgi oluşturmuş. Kaşları kahverengi ve çok ince. Dudakları ince ve dar. Burnunun orta hizasından dudaklarına doğru iki yüz çizgisi iniyor. Alnı geniş ve dikdörtgen şeklinde.

 

Devamı için Tıklayınız

Müzisyen Mabel Matiz

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf - ED 200 Dersi Öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta Mabel Matiz 30 yaşlarında. Müzisyen fotoğrafta omzunun biraz altından alınacak şekilde konumlandırılmış. Kazak giyen sanatçının omzu fotoğraf açısına dik şekilde. Sağına dönen Mabel Matiz kafasını hafif sola çevirerek objektife bakıyor. Arka plan gri renkli.

Esmer tenli sanatçının saçları siyah ve kısa. Saçları ortada bir çizgi kalacak şekilde yanlardan kazıtılmış. İnce ve uzun surat hatlarına sahip olan müzisyenin çenesi oval, alnı oldukça geniş. Koyu kahverengi gözleri badem şeklinde, kaşları kahverengi ve kalın. Müzisyenin burnu ince, uzun ve kemikli, ucu sivri.

Devamı için Tıklayınız

Müzisyen Fatma Turgut

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf - Ed 200 Dersi Öğrencisi)

Dikey dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta Fatma Turgut 30 yaşlarında. Oturur şekilde poz vermiş olan sanatçının diz kapaklarından yukarısı fotoğraf içine alınmış. Gömlek ve pantolon giyen müzisyen gülümseyerek doğrudan kadraja bakıyor. Bulanık olan arka planda ikisi sağda ikisi solda olmak üzere dört adet raf bulunuyor. Sol üstteki rafta kitaplar, diğer raflarda ise albümler var. Müzisyen otantik olarak adlandırabileceğimiz geometrik şekillerden ve koyu renklerden oluşan kilim kaplamalı geniş bir tabure üstünde oturuyor.

Beyaz ve pürüzsüz tenli Fatma Turgut’un saçları siyah, dalgalı ve omuzlarına kadar iniyor. Saçlarının bir kısmı arkadan bağlanmış ve yüzünün sağ tarafından bir tutam kakül gibi aşağı bırakılmış. Uzun ve ince surat hatlarına sahip, çenesi hafif sivri. Sol gözü sağ gözünden biraz daha büyük ve kahve rengi gözleri hafif çekik. İnce ve sert hatlı siyah kaşları var. Üst dudağı alt dudağından daha ince olan kadın üst dişleri gözükecek şekilde gülüyor. Kulakları büyük ve ayrık. 

Devamı için Tıklayınız

Müzisyen Ferman Akgül

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf - Ed 200 Dersi Öğrencisi)

Kare biçimindeki renkli fotoğrafta Ferman Akgül 30 yaşlarında. Müzisyen fotoğrafta omzunun hizasından yukarısı çıkacak şekilde konumlandırılmış. Ceket giyen sanatçının arka planı bulanıklaştırılmış ve kendisi doğrudan objektife bakıyor.

Esmer tenli müzisyenin koyu kahverengi, düz, hafif uzun saçları sol tarafına doğru taranmış, faulleri  kulak memesinin üst hizasına kadar iniyor. Yüz hatları yuvarlak olan sanatçının çenesi sivri. Gözleri hafif iri ve kahverengi, kaşları siyah ve kalın. Ferman Akgül’ün burnu büyük ve kemikleri belli, ucu sivri. Alnı dar ve dikdörtgen şeklinde. Saçından bir tutam alnının üzerine düşmüş. Sanatçının kulakları küçük ve ayrık değil. 

Devamı için Tıklayınız

Sinema,Dizi Ve Tiyatro Oyuncusu Özge Özberk

Betimleyen:Bilge ÇAĞLAR / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Dersi Öğrencisi

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta Özge Özberk omzu hizasından itibaren yer alıyor

Oyuncu burada kırklı yaşlarında.Yüzünü ve vücudunu hafifçe sağa döndürerek poz vermiş.Gülerek objektife bakan oyuncunun yüzü oldukça aydınlık ve ağır olmayan bir makyajı var.Yüzü uzun ve sivri bir çeneye sahip. Düz saçları omuz hizasında ve dipten uca doğru kahverenginden sarıya doğru açılıyor. Gözleri yeşil ve kısık. Siyah bir göz kalemi ile belirginleştirilmiş. Burnu küçük ve elmacık kemikleri belirgin. Kaşları uzun değil ve yay şeklinde, m akyaj ile düzeltilmiş oldukça keskin hatlı ne ince ne kalın kaşlara sahip.Dudakları hafif pembe renkte ve ince, gülümsüyor. 

Devamı için Tıklayınız

Bilim insanı Özlem Türeci

Betimleyen: Beyza KURAL

Renkli, kare fotoğraftaki Özlem Türeci 50’lerinin başında. Bulanık, yeşil bir duvar önünde, omuz hizasının üzerinden kadrajlanmış. Bedenini sağ omzundan hafif geriye çevirmiş, yüzü doğrudan objektife bakıyor.

Özlem Türeci’nin uzun dikdörtgenimsi bir yüzü, sarıya çalan açık bir teni var. Kahverengi hafif dalgalı saçları kulak memelerinin hizasında. Sol tarafına ayırdığı dağınık saçlarından alnına birkaç parça perçem düşmüş.

Alnı dört parmak kadar geniş, enine hafif çizgiler seçiliyor. Kaşları koyu renk, ince ve yukarı doğru sert kavisli. Yeşile çalan açık renk gözleri ters duran küçük, bombesi üstte kalan yarım daireler gibi. Gözlerinin yanında ve altında kısa kısa ince çizgiler yer alıyor. Siyah, ince, kemik çerçeveli, yuvarlak, gözlükleri kaşlarının altından burun tabanına dek yüzünü kaplıyor.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Bilim insanı Uğur Şahin

Betimleyen: Beyza KURAL

Uğur Şahin, omuzlarının hemen üzerinden kadrajlanan yatay dikdörtgen renkli fotoğrafında doğrudan objektife bakarak gülümsüyor. 50’lerinin ortalarında, uzun geniş yüzlü, kısa siyah saçlı. Bulanık haldeki açık renk, bir odada mavi gömleğiyle ayakta duruyor.

Uğur Şahin, hafif esmer tenli. Bir parmak uzunluğundaki kısa siyah saçları dalgalı. Alnı yaklaşık üç parmak kadar genişliğinde. Siyah, kalın kaşlarının üzeri ters “V” şeklinde kavisli, altları düz ve gözlerinin hizasında yer alıyor. Kaşlarının hemen bitiminde kısıkça, küçük, badem şeklindeki siyah gözleri var. Göz kapaklarıyla kaşlarının arasında yayı andıran, gözlerinin yanında ve altında ise kısa kısa çizgiler görülüyor. Kısa burnunun tabanı geniş ve düz. Burun delikleri aşağıya bakıyor.

 

Devamı için Tıklayınız

Yazar Yuval Noah Harari

Betimleyen: Eda Nur YASTI

Fotoğrafta Yuvan Noah Harari düz lacivert bir arka planın önünde duruyor. Vücudu hafif sağa dönük bir pozisyonda. Omuzları düşük duran Harari başını da biraz öne doğru eğerek poz vermiş. Başının üzerinden beş cm’lik bir boşluktan başlayan görüntü göğsünün biraz aşağısından bitmiş. Vücudunun geri kalan kısmı görünmüyor. Kolları aşağı doğru sarkmış ve vesikalık pozu biçiminde durmuş. 40’lı yaşlarda görünen Harari buğday ten rengine sahip. Zayıf bir görünümü var. Hafif akların da göründüğü saçları, kafasının iki yanından tepesine doğru gittikçe seyrekleşmiş. Tepedeki seyrek saçları dik ir görünümde.

Harari’nın alnı oldukça büyük ve geniş. Çenesine doğru daralan yuvarlak bir yüz yapısına sahip. Çenesi sivri değil. Yüzü de vücudu gibi zayıf. Kaşları orta kalınlıkta ve gözlerinin bitişinden biraz daha uzun. Ucundan hafif şekilde kavisli. Gözlerinde optik gözlükler var. Sapları, köprüsü ve burun desteği koyu mavi olan gözlüklerin camı köşeleri sivri olmayacak şekilde dikdörtgen biçimde. Gözlük camının yalnızca üstünde koyu mavi çerçeve var. Camın aşağısında çerçeve yok. Gözlüklerinin hemen altında çok büyük olmayan badem şekildeki gözlerinin rengi kahverengi. Göz kapağı çok hafif görünüyor. Üst kirpikleri görünmemekle birlikte alt kirpikleri çok yoğun olmayarak ortada.

 

 

Devamı için Tıklayınız

Rapçi ve Söz Yazarı Sansar Salvo

Betimleyen: Sıla Ece TALAR

Renkli fotoğrafta Sansar Salvo net arkası bulanık. Salvo biraz boynunu sola doğru eğmiş, sağ omzu gözükmüyor sol omzunun gözüktüğü kısımda siyah tişört giydiği belli oluyor. Kafasında sadece “BROOKLYN” yazan kısmı kadraja girmiş bir şapka var.  Arkasında bulanık olarak gözüken kedi, 2-3 aylık gri-beyaz bir sokak kedisi. Kedi bizim baktığımız yöne doğru Salvo`nun sol tarafında tişörtüne doğru eğilmiş.

Sansar Salvo 20`li yaşlarının sonlarında duruyor. Salvo oval bir yüz şekline, beyaz tene  sahip. Badem şeklinde yeşil gözleri, dağınık ve gür kaşları, kirli sakalı yüzünde dikkat çekiyor. Salvo ne büyük ne küçük düzgünce bir burnu, dolgun şekilli dudaklara sahip. Şapkasından görünen kısımdan saçlarının 3 numara olduğu anlaşılıyor. Saçları ve sakalları koyu siyah renkte. Fotoğrafta ayrıca boynu çok belirgin, hemen çene altına kadar uzanan siyah sakalları, adem elmasının başladığı yerde bitiyor.

Karede Salvo’nun sağ kulağında küpesi var. Göz torbaları yorgun göstermiş, kameraya biraz donuk baktığından yüzünde mimik yok, gülmüyor ya da somurtmuyor.

Sinema, Tiyatro ve Dizi Oyuncusu Zeki Alasya

Betimleyen: Zülküf KARADAĞ

Fotoğraf karesinde güler yüzüyle, 60’lı yaşlarındaki Zeki Alasya’nın sadece omuzlarına kadar olan bir portresi görünüyor. Tamamen nizami bir duruş değil hafif soluna dönük durmuş. Bu sebeple sol omzu fotoğrafta daha yakın planda sağ omzu ise daha uzakta konumlanmış. Yine bu sebeple sol kulağı görünüyor ancak sağ kulağı görünmüyor. Görselde arka plan bulanık bırakılmışken netlik Zeki Alasya üzerinde kalmış. Dudakları kapalı şekilde hafif gülümseyen sanatçının yaklaşık 10 günlük bembeyaz kirli sakalı oval yüzünü kaplamış. Kısa ve düz olan beyaz saçları alnından başının yukarısına doğru hafif dökülmüş, ön taraf bu yüzden kel kalmış ama başının yan tarafında orta kısma nazaran daha çok saç var, bu nedenle alnı daha geniş görünüyor. Açık buğday tene sahip olan Alasya’nın kaşları ise siyah beyaz karışık renge bürünmüş; ama çoğunluk hala siyah renkte. Kahverengi gözlerinin altındaki torbalar ve şakakları kırışmış, belli belirsiz kirpiklerini ön tarafları geniş orta uzunluktaki burnu takip ediyor, üst dudağını beyaz bıyıkları yüzünden göremiyoruz pembe renkli alt dudağı ise görünüyor.

Sanatçının üstünde açık kahverengi-bej renklerinde spor bir ceket içine de sadece yakaları görünen siyah-lacivert renklerinde bir gömlek var.

Oyuncu Oliver Masucci

Betimleyen: Çağrıbey ÇAKIR

Renkli portre bir fotoğrafında Oliver Masucci’nin belden yukarısı görünüyor.

Dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğraf çok hafif bir yüksek açıdan çekilmiş. Oyuncu, görselin yüzde doksanını kaplıyor. Bulanık olan arka planın sağ yanı aydınlık, sol yanı ise karanlık. Yüzü ve vücudu dönük şekilde oturuyor. Oyuncu, direkt objektife bakarak poz vermiş. Kafası ve sol eli net, geri kalan vücudu biraz bulanık bir şekilde. Dış tarafının çok küçük bir kısmı görünen yumruk pozisyonundaki sağ eliyle bir şey tutuyor. Tuttuğu şeyin ayırt edilemeyecek kadar az bir kısmı görünüyor. Sol kolu görünmediği fakat bileğinin biraz aşağısından itibaren gömleğin bir kısmının kapattığı sol elinin dışı parmaklarının yarısına kadar görünüyor. Uzun parmaklı bir yapıya sahip ve sağ eliyle tuttuğu şeye sol işaret ve orta parmağıyla dokunuyor. Sol orta parmağının ilk eklem yerinde henüz yeni kabuklaşmaya başlamış dikey çizik şeklinde küçük bir yara izi var. Masucci, en fazla 50’li yaşların başında, açık ten rengine sahip bir erkek. Oturduğu için boyu pek seçilemiyor. Ütülü, canlı beyaz renkte ve sol tarafında bulunan tek cepli şık bir gömlek giymiş. Gömleğinin yukardan iki düğmesi açık vaziyette ve o açık yerden teni görünüyor. Siyah, beyaz ve hafif sarı rengin karıştığı saçları düz, orta uzunlukta ve ince telli bir yapıya sahip. Ortadan ayrık şekilde duran saçın sağ kısmı hafif geriye doğru elle atılmış, sol kısmının bir bölümü aynı şekilde geride, ön kısmı ise geniş alnının sol kısmına düşecek şekilde hafif dağınık görünüyor. Saçının sağ ön tarafından birkaç tel sağ kaşının dış köşesine doğru uzanmış. Yine sağ tarafındaki favoriler ise kırlaşmış. Sakalı ve bıyığı yok. Kare bir yapıya sahip yüzü, hafif kemikli şekilde ve gergin bir derisi var. Elmacık kemikleriyle birlikte göz çukurları da belirgin. Düz yapıdaki açık renk, seyrek kaşlarını hafif kaldırmasından dolayı alnı kırışmış bir vaziyette. Yok denecek kadar açık renkte ve küçük kirpikleri var. Yeşil renk gözlerini direk objektife yöneltmiş ve ağzının sol tarafını gülümser şekilde yanağına doğru germesine rağmen donuk bir ifadede. Yüzüyle orantılı burnu hafif etli bir yapıda. Görünen sağ kulağı aynı şekilde yüzüyle orantılı ve sert kemikli bir yapısı var. Geniş duran dudağı ise soluk renkli ve üst dudağı alt dudağına göre daha ince bir yapıda.

Oyuncu Karoline Eichhorn

Betimleyen: Eda Nur YASTI

Fotoğrafta Karoline Eichhorn, siyaha yakın bir renkte, beyaz noktacıkların bulunduğu, dikey dikdörtgen şekilde büyük taşlardan oluşan beton bir duvarın önünde duruyor. Pozisyonu, ellerini başının arkasında kenetleyerek duvara yaslanmış bir şekilde. Doğrudan karşısındaki kameraya bakıyor. Başının tam hizasından başlayan görüntü göğüs hizasında bitmiş ve aşağısı görünmüyor. Bu fotoğrafta hemen hemen 48-49 yaşlarında. Açık renkli bir tene sahip. Ten rengine uygun olarak dipleri açık kumral olan saçları düz bir yapıya sahip ve uçlarına doğru sarı renkler barındırıyor. Saçları sağından ayrılmış ve arkaya doğru hafif dağınık bir şekilde, yalnızca belirli bir kısmı toplanmış gibi duruyor. Yüzünün sol tarafına perçem düşmüş. Aynı zamanda yüzünün her iki tarafında saç tutamları var ve ensesine de düşmüş.

Karoline Eichhorn’un geniş ve keskin görünümlü bir çenesi var. Kare bir biçime sahip olan yüzünün her iki yanındaki derin ve büyük çukur şeklinde gamzeler, kemikli bir yüz görünümü vermiş. Ne çok yaşlı ne de çok genç duruyor. Yüzü de vücudu gibi zayıf bir yapıya sahip. Yanakları, çukurlardan dolayı neredeyse yok gibi. Elmacık kemikleri çok hafif şeftali tonlarında makyajla belirginleştirilmiş. Dudakları hafif ince bir görünüme sahip ve ne çok geniş ne çok kısa görünüyor. Hafif tebessüm eder şekilde durmuş. Burnu düzgün görünümlü ve kalın olmayacak şekilde hafif ince kısa görüntüye sahip.  Burun delikleri çok az görünmüş.

 Eichhorn’un gözlerinin rengi buz mavisi. Bakışları kendinden emin. Çok büyük olmayan gözlerinin kapakları hiç görünmüyor. Kirpikleri neredeyse görünmeyecek kadar az duruyor. Üst kirpiklerinin çizgisi siyaha boyanmış gibi. Aynı zamanda alt kirpikleriyle birleştiği yer de hafif boyanmış gibi görünüyor ama genel olarak bakıldığında oldukça natürel ve makyajsız bir görünüme sahip. Kaşlarının gözleriyle arasındaki mesafe yok denecek kadar az. Saçları gibi kumral tonlarda olan kaşları çok yoğun değil. Şekil olarak üçgeni andırır bir kavisi var. Yani kaş, ortasında kavislenmiş ve kaşları gözlerinin bitişinden çok az daha uzun. Kaşları alınmış veya özellikle şekil verilmiş gibi durmuyor. Çok ince görünmediği gibi çok kalın da değil.

Eichhorn’un üzerinde lacivert mi, siyah mı olduğu net olarak anlaşılmayan uzun kollu bir bluz var. Bluz ince bir kumaştan. Vücuduna tamamıyla yapışmamış ancak fazla bol da değil. Kollarının ucu, başının arkasında birbirine kenetli şekilde duvara yaslanan ellerini tamamıyla örtmüş. Ellere doğru bollaşmış ve çok az sarkmış. Boyun kısmı katlanarak hafif aşağı doğru sarkmış. Eichhorn’un boynu açıkta görünüyor.

Oyuncu Evanna Lynch

Betimleyen: Çağrıbey ÇAKIR

Renkli bir portre fotoğrafında Evanna Lynch’in omuzdan yukarısı görünüyor.

Yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğraf tam karşıdan çekilmiş. Oyuncu, görselin neredeyse tamamını kaplıyor. Bulanık olan arka plan ise aydınlık. Vücudu fotoğrafa göre sola, yüzü ise dönük bir şekilde oturmuş. Oyuncu sağ omzunun üzerinden direkt objektife bakarak poz vermiş. Küçük bir kısmının görünmesine karşın üzerinde lacivert ve gri renklerin bulunduğu ince bir kazak var. Evanna en fazla 25 yaşlarında. Omuz hizasından yukarısı görüldüğü için boyu pek seçilemiyor. Yüz hatlarından anlaşıldığı üzere hafif zayıf kiloda. Lynch, açık ten rengine sahip bir kadın. Arkadan vuran ışıktan dolayı oldukça parlak görünen saçları biraz dağınık duruyor. Omuz hizasının hemen altına gelecek şekilde uzun, düz ve uçlarına doğru dalgalı. Açık sarı renginde ve sadece görünen ön dip kısmında yer yer hafif koyu renkler var. Yüzü ise çenesine doğru incelen oval bir yapıda. Elmacık ve çene kemikleri belli oluyor. Yumuşak bir derisi var. Yüzünde herhangi bir kırışıklık yok. Suratının sağ tarafı ışığın etkisiyle daha parlak görünüyor. Kaşları ten rengiyle orantılı çok açık kahverenginde. İnce ve kavisli bir yapısı var. Yuvarlak şekildeki gözleri ise mavi renk. Ağzını gülümser şekilde hafif germesine karşın durgun bir ifadede. Ten rengiyle uyumlu kısa ve seyrek kirpikleri var. Burnu ise aynı şekilde yüzüyle orantılı olarak derli toplu bir yapıda. Saçlarının kapatmasından dolayı kulakları görünmüyor. Sadece sağ kulak memesinin bir kısmı ve şekli belli olmayan sarı rengindeki küpesi görünüyor. Soluk kırmızı rujlu küçük dudağı, hafif gülümser şekilde yanaklarına doğru gerilmiş. Üst dudağı alt dudağına göre daha ince bir yapıda. Çenesi kemikleri belli olan hafif sivri bir görünüşe sahip.

Yazar Peyami Safa

Betimleyen: Beyza Nur YASA

Yatay dikdörtgen siyah beyaz portre fotoğrafta Peyami Safa yüzü dönük bir şekilde sandalyeye oturmuş.

Görselde Peyami Safa ahşap gibi duran bir yüzeyin önünde yine ahşaptan fakat sırt ve kol kısımlarında kaplama bulunan bir sandalyede oturmakta. Kaplama çiçek desenlerinden oluşmakta. Fotoğrafın sağ alt kısmında ise bir kadın heykelciği bulunmakta.

Bu karede ellili yaşlarında görünen Peyami Safa zayıf bir vücuda, açık bir ten rengine, uzun ince oval bir yüze, ince kaşlara, oldukça geniş bir alna sahip. Dudakları küçük ve ince yapılı. Üst dudağı alt dudağına göre ince. Alın kısmında ve burnundan dudak kenarlarına kadar uzanan kırışıklıklara sahip. Yandan ayırıp arkaya doğru şekil verdiği koyu, dalgalı ve kısa saçları kulağının üstünde bitmekte. Saçlarının ön kısımları kırlaşmaya başlamış. Göz kapakları dizlerinin üzerine koyduğu kitaba baktığı için yarı kapalı. Uzun kirpikleri göz altlarını gölgelemiş.

Gözünde yuvarlak ve ince çerçeveli bir gözlük bulunmakta. Gözlüğün çerçevesine denk gelen hafif çatılmış kaşları ise kavisli ve ince. Gözlüğü yerleştirdiği burnu uzun, üst kısmı inceyken aşağı doğru genişlemekte. Kulak kepçesi biraz dışa doğru.

Sağ bacağını sol bacağının üzerine atmış koltuğun sağ koluna doğru yaslanmış bir şekilde oturmakta. Koyu renk bir takım elbise giymiş. Açık bir renk üzerine koyu çizgiler olan gömleğinin boynuna bağladığı kravatı açık ve koyu renklerden oluşan çizgili kareli desenlere sahip.

Televizyoncu, Girişimci, Uluslararası Yapımcı ve İş İnsanı Acun Ilıcalı

Betimleyen: Anıl YÜCEL

Acun Ilıcalı, yatay dikdörtgen bir fotoğrafta, arkası dönük ve yüzü objektife bakar bir şekilde kolunu koltuğun arka kısmına yatay bir şekilde uzatıp koltuğa oturmuş. Karede 45-50’li yaşlarda olan Ilıcalı’nın göğsünden yukarısı alınmış. Yüzü kare ve yanakları gülümsediği için dışa açılmış. Ten rengi beyaz. Kaşları siyah ve uca doğru incelen şekilde kavisli. Kahverengi gözleri var. Küçük ama geniş bir burnu var. Üst dudağı alt dudağına göre ince olmasına karşın dudakları ince. Ilıcalı’nın kısa, siyah, sola yatırılmış saçları var. Alnı geniş. Dudağının sağ alt kısmı ve burnunun sağında ben var. Görselde kirpikleri belli olmuyor. Kafasını sağ omzuna yatırmış ve sol kulağı görünmeyecek şekilde durmuş. Kulağı küçük aynı zamanda yassı.

Ilıcalı’nın üstünde siyah bir tişört var. Tişörtün orta kısmında sarı fona siyah yazıyla yazılmış bir yazı var.

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Taner Ölmez

Betimleyen: Hamide Nur DELİCE

Yatay dikdörtgen renkli fotoğrafta Taner Ölmez kadife bir koltuk üzerinde oturuyor. Koltuğun sadece baş kısmı gözükmekte arka fonda beyaz kapı seçiliyor.  Otuzlu yaşlarında olan Ölmez esmer tenli ve oval yüzlü. Siyah, kıvırcık, kısa saçları alnının üstünde dağınık vaziyette. Koyu siyah renkli, düz kaşlara sahip. İri siyah renkli gözleriyle objektife yakın bir açıda bakmakta. Göz altı morlukları belirgin vaziyette.

Büyük, uzun burnunun sol tarafında siyah renkli belirgin beni var. Sağ  yanağının üstünde belirgin olmayan bir beni daha var sağ yanağında gamzeye benzeyen küçük bir çukur oluşmuş.

Küçük kulakları saçları gür ve kıvırcık olduğu için pek gözükmüyor. Sakalı ve bıyığı az ve rengi siyah gibi. Kalın, koyu renkli dudakları var. Ciddi bir şekilde objektife bakan Taner Ölmez bisiklet yaka beyaz tişört giymiş ve üzerinde de lacivert ceketi var.

 

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Şükrü Özyıldız

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

30’lu yaşlarında olan Şükrü Özyıldız kare şeklindeki renkli fotoğrafta beyaz tişörtlü ve sağ elini yanağına yaslamış, gülümsüyor. Arka planı bulanıklaştırılmış duvar olan fotoğrafın sağ tarafı açık pembe renginde. Sol tarafı ise gri ve üzerinde tablo asılı, bulanık. Kafasını hafif sağa yatırarak objektife bakan sanatçının omzunun biraz aşağısından yukarısı fotoğrafa alınmış.

Oyuncunun hafif griye kaçan kahverengi kısa kıvırcık saçları var. Sol kaşının üstünden S harfine benzeyen iki adet saç tutamı alnına doğru iniyor. Sadece sol kulağı belli sanatçının kulakları küçük ve ayrık değil. Esmer tenli sanatçının uzun ve ince bir surat yapısı ve çenesi var. Kalın ve siyah yuvarlak kaşları var. Büyük, kavisli ve ucu sivri bir buruna sahip. Üst dişlerini gösterecek şekilde gülümseyen sanatçının gözleri kısılmış ve çekik gibi duruyor. Gözlerinin yanlarında ve altlarında kırışıklık ve göz torbaları var. Gülümsemenin etkisiyle dudaklarının yanından burnuna iki çizgi uzanıyor. Üst dudağı ince olan oyuncunun alt dudağı kalın. Alt dudağı alt dişlerini kapatıyor. Dişleri beyaz ve büyük. Çok az görünen boynu kalın ve kısa.

Sanatçının sağ elinin parmakları çenesine değiyor. Parmakları uzun ve ellerinde kıllar mevcut. Parmak uçları birbirine yaklaştırılmış ve avuç içi belli değil, elinin dış kısmı kadraja doğru çevrilmiş.

Sanatçının üstünde beyaz renkli düz bir tişört var. Yuvarlak ve geniş olan bisiklet yakası var. Boynundan tişörtünün altına kadar ilerleyen iki kolye var. Biri beyaz renkli ve boncuklu, diğeri ise siyah ip.

 

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Şebnem Bozoklu

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Yatay, dikdörtgen şeklindeki renkli bir fotoğraf karesi içinde Şebnem Bozoklu’nun sadece göğsünden üst kısmıyla beraber bedeni ve yüzü sağ tarafa baktığı için yüzünün sol kısmını görmekteyiz. Bozoklu fotoğrafta 30’lu yaşlarında görünmekte.

Soluna doğru hafif şekilde gülümseyen Bozoklu’nun gözleri kahverengi, çekik ve çok da büyük değil. Aynı zamanda sol yanağının elmacık kemiği belirginleşmiş.

Gözlerinin üst ve alt kısımlarına siyah kalem süren Bozoklu, ince ve düz olan dudağına da çok hafif pembemsi bir ruj sürmüş.

Bozoklu’nun burnunun sol kısmını ve sol kaşını görebilmekteyiz. Düz ve gözlerine yakın duran kahverengi kaşlara ve aynı zamanda yine düz, uzun bir burun duvarına ve havaya kalkık, sivri bir burun ucuna sahip.

Dar ve geniş bir alnı olan Bozoklu’nun iki tarafa ayırdığı saçlarının sağ tarafının bir kısmı alnının üstüne düşmüş ve yüzünün bir kısmını da kapatmış. Yüzünün bize bakan tarafındaki saçları yüzünü kapatmasa bile kulaklarını kapatmış durumda. Bozoklu boynuna kadar uzanan açık kahverengi ve düz, sönük saçlara sahip.

Saçlarının sol kısmı rüzgardan dolayı biraz havada ve karışık görünmekte. Bozoklu’nun fotoğrafta, açık lacivert demir parmaklıkların yanında durduğu anlaşılıyor. Demirlerin bir kısmını sağ parmaklarıyla kavrayan Bozoklu, onları geniş olan çenesinin hizasında tutmuş.

Fotoğraf karesinde Bozoklu’un kısa olan boynunu ve boynundan biraz aşağısını açık bırakan koyu lacivert bir kıyafet giydiğini görmekteyiz. Bir tek omuzlarından görebildiğimiz kıyafetinin şekli belli olmamaktadır. 

Film ve Televizyon Oyuncusu Sinem Uysal

Betimleyen: Hatice ÇULHA

Sinem Uysal, açık pembe tonlarında bir duvarın önünde duruyor ve dikey dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta diz üstünün yukarısından itibaren yer alıyor. Yirmili yaşların ortasında,  üzerinde uzun ve açık mavi bir ceketi olan Uysal, kafası hafif öne eğik bir şekilde dişlerini hafif göstererek gülüyor. Uysal’ın ceketinin içerisine beyaz bir bluz ve beyaz kumaş bir pantolon giymiş. Uzun ve ince parmaklarının da göründüğü sol eli sağ elinin dirsek kısmını tutuyor. Göğüs kısmına kadar gelen koyu kahverengi saçları dalgalı ve parlak. Açık tenli Uysal’ın hafif kalın ve geniş dudakları ile yanakları pembe renkte. Açık kahverengi ve kavisli kaşları var. Kahverengi badem şeklindeki gözlerinin hemen altında da birer çizgi yer alıyor. Hokka burnundan ağız kenarlarına doğru çizgiler bulunuyor. Hafif uzun ve geniş bir yüz şekline sahip Uysal’ın çenesi sivri, boynu ise ince ve orta uzunlukta.

Müzisyen Sertab Erener

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Kare şeklinde olan renkli fotoğrafta, 50 yaşlarında Sertab Erener var. Doğrudan kadraja bakan Sertab Erener’in bu fotoğrafı göğüs hizasından yukarı alınacak şekilde çekilmiş. Arka plan olarak açık gri ve düz bir yer seçilmiş. Müzisyenin kahverengi saçları arkadan toplanmış gibi ve kafasının üstündeki saçları ortadan ikiye ayrılarak yatırılmış. Kafasındaki ayrım belli ve saçlarının uçları hafif dalgalı şekilde kulaklarının yanında kısa bir şekilde sarkıtılmış. Sanatçı yakaları kalkık bir gömlek giyinmiş.

Beyaz ve pürüzsüz bir teni olan sanatçının uzun ve zayıf bir yüzü ile sivri çenesi var. Üzerine pembe pudra sürülen elmacık kemikleri de belirgin. Geniş ve büyük bir alnı var. Sanatçı uzun ve kalın boyna sahip.

Kulak memesi yapışık olan sanatçının kulakları yanlardan sarkıtılan saçları tarafından örtüldüğü için tam olarak belli değil. Sertab Erener’in badem şeklinde, büyük ve açık kahve renginde gözleri var. Kirpikleri koyu siyah ve makyaj ile belirginleştirilmiş.  Kavisli kaşları ve küçük bir burnu var. Küçük ve dolgun olan dudakları noktaya benzeyen aralık bırakacak şekilde hafif açık.

Üstünde bir sürü açık mavi ve küçük nokta gibi desenler olan puantiyeli beyaz renginde bir gömlek var. Yakası katlanmak yerine boyun hizasına kadar açılmış ve kaldırılmış olan kıyafetin omuz kısmındaki kumaş şişkin ve kırışık. İlk düğmesi açık olan kıyafet boyunun bir kısmını gösteriyor. 

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Tülin Özen

Betimleyen: Hamide Nur DELİCE

Görselde Tülin Özen Gri ve turuncu bir fonun üzerinde sağ ve sol elini birbirine bağlamış bir şekilde objektife yakın bir açıda bakıyor. Sadece yüzü ve elleri gözükmekte.

Otuzlu yaşlarının başlarında görünen Özen açık buğday tenli. Oval yüzü, hafif kabarmış dalgalı, kumral  kısa saçları  var. Yüzüne göre saçının sağ ön kısmı sağ kaşını kapatmış durumda. İri, mavi renkli gözleri objektife yakın bakıyor. Sağ göz altı şişkin. Göz altı kirpikleri göz üstü kirpiklerine göre daha belirgin.

Toplu, kemersiz buruna sahip. Kumral renkli düz  ve seyrek kaşları var. Özen’in dudakları pembe renginde ve alt dudağında küçük çizikler var. Gülümsediği için alt dudak bitiminin sağ ve sol köşesinde küçük çukurlar oluşmuş. Kare şeklinde tırnaklarının ucu beyaz çizgi gibi gözüküyor. Ellerini birleştirip çenesinin altına koyduğu için görselde boyunu gözükmüyor.

Oyuncu Hazal Kaya

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta 20’li yaşlarının sonunda olan Hazal Kaya doğrudan objektife bakıyor. Arka plan olarak gri renklerinde düz bir yer tercih edilmiş. Sadece yaslanma kısmının sağ üst tarafı belli olan sandalye sayesinde sanatçının oturmuş olduğu belli. Sol elini önünde arka planla aynı renkte seçilmiş olan masanın üstüne koymuş, sağ elini ise yüzünün sağ tarafına açık şekilde dayamış.

Kafasını hafif sola çevirerek objektife bakan sanatçının açık kahve rengi saçları geniş bir top gibi topuz hale getirilmiş ve alnın üstünden kaşlarının biraz altına kadar uzanan kakülleri mevcut.

Gülümseyen kadının burnu küçük ve ucu hafif sivri. Dudakları küçük ve dolgun. Siyah ve kavisli kaşlarının çoğunu kakülleri kapatmış. Sanatçı açık mavi gözlü ve gözleri badem şeklindeler. Beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip olan oyuncunun uzun. Oyuncu ince yüz hatlı ve çenesi düz. 

Sanatçının üstüne koyu mavi renkli kottan bir gömlek giyinmiş ve ilk iki düğmesi açık. Yakasının sol tarafı ise havaya kaldırılmış.

Açık olan boynuna dört katmandan oluşan altın renginde koyu sarı ve parlak kolye takılı. Masanın üstüne olan elinin orta ve yüzük parmağında sarı yüzükler var. Yüzünün sağ tarafına yasladığı elinin sadece orta, yüzük ve serçe parmağı gözüküyor. Bu elinin orta ve serçe parmağında üzerinde küçük mavi taş bulunan yüzükler mevcut, yüzük parmağında ise beyaz renkli yuvarlak inci bulunan bir yüzük var.

 

 

Müzisyen Harun Tekin

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta Harun Tekin’in göğüs hizasından yukarısına yer verilmiş. Tekin bu fotoğrafta 40’lı yaşlarının başında. Sanatçının bu resmi göğüs hizasından yukarısını içeriyor. Arka plan olarak gri ve düz bir yer seçilmiş.

Müzisyenin saçları kahve rengi, seyrek, kısa ve düz. Alnının üst tarafında sağ ve sol taraf daha seyrek.

Esmer tenli olan Harun Tekin’in yüz ve çene yapısı oval. Üstünde siyah renkli düz ceket ve ceketin içinde de beyaz ve desensiz bir tişört var. Bisiklet yaka denilen yuvarlak yakası olan tişört boynunun bir kısmını açıkta bırakıyor. Küçük gözleri hafif çekik, oval ve kahve rengi olan sanatçı gür ve kavisli kaşlara sahip. Ne küçük ne de büyük olan burnunun delikleri ve kemikleri belirgin. Doğrudan objektife bakan sanatçı gülmüyor ve ciddi bir surat ifadesine sahip, gülmüyor. Dudakları dümdüz duruyor ve alt dudağı üst dudağına göre daha dolgun.

Elmacık kemikleri belli olan sanatçının alnı geniş ve dikdörtgen şeklinde. Kulakları büyük ve hafif ayrık.

Faullerinden çenesine ve boynunun alt kısımlarına kadar uzanan ve bazıları siyah bazıları beyaz olan ve yeni çıkmaya başlayan sakalları mevcut. Sakalları ile birleşen yeni çıkmaya başlayan bıyıkları var. Gözlerinin altında torbalar mevcut ve ikinci bir çizgi duran şişkinlik olarak duruyorlar.

Yönetmen Gaspar Noé

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Dikey dikdörtgen renkli fotoğrafta Gaspar Noé 50 yaşlarında. Gaspar Noé’nun bu resmi göğüs hizasından yukarısını içeriyor. Arka plan olarak açık pembe ve mavi renkli bir yer seçilmiş. Gaspar Noe’nun sadece kafasının sağ ve sol tarafında çok kısa, seyrek ve yeni çıkan saçları var, üst kısmı tamamen saçsız.

Esmer tenli olan yönetmenin uzun ve zayıf bir yüzü olmakla beraber sivri sayılabilecek bir çene yapısı var. Üstünde gri renkli düz, desensiz bir gömlek var, ilk üç düğmesi açık olduğundan boynu açıkta ve göğsünün üzerinde tüyler mevcut.

Kulakları büyük ve ayrık olan yönetmenin badem şeklinde küçük kahverengi gözleri, koyu siyah kalın kaşları ve büyük bir burnu var. Fotoğrafta beyaz, uzun ve düzgün olan üst dişlerini ortaya çıkaracak şekilde gülümseyen adamın ince alt dudağı alt dişlerini kapatmış. Kalın ve siyah renkli bıyığı sağdan ve soldan çene hizasına kadar dik iniyor. Yeni çıkmaya başlayan beyaz sakallarının yanında siyah sakalları da var. Çenesinin alt kısmında, boynunda da çıkmaya başlayan sakallar var. Fotoğrafta doğrudan objektife bakan Gaspar Noe’nun gözlerinin altında torbalar ve kırışıklıklar mevcut.

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Farah Zeynep Abdullah

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğrafta Farah Zeynep Abdullah 28-29. Oyuncunun bu fotoğrafı göğüs hizasından yukarısı görüntü içerisine alınarak çekilmiş. Arka plan olarak gri bir duvar seçilmiş. Farah Zeynep Abdullah’ın sarı renkli, kulak memesinin bir karış aşağısına gelecek uzunlukta dalgalı saçları var. Fotoğrafta kafası hafif sola eğik olduğu için sağ taraftaki saçı daha kısa duruyor. Beyaz ciltli olan oyuncunun hafif uzun olmakla beraber yuvarlak bir surat şekli var ve kafasını hafif havaya kaldırdığı için uzun olan boyun kısmı açıkta. 

Devamı için Tıklayınız

Film ve Televizyon Oyuncusu Fahriye Evcen

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Renkli yatay dikdörtgen fotoğrafta omuzlarından yukarısı görülen 30’lu yaşlarında olan kadın oyuncu, kafasını hafifçe sola çevirmiş doğrudan kadraja bakıyor. Arka plan olarak açık mavi renginde bir duvar seçilmiş. Siyah kazak giyinmiş olan sanatçı sağ elini çenesinin altına getirmiş ve sadece işaret parmağını kaldırıp çenesinin altına koymuş. Sol omzunu yukarıya kaldırdığı için sağ omzu daha aşağıda duruyor.

Oyuncunun açık kahve rengi saçları kulaklarının arkasına alınarak iki yana yatırılmış, yapışık gibi duruyor. Beyaz ve pürüzsüz tenli sanatçının uçları kavisli, ince ve kahve rengi kaşları var. Burnu küçük. Hem üst hem de alt dudağı dolgun. Elmacık kemikleri belli olan Fahriye Evcen’in uzun ve ince bir surat şekli var. Çenesi oval. Yüzünün sağ tarafında, kulağının birkaç santimetre yanında hafif şişkin bir ben var. Sanatçının saçları ve kafasının açısı sol kulağını kapatıyor. Sağ kulağı görünüyor, kulakları hafif büyük ve ayrık. Badem gözleri kahve rengi ve kirpikleri makyaj ile daha da belirginleştirilmiş.

Sanatçının üstünde omzu açık olan kollu siyah bir kazak var. Yakası boynu çevreliyor. Parmaklarının arasından kazağın üstünde bulunan fermuar belli. Yakasının alt kısmında köprücük kemikleri belli. 

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Ezgi Mola

Betimleyen: Gökçe ALTINÇEKİÇ / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 Living dersi öğrencisi

Ezgi Mola’nın yatay dikdörtgen şeklindeki renkli fotoğraf karesi içine sadece göğsünden yukarısı olan kısmı yer alıyor. Sol elini, boynu ve sol omzu arasında tutuyor.

Fotoğrafta 30’lu yaşlarında görünen Mola, iri elaya kaçan kahverengi gözleri ve çıkık elmacık kemikleriyle kameraya mutlu bir şekilde ön, üst dişleri gözükecek kadar gülümsüyor. Bu gülümsemeyle birlikte pembeye kaçan yanaklarında çizgiler oluşmuş ve gözleri çekik hale gelmiş. Aynı zamanda gözlerinin altında gülümsemeyle daha da belirginleşen göz altı torbaları seçiliyor.

Yay şeklindeki kalın ve siyah kaşları geniş alnının aşağı kısmında yani gözüne yakın bir alanda. Düz bir burun duvarına sahip olan Mola’nın burun kanatları hafif geniş ve sivri burun ucu aşağıya doğru bakıyor. Mola, geniş bir ağza ve kalın düz ve pembe rujlu dudaklara sahip. Mola’nın hafif sivri ve geniş çenesi, ince ve kısa boynunu daha da kapatmış. Koyu siyah, dalgalı ve gür olan saçları omuzlarına kadar ulaşıyor ve saçlarının bir kısmı alnının soluna düşüyor.

Sol elini, parmaklarını avuç içine kapalı şekilde tutup sol omzuna değdiren Mola’nın bileğinde geniş, dikdörtgen ve siyah kadranlı ve yine siyah fakat üstünde küçük yeşil beneklere sahip kayışlı bir kol saati bulunuyor. Boynunda ince bir zincire bağlı mavi yıldızı olan kolyesi var ve giydiği penye kıyafetinin üstüne gelmiyor. Mola’nın kırmızı düz kıyafetinin bisiklet yakasını çevreleyen beyaz ve kalın şeridi var. Kıyafetinin üstüne giydiği krem rengi montunu açık şekilde bırakmış ve iç kısmı beyaz renkte gözükmekte.

Fotoğraf kafe benzeri bir yerin önünde çekilmiş. Tavanda bulunan birden çok sarı veya beyaz küçük spot ışıkları, arka plana loş bir hava katıyor. Aynı zamanda fotoğrafın arka planının solunda beyaz masalar ve koyu renkte sandalyeler var.

Film ve Televizyon Oyuncusu Cansu Dere

Betimleyen: Serra ULUSOY / Boğaziçi Üniversitesi ED 200 dersi öğrencisi

Fotoğrafta 30’larında görünen Cansu Dere yeşil bir duvarın önünde göğsünden yukarısına yer verilen kare bir fotoğrafta objektife bakar şekilde görülüyor.

Oyuncunun koyu kumral tonlardaki düz yapıdaki saçı , başının üzerinde dağınık bir şekilde toplu, kulaklarının kenarından birkaç saç teli çıkmış.

Oyuncu dudaklarını kapalı halde belli belirsiz büzüştürmüş, ciddi bir ifadeyle objektife bakıyor.

Beyaz tenli olan oyuncunun yüzü uzun, çenesi oval. Alnı geniş, kaşları ince ve düz. Oyuncunun koyu kahve gözleri  badem şeklinde . Üst göz kapağı kaş kemiğinden görünmüyor, göz bitimi ve kaş kemiği altına siyah renkte bir far sürülmüş. Kirpikleri yukarı doğru kıvrılmış ve siyaha boyanmış. Oyuncunun burnu uzun, ucu yanlara doğru hafifçe geniş, burun delikleri aşağıya bakıyor diyebiliriz.

Dudakları pembe tonlarda, alt ve üst dudağı  neredeyse aynı büyüklükte. Kulakları saç tellerinin arkasında orta büyüklükte  bir yapıda.  

Oyuncunun üzerinde siyah renkte kalın askılı bir atlet var, atletin yakası  geniş U şeklinde , ince bir kumaşa sahip. Üzerine tam yapışmış. Oyuncu dik  duruyor köprücük kemiği belirgin. Oyuncunun  kollarının yarısı görünüyor  ve elleri, bileği görünmüyor. Alt bedenine dair hiçbir şey görülmüyor. Omuzları oldukça geniş.

Film ve Televizyon Oyuncusu Burak Özçivit

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Burak Özçivit kare şeklindeki renkli görselde 30’lu yaşlarında. Arka plan olarak açık pembe renginde bir duvar seçilmiş. Fotoğrafın sağ tarafında perde mevcut ve arasından ışık vuruyor ve duvara gölge yansıtıyor. Ceket ve gömlek giyen oyuncu ayakta duruyor ve doğrudan kadraja bakıyor halde. Sol omzu sağ omzundan daha yüksekte.  Belinin biraz üstünden itibaren fotoğrafa alınmış.

Esmer tenli sanatçının saçları koyu siyah, kısa, dik ve gür. Kulakları büyük ve hafif ayrık. Uzun ve ince yüz hatları olan oyuncu oval bir çeneye sahip. Kalın, siyah ve kavisli kaşları var. Burun delikleri belli, burnu küçük ve ucu sivri. Kahverengi gözleri hafif kısık ve çekik. Dudakları ince ve küçük, nokta şeklinde aralık bırakacak şekilde açıklar. Dudaklarının köşesi hafif yukarı kıvrılmış, gülümseyecek gibi duruyor ama gülümsemiyor. Faulleri kulak memesi hizasına kadar iniyor. Çenesi boynunu kapatıyor fakat yeni çıkmaya başlayan sakallar belli. Siyah kısa bıyıkları dudaklarının iki yanından aşağı kadar uzanıyor. Çenesinin hemen altında siyah kısa kare şeklinde sakalı var. Yüzünün iki yanında da yeni çıkmaya başlayan sakallar mevcut.

Sanatçı beyaz renkli bir gömlek ve açık kahve renginde çizgili ceket giymiş. Gömleğindeki ilk iki düğme açık ve göğüs tüyleri hafif belli. Ceketinin sol üst kısmında içinde güneş gözlüğü bulunan büyük bir cep var. Siyah-kahve rengi olan gözlüğün kıvrımlı uçlarından bir tanesi cebin dışından sarkıyor.

 

 

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Burak Deniz

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

20’li yaşlarında olan Burak Deniz renkli fotoğrafta doğrudan objektife bakıyor. Esmer tenli sanatçının yatay dikdörtgen fotoğrafı çenesinden yukarısı olacak şekilde çekilmiş. Arka plan olarak ise kırmızı ve düz bir yer seçilmiş. Oyuncunun dalgalı ve kahverengi kısa ama dolgun saçları var. 

Oval yüz hatlarına sahip olan sanatçının sivri sayılabilecek bir çenesi, küçük ve delikleri belirgin olan bir burnu var. Kulakları küçük ve ayrık değil. Alnı dar, dikdörtgen şeklinde ve üstünde saçları gölge oluşturmuş. Çenesinin iki yanında çok az boynu gözüküyor.

Yüzünde belirgin bir ifade bulundurmayan sanatçının dudakları kapalı, ince ve küçük. Badem şeklinde açık kahve rengi gözleri, kalın siyah kaşları var. Kirpikleri ise uzun. Gözleri açık olan sanatçının göz kapakları belirgin ve gözlerinin üstünde çizgi oluşturmuşlar. Gözlerinin altında tırnak ucu kadar mesafede hafif torbalar bir çizgi oluşturmuş. Dudaklarının üstünde, çenesinin altında ve yüzünün iki yanında yeni çıkmaya başlayan siyah kısa bıyıkları ve sakalları var. Faulleri kulak memesi hizasına kadar iniyor.

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Beren Saat

Betimleyen: Ayşe Selin BAĞBAN (Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Son Sınıf / ED 200 dersi öğrencisi)

Yatay dikdörtgen biçimindeki renkli fotoğrafta Beren Saat 30 yaşlarında. Oyuncu fotoğrafta göğsünün biraz altından alınacak konumlandırılmıştır. Kazak ve ceket giyinen sanatçının fotoğrafı açık havada çekilmiş ve sanatçı ayakta duruyor. Arkadaki binalar ve insanlar bulanıklaştırılmış ve sanatçı öne çıkarılmış.

Beyaz tenli kadının açık kahverengi ve dalgalı, omzunun biraz aşağısına kadar uzanan saçları var. Saçlarının sol tarafı omzunun arkasına atılmış, sağ tarafı ise önde. Pürüzsüz bir cilde sahip olan Beren Saat’in, yüz ve çene hatları yuvarlak. Gözleri badem şeklinde, yeşil-kahverengi arası ela renkli, koyu kahverenginde kavisli ince kaşlı. Dudakları dolgun ve burnu küçük. Alnı açık ve geniş. Doğrudan kadraja bakan sanatçı gülümsüyor, alt dudağı kalın, üst dudağı ince olarak gözüküyor. Dudaklarından burnuna uzanan iki hafif çizgi mevcut. Gözleri makyaj ile daha da belirgin halde. Geniş ve kalın bir boyna sahip.  Saçları kulaklarını kapatmış.

Oyuncunun iki kulağında da gri büyük olmayan halka küpeler var. Gri renkli desensiz bir kazak giyen sanatçının üstündeki ceket siyah renkli ve deri, fermuarı açık.  Açıkta kalan göğüs kısmının üstüne ise gri renkli uzun bir kolye takmış.

Mucit ve İş İnsanı Thomas Edison

Betimleyen: Yasemin ERKUL

İnce ve uzun taşlardan oluşan koyu renk bir duvar önünde çekilmiş, Edison’un belden yukarısını kadraja alan, mucitin yakın duvarın ise uzak çekim olduğu bir fotoğraf.

Mucit burada ayakta duruyor ve tam karşısında duran objektife, sağ tarafını hafif öne çıkararak soldan yansıyor. Uzun ve ince parmaklarıyla tuttuğu ampulü yüzünün hizasında kaldırmış ve ampüle bakarak gülümsüyor. Sol elini ise pantolonunun cebine koymuş ve yalnızca baş parmağı gözüküyor.

Başı küçük, alnı ise açık ve geniş. Beyaz, seyrek, kısa saçları tamamen sola taranmış. Kıstığı gözleri, ince bir çizgi şeklinde. Kaşları ince ve seyrek. Kaşlarının ortasında, çatıldığını belli eden üçgen şeklinde küçük bir çizgi oluşmuş. Burnu küçük ve yuvarlak. Burnunun iki yanından başlayıp, dudak kenarlarına kadar inen çizgiler elmacık kemiklerini belirginleştirmiş. Dudakları ince ve dudak kıvrımları belirgin. Çenesi yuvarlak. Cildi sakalsız ve pürüzsüz. Sol şakağının biraz altında, bezelye tanesi kadar bir ben bulunuyor.

Standart yaka, beyaz bir gömlek üzerine siyah yelek ve siyah ceket giymiş. Yeleğin göğüs hizasından başlayan siyah düğmelerinin tamamı ilikli, ceketinse önü açık. Boynunda, sadece ucu gözüken siyah bir papyon bulunmakta.

 

 

Sigmund Freud

Betimleyen: Beyza KURAL

Boyuna dikdörtgen siyah beyaz fotoğrafta Sigmund Freud ayakta. Görsel, bel hizasında sona eriyor. Açık renk bir duvar önünde. Gölgesi duvara vurmuş. Fotoğrafın sağ tarafında duvar siyahlaşıyor, gölge mi yoksa boya farkı mı anlaşılmıyor. Freud, bedeni hafif sağa dönük şekilde, ciddi bir ifade ile fotoğrafı çeken kişiye bakıyor. Takım elbiseli. Sağ elinde bir puro var, sol eli belinde. Freud 70’lerinde. Yüzü uzun, ince. Yüzünün sağ tarafı, duruşu nedeniyle hafif gölgede. Kısa, üst kısım tam kulağının üzerinde arka kısım da tam ensede biten, ince telli, düz saçları beyazlamış, sağa taralı. Seyrek saçları alnında iki çukur şeklinde açılmış. Bu çukurlara ışık vurmuş. Alnı geniş. Kaşlarının hemen üstünde bir parmak arayla ince bir ip kalınlığında iki yatay çizgi dalgalı şekilde uzanıyor. Çatık kaşlarının ortasında dikine iki derin çizgi dikkat çekiyor. Kaşları kısa, koyu renkte, ince parmak kalınlığında, kavisli. Gözleri hafif çekik, oval, koyu renk. Sağ gözü daha küçük, gözkapağı bu gözünün üzerine düşmüş gibi. Kaşlarındaki çatıklık ve dik bakışı net, sert, sinirli bir ifade veriyor. Gözlerinin etrafında saç kadar ince çizgiler var. Burnu kemerli, uzun, üçgen şeklinde. Burnunun ucu hafif aşağıya düşük. Görünen sol burun deliği aşağıya bakıyor. Burnunun iki yanından ağzına dek bir yün kadar derin, iki eğik çizgi iniyor. Bıyık ve sakalları beyaz. Bıyıkları bir iki santimetre. Üst dudağını hafifçe örtüyor. Yanaklarındaki kirli sakalı oval çenesinde biraz daha uzun, hafif bir top sakal gibi. Dudakları ince, kısa, kapalı. Elmacık kemikleri hafif belirgin. Sol kulağı görünmüyor. Sağ kulağı yüzünün üçte ikisini oluşturur gibi. Kulak memesi yüzünden ayrık, kulağının üst bölümü yuvarlak. Kıyafeti nedeniyle boynunun hemen çene altındaki küçük bir üçgen olan bölümü görünüyor. Çenesinin altında hafif bir gıdısı var. Arkada kalan sağ kolu dirsekten bükük, vücudunun yanında. Ucu küllü, bir kısmı içilmiş, orta parmak boyundaki kahverengi puroyu sağ elinde tutuyor. Büyük eli, avuç içi karşıya bakacak şekilde duruyor. Puro, işaret ve orta parmağının arasında, baş parmağı puronun bittiği yerde. Diğer parmakları avuç içine dönük. Parmakları kalın. Avuç içinde derin çizgiler var. Tırnakları kısa kesilmiş, kare şeklinde. Yüzük parmağına, tam görünmeyen ortada yassı, madeni para boyutunda, yuvarlak taşlı yüzük takıyor. Yüzük hafif parlıyor, gövdesi metal olabilir. Bileğinin bir kısmı kolunu büktüğü için az bir kısmı görünüyor. Sol kolu dirsekten bükülü, sol elini beliyle kalçasının arasına yaslamış. Sadece baş parmağı belirgin. Omuzları aşağıya dönük, dar. Hafif bir göbeği var ancak genel olarak kilolu bir erkek değil. Takım elbisesi kırçıllı koyu renkte, kalınca bir kumaş. Beyaz gömleğinin yakaları kapalı. Papyon ya da fular gibi, yakalarla aynı şekilde koyu renk bir aksesuar takmış. Sol bileğinden farkedilen, uzun silindir şeklinde, tam olarak görülmeyen gömlek düğmesi var. Gömleğinin üzerindeki yeleğinin beş düğmesi kapalı. Düğmeler standart yelek gömleği şeklinde. “V” şeklinde biten yeleğin üstten ikinci düğmesinden soldaki yelek cebine cep saatinin gümüş rengi zinciri uzanıyor. Yeleğin üst cebinde mendili andıran bir aksesuar var ancak tam olarak seçilmiyor. Ceketinin düğmeleri açık. Sol elini beline koyduğu için bu kısımda ceket arkaya doğru itilmiş.

Mucit, Bilim insanı, Elektrik ve Makine Mühendisi Nikola Tesla

Betimleyen: Yasemin ERKUL

Tesla’nın koyu bir fon önünde bir koltuk üzerinde oturduğu ve objektife baktığı, göğüsten yukarısını kadraja alan, siyah-beyaz bir fotoğraf. Koltuğun yalnızca baş kısmı gözüküyor. Koltuğun bu kısmı oyularak şekillendirilmiş ve bir tahtı andırıyor.

Mucit burada 40’lı yaşlarda. Sol dirseğini koltuğun karede bulunmayan kenarına koyarak, hafif sağa dönük bir şekilde oturuyor. Sol elini yüz hizasında kaldırarak, baş ve işaret parmaklarıyla hafif sola yatırdığı başını tutuyor. Kalan üç parmağı ise sol yanağının hemen yanında bükülmüş durumda.

Yüzü küçük ve çenesi hafif sivri. Kulakları küçük ve ayrık. Badem gözleri birbirine yakın. Kaşları ince ve düz. Burnu küçük, burun ucu sivri ve aşağıya dönük. Burnunun hemen altından başlayan ve burnunun hizasında olan siyah bıyıkları; üst dudağına geldiğinde bir çizgi halini almakta ve uçları dudak kenarlarının hemen yanında bitiyor. Dudakları geniş ve ince. Faulleri kulaklarının hemen üzerinde bitiyor.

Alnı çok açık ve bu açıklık, başının üst kısmına doğru ilerliyor. Bu açıklığın üzerinde, arka taraftaki saçlarının kısalığının aksine, ortadan fışkırmış ya da sonradan eklenmiş gibi duran siyah-parlak saçları ortadan iki yana ayrılmış, şakaklarına kadar iniyor ve dalga gibi duruyor. Bu sonradan eklenmiş gibi duran ve iki yana inen saçları, alnının açıklığını biraz olsun kapatmış.

Üzerinde düğmelerinin tamamı ilikli hakim yaka beyaz bir gömlek, kırçıllı bir yelek ve ceket var. Gömleğin sol bilek kısmı, ceketten biraz dışarı taşmış ve kenarında fındık kadar parlak bir düğme bulunuyor. 

Mucit ve Sanayici George Westinghouse

Betimleyen: Yasemin ERKUL

George Westinghouse belden yukarısını kadraja alan, koyu bir fon önünde kameraya dönük durduğu ve objektife baktığı, yakın çekim, siyah beyaz bir fotoğrafta görülüyor. Mucit burada 60’lı yaşlarda. Kalıplı bir vücuda sahip. Hafif arkaya doğru olan sağ omzu fotoğrafta belirsiz, sol omzu ise biraz önde ve omuzları geniş. Yüzü uzun ve yanakları biraz tombul. Kulakları küçük ve bitişik. Aralarında çok az siyah bulunan beyaz, düz saçları kısa ve sağa doğru taranmış. Alnı geniş. Kısa ve seyrek kaşlarını çatması, yüzünde ciddi bir ifade oluşturmuş. Göz kapakları biraz düşük ve badem şeklindeki gözlerinin kenar kısımlarını biraz kapatmış. Göz altlarında koyu renk hareler bulunuyor. Burnu küçük ve yuvarlak. Yanaklarının alt kısımlarını kaplayan beyaz sakalları, çenesine kadar uzanan ve dudaklarını kapatan gür bıyıklarıyla birleşmiş. Yuvarlak çenesinde ise hiç sakal yok. Çenesinin hemen altında, ikinci bir çene gibi duran gıdığı var. Siyah kalın kemerli papyon taktığı, yakalarını yukarı doğru kaldırdığı beyaz gömleğinin üzerinde siyah bir kumaş yelek ve siyah bir ceket giymiş. Yeleği ilikli, ceketinin önü açık. Yeleğin üzerine, kalbin hizasında zincirli bir cep saati yatay bir şekilde tutturulmuş. Sol kol bileğinde ceketin altında gömleğinin manşetinin bir kısmı görünüyor. Bir yere tutunur gibi olan sol elinin sadece üzeri fotoğrafta yer alıyor.

Yazar José Saramago

Betimleyen: Derya GÖDEER

Düz bir arka plan önünde duran yazar siyah beyaz bir fotoğraf karesinde, omzunun bir kısmı ve başı gözüküyor, sol tarafta bulunan eli de bileklerine kadar kadrajın içerisinde.

Altmışlı yaşlarının içinde olduğu tahmin edilebilir, yuvarlak ve keskin olmayan yüz hatları gözükmekte, orta kısmı dökülmüş saçları ile alın kısmı birleşmiş ve alnının kırışık ve lekeli görüntüsü baş kısmına kadar devam etmekte. Sağ ve sol yanından başın arka kısmında birleşen saçları kulaklarını kapatacak biçimde dalgalı ve dökülmüş biçimde.

Kavisli gür kaşları sağ tarafta belirgin bir şekilde görülmekte ve dağınık biçimde gözünü sarmakta, kırışan göz kapağının ve belirgin biçimde belli olan göz torbalarının arasında küçük gözü gözükmekte.

Uzun ve karakteristik burnu yanak çizgilerinin hemen bitiminde bulunmakta ve belirgin olan burun kanatları ile birleşmiş.

Burnunun hemen altında belli belirsiz ince dudakları bitişik bir biçimde ifadesiz şekilde, dudaklarının hemen altında çenesinde bir çizgi var.

Sol taraftaki elinde baş ve işaret parmakları arasında bir bilyeyi tam göz hizasında tutmakta.

Beyaz bir gömlek ve takım elbise ceketi giymiş.

 

Tiyatro, Film ve Televizyon Oyuncusu Andreas Pietschmann

Betimleyen: Derya GÖDEER

Gri bir arka plan önünde duruyor ve objektife yakın bir açıdan bakmakta. Vücudunun yüz ve boyun kısmı görünecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf.

Kırklı yaşlarının ortalarında görünen oyuncu açık buğday rengi bir tene sahip gözüküyor. Oval yüzü ve geniş kırışık bir alnı var. Hafif dağınık ve dalgalı saçları kumral renginde ve bir tutam alnına düşmüş şekilde, kulaklarının arka kısmından boynuna kadar uzamış ön kısımları ise daha kısa.

Hafif kırışmış alnının hemen altında düz ve dağınık kaşları belirmekte, gözleri ise ne çok iri ne de çok kısık denilebilecek şekilde ve ela rengine yakın gözükmekte. Kirpikleri ise belirgin değil, göz altında hafif kırışıklıklar gözüküyor.

Yüzünün sol kısmında burnuna yakın bir yerde ten rengine yakın belirgin bir beni var. Büyük ve uzun burnunun uç kısmı sivri ama orantılı burun kanatları ise küçük.

Küçük ve ince dudakları birbiri ile orantılı kapalı bir biçimde hafif gülümsüyor gibi gözüküyor. Dudaklarının üstünden başlayan bıyıkları keskin çene hattının tümünü kaplayacak şekilde ve elmacık kemiklerinden favorilerine oradan da boynunun bir kısmına uzanan seyrek sakalları ile kaplı.

 

Siyah dik yaka bir üst giydiği görünmekte. 

Oyuncu Lisa Vicari

Betimleyen: Ayça ERTEREK

Görselde Lisa Vicari sarı sprey boyalı gri bir duvarın sol yanında oturur halde. Arkadaki gri duvar fonunun üst bitiminde, saçının hizasında sarı sprey boya izi görünüyor. Lisa’nın oturduğu yer fotoğrafta görünmüyor.  Lisa’nın açık kumral tonlardaki düz yapıdaki saçı toplu, alnının hemen üstündeki birkaç saç teli uçuşuyor, saç uçları açık kızıl tonlarda. Lisa’nın yüzü ciddi; dudaklarını kapalı halde belli belirsiz büzüştürmüş, yan gözlerle ve ciddi bir ifadeyle objektife bakıyor. 20’li yaşlarda olan Lisa’nın sol elmacık kemiğinin üzerinde ve dudağının yanında yeni iyileşmiş sivilce izleri görünüyor.

Lisa, sarı bir ten rengine sahip. Lisa’nın çenesi sivri . Alnı geniş, kaşları ince ve kavisli.  Lisa’nın göz çukuru derin, kaş kemiği belirgin bu yüzden gözleri biraz içeride görünüyor. Gözbebeği siyah yuvarlak çerçevenin içerisinde yeşil renkte. Üst göz kapağı kaş kemiğinden görünmüyor, göz bitimi ve kaş kemiği altına turuncu renkte bir far sürülmüş. Kirpikleri yukarı doğru kıvrılmış ve siyaha boyanmış. Lisa’nın burnu küçük ve öne doğru ufak bir eğime sahip, dudakları pembe tonlarda, alt dudağı üste göre daha kalın yapıda. Kulaklarından sadece sağ olan görünüyor; savrulan saç telinin arkasında küçük bir yapıda.  

Lisa’nın üzerinde lacivert renkte yarım kol salaş bir T-shirt var, T-shirt’ün yakası V şeklinde, ince bir kumaşa sahip. Bol olmasına rağmen üzerine tam yapışmış. Lisa önüne doğru biraz eğik duruyor sol köprücük kemiği belirgin, saçı toplu olduğu için önden de sol ense ve sırtı görünüyor. Lisa sağ kolunu bel hizasında dirsekten kırmış ve sağ üst bacağına yerleştirmiş. Lisa’nın sağ el bileği görünmüyor. Alt bedenine dair sadece sağ üst bacağı görünüyor, altında siyah renkli bir giysi var. Sol kolu tamamen fotoğrafın dışında ve sol öne doğru eğimi olduğu için fotoğrafı kendi çekmiş olabileceği fikrine kapılıyorum.

 

Oyuncu Tom Felton

Betimleyen: Ayça ERTEREK

Görselde göğüsten üst kısmı görünen Felton,  koyu mavinin birkaç tonunu barındıran bir fonun tam ortasında ayakta vaziyette.

Tom 30’lu yaşlarında sarışın bir erkek. Sarı kısa ve düz yapıda bir saça sahip. Saçları sağ tarafa doğru salaş bir şekilde taranmış, saç kafaya yapışık durmuyor. Tom uzun bir yüz hattına sahip; kulağının yanındaki yüz kemiği belirgin, alt çenesi ise öne doğru uzun ve yuvarlak. Kaşları yuvarlak, kalın ve seyrek bir yapıya sahip. Tom’un gözleri mavi, sadece alt kirpikleri belirgin. Sol gözü ve kaşı arasındaki kısımda çok ince bir kırışıklık izi var. Tom’un yüzünün sağ kısmı karanlıkta kalmış; sağ gözü çok belirgin değil. Tom’un yüzü ciddi ve sinirli; sağ kaşı çatık, dudakları birbirine değmiyor, yüzünü astığı için iki kaşının ortasında bir çıkıntı oluşmuş, alnının tam ortasında bir kırışıklık belirmiş sert bir ifadeyle bakıyor objektife. Tom’un burnu uzun, kemikli ve öne doğru eğimli. Tom’un koyu kumral tonlarda seyrek bıyığı ve sakalı var. Tom’un üst dudağı ince ve açık alt dudağı ise kalın. Tom’un yüzünü çevreleyen tüyleri saçlarına kadar devam ediyor, yanakları ise tüysüz. Sol kulağı belirgin küçük ve yana doğru eğimi var.

Tom’un üzerinde siyah renkli bir deri ceket var. Ceket yakasına kadar kapalı. Tom kollarını dirsekten kırarak ceketinin sağ ve sol yakalarını tutuyor. Küçük ve damarlı parmaklara sahip Tom yakasını öne doğru çeker vaziyette. Tom’un sağ eli karanlıkta kalmış yüzünün, sol eli ise sol kulağının hizasındaki yakayı tutuyor. İki elinin de dörder parmağı belirgin. Tom’un omuzları dar. Ceketinin ellerini kaldırdığı sağ ve sol kolunda iki adet fermuar aşağıya doğru sarkıyor.

Oyuncu Emma Watson

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Kare biçimindeki fotoğrafta 20’li yaşlarda bir kadın var. Emma Watson fotoğrafta boyun ve üstü görüntü içine alınacak şekilde konumlandırılmıştır. Watson görüntüde öne çıkarılmak için arka plan flu yapılmış. Flu olan kısımda siyah duvar üstünde biri başın arkasında diğeri biraz aşağıda olmak üzere iki yerde beyaz renkte yazılar var. Sağ tarafta gölgeler var.

Watson kumral ve düz saçı var. Saçı kısa ancak sol tarafı biraz daha uzun gözüküyor. Beyaz ciltli ve yüzünde çiller var.  Yuvarlak yüz hattı var. Yüzünde ışığın ve makyajın oluşturduğu parlaklık yüz detaylarını belirgin hale getiriyor. Sol kulağını saçı kapatırken, sağ kulağının üzerinden sarkan bir tutam saç ile kulağın üstünde iki, kulak memesinin biraz üstünde bir tane olmak üzere üç adet piercing olduğu gözükmektedir. Kahverengi gözleri var. Siyah, kalın ve kavisli kaşları var. Kalın, siyah ve yukarı doğru kalkık kirpikleri gözüküyor. Küçük ancak alt dudağı kalın, üst dudağı ince olarak gözüküyor. Dudağının sağıyla çok ince gülümsüyor. Küçük burnu var. Geniş ve kalın bir boynu var.

Emma Watson fotoğrafın altında çok az gözüktüğü kadarıyla siyah askılı bir kıyafet giyiyor. Kıyafetin üzerinde beyaz renkte kesik çizgileri olduğu görülüyor. Çok az gözükse de geniş omuzlu olduğu söylenebilir.

 

 

Oyuncu Louis Hofmann

Betimleyen: Alper OKÇUOĞLU

Görselin arka planı gri ve fotoğrafta Hofmann göğüs üstü ekrana girecek şekilde çekim yapılmış. Sol taraf ışık almadığı için karanlık, sağ taraf ise ışık fazla olmasından dolayı parlak şekilde görüntü oluşturuyor.

Hoffmann 20’li yaşlarda genç bir erkek. Geniş omuzlu ancak zayıf görüntüsü ilk fark edilen detay olduğu söylenebilir.

Louis Hofmann yüzünde çilleri olan, mavi gözlü, kızıla çalan saçlara sahip. Oval şekilli yüzü var. Tabanı geniş ve ucu hafif çıkık bir burnu var, tabana doğru hafif yanlardan basık. Kaşları siyah, düz ve uçlara doğru inceliyor. Saçı düz ve kısa. Saçları yandan ikiye ayrılmış ve bir tutam saç alnına dökülmüş. Saçın ön kısmı sol tarafa doğru toplanmış gözüküyor. Kirpikleri çok ince ve seyrek. Yuvarlak dudağının üstü kalın, alt dudağı ise ince ve düz. Yana doğru geniş ve uzun kulakları var. Sakalı ve bıyığı yok. Uzun boyunlu ve boğazında küçük bir çıkıntı var.

Hofmann ağzını sola doğru kıvırarak, ağzının kenarıyla gülümsüyor. Gülümsemenin etkisiyle sol tarafta yer alan Hofmann’ın yanağında çift gamze oluşmuş. Sağ tarafta ağzının kenarı, bıyık ile sakalın olduğu cildin bazı yerlerinde lekeler görülüyor. Çenesinin ortasında alt kısımda çukur var.

 Louis Hofmann üzerinde siyah renkte uçları ve yakası geriye doğru bükülmüş ceketi üzerine giymiş. Altında ise sıfır yaka olarak bilinen koyu gri tişört gözükmektedir. Ekranın solunda yer alan omuz ve kol kısmına doğru olan kısım toplanmış şekilde çıkmış. Altındaki tişört de dağınık bir görüntü oluşturuyor.

 

 

Oyuncu Joerdis Triebel

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Aktris Joerdis Triebel, 17 Ocak 2015’de Münih, Almanya`da BR Film Brunch`ı sırasında çekilmiş renkli bir fotoğraf.

Görselde göğsünden yukarısı görünen Triebel, ayakta mavi bir fon önünde duruyor.

Saçları orta uzunlukta, kat kesim ve omuz hizasına geliyor. Düz ve açık kahve renginde. Duru bir yüze sahip. 40`lı yaşlarının ortalarında görünen Joerdis Triebel, beyaz tenli, kare yüzlü bir kadın. Yüzünde ilk bakışta göze çarpan ışıltılı büyük mavi gözleri ve keskin hatlı kırmızı renkteki rujlu dudakları.

Kaşları koyu kahve, kavisli ve ince. Yüzünde dişlerinin görünmediği, dudak çevresine çizgiler oluşturmuş bir gülümseme var. Dudaklarının şekli küçük ve geniş. Başı dik bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Mavi gözlerine de yansıyan bu gülümseyiş yüzüne mutlu bir ifade vermiş. Burnu, kısa ve geniş. Burun ucu şişkin görünüyor. Jördis Triebel, siyah bir gömlek giymiş. Gömleğinin yakası açık. Boynu orta uzunlukta. Zayıf bir kadın.

 

Oyuncu Alfred Enoch

Betimleyen: Çiğdem AKDOĞAN

Renkli bir fotoğraf.

Görselde göğsünden yukarısı görünen, başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş Enoch, ayakta sağ tarafı gri olan fuşya renginde bir duvarın önünde duruyor.

Saçları kısa, kıvırcık ve siyah renkte. 30`lu yaşlarda görünen Alfred Enoch, bronz tenli, oval yüzlü bir erkek.

Yüzünde dişlerinin görünmediği, dudak çevresine çizgiler oluşturmuş bir gülümseme ve ilk bakışta göze çarpan bir gamzesi var. Koyu kahverengi gözlerine de yansıyan bu gülümseyiş yüzüne mutlu bir ifade vermiş. Dudaklarının şekli küçük ve geniş. Kaşları siyah, düz ve kalın. Başını hafif sağa çevirmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor.

Burnu, kısa, hafif sivri ve geniş. Alfred Enoch, beyaz uzun kollu ince bir kazak giymiş. Kazağının yakasından içine giydiği koyu mavi bir bluzun yakası görünüyor. Boynu uzun. Yapılı bir erkek.

 

Hukukçu ve Müzisyen Kerim Altınok

Betimleyen: Berkan KİRMİT

Kerim Altınok, kare şeklindeki fotoğrafta, beyaz bir fonun önünde, yüzü dönük olarak duruyor. Görme engelli olan Altınok, doğrudan objektife değil, kameranın arkasına doğru bakıyor. Görselde 30’lu yaşlarında duran Altınok’un göğsünden yukarısı gözüküyor. Sırtı hafif öne eğik, kafasını hafifçe soluna doğru eğmiş olan Altınok, bej-gri çizgili, mavi bir gömlek giymiş.

Altınok beyaz bir tene, yuvarlak yüz hatlarına, gür ve hafif kavisli kaşlara sahip. Fotoğrafta kirpikleri çok belirgin değil. Kısa fakat gür ve düz kahverengi saçları, ne büyük ne de küçük olan kulaklarının üzerinden ağarmaya başlamış. Geniş bir alnı, büyük, ancak biçimli bir burnu var. Gülümsemesiyle birlikte hafif çekik olan küçük, kahverengi gözleri kısılmış, gözlerinin, burnunun ve ağzının kenarlarında hafif kırışıklıklar oluşmuş. Sakalı veya bıyığı yok. Alt dudağı, üst dudağına kıyasla daha dolgun. Tebessüm ederken aralanan dudakları arasından beyaz ve düzgün olan üst dişleri görülüyor.

Aktör, Yapımcı, Yönetmen ve Müzisyen Keanu Reeves

Betimleyen: Burcu ALKAYA (Müzisyen/Eğitmen)

Renkli fotoğrafta Keanu Reeves, üst dişleri görünecek şekilde ve gözleri kısılmış gülümsüyor. Objektiften farklı bir yöne bakan Reeves’un omzuna gelen düz ve dağınık siyah saçlarında yer yer beyazlar var. İnce, orta boydaki burnu, yan taraflarında çizgiler olan kısa hafif çekik kahverengi gözleri ve uzun bir suratı olan aktörün gülümsediği için sadece dolgun olmayan alt dudağı görülüyor.  Kirpikleri yok denecek kadar az belli ve orta boy siyah sakallarında beyazlar daha fazla. Düz şekilli kaşları orta gürlükte ve dağınık. Yaklaşık 40’lı yaşlarındaki beyaz tenli oyuncu atletik bir yapıda ve geniş omuzları var.  Karenin ortasında göğsünden yukarısı düz bir şekilde görünen aktör siyah takım elbise ceketi, siyah kravat ve füme renk gömlek giymiş. Arka planda gri fon üzerine beyaz büyük fontta harfler var ve fotoğrafın sağ tarafına oyuncunun gölgesi düşmüş.

Dizi, Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Metin Akdülger

Betimleyen: Beyza KURAL

Renkli, kare bir portrede oyuncu Metin Akdülger, sol omzu daha önde yan şekilde duruyor. Dudakları kapalı, belirli belirsiz bir tebessüm içinde, sol alt köşeye doğru bakmış. Fotoğraf, göğüs hizasından başlayıp, Akdülger’in saçlarının üzerindeki bir parmak kadar boşlukla sona eriyor. Fonda, karanlıktan aydınlığa uzanan bir renk geçişi var.

30’lu yaşlarının başında. Beyaz tenli. Teni pürüzsüz, lekesiz. Yüzü oval. Sarışına yakın, açık kahverengi, dalgalı, gür saçları ensesine dek uzun, yana ayrılmış ve dağınık. Genişçe alnına bir perçem düşmüş. Kaşları gözlerine yakın, düz, yanlara doğru seyrek. Badem şeklindeki yeşil gözlerini kısarak bakmış. Kirpikleri belirsiz. Saçları kapadığı için kulakları görünmüyor. Yanakları dolgun. Kilolu değil. Burnu kemiksiz, ucu geniş, uzun sayılabilir ancak yüzüyle uyumlu. Birkaç günlük sakallı ve bıyıklı. Dudakları genişçe. Alt dudağı üst dudağından daha ince. Boynu uzun, göğsü ve boynu kılsız.

İlk iki düğmesi açık lacivert bir gömlek giyiyor. Sol omzunda aksesuar olarak bir çanta askısı dikkat çekiyor.

Dizi, Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Melisa Şenolsun

Betimleyen: Beyza KURAL

Oyuncu Melisa Şenolsun’un boyuna dikdörtgen, renkli, yakın çekim portre fotoğrafı bir köşesinde grilik olan beyaz bir arka plan içeriyor. Büyük kısmı saç ve yüzden oluşan fotoğraf, omuz hizasında bitiyor. Kıyafetinin sol kolunun ucunu, eli görünmeyecek şekilde ön dişleri arasında tutarak uzatmış, eğlenceli bir tavırla gülümseyerek objektife bakıyor.

20’li yaşlarındaki Şenolsun’un kıvırcık, dolgun, sarı saçları başının üzerinde mor bir lastik toka ile dağınık şekilde toplanmış. Teni beyaz. Yuvarlak yüzlü. Geniş alnının altındaki kısa, kalın kaşları koyu renkte, doğal görünümde. Badem şeklindeki gözleri ela. Saçlarının bir kısmını kapadığı kulak memeleri geniş. Sol kulağının kıkırdağında yuvarlak bir piercingin bir ucu dikkat çekiyor. Burnu küçük, ucu yanlara doğru geniş. Gülümsemesiyle burnunun yanından dudaklarına inen çizgiler dolgun yanaklarını belirginleştiriyor. Dudakları düz, dişleri beyaz ve düzenli. Göz çevresi parlak açık renkli tonlarla renklendirilmiş, yüzünde fondöten, yanaklarında pembe tonda hafif bir allık, dudaklarında parlak şeker pembesi bir ruj var.

Boğazının yarısına kadar uzanan siyah üzerine yatay beyaz çizgili uzun kollu bir penye giymiş. Dişleriyle tuttuğu bölümünde kıyafetinin iç dikişleri görünüyor.

Devamı için Tıklayınız

Dizi, Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Başak Köklükaya

Dizi, Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Başak Köklükaya

Betimleyen: Beyza KURAL

Boyuna dikdörtgen, renkli portre fotoğrafta oyuncu Başak Köklükaya ayakta. Net, biraz sert bir ifade ile doğrudan objektife bakıyor. Arka plan koyu kırmızı. Kollarını dirseklerinden bükmüş, üst üste kavradığı ellerini göğsünün üzerinde birleştirmiş. Fotoğraf, saçlarının üzerindeki kısa boşluktan kürek kemiğine dek uzanıyor.

Kumral tenli. Koyu kahverengi, uzun, gür, dalgalı saçları açık. 40’lı yaşlarında. Kareye yakın, kemikli bir yüzü var. Alnı açık. Kaşları kalın ve kavisli. Badem şeklinde, büyük, kahverengi gözleri var. Kirpikleri kıvrımlı. Burnu uzun, ucu geniş ve yuvarlak, yüzüne uygun. Elmacık kemikleri belirgin. Dudakları dolgun, üst dudağının ortası “V” şeklinde. Çenesi yuvarlak. Kahverengi tonlarındaki makyajı, alın ve burun bölgesinde beyazla dengelenmiş, gözlerinde siyah kalem, dudaklarında ten rengine uygun parlak bir ruj var.  Yüzünün sol yanı hafif gölgede. Boynunun küçük bir kısmı görünüyor. Omuzları geniş. Kolları kaslı. Elleri kemikleri ve damarlı. Parmakları uzun ve bakımlı.

Siyah, hakim yaka, omuzların hemen altında biten tek parça bir kıyafet giymiş. Yakanın sağ yanından omzuna doğru beyaz noktalar işlenmiş.

Şarkıcı Karsu Dönmez

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Karsu Dönmez, dikey dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta bir odada, yüzü dönük olarak duruyor. Karede 25-30 yaşlarında olan şarkıcı ayakta fakat bacakları gözükmüyor. Dönmez, başını hafif öne eğerek doğrudan objektife bakmış. Hafifçe tebessüm ediyor. Açık tenli şarkıcının oval, uzun bir yüzü ve geniş bir alnı var. Koyu kahverengi ince kaşları kavisli. Oval şeklindeki büyük gözleri açık kahverengi. Uzun kirpiklerine siyah rimel sürülmüş. Göz kapaklarına da koyu renkli ancak sade bir makyaj yapılmış. Küçük ve ucu aşağı bakan bir burnu var. Üst dudağı ince olsa da alt dudağının kalın olması, dudaklarını dolgun gösteriyor. Dudaklarına pembe tonlarında, parlak bir ruj, çıkık elmacık kemiklerine de belli belirsiz allık sürülmüş. Şarkıcının koyu kahverengi, dalgalı saçları var. Sol tarafa doğru ayrılmış kabarık ve dağınık saçları, alnını açıkta bırakarak göğsüne kadar iniyor. Saçları kulaklarını kapatsa da sol kulak memesi açıkta kalmış. Fotoğrafta Dönmez’in bacakları görünmediğinden boyu hakkında bir şey söylemek zor olsa da şarkıcının zayıf olduğu söylenebilir. Dönmez’in üzerinde yuvarlak yakalı, dantelli, beyaz bir elbise var. Şarkıcının boynunu açıkta bırakan elbisenin dirseklere kadar uzanan kollarındaki danteller, yer yer tenini gösteriyor. Elbisenin vücut kısmında da aynı desenden dantel ten göstermeyecek şekilde kullanılmış. Dönmez, sağ eliyle sol kolunu dirseğinden tutuyor. Şarkıcının bulunduğu oda, fotoğrafta bulanıklaştırılmış.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

Betimleyen: İpek KÖKEŞ

Mansur Yavaş, yatay dikdörtgen şeklindeki fotoğrafta yüzü dönük olarak duruyor. Karede 60-65 yaşlarında olan belediye başkanının yalnızca göğsünden yukarısı görünüyor. Yüzünde bir tebessümle, gözlerini hafifçe kısarak ufka bakmış. Fotoğrafın arka planı bulanıklaştırılmış.

Yavaş, açık tenli. Yuvarlak, dolgun bir yüze ve geniş bir alına sahip. Alnında derin kırışıklıklar var. Henüz beyazlamamış kaşları kalın ve kavisli. Etrafında kaz ayakları oluşmuş gözleri oval ve kahverengi; gözlerinin kenarları aşağı bakıyor. Kirpikleri fotoğrafta tam seçilemiyor. Geniş ve şekilli bir burnu var. Geniş dudaklarıysa ne çok ince ne de çok kalın. Kulakları ise büyük. Kulak üstünde kalan kısa ve ak düşmüş düz saçları, alnını açıkta bırakarak geriye doğru taranmış.

Belediye başkanı fotoğrafta lacivert bir ceket ve mavi bir gömlek giymiş. Aksesuar olarak da üzerinde açık renkli küçük noktalar bulunan kırmızı bir kravat tercih etmiş.

Şair Nilgün Marmara

Betimleyen: Şeyda Nihal GÖK

Şair Nilgün Marmara gündüz vakti ağaçlık bir yerde, yüzü dönük oturmuş. Biraz yan poz vermiş ve fotoğrafın tam ortasında değil; biraz sağında yer alıyor. Hafif yana açtığı sağ kolunun dirseğini ne olduğu kadraja alınmamış masa gibi bir şeye dayamış. Dirseğinden aşağısı görünmüyor. Sol elini yanağına dayamış; yüzü durgun bir ifadede.

Karede Marmara en az 20’lerinin ortalarında. Beyaz tenli bir kadın… Siyah renkli, dalgalı, kat kat kesilmiş perçemli kısa saçlarını ortadan ikiye ayırmış. Aynı renkteki kaşları düz ve kısa. Koyu kahverengi gözleri oval şekilde… Burnu kısa ve yapılı. Dudak yapısı ince ve büyük… Oval yüzünün hatları biçimli ve narin…

Üzerinde ekoseli, geniş boğazlı bir kazak ve açık kahverengi bir kaban var.

Yazar İhsan Oktay Anar

Betimleyen: Şennur PARS

Yazar ihsan Oktay Anar, uzun dikdörtgen şekildeki fotoğraf karesinde sadece omuzları görünecek biçimde, mutlu bir yüz ifadesiyle bakıyor.  Önünde durduğu yer loş karanlık.  Anar’ın sağ omzu daha önde, sol omzu arkada, hafifçe öne doğru kaykılmış gibi. Yüzü fotoğrafın dörtte üçünü kaplıyor. 50’li yaşlarında olan, ancak daha genç görünen yazarın çoğunlukla beyazladığı için gri görünen saçları dalgalı ve alnından geriye doğru sanki elle taranmış. Tam alnının ortasındaki bir tutam saç geriye doğru itilmiş gibi hafif dağınık duruyor. Şakaklarındaki saçları dökülmüş. Başının iki yanındaki saçları en tepedeki saçlarından daha kısa ve daha beyazlamış ve yine hafif dağınık. Buğday tenli, yüzü dikdörtgen ve alnı geniş… Alnının tam ortasında belli belirsiz bir çizgi var. Hafifçe kısılmış gözleri ela ya da açık kahverengi gibi duruyor. Göz kenarlarında kırışıklık yok denecek kadar az. Sağ gözünün altında görünen hafifçe bir torbalanma, sol gözünün altında daha da az. Gür ve saçıyla sakalının aksine siyah olan kaşları kavisli… Suratına göre orantılı geniş burnu biraz kemerli. Hafifçe kırlaşmış dikey olarak kısa olan bıyıkları ve onlardan biraz daha kır görünen ve fazla uzun olmayan top sakalı ile dişlerini göstermeden hafifçe gülümsüyor. Bunun etkisiyle olsa gerek yanakları belirgin.  Sakalı hariç yüzü traşlı. Dudakları biraz geniş ve altı üste göre daha dolgun.                         

 Üzerinde kalın pamuklu kumaştan soluk renklerde mavi, kırmızı, sarı renklerin birbirine karıştığı kareli gömlek var. İlk düğmesi açık… Yakasının ise her iki ucu gömleğe düğme ile ilikli.  Açık yakasından yine gömleğinin soluk mavisine uygun bisiklet yaka bir tişört giymiş olduğu görülüyor.  Sol kulağı biraz, sağ kulağı ise neredeyse hiç görünmüyor.

Şarkıcı, Şarkı Yazarı Edis Görgülü

Betimleyen: Yasemin ERKUL

Edis Görgülü’nün göğüsten yukarısını kadraja alan, renkli bir fotoğraf. Arka plan mavi ile yeşil arasında, gölgesi düştüğü için biraz koyu bir renkte.

Şarkıcı burada, yirmili yaşlarının ortasında. Bakışlarını objektife yönelttiği fotoğrafta, sağ omzunu biraz geri, sol omzunu ise biraz ileri atmış. Pürüzsüz teni, hafif kavruk bir renkte. Yüz şekli oval, alnı açık, faulleri kulaklarının yarısına kadar inmiş. Kulakları hafif öne doğru ama küçük. Kahverengi saçları ense boyunda, hafif dalgalı ve dağınık. Kaşları gözkapağına çok yakın, seyrek, kısa ve düz. Kaşlarını biraz çatmış lâkin dudağının sağ tarafında, tebessüm ettiğini gösteren ince bir kıvrım var. Gözleri küçük, badem şeklinde ve kahverengi. Dudakları geniş ve dolgun; kenar çizgileri ve hatları çok belirgin. Sakalı ve bıyığı yok ama bıyık izleri biraz belli oluyor. Burun delikleri belirgin, burnu kemikli ve küçük. Çenesinin sol üst kısmında, dudağının biraz aşağısında, mercimek tanesinden daha küçük bir ben bulunmakta.

Boynunda çok ince, zincir bir kolye var. Lacivertten siyaha dönük, koyu renk bir gömlek giymiş. Gömleğin üzerinde büyük yapraklı, aynı tip çiçekler var. Yaprakları, iç içe geçmiş açık pembe ve beyaz çizgilerden oluşmakta. Çiçeklerin orta kısımları sarı, yeşil, kırmızı ve turuncu renklerin karışımından oluşmakta.

Sinema, Tiyatro ve Dizi Oyuncusu Meral Çetinkaya

Betimleyen: Yasemin ERKUL

Meral Çetinkaya’nın kameraya dönük ve düz durarak poz verdiği, göğüsten yukarısını kadraja alan, yakın çekim, renkli bir fotoğraf. Arka planda, eski bir duvar görülmekte.

Sanatçı burada 60’lı yaşlarda. Kameraya çok neşeli bir şekilde gülümsemekte. Yüzü yuvarlak ve küçük. Yaşına rağmen cildi çok yaşlanmamış. Kırışıklıklar sadece göz çevresinde gözüküyor.

Gözleri badem şeklinde, küçük ve ela renkli. Göz torbaları biraz belirginleşmiş. Sağ gözünün hemen altında, nokta kadar bir ben var. Dikdörtgen ve kırmızı çerçeveli, şeffaf gözlük kullanmış.

Kumral kaşları yay biçiminde, yok denecek kadar seyrek, kısa ve ince. Kirpikleri çok belirsiz, açık kumral renginde, kısa ve seyrek.

Dişlerini göstererek gülümsemesi, elmacık kemiklerini çok belirginleştirmiş. Yanakları pürüzsüz, cildi çok beyaz ve parlıyor.

Dudakları ince, küçük ve şekilli. Dudağına hafif pembemsi bir parlatıcı sürmüş. Dişleri uzun, beyaz renkte, çok temiz ve muntazam.

Burnu küçük ve geniş. Burnunun uç kısmı top şeklinde. Çene hatları çok belirgin. Küçük kulaklarına, nohut büyüklüğünde; küçük, gümüş rengi halka küpeler takmış. Boynu ince, damarları çizgi şeklinde çok belli oluyor.

Kızıl renkteki hafif dalgalı saçları arkadan toplanmış. Lâkin sağ tarafından, kulağının üzerinden dökülen bir tutam saç, saçlarının omuz hizasında olduğunu gösteriyor. Kulağına kadar inen kahkülleri iki yana ayrılmış, saçları biraz dağınık.

Siyah bir badi, üzerine siyah bir ceket giymiş. Ceketin yaka kısmından aşağı doğru inen, kırmızı nokta detayları var. Boynuna biri kol, biri cep saati büyüklüğünde uçları olan iki kolye takmış.

Roman, Öykü ve Oyun Yazarı Oğuz Atay

Betimleyen: Berna KARACA

Oğuz Atay, dikdörtgen şeklinde siyah beyaz bu fotoğrafında 40’lı yaşlarında.

Omuzları gözükmeksizin, göğsünden yukarısı görünen ve daha çok başı yer kaplayan bu karede arka plan bulanık siyahken karşıya bakan yüzü ve bedeni oldukça aydınlık.

Saçları kulak memesi hizasında, sağına taranmış, dalgalı ve koyu renk. Saçlarının ışıktan yana olan kısmı gümüş gibi parlıyor. Buğday tenli olan yazarın alnı geniş ve yüzü kalp şeklinde. Alnının tam ortasında belirgin, üst üste iki mimik çizgisi var. Kaşları yumuşak kavisli ve oldukça düzgün. Sağından gelen ışık sayesinde yüzü soluna göre daha parlak. Bu sebeple sağ kaşının uç kısmı ışıktan dolayı belli belirsiz. Göz kapakları hafif dolgun. Gözleri badem şeklinde, açık renk, parlak ve objektife bakıyor. Sağ gözünün alt kirpikleri ve göz çevresindeki çizgiler ışıktan dolayı belirsizken, sol gözünün kirpikleri ve çizgileri belli oluyor. Burnu düzgün, küçük ve hafif sivri. Yüzü tıraşlı, ince ve abajur şeklinde bıyığı var. Hemen bıyığı altında duran dudakları küçük. Üst dudağı inceyken alt dudağı biraz daha kalın, parlak ve hafif bir tebessüm dağıtıyor yüzüne. Çenesi küçük, yuvarlak ve biraz da çukur.

Atay, sol elini yumruk şeklinde sol yanağına dayamış, düşünür gibi bakıyor karşısına. Elinin kuvvetiyle göz çevresindeki çizgiler daha da belirgin hale gelmiş. Yüzeyi hafif karanlık olsa da elinin üzerindeki kıllar seçilebiliyor. Sağından gelen ışık, kıvrılmış serçe parmağından bileğine kadar olan kısmı aydınlatmış.  

Yazar, beyaz gömleği üzerine kazak giymiş. Gömleğinin iki yaka kısmı da kazağının dışında. Boynunun görünen kısmı V şeklinde ve sol tarafı gölgeli. Kazağı gri renkte görünüyor. Karenin sağ alt köşesine denk gelen yüzüne dayadığı sol elinin bilek kısmından beyaz gömleği ve kazağının bir kısmı görünüyor.

Oyuncu ve Tiyatro Yönetmeni Haluk Bilginer

Betimleyen: Tannur ARAT

Bu fotoğraf Haluk Bilginer'in, 2019 yılında 47.si yapılan Uluslararası Emmy Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" seçildiği ana ait.

Görselde belden üst kısmı görünen Bilginer, ayakta beyaz bir fon önünde duruyor. Yüzünde üst dişlerinin göründüğü, burun kanatlarından dudak çevresine derin çizgiler oluşturmuş büyük bir gülümseme var. Gülümserken dudaklarını aralamış, başını hafif eğmiş bir şekilde doğrudan objektiflere bakıyor. Siyah gözlerine de yansıyan bu gülümseyiş yüzüne mutlu ve gururlu bir ifade vermiş.

Dirsekten kırarak havaya kaldırdığı küçük ve dolgun parmaklara sahip sağ eliyle karşısındakileri selamlıyor. Yine dirsekten kırılmış bel hizasındaki sol elinde ise sıkıca kavradığı Emmy heykelciğini tutuyor.

60'lı yaşlarının ortalarında görünen Haluk Bilginer, buğday tenli. Oval yüz şeklinde hemen göze çarpan alnı oldukça geniş ve açık. Yanak çizgilerinin altına doğru yayılan burun kanatları nedeniyle burnu, uzun ve sivri görünüyor. Düşük göz kapakları kirpiklerini kapatıyor ancak uzun, gür ve kavisli kaşları badem şeklindeki gözlerinin belirginleşmesini sağlıyor. Kalın bıyığı geniş ve ince dudaklarının üst kısmını kapatıyor. Favorilerden başlayan ve yüzün alt kısmını tamamen çevreleyen tam sakalı var. Arkaya doğru taradığı kırlaşmış uzun ve hafif dalgalı saçları ensesini kapatıyor. Omuzları dar. Gömleğinden belli olan hafif göbeği ve kısa gövdesiyle tıknaz bir yapıya sahip.

Haluk Bilginer, ödül gecesine özel siyah bir smokin takım giymiş. Ceketinin yakası, düğmeleri ve cep ağızları siyah satenden. Pantolonunun belinde de satenden bir kuşak var. Yakasına siyah papyon taktığı gömleği beyaz. Boynundan, siyah kalın bir kurdelanın ucunda, kenarları sarıyla çerçevelenmiş siyah zemin üzerinde Emmy heykelciği olan bir madalyon sarkıyor.

 

 

Asker, Siyasetçi, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü

Betimleyen: Gülay METİN

Fotoğraf siyah beyaz…

İsmet İnönü yüzü dönük şekilde karenin ortasında, ayakta… Belinden aşağısı görünmüyor. Soluk koyu renkte düz olmayan perde gibi bir şeyin önünde durmuş, hafif aralık dudaklarla bir şey okuyormuş gibi iki eliyle göğüs hizasında tuttuğu beyaz kâğıtların üstte olanına bakıyor. Bu fotoğrafta en fazla 50’lerinin sonlarında olan İnönü, düzgün fizikli, oval yüzlü, bıyıklı bir adam… Kulakları hafif öne doğru… Fotoğraf siyah-beyaz olmasına karşın alnı açılmış saçlarının bembeyaz olduğu apaçık. Kısa kaşları saçlarının aksine koyu ve gür, bıyıkları kırlaşmış. Üzerinde koyu renk bir smokin ve beyaz papyonlu beyaz bir gömlek var. Ceketinin sağ göğsüne parlak, yuvarlak bir madalya takmış. Başını hafif eğdiğinden olsa gerek boyun derisi büzüşmüş. Ellerinin üzerindeki damarlar direk göze çarpacak kadar belirgin.

Mareşal Fevzi Çakmak

Betimleyen: Gülay METİN

Portre siyah beyaz bir fotoğraf…

Fevzi Çakmak başını ve vücudunu hafif sağa çevirmiş çatılmış kaşlar, hafif kısılmış gözlerle karşısında bir noktaya bakıyor. Kaşlarının biraz sert bir duruşta olmasına rağmen durgun bir ifadede… Göğsünden aşağısı ve yüzünün sol tarafının bir kısmı görünmüyor. Bu karede en fazla 40’larının sonlarında olan Çakmak, hafif toplu, çenesi gamzeli ve oval yüzlü bir adam… Tabana doğru biraz genişleyen düz bir burnu, memesi belirgin olmayan yüzüyle orantılı ovalimsi kulağı, koyu sık kaşları ve koyu renkte uzun gür bıyıkları var. Üst dudağını neredeyse tamamen kapatmış olan bıyıklarını burun ucu hizasında ortadan ikiye ayırmış.  Başına açıklı koyulu renklerdeki kısa favorilerini açıkta bırakan, ters döndürülmüş kesik koni şeklinde kürklü bir şapka; kalpak takmış. Üzerinde soluk koyu renkte askeri üniforması var. Geçmeli bir ceket olsa gerek ceketinin düğmesiz sol tarafının üst ucu sağ yakasının altında. Kıyafetin yakalarının uçlara yakın kısımlarında olan apoletler, içe içe üç paralelkenarın ortasında bulunan bir yıldızdan ibaret. Paralelkenarların en dıştaki koyu aradaki beyaz denilebilecek kadar açık ve ortadaki koyu renkte. Kısa köşeleri olan yıldız da beyaz denebilecek kadar açık renkte.

Sayfa Görüntüleme : 13621